Esenca človeštva
Obrazi slovenskih razvojnih dni
11. 11. - 20. 11. 2023
Krakovski nasip
Slovenija je solidarna država in se odziva na številne svetovne krize, nesreče in druge izzive. Z razvojnim sodelovanjem prispeva h globalni solidarnosti, trajni blaginji in trajnostnemu razvoju ter miru v svetu. S humanitarno pomočjo rešuje človeška življenja, preprečuje in lajša trpljenje ljudi ter ohranja človeško dostojanstvo v naravnih nesrečah, konfliktih in drugih izrednih razmerah.
Na Zahodnem Balkanu se Slovenija osredotoča na razvoj dobrega upravljanja, vladavine prava in civilne družbe. Podpira razvoj demokracije, udejanjanje človekovih pravic, krepitev vloge in moči žensk ter enakosti spolov. Spodbuja prehod v krožno gospodarstvo, učinkovito upravljanje naravnih virov, vključno z dostopom do pitne vode in upravljanjem odpadkov, ter boj proti podnebnim spremembam. Krepi perspektive mladih.
V Evropskem sosedstvu Slovenija deluje humanitarno na področju razminiranja, rehabilitacije in psihosocialne pomoči žrtvam vojn in beguncem. Podpira dobro upravljanje: razvoj demokracije in delovanje civilne družbe. Dejavnosti Slovenije spodbujajo enakopraven razvoj, podjetništvo med mladimi ter prenos tehnologij in znanj.
V podsaharski Afriki si Slovenija prizadeva za zmanjševanje revščine, enakost spolov, dostojna delovna mesta. Podpira projekte, ki usmerjajo skupnosti k prehodu v krožno gospodarstvo in trajnostno kmetijstvo ter prispevajo v boju proti podnebnim spremembam. Humanitarno pomoč si prizadeva povezati z razvojnimi projekti.
Slovenija z razvojnimi projekti spodbuja okoljsko trajnost, dostop do čiste pitne vode, zavezana je skrbi za čebele in druge opraševalce ter za biotsko raznovrstnost. Slovenija sledi ciljem trajnostnega razvoja Združenih narodov, prizadeva si za izboljšanje življenjskih pogojev prebivalcev držav v razvoju in spodbuja trajnostni razvoj.
Za slovenskimi razvojnimi in humanitarnimi partnerstvi in projekti stojijo posamezniki, ustanove in organizacije. Najpogosteje niso v soju žarometov, njihovo predano delo pa na bolje spreminja življenja tisočev ljudi. Na razstavi so predstavljeni nekateri od njih, a razvojna skupnost jih šteje še mnogo več. Skupaj gradimo partnerstva!
Vstopnine ni
Naročnik razstave je Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije.