NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 29-mar
  • VegaFriday v Piranu

  • nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zgodovina makrobiotike in njeno bistvo   
    ponedeljek, 20. december 2004 @ 06:57 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    * Zdrava prehrana in dobri recepti

    Zgodovina makrobiotike

    Pred mnogimi tisočletji so veliki modreci dojeli, da hrana ne le ohranja človeka pri življenju, temveč mu tudi omogoča živeti zdravo in srečno. Svoja spoznanja so zapisovali v verske in zdravstvene spise - tak primer so indijski Manujev zakonik, kitajska Nej džing in Hon so komok (prva knjiga o zdravilnih zeliščih), japonski Prehranjevanje v skladu z zenom idr.

    Konec 19. stoletja je Sagen Išizuka, vojaški zdravnik, postavil podmeno o prehrani in zdravilstvu, ki temeljita na izročilu Daljnega vzhoda o prehranjevanju in ju uporabil v zahodni kemiji, naravoznanstvu, biokemiji in telesoznanstvu.

    Rodil se je bil šibak ter mučile so ga ledvične in kožne bolezni. Da bi se ozdravil, je temeljito proučil zahodno in tudi vzhodno medicino. Svoja spoznanja, ki jih je zbiral vse življenje, je zapisal v knjigah Kemično-prehranske osnove dolgoživosti, izšla 1896, in Zdravilna prehrana, 1898.

    Skupina njegovih učencev in privržencev je 1907 ustanovila društvo Šoko jo kaj (Izvor prehranskih zdravil). Med ustanovitelji društva so bili tudi plemiči, kongresniki, advokati, poslanci in uspešni poslovneži, ker je imel Išizuka najvišji možni čin za vojaškega zdravnika. V tistem času sta bila evropska znanost in kultura zelo cenjena na Japonskem. Išizuka pa je nasprotoval prevzemanju zahodne medicine in njenih prehranskih teorij ter priporočal prehranjevanje v skladu z japonskim izročilom - uživanje neosiromešenih, nepredelanih živil in zelo malo ali nič mleka niti živalske hrane.

    Ozdravil je mnogo bolnikov in sicer s predpisovanjem tradicionalne prehrane, ki so jo sestavljali rjavi riž, raznovrstna zelenjava in alge. Ker je bil Išizukino zdravljenje za tiste čase neverjetno učinkovito, obenem pa nekaj posebnega, so na njegovo kliniko prihajali številni bolniki; bilo jih je toliko, da je Išizuka moral omejiti dnevno število pacientov na sto. Nanj so se obračali tudi poštno in zaradi slovesa so se pisma zanj naslavljala le z Zdravnik, ki zdravi z zelenjavo, Tokijo; Zdravnik, ki zdravi z dajkonom, Tokijo ali pa Nezdravniški zdravnik. Njegovo zdravljenje je temeljilo na petih temeljnih načelih:

    • hrana je temelj zdravega in srečnega življenja
    • osnovni kemični prvini v hrani sta natrij in kalij, se medsebojno dopolnjujeta in si nasprotujeta; odločilno vplivata na krepčilno-svežilno kakovost hrane
    • žito je glavno človekovo živilo
    • hrana naj ne bo osiromašena (rafinirana), temveč celostna in naravna
    • uživa naj se hrana iz okoliških krajev in vsaka v svojem letnem času

    Ko je George Ohsawa pri 18-ih letih starosti zbolel za takrat neozdravljivo tuberkulozo, se je ozdravil s prehrano, ki sta mu jo predpisala Išizukina učenca Manabo Nišibata in Šodžiro Goto. Ko je povsem ozdravel, se je George Ohsawa pridružil društvu Šok-jo kaj. Kasneje je postal njegov predsednik.

    Preden je Ohsawa zaslovel kot plodovit pisec o zdravju in prehrani, je na Japonskem o teh vsebinah obstajala le peščica knjig.

    Gospod Akira Iida je vodil poslovanje društva Šok-jo kaj in deloval tudi kot eden izmed urednikov društvenega glasila.

    Okrog 1925 je gospod Ohsawa napisal več člankov za glasilo, 1928 pa sta izšli njegovi prvi knjigi, Narava japonske miselnosti in Življenjepis Sagena Išizuke. Ko se je Ohsawa zaradi svojega delovanja v društvu začel uveljavljati, je bil izključen iz njega, verjetno zato ker so mu nekateri direktorji društva začeli zavidati uspeh. Ohsawa je nato ustanovil svojo organizacijo, kjer pa se ni toliko posvečal zdravljenju bolnih, temveč bolj proučevanju modrosti o osnovnih silah, jini in jangu*. Od takrat dalje se je gospod Ohsawa posvečal pisanju knjig o makrobiotični modrosti, poučevanju o njej in uporabi za dojemnje sveta; to je počel vse do svoje smrti v 73. letu starosti.

    George Ohsawa je izraz makrobiotika prvič omenil v japonskem prevodu knjige Alexa Carella, Neznani človek. Izraz se ni pojavljal v glavnem besedilu, temveč v opombah k prevodu. Dejansko ga je v besedilu prvič uporabil v svoji knjigi Zen-makrobiotika, ki jo je 1959 napisal v angleščini. V angleščini jo je 1960 izdal Niponski center ignoramus.

    Makro pomeni po grško velik oziroma imeniten, biotika pa tisto, ki se tiče življenja, torej izraz govori o "polnem naziranju življenja"**; nakazuje tudi, naj se svet ne razumeva ozko, omejeno, temveč celovito, da se dojame povezanost vseh naravnih pojavov. Besedo makrobiotika je v literaturi prvič uporabil nemški učenjak Christophe Wilhelm von Hufeland v svoji knjigi Das Makrobiotik, Die Kunst das Menschliche Leben zu Verlangern (1796).

    Leta 1958 se je George Ohsawa v Nemčiji srečal s potomcem C.W. Hufelanda. Po smrti Ohsawe so njegovi učenci še naprej poučujejo makrobiotiko (veležitje) na Japonskem, v Evropi ter Severni in Južni Ameriki. Dandanes se veležitna načela uporabljajo skoraj po vsem svetu, tudi v Vzhodni Evropi.

    Ohsawa je napisal več kot 300 knjig in člankov v japonščini, angleščini, francoščini in nemščini. Več kot 40 let je izdajal tudi mesečnik, danes pa je več kot 30 njegovih knjig prevedeno v angleščino, nemščino, francoščino, švedščino, flamščino, portugalščino, italijanščino, španščino in vietnamščino.

    V ameriških velemestih živi v skladu z veležitnimi načeli na tisoče ljudi in vedno več jih je. Danes se že v marsikateri trgovini dobijo veležitna živila, recimo sonaravno pridelano žito in druge poljščine, morske alge in posebne začimbe. Vse več je tudi veležitnih publikacij, od člankov do knjig.

    Spodbudno je tudi dejstvo, da nekateri zdravniki že priporočajo veležitno prehrano svojim pacientom. Odkar je izšla knjiga dr. Anthonyja Sattilara Recalled by Life ***, se je marsikdo odločil za naravno zdravljenje, ki telesu le zagotavlja primerno gradivo in mu s tem omogoča, da se samozdravi. In marsikdo se je ozdravil. Vendar pa veležitje v osnovi ni način prehranjevanja za zdravljenje bolezni niti ni modna muha.

    Veležitje so življenjske navade, ki temeljijo na dojemanju narave in njenega utripa. Njegove korenine segajo v začetke ljudskega izročila in človeške civilizacije. Čeprav se ga je treba naučiti in terja dozdevno velike spremembe, veležitje omogoča srečno življenje.

    Mnogi člani tokijskega Niponskega centra ignoramus oz. Maisona ignoramus so odšli po svetu in ustanavljali veležitna središča v Evropi, ZDA in Braziliji. Michio Kushi je bil prvi študent iz Ohsawine šole, ki je zapustil Japonsko.
    __________
    * jina in jang sta praenergiji, nasprotujoči in obenem dopolnjujoči se sili, ki tvorita vse pojave; jina je energija, ki povzroča širjenje, razprševanje, mehkost in hladi, medtem ko jangna energija povzroča krčenje, zgoščanje, trdoto in greje
    ** za tujko makrobiotika sem iznašel lepo slovensko istopomenko veležitje (veliko oz. polno življenje); žitje je sicer star slovanski izraz za življenje - glej, recimo, sožitje - obenem pa tudi star izraz za žito, ki je glavno človekovo živilo
    *** knjiga je prevedena v srbohrvaščino z naslovom Vračen u život, Entoni Satilaro, Nolit, 1978, Beograd


    Lastnosti zdravega človeka
    (po mnenju G. Ohsawe, iz knjige Hermana Aihare Basic Macrobiotics)

    POLNOST BIVANJA - imeti dovolj energije za vse, kar se želi doseči

    ZDRAVA LAKOTA - ne le za hrano, temveč tudi za življenje, ki se lahko živi polno brez čudaštva in nenavadnosti

    MIREN IN GLOBOK SPANEC - za naspanost zadošča že šest ur spanja na dan

    DOBER SPOMIN - je odraz dobrega delovanja živčevja in zmožnosti spominjati se preteklih dogodkov ter iz izkušenj črpati nauke za naprej

    ISKRIVA ŠEGAVOST - zmožnost ceniti navidezno nezdružljivost različnih plati življenja in sposobnost pozabljati neprijetna doživetja

    PRAVIČNOST - hvaležnost za obstoj naravnih zakonitosti ter razumevanje vzroka in posledic vseh pojavov; zmožnost dojemati dolgoročno učinkovanje svojega vsakodnevnega delovanja


    Kaj je bistvo veležitja?

    Je védenje in veščina kako živeti polno, zdravo in dolgo. Temelji na spoznavanju sebe in dojemanju svoje povezanosti s svojim življenjskim okoljem, kako na človekovo bitje in žitje vplivajo hrana in njegove življenjske navade.

    Makrobiotično (veležitno) dojemanje sveta temelji na spoznanju, da je človek izšel iz naravnega okolja, ki obsega vsakodnevno hrano, družbene odnose, pa vse do podnebja in zemljepisne lege posameznikovega kraja bivanja; obenem pa človek tudi nenehno vpliva na svoje življenjsko okolje.

    Upoštevajoč vse dejavnike, ki vplivajo na človekovo življenje, se v veležitnem naziranju zdravja in zdravljenja bolezen obravnava kot naravno težnjo telesa za povrnitev energijskega ravnovesja v ubranosti z naravnim okoljem. S tem ko vsak posameznik izbira, kaj jé, in privzema sebi lastne življenjske navade, okolje odločilno vpliva na njegovo bit in zdravje, zato se v veležitju poudarja pomen zdrave prehrane in življenjskih navad.

    Veležitno dojemanje sveta, človeka in zdravja temelji na načelih, podmenah in delovanju, ki so jih v preteklosti razdelali in s pridom uporabljali modreci, učenjaki in zdravniki. Izraz makrobiotika je grškega izvora - makro pomeni veliko oz. dolgo, bios pa življenje - in si ga je izmislil Hipokrat, oče zahodne medicine. V sodobnosti makrobitiko-veležitje najbolj celovito predstavlja Michio Kushi, čigar duhovni učitelj je pisec-modrec George Ohsawa. Gospod Ohsawa je v svoji bogati literarni zapuščini, objavljeni v japonščini, angleščini in francoščini, združeval zahodno izročilo makrobiotike z več kot 5.000-letno zapuščino Daljnovzhodnega zdravilstva.

    S pomočjo veležitnih načel se človekove prehrambne in druge življenjske navade prilagajajo okoljskim danostim, kar je že tisočem in tisočem posameznikov omogočilo podaljšati svoje življenje, ko so si ozdravili različne hude bolezni, med drugim srčne bolezni, raka, diabetes in mnoge druge.*

    Zdravljenje po prehrambno-zdravstvenih (makrobiotičnih) priporočilih je združljivo s šolsko medicino, z nešolskimi (alternativnimi) zdravilskimi zvrstmi in načini za nudenje nujne pomoči ter se lahko prilagaja posebnim zahtevam katerekoli vere in duhovnega izročila.

    Prehrana v nekaterih izročilih je istovetna veležitni in sestoji iz polnovrednega žita v zrnju, stročnic in sveže zelenjave, vse bolj raznovrstnih živil in tradicionalnih vrst kuhe, priporočajo se redni in manjši obroki, temeljitejše žvečenje hrane, dejavno življenje ter spodbuden življenjski in duhovni nazor.

    Michio Kushi je razdelal prehrambna in druga priporočila za ljudi, ki živijo v zmernem podnebju s štirimi letnimi časi. Priporočila obsegajo količinska razmerja za vse osnovne skupine živil, skupaj z zdravimi življenjskimi navadami; torej se ne predpisuje nikakršna posebna prehrana, pač pa se s prilagoditvijo prehrane posameznikovim zdravstvenim potrebam upoštevajo tudi njegove posebne potrebe. Če iščete nasvet za svojo posebno zdravstveno potrebo, je najbolje obiskati prehrambno-zdravstvenega (veležitnega oz. makrobiotičnega) svetovalca.
    __________
    * številna pričevanja o ozdravitvah hudih in "neozdravljivih" bolezni so poslovenjena in objavljena na spletu; glej:
    - Ozdravitve raka, ki so dale misliti medicini
    - Naravno zdravljenje alergij
    - Kronična utrujenost in fibromialgija - njuni vzroki in kako se ozdravita naravno, in
    - Ozdravitve, ki vlivajo upanje
    - Kandidiaza - kaj jo povzroča in kako se ozdravi naravno


    decembra 2004 pripravil Mitja Fajdiga, Ljubljana
    slika iz avtorjeve osebne zbirke: z Michio Kushijem v Zagrebu (800x560)
    mitja.fajdiga@siol.net

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdrava prehrana in dobri recepti

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20041216095710240

    No trackback comments for this entry.
    Zgodovina makrobiotike in njeno bistvo | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds