Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
torek, 29. april 2025 @ 10:19 CEST
Uporabnik: Sonce
Da so razlike v ponudbi stanovanjskih kreditov velike, ve večina kreditojemalcev, a občutni prihranki so mogoči tudi pri najemu potrošniškega kredita.
Ne le obrestna mera, pomembni so vsi stroški
Oglas banke, da ima ugodno obrestno mero, ne pomeni prav veliko. Poleg tega, da moramo med seboj primerjati kreditno ponudbo različnih bank, moramo upoštevati tudi druge stroške, ne le obresti. Predvsem so to stroški odobritve, zavarovanja ter vodenja kredita in vodenja osebnega računa ali paketa.
Prehranska politika: zakaj jo potrebujemo in kaj od nje pričakujemo?
torek, 22. april 2025 @ 10:46 CEST
Uporabnik: Sonce
Jemo vsak dan, a kako pogosto se ustavimo in resnično razmislimo o tem, kaj damo na krožnik? V hitrem tempu vsakdana naše prehranske odločitve pogosto temeljijo na priročnosti, ceni in privlačnosti oglasov. Za vsakim obrokom pa se skriva zapletena mreža vplivov na naše zdravje, okolje in družbo kot celoto.
Police, ki se šibijo pod težo živil, polnih sladkorja, maščob in soli, a hranilno revnih, narekujejo prehrano, ki vodi v porast kroničnih bolezni, poglablja javnozdravstveno krizo in hkrati prispeva k podnebni krizi. In čeprav smo glede na rezultate anket Evropejci vse bolj pripravljeni sprejeti živila rastlinskega izvora in zmanjšati porabo živalskih proizvodov, ovir ne manjka. Najcenejše in najbolj oglaševane možnosti so še vedno najmanj trajnostne tako z vidika okolja kot zdravja.
torek, 15. april 2025 @ 10:01 CEST
Uporabnik: Sonce
Ponudbe neobank lahko skrivajo tudi pasti Ob izjemno nizkih obrestnih merah, ki jih slovenske banke nudijo za sredstva na vpogled (denar na transakcijskih računih), na varčevalnih računih in tudi za vezane depozite, se vse več Slovencev odloča za poslovanje s t. i. neobankami, kot je Trade Republic. Te ponujajo bistveno višje obrestne mere kot slovenske banke.
Medtem ko večina domačih bank še vedno ponuja skoraj ničelne obresti na prihranke, na primer Trade Republic trenutno nudi privlačno 2,5-odstotno obrestno mero »na vašo gotovino, brez omejitev«. A kot kaže, ponudba ni niti tako preprosta niti tako varna, kot se zdi na prvi pogled.
Raziskava MIPOR - Sklepanje naročniških pogodb pri telekomunikacijskih operaterjih
torek, 8. april 2025 @ 15:47 CEST
Uporabnik: Sonce
Vsi operaterji z oceno nezadostno! Pritožbe potrošnikov glede storitev telekomunikacijskih operaterjev so pogosto povezane z nepoznavanjem vsebine pogodb ter pravic in dolžnosti obeh strani. Res je, vsi operaterji imajo splošne pogoje in številne druge informacije, kot so ceniki, posebni pogoji, opcije in druge objavljene na svojih spletnih straneh. A za njihovo iskanje in prebiranje je potrebnega veliko časa, nestrokovnjaki pa se lahko hitro izgubijo v številnih podrobnostih.
Ocenjevalci Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave (MIPOR) so v okviru javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev, ki jo sofinancira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport RS, na tokratnem ocenjevanju po daljšem času pod drobnogled ponovno vzeli štiri telekomunikacijske operaterje.
Na kratko o pametnih urah, zapestnicah in prstanih
torek, 1. april 2025 @ 10:01 CEST
Uporabnik: Sonce
Najpomembnejše funkcije ure ali zapestnice so odvisne od uporabnika. Večina modelov podpira ključne športne načine ter spremlja srčni utrip, spanje in stres. Pomembna je tudi združljivost s telefoni (Android, iOS), prav tako trajanje baterije. Applove ure delujejo le z iPhoni in zahtevajo dnevno polnjenje, Samsungove pa so združljive le z Androidom.
Ne gre za medicinski pripomoček, razen ... Kot so zapisali na Zvezi potrošnikov Slovenije, pri pametnih urah in zapestnicah v bližnji prihodnosti ne moremo pričakovati večjih prebojev v zdravstvenih funkcijah, le izboljšave natančnosti meritev in novih analiz. Vendar naprave niso medicinski pripomočki in niso primerne za diagnostiko.
torek, 25. marec 2025 @ 10:58 CET
Uporabnik: Sonce
Za vodenje kredita od 2 do 6 € vsak mesec Obresti že dolgo niso edini strošek, ki ga moramo upoštevati pri najemu kredita. Poleg stroškov odobritve in zavarovanja nekatere banke zaračunavajo tudi strošek vodenja kredita. Tega je za razliko od prvih dveh treba plačevati vsak mesec, dokler kredita ne odplačate v celoti. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so preverili, katere banke ta strošek zaračunavajo in kakšna je njegova višina.
