NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Se po smrti vrnemo?   
    četrtek, 10. maj 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: T. P v novih Misterijih www.misteriji.si

    Do obsmrtnega doživetja lahko pripeljejo tudi trans in droge
    Na splošno je razširjeno prepričanje, da po smrti duh zapusti telo. Nevropsiholog Mario Beauregard z univerze v Montrealu pra­vi, da sploh ni treba zreti smrti v oči, da bi občutili tako stanje. Tudi nekatere droge in stanja transa lahko pričarajo sve­tlobo na koncu predora, občutek iz­stopanja iz telesa in podobno. In kako skuša obsmrtna doživetja pojasniti zna­nost?

    Pričevanja, ki jih označujejo kot »iz­kuš­nje bližine smrti«, so bolj znana pod imenom NDE (angleško: near-death experience) ali obsmrtna doživetja. Take izkušnje so največkrat posledica srčnega zastoja ali začasne kome in so v različnih kulturah predmet različnih stereotipov.

    SLEPILO MOŽGANOV?
    Verniki »onostranstvo« povezujejo z Bogom, medtem ko znanstvena srenja po­izkuša razvozlati nevronske procese ozi­roma stanja, v katerih prihaja do od­hodov in vrnitev iz smrti. Številni rezul­tati potrjujejo, da so obsmrtna doživetja neke vrste slepilo, ki si ga uprizorijo mo­ž­gani. Leta 2001 je nizozemski zdravnik Pim Van Lommel v ugledni zdra­v­stveni reviji The Lancet objavil štu­dijo, v kateri je poročal, da je 12 odstotkov od 344 pacientov iz 10 nizozemskih bolnišnic, ki so imeli srčni zastoj, zatrjevalo, da so imeli obsmrtna doživetja. Toda če so obsmrtna doživetja fiziološka posledica pomanjkanja kisika v možganih, do katerega pride ob srčnem zastoju, zakaj o taki izkuš­nji ne priča višji odstotek pacientov?

    Istega leta je švicarski nevrobiolog Olaf Blanke opravil zani­mivo opazova­nje na to temo. »Ko so pacientki z epilep­sijo s šibkimi električnimi tokovi stimulirali različne predele možganov, da bi jo pripravili na kirurški poseg, je bolnica, ko so tokovi dosegli predel, ki ločuje čelni reženj od temenskega, vzkliknila: »Vidim se od zgoraj!« Dvignila se je v se­deči položaj in opazovala svoje telo.

    Ta poizkus obsmrtnih dožive­tij še ne razjasnjuje, vendar zdaj fe­nomen ven­dar­le malo bolje ra­zu­memo. Zaradi elek­trošoka, hu­dega stresa ali pomanjkanja kisika možgani več ne razlikujejo, ali in­formacije prihajajo iz notranjosti telesa ali od zunaj. Posameznik se zato ne mo­re več pravilno orienti­rati v prostoru. Toda kako potem pojasniti naraščajočo svetlobo na koncu dolgega predora, ki je tipič­na za obsmrtna doživetja?« Naj­brž gre za motnjo vidnega korteksa, ki običajno tvori sliko s po­močjo informa­cij, ki jih dobi od mrež­nice.

    BELA PIKA NA TEMNEM OZADJU
    V primeru nevrološke motnje ali kadar mrežnica ne prenaša več informacij, korteks deluje v »prostem teku«. Polovi­ca nevronov kor­teksa je namenjena centralnemu gledanju, ob obsmrtnem doži­vetju pa se aktivnost teh nevro­nov kaže kot sijoča bela pika na temnem ozadju. Vse močnejša aktivnost preostalega dela korteksa naj bi povzročila nastanek dru­gih sijočih pik na obrobju, ki dajejo ob­čutek približevanja koncu predora. Iz te duševne in čutne zme­de potem izhaja tudi splošno raz­šir­jeno prepričanje, da po smrti ne­ke vrste duh zapusti telo.

    Nevropsiholog Mario Beauregard z univerze v Montrealu pra­vi, da sploh ni tre­ba zreti smrti v oči, da bi občutili »sim­p­tome« ob­smrtnega doživetja. Ena­ke učinke imajo namreč lahko tudi dolo­če­ne droge ali stanje transa. Po mne­nju ameriškega nevrologa Kevina Nelsona 60 odstotkov pacientov, ki so imeli obsmrtno doživetje, med prebujanjem z oč­mi hitro šviga sem ter tja. Takšno po­četje pa je značilno tudi za sanje. Vendar je treba povedati, da je pojav zazna­ven samo pri 24 odstotkih populacije. Do obsmrtnih doživetij torej prihaja pri ljudeh, ki so nagnjeni k temu, da mešajo sanje in resnič­nost.

    Raziskovalec Sam Parnia iz bolniš­ni­ce v britanskem Sout­hamp­tonu pa se z ome­njeno trdit­vijo ne strinja. Da bi se pre­­pričal, ali so obsmrtna doživetja zgolj utvara ali resničnost, je v sobe za reani­ma­cijo v več bolnišnicah namestil števil­ke tako, da jih je bilo mogoče videti sa­mo iz stoječega položaja. Nato so paci­ente z obsmrtnim doživetjem spraševali, če so videli številke. Vsi vprašani pa­ci­en­ti so odgovorili, da so bili pre­več vzne­mir­jeni, da bi gledali šte­vilke. Iz povedanega torej izhaja, da tudi znanstvene razi­ska­ve ne bodo nikoli povsem razrešile skriv­nosti obsmrtnih doživetij. Je to še en razlog več, da se za njimi skriva nadnaravni pojav?

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.misteriji.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Se po smrti vrnemo? | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Se po smrti vrnemo?

    Prispeval/a: hierhod dne četrtek, 10. maj 2007 @ 23:12 CEST
    Spoštovani!

    Ta članek mi je zelo všeč. Sam bi zelo rad verjel v pristnost nadnaravnosti obsmrtnih doživetij. Veliko knjig sem prebral na to temo in tudi sam sem spraševal ljudi, ki so bili klinično mrtvi. Veliko je bilo takih, na katerih sem videl, da so nekaj doživeli, pa niso hoteli spregovoriti. Zato na koncu koncev ostajam na pol vernik in na pol skeptik. Eno so moje želje, drugo je pa realnost. Bi pa tukaj podal eno resnično zgodbo, ki je dokumentirana, v njej pa ni jasno, ali je šlo za obsmrtno doživetje, ali ekstazo ali za videnje.
    Sveti Hieronim je prvi, ki je prevedel Sveto pismo v latinščino. V mladosti je bil strasten in zvedav človek. Zanimalo ga je krščanstvo in grška filozofija. Tekom let se je usmeril h krščanstvu. Ker je bil poln znanja, mu je papež zaupal prevod Svetega pisma. To je bilo med 3. in 4. stoletjem našega štetja.
    Hieronim se je nahajal sredi prevajanja Svetega pisma, pa ga je nenadoma zadela huda mrzlica. Zapadel je v stanje nezavesti. Nato pa je doživel nekaj, za kar sam pravi, da ne ve, ali so bile sanje ali videnje. Nenadoma se je znašel pred božjim prestolom. Na prestolu je sedel nekdo, kakor človek, ampak je sijal bolj kot sonce. Zaslišal je glas: Hieronim, ali me ljubiš, ali si mi zvest? Odgovoril je: Ti veš da te ljubim in da sem ti zvest. Zadonel je odgovor: Lažeš! Kaznujte ga!
    Hieronima so začeli bičati stoječi okrog njega. Ni jih mogel opisati. Samo bolelo ga je, v neznosnih sunkih. Ko so končali, je spet zaslišal glas: Hieronim, ali me ljubiš? Hieronim je odvrnil: Morda ni čisto tako. Ti veš!
    Dobil je odgovor: Ti me ne ljubiš. Kljub temu, da prevajaš Sveto pismo, se še vedno obračaš k filozofiji in pozemeljski modrosti in se ob njej naslajaš. Tak ne more biti pravi prevajalec!
    Nato je spet dobil dozo udarcev in batin. V tem je spet prišel k sebi in se zavedal da je na zemlji, v svoji prevajalski votlini.
    Bil je še omotičen, ko je že tuhtal, kaj se mu je zgodilo. Na veliko začudenje je opazil, da je ves krvav po hrbtu. Pogledal se je in videl, da so rane takšne, kot da bi jih povzročil bič. Od takrat naprej ni vzel v roke druge knjige, kot je Sveto pismo.
    Ali so to bile samo zelo močno doživete sanje? Ali je bil to trans, ki nam lahko pusti vidne sledove? Ali je bilo to videnje z določeno nalogo? Ali je bilo to obsmrtno doživetje, ki je šlo zelo daleč?
    Za sedaj velja nekakšno pravilo, da sta se iz kraljestva mrtvih vrnila v svoje telo samo Lazar in Jezus. Nihče od njiju nam ni nič povedal.

    Lep pozdrav!

    hierhod


    Se po smrti vrnemo?

    Prispeval/a: gabriel s dne petek, 11. maj 2007 @ 10:51 CEST
    Osebno menim, da naša duša lahko pride po smrti nazaj! Zakaj ne ? Če si to želimo, je gotovo mogoče in se utelesi v novem bitju! Novem, mislim celično! Pota duše so brezmejna...

    gabriel s


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds