NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Denar in identiteta 2   
    ponedeljek, 25. september 2006 @ 05:03 CEST
    Uporabnik: Marjana

    Nadaljevanje članka 1.del


    Identiteta in denar
    Očitno je, kako vse to vpliva na naš odnos do denarja. V moderni družbi je naš občutek identitete pogosto tesno vpleten v podobo, ki jo ponujamo svetu; podobo ki jo kupi in vzdržuje denar. Denar postane gibljiv podaljšek naše psihe. Nezavedno se zanašamo, da bo vzdrževal našo identiteto. Ko začutimo, da sta naša sposobnost zaslužka in status ogrožena, kričimo od groze. Potrebujemo previden proces prehoda v nov občutek osebne resničnosti in identitete.

    Če naš občutek identitete ni izpolnjen, doživimo obliko smrti. Izkusimo lahko izjemen psihološki pritisk in stisko. To stisko lahko običajno čutimo fizično: z glavoboli, splošnim pritiskom okoli lobanje, občutkom omotičnosti, občutkom omedlevice, občutkom slabosti ali glodanja v želodcu, suhimi usti in mrzlim znojem. To je splošno razširjena psiho-fizična izkušnja, ko smo soočeni z resnično grožnjo našemu najglobljemu občutku identitete.

    Obstaja pa tudi nasprotje zaskrbljenosti in krize identitete. Ko smo uspešni, ko se zunanja resničnost ujema z našim notranjim dojemanjem sebe, doživljamo globoko srečo in celo evforijo.

    Dokler našo potrebo po vzdrževanju identitete upravljajo primarni instinkti in strahovi, le-ti popolnoma vplivajo na odnos, ki ga imamo do denarja kot posrednika, ki lahko zadovolji naše osnovne potrebe. Naša življenja so lahko popolnoma usmerjena na pridobivanje denarja, s katerim si omogočamo življenjski stil, ki nam ga narekuje naš občutek identitete. In mislimo, da je to popolnoma normalno.


    Relativno prikrajšanje

    Bloom navaja primer izbruha deklice, ki nima primernih oblačil za zabavo – ne gre za razvajenega otroka, to je drama grožnje na življenje in smrt njenemu psihološkemu preživetju. Zavedati se moramo strašne nezavedne grožnje ponotranjenja identitete drugih ljudi, identitete ki si je sami finančno ne moremo privoščiti.

    V plemenski skupnosti ali v skladni družini obstaja naravno vzdušje porazdelitve in radodarnosti, ki poskrbi za posameznikove potrebe. Obstajajo tudi naravni, vgrajeni mehanizmi, ki preprečujejo manipulacije z močjo ter materialno kopičenje. V kompleksni družbi, ki je ločena od teh osnovnih vodil in kjer so posameznikove vloge kompleksne, je relativno prikrajšanje normalno. Bloom celo trdi, da je relativno prikrajšanje ena od najbolj trdoživih lastnosti moderne družbe. Ljudje živijo z vzporednimi podobami izobilja in revščine.


    Psihološki pritisk

    Občutek prikrajšanja in njegova grožnja identiteti psihološko razžirata posameznika in uničujeta skupnost. Neenakosti ustvarjajo izjemne psihološke pritiske. Ljudje živijo v svetu, v katerem je kot normalen predstavljen določen življenjski stil in dobrobit, ki si ga večina ne more privoščiti. Ljudje, ki čutijo pomanjkanje, občutijo psihološko zmedenost, jezo, nemoč in čustveni bes. V najbolj dramatični obliki lahko vodi v revolucijo.

    Bloom meni, da se moramo zavedati teh močnih psiholoških dinamik, ki tečejo skozi vsakega od nas. V današnjem svetu obstaja na tisoče izbir družbene identitete – in za večino od njih potrebujemo denar. Druga podobnost, ki nas povezuje, je, da svoje vedenje vidimo kot popolnoma normalno, skoraj nikoli ne izprašamo njegove veljavnosti ali uporabnosti.

    Vse nas povezuje vez negotovosti in strahu, ki izvira iz najbolj zgodnjih ran, ki smo jih dobili kot otroci, ko naše osnovne potrebe niso bile zadovoljene. To je kar veliko osebno breme. Vendar pa je tudi družbeno in politično breme, saj te notranje dinamike vplivajo na vedenje vsakogar od nas v zunanjem svetu.

    Bloom pa tudi opozarja, da poleg resnične, fizične in neposredne izkušnje, obstaja tudi izredno zanimiva psihološka dimenzija, ki se nanaša na to, ali se počutimo bogati ali revni. Psihološko notranje blagostanje (ali revščina) se razlikuje od materialnega blagostanja (ali revščine). Vredno si je prizadevati za psihološko varnost in obilje, ne glede na našo dejansko finančno situacijo.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • 1.del
  • Več od avtorja Marjana
  • Več s področja * sociala

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20060923190311705

    No trackback comments for this entry.
    Denar in identiteta 2 | 5 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Denar in identiteta 2

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 25. september 2006 @ 20:56 CEST
    Pozdravljeni!

    Denar je sveta vladar. Človek brez denarja je ogrožen, čedalje bolj. Denarja ne potrebuje človek samo, da se preživi, temveč tudi da plača državi davke, da plača fiksne stroške stanovanja, da vzdržuje avtomobil, da se primerno oblači, temveč potrebuj denar tudi če si hoče zadovoljiti zdravstvene storitve, da ne čaka na vrsto za zdravniški pregled, ki ga nujno potrebuješ leto ali dve. Denar potrebuje človek za nakup knjig, časopisov, za šolanje otrok, za svojo kulturo in svojo zabavo. Tudi za kapučin. Skratka človek brez denarja ne more preživeti, je ogrožen in izgubi svojo identiteto.

    In če razširimo misel o denarju ugotovimo, da denar vlada tudi politiki. Brez denarja si politiki ne bi mogli privoščiti drage propagande v svojih predvolilnih kampanjah, ko obljubljajo občanom in državljanom dobrine, ki predstavljajo v denarju izraženo pomenskost (postavitev štadionov, šol, kulturnih dvoran, cest, džamije, itd). Politiki obljubljajo varčno obnašanje in prihranke stroškov države iz davkoplačevalskega denarja. Kapitalu nasproti je tudi politično odločanje. Denar je svetinja kapitala in identiteta človekove svobode.

    Med državljanom in potrošnikom se vsiljuje neko novo razmerje.Trgovski centri postajajo ena velika nadomestna družina. Samo poglejte svojega otroka kako vam zateži, če mu kaj, kar si želi, ne kupite. Otroci za rojstne dneve ne pričakujejo več daril, temveč »keš«, da si kupijo tehnične predmete in vse mogoče novosti, ki jih propagira trg.

    Vlada je navdušena nad neoliberalnimi načeli prostega bogatenja, nad elitami in njihovo reprodukcijo. Bogati se potegujejo za županske stolčke (n. pr. Jankovič) in govorijo kako pomemben je menedžment v politiki. Lobiji so povezani s politiko in ta se odvija v skladu s kroženjem denarnih tokov. Ljudem določa vrednost na lestvici uspešnih denar, z denarjem je povezana njihova vplivna moč.

    Reveži brez denarja si ne morejo privoščiti političnega delovanja in ne participacije pri odločanju. Človek, ki nima denarja ne more izdati niti svoje knjige. Politika je naravno opijanjena od nujnosti našega časa o uspehu in bogatih, ki spremljajo vsake uspešne družbe, še posebej tiste, ki vstopajo v Evroatlantske integracije.

    Kakšni interesi so sploh še ostali med ljudmi, če ne interesi povezani s proizvodnjo, denarjem, potrošništvom in rastjo premoženja, ki omogoča človeku, da se tako razkriva po pomenu in uveljavlja na bitni način. Ljudje s pomočjo bogatenja in potrošništva pozabijo celo na lastno smrt. Bogatenje in potrošništvo jih dela svobodne, sistem je prevzel čuvarstvo nad stanjem biti bogat, imeti, biti potrošnik. Potrošništvo se je spremenilo v diktat nečesa, ki je sprejeto brez vprašanja, v korist dostojanstva človeka, kajti človek revež po merilih dandanašnje miselnosti sploh nima lastnega dostojanstva. Je slabo oblečen, se vozi s slabim avtomobilom, običajno niti ni izobražen, skratka je porinjen v sfero »ne-biti«.

    Dostojanstveniki so tudi tisti, ki izsesavajo kri potrošniku. V družbi so zelo cenjeni in uživajo politično podporo in občudovanje. Celo duhovnost je postala potrošniško blago (univerza, knjige, predavanja, gledališče, maša). Vse moraš na nek način plačati.

    Potrošništvo je nasilni duh, ki se je naselil med nami in v nas. Hibo, ki jo je vgradilo potrošništvo v človeka, plačuje človek sam z zaslepljenostjo in obsedenostjo za denarjem, ki mu ne zagotavlja samo samohranitve, temveč se hoče izkazovati kot identiteta zavesti.

    Biti bogat, imeti denar je imenitno. Sistem v katerem živimo, naprestano nadaljuje tradicijo nauka, da je denar eksistencialni fenomen biti človek, ki vključuje tudi dostojen pogreb potrošnika, postavitev spomenika in spominjanje še po smrti nanj. Denar zavzame mesto tistega, ki postane nesmrtno.

    Miselni model ki ga živimo, niti ne posveča toliko pozornosti kakovosti življenja, temveč njegovi količinskosti, ki eksistira v imenu človeka. Jezik politike se zapiše trgu, je sredstvo moči, poje nesmrtne hvalnice denarju in uspehu, razglaša ideologije, je družbeno nujen viden znak moči, ima najpomembnejšo vlogo, ko išče pri volilvcih oporo in potrditev svoje moči, artikulira tisto kar je interes peščice ljudi, ki denar imajo.

    Denar govori v jeziku, ki mu je zelo težko določiti neresnico in zlaganost vulgarnega žargona. Denar sam za sebe tudi eksplodira in zaneti vojne, povzroči prelivanje krvi, pokrije vlogo in pomen nafte v svetu v znamenju svoje funkcije in zakonitosti tržnega in političnega delovanja. Skratka denar je najuspešnejša kurtizana, ki gospoduje in obvladuje navznoter tisto ponarejeno v človeku, ki se obrzda navzven z galantnostjo in zlaganim žargonom. Le kdo bi na svetu priznal, da počenja vse največje nečednosti prav v imenu denarja in za denar, celo prizvodnjo orožja, s katerim se bodo ljudje medsebojno uničevali. Lov za denarjem je instinkt zatirane živalskosti v človeku, ki se podi za drugačnim plenom.

    Človek v denarju spoznava lastno nemoč. Denar je nadležno in nekoristno skropucalo sreče človeka, ki slabi kakovost življenja in ustvarja nespravljivo sovraštvo med narodi in ljudmi. Denar se ne sramuje svoje narave, temveč se sramuje človek samega sebe, če denarja nima. Vsak človek je zapečateno pismo, ki je frankirano z denarjem, ki hoče krožiti in doseči svoj cilj.

    LP Tatjana


    Denar in identiteta 2

    Prispeval/a: en_bk dne torek, 26. september 2006 @ 08:36 CEST
    Zdej, jaz sem samo en bk in se na denar ne spoznam, a tale stavek "Psihološko notranje blagostanje (ali revščina) se razlikuje od materialnega blagostanja (ali revščine)." mi je zelo všeč. Poznam zadovoljne ljudi, ki imajo več denarja in manj denarja in nezadovoljne ljudi, ki imajo več denarja in manj denarja
    Mi je pa skrajno tuj Tatjanin stavek "Denar je nadležno in nekoristno skropucalo sreče človeka, ki slabi kakovost življenja in ustvarja nespravljivo sovraštvo med narodi in ljudmi.", ker verjamem, da je denar le energija, predznak ji da šele človek.

    en bk


    Denar in identiteta 2

    Prispeval/a: Ljuba dne torek, 26. september 2006 @ 09:01 CEST

    Nekaj malega o denarju

    Da denar ni vse, pogosto ugotavlja
    tisti, ki na kupe ga zajetne spravlja.
    Da denar v resnici ne prinaša sreče,
    pravi ta, ki s kovčki v banko ga privleče.

    Kadar le za težke čase bomo varčevali,
    svoji podzavesti bomo s tem ukazovali,
    naj te težke čase v resnici k nam privabi -
    za kaj pa naj se sicer ta denar porabi?!

    Včasih v nas denar občutek krivde vsaja,
    ker mislimo, da nismo si ga zaslužili.
    In če še naprej ga mnogo k nam prihaja,
    občutek krivde večji bomo občutili.

    Težavno, neprijetno delo,
    ki delamo ga z mnogo jeze,
    vzpostaviti ne bo hotelo
    z denarnim blagostanjem zveze!

    Če s kreditno kartico kupujemo stvari,
    ki bi z gotovino jih nikoli ne kupili,
    pomeni, da smo s plastiko že zasvojeni,
    in da pravi smisel kartic najbrž smo zgrešili!

    Ljuba Žerovc
    http://www.modrostizbrane.com



    Denar in identiteta 2

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne torek, 26. september 2006 @ 10:43 CEST
    Denar nam lahko daje občutek moči, veličine, odločnosti in svobode. Odpre nam lahko nove možnosti in razširi obzorje, lahko pa obetavni razvoj zavre in uniči. Očitno je, da ima magično moč, ki uroči milijone ljudi. Ljudje tega boga brez duše častijo in mu služijo.

    Svet se vrti okoli denarja, je običajni rek. Denar ima moč. Toda kako je sploh prišlo do moči denarja? Le kako je lahko denar tako mogočen, da je vsa civilizacija v njegovi oblasti? Ni le sredstvo plačevanja?

    V gospodarskih sistemih, v katerih je veljala menjalna trgovina, denar ni imel vloge, kot vlogo protivrednosti in posrednika blaga. Njegova moč in oblast sta bila odvisni od proizvodov, ki so bili na drugi strani. Danes pa nima material iz katerega je denar narejen nobene vrednosti. Zlatemu standardu so se države odpovedale in večina je izdeluje svoje plačilno sredstvo iz poceni snovi.

    Denar je postal le simbol za realno vrednost blaga. Papirnati denar zaradi praktičnosti ne predstavlja svoje vrednosti, ampak obstaja le še iz številk v obračunskem sistemu. V bistvu je stvar dogovora, da na bankovec ali kovanec gledamo kot na določeno vrednost, zato lahko denar v času vojne ali velikega padca njegove vrednosti, tiskajo brez problema. V tem primeru ta papirnati denar nima nobene vrednosti več, prodaja se lahko le stare kovance iz plemenite kovine in tako menjalna trgovina spet zaživi.

    Sama vrednost denarja izvira iz gospodarske moči države ali skupine držav (EU, ZDA...) in dogovora. Odvisna pa je od zaupanja v zmogljivost gospodarstva. Zaradi skupnega trga in napredka sodobne informacijske tehnologije našega časa je postal denar samostojna-avtonomna sila, ki se je v odnosu do proizvodnje, osamosvojila. Opaziti je, da je vedno več poslovanja negotovinskega. Na mnogih področjih je konkretne bankovce nadomestil navidezni denar, ki obstaja le v računalniških sistemih.

    Med tistimi, ki denar imajo in tistimi, ki morajo gledati, kako si bodo zaslužili svoj kruh, je resnična meja. Denar pa je istočasno tudi nekaj neresničnega. Je številka, ki nima v sebi nobene vrednosti, nekaj pomeni le zaradi umotno priznane vrednosti, ki mu jo vsi priznavajo. Na mednarodni ali narodni ravni nekaj pomeni zaradi človekovih misli, občutkov in hotenj, ki določajo vrednost denarja. Bankovec za deset eu je več vreden za revnega človeka, kot za bogatega. Borza vrednostnih papirjev jasno kaže, da visoko rast ali močan padec tečajev povzročajo v glavnem politični dogodki in čustvene reakcije investitorjev.

    Vrednost denarja je odvisna od zavesti uporabnika, od kvalitete onostranske-astralne substance, ki obdaja snov in jo prežema. Tako torej določa sila brez duše blagostanje in trpljenje človeštva. Že nič kolikrat je bilo dokazano, da večje špekulacije na borzi lahko povzročijo veliko škodo gospodarskim sistemom. Posemzni ljudje in skupine-elite na ključnih finančnih mestih lahko popolnoma mirno pokupijo celo vejo določene industrije

    Denar dobiva svojo moč iz trenutne relativne vrednosti. Hrepenenje in močna želja po moči ter zaupanje številnih, ki so si to snov izbrali za svoj cilj življenja, povzroča, da njegova vrednost raste ali, da gospodarski sistem propade. Človek sam daje moč denarju, ko hoče z njim doseči cilj. Tako denar naredi za boga, pred katerim se klanja in moli. Tako ljudje služijo denarju, eden iz stiske za preživetje, drugi zato, ker mu nudi izpolnitev njegovih želja in sanj.

    Čim pomembnejši dejavnik postane v našem življenju denar, toliko bolj nas vodi ta moč in toliko manj očitkov vesti človek ima. Človek se sporazumeva s svojim bogom in ga časti ter ga hrani s svojo lastno dušno energijo. Pravo, pa tudi nepravo plačilno sredstvo je tako velika sila v službi tuzemljskega prizadevanja po sreči, moči in bogastvu. Mnogi žrtvujejo svoje velike ideale za dosegljive zemeljske ideale in se tako podredijo moči denarja.

    Materialno lahko razodeva človekovo prizadevanje ali pa ga omejuje..Isto velja tudi za denar. Ker lahko zadovoljuje želje, pripomore k razodevanju človekove duševnosti. Realizira lahko velike in vzvišene cilje, prav tako pa tudi nizke in brezobzirne želje. Toda človekova pripravljenost na žrtev, njegova vdanost, njegovo navdušenje za velik ideal, se lahko izrazijo tudi v denarju. Nekateri ljudje med nami so zelo spretni in obvladajo umetnost, kako človeku izvleči denar iz denarnice. Svoje motive zavijejo v lepe besede in imajo sami koristi.

    Denar je pogosto uporabljen zato,da se uresniči vse drugo, ne pa visokih idealov. Prispevek za boj proti lakoti velikokrat porabijo za nakup orožja. Finančna sposobnost je vrednostna oznaka za jaz-ego. Kapitalistični sistem temelji na zahtevi, pravici in dolžnosti posameznika, torej ega-jaza. Denar pri tem na svetovnem nivoju služi boju interesov posameznikov, boju za moč, premoženja in ugled. Kdor se zmoti, ostane običajno praznih rok.

    Denar določa odnose med ljudmi, ki živijo skupaj. Moč denarja jen rezultat igre sil. Države, ki niso mednarodno pomembne, tudi gospodarsko niso pomembne. Denar ustvarja začasno podlago v skupni igri posameznikov, narodov in držav. Kdor poskuša najti vsoto samopotrjevanja v svetu, ne odkrije ničesar, kajti samopotrjevanje se medsebojno izničuje. Čeprav je vsota vseh denarnih sredstev v celem svetu astronomska številka, pa dejansko tudi ta vsota ničesar ne predstavlja. Ni nič več kot vsota iluzij zemeljskega človeka, ki se oprijema nižjega življenja. Kdor v sebi to resnično spozna, se lahko postopno odveže navezanosti na magično moč denarja.

    Lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Denar in identiteta 2

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 26. september 2006 @ 13:04 CEST
    Problem ni v denarju, temveč v človeku, ki ima denar. Samo poglej okrog sebe koliko ljudi se srdito pravda zaradi dediščin in kakšno sovraštvo lahko naredi denar med ljudmi.

    T.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,57 seconds