Še preden so nege obraza in masaže postale del ponudbe