NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 01-avg
  • Koncerti v Minoritih

  • sobota 03-avg
  • Letni kino Minoriti 2024

  • sreda 07-avg
  • Kubanska fiesta

  • sobota 10-avg
  • Poletni Art kamp

  • petek 16-avg
  • Dolce Vita 2024

  • sobota 17-avg
  • 35. poletni lutkovni pristan

  • četrtek 22-avg
  • Bosanske piramide - energetsko, duhovno potovanje in strokovno vodeni ogledi
  • 27. festival Mladi Levi & Skupne krajine

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Čudežni mikrosvet v našem telesu Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 23. julij 2024 @ 11:05 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Ste vedeli, da smo si ljudje kljub navideznim razlikam zelo podobni in da si delimo 99,9 odstotka genoma vseh celic? Toda naši mikrobiomi se ujemajo v veliko manjši meri. V resnici si z drugimi ljudmi delimo zgolj petino mikrobioma. Vsak mikrobiom je kot prstni odtis - enkraten in neponovljiv.

    Kot lahko preberete v prispevku Ljubezen gre v resnici (tudi) skozi želodec, mikrobiom tudi v veliki meri vpliva na to, kako mislimo, čutimo in doživljamo svet okrog sebe. To so samo nekatera od nadvse zanimivih dejstev, ki jih je na konferenci o skrivnostih prebave predstavila Urška Gajšek, dr. med., spec. splošne in abdominalne kirurgije in klinične prehrane.

    Beri dalje (509 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Znanstveniki našli mejo naše zmogljivosti Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    ponedeljek, 15. julij 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Vzdržljivost so povezali s prebavnim traktom.
    Vzdržljivost, ki jo je človeško telo sposobno ohranjati na dolgi rok, ima zgornjo mejo, pravijo znanstveniki ameriške univerze Duke, ki so opravili študijo porabe energije pri tekačih, ki so pet mesecev šest dni v tednu tekli maratonske razdalje. Te meje ne dosežejo le najbolj vzdržljivi športniki, zelo se ji približajo tudi nosečnice.

    Študija je pokazala, da imamo vsi isto zgornjo mejo porabe energije na dolgi rok, ki se ustavi pri 2,5-kratniku bazalnega metabolizma, torej energije potrebne za osnovne telesne funkcije, izključujoč vsakršno gibanje.

    Beri dalje (214 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    O jutranji tabletki ali tabletki po Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    sobota, 13. julij 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Po nezaščitenem spolnem odnosu

    Ni vse zamujeno, le ukrepati je potrebno  hitro.

    Kaj storiti, ko ste imeli spolni odnos, pa niste bili zaščiteni pred nosečnostjo oziroma menite, da je vaša redna zaščita zatajila?

    Obstaja izhod v sili, »tabletka po«, ki nosečnost prepreči tako, da onemogoči izločitev jajčeca iz jajčnika, ovulacijo.

    Zato jo je treba vzeti hitro, najbolje kar takoj, če je le pri roki. Sicer pa - nič čakati, čimprej do lekarne, kjer je na voljo brez recepta.

    Beri dalje (650 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Organski silicij - pomemben gradnik kolagena Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 9. julij 2024 @ 13:39 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Zdrava, gladka in elastična koža je nujna stvar za poletje, če si želite samozavestnega uživanja na plaži in dobre družbe. Če imate radi svojo kožo, potem je to glavna motivacija, da zanjo tudi poskrbite. Pogosto pozabimo, da je skrb za kožo celoletni projekt, ki od vas zahteva predanost, prehransko disciplino in pametne odločitve glede izpostavljanja soncu v poletnih mesecih.

    Kolagen je beljakovina, ki je bistvenega pomena za naše telo. Predstavlja gradbeno beljakovino za kožo, lase in sklepe. S prihodom poletja je ta naravna molekula še posebej zanimiva za vse nas, saj velja za glavnega zaveznika pri pripravi našega telesa na zunanje vplive, kot so UV-žarki, vročina in izsušenost.

    Beri dalje (546 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Stres in izčrpanost lahko »odpihnemo« z adaptogeni Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 2. julij 2024 @ 13:51 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Si lahko predstavljate rastlino, ki bi do potankosti prepoznala potrebe vašega telesa in vam pomagala odpraviti porušeno ravnovesje, povrhu pa bi vas napolnila z energijo? Zveni kot pravljica?

    Adaptogene rastline ne živijo kot v pravljicah. Prav nasprotno, večina jih »živi v peklu«, ki je iz njih naredil mojstrice preživetja. Te rastline in gobe praviloma rastejo v skrajnih okoliščinah, v katerih preživi samo tisto, kar se zna hitro prilagajati. Njihovo mojstrstvo in snovi, ki so jih razvile za potrebe preživetja, lahko prenesemo tudi na svoj organizem.

    Beri dalje (617 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Probiotiki - prijatelji našega zdravja Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    sobota, 29. junij 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Črevesne bakterije imajo glavno vlogo pri ohranjanju imunske in presnovne homeostaze ter zaščite pred patogeni. Črevesna mikrobiota je nujna za dobro delovanje imunskega sistema, tvorbo vitamina K in folatov, obrambo pred alergeni in uravnavanje presnove. 

    Človekov prebavni trakt naseljuje kompleksna populacija mikroorganizmov, ki sestavljajo črevesno mikrobioto. Nanjo vplivajo različni dejavniki, kot so prehrana, način življenja in genetika. Zdrava črevesna flora je nujna za dobro delovanje imunskega sistema, tvorbo vitamina K in folatov, obrambo pred alergeni in uravnavanje presnove. Spremenjeno bakterijsko sestavo črevesja (disbiozo) povezujejo s patogenezo številnih vnetnih bolezni in okužb.

    Beri dalje (1.498 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Z zdravjem povezan vedenjski slog 2024 Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 11. junij 2024 @ 10:32 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Sodelovanje v anketi »Z zdravjem povezan vedenjski slog 2024« možno še do konca meseca junija
    Raziskava "Z zdravjem povezan vedenjski slog 2024" je del programa Skupaj za zdravje, programa integrirane preventive kroničnih bolezni pri odraslih. Vprašalnik smo ob začetku raziskave poslali 17.500 prebivalcem Slovenije, ki so bili izbrani na podlagi verjetnostnega vzorčenja.

    S sodelovanjem prejemniki pomembno prispevajo k razumevanju vedenj in navad, ki lahko pozitivno vplivajo na zdravje ali pa ga ogrožajo. Na podlagi ugotovitev bomo še naprej oblikovali strokovne preventivne zdravstvene programe za izboljšanje zdravja vseh prebivalcev Slovenije, ki se jih lahko že zdaj brezplačno udeležujejo v zdravstvenih domovih.

    Beri dalje (182 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Hidradenitis suppurativa: To niso mozolji in akne Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    sobota, 8. junij 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Hidradenitis suppurativa (HS) ni površinsko vnetje kože, ampak so žarišča lokalizirana globlje. Potek je težji kot pri aknah, posledično nastajajo hude brazgotine, tudi zdravljenje je zahtevnejše in praviloma manj učinkovito kot pri aknah in tudi zdravila so druga.

    Ko sem začela svojo pot od zdravnika do zdravnika, še nisem vedela, kaj je vzrok bulicam, ki so se mi kljub številnim poskusom zdravljenja vedno znova vračale v dimlje in podpazduhe. Sočasno sem trpela tudi zaradi bolečin v spodnjem delu trebuha, ki so bile posledica Crohnove bolezni, kot se je izkazalo pozneje. Takrat ni nihče pomislil na povezavo med Crohnovo boleznijo in hidradenitisom suppurativo (HS). O HS nisem vedela prav nič, a je bilo vseeno olajšanje, da sem izvedela vsaj za diagnozo,« se spominja Alenka, ki je bila zaradi zatrdlin prvič na kirurški mizi leta 2000.

    Beri dalje (1.058 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Za zbrano in mirno vožnjo Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    petek, 31. maj 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Sabina Šilc v Vivi www.viva.si

    ZA ZBRANO IN MIRNO VOŽNJO
    Promet je postal tako samoumeven del našega življenja, da mu ne posvečamo veliko misli, vsaj kadar poteka gladko. Kadar pa se kaj zatakne, nas to lahko popolnoma iztiri. Zelo hudo je, če smo udeleženi v prometni nesreči, obstajajo pa tudi manjše nevšečnosti, ki nam lahko zagrenijo življenje, če jim to dopustimo.

    Začnimo z manjšimi zgodbami in si oglejmo, kako vplivajo na nas in naše življenje.
    Še preden sem se začel učiti vožnje, sem vedel, da to ni zame, pač nisem tehničen tip! To se je pokazalo tudi med urami vožnje, saj je celo inštruktor potrdil, da sem nespreten. Oba sva se pripravila na dolgo sodelovanje – in res trajalo, preden sem opravil izpit. Čeprav že dvajset let vozim brez večjih težav, nerad prevažam druge, saj bi opazili, kako nespreten sem …

    Beri dalje (1.527 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Zdravstveni strokovnjaki proti legalizaciji in deregulaciji konoplje za osebno rabo Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 28. maj 2024 @ 15:03 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Številni zdravstveni strokovnjaki, ki se vsakodnevno soočajo s posledicami (zlo)rabe konoplje, so odločno proti kakršni koli legalizaciji ali deregulaciji konoplje za osebno uporabo.

    Pred udeležbo volivcev na referendumu glede uporabe konoplje za osebno uporabo strokovnjaki opozarjajo, da takšna legalizacija konoplje prinaša pomembna tveganja za zdravje posameznikov in celotne družbe - od porasta uporabe konoplje zlasti med mladimi, povečanja tveganj za duševne motnje, zastrupitev s konopljo, do tveganj za poslabšanje prometne varnosti, in nesreč na delovnem mestu.

    Beri dalje (172 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Ne govorite mu, naj se umiri. To bo stanje le še poslabšalo Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    sobota, 25. maj 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Napad panike: Lahko se zgodi vam in seveda nekomu v vaši bližini. Kako pomagati?
    Napovedi kažejo, da bo okoli 60 milijonov ljudi v času svojega življenja doživelo panični napad in zgodi se lahko vsakemu izmed nas. 

    To so simptomi
    Med napadom posameznik doživlja nekatere od naslednjih simptomov: znojenje, vroče ali hladno oblivanje potu, hitro utripanje ali razbijanje srca, občutke davljenja ali dušenja, oteženo dihanje, tresavico, bolečine v prsih, vrtoglavico, odrevenelost, slabost ali zmedenost. "Ljudje ob paničnem napadu poleg strahu občutijo še različne telesne in fiziološke spremembe, ki se kažejo kot hitro bitje srca, težko, pospešeno dihanje, bolečine v prsih, potenje, napetost v mišicah, spremenjen vid, sluh, drugačno, popačeno zaznavanje sebe ali okolico. Strah jih je, da da bodo izgubili kontrolo, da se jim bo zmešalo, ali pa bodo umrli," dodaja psihoterapevtka Pika Bensa.

    Beri dalje (414 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Majevska masaža trebuha Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    ponedeljek, 20. maj 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Nives Pustavrh v Vivi www.viva.si

    STARODAVNA POMOČ ZA ŽENSKE TEŽAVE
    Maji so bili prepričani, da je maternica središče ženske. Če ni v ravnotežju, je neuravnoteženo tudi celotno življenje ženske. "Dandanes ima kar 80 odstotkov žensk premaknjeno maternico," pripoveduje Maginja Blinkita, slovenska poznavalka majevske modrosti in maserka majevske abdominalne masaže, " torej gre za nekaj normalnega, ne pa tudi naravnega."

    Maji so zato razvili posebno masažno tehniko, ki pomaga odpraviti nepravilni položaj maternice. Poleg tega blagodejno vpliva na prebavo in druga obtočila, pri moških pa prispeva k normalnemu delovanju prostate.  Z velikim pričakovanjem sem se tudi sama ulegla na masažno mizo in se prepustila znanju starodavnih Majev izpod rok Maginje Blinkite.

    Beri dalje (910 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Lahko strupom sploh še pobegnemo? Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 14. maj 2024 @ 10:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Da toksične kemikalije in hormonski motilci slabijo plodnost, je znano že dolgo. Med bolj znane spadajo DDT, PCP-ji, bisfenol A in dioksini. V zadnjem času beremo tudi poročila o zelo povečani uporabi kemikalij PFAS, ki niso prisotne le v pesticidih, temveč tudi širše.

    Bioakumulacija kemikalij
    Gre za več kot 4700 kemikalij, ki prehajajo skozi zemljo in pronicajo  v podtalnico ali pa se prenašajo po zraku in potujejo daleč od mesta, na katerem so bili izpuščeni v okolje. Poleg tega so nadvse obstojni in se bioakumulirajo v človeku.

    Beri dalje (364 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Manj je bolje: koliko časa naj otroci preživijo pred zasloni? Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    sobota, 11. maj 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Dojenčki in malčki do petega leta starosti naj pred zasloni preživijo čim manj časa, oziroma nič do prvega leta starosti, v svojih prvih smernicah za fizično dejavnost otrok priporoča WHO. Za najmlajše pa priporočajo 'pasenje kravic'.

    V novih smernicah za fizično dejavnost otrok do petih let Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja, da dojenčkov in malčkov ne bi smeli puščati pred televizorjem ali drugimi zasloni. WHO se v smernicah močno osredotoča na sedenje otrok pred televizijo, pred računalnikom, in na čas, preživet z mobilnim telefonom ali tablico v roki, kar je povezano z vse manjšo fizično dejavnostjo otrok - kar pa je v veliki meri povezano tudi z debelostjo, ki predstavlja veliko tveganje za zdravje.

    Beri dalje (333 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Okrogla miza o duševnem zdravju Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 7. maj 2024 @ 15:05 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Na okrogli mizi o duševnem zdravju izpostavljena pomembnost medresorskega sodelovanja
    Na okrogli mizi Nacionalnega inštituta za javno zdravje o vlogi države pri skrbi za duševno zdravje so odločevalci izpostavili pomembnost medresorskega sodelovanja na tem področju. Okrogla miza je bila uvod v Festival duševnega zdravja, ki bo 15. maja v Mariboru. Eden od ciljev festivala je prek delavnic in predavanj prebivalcem približati področje duševnega zdravja.

    Strokovni direktor NIJZ, prof. dr. Ivan Eržen, je poudaril, da se v razvitih državah soočamo z velikimi izzivi na področju duševnega zdravja. V zadnjih desetletjih se je stanje duševnega zdravja prebivalstva poslabšalo, pri čemer so še posebej prizadeti odraščajoči. Izpostavil je različne oblike odvisnosti, vključno z nekemičnimi, ter dejavnike, kot so razmere v družbi, visoka stopnja izolacije, digitalizacija, uporaba družbenih omrežij in stres pri delu, ki dodatno negativno vplivajo na duševno zdravje prebivalstva.

    Beri dalje (519 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Energija in plodnost Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    petek, 26. april 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Kako pomanjkanje energije vpliva na plodnost in kaj lahko storimo, da bo proizvodnja celične energije boljša? 

    Več kot 90 odstotkov energije za delovanje telesa naj bi nastalo v mitohondrijih - celičnih elektrarnah. Te zaužite hranilne snovi (beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati) pretvorijo v energijo (molekule ATP). Kratko videoanimacijo tega procesa si lahko ogledate na https://www.youtube.com/watch?v=39HTpUG1MwQ
    Zdravje in delovanje sleherne celice (tudi reproduktivnih organov) sta zato odvisna od dobrega delovanja celičnih elektrarn, saj se tam ustvarjena energija porablja za njene potrebe.

    Beri dalje (1.062 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Na telovadbo tudi, ko ste bolni? Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    četrtek, 25. april 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Telovadba je odlična zaščita pred prehladom in gripo, saj redna aerobna vadba, kot so tek, hitra hoja, kolesarjenje ali aerobika, krepi vaš imunski sistem ter prepolovi tveganje za bolezni. 

    Da bi se zaščitili pred gripo in prehladom, bi morali vaditi vsak dan ali vsaj vsak drugi dan od 30 do 45 minut. Naš imunski sistem potrebuje aktivnost, da bi dobro deloval. Vsakič, ko telovadimo, spodbudimo cirkulacijo in ustvarjanje celic. Kaj pa, ko zbolimo? Ali je tudi tedaj dobro telovaditi?

    Beri dalje (76 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Kaj je lahko v ozadju motenj počutja? Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    sreda, 24. april 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Za slabim počutjem, ki ga lahko pogosto občutimo ob krajšanju dneva, se lahko skriva več dejavnikov.

    Hormonsko neravnovesje
    Naše čustveno ravnovesje oz. počutje je močno odvisno od usklajenega delovanja številnih hormonov. In dva izmed njih (melatonin in serotonin) sta postavljena na preizkušnjo prav s krajšanjem dneva. 

    Nekateri ob nastopu jeseni obžalujejo, da ne bo več toliko toplega sončka, gibanja v naravi … in si zato slabo počutje po nepotrebnem ustvarjajo kar sami z negativnimi mislimi, ne da bi s tem res imeli težave. Drugi pa imajo ob prehodu iz svetlih v temne mesece resnično lahko težave, ki izvirajo iz hormonskega neravnovesja. Če so težave dolgotrajne in se ponavljajo, lahko gre celo za sezonsko depresijo. Znaki te so: zaskrbljenost, nihanja v počutju, napadi panike, pomanjkanje energije, razdražljivost, upad koncentracije, motnje v spanju, upad libida itd.

    Beri dalje (697 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Adherenca – jemanje zdravil po predpisani terapiji Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    ponedeljek, 22. april 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Tveganja, če ne jemljemo zdravil?
    Adherenca ali komplianca sta izraza, ki označujeta stopnjo, do katere se bolnik drži predpisane terapije. Da bi predpisana zdravila delovala, jih je potrebno jemati redno, v pravem odmerku in dovolj dolgo. Neupoštevanje terapevtskega režima lahko povzroči poslabšanje bolezni in njeno hitrejše napredovanje, pogostejše hospitalizacije in celo smrtni izid. Če se zdravljenje ne izvaja, kot je predpisano, to lahko znatno zmanjša delovno sposobnost kot tudi kakovost življenja.

    Terapevtska (ne)komplianca /adherenca je značilna za številne kronične somatske bolezni, kot so hipertenzija, sladkorna bolezen, pa tudi za duševne motnje, zlasti shizofrenijo in motnje čustovanja. Raziskave kažejo, da se manj kot polovica pacientov drži predpisane sheme zdravljenja, kar predstavlja veliko zdravstveno težavo.

    Beri dalje (1.139 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Resnice o »aligatorjevi hruški« avokadu Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 16. april 2024 @ 10:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Zveza potrošnikov Slovenije o avokadu

    Resnice o »aligatorjevi hruški«
    Vse večjo porabo avokada, nekoč znanega tudi kot »aligatorjeva hruška«, lahko pripišemo ne samo trendu bolj razširjenega uživanja sadja in zelenjave v zadnjih letih, ampak tudi vsestranski uporabi v kulinariki in ugodnemu prehranskemu profilu.

    Leta 2022 so ga v svetu pridelali skoraj 9 milijonov ton, kar je približno trikrat več kot leta 2000. Z vplivom globalizacije se je trend uživanja tega tropskega sadeža razširil skoraj po vsem svetu, tudi med slovenske potrošnike.

    Beri dalje (627 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Študentje, za žejo pijte vodo! Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 16. april 2024 @ 10:01 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Voda iz pitnikov je priročna, cenovno dostopna in trajnostna izbira
    Prihajajo toplejši dnevi, ko bo vnos zadostne količine vode še bolj pomemben. Voda je zelo pomembna za naše življenje, saj je vključena v skoraj vse funkcije človeškega telesa.

    Dehidracija vpliva na fizično in kognitivno zmogljivost oziroma funkcijo, saj lahko povzroči motnje v razpoloženju (utrujenost, jeza, zmedenost …) in vpliva na zbranost, kratkoročni spomin itd. Fakultete imajo pri ustvarjanju okolja, ki podpira in spodbuja zdrave navade, zelo pomembno vlogo. Z namestitvijo pitnikov svojim študentom omogočajo, da imajo vodo vedno na dosegu rok.

    Beri dalje (479 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

    Poznate pojasnilno dolžnost zdravnika? Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    torek, 9. april 2024 @ 10:38 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Pacientova avtonomija odločanja o lastnem zdravljenju je zagotovljena s pravico do seznanjenosti z informacijami o zdravljenju. Na to pravico pa se veže t. i. pojasnilna dolžnost zdravnika.

    Zdravnik namreč odškodninsko ne odgovarja zgolj zaradi napak pri izvajanju zdravljenja v smislu kršitev pravil stroke, temveč lahko odškodninsko odgovarja tudi v primeru, ko ni na primeren način opravil svoje pojasnilne dolžnosti. Po definiciji gre za dolžnost zdravnika, da na ustrezen način v primernem obsegu pojasni vse bistvene okoliščine o posegu.

    Beri dalje (362 besed) 1 komentarjev.   
    Zadnjikrat komentirano: 04.10.24 @ 06:52 z ulec 
    | More

    Je vzrok neplodnosti v vodi? Pošlji članek prijatelju po e-pošti Slabovidnim prijazna stran Za tisk prijazna stran 
    petek, 5. april 2024 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Tatjana Svete v novih Misterijih, www.misteriji.si

    »Nikjer, kjerkoli sem bil po svetu, nisem pil po okusu tako dobre vode kot pri nas.«
    Uporaba zdravil se zaradi starajočega prebivalstva povečuje povsod po svetu. To postaja vse hujši okoljski problem, ker ostanki zdravil končajo tudi v pitni vodi.

    Na ljubljanski Fakulteti za farmacijo med drugim opravljajo raziskave o ostankih zdravil v odpadnih, površinskih in pitnih vodah v Sloveniji in kako ti lahko vplivajo na ljudi in okolje. Naš sogovornik je doc. dr. Jurij Trontelj, mag. farmacije, s katedre za biofarmacijo in farmakokinetiko.

    Beri dalje (3.753 besed) 0 komentarjev.   
    Dodaj komentar 
    | More

      Hitro iskanje  
    Podrobnejše iskanje
     Aktualno  


     Prijava uporabnika ? 
    :

    :

    Nisi registriran uporabnik? Registrirajte se.
    Si izgubil svoje geslo?
     Pomoč  
    Klikni za pomoč pi registraciji.

     Zanimivo branje  



     Mesečni horoskop  

    Klikni sliko za vstop na mesečni horoskop .

    Klikni za ogled horoskopa

     SLIKA TEDNA  

    Klikni sliko za povečavo.

    Klikni sliko za povečavo.

     Druženje  

    Imaš vprašanje?
    Bi se rad pogovarjal?
    Delil znanje z drugimi?

    Vabimo vas, da obiščete različna področja na forumu svet pogovorov.

    Akutalno doma in globalno
    Osebna in duhovn rast

    Zdravje in prehrana
    Knjige & Filmi & Slike & Glasba
    Ekologija in gaja
    Dodaj svojo idejo za boljši svet
    Kje ti (si) lahko danes pomagamo?


     Na liniji so:  
    Gostje: 72

     Vreme  

    Klikni

    Več o vremenu

     Opisi in navodila  

    * Uredništvo

    Pomoč in navodila za obiskovalce Pozitivk
    * Če prijava ne deluje
    * Kje, kaj in kako na pozitivkah
     
    Predlogi, vprašanja, ideje:

    * Vprašanja za uredništvo
    * Ideje in predlogi za boljše pozitivke

    Navodila za članke in dogodke

    * Navodila za objavo člankov na pozitivkah
    * Navodila za objavo dogodkov na pozitivkah

    Opisi Pozitivk in Sončne pošte

    * O Sončevih pozitivkah
    * Namen in cilji pozitivk
    * Sodelujte pri ustvarjanju
    * O Sončni pošti

    Oglaševanje

    * Oglaševanje na pozitivkah
    * Objava dogodkov

    Pozitivke so ustvarjene v GeekLog 1.4.x!

    Sodelujte z nami pri ustvarjanju najboljšega časopisa v Sloveniji.

    Dobrodošli


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 1,89 seconds