NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Za moratorij na odstrel volkov!   
    četrtek, 27. september 2012 @ 22:30 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Na spletni strani skupnosti za aktivno državljanstvo Tretji člen je od danes objavljena peticija, ki ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča poziva, naj sprejme moratorij na odstrel volkov za načrtovalsko obdobje 2012/2013. S peticijo se ministra tudi poziva, naj Ministrstvo za kmetijstvo in okolje s sprejetjem Akcijskega načrta upravljanja populacije volka v Sloveniji vzpostavi sistem varstvenega upravljanja volka in s tem poveča možnosti za njegovo dolgoročno ohranitev ob čim manjšem številu konfliktov med volkovi in ljudmi.

    Ministrstvo za kmetijstvo in okolje v teh dneh pripravlja načrt odstrela volkov in medvedov za načrtovalsko obdobje 2012/2013. V njem predlaga odstrel 10-ih volkov. Tolikšen odstrel volkov je povsem nesprejemljiv, saj je po zadnjih podatkih študije SloWolf v Sloveniji le od 32 do 43 volkov. Še lansko leto so populacijo volkov ocenjevali na 70 do 100 živali.

    Kljub objektivno ugotovljenemu bistveno manjšemu številu volkov ministrstvo predlaga praktično isti odstrel kot lani. Za stabilnost populacije volkov je to katastrofalno. Naše ravnanje z vrsto, ki je v EU prioritetno zavarovana, je naravovarstveno škodljivo in moralno-etično nesprejemljivo.

    Preživetje volkov v Sloveniji je nenormalno nizko. Od 9-ih volkov, ki so bili opremljeni z ovratnico v zadnjih letih, je potrjeno do enega leta preživel samo eden – Slavc, ki je po petih mesecih iz Slovenije odšel v Italijo. Ker z visokim odstrelom neprestano rušimo njihov socialni sistem, so tropi volkov v Sloveniji izredno nestabilni in naša populacija deluje zelo drugače kot bi v naravnih razmerah.

    Zaradi mehanizmov samoregulacije, ki so jih volkovi razvili tekom evolucije, populacija volkov ne potrebuje poseganja s strani človeka, da bi bila uravnana z nosilno kapaciteto okolja. Volkovi sami uravnavajo svoje gostote in preprečujejo, da bi se preveč namnožili: vsak trop brani svoj teritorij, število teritorijev pa je omejeno s prostorom. Poleg tega se je dosedanji odstrel volkov izkazal za popolnoma neučinkovitega za preprečevanje škod na domačih živali tako v Sloveniji kot v drugih državah. Kljub nadpovprečno visokemu zakonitem odstrelu pri nas še vedno prihaja tudi do krivolova.

    V Sloveniji moramo nemudoma vzpostaviti sistem varstvenega upravljanja volka in s tem povečati možnosti za njegovo dolgoročno ohranitev ob čim manjšem številu konfliktov med volkovi in ljudmi. Zato od ministra Bogoviča zahtevamo tudi takojšnje sprejetje že pripravljenega Akcijskega načrta upravljanja populacije volka v Sloveniji. V njem so opredeljeni ukrepi za spremljanje in raziskovanje populacije volkov, ustrezno varovanje domačih živali za zmanjševanje škod, izobraževanje, informiranje, vključevanje javnosti in čezmejno sodelovanje pri upravljanju volka.

    Kontakt:
    Renata Karba,
    Umanotera,
    041 399473,
    renata@tretjiclen.si

    Bo minister Bogovič prisluhnil pozivu državljanov za moratorij na odstrel volkov?

    Spletna skupnosti za aktivno državljanstvo Tretji člen je Ministrstvu za kmetijstvo in okolje predala več kot 1.500 podpisov državljanov in organizacij pod peticijo za moratorij na odstrel volkov v načrtovalskem obdobju 2012/2013. S tem se je civilna družba odzvala na vabilo za posredovanje mnenj in pripomb na osnutek Pravilnika o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave. Le dan po zaključeni javni razgrnitvi pravilnika se je minister Franc Bogovič odločil, da moratorija na odstrel volkov ne bo sprejel. V Umanoteri bodo uporabili vsa razpoložljiva pravna sredstva, da dokažejo nezakonitost predlaganega odstrela volka in razveljavitev pravilnika.   

    Javnost je na kvote za odstrel velikih zveri postala pozorna ob odmevnih dogodkih preteklih dni, ko je domnevno zaradi ilegalnega odstrela izginila alfa volkulja Tonka, potem pa je bila legalno odstreljena še mlada volkulja Tia. Posnetki mrtve volkulje z ovratnico, ki jo je dobila v okviru raziskovalnega projekta SloWolf, so javnost šokirali. Ustreljena je bila v varstvenem lovišču Zavoda za gozdove.

    Rok Černe, koordinator projekta SloWolf pri projektnem partnerju Zavod za gozdove Slovenije, je na današnji tiskovni konferenci povedal, da so nemudoma izvedli izredni nadzor, vendar niso ugotovili nepravilnosti. Dogodek obžalujejo in so sprejeli odločitev, da se do konca trajanja projekta SloWolf v loviščih s posebnim namenom, ki jih zavod upravlja, odstrel volkov ne bo izvajal.

    Dr. Hubert Potočnik z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, koordinator aktivnosti spremljanja populacije volkov v okviru projekta SloWolf, je komentiral problem krivolova. »Krivolov je izredno težko dokazati in izmeriti njegov vpliv. Z nedovoljenim odstrelom ne nastaja samo okoljska, ampak tudi velika znanstvena škoda. Za odlov velikih zveri, njihovo označevanje in spremljanje je bilo porabljenih veliko finančnih sredstev in vloženega veliko dela sodelavcev na projektu in prostovoljcev.«

    Strokovnjaka menita, da ustrezno načrtovan in reguliran odstrel ni v nasprotju s prizadevanji za dolgoročno ohranitev populacije volkov. Dr. Renata Karba iz Umanotere, predstavnica spletne skupnosti Tretji člen, pa je poudarila, da vsakoletno sprejemanje kvot odstrela velikih zveri ne bi smelo biti predmet merjenja moči med interesnimi skupinami in političnega odločanja, ampak bi moralo biti del sistema varstvenega upravljanja volka. »Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pozivamo, da nemudoma sprejme Akcijski načrt upravljanja populacije volka v Sloveniji, ki bo tak sistem uvedel,« so se strinjali vsi trije nastopajoči. 

    Dr. Karba je še pojasnila, da pravni strokovnjaki opozarjajo, da način, na katerega MKO sprejema kvote za odstrel, ni v skladu z zakonodajo. »Ministrstvo v pravilniku navaja, da se odstrel načrtuje iz razloga zagotavljanja ugodnega stanja vrst rjavega medveda in volka. Ta razlog je v evropski Habitatni direktivi dejansko naveden kot eden od možnih razlogov za predpisovanje izrednega odstrela, vendar bi Ministrstvo moralo to potrebo tudi dokazati, česar pa v gradivu, ki so ga predložili, ni.« Zato bodo po morebitnem sprejemu pravilnika njegovo legalnost izpodbijali.

    Kontakt: Renata Karba, Umanotera, 041 399473, renata@tretjiclen.si


    Projektna skupina SloWolf o nedavnih dogodkih pri upravljanju z volkovi

    Domneven ilegalni odstrel volkulje na Primorskem (poimenovane Tonka) in legalni odstrel volkulje iz Kočevskega (poimenovane Tia), zadnjega volka s telemetrično ovratnico v Sloveniji, ter sprejetje Pravilnika o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave, so dogodki, ki so v javnosti sprožili številne reakcije, vključno s peticijami za uvedbo moratorija na odstrel volkov.

    Projektna skupina SloWolf je mnenja, da ustrezno načrtovan in reguliran odstrel volkov ni v nasprotju s prizadevanji za dolgoročno ohranitev populacije volkov. Treba se je zavedati, da trajnostno ohranjanje živalskih vrst ne pomeni enako kot popolna zaščita in varovanje vseh in vsakega osebka v populaciji. Trajnostni lov in lovstvo na splošno imata v Sloveniji dolgo tradicijo in še danes pomembno prispevata k naravovarstvu in soobstoju ljudi ter prostoživečih živali, tudi prek sodelovanja številnih lovcev-prostovoljcev pri projektu SloWolf.

    Vseeno mora biti poseganje v populacije zavarovanih živalskih vrst načrtovano tako, da se negativne učinke lova v čim večji možni meri preprečuje, ob tem pa potencira učinke, ki prispevajo k doseganju namena, zaradi katerega je bil odstrel sploh dovoljen. Pomemben del upravljanja z volkovi predstavlja letno določanje višine kvote za odstrel volkov, njihova prostorska razporeditev ter druge v predpis vgrajene varovalke pa minimalizirajo negativne posledice na populacijo, navaja Rok Černe - koordinator pri Zavodu za gozdove Slovenije – partnerju pri projektu SloWolf.

    Postopek na podlagi strokovnega mnenja Zavoda za gozdove Slovenije, ob predhodnem pisnem stališču Zavoda RS za varstvo narave, vodi pristojno ministrstvo – Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, ki se ob tem posvetuje tudi s strokovnjaki, dodatno pa še s predstavniki različnih interesnih skupin. Predlog ministrstva temelji na znanstvenih izsledkih, trendih večletnega spremljanja populacije, s poudarkom na dogajanju v predhodnem letu oziroma v nekaj preteklih letih.

    Zahvaljujoč projektu SloWolf imamo v primerjavi z drugimi evropskimi državami v Sloveniji trenutno enega od najboljših vpogledov v stanje populacije volkov. Strokovnjaki iz projektne skupine SloWolf so mnenja, da pravkar sprejet Pravilnik o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave upošteva trenutno razpoložljiva znanja s področja biologije te vrste pri nas ter odnos naše družbe do volka ter ne bo imel znatnega negativnega vpliva na možnost dolgoročnega ohranjanja volka pri nas.

    Dr. Hubert Potočnik
    iz projektne skupine SloWolf dodatno pojasnjuje, da se ob določanju višine odstrela vedno pojavlja vprašanje nezabeležene antropogene smrtnosti volkov oziroma ilegalnega odstrela. Ilegalni odstrel se dokumentira samo izjemoma, vendar se ob natančnem spremljanju stanja populacije s pomočjo telemetrije in predvsem genetike, lahko ocenijo njegovi relativni vplivi na populacijo. To poskušajo raziskati tudi v projektu SloWolf, prve izsledke o vplivu antropogeno povzročene smrtnosti na stanje populacije pri nas pa lahko pričakujemo v naslednjem letu.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • renata@tretjiclen.si
  • renata@tretjiclen.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Tretji-Clen-Moratorij-Odstrel-Volka-Peti

    No trackback comments for this entry.
    Za moratorij na odstrel volkov! | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,44 seconds