NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Vitamini, ki krepijo imunski sistem   
    ponedeljek, 26. december 2016 @ 05:03 CET
    Uporabnik: Sonce

    Vitamini, ki krepijo imunski sistem

    Pozna jesen in zima predstavljata čas, ko se zaradi vse nižjih temperatur veliko bolj zadržujemo v notranjih prostorih in smo veliko bolj dovzetni za razne okužbe. Ne pozabimo, da naš imunski sistem opravlja izjemno delo in nas ščiti pred vdorom neželenih vsiljivcev kot so patogeni mikroorganizmi in razni strupi. Žal pa ga vse bolj izkoriščamo in dodatno izpostavljamo stresnim situacijam z nezdravim načinom življenja. Tako nas naš že tako oslabljen imunski sistem, ne more dovolj učinkovito varovati pred raznimi tujki in ga je potrebno okrepiti s ključnimi vitamini kot so vitamini B, C, D in E.

    Imunski sistem je ključen za zdravje
    Imunski sistem je pravzaprav naš obrambni sistem, ki nas varuje pred vdorom tujkov kot so bakterije, virusi, glive in strupi, katerim smo vsakodnevno izpostavljeni. Je pomembna celota različnih specializiranih celic, tkiv in organov, ki za svoje delovanje potrebujejo ravnovesje. Le tako lahko skrbijo za ustrezen imunski odgovor, to je prepoznavanje, presnova in odstranjevanje tujkov iz organizma.

    Svoje telo vsakodnevno izpostavljamo prevelikemu stresu: predelana, z vitamini in minerali osiromašena hrana, pomanjkanje gibanja in prostega časa, hiter tempo življenja in prevelik čustven stres so le nekateri od dejavnikov, ki slabijo naš imunski sistem. Prvi znaki zmanjšane imunske odpornosti so utrujenost in izčrpanost, ki se predvsem ob menjavi letnih časov s toplejših na hladnejše, kaj hitro sprevržejo v pogoste okužbe in bolezenska stanja.

    Pri tem si lahko pomagamo z uživanjem nepredelanega sezonskega sadja in zelenjave, ki vsebujejo optimalna razmerja mineralov, vitaminov, encimov in drugih hranil ter pomagajo pri presnovi in vzdrževanju kislinsko-bazičnega ravnovesja v telesu. Žal zaradi omejenega izbora, vse bolj osiromašene zemlje ter povečane porabe vitaminov in mineralov za nevtralizacijo strupov v našem telesu, zgolj zdrava prehrana ni dovolj in je pogosto nujno, da povečamo vnos vitaminov in mineralov tudi s pomočjo prehranskih dopolnil. Le tako bo naš imunski sistem ohranil svojo moč.

    Brez vitamina C ne gre
    Vsi vemo, da je za dobro zdravje priporočljivo uživati citruse in nasploh raznoliko sadje in zelenjavo zaradi visoke vsebnosti vitamina C. Le malokdo pa se zaveda njegove dejanske funkcije v številnih bioloških procesih v našem telesu. Ima namreč odločilno vlogo pri nastajanju kolagena, pomembne beljakovine vezivnega tkiva, ki je pomembna za rast, razvoj in obnovo celic v telesnih tkivih, vezeh, hrustancu, dlesnih, žilah, kosteh in zobeh. Zaradi vloge pri obnovi celic je priporočljiv tudi po operacijah za hitrejše okrevanje in celjenje ran. Pomemben je za ohranjanje ravnovesja imunskega sistema, saj poveča tvorbo belih krvnih celic in tudi absorbcijo železa iz črevesja. Sodeluje pri pretvorbi določenih snovi v živčne prenašalce kot so serotonin in dopamin, ki imajo ključno vlogo pri funkciji centralnega živčnega sistema, njihovo pomanjkanje pa lahko vodi v razvoj duševnih bolezni.  Vitamin C pomaga tudi pri sintezi hormonov nadledvične žleze. Ker je močan antioksidant, nas ščiti pred okužbami, oksidativnim stresom in celo pred razvojem presnovnih bolezni kot je rak.

    Bolj kot smo pod stresom (infekcija, večja izpostavljenost mrazu, čustvene težave in drugi stresni faktorji), več vitamina C potrebujemo za ohranjanje zdravja. Raziskave so namreč pokazale, da smo ob nizkih koncentracijah vitamina C veliko bolj izpostavljeni raznim infekcijam. To je pogosta posledica stresnih okoliščin kot so kronična vnetja, bolezni, kajenje, enolična prehrana in restrikcijske diete, v katerih se vitamin C porablja bistveno hitreje.  V teh primerih je vsekakor priporočljiv vnos večjih odmerkov vitamina C, to je od 1000 do tudi 5000 mg, odvisno od bolezenskega stanja in stopnje obremenitve posameznika.  

    Pomanjkanje vitamina D močno narašča
    Pretresljivo je dejstvo, da dandanes že več kot polovici populacije primanjkuje vitamina D in da to v večini primerov sploh ni diagnosticirano. Vitamin D je pravzaprav steroidni hormon, ki nastaja v koži pod vplivom UV žarkov spektra B.  Premajhna izpostavljenost tem žarkom je še posebej problematična v jesenskem in zimskem času in tudi sicer zaradi sodobnejšega načina življenja, ki ima za posledico povečano zadrževanje v zaprtih prostorih ter zaradi uporabe zaščitnih sončnih krem z visokim faktorjem zaščite. Tudi v hrani vitamina D praktično ni, z izjemo nekaterih severnih morskih rib (polenovka, losos, tuna, skuša, sardine).

    Vitamin D ima zelo različne naloge: regulira več kot 1000 genov, pospešuje diferenciacijo in zorenje celic ter protitelesni odziv. Ima ključno vlogo pri normalni absorbciji kalcija in fosforja ter normalnemu ravnovesju kalcija v krvi. Ker vzdržuje normalno funkcijo imunskega sistema je v kombinaciji z vitaminom C zelo pomemben pri preprečevanju infekcij in raznih bolezni.

    Najbolj pogosti znaki pomanjkanja D vitamina so: mišična oslabelost, občutek teže v nogah, kronične bolečine v mišično-skeletnem sistemu, utrujenost, pogoste infekcije in depresija. Pri zelo hudih pomanjkanjih pa je že povečano tveganje za onkogenezo in tudi pojav avtoimunskih bolezni kot je multipla skleroza.

    Predoziranje z vitaminom D praktično ni možno. Ravno nasprotno, težave nastopijo le, če ga je v celicah premalo in se zato ustavijo celični regulacijski mehanizmi, ki so povezani z metabolizmom kalcija (celično dihanje, sinteza dušikovega oksida in s tem vse, kar je odvisno od teh procesov). Funkcionalna medicina zaradi visoke stopnje pomanjkanja vitamina D, priporoča dodajanje celo več 1000 mednarodnih enot vitamina D3 na dan. Ne pozabimo torej, da je zadostna oskrba z vitaminom D ključna za zdravje.

    Vitamin E za zaščito celic imunskega sistema
    Vitamin E (tokoferol) je zelo močan antioksidant, ki  preprečuje oksidacijo pomembnih celičnih sestavin, varuje celice pred okvarami in ohranja njihovo funkcionalno sposobnost. Tako ščiti tudi specializirane celice imunskega sistema.

    V naravi se pojavlja v osmih kemijskih oblikah (to so alfa, beta, gama in delta tokoferoli ter tokotrienoli), ki imajo različno biološko aktivnost. Poleg antioksidativne vloge, vitamin E  izboljša tudi prekrvavitev, izboljšuje mišično storilnost, preprečuje nastanek žilnih okvar, pospešuje transport maščob in varuje ožilje pred aterosklerotičnimi spremembami. Posredno pa vpliva tudi na žleze z notranjim izločanjem in uravnava delovanje spolnih žlez. Za najboljši fiziološki učinek, je priporočljivo uživanje kombinacije tokoferolov. Dobimo jih z živili rastlinskega izvora kot so oreščki, semena, zeleno listnata zelenjava,  olje iz pšeničnih in koruznih kalčkov, sončnično, sojino ter repično olje. Koncentriran vir vitamina E pa predstavljajo kakovostna prehranska dopolnila, ki naj vsebujejo naravno obliko vitamina E (to zagotavlja oznaka D, nasprotno pa DL pomeni sintetično obliko) in seveda ustrezno kombinacijo različnih oblik tokoferolov (alfa, beta, gama in delta). Za obnovitev antioksidativne funkcije vitamina E, ga je smiselno kombinirati tudi z vitaminom C.

    Tudi vitamini iz skupine B so pomembni
    Vitamini skupine B so biološko aktivne organske spojine, ki so bistvene za normalno delovanje organizma. Ključno vlogo imajo v presnovnih procesih, pri delovanju živčnega in imunskega sistema, razstrupljanju, obnovi celic, nastajanju krvi in drugih pomembnih bioloških procesih. Od osmih vitaminov B, ima vsak svojo edinstveno kemijsko strukturo in specifično vlogo v organizmu. Noben vitamin ne more nadomestiti drugega, zato življenje brez njih ni mogoče.

    Raziskave so pokazale, da imajo B vitamini pomembno vlogo pri imunskem odgovoru, saj stimulirajo limfocite T, ki so pomembni aktivatorji imunskega odziva in prepoznajo ter uničijo patogene mikroorganizme. Zaradi svoje vloge pri energijskem metabolizmu, delitvi in popravilu celic, bi bila brez vitaminov skupine B motena rast in obnova celic. Tako bi se upočasnil tudi nastanek imunskih celic, ki nas ščitijo pred različnimi okužbami.

    Za normalno delovanje imunskega sistema so zelo pomembni vitamini B6, B12 in folna kislina. Pomanjkanje vitamina B6 lahko povzroči zmanjšan odziv belih krvnih celic, kakor tudi zmanjšanje priželjca, pomembnega organa imunskega sistema. Poleg tega je vitamin B6 esencialen tudi pri presnovi aminokislin (pomembnih gradnikov beljakovin) in glikogena (glavne zaloge energije v našem telesu) ter vzdrževanju hormonskega ravnovesja. Vitamin B12 je pomemben za pravilno delitev celic in njihovo rast, kar je ključno za vse organske sisteme v telesu, med njimi tudi za imunski sistem. Brez zadostnih zalog vitamina B12, bele krvne celice ne morejo dozoreti in se razviti do svoje končne aktivne oblike. Skupaj s folno kislino ima tako pomembno vlogo pri razvoju krvnih celic, preprečevanju anemije in ohranjanju zdravega imunskega sistema nasploh.
    Pomanjkanje B vitaminov lahko hitro zaznamo s pogosto utrujenostjo in izčrpanostjo, nihanjem razpoloženja, depresijo, pogostimi boleznimi in antibiotičnimi terapijami, nadalje pa se kaže tudi z znaki kot so slabokrvnost, srčno-žilne bolezni, okvare živčevja, hormonsko neravnovesje, nespečnost in težave s kožo, lasmi ter nohti. V primeru takega pomanjkanja in oslabelega imunskega sistema se priporoča uživanje vitaminov skupine B v obliki B kompleksa.

    Skrb za zdravje je pomembna
    Zelo pomembno je, da se zavedamo pomena svojega zdravja in dobrega počutja. Za vzdrževanje močnega imunskega sistema lahko veliko storimo kar sami z zdravim načinom življenja, veliko gibanja ter z zmanjšanjem stresnih dejavnikov kot so neprestano hitenje, negativno razmišljanje in nezdrava prehrana. Vsekakor brez zadostnega vnosa mineralov in vitaminov nimamo dovolj »goriva«, da bi nas imunski sistem ščitil pred okužbami in boleznimi. Predvsem v jesenskem in zimskem času brez ključnih vitaminov B, C, D in E ne gre. Za njihov zadosten vnos je na prvem mestu treba poskrbeti z zdravo prehrano in seveda tudi bolj koncentriranimi viri v obliki kakovostnih prehranskih dopolnil.

    Pripravila: Sendi Lešnjak, mag. inž. prehrane

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • z vitamini in minerali
  • vitaminov in mineralov
  • mineralov in vitaminov
  • http://hisa-zdravja.si/...
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Ekskluzivno in intervjuji

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Minerali-Vitamini-Imunski-Sistem-Okuzbe

    No trackback comments for this entry.

    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,40 seconds