NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Raziskava o zanesljivosti elektronskih naprav   
    torek, 28. februar 2017 @ 09:54 CET
    Uporabnik: Sonce

    Raziskava britanske potrošniške organizacije o zanesljivosti elektronskih naprav:
    Lahko odpove vsaka druga ali pa le vsaka deseta

    Različna računalniška oprema je že nekaj let del vsakdana večine potrošnikov. Ne samo, da jo uporabljamo za različne namene, dobesedno zanašamo se nanjo in je včasih naš edini pripomoček. A kot vsaka druga stvar se tudi računalnik, prenosnik, tablica ali tiskalnik kdaj pa kdaj pokvari.

    Marsikdo šele takrat občuti, kaj mu pomenijo te sodobne naprave. Čeprav se lahko pokvari vsaka naprava vsake znamke, pa je tudi analiza, ki so jo izvedli naši britanski partnerji pri potrošniški organizaciji Which?, dokazala, da so nekatere znamke bolj, druge pa manj zanesljive.

    Raziskava, s katero je potrošniška organizacija Which? pridobila od svojih članov podatke o skoraj 35 tisoč različnih izdelkih, je dokazala, da potrošnik v trgovini zelo težko ugotovi, katera naprava se bo manj verjetno pokvarila. »Cena namreč ni nikakršen kazalnik, hkrati pa so včasih razlike med posameznimi znamkami res zelo velike,« pojasnjuje rezultate Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije.

    Prenosni računalniki so se v raziskavi izkazali za najbolj pokvarljive
    Kar 28 odstotkom sodelujočih so se namreč pokvarili v prvih petih letih uporabe, največkrat jim jo je zagodla baterija (prav tako 28 odstotkov tovrstnih okvar). A raziskava je pokazala, da tudi klasični računalniki niso kdove kako zanesljive naprave, saj jih je petina tako ali drugače odpovedala v prvih petih letih. Pogosto je šlo za velike okvare ali popolno odpoved delovanja, kar je povzročilo velike stroške popravila ali je bilo treba računalnik zamenjati. Kar ena od osmih napak je povezana z odpovedjo trdega diska, kar pomeni, da uporabnik zelo verjetno izgubi vsaj del dokumentov, fotografij, videov in drugih vsebin.

    Podobna zgodba je pri tiskalnikih. Čeprav so postali v zadnjih letih elektronski izdelki zanesljivejši, pa to ne velja za tiskalnike. Četrtina jih namreč tako ali drugače odpove v prvih petih letih uporabe, pri najslabši znamki je bil v tem času delež okvarjenih celo več kot 50 %. Bolj zanesljivi so tablični računalniki, po treh letih jih brez okvar v povprečju ostane približno 85 odstotkov, nekaj več kot 80-odstotno povprečno zanesljivost pa so po petih letih uporabe dosegli tudi računalniki vse-v-enem.

    Nasvet ZPS: Kaj lahko storimo sami in podaljšamo napravam življenje

    Res je, nekatere okvare so popolnoma neodvisne od načina uporabe, a morda tudi do njih ne bi prišlo, če bi za naprave zgledno skrbeli.

    1. Namizni računalniki: vsaj vsakega pol leta očistite ventilatorje s ščetko in stisnjenim zrakom. S tem boste preprečili pregrevanje občutljivih elektronskih komponent.

    2. Prenosniki: med delom naj bo napajalni kabel izključen, saj stalno ciklično polnjenje neprazne baterije zmanjšuje njeno življenjsko dobo. Prenosnik na električno omrežje priključite le takrat, ko je baterija že slaba.

    3. Prenosniki/namizni računalniki/računalniki vse-v-enem: da sistem ne bo deloval počasneje, kot je treba, omejite število programov, ki se zaženejo skupaj z zagonom računalnika. Namestite kakovostno protivirusno programsko opremo (letošnji test bomo tradicionalno objavili v aprilski številki revije ZPStest), programsko opremo nalagajte na računalnik s preverjenih spletnih naslovov oziroma trgovin.

    4. Tiskalniki: papirja, ki se je zataknil, nikoli ne izvlecite na silo. Tiskalnik izključite in zataknjene liste papirje z občutkom izvlecite enega za drugim. Če pogosto ročno zaženete čiščenje tiskalnih glav, boste morali bolj pogosto menjati tudi kartuše. Ne samo zato, ker se med čiščenjem porabi precej barvila, med čiščenjem glav se odvečno barvilo steka v poseben prostor in ko se napolni, postane tiskalnik neuporaben.

    5. Tablični računalniki: poskrbite za ustrezno zaščito zaslona – s posebnimi prosojnimi zaščitnimi prevlekami ali s torbico oziroma ovitkom.

    6. Vse naprave: poskrbite za nadgradnjo programske opreme (aplikacije, spletni brskalniki, gonilniki ...) na zadnjo različico, saj boste tako bolje zaščiteni pred morebitnimi varnostnimi luknjami. Med priklopom in odklopom zunanjih naprav ali polnilnikov bodite previdni in ne uporabljajte sile, saj lahko s tem pretrgate stike.

    Rezultati raziskave so v celoti dostopni na www.zps.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.zps.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Zanesljivost-Elektronskih-Naprav-Raziska

    No trackback comments for this entry.
    Raziskava o zanesljivosti elektronskih naprav | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,56 seconds