NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kam s starimi predmeti? Ne, niso za staro šaro   
    nedelja, 15. december 2013 @ 22:30 CET
    Uporabnik: Sonce

    Že ptički na veji čivkajo, da je ločevanje odpadkov le eden izmed odgovornih načinov ravnanja z odpadki, ključno vlogo na poti do družbe brez odpadkov pa imata ponovna uporaba in preprečevanje nastajanja oz. minimalizacija odpadkov. Članek s podobnim naslovom smo objavili že lansko leto, a vprašanje ostaja enako: Kaj narediti s starimi predmeti, ko jih ne potrebujemo več? Vsekakor obstajajo boljše rešitve, kot da jih damo za staro šaro in na odpad. Za vas smo zbrali sveže informacije, kaj in kam ter komu lahko namenite rabljene (še uporabne) predmete.

    Ste se že kdaj vprašali, ali je kateri izmed vaših odsluženih predmetov, morda uporaben za koga drugega? Stara odeja, knjiga, na kateri se že leta nabira prah, premajhna oblačila, igrače in druga otroška oprema, ki ste jo vi ali vaši otroci prerasli, pohištvo in gospodinjski aparati itd. Vsi ti predmeti lahko s kančkom truda najdejo novega lastnika, zato smo za vas zbrali cel kup idej, kam lahko z njimi storite oziroma komu jih lahko podarite.

    1. ZAVETIŠČA ZA ŽIVALI IN DRUŠTVA ZA ZAŠČITO ŽIVALI
    V zavetiščih za živali po vsej Sloveniji bodo gotovo veseli starih odvečnih odej, rjuh in brisač ter povodcev, ovratnic, praskalnikov in igrač. Ker se zavetišča razlikujejo glede na trenutne potrebe, možnosti skladiščenja in načina delovanja, jih pred predajo kontaktirajte. Seznam slovenskih zavetišč in njihove kontaktne podatke najdete tu.

    Zavetišče Horjul in organizacije Mačja hiša, Društvo za zaščito živali Pomurja, Društvo za zaščito živali Kranj in Društvo za zaščito in pomoč živalim v stiski Lajka pa vsak teden na dveh različnih forumih prirejajo posebne licitacije, katerih izkupiček namenjajo za oskrbo brezdomnih psov in mačk. Vsak posameznik, ki si želi nek predmet nameniti licitiranju, ta predmet poslika in pošlje na ustrezen e-mail naslov. Predmet nato ostane pri vas, vse dokler kupec ne poravna izlicitiranega zneska na račun organizacije, za katero se zbirajo donacije. Podrobnejša navodila in licitirane izdelke si lahko ogledate na portalu mojpes.net in forumu pomagamo-zivalim.si.

    2. S ŠE UPORABNIMI OBLAČILI NIKAR V SMETI
    Na Waldorfski šoli, na Streliški ulici 12 v Ljubljani, vsako zadnjo sredo v mesecu, od 17. do 19. ure, v organizaciji Ekologov brez meja potekajo izmenjave oblačil v okviru projekta Tekstilnica, po načelu »prinesi 10, odnesi 10«. Na izmenjavah sprejemajo tudi tekstil, ki ni več primeren za nošenje, a je treba takšen tekstil dostaviti v ločenih vrečah. Akcije zbiranja rabljenega tekstila v okviru projekta Tekstilnica potekajo v mnogih krajih po celi Sloveniji, koledar dogodkov pa je možno spremljati na spletni strani Tekstilnice. Tekstil je možno dostaviti tudi na stalne zbirne točke – v zabojnike in zbirne centre.

    Odvečna oblačila lahko prodate preko projekta Predalnica, ali pa na modnem bolšjem sejmu (na portalu zadovoljna.si). Predalnica je nekomercialna platforma namenjena prodaji in izmenjavi rabljenih oblačil med fizičnimi osebami. Projekt poteka kar prek Facebooka, dodatne informacije pa so na voljo tu.

    3. KNJIGE NIKOLI NE IZGUBIJO SVOJEGA ČARA
    Knjige, na katerih se že vrsto let nabira prah, bi seveda lahko odložili v zabojnik za papir, toda ali jih ni škoda? Možnosti, kako knjigam najti nov dom je precej. Podarite jih lahko prijateljem, jih odnesete v antikvariat, pustite na za to namenjeni polici v katerem od hostlov ali kavarnic, kakršna je TODZ na bregu Ljubljanice. Knjižnice včasih rade sprejmejo katero od zanimivih knjig, lahko pa jih izmenjate tudi na slovenskem portalu Buksel ali se odločite za mednarodno menjavo po pošti s pomočjo Bookmoocha.

    Eden izmed bolj domiselnih načinov, ki spodbuja ljudi k branju in izmenjevanju knjig predstavlja akcija poimenovana Knjigobežnice. Ljudje puščajo svoje knjige, ki jih ne bodo več brali, na katerikoli (obiskani) lokaciji v Sloveniji. Knjiga svojega novega lastnika najde v trenutku, ko jo ta odpre in v njej najde obvestilo, za kaj pravzaprav gre. Več o omenjeni akciji si lahko preberete na njihovi FB strani. Na javnih mestih so se začele pojavljati tudi male knjižne omarice, kjer prav tako poteka izmenjava knjigobežnic po principu – eno podarim, eno dobim.

    Eno takšnih lahko najdete na igrišču ljubljanskega vrtca Hansa Christiana Andersena, lično hišico tandema Handmade in Moste pa (kmalu) v parkih Tivoli in Tabor v Ljubljani ter upajmo kmalu še kje drugje. Knjigobežnice lahko ponesete tudi v malo bolj širni svet, tako da se pridružite skupnosti Book Crossing, kjer lahko nato spremljate popotovanje svoje knjige po svetu, iz rok v roke.

    4. PODARITE IGRAČO IN OMOGOČITE POČITNICE!
    So vaši otroci že prerasli igrače? Se na nekaterih igračah nabira prah? Pozabljene igrače, knjige, družabne igre itd. lahko odnesete na izmenjavo igrač, kakršne v Ljubljani vsak tretji četrtek v mesecu organizira Zoopi. Tudi na izmenjavah otroških oblačil, v organizaciji EBM v okviru projekta Tekstilnica, si igrače prav tako rade poiščejo novi dom kot otroška oblačila.

    Ne nazadnje pa lahko s podarjeno igračo omogočite otrokom iz socialno ogroženih družin udeležbo na aktivnih počitnicah. Humanitarno društvo Adra Slovenija organizira bazarje igrač, kjer si obiskovalci lahko v zameno za donacijo izberejo igračo. Bazarji potekajo v domovih za ostarele, nakupovalnih centrih, knjižnicah in drugje po vsej Sloveniji. Za izvedbo bazarja igrač potrebujejo igrače, zato vas spodbujajo, da jim igrače, ki jih ne potrebujete več, podarite. Igrače naj bodo nepoškodovane, očiščene, plišaste igrače pa tudi oprane. Zbirajo tudi knjige in pripomočke za dojenčke. Igrače zbirajo skozi vse leto, prinesete jih lahko na katerega izmed bazarjev ali na enega od zbirnih mest po Sloveniji. Več pa na www.adra.si in info@adra.si.

    5. JE VAŠ RAČUNALNIK ODSLUŽIL SVOJ ČAS IN NAMEN PRI VAS?
    Elektronski odpadki predstavljajo eno najhitreje rastočih skupin odpadkov, ki so povrh vsega še nevarni, uporabniki pa po navadi nismo usposobljeni za to, da bi jih popravili sami in tako je podaljševanje njihove življenjske dobe hitro lahko precej zapleteno.

    Zato je še posebej koristen in dobrodošel nov projekt društva Duh časa, Računalniki za socialno ogrožene, v katerem pozivajo vse, naj pri njih oddajo odslužene računalnike. Prostovoljci društva nato iz zbranih računalniških komponent sestavljajo brezhibne računalniške komplete, jih programsko opremijo ter predajo naprej v oddajo novim uporabnikom. Izpostave odpirajo po vsej Sloveniji – trenutno delujejo v Ljubljani, Mariboru, Zagorju ob Savi, Slovenj Gradcu, Ptuju, Novem mestu, Postojni, Tolminu, Kozini in Kranju. V svoje vrste vabijo tudi nove prostovoljce. Za sodelovanje pri projektu jim lahko pišete na kontaktni naslov racunalniki@duh-casa.si ali pa izpolnite Vlogo za sodelovanje na njihovi spletni strani.

    6. PORTALa POSODIMO.SI in PODARIMO.SI – da nam ne bo treba vsega kupiti
    Preko portala posodimo.si smo dobili priložnost, da nove ali pa še uporabne stvari posodimo drugim za krajši ali daljši (nedoločen) čas. Ko pa jih spet rabimo, jih lahko dobimo nazaj. Tudi tako lahko zmanjšamo potrošnjo in stvari uporabljamo bolj učinkovito.

    Na portalu podarimo.si lahko najdemo veliko rabljenih, a še vedno zelo uporabnih stvari in tudi sami objavimo oglase, če bi bili pripravljeni oddati kakšno uporabno stvar, namesto jo zavreči. Daritvene ponudbe lahko posredujemo tudi na radijske postaje in v uredništva mnogih revij in časopisov.

    7. SMETUMET – ŠIRENJE KONCEPTA ZMANJŠANEGA SMETENJA IN PROJEKT DRUGA ROKA
    Kulturno ekološko društvo Smetumet, ki je rezultat kritičnega razmišljanja in prevpraševanja problematike odpadkov in odnosa družbe do okolja ter soljudi, zbira celo vrsto reči: kovčke, stare jedilne servise, lesene okenske okvirje, stare plošče – vinilke, stare oz. polomljene dežnike, žige – štampiljke itd. Več o njih, njihovem delu in rečeh, ki jih zbirajo pa si lahko preberete na njihovi spletni strani Smetumet.

    Druga roka je program Centra za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo Zarja, v okviru katerega poteka zbiranje, predelava in prodaja rabljenih predmetov. V centru sprejemajo manjše predmete kot so nakit, okrasni predmeti, steklo, porcelan, igrače, otroška oblačila in opremo, knjige, družabne igre, starine, slike in manjše gospodinjske aparate. Program druga roka tako omogoča vključevanje oseb po pridobljeni možganski poškodbi v družbo in okolje, predelavo in nakup rabljenih predmetov po ugodnih cenah, zmanjševanje revščine in socialne izključenosti in tudi ekološko osveščanje.

    8. ZBIRAJO SE PLASTIČNI POKROVČKI IN STAR PAPIR
    Društvo za zaščito živali Ljubljana vsako leto prireja dve akciji zbiranja starega papirja, in sicer eno v juniju, ki je posvečena svetovnemu dnevu varstva okolja in drugo v oktobru, s katero obeležijo svetovni dan varstva živali. Akcijo so poimenovali Pomagajmo naravi in osrečimo živali, saj z akcijo spodbujajo odgovoren odnos do okolja in hkrati olajšajo delovanje društev, ki se trudijo za boljši jutri živali. Društvo je zadjo tako, že kar 12. akcijo po vrsti, uspešno izpeljalo v oktobru 2013. Tokrat je šel del izkupička tudi za sterilizacijo in kastracijo zapuščenih živali na Kosovu.

    Spomladi v prihajajočem letu 2014, Ekologi brez meja ponovno, tokrat že tretjič, napovedujemo vseslovensko dobrodelno okoljevarstveno akcijo zbiranja starega papirja poimenovano Star papir za novo upanje. Sredstva, zbrana v okviru akcije s pomočjo starega papirja, bodo podarjena pomoči potrebnim. Zbiranje papirja skozi vse leto poteka na vseh lokacijah podjetja Dinos, kamor lahko papir pripeljejo tako posamezniki kot podjetja, izkupiček pa se namenja za pomoč delovanju Društva Ekologi brez meja, Društva Adrain Društva Ela.

    9. STARA KOLESA IMAJO PRED SEBOJ ŠE PRECEJ KILOMETROV
    Če ste se vašega kolesa naveličali ali pa kolo potrebuje zgolj prenovi, ga lahko zaupate skupini kolesarskih entuziastov, ki se združujejo pod imenom Pici Bici. Pici Bici namreč ni le kraj za nakup novega urbanega kolesa, temveč ponuja tudi preobrazbo starega mestnega kolesa v novega.

    Inovativen projekt oživljanja starih koles je tudi Karocikel. V okviru projekta tako zbirajo stara kolesa, ki bi drugače končala na odpadu, jih popravljajo in reciklirajo ter jih kot končne izdelke tudi prodajajo. Na voljo je tudi servis koles, kjer posameznik lahko sam pripelje svojo rabljeno kolo in ga v delavnici Karocikla ob pomoči mentorja (zaposlenega v delavnici) tudi sam popravi, v kolikor si to želi. Projekt ima poleg okoljevarstvene tudi socialno noto, saj v Karociklu zaposlujejo posameznike iz ranljivih družbenih skupin – migrante, starejše brezposelne in mlade osipnike – ter se tako zavzemajo za enake in nediskriminatorne možnosti na trgu dela in lažjo vključitev dotičnih ranljivih skupin v družbo.

    10. KOMISIJSKE TRGOVINE Z RABLJENO OTROŠKO IN ŠPORTNO OPREMO TER OBLAČILI ZA OTROKE IN ODRASLE
    Za tiste, ki se sami ne želite ukvarjati s prodajo, je izvrstna možnost komisijska trgovina. V teh trgovinah sprejemajo in prodajajo rabljena oblačila ter različno športno in otroško opremo (vozičke, avtosedeže, posteljice itd). Komisijski trgovini zaupate v prodajo svoj rabljeni artikel, denar pa vam nakažejo, ko stvar prodajo. V Ljubljani je takšna trgovina za otroke Smrkolin na Celovški, v IIirski Bistrici obstaja trgovina Mulc, v Radovljici trgovina Brazda, v Kopru trgovina Atatuja, v Novi Gorici trgovina Pufeta, trgovina Lučkapa se ukvarja s komisijsko prodajo (tudi odraslih) oblačil v Žalcu. Otroške in drugačne komisijske trgovine pa najdete tudi na drugih koncih Slovenije.

    11. (SPLETNI) BOLŠJI SEJEM, (SPLETNI) OGLASNIKI, SEJEM STARIN IN POSREDOVALNICA RABLJENIH PREDMETOV
    Ljudje potrebujejo ali si želijo vse mogoče − od orodja in volne do rastlin in lopate. Vse to lahko za kak evro prodate na Bolšjem sejmu, ki je odprt vsako nedeljo od 8. do 13. ure na Cesti dveh cesarjev na Viču v Ljubljani. Seveda pa lahko za vas odvečne stvari (za druge pa dobro ohranjene predmete, kamor spadajo tudi lestenci in otroške banjice) na ogled postavite in prodate s pomočjo spletnih oglasnikov. Če imate starine, jih lahko ponudite obiskovalcem Sejma starin, ki ga vsako nedeljo dopoldne organizirajo v stari Ljubljani, ali pa jih ocenite in prodate v najbližji starinarnici.

    Posredovalnica rabljenih predmetov, ki deluje v okviru društva Kralji ulice, z veseljem sprejema predmete, ki so pri vas že odslužili svoj namen. Kralji ulice staro robo spremenijo v novo rabo, saj predmete s prodajo po simbolnih cenah vključijo v ponoven obtok. Z nakupom v posredovalnici dejanje potrošništva dobi solidarnostni pomen, saj posredovalnica omogoča pridobivanje delovnih izkušenj ter zaposlitev brezdomnim in drugim socialno izključenim posameznikom, obenem pa je zaradi nizkih cen dostopna ljudem v slabšem materialnem položaju. Posredovalnica Stara roba, nova raba stvari sprejema vsak delavnik na Poljanski 14 v Ljubljani, in sicer med 12. in 17. uro, ob četrtkih med 10. in 17. uro ter vsako soboto med 10. in 14. uro. Ob torkih in četrtkih so organizirane tudi skladiščne razprodaje na Ulici Milana Majcna 4, med 12. in 19. uro.

    12. DOBRODELNE ORGANIZACIJE, MATERINSKI DOMOVI, VARNE HIŠE IN ZAVETIŠČA ZA BREZDOMCE
    Včasih se zgodi, da ima neka ustanova trenutno dovolj opreme oz. oblačil, kar pa naj vas ne odvrne od namere, da bi rabljena oblačila, obutev, posteljnino, kuhinjsko posodo in otroško opremo ter igrače podarili. Številne ustanove nimajo prostora za shranjevanje, pa tudi škoda je, da bi stvari stale medtem ko bi jih nekje drugje zares potrebovali. Morda je še najbolje, da najprej pokličete v posamezno ustanovo in se dogovorite za prevzem. Informacije o materinskih domovih in varnih hišah ter zavetiščih in dnevnih centrih za brezdomce dobite na vsakem Centru za socialno delo ali s klikom sem in sem.

    13. CENTRI PONOVNE UPORABE (ang. reuse centres)
    Center ponovne uporabe pri občanih ali podjetjih oz. ustanovah prevzame, odpelje in pripravi za ponovno uporabo izdelek, ki za nekoga predstavlja odvečno blago. Gre za pohištvo, opremo za dom, računalniško opremo, gospodinjske aparate, igrače, športno in otroško opremo, knjige itd.

    Prvi tovrstni Center ponovne uporabe (CPU) v Sloveniji od leta 2011 obratuje v Tuncovcu pri Rogaški Slatini, sledilo pa je odprtje enot CPU v Tepanju, Vojniku, Velenju, Ormožu, Trebnju, Kranju in Tržiču. 7. novembra letos je CPU (skupaj z Zbirnim centrom) odprl svoja vrata tudi v Ljubljani, na Povšetovi ulici. Več o posameznih centrih in dejavnostih, ki jih izvajajo, lahko preberete na spletni strani CPU.

    Članek je prirejen in osvežen z novimi podatki po članku ''Kam s starimi predmeti, ki jih ne potrebujemo več?''

    Piše: Jasna Možina

    Vir: http://ebm.si/oj/

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • tu
  • mojpes.net 
  • pomagamo-zivalim.si
  • spletni strani Tekstilnice
  • v zabojnike in zbirne c...
  • modnem bolšjem sejmu
  • zadovoljna.si
  • tu
  • TODZ
  • Buksel
  • Bookmoocha
  • Knjigobežnice
  • na njihovi FB strani.
  • Handmade in Moste 
  • Book Crossing
  • Zoopi
  • Tekstilnica
  • www.adra.si
  • info@adra.si
  • Računalniki za socialno...
  • racunalniki@duh-casa.si
  • Vlogo za sodelovanje
  • posodimo.si
  • podarimo.si
  • spletni strani Smetumet
  • Druga roka
  • Društvo za zaščito živa...
  • 12. akcijo
  • Star papir za novo upanje
  • Dinos
  • Društva Ekologi brez meja
  • Društva Adra
  • Društva Ela
  • Pici Bici
  • Karocikel
  • Smrkolin
  • Brazda
  • Atatuja
  • Pufeta
  • Lučka
  • Bolšjem sejmu
  • Sejma starin
  • Kralji ulice
  • Stara roba, nova raba
  • sem
  • sem
  • Tuncovcu pri Rogaški Sl...
  • spletni strani CPU
  • ''Kam s starimi predmet...
  • http://ebm.si/oj/
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Minimalizacija-Odpadkov-Stari-Predmeti

    No trackback comments for this entry.
    Kam s starimi predmeti? Ne, niso za staro šaro | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,53 seconds