NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Endometrioza in črevesne kolike   
    ponedeljek, 13. marec 2006 @ 05:19 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    * Zdravje, gibanje in bivanje

    Piše: Mitja Fajdiga

    Endometrioza in črevesne kolike /posledice prebavnega zastoja (2)

    Uvod
    1. Opredelitev endometrioze
    1. 1. Različne prehrambne skrajnosti … enak končni izid - prebavni zastoj in hude posledice
    1. 2. Prebavni zastoj in črevesne kolike
    1. 3. Zaostrovanje prebavnega zastoja pri ženski med mesečno čiščo in pojav endometrioze
    1. 4. Povzetek razvoja endometrioze in neplodnosti
    2. Zdravljenje endometrioze in neplodnosti
    2. 1. Sprememba prehrambnih navad
    2. 1. Opustiti je treba nezdrave prehrambne navade - črtati z jedilnika škodljive jedi
    2. 2. Usvojiti je treba zdrave prehrambne in življenjske navade
    2. 3. Posebni pripravki in ukrepi za zdravljenje endometrioze
    2. 4. Dodatni pripravki in ukrepi za zdravljenje prebavnega zastoja
    3. Viri pričevanj o ozdravitvi endometrioze in prebavnega zastoja
    Endometrioza, pričevanje Dawn Gilmour

    Uvod
    Zapis o endometriozi je namenjen ženskam in osveščanju javnosti o pomenu zdravih življenjskih navad, zlasti prehrambnih. Zapis je eden iz niza več prispevkov, v katerih bom razložil vzroke nekaterih hudih bolezni, ki jih sodobna medicina obravnava kot neozdravljive, ker ne pozna njihovega temeljnega vzroka ali pa ga pripisuje avtoimunski pomankljivosti ali dednosti.


    S pomočjo razumevanja energijskih osnov starodavnega zdravilstva, ki je na zahodu znano pod Hipokratovim nazivom makrobiotika, razlagam vzroke neozdravljivih bolezni (njihovo etiologijo) in predstavljam ukrepe za njihovo naravno zdravljenje.
    O pravilnosti predlaganih prehrambno-zdravstvenih (veležitnih) priporočil, ki omogočijo telesu, da se začne samozdraviti, pričajo zgodbe sodobnih ljudi o ozdravitvah takih \"neozdravljivih\" bolezni (glej Ozdravitve raka, ki so dale misliti medicini, Ozdravitve, ki vlivajo upanje in Zdravljenje avtizma s prehrano; še več pričevanj pa čaka na prevod).


    1. Opredelitev endometrioze: delci maternične sluznice (endometrija) se pojavijo v drugih deli telesa, najpogosteje v medenični votlini, kjer se prilepijo na jajčnike, stene jajcevodov, maternice, sečnega mehurja, danke ali črevesa in povzročajo krvavitev z bolečinami, kar izčrpava telo, povzroča brazgotinjenje in nastajajnje cist.
    Pri urejeni mesečni čišči se neoplojeno jačece in odluščeni delci maternične sluznice izločijo navzdol, skozi nožnico, pri endometriozi pa delci maternične sluznice odplavajo navzgor po jajcevodih in mimo jajčnikov v medenično votlino.
    Kaj povzroči, da se odluščeni delci maternične sluznice ne izločijo navzdol in kaj jih potisne navzgor v jajcevode? Vzrok je močna vzgonska energija v telesu. Kaj pa jo porodi? Prebavni zastoj, najpogosteje v ozkem črevu, možen pa je tudi v širokem črevu.
    Za utemeljitev razvoja endometrioze je treba predhodno razložiti prebavni zastoj, kaj ga povzroča in kako se zaradi njega v telesu poraja močna vzgonska sila.

    1. 1. Različne prehrambne skrajnosti … enak končni izid - prebavni zastoj in hude posledice
    Prebavni zastoj je najpogosteje posledica dolgotrajnih nezdravih prehrambnih navad. Sicer ga lahko povzroči tudi poškodba prebavil (recimo v nesreči), človekova umsko-duševna preobremenjenost pa ga neredko zaostruje, vendar teh vzrokov tu ne obravnavam, ker niso temeljni, saj pri urejeni in krepki prebavi umsko-duševna preobremenjenost ne povzroča prebavnega zastoja.

    Ena prehrambna skrajnost je uživanje preveč hrane s svežilno energijo, ki razpušča telo in ga hladi. Tako skrajnost povzroča uživanje sladkarij, meda, trsnega in belega sladkorja, preveč sadja, južnega sadja nasploh, močno dišečih zelišč in začimb, umetnih dodatkov k hrani, s kvasom vzhajanih mlevskih izdelkov, osiromašenih (rafiniranih) živil, oljene hrane, mleka in mlečnih izdelkov, zamrznjenih živil, gazirane pijače, ledeno mrzle pijače, sladoleda, nekaterih zdravil, alkohola, poživil, mamil, preveč pijače in prenajedanje nasploh ter jedača pred spanjem. Svoje lahko doda tudi pomanjkanje gibanja.

    Sčasoma črevo izgubi peristaltično prožnost (glej razpuščeno črevo na levi strani prikaza), zato hrana zastaja v črevesu - porajajo se pogoji za prebavni zastoj.

    Druga prehrambna skrajnost je uživanje preveč hrane s krepčilno energijo, ki zateguje telo in ga močno greje. Tako energijsko skrajnost povzroča uživanje mesne hrane, jajc, kaviarja, trdih sirov, močno zapečene hrane, zapečenih mlevskih izdelkov, palačink, hrustljavega peciva, preslane hrane, mastne hrane, z nitrati konzervirane hrane, pekočih začimb, nekaterih zdravil, vsako preobjedanje, premalo vlaknin in premalo tekočine (dehidracija telesa). Svoje lahko dodata tudi fizično prenaprezanje in velika umsko-duševna obremenitev.

    Sčasoma se celotno telo krči, zateguje, v črevesu pa nastajajo komaj prehodna ozka grla (glej prikaz zategnjenega črevesa na desni strani), črevo izgubi peristaltično prožnost in hrana zastaja v črevesu - porajajo se pogoji za prebavni zastoj.

    Pri sodobnem človeku pa je najpogostejša kombinacija obeh prehrambnih skrajnosti; črevesje je na nekaterih mestih slabo prehodno zaradi razpuščenosti, drugje pa zaradi zategnjenosti - porajajo se pogoji za prebavni zastoj.

    Prebavni zastoj se najpogosteje pojavi na koncu ozkega črevesa (glej z elipso označeni predel). Ko se prebavni zastoj zaostri, kopičenje hrane vedno bolj pritiska na stene črevesa ter poraja vročino in krčenje, ki se na določeni stopnji naenkrat spremenita v svoje nasprotje - v močno vzgonsko-širilno silo, ki preplavi vse telo.

    Drugi, redkejši, a možni vzroki oslabelosti črevesja: pretiravanje z nekaterimi telesnimi dejavnostmi, recimo dolgotrajno stanje in pretiravanje s spolnostjo; pri porodnici je možna izčrpanost rodil, ki se odrazi tudi v razpuščenosti celotnih prebavil; marsikateri porodici to povzroča težave, zato je toliko bolj pomembno vedeti, s kakšno prehrano se obnavlja krepkost prebavil in rodil.

    V vsakem primeru kritično oslabi peristaltika črevesa (glej prikaz razpuščenega črevesa); velja tudi za primer, ko prebavni zastoj povzroči zategnjenost črevesa, saj ga pogosta vzgonsko-širilna sila prej ali slej razpusti. Če že vzrok ni vedno isti, pa je zdravljenje v vseh primerih enako.

    Za več o možnih različnih hudih posledicah, ki jih taka vzgonsko-širilna sila poraja v telesu, glej Prebavni zastoj - prezrta prebavna težava.

    1. 2. Prebavni zastoj in črevesne kolike
    Močna vzgonsko-širilna sila, ki jo povzroči zaostreni prebavni zastoj, najprej prizadene stene črevesa, kjer je prišlo do zastoja - močno jih razpušča, razteguje, kar poraja črevesne kolike, t. j. krčevite bolečine v trebuhu, zvijanje oziroma vijavico.

    To je vzrok otroških kolik, ko dojenček ali otrok postane nemiren, začne jokati, kriči in vleče noge k sebi. Otroci imajo kolike najpogosteje zjutraj in dopoldan, sicer pa se črevesne kolike lahko pojavijo kadarkoli.

    Jasno je, da je tudi pri črevesnih kolikah osnovni vzrok nezdrava prehrana, prebavni zastoj je le njena posledica, ki se lahko občasno zaostri in sproža močno širilno silo, ki razpušča stene črevesa in povzroča krčevite bolečine. Z ozdravitvijo prebavnega zastoja izginejo tudi trebušne kolike.

    1. 3. Zaostrovanje prebavnega zastoja pri ženski med mesečno čiščo in pojav endometrioze
    V dnevih pred mesečno čiščo se telo ženske blago krči in krepi. Takrat ženska postane nadpovprečno delovna, pa tudi lačna je prej, ker potrebuje več energije. Zniža se ji tudi krvni sladkor, zato se ji poveča ješčost.

    Za zdravje ženske je odločilnega pomena, da si tako poželenje po hrani teši z zdravo hrano in da se ne prenajeda. Kajti še si ga teši s sladkarijami, kruhom, keksi, torticami ali z drugimi rafiniranimi mlevskimi izdelki, z mesom, mlečnimi izdelki ali drugo nezdravo hrano, s tem škoduje črevesju in ustvarja pogoje za prebavni zastoj.

    Ker se telo v dnevih pred mesečno čiščo zdravilno krči, se krči tudi črevesje. Ker pa je črevo po vsej dolžini različno razpuščeno ali mestoma zategnjeno, se njegova elastičnost ne obnovlja povsod enako hitro, zato v oslabelem delu ali pred ozkim grlom zastaja hrana, ki povzroča pritisk in vročino, znižuje krvni sladkor (povzroča hipoglikemičnost) in spodbuja ješčost. Če ženska ob menstruaciji ukrepa napačno, t. j. sega po živilih, ki dodatno razpuščajo ali zategujejo črevesje in telo, je prebavni zastoj prej ali slej neizogiben. Ko prebavni zastoj poraja vročino in krčenje, se na določeni stopnji močna navzdolnja krčilna sila naenkrat spremeni v svoje nasprotje - v močno širilno-vzgonsko silo, ki preplavi celo telo in povzroči, da delci odluščene maternične sluznice ob menstruaciji odplavajo navzgor po jajcevodih in mimo jajčnikov v medenično votlino ... (nadaljevanje je znano).

    Če postane zaostreni prebavni zastoj kroničen, pogosti vzgoni širilno-slabilne sile in posledična endometrioza vedno bolj izčrpavajo žensko, zlasti pa njena rodila, zato ženska ščasoma postane neplodna.

    To je energijska razlaga razvoja endometrioze in neplodnosti oziroma njuna etiologija.

    1. 4. Povzetek razvoja endometrioze in posledične neplodnosti
    Nezdrava prehrana in življenjske navade razpuščajo ali zategujejo telo in črevesje
    - ustvarjajo se pogoji za prebavni zastoj, najpogosteje na koncu ozkega črevesa (glej zgorni prikaz)
    - ob mesečni čišči se prebavni zastoj zaostri, zato je vzgon širilno-slabilne energije takrat pogostejši
    - vzgonska energija v telesu potisne odluščene delce maternične sluznice nazaj v jajcevode, mimo jajčnikov v medenično votlino, kjer se prilepijo na stene organov, povzročajo krvavitev, in nastajanje cist
    - širilno-vzgonska energija razpušča prebavila, slabi spolovila in rodila, s tem pa zanositveno zmožnost ženske, spremljajoča endometrioza pa dodatno izčrpava celotno telo in pospeši razvoj neplodnosti.

    2. Zdravljenje endometrioze in neplodnosti
    Zdaj je že jasno, zakaj je treba začeti pri prehrani in da je za ozdravitev treba nujno okrepiti prebavila, odpraviti možnost novih prebavnih zastojev in s tem preprečiti nadaljnjo endometriozo.

    Najučinkoviteje se prebavila in plodila hkrati krepijo notranje in zunanje.

    Notranje zdravljenje se omogoči s spremembo prehrambnih navad ter pospeši z uživanjem posebnih pripravkov za krepitev prebavil, plodil in sečil; notranje zdravljenje je najpomembnejše (!).

    Z zunanjimi ukrepi pa se spodbuja energijska pretočnost telesa, njegovo notranje čiščenje in samozdravljenja; sem spadajo kopeli za čiščenje in krepitev spolovil, obkladki za krepitev prebavil, plodil in sečil, masaža, akupunktura, joga, vaje za razgibavanje telesa in gibanje v naravi.

    Nujni ukrep je tudi takojšnje črtanje z jedilnika škodljivih jedi, opustitev nezdravih življenjskih navad in usvojitev zdravih.

    2. 1. Opustiti je treba nezdrave prehrambne navade - črtati z jedilnika škodljive jedi
    Z jedilnika je treba črtati hrano, ki povzroča prebavni zastoj, slabi spolno moč in opustiti nezdrave prehambne navade - torej vse zgoraj našteto pri obeh prehrambnih skrajnostih - ter opustiti tudi nezdrave življenjske navade. Tudi če se endometrioza pojavi zaradi fizične poškodbe ali poporodne oslabelosti, se ukrepa enako (!).

    Ker med škodljiva živila spada veliko sodobnih živil, se, bralka, morda sprašuješ, kaj potem sploh jesti? Odgovor je preprost - vrniti se je treba nazaj k naravi. To učita izročilo in starodavna medicina, sodobne ozdravitve \"neozdravljivih\" bolezni pa potrjujejo. Vračanje k naravi pomeni povrniti si zdrave življenjske navade, zlasti prehrambne. Slednje pa pomeni uživati čim bolj sonaravno pridelano in čim manj predelano hrano, torej predvsem ekološko pridelano polnovredno žito v zrnju, zelenjavo, stročnice in malo alg, občasno pa tudi malo dodatne oziroma nadomestne hrane, če je nuja in želja.

    2. 2. Usvojiti je treba zdrave prehrambne in življenjske navade
    Zdrav(iln) hrana je tista, ki je pridelana ekološko, je polnovredna in izvira iz naše zemljepisne širine (zato se južno sadje in zelenjava odsvetujeta). Za nekaj časa se odsvetuje tudi uživanje vsake surove hrane, torej nič svežega sadja niti solate. Da bodo nove prehrambne navade zdravile tudi endometriozo, se priporoča sledeče:

    * ekološko pridelano polnovredno žito v zrnju: kuhati ga v ekonomloncu; glavno žito so rjavi riž, ječmen, prosena kaša, koruzna polenta in poleti koruzno zrnje na storžu občasno pa tudi ajdova kaša
    - z žitom kuhati algo kombo - 1 cm dolg kos kombe/skodelico žitnega zrnja, vsak dan (t. j. namesto soli, ki naj se opusti)
    - skupaj kuhati riž 80% + proseno kašo 20%; 1-2-krat/teden
    - riž 80% + ječmen 20%; 1-2-krat/teden
    - riž 85% + stročnico 15%; 1-2-krat/teden
    - zaradi prebavnih težav se odsvetujejo testenine, občasno se priporočajo le polnovredni ajdovi rezanci \"soba\" v bistri juhi ali zelenjavni juhi, 2-krat/teden

    * juhe: vsak dan se lahko pojesta dve skodelici juhe s sojino kremo \"miso\"; vsak dan enkrat ječmenovo juho, ki se pripravi z algo vakamo in različno zelenjavo; drugi jušni obrok naj vsebuje drugo žito, stročnico, jedilno bučo ali zelenjavo

    - bučna juha (po možnosti iz hokaidke):
    lupina se obreže in odstranijo pečke; bučno meso se nakocka na centimetrske kose (čajna skodelica kock na osebo, lahko pa se pripravi juha na zalogo, saj je dobra še 2-3 dni, v hladilniku pa se ohrani celo dalj časa dni); kocke se stresejo v lonec s pokrovko in dolije se voda do vršičkov kock; doda se nekaj kapelj olja proti penjenju in kipenju, se pokrije in pusti zavreti; ko zavre, se ogenj zmanjša in pusti kuhati najmanj 5-20 minut (odvisno od vrste in starosti buče; starejša in trša je, dalj časa se kuha); s pasirko se kocke stlačijo (podobno kot pire krompir), po potrebi se dolije še voda in osoli s sojino kremo; mera je 1 čajne žličke/osebo; 3-krat/teden

    * vsak dan jesti malo alg: skupaj 1 jušno žlico/dan; najbolj znane jedilne alge so komba, arama, hizika, vakama, norja (nori) in dulsa
    - trše alge - arama, komba in hizika, pa tudi vakama - se kuhajo z žitom, vsak dan; mera je ščep suhe alge/skodelico žitnega zrnja
    - komba se vedno doda stročnicam, da se temeljito skuhajo; mera je 2 cm dolg kos kombe/skodelico suhe stročnice
    - v juhah se kuhajo komba, vakama in dulsa, vsak dan; mera je ščep suhih alg/porcijo juhe
    - vsak dan naj se poje en list blago popražene norje; lahko se uporabi za zavijanje riževega kolača \"sušija\" ali se nakosmičena potrese po juhi ali drugih jedeh

    * zelenjava: listanata, korenasta in okrogla; med okroglo zelenjavo spadajo jedilne buče, čebula, šalota, glavnato zelje in ohrovt ter kumare; uporabljati več listnate in okrogle zelenjave in jo pripravljati na sledeče načine:

    - skladanec iz več vrst zelenjave (\"nišimska\" kuha):
    v posodo z debelim dnom se da predhodno namočen in škrgasto nazrezan kos alge kombe, doda se zrezana zelenjava, recimo korenje, dajkon, redkev, repinčev ali lokvanjev koren, čebula, bučo (bučo se doda malo kasneje, ker se prej skuha), zelje ali drugo (naenkrat največ 3 vrste); zelenjava mora biti zrezana na večje kose, razen repinčevega korena, ki naj bo zrezan drobneje; v posodo se dolije vode do 2/3 višine zelenjave, doda nekaj kapelj tamarija, pokrije in postavi na srednje močan ogenj; kuha se 20-30 minut oz. dokler se zelenjava ne zmehča; v kolikor se voda pokuha, se doda s počasnim dolivanjem ob steni posode; ko se vsa zelenjava zmehča, se doda nekaj kapelj tamarija, premeša in kuha še par minut na majhnem ognju; 2-3-krat/teden

    - stročnica, komba in buča (30:10:60 %):
    skodelica stročnice azukija se opere in skupaj s 5 cm dolgim koščkom kombe namoči za 2-5 ur; nato se komba škrgasto nareže in položi na dno lonca; doda se nakockana jedilna buča (v kolikor ni buče, se lahko vzame korenje ali redkev) in na vrh azuki; dolije se voda, da pokrije azuki, in se pusti kuhati nepokrito na majhnem ognju, dokler se buča in azuki ne omehčata; ko je azuki približno 90%-no kuhan, se začini s tamarijem, pokrije in kuha še 10-15 minut; 2-3-krat/teden

    - uporabljati pogosto korenino in listje iste vrtnine: dajkona, korenja, peteršilja, repe ali regrata; 2-3-krat/teden

    - sušeni dajkon in komba:
    10 cm dolg kos alge kombe se namoči, potem pa razreže na približno centimetrske koščke in da na dno posode z debelejšim dnom; doda se 1 skodelice sušenega dajkona, ki se je tudi predhodno namakal 10 minut (če je sušeni dajkon zelo temne barve, se voda od namoka zavrže); dolije se dovolj vode (od namoka), da je dajkon zalit; pokrije se s pokrovom, pusti zakipeti, nato se ogenj zmanjša in pusti 30-40 minut kuhati, dokler se komba ne zmehča; začini se z malo tamarija in pokuha vsa tekočina

    - kuhana solata: vsak dan

    - kvašena (fermentirana) zelenjava: kislo zelje, repa ter druga s tamarijem začinjena in pod pritiskom kvašena zelenjava, 3-4-krat/teden

    - sveža solata: 1-2-krat/teden v vročih poletnih mesecih; prve 3 mesece nič sveže zelenjave

    - parjeno zeleno listje: vsak dan

    - dušena zelenjava: v malo vode; 2-3-krat/teden

    - dolgo časa dušena zelenjava (\"kinpirna\" kuha): približno enaka količina korenja in repinčevega korena se nareže na tanke paličice; dno posode se premaže z malo sezamovega olja in segreje; ko je posoda vroča, se vsuje najprej repinec in nato korenje, ter 2-3 minute duši; doda se toliko vode, da pokrije dno posode, in nekaj kapelj tamarija, pokrije se in kuha, dokler zelenjava ne omehča; doda se še malo tamarija in pusti, da se voda pokuha; 2-3-krat/teden

    - obara iz sejtana, prekajenega tofuja in tempeha: 2-3-krat/teden

    * stročnice ali izdelki iz njih: vsak dan pojesti skodelico dobro kuhanih stročnic ali izdelkov iz njih; naenkrat se lahko skuha toliko stročnice, da zadošča za 2-3 dni (hraniti v stekleni, keramični ali leseni posodi); lahko se dodajo juhi ali jedo kot mala priloga h glavni jedi in zelenjavni prilogi
    - vsak dan se uporabljajo rjava leča, čičerika, azuki, bob in črna soja
    - prvi mesec nič navadnega fižola, pasulja niti graha; potem največ 1-krat na teden
    - izdelki iz soje - nato, tempeh in prekajeni tofu (surovi tofu se odsvetuje)

    * začimbe: sezamova sol (gomašijo), rižev kis, nasekljana sveža šalota, umebošev kis, praženi sezam ali pražene bučnice, kosmiči popražene norje, prašek iz mletih sušenih alg in posebna začimba \"teka\" kot posip po jedeh

    * sadje: če je le mogoče, naj se sadje ne je do ozdravitve; če je močna želja, pa le kuhano sadje s ščepcem soli (izvirati mora iz severnega klimatskega območja, torej domače sadje in nič južnega)

    * pijača: izvirska voda, bančaj, janohova žitna kava, ječmenova proja, zvarek iz cikorje (pražene korenike radiča); za žitni močnik iz kosmičev ali jutranje segretje že skuhanega žita se lahko uporabi rižev napitek, ki se lahko tudi zavre

    * sladice: naj bodo iz naravnih sestavin, brez sladkorja, jajc in umetnih dodatkov

    2. 3. Posebni pripravki in ukrepi za zdravljenje endometrioze
    *kombov zvarek: 5-centimetrski kos alge kombe naj se kuha v 3-4 dcl vode 15-20 minut; zvarek naj se popije vroč, komba pa porabi za kuhanje stročnic ali se doda žitu, da se komba skuha do mehkega in potem poje; 2-3-krat/teden

    *zelenjava: v juhah jesti več listnate in okrogle; dajkon jesti v misni juhi 3-krat/teden

    *zvarek iz bučnih semen: seme katerekoli jedilne buče se kuha 15 minut v malo vode; zvarek se popije, seme pa poje; če so jedrca v lupini, se z grizenjem iztisnejo iz nje

    *mjujev zvarek (čaj \"mu\"): vrečka vre v 3 skodelicah vode 5 minut in se nato na zmernem ognju kuha 25 minut, da zvarek povre do polovice (ostane 1 1 skodelice zvarka); 2-krat/teden

    *zvarek iz alge kombe, gobe šitake in lokvanjeve korenike (20 : 40: 40 %): komba, lokvanjeva korenika in šitaka se narežejo na drobno; doda se 4-5-kratna količina vode in kuha 20 minut ali dalj; pred koncem kuhe se začini z nekaj kapljami šoja (tamarija) in s ščepom naribanega ingverja ter pusti kuhati še nekaj minut na majhnem plamenu; 1 skodelica/dan, 1 mesec, potem pa 2-krat/teden

    *ingverjev obkladek: (a) na trebuhu pod popkom; in (b) na križnem delu hrbta (glej prikaz); prgišče naribanega ingverja se da v krpo in izcedi ingverjev sok v lonec s 4 l vode; voda z ingverjem se segreje do vročega, a ne sme zavreti, sicer ingver izgubi svojo moč; v vodi z ingverjem se namoči manjša ročna brisača, se dobro ožame in še znosno vroča položi na hrbet ali trebuh (glej oba prikaza); druga, suha brisača se položi prek obkladka, da se ohranja toplota; vsake 2-3 minute se namesti nova vroča brisača, vse dokler koža ne pordeči; 2-3-krat/teden

    *sladek zelenjavni zvarek: na drobno se zreže enaka količina 4 sladkih zelenjadnic (čebule, korenja, zelja in sladke zimske jedilne buče); zavre se 4-kratna količina vode, doda zrezana zelenjava in se pusti nepokrita vreti 2-3 minute; potem se plamen zmanjša, posoda se pokrije in pusti 2 minut kuhati na zmernem ognju; zelenjava se odcedi; zelenjava se lahko občasno porabi v juhah in prikuhah; napitek se popije vroč ali ohlajen na sobno temperaturo; 1 skodelica/dan, 1 mesec; opomba: napitek se ne začinja; do 2 dni se lahko hrani v hladilniku, toda pred pitjem se pogreje ali pusti stati, da dobi sobno temperaturo

    *jed iz korenja in dajkona: 1 skodelice naribanega korenja + 1 skodelice naribanega dajkona + 2 skodelici vode; ko zavre, se dodajo kosmiči 1 lista alge norje; na majhnem ognju se kuha 3 minute in začini z nekaj kapljami tamarija; vsak dan, 10 dni zapored

    *slana vroča kopel z algami za spolovila in plodila:
    v vodo se že med gretjem vsuje prgišče alge kombe ali arame in prgišče morske soli; kopel naj traja približno 10 minut (glej prikaz); telo naj bo ogrnjeno; 1-2-krat/teden

    *priporočila za domačo nego: vsak grižljaj žvečiti toliko časa, da se utekočini, t. j. najmanj 50-krat
    - vsak dan zjutraj in zvečer sfrotirati telo
    - ne jesti 2-3 ure pred spanjem

    2. 4. Dodatni pripravki in ukrepi za zdravljenje prebavnega zastoja
    Pripravljanje spodnjih posebnih pripravkov za zdravljenje prebavnega zastoja sem opisal v osnovnem zapisu o prebavnem zastoju, zato jih le naštevam:
    - mehko kuhana rjavi riž in ajda z malo sojine omake; ajdovi rezanci v juhi
    - bančaj z ingverjem
    - začimba gomašijo (sezamova sol)
    - zjutraj na tešče ena kvašena (fermentirana) umeboša
    - v juhi s sojino kremo \"miso\" jušno žlico riževih otrobov
    - kuhana čista kuzova krema ali z malo sojine omake in s koščkom umeboše (ume-šo-kuzov napitek)
    - bančaj z ingverjem
    - bančaj s sojino omako in koščkom umeboše (napitek ume-šo-bančaj)
    - zvarek iz kuhanega strtega sezama
    - pri trajnem zastoju se priporoča naravno odvajalo: segreto sezamovo olje z malo sojine omake in naribanim ingverjem ali bančaj z morsko soljo
    - temu naj sledi večdnevno polovično postenje - jesti le pol toliko kot dotlej in temeljito žvečiti hrano
    - vroča slana kopel za stopala
    - opustiti farmacevtike in prehranske dodatke, ker zasvajajo in imajo škodljive stranske učinke
    - šiacna ali tuina masaža, masaža stopal, akupunktura ali druge dopolnilne zvrsti naravnega zdravljenja ter vsakodnevno telesno gibanje in sproščanje (raztezne vaje, joga ipd.) za uravnavanje energijske pretočnosti telesa.

    3. Viri pričevanj o ozdravitvi endometrioze in prebavnega zastoja
    Običajno je ozdravitev endometrioze ali prebavnega zastoja povezana z ozdravitvijo druge hude bolezni (glej pričevanja o ozdravitvah). Navajam dve pričevanji, ki obravnavata samo endometriozo:

    *Endometrioza, zgodba Tonie Gagne, Ishranom protiv raka, Michio Kushi i Alex Jack, Biovega, 1997, Zagreb

    *Endometrioza, pričevanje Dawn Gilmour (glej spodaj)

    V sedemnajstem letu starosti sem šla k zdravniku zaradi bolečin v križu in bokih. Že nekaj let sem imela tudi izjemno bolečo menstruacijo. Krvna preiskava in pregled seča nista pokazala ničesar, zato sem dobila antibiotike in tablete proti bolečinam. Leta 1969 sem morala zaradi vnetja ledvic oditi za en mesec v bolnišnico. Leta 1972, potem ko sem se več let pritoževala zaradi enakih bolečin in bila štirikrat v bolnišnici na opazovanju, so zdravniki ocenili, da je bil vzrok mojih zdravstvenih težav verjetno psihosomatski. Rekli so mi tudi, da me bodo \"odprli, da bom nehala tečnariti\" in ko so me, so ugotovili, da imam močno vnet slepič in cisto na desnem jajčniku.

    Po tej operaciji se nisem več počutila dobro. Zelo sem oslabela in še naprej hodila v bolnišnico na dodatne preiskave ter jemala antibiotike.

    Leta 1976 so zdravniki odkrili, da imam endometriozo. Ugotovili so tudi, da imam ciste na jajčnikih in zamašene jajcevode. Kirurginja, ena od vodilnih ginekologinj na Škotskem, me je skušala prepričati, da bi pristala na histerektomijo. Bila sem stara komaj štiriindvajset let, zdravniki pa so mi rekli, da je moja maternica zaradi vseh težav, ki mi jih je povzročala, \"povsem odvečna prtljaga\". Resnično sem se morala boriti s kirurginjo, da mi ne bi izrezala maternice. Med operacijo so mi odprli jajcevoda in ju \"odmašili\" ter odstranili ciste in vse izvenmaternično tkivo. Potem so me zdravili s toploto, da bi se rane prej zacelile: na trebušni predel jajčnikov so mi položili veliko blazino, ki je prevajala elektriko. Skoznjo so pošiljali tok, da se je močno segrela. Po štirih zdravljenjih nisem več šla na terapijo, ker so se mi vsakič pojavili mehurji na koži in sem močno krvavela.

    Odločila sem se, da za mnenje vprašam še drugega zdravnika. Kirurg, ki me je pregledal, se je zgrozil nad mojim zdravstvenim stanjem in ni mogel verjeti, da še stojim na nogah. Takoj me je poslal v bolnišnico počivat in na opazovanje. Novi zdravnik mi je rekel, da se za moje zdravstveno stanje ne bi smela uporabljati vročinska terapija, ker pospešuje endometriozo. Zato so mi 1977 odstranili levi jajcevod, ki se je povsem zlepil. Odstranili so mi tudi ciste z jajčnikov.

    Nato so me začeli zdraviti s hormoni, ki naj bi preprečevali menstruacijo, ker je po prepričanju zdravnikov povzročala širjenje endometrioze. Mesec dni po operaciji se mi je zagnojila in vnela medenica in hitro sem bila odpeljana v bolnišnico. Nisem bila operirana, ker bi bila operacija preveč tvegana. Premeščena sem bila na oddelek za intenzivno nego. Dobila sem transfuzijo krvi, nisem mogla odvajati seča in bila sem vsa v cevkah. Zdravnik je mislil, da bom umrla. Čez dva tedna je ognojek počil in gnoj se je začel izločati z blatom. Nisem vedela, da bom zaradi tega morala naslednji mesec tekati na stranišče do devetkrat na dan.

    Hormone sem dobivala devet mesecev, nato pa sem se odločila, da jih ne bom več jemala. Imela sem hud glavobol, bolele so me ledvice in zredila sem se z 41 na 58 kg. Čutila sem, da je moje srce zelo obremenjeno. Izgledala sem kot balon na dveh nogah in bila brez energije.

    Leta 1978 sem šla znova v bolnišnico na pregled, da bi videla, če se mi je zdravstveno stanje kaj izboljšalo. V resnici se nisem počutila nič bolje. Pregled je pokazal, da se je vse skupaj poslabšalo in bila sem spet na začetku. Kirurg me je pogledal in rekel: \"Ne vem, kaj naj vam rečem.\"

    V času obolenja sem preskusila prenekateri alternativni način zdravljenja, med drugim tudi akupunkturo, homeopatijo, zdravljenje z zelišči in s trdno vero v ozdravitev. Od leta 1972 sem se skušala zdraviti tudi z vegetarijansko hrano. Dolgoročno mi ni pomagalo nič od naštetega. Šla sem tudi k psihiatru in ugotovil je, da sem manično depresivna.

    Potem sem srečala prijatelja, ki mi je povedal za makrobiotiko. Odločila sem se, da odidem v London h gospodu Kushiju. Menila sem, da ne more škodovati, če poskusim še kaj drugega. Tako obupno sem si želela ozdraveti - se znova počutiti kot človek.

    Gospod Kushi mi je dal nekaj prehrambnih napotkov, ki sem jih upoštevala. Že čez štiri dni sem v sebi začutila spremembe. Vedela sem, da bo potrebno nekaj časa, da si bo telo opomoglo, a preobrat v počutju in miselnosti je bil tako nenaden in buren, da skoraj nisem mogla verjeti. Doživljala sem vsestransko preobrazbo in soprog je bil navdušen nad svojo \"novo ženo\".

    Devet mesecev kasneje sem ponovno šla v bolnišnico Royal infirmary na pregled. Endometrioza je izginila. Zdravnik, ki me je v preteklosti operiral, je o moji ozdravitvi menil, da je neverjetna; tako ga je navdušila, da me je spodbudil, naj se še naprej prehranjujem makrobiotično. Izgledalo je namreč, da sem začela okrevati prav zaradi tovrstne prehrane.

    Na zadnji pregled sem šla septembra 1981, tik pred preselitvijo v Boston. Na pregledu so mi vzeli bris materničnega ustja za preiskavo (test Pap). Tudi tokrat je bil izvid brez posebnosti.

    Zelo sem hvaležna gospodu Kushiju in svojemu možu, ki me je nenehno bodril, ter vsem svojim prijateljem za razumevanje in podporo. Brez njihovega sočutja in spodbude bi bilo vse skupaj veliko težje. Bolnik nujno potrebuje razumevanje svojih bližnjih in ne sme izgubiti vere v ozdravitev. Biti mora odločen in pripravljen storiti vse za ozdravitev ter se zavedati, da mora skrbeti za svoje zdravje, saj potem zmore vse.

    (Vir: Ženski zdravstveni vodnik: o naravnem zdravljenju srčnih bolezni, raka na dojki, mioma, bulimije in osteoporoze, o naravnem porodu ter o odpravljanju predmenstrualnega sindroma in zdravstvenih težav ženske v meni, uredili Gale Jack in Wendy Esko, Stella-FMB, 2001, Šmarješke Toplice-Ljubljana.)

    Marca 2006 pripravil Mitja Fajdiga
    tel. 040-757-259; mitja.fajdiga@siol.net


      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • makrobiotika
  • Ozdravitve raka, ki ...
  • Ozdravitve, ki vliva...
  • Zdravljenje avtizma ...
  • Prebavni zastoj - pr...
  • polnovredno žito v z...
  • osnovnem zapisu o pr...
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Endometrioza_In_Crevesne_Kolike

    Here's what others have to say about 'Endometrioza in črevesne kolike':

    legit testosterone supplier
    Tracked on petek, 28. december 2018 @ 10:04 CET

    Endometrioza in črevesne kolike | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,61 seconds