Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
Prejšnji teden sta Julia Roberts in Oprah v Oprah showu predstavili možnost odstranjevanja pesticidov s sadja in zelenjave z posebnim sprejem oz. tekočino, v kateri zelenjavo in sadje enostavno operemo. Spreje se sicer da kupiti v kolekcijah nekaterih znanih proizvajalcih naravnih produktov, lahko pa ga naredite tudi sami doma.
Sprej lahko uporabimo za večino sadja in zelenjave, kot naprimer jabolka, hruške, jagode, paradižnik, brokoli, solata, špinača... Načeloma lahko z njim operete tudi lupinasto sadje, kot so pomaranče ali banane, preden jih olupite.
Formul je več, večinoma dosegajo podobne rezultate, v tokratnem uvodniku pa vam bomo na željo nekaterih bralcev predstavili originalni recept za sprej, ki ga je Oprah tokrat predstavila v svoji oddaji.
Sprej oz tekočino za domačo uporabo naredite tako, da v sledečem razmerju zmešate:
1 kozarec vode
1 kozarec belega alkoholnega kisa
1 čajno žličko soda bikarbone
20 kapljic ekstrata iz grenivkinih pečk (v nekaterih receptih to sestavino tudi izpustijo in uporabijo samo zgornje tri)
Vse skupaj zmešajte v večjem kozarcu in prelijete v stekleničko s sprejem, nato sadje enostavno poškropitee z vseh strani, za večje količine sadja pa tekočino vlijete v manjšo plastično posodo in sadje oz zelenjavo enostavno umijete z njo. Pomembno je, da tekočino pustite delovati vsaj 5 do 10 minut, nato pa sadje operite pod tekočo vodo.
Raziskave različnih proizvajalcev so pokazale, da je sprej nedvomno učinkovit, vendar je tudi res, da je veliko odvisno od same sestave pesticidov in tudi od vrste sadja. Sprej deluje večinoma na pesticide na površini oz lupini, pesticidi v sredici oz tik pod lupino pa večinoma ostanejo v sadju.
Kljub vsemu je sprej dobrodošla rešitev, saj so količine pesticidov, ki jih vsako leto najdejo v sadju in zelenjavi, zelo zaskrbljujoče. V jabolkih, paradižniku in jagodah so našli ostanke pesticidov v kar 33% primerih, od tega so pri vsakem našli tudi nekaj vzorcev z močno preseženo dovoljeno vrednostjo. Najhuje je po raziskavah pri solati, saj so ostanke pesticidov odkrili v več kot 50% vzorcih solate.
Trendi so zaskrbljujoči tudi zato, ker število vzorcev, v katerih niso našli ostankov pesticidov, od leta 1999 vztrajno upada. Največji problem pa zaradi vedno večjega števila pesticidov, s tem pa tudi vedno dražjih raziskav, predstavlja zmanjšanje monitoringa v Sloveniji na ostanke pesticidov za 50% v letu 2009.
Zato verjamemo, da bo poleg kupovanja ekološko pridelanega sadja in zelenjave, ravno pranje sadja in zelenjave v prihodnosti ena izmed alternativnih rešitev, ki jih lahko naredimo za svoje zdravje in zdravje svoje družine.
Svoje mnenje o pesticidih in receptu lahko izmenjate na forumu Pozitivk
your life, your expression, your software
Gost: Jelusa
november 19 2008 10:24
HVALA za pravo info.
L.p. Jelusa
Gost: Joza Jabolcni
november 19 2008 12:15
Zdravo,
Zanimiva, ampak po moje nesmiselna zadeva, ker verjetno velika vecina kmetov upotablja, sistemske pesticide, ki prodrejo v sadez, teh pa ne mores sprat ven. Poleg tega mora proizvajalec dostavit supermarketu oprane sadeze, da jih ta sprejme (vsaj po vecini je tako). S tem nocem rec, da ni treba prat sadje in zelenjave, amapk zelim povedat samo to, da je kupovanje takih sprejev verjetno metanje denarja stran.
Lep dan se naprej!
Joza
Gost: Breza
november 19 2008 14:33
Quote by: Joza Jabolcni
Zdravo,
Zanimiva, ampak po moje nesmiselna zadeva, ker verjetno velika vecina kmetov upotablja, sistemske pesticide, ki prodrejo v sadez, teh pa ne mores sprat ven.
Joza
Točno!
Mogoče se bo zdel paradoks – toda roke si lahko zaščitimo tudi z npr. lateks rokavicami in potem olupimo sadež. Bolj zaskrbljujoče je, da so pesticidi prisotni ne samo v olupku sadja, temveč vse do njegove koščice npr. jabolka. Torej,… ali ima to sploh kakšen smisel?
Ja to, da so novejši in tudi koktajli pesticidov prisotni vse do peške, je verjetno dejstvo, ki ne govori ravno v prid uporabi spreja, ampak je pa verjetno vseeno dobrodošlo, če sadje, ki ni iz ekološke pridelave operemo v tovrstni tekočini.
Drugače pa kar se tiče pranja s strani proizvajalecv, sem skoraj zihr da to naredijo po poniji minimalnega odpora če sploh, solato sam velikokrat v sparu vidim popolnoam od zemlje, nekaj podobnega je z bučkami... ob tem pa je ravno v solati največ pesticidov.
your life, your expression, your software
Gost: bovec5
november 24 2008 18:23
Saj, načeloma verjamem in je fino, kis & soda bikarbona, AMPAK, a mi kdo lahko da eno simpl kemično razlago zakaj naj bi to delovalo na vso to svinjarijo oz. kako. Hvala !!!