Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
petek, 18. julij 2025 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Drobne in očem nevidne glivice puščajo še kako vidno sled. Ker ljubijo toplo in vlažno okolje, je njihov najljubši letni čas poletje, najljubši deli telesa pa bolj skriti, zlasti stopala, kožne gube in pregibi (na preponah, pod prsmi …), rade pa se naselijo tudi na lasišču in celo v prebavilih in dihalih. Čeprav zaradi »atletskega stopala« še nihče ni umrl, pa glivice podcenjujemo, saj se ne zavedamo, da ta nevšečnost lahko kaže na druge, prikrite zdravstvene težave oziroma jih napoveduje.
Glivice so eno najpogostejših, a tudi najbolj nadležnih kožnih obolenj, saj jih ima skoraj vsaj tretji odrasel človek. Rajši imajo moške kot ženske. Ker so zelo trdovratne in nalezljive, je dobro vedeti, kaj lahko naredimo, da tem majcenim obiskovalkam odpovemo gostoljubje.
sreda, 16. julij 2025 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Sreča na morju Večina pozna občutek miru, ki nas prevzame, ko smo ob vodi, na njej ali pod njo. Ni človeka, ki se ob vodi ne bi počutil pomirjeno. Dopuste preživljamo ob morju in rekah, uživamo v vodnih športih, pa tudi v bazenih, kopelih in pod tušem. Vse še ni razjasnjeno, a veliko raziskav že potrjuje številne blagodejne občutke, ki jih vsi doživljamo ob vodi, pa se jih niti ne zavedamo.
Eden od raziskovalcev, ki je želel ugotoviti, zakaj voda tako blagodejno vpliva na nas, je tudi Wallace J. Nichols, morski biolog in okoljevarstvenik, ki živi ob kalifornijski obali. Večino svojega profesionalnega življenja je namenil varovanju ogroženih morskih želv. Ugotovil je, da je za varovanje našega morskega okolja ključno, da razumemo, zakaj smo ljudje z vodo tako močno povezani in zakaj ima na nas tako pozitiven vpliv.
torek, 15. julij 2025 @ 11:26 CEST
Uporabnik: Sonce
Težko bi našli univerzalno zelišče, ki tako celovito popravlja, dopolnjuje in ureja procese v našem telesu. Če živite v neonesnaženem okolju in če veste, kaj se dogaja na rastišču, kjer nabirate koprive, so vam dosegljive od spomladi do jeseni. Če pa rastejo na gnojnici ali preraščajo deponije odpadkov, jih raje pustite pri miru.
Seveda pa koprive niso ves čas enake. Spomladanske vam bodo dajale zagon, vitamine in encime. Tiste jesenske - pravimo jim tudi Mihelove, saj jih nabiramo okrog 21. septembra - so kompaktnejše, zato pa bolj založene s kalcijem in silicijem, zaradi česar vam bodo krepile kosti in vezna tkiva.
Celostna laboratorijska diagnostika Kaj nam limfociti povedo o duši? In kaj govore vrednosti ščitnice o žolču? Celostna diagnostika laboratorijske vrednosti obravnava v širšem kontekstu, da bi pridobila globlji vpogled v trenutno zdravstveno stanje. Lothar Ursinus, nemški strokovnjak za kri, to inovativno diagnostično metodo predstavlja v knjigi Celostna razlaga krvnih vrednosti (Blutwerte ganzheitlich interpretieren). Iz nje povzemamo, kako lahko na laboratorijske krvne izvide gledamo tudi z duševnega in duhovnega vidika. Kri, poseben sok, namreč v sebi skriva mnoge misterije.
Ugotavljanje vzroka bolezni je pogosto pravo detektivsko delo. Naturopat Lothar Ursinus, direktor Laboratorijskega združenja za celostno medicino (Lgm-hh.de),je razvil krvno diagnostiko, ki daleč presega običajne laboratorijske analize. Upošteva zapletene povezave med presnovnimi procesi in organskim sistemom ter tudi duševno in duhovno raven. S tem je nagnjenost k boleznim ali obstoječe bolezni mogoče razumeti s širšega vidika.
Visokotehnološka medicina prihodnosti: Naravna inteligenca telesa, podprta z znanostjo
torek, 8. julij 2025 @ 09:47 CEST
Uporabnik: Sonce
Ko prideš do točke, ko dnevno spremljaš ljudi, ki so poskusili vse, se zaveš, da je klasična delitev na “alternativo” in “medicino” že zdavnaj preživeta. Ne obstajata dva svetova - obstaja le eno vprašanje: Kaj pomaga človeku?
Kot pravi dr. Sebastijan Perko, DDS, phD in vodja klinike Maha - centra integrativne medicine in oralne kirurgije:
»Sodobnih naprav ne uporabljamo zato, ker je to trend, temveč zato, ker jih testiramo pri najzahtevnejših primerih - pri onkoloških pacientih, pri bolnikih s težkimi avtoimunimi boleznimi, pri izgorelih in izčrpanih. In vemo, da brez aktivacije telesne inteligence ne gre.
Preboj v zdravljenju levkemije: nova terapija uspešnejša od kemoterapije
torek, 8. julij 2025 @ 09:46 CEST
Uporabnik: Sonce
Iz Združenega kraljestva poročajo o velikem odkritju, ki bi lahko povsem spremenilo zdravljenje najpogostejše oblike levkemije. Več let trajajoča raziskava je namreč pokazala, da daje kombinacija dveh ciljno usmerjenih zdravil boljše rezultate kot kemoterapija, bolniki pa jo lažje prenašajo.
Raziskava je potekala v 96 onkoloških bolnišnicah po vsej državi, vodili so jo strokovnjaki z univerzitetnega centra v Leedsu pod vodstvom hematologa dr. Talha Munirja. Cilj je bil ugotoviti, ali da kombinacija dveh ciljno usmerjenih zdravil pri zdravljenju kronične limfocitne levkemije boljše rezultate od standardne kemoterapije, poroča Guardian.
četrtek, 3. julij 2025 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Upamo, da ste vsi, ki berete naše novice, že spoznali, da higiena ne pomeni »ukinitve« potenja, saj bi s tem prezračevalne kanale našega telesa zablokirali z močnimi antiperspiranti.
Verjetno nam ni treba znova navajati že večkrat zapisanih seznamov snovi, ki si jih NE ŽELITE v svoji kozmetiki. Torej, potenje ni napaka in ni nadloga. Nadležen pa utegne biti vonj, ki se razvije, ko pot ostaja na koži in prihaja v stik z zrakom.
ponedeljek, 30. junij 2025 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Poleg črke S je vsem štirim skupno tudi to, da so naši najboljši pomočniki pri obnovi možganov in živčevja.
Ko gre za obnovo naših možganov in živčnih celic (nevrogeneza), je ena od najdejavnejših molekul BDNF. Dobro ste prebrali: kljub prevladujočemu prepričanju, da se zreli možgani ne obnavljajo več, zdaj vemo, da to ni »misija nemogoče«. Sodobna nevroznanost je dokazala, da je mogoče možgane in živčevje obnoviti, regenerirati in celo na novo graditi. Znani so številni primeri ljudi z Alzheimerjevo boleznijo, pri katerih so možgani, zlasti na območju hipokampusa, že resno propadli, vendar so se ob upoštevanju protokolov regeneracije v precejšnji meri obnovili.
torek, 24. junij 2025 @ 07:19 CEST
Uporabnik: Sonce
Kljub temu da življenje na tem planetu nikoli ni bilo prav prijazno, lahko rečemo, da živimo danes v najbolj zastrupljenem okolju, vsaj v času naše civilizacije. Ali obstaja kakšna zaščita pred vse večjo količino strupov, ki smo jim izpostavljeni?
Količino umetno ustvarjenih kemikalij je skorajda nemogoče prešteti. V naša telesa se vtihotapljajo skozi vodo, zrak, hrano, zdravila, kozmetiko, oblačila … Časi, ko so znanstveniki ugotavljali, da v telo vsak dan vnesemo skoraj 100 kemikalij, so veljali v mojem otroštvu. Življenje v razvitih družbah, kakor radi imenujemo življenjski slog, ki se je povsem oddaljil od narave, pa danes povečuje obremenitev s toksini do neslutenih razsežnosti.
sobota, 21. junij 2025 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Pogovarjati se je treba skozi vse leto in ne samo ob kritičnih dogodkih, kot so razna praznovanja ali zaključek šolskega leta.
Starši in vsi drugi odrasli predstavljajo pomemben zgled, zato njihove navade, tudi v zvezi s pitjem alkohola, še kako vplivajo na mladostnikov odnos do alkohola in njegovo odločitev za to početje. "Zavedati se moramo, da so mladostniki bolj ranljivi za večino učinkov alkohola. Prej ko mladostnik začne piti alkohol, večja je verjetnost, da bo imel pozneje v življenju težave zaradi alkohola," ob tem dodaja Maja Roškar iz Nacionalnega inšituta za javno zdravje.
torek, 10. junij 2025 @ 12:45 CEST
Uporabnik: Sonce
Potrebovali smo le pol stoletja, da smo do temeljev porušili mikrobiom našega telesa in tal. Zdaj pa z vso močjo znanosti in tehnologije poskušamo najti načine, da to popravimo.
V zadnjem času se pospešeno vračamo k odkrivanju koristnosti fermentacij v vseh oblikah. Droži, kombuča, domače varjenje piva, kimči in seveda klasično fermentiranje zelenjave postajajo eden zelo pomembnih stebrov zdravja za vsakogar, ki se zaveda, da se obramba našega zdravja pred patogeni in toksini začne s sodelovanjem s koristnimi mikroorganizmi.
Opustošeni 'podvodni deževni gozdovi': najhujše beljenje v zgodovini
torek, 3. junij 2025 @ 10:00 CEST
Uporabnik: Sonce
Pod turkiznimi vodami svetovnih oceanov se skrivajo žalostne podobe. Grebeni, ki so nekoč spominjali na pisane podvodne deževne gozdove, so opustošeni. Beljenje koral oziroma t.i. deževnih podvodnih gozdov je zajelo kar 84 % oceanskih grebenov.
Gre za najbolj intenziven pojav beljenja koral v zgodovini doslej, opozarjajo znanstveniki. 'Če ne ustavimo segrevanja, bo naša generacija priča izumrtju Velikega koralnega grebena,' so pesimistični.
sreda, 28. maj 2025 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Teh sedem znakov je jasen signal, da je z vami samo zato, ker trenutno nima boljše izbire ...
Ne govorita o načrtih za prihodnost
Če so vajini načrti za prihodnost zelo površni ali pa sploh ne obstajajo, je čas, da se vprašate, v katero smer gre vaš odnos. Nezainteresiranost partnerja za skupne načrte v prihodnosti, kaže na to, da vajin odnos jemlje zelo indiferentno.
Porajajo se dvomi
Če vam instinkt pošilja znake, ki so nasprotno od tega, kar si želite verjeti, jih nikar ne preslišite. Strokovnjaki pravijo, da so čustva tista, ki nam pogosto zameglijo razum, da pa je instinkt tisti bolj realni pokazatelj, ki naj mu namenimo pozornost, če si želimo dobro.
Kljub temu da življenje na tem planetu nikoli ni bilo prav prijazno, lahko rečemo, da živimo danes v najbolj zastrupljenem okolju, vsaj v času naše civilizacije. Ali obstaja kakšna zaščita pred vse večjo količino strupov, ki smo jim izpostavljeni?
Količino umetno ustvarjenih kemikalij je skorajda nemogoče prešteti. V naša telesa se vtihotapljajo skozi vodo, zrak, hrano, zdravila, kozmetiko, oblačila … Časi, ko so znanstveniki ugotavljali, da v telo vsak dan vnesemo skoraj 100 kemikalij, so veljali v mojem otroštvu. Življenje v razvitih družbah, kakor radi imenujemo življenjski slog, ki se je povsem oddaljil od narave, pa danes povečuje obremenitev s toksini do neslutenih razsežnosti.
sobota, 24. maj 2025 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Sonce
Najbrž je telesna aktivnost zadnja stvar, na katero pomislite, ko ste utrujeni. Številne študije pa dokazujejo, da fizična aktivnost pravzaprav dviguje energijo. Z redno vadbo izboljšamo delovanje srca, pljuč in mišic, te organi pa nam dajejo energijo za vse vrste aktivnosti. Vas zanima, zakaj in kako?
Kako lahko aktivnost prežene utrujenost?
Razumemo, da ste malce skeptični … Zdrav razum nam namreč pravi, da bi moralo biti ravno nasprotno - počitek prežene utrujenost, telesna aktivnost pa vse le še poslabša, ni res? Delno je (saj fizična aktivnost seveda porablja energijo), vendar manjka ključen podatek: fizična aktivnost v telesu tudi ustvarja energijo!
Davek na pretirano rabo antibiotikov je, da skoraj ni mogoče najti bakterije, ki ne bi razvila odpornosti proti kateremu izmed razpoložljivih antibiotikov. Tako je zdravilo, ki je pred stoletjem veljalo za najboljšega, kar jih premore sodobna medicina, danes postalo povzročitelj vse večjega števila okužb s smrtnim izidom.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) svari, da danes zaradi bakterijskih okužb umre več ljudi, kot jih je pred iznajdbo antibiotikov.
četrtek, 8. maj 2025 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Sonce
Pomoč pri IZGORELOSTI
Veliko ljudi prezre znake, ki kažejo na to, da so tik pred izgorelostjo. Telo nas opozarja nenehno, a vendar mu ne prisluhnemo, dokler ne pride do popolnega kolapsa. Prvi korak je da si priznamo, da smo utrujeni in ne zmoremo več. V tem članku opozorimo na ključne dejavnike, ki vodiji do izgorelosti in korake, kako pomagati telesu da se samo pozdravi.
Izgorelost ali burnout (po angleško) je stanje telesne, čustvene in duševne izčrpanosti, ki nastane kot posledica dolgotrajnega stresa. A čeprav se izgorelost najpogosteje pojavi na delovnem mestu, lahko do nje pride tudi zaradi drugih življenjskih situacij (npr. skrb za bolnega svojca, razhod s partnerjem, čustvene obremenitve ipd.).
Zadnjih šestdeset let je veljalo prepričanje, da maščobe škodujejo zdravju. Zdravniki so nas svarili pred nasičenimi živalskimi maščobami ter priporočali uživanje rastlinskih maščob in živil z nizkim deležem maščob. Prehranska priporočila so temeljila na prehrani, bogati z ogljikovimi hidrati. Zdravje ljudi pa je iz leta v leto slabše.
Število obolelih za vnetnimi boleznimi še nikoli ni bilo tako visoko. Zato se upravičeno postavlja vprašanje, kje tiči razlog. Najnovejše znanstvene raziskave dajejo odgovore, da smo zadnjih šest desetletij živeli v popolni zmoti.
Kaj imajo skupnega okoljska kriza, kovid in grožnje z novo vojno
torek, 29. april 2025 @ 10:21 CEST
Uporabnik: Sonce
Odgovor je: Iste plačnike in iste dobičkarje. Mogoče dobičkarjev ne poznate. Plačnike pa zagotovo vsak dan gledate v ogledalu. Tako je - dobičke dobičkarjev na koncu vedno plačamo mi …
Zelene prehode čutimo v dražjih energentih, omejitvah pri izbiri ogrevalne tehnike, novih davkih in vse bolj nesmiselnih uredbah, ki dežujejo iz Bruslja. Včasih tihe želje korporacij so zdaj našle svojo pot v evropsko zakonodajo kot rešitve za okoljsko krizo.
Uživanje liofilizirane konoplje je najbližje uživanju sveže konoplje
Uživanje sveže konoplje priporočam tako kot vsako drugo zdravo hrano. Ker pa konoplje ne moremo kupiti na tržnici tako kot druga zelišča ali zelenjavo, priporočam uživanje liofilizirane konoplje, ki se najbolj približa uživanju sveže konoplje.
S postopkom liofilizacije obdržimo vse tiste sestavine, ki so v sveži konoplji,« pravi asist. Željko Perdija, dr. med., zdravnik specialist interne medicine, gastroenterolog in pulmolog. Z njim smo se pogovarjali o vsakdanji uporabi konoplje za preventivo in uporabi konoplje v medicini.
ZPS test vsebnosti PFAS v izdelkih za vsakdanjo rabo
torek, 15. april 2025 @ 10:02 CEST
Uporabnik: Sonce
Strup stoletja[1], ki ga morate poznati! Zveza potrošnikov Slovenije je v sodelovanju s sedmimi drugimi potrošniškimi organizacijami pod okriljem mednarodne organizacije za primerjalno potrošniško testiranje ICRT (International Consumer Research and Testing) preizkusila več kot 200 izdelkov, ki jih uporabljamo vsak dan. V skoraj tretjini izdelkov so odkrili prisotnost kemikalij iz skupine PFAS, kar potrjuje, da so te per- in polifluoroalkilne snovi še vedno močno prisotne.
Med odkritimi so bile tudi takšne, ki so v skladu s predpisi EU že prepovedane. Zakonodajalce zato pozivajo k odločnejši zaostritvi zakonodaje na področju omejevanja in prepovedi kemikalij PFAS, v vmesnem času pa je treba okrepiti nadzor nad izvajanjem obstoječih predpisov EU za zaščito potrošnikov in okolja.
torek, 8. april 2025 @ 15:49 CEST
Uporabnik: Sonce
Količina toksinov, ki smo jim izpostavljeni, je za mnoge nepredstavljiva. Pred kratim je CHD organiziral simpozij, na katerem so različni strokovnjaki predstavili aktualne razmere na področju hrane, ki jo uživamo, vode, ki jo pijemo, in zraka, ki ga vdihujemo.
Četudi mogoče ne veste (ali ne želite vedeti), kakšne so razsežnosti vsesplošnega zastrupljanja, ki smo mu izpostavljeni, posledice zelo verjetno čutite. Utrujenost, za katero ne znamo prepoznati vzroka, megla v glavi, fantomski simptomi, ki se pojavljajo in izginevajo brez jasne razlage …
Bi se morali izogibati (visoko) predelanim živilom?
torek, 1. april 2025 @ 10:02 CEST
Uporabnik: Sonce
Sliši se že tako. Zakaj? Ker nekatera visoko predelana živila (t. i. ultra procesirana živila), kot so čokolada, piškoti, čips in sladke pijače, vsebujejo veliko sladkorja in/ali maščob in soli ter razmeroma malo prehranskih vlaknin, vitaminov in mineralov.
Gre torej za hranilno revna in energijsko bogata živila. Zaradi sestave so pogosto zelo okusna, zato jih zlahka pojemo preveč. Če jih uživamo prepogosto, nadomestijo hranilno bolj uravnotežene izbire, kot so sadje, zelenjava, stročnice in oreščki.