NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 17-sep
  • Bralna skupina Nikoli sam

  • četrtek 18-sep
  • Obvladovanje jeze - Čustvena stabilnost in konstruktivna komunikacija

  • sobota 20-sep
  • Usposabljanja za prostovoljce v drugi polovici leta 2025

  • nedelja 21-sep
  • Praznik suhega sadja in Pohod po Trubarjevi rojstni fari

  • torek 23-sep
  • Ustvarjalnice z Galerijo C.C.U.: DEŽELA LISIC

  • sreda 24-sep
  • Kvartet As

  • četrtek 25-sep
  • Pravičen zeleni prehod za solidarnost in enakost: organizirajmo se!

  • petek 26-sep
  • Josip Primožič - Tošo: MDB 1951

  • sobota 27-sep
  • Srečanja ljubiteljev dela z nihalom

  • ponedeljek 29-sep
  • Postanite MEDIATOR! Usposabljanje z mednarodno priznanim nazivom

  • torek 30-sep
  • Posvet Foruma F3ŽO - PRESTAVLJEN

  • sreda 01-okt
  • Postanite MEDIATOR! Usposabljanje z mednarodno priznanim nazivom

  • petek 03-okt
  • Osvojite življenjsko pomembno znanje, ki ga drugje ne poučujejo

  • sobota 04-okt
  • Zeleni sejem - Maribor
  • Makeup Mastery Slovenija

  • nedelja 05-okt
  • Mednarodni festival računalniške umetnosti 2025: MFRU31

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Brez začimb ne bo šlo!   
    torek, 9. september 2025 @ 14:24 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Začimbe v naših shrankih niso tam samo zaradi okusa. To so dragoceni varnostniki, saj preprečujejo razvoj patogenov, ki bi jih lahko pokvarili.

    Če so z začimbami mumificirali faraone, so jim tudi naši shranki »mala mal’ca«. Malo ljudi (z izjemo tistih, ki ste že prebrali knjigo (Ščepec rešitve) se zaveda, kako močne protimikrobne lastnosti se skrivajo v številnih začimbnicah. Naši predniki so bili od teh znanj življenjsko odvisni, saj niso poznali bližnjic v obliki zamrzovanja, vakuumiranja in dodajanja kemičnih konzervansov.

    Pomislite, kolikšne moči se skrivajo v majaronu, meti, soli in popru, če lahko z njimi konzerviramo celo surovo meso in naredimo trajne klobase, ki se ohranijo v kleti.

    Tudi pri marmeladah uporaba začimbnic, kot so cimet, ingver, janež, piment ter limonina ali pomarančna lupinica, ustvari okolje, ki zelo zavira razvoj mikroorganizmov. Dolgo se tudi sama nisem zavedala, da so prav začimbnice tista pika na i, ki naredi razliko med varnimi shranki in tistimi, v katerih se lahko zaredijo plesni ali kvasovke. Šele ko sem začela sistematično primerjati različne serije shrankov, sem ugotovila, da je nekaj začimbnih ščepcev zaslužnih za odlično obstojnost, četudi so shranki skoraj brez sladkorja in pasterizirani pri približno 80 °C.

    Najtežje je shraniti alkalno hrano
    Raba začimbnic je še pomembnejša pri shranjevanju zelenjave. Večina zelenjave ima namreč visok pH, saj vsebuje malo kislin. Zato kljub pasterizaciji v kozarcu ostanejo razmere, ki omogočajo aktiviranje spečih spor. Standardni ukrep je dodajanje obilo soli in kisa. In če nočete, da bi bilo vse, kar ste vložili, (pre)kislo in (pre)slano?

    Brbončice na mojem jeziku se dobesedno vnamejo, kadar zaužijem kaj prekislega. Solatam nikoli ne dodajam kisa in se nasploh izogibam kislim okusom. Znanstveno zahtevani pH 4,6, ki velja za osnovni pogoj, če hočemo, da bodo naši shranki varni, večina mojih vložnin ne izpolnjuje, a se kljub temu nič ne pokvari.

    Skrivnost je v pravilni rabi začimb. Varnost v kozarcu, v katerem je vložen stročji fižol, pri nas zagotavljajo lovor, šetraj, poper in koriander. Sama stročji fižol kuham v vodi z dodatkom lovorjevih listov. Tako ga lahko varno shranim, četudi mu dodam samo 10 odstotkov kisa na liter vode. Pri rdeči pesi stabilnost zagotavlja kumina, pri kumaricah pa koper, česen, poper in šetraj.

    Seveda vse opisano velja le pod pogojem, da uporabljamo ekološko pridelane in nerazdišane začimbnice. Zato je začimbe najbolje kupovati v obliki celih zrn, poleg tega morajo biti obvezno iz ekološke pridelave. Če so morali začimbe v času rasti in shranjevanja varovati pred plesnimi in drugimi patogeni, ne morete pričakovati, da bodo kaj prida prispevale k zaščiti vaših shrankov. Taki nalogi bo kos samo zelišče, ki je samo razvilo vse protimikrobne lastnosti.

    Trtni listi kot konzervans?
    Naše babice so poznale še en trik. Neškropljeni trtni listi vsebujejo obilo kislin in antioksidantov. V njih je celo več resveratrola kot v grozdnih jagodah, poleg tega se ponašajo še z drugimi protimikrobnimi snovmi. Zato so naše babice trtne liste upravičeno polagale na dno in na vrh vložnin, s čimer so preprečile kvarjenje. Trtni listi so tudi odličen naravni nadomestek za plastične mrežice, s katerimi potiskamo vsebino kozarca, da se ne dvigne nad raven tekočine. To je nujni ukrep za preprečitev razvoja plesni, saj se brez prisotnosti zraka ne morejo razviti.

    Za uspešno fermentacijo uporabljamo fermentirane trtne liste. Ti ne bodo le mehansko varovali shrankov, pač pa bodo tudi zagotovili, da bo fermentacija potekala v pravo smer. Z njimi dejansko učinkovito »cepimo« zelenjavo, ki jo nameravamo fermentirati.

    Natančne recepte in postopke za fermentirane in druge shranke boste našli v knjigi Sanje Lončar in Suzane Kranjec Samooskrbna shramba

    Vir: www.zazdravje.net

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Ščepec rešitve
  • Samooskrbna shramba
  • www.zazdravje.net
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20250909142459913

    No trackback comments for this entry.
    Brez začimb ne bo šlo! | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 3,81 seconds