Povprečen strošek vodenja kredita je 3,7 evra. Znesek po mnenju Zveze potrošnikov Slovenije ni majhen, še posebej, če upoštevamo celotno dobo odplačila kredita. Za potrošniški kredit, ki ga odplačujemo pet let, bi tako iz tega naslova plačali 222 evrov. Pri stanovanjskem kreditu z ročnostjo 20 let bi bil končni znesek 816 evrov.
četrtek, 20. marec 2025 @ 05:02 CET
Uporabnik: Sonce
Kako spodbuditi dekleta, da se odločijo za kariero v energetiki? Zaključna konferenca projekta EUWES z naslovom »Povečanje enakosti spolov v evropskem energetskem sektorju« se je osredotočila na opolnomočenje žensk v energetskem sektorju z namenom zagotavljanja podpore, razvoja veščin in izboljšanja možnosti za enakopravno sodelovanje.
Potekala je 13. marca 2025 v prostorih Predstavništva Evropske komisije v Zagrebu. Organiziralo jo je Društvo za oblikovanje trajnostnega razvoja (DOOR), potekala pa je pod pokroviteljstvom mesta Zagreb in v sodelovanju z Uradom varuha za enakost spolov, ob podpori projektnih partnerjev: FOCUS (Slovenija), WECF (Nemčija) in ESF (Španija).
torek, 18. marec 2025 @ 10:54 CET
Uporabnik: Sonce
Toksini so povsod okrog nas, kar zagotovo ni novica. Nisem ljubitelj teorij zarote, vendar v 20 letih, ko urejam te novice, ne morem mimo dejstva, da se naša izvoljena in neizvoljena oblast spravljata le na slamice, borita za ohranjanje kakšnega metulja in ju motita riganje krav.
Skrbi ju, da si ne bi skrajšali življenja, če kuhamo na plinu ali ognju, ne moti pa ju škodljivost vseh tehnologij, ki jih ponujajo kot bolj sodobne in so iz številnih domovanj naredile za zdravje zelo neprijazno okolje.
Dvig cen goriv najbolj prizadene najranljivejše, ki so prisiljeni v lastništvo avtomobila
torek, 18. marec 2025 @ 10:53 CET
Uporabnik: Sonce
Prevozna revščina v Sloveniji: ključni izzivi in rešitve Prevozna revščina v Sloveniji je kompleksen pojav, ki je močno prepleten s prostorskimi, finančnimi in socialno-ekonomskimi razsežnostmi. Nova ekonomska študija o prevozni revščini v Sloveniji, ki so jo pripravili v okoljski organizaciji Focus v sodelovanju s strokovnjaki ekonomisti, razkriva pomembne socialno-ekonomske razlike v povezavi z dostopnostjo prevoznih storitev in dohodkom.
Medtem ko je dostop do javnega prevoza v večjih mestih primerljiv z evropskim povprečjem, so prebivalci podeželja pogosto prisiljeni v lastništvo osebnih avtomobilov, ki pa jim predstavlja veliko finančno breme.
sobota, 8. marec 2025 @ 05:02 CET
Uporabnik: Igor Petek
Letno poročilo o enakosti spolov, ki ga Evropska komisija pripravlja za spomladanski vrh Evropske unije, kaže, da medtem, ko se razkorak med spoloma pri zaposlovanju in izobraževanju v Evropski uniji manjša, razlika v zaslužku med ženskami in moškimi še naprej ostaja nespremenjena. Razlika v plačilu se tako v EU 27 še naprej giblje pri 15 odstotkih, so sporočili v Bruslju. Ob tem dodajajo, da si Evropska komisija sicer prizadeva, da bi bila enakost spolov vključena v vse politike unije.
Na delovnem mestu se ženske soočajo s tem, kako uskladiti družinsko življenje in delo, pri delu pa se spopadajo tudi z neenakostjo in diskriminacijo. Problem usklajevanja družinskega življenja z delom je predvsem ženski problem, kaže poročilo. Kar 37 odstotkov žensk, ki skrbijo za otroke, je namreč zaposlenih le za polovičen delovni čas, med tem ko je takšnih le 17 odstotkov žensk, ki nimajo družinskih obveznosti oziroma 6,5 odstotkov moških.
V Hiši EU je potekala okrogla miza z naslovom Krepitev enakosti v STEM in energetiki: zavezništva za uspeh, ki sta jo organizirali okoljska organizacija Focus in Združenje ONA VE v sodelovanju s Predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji. Dogodek je bil namenjen razpravi o izzivih in priložnostih za večjo vključenost žensk v tehniških in naravoslovnih poklicih, zlasti v energetiki, kjer v Sloveniji ženske predstavljajo le 15 odstotkov delovne sile.
Uvodni nagovor je podala dr. Jerneja Jug Jerše, vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, ki je poudarila: "Enakost spolov v STEM ni zgolj vprašanje pravičnosti, ampak ključni dejavnik za inovacije in trajnostni razvoj. Brez polnega vključevanja žensk izgubljamo pomembne talente in perspektive.
sreda, 26. februar 2025 @ 05:02 CET
Uporabnik: stojči
Stopnja zavesti nima nobene veze s prehrano. Jezus ni bil vegan, jedel je ribe pa morda tudi še kaj drugega živalskega pa v njegovem času ni bilo nikogar, ki bi bil v višji zavesti kot je bil on.
Znane so njegove besede; "Ni pomembno kaj gre v tvoja usta ampak tisto, kar gre iz njih."
Sam sem šel skozi različne faze hranjenja; od mesojedstva, vegetarijanstva, veganstva, frutarijanstva do pranojedstva.
Res so zelenjava, sadje stročnice in žitarice lažje prebavljive to pa je tudi vse.
torek, 25. februar 2025 @ 11:21 CET
Uporabnik: Sonce
Na Zvezi potrošnikov Slovenije opozarjajo, da ne nasedajte primerom lažne e-pošte, ki je iz dneva v dan bolje oblikovana in nas lahko kaj hitro zavede.
Ste komitent večje banke? Potem ste še bolj na udaru! Goljufi (v veliki večini primerov) ne vedo, pri kateri banki imate odprt osebni račun. Vedo pa, katere banke imajo največ komitentov. Najbolj smiselno je torej »vabo« poslati z lažnega naslova ene od večjih bank, kar je pri nas NLB.
sobota, 22. februar 2025 @ 05:02 CET
Uporabnik: stojči
Meni je jasno, da temu svetu vladajo milijarderji orožarske in farmacevtske industrije predsedniki držav in vlad pa so samo njihove lutke. Vedno zaradi profita podpirajo obe vojskujoči se vojski že celo zgodovino.
Zakonodajo vsepovsod po svetu prilagodijo tako, da njim ni treba plačevati davkov. Recimo v zlatu. To je edina prava valuta na katero se ne plačuje davka v nobeni državi. In oni operirajo v poslih s tonami zlata.
Jasno mi je po dokumentih in njihovih agendah, da želijo ta svet samo za njih in da želijo svetovno prebivalstvo zmanjšati na pol milijarde čipiranih zombijev.
Kaj prinaša direktiva o pravici do popravila za potrošnike?
torek, 18. februar 2025 @ 19:41 CET
Uporabnik: Sonce
Evropska unija je s sprejetjem direktive o pravici do popravila lani naredila pomemben korak naprej pri (ponovnem) vzpostavljanju dostopne možnosti za popravila. Proizvajalci morajo pri določenih kategorijah izdelkov omogočiti dostop do rezervnih delov in tehničnih informacij najmanj deset let po prenehanju proizvodnje izdelka.
# Katere so glavne spremembe, ki jih prinaša direktiva o pravici do popravila za potrošnike, preberite na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije, tukaj.
torek, 11. februar 2025 @ 10:40 CET
Uporabnik: Sonce
Dan varne rabe interneta 2025: Umetna inteligenca prinaša nove izzive in tveganja za mladostnike
Ob dnevu varne rabe interneta, ki ga letos praznujemo 11. februarja, na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede UL, opozarjajo na izzive in tveganja, ki jih za otroke in mladostnike prinaša umetna inteligenca.
Umetna inteligenca postaja sestavni del življenja mladostnikov. Raziskava, ki sta jo v letu 2024 v okviru Ciljnega raziskovalnega projekta Digitalna zrelost mladih: družbene potrebe in neformalno izobraževanje mladih v digitalni dobi, izvedli Fakulteta za družbene vede in Pedagoška fakulteta UL, je pokazala, da umetno inteligenco pri šolskem delu dnevno uporablja 20,4 % srednješolcev, tedensko 39,9 %, mesečno 21,5 % in nekajkrat letno 14,3 %. Da nikoli ne uporablja umetne inteligence pri šolskem delu, je povedalo le 3,9 % srednješolcev.
sobota, 8. februar 2025 @ 05:01 CET
Uporabnik: stojči
Država v kateri kulturna delavka za vrhunski umetniški dosežek dojenje psa dobi najvišje državno priznanje Prešernovo nagrado in celo privilegirano zlato pokojnino nima nobene prihodnosti. Dosežki transhumanizma in izživljanje nad slovensko zastavo zame niso nobena kultura.
Našim hlapcem nacistične kabala mafije klausa švaba se sploh ne sanja kaj prava kultura zares je.
Kar se mene tiče je prava kultura samo vsaka tista umetnost, ki se lahko na prijeten način dotakne božanskosti tvojega dušnega srca.
"Umetnici" Maji Smrekar in Simoni Semenič, ki se je “v imenu umetnosti” izživljala nad slovensko zastavo sta sprejeli Prešernovo nagrado za časa vlade Mira Cerarja.
torek, 4. februar 2025 @ 10:40 CET
Uporabnik: Sonce
Vsi tehnološki dosežki naše civilizacije slonijo na predpostavki, da je elektrika nekaj samoumevnega. Pa je res?
V zadnjem času slišimo vse več svaril, da je električni mrk zelo realen in se lahko zgodi vsak hip.
Za zlom civilizacije, kot jo poznamo, pa sploh ne potrebujemo vojne ali kakšnega izrednega kozmičnega dogodka.
Sistem elektrodistribucije je dejansko veliko bolj labilen, kot se zdi. Strokovnjaki opozarjajo, da noben nacionalni sistem v Evropi ni bil narejen tako, da bi deloval kot nenehna avtocesta za uvažanje, izvažanje in transport elektrike na oddaljene destinacije. Nacionalni sistemi zato med seboj niso idealno usklajeni in je potrebno veliko iznajdljivosti, da bi se elektrika nenehno prenašala od Grčije do Švedske ali od Romunije do Španije.
Pripravite akcijski načrt EU za rastlinsko hrano do 2026!
torek, 28. januar 2025 @ 10:15 CET
Uporabnik: Sonce
Poziv več kot 130 organizacij evropskemu komisarju za kmetijstvo in hrano Več kot 130 organizacij, ki zastopajo kmete, zdravstvene strokovnjake, potrošnike, zagovornike dobrobiti živali in okoljske interese, je pozvalo evropskega komisarja za kmetijstvo in hrano, Christophea Hansena, naj do leta 2026 pripravi akcijski načrt EU za rastlinsko hrano.
Skupine, vključno s 30 nacionalnimi organizacijami (tudi Zveza potrošnikov Slovenije) ter evropskimi in mednarodnimi telesi, se pridružujejo naraščajočemu soglasju, ki izhaja iz Strateškega dialoga o prihodnosti kmetijstva EU lani poleti, kjer je že bila priporočena priprava akcijskega načrta.
EU že 16 let zamuja pri preprečevanju zavajajoče rabe trditev na živilih
torek, 21. januar 2025 @ 15:53 CET
Uporabnik: Sonce
Včeraj je bil »otožni ponedeljek«, znan kot najbolj depresiven dan v letu. Je pa to tudi dan, ko obeležujemo 16-letno zamudo Evropske komisije pri preprečevanju zavajajoče rabe prehranskih in zdravstvenih trditev na živilih, ki si jih ta ne zaslužijo. Krovna evropska potrošniška organizacija BEUC in njene članice, tudi Zveza potrošnikov Slovenije, so zato v novem videu spodbudile Evropsko komisijo, da vendarle ukrepa in zaščiti potrošnike.
Uredba o prehranskih in zdravstvenih trditvah iz leta 2006 je zavezala Evropsko komisijo, da do 19. januarja 2009 predstavi prehranske profile živil. Ti bi določili mejne vrednosti za vsebnost sladkorja, soli in/ali maščob, nad katerimi živilo ali pijača ne bi smela uporabljati trditev na embalaži ali za marketinške namene.
torek, 14. januar 2025 @ 10:01 CET
Uporabnik: Sonce
Ali res ne znam pridelati korenčka in pese? So kriva tla? Voluhar? Organska snov? So krivi seme, vreme, škodljivci?
Letos sem se odločila na isti gredi posejati paralelne posevke iste sorte. Na gredi sem v treh vrsticah posejala semena treh različnih ponudnikov. Le ena vrsta je obrodila dober pridelek, dve pa sta bili povsem neuporabni, vendar sem vsaj izvedela, kaj je vzrok. Vse več semen je zanič!
Ali tudi vi ugotavljate, da ste v pretekli sezoni imeli veliko več težav s semeni kot kadarkoli prej. Ste kupili seme korenčka in vam je zraslo bolj ali manj divje in degenerirano korenje? Pesa ni imela prave oblike? Zelje nikakor ni razvilo trdih glav? Je imel fižol bolj ali manj prazne stroke? Štrucarji niso naredili štruc? Gomoljna zelena je prehitro ušla v cvet?