Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
torek, 3. december 2019 @ 15:13 CET
Uporabnik: Sonce
Za bolj zdrave izbire v prodajnih avtomatih - ne le na fakultetah, ampak tudi v zdravstvenih in socialno varstvenih ustanovah
Približno 2 milijardi svetovnega prebivalstva obeh spolov in vseh starosti je debelih oz. imajo prekomerno telesno maso, kar vpliva na številne srčno žilne bolezni, sladkorno bolezen, nekatere vrste rakavih obolenj in posledično na več kot 3 milijone smrtnih primerov letno. Prav okoljski in socialno ekonomski faktorji so glavni dejavniki, ki prispevajo k epidemiji debelosti. Pri tem pa ima prehranjevanje stran od doma, tudi nakup hrane v prodajnih avtomatih, pomembno vlogo.
Vendar pa raziskave Zveze potrošnikov Slovenije in Univerze v Mariboru, Fakultete za zdravstvene vede, ki so potekale v okviru izvajanja Nacionalnega programa na področju prehrane in telesne dejavnosti za zdravje 2015 - 2025 Ministrstva za zdravje, kažejo, da ponudba v prodajnih avtomatih, ki so dostopni študentom oziroma obiskovalcem zdravstvenih in socialno varstvenih ustanov, ne zagotavlja dovolj zdravih izbir.
torek, 3. december 2019 @ 05:02 CET
Uporabnik: Pozitivke
Sistematični razvoj aktivnosti in terapije s pomočjo konja (TPK) ima svoje začetke v petdesetih letih minulega stoletja, ko so zdravniki in fizioterapevti začeli odkrivati pozitiven vpliv gibanja konja na človekov gibalni, živčni in mišični sistem.
Nepričakovani uspeh mlade danske jahačice Liz Hartel, ki je kljub preboleli otroški paralizi (in posledični paraliziranosti) na olimpijskih igrah leta 1952 osvojila srebrno medaljo v konkurenci z »zdravimi« jahači, je dal zeleno luč številnim raziskavam na tem področju.
sreda, 27. november 2019 @ 05:02 CET
Uporabnik: AnaH
V zadnjih letih poslušamo ali beremo o beljakovinah od žuželk in mesu iz laboratorija.
Meni je vsakršna množična živinoreja sporna, pa če ubijemo veliko kravo ali neznatno žuželko. Sporna tudi zato, ker gre za ubijanje bitij, ki so do svojega žalostnega konca obsojena na životarjenje v nevrednih življenjskih razmerah, najpogosteje izločena iz družine, vstran od narave in povsem nesvobodna.
Tudi ose, črički, gosenice ali kobilice so čuteča bitja, ki občutijo strah in bolečino, kar sprejme že zato oporečno meso, zato lahko prav tako kot govedina ali svinjina povzroča bolezni mesojedca, čeprav ni sam lastnoročno ubil telička ali zmlel ličinke metulja.
sobota, 23. november 2019 @ 05:02 CET
Uporabnik: Pozitivke
Rak na želodcu je šesti najpogostejši rak pri moških in deveti najpogostejši pri ženskah. Za njim pri nas vsako leto na novo zboli več kot 450 ljudi. Je izrazito bolezen starejših.
Veliko bolnikov ima ob odkritju bolezen že v napredovalem stadiju, zato je petletno relativno preživetje samo 30-odstotno, pravi prof. dr. Franc Jelenc, dr. med., specialist abdominalne kirurgije.
Sladkornim bolnikom na voljo tudi dve knjižici o diabetičnih boleznih oči
torek, 19. november 2019 @ 19:44 CET
Uporabnik: Sonce
V Sloveniji je po oceni NIJZ okoli 130.000 oseb s sladkorno boleznijo. Med številnimi možnimi zapleti je tudi razvoj diabetične retinopatije ali poslabšanje vida zaradi sladkorne bolezni. Ta zaplet ogroža kar vsakega tretjega bolnika, zato je Bayerv podporo bolnikom s sladkorno boleznijo in njihovim svojcem izdal dve knjižici o presejanju diabetične retinopatije in diabetičnem makularnem edemu. Obe knjižici sta dostopni pri oftalmologih ali na spletnih straneh bayer.si/dr in bayer.si/dme.
Na pregled očesnega ozadja sladkorni bolnik vsaj enkrat letno
Diabetična retinopatija na začetku ne povzroča težav z vidom ali pa so neopazne in blage. Z napredovanjem bolezni pa diabetična retinopatija preide v diabetični makularni edem, ki lahko povzroči slepoto. Zato so redni presejalni pregledi ključni v obravnavi sladkorne bolezni oči.
V ambulantah NIJZ le samoplačniško cepljenje proti sezonski gripi
torek, 12. november 2019 @ 12:08 CET
Uporabnik: Sonce
Izvajanje cepljenja proti gripi v letošnjem letu določa Pravilnik o določitvi Programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2019. Kot vsako leto tudi letos cepljenje proti gripi poteka pri izbranih osebnih zdravnikih in v ambulantah NIJZ.
Cepljenje je še posebej priporočljivo za skupine prebivalstva, ki so izpostavljene večjemu tveganju za težji potek bolezni in nastanek zapletov zaradi gripe. V te skupine spadajo starejši od 65 let, kronični bolniki, osebe z izrazito povečano telesno težo (ITM ? 40) in nosečnice.
To se dogaja z vašim telesom, ko si privoščite popoldanski počitek
nedelja, 10. november 2019 @ 05:02 CET
Uporabnik: Pozitivke
Prednosti polurnega popoldanskega spanca so neprecenljive ...
Bolj srečni ste
Po pol ure spanja se boste počutili polni energije, srečnejši in bolj spočiti. Napolnili ste baterije in z novimi močmi lahko nadaljujete z dnevnimi obveznostmi.
Naredili boste manj napak
Če si z ležanjem na kavču privoščite manjši "pretrg možganov", boste pozneje bolj osredotočeni na delo in manj nagnjeni k napakam.
November - mesec preprečevanja zasvojenosti: Zasvojeni smo lahko tudi s tehnologijami
torek, 5. november 2019 @ 11:16 CET
Uporabnik: Sonce
Redna uporaba sodobnih digitalnih tehnologij vpliva na navade in način življenja odraslih in tudi mladostnikov, na preživljanje prostega časa ter pojavljanje novih izzivov in težav na področju zdravja in z zdravjem povezanih vedenj.
Po podatkih mednarodne raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju (HBSC 2018), v katero je bilo poleg ostalih področij zajeto tudi področje digitalnih tehnologij, je več kot polovica (64,3 %) 11-, 13-, 15- in 17-letnikov vsaj enkrat dnevno ali pogosteje v spletnem stiku s svojimi dobrimi prijatelji, manj kot polovica (približno 40 %) pa je v stiku s prijatelji iz širšega kroga in z drugimi osebami, npr. starši, brati/sestrami, sošolci, učitelji.
petek, 1. november 2019 @ 05:02 CET
Uporabnik: Pozitivke
»Mislim, da se bodo razmere začele spreminjati. Nismo še na dnu, gremo pa dol. Nekaj bomo morali ukreniti, in to hitro. Ko si na dnu, se je težko znova povzpeti. Tudi mentorjev ni več pravih, nihče noče več učiti, saj to pomeni dodatno obremenitev pri že tako čezmernem delu.
Izgoreli smo, zato si nihče iz bolnišnice ne želi delati še v zdravstvenem domu, kjer ginekologov že močno primanjkuje. Tudi plačilo ni stimulativno; mlad specialist dobi 19 evrov na uro in za ta denar nihče ni več pripravljen delati med vikendi, prazniki in nočnih dežurstev.
V dom ali doma? Manj mučeniške rešitve za staranje prebivalstva
sobota, 26. oktober 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
TV-omizja, kavarniške mize ali spletne klepetalnice … - povsod je slišati iste zgodbe. Ali bomo v starosti doplačevali za vsako plenico? Koliko se bodo realno še znižale naše pokojnine?
Kako skrajšati vrsto 25.000 čakajočih na mesto v domu? Kako bomo zajezili epidemijo demence? Kdaj bodo končno »uskladili« nov zakon o dolgotrajni negi? Po eni strani beremo, kako grozno je v naših domovih, po drugi pa se pritožujemo, da ne pridemo na vrsto za »to grozo«. Vam to ne zveni mazohistično?
torek, 15. oktober 2019 @ 20:36 CEST
Uporabnik: Sonce
Posledice slabo obravnavanega in ne reguliranega področja občutijo vse demografske skupine prebivalcev, zlasti pa prizadenejo mlade, ki se ob svojem vstopu v samostojno življenje srečujemo še z mnogimi drugimi izzivi, kot sta iskanje primerne zaposlitve in stanovanja - področji, ki mladim prinašata mnogo negotovosti.
Na MSS ugotavljamo, da razmere niso sprejemljive - pomanjkljivo sistemsko reševanje vprašanja duševnega zdravja, stigmatizacija duševnih motenj in otežen dostop do strokovne pomoči najbolj prizadene ranljive skupine, kamor spadamo tudi mladi. Pomanjkanje specializacij na področju strok, ki se ukvarjajo z duševnim zdravjem, ter s tem kadra, ki bi bil primerno usposobljen in bi lahko razbremenil neskončne čakalne vrste pacientov pri preobremenjenih specialistih, nakazuje na dejstvo, da vse premalo ljudi prejema primerno strokovno pomoč, kar znižuje kakovost posameznikovega življenja in njegovo aktivno vlogo v družbi.
petek, 11. oktober 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Kaj je za nas najtežje? Odvisno od posameznika seveda, vendar iz izkušenj vem, da so preproste in enostavne stvari dostikrat tudi hkrati najtežje. Zakaj? Morda zaradi naše vzgoje, okolja, globalizacije...... nekdo nam je vcepil v glavo, da so dobre in prave stvari zakomplicirane – pa ni res. In da ni potrebno s prstom migniti in imamo lahko Vse. Pa tudi to ni res! Lahko vedno izbiramo bližnjice v življenju a za njih potem vedno plačamo tako ali drugače.
Zdravo prehranjevanje je u bistvu zelo enostavno in preprosto - težava je v nas, v našem umu, ki podleže okolju, ki je odvisen od sladkorja, »fast fooda¨«, alkohola, zdravil za vsako malo težavo.... ker smo prepričani da so preproste stvari težke. Res pa je in to zelo zelo res, da nihče ne more narediti spremembe, živeti z naravo in jesti bolj zdravo namesto nas.
Ste vedno lačni? To so razlogi, da ne morete brzdati lakote
sreda, 9. oktober 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Če v želodcu kar naprej čutite lakoto, morda delate narobe katero izmed teh stvari …
Ne spite dovolj
Če ne spite dovolj ali menjate svojo spalno rutino, se zamenjajo tudi hormoni, ki povzročajo občutek lakote. Hormon grelin nastaja v želodcu, njegova vrednost pa se poveča, če ne spite dovolj. Prav tako zaradi tega pada nivo hormona leptin, ki pomaga pri občutku sitosti. Pomanjkanje spanca pa ustvarja kemikalije v krvi, ki povečajo užitek ob hranjenju, je odkrila študija Univerze v Chicagu, ki je bila leta 2016 objavljena v reviji Sleep.
Nezdravljena sladkorna bolezen povzroča številne zaplete
torek, 8. oktober 2019 @ 11:28 CEST
Uporabnik: Sonce
Sladkorna bolezen spada med največje izzive na področju javnega zdravja. Število sladkornih bolnikov namreč povsod po svetu vztrajno narašča.
V Sloveniji je lani zdravila za zniževanje glukoze v krvi prejemalo več kot 111.000 bolnikov, kar nas uvršča v srednje območje evropskih držav in držav OECD-ja. Število ljudi, ki imajo sladkorno bolezen, je vsako leto večje zaradi staranja, daljše življenjske dobe ter večjega deleža odkrite sladkorne bolezni in izboljšanega zdravljenja.
Že dolgo časa ne zdravim izvidov, ampak človeka Tako bolniki kot zdravniki smo naučeni, da gledamo izvide, ne opazujemo pa sebe oziroma človeka. To spoznanje je zagrebški zdravnici Sanji Toljan, ki vodi kliniko Orlando, narekovalo, da je začela sama iskati svoje zdravje po za zdravnika nevsakdanjih poteh. In na tej, predvsem za zdravnika zaviti poti je našla bioidentične hormone.
Z njimi je spremenila sebe in nekaj tisoč ljudi - da živijo srečno, brez najrazličnejših težav, brez bolečin … Med ljudmi, ki jim je pomagala na novo zaživeti, je tudi na stotine Slovenk in Slovencev.
Skaza in Europa Donna skupaj za zdravo življenje v rožnatem
torek, 1. oktober 2019 @ 14:48 CEST
Uporabnik: Sonce
Podjetje Skaza in združenje Europa Donna Slovenija sta se v rožnatem oktobru povezala v prizadevanju za večjo osveščenost o zdravem življenjskem slogu, ki je temelj boja proti boleznim. Plod sodelovanja predstavlja omejena serija Skazinega kuhinjskega kompostnika Bokashi Organko, ki so ga v velenjskem podjetju izdelali v edinstveni rožnati barvi.
Roza kompostnik bo kupcem na voljo do konca oktobra, del vrednosti od vsakega prodanega izdelka pa bo Skaza namenila raziskavam in aktivnostim v boju proti raku dojk.
Najboljša vadba za ljudi, ki so nagnjeni k debelosti
torek, 1. oktober 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
To so odkrili kitajski znanstveniki Še zlasti pri osebah, ki se ne morejo pohvaliti s hitro prebavo, je pomembno, da se zdravo prehranjujejo in gibajo. Ni pa vsaka vadba primerna za vsakogar.
Kitajski znanstveniki so v članku, ki je bil objavljen v reviji PLOS Genetics, izpostavili pet oblik telesne aktivnosti, ki so najboljše za ljudi, ki so nagnjeni k debelosti.
V študijo je bilo vključenih 18.424 oseb, starih med 30 in 70 let, ki so pisali dnevnik telesne vadbe, ki so ga nato primerjali z genetskimi dispozicijami posameznika. Ugotovili so, da je najbolj učinkovita vadba za vzdrževanje telesne teže pri ljudeh, ki se hitro zredijo, tek. Sledijo mu planinarjenje, hoja, ples in joga.
Štirje razlogi, zakaj bi vsi morali spati brez oblačil
nedelja, 29. september 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Spanje brez oblačil blagodejno vpliva na samozavest in zmanjšuje stres.
Goli spimo bolje
Vsi vemo, da možgani potrebujejo kvaliteten spanec, to pa so dokazale tudi nedavne raziskave Univerze v Rochesteru. Študija je ugotovila, da naši možgani med spanjem odstranijo toksične proteine, ki so stranski produkt možganskih aktivnosti, kadar smo budni. Medtem pa so znanstveniki iz Univerze v Amsterdamu prišli do ugotovitve, da nižja telesna temperatura poveča globino spanca in zmanjša možnost za nočno bujenje. Ponoči se tako najlažje ohladimo, če spimo goli.
Pet enostavnih vaj, s katerimi se znebite podbradka
sobota, 28. september 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Zgodi se, da podbradek ostane, kljub temu, da ste se odvečnih kilogramov uspešno znebili. Sploh, če ste v letih, ko koža izgublja svojo elastičnost. Dobra novica pa je, da se podbradka lahko znebite z naslednjimi enostavnimi, a učinkovitimi vajami.
Kričanje
Široko odprite usta, kot bi želeli na ves glas kričati, seveda vaja učinkuje tudi brez tega, da bi dejansko na glas kričali. Ta vaja krepi čeljustne mišice in napne mišice ter kožo celotnega obraza.
Somatika - Meditacija in osebna rast skozi gibanje
sreda, 25. september 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Človeka lahko opazujemo na dva načina: od zunaj ali od znotraj navzven. Ko nekdo pogleda človeka od zunaj, je človek videti drugače, kot takrat, ko sam sebe opazuje od znotraj. Ko opazujemo drugo človeško bitje, vidimo telo, ki je določene oblike ali velikosti, podobno kot če bi opazovali lutko. Ko pa se človek opazuje od znotraj, se zaveda svojih občutkov, gibov, namere, človek je popolnoma drugačen, ko se opazuje v prvi osebi, zaveda se sebe.
Ko opazujemo človeka kot tretja oseba, vidimo ‘’telo’’. Ko človek opazuje sebe od znotraj, vidi ‘’somo’’. Soma je grška beseda, ki pomeni živo, zavestno telo.
torek, 24. september 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Obstajajo različne vrste glavobolov. Poleg tistih najpogostejših, ki nas opozarjajo na dehidriranost, druga velika skupina glavobolov korenini v prebavnih težavah.
Uživanje pokvarjene hrane ali problematičnih gob, pesticidni koktajli, nekateri E-ji, pogreta hrana, v kateri smo sicer pobili bakterije, ne moremo pa odstraniti njihovih strupenih izločkov – vse to se zelo pogosto oglasi tudi v obliki glavobola, ki ga čutimo nekaj ur po zaužitju take hrane.
nedelja, 22. september 2019 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Ker sem svobodna sem odgovorna zase in če sprejmem odgovornost za svoja dejanja sem svobodna!
Jesen je čas za nove začetke, čeprav... vsak dan imamo novo priložnost, vsakih 40 minut imamo novo priložnost, vsak trenutek, ko smo tu, imamo novo priložnost, priložnost stvari početi bolje, živeti bolj zdravo, hvaležno, ... drugače, bolje... ali se tega zavedamo je drugo. Včasih zmoremo jesti prav, obvladati svoja čustva, biti sočutni ...drugič malo manj... pomembno je da se tega zavedamo in se trudimo po svojih najboljših močeh ... ko nam spodrsne, se pač poberemo in gremo dalje... Popolnosti ni in nobene stvari ne naredimo popolnoma narobe oz popolnoma prav (Zakon Taoizma – Jin Jang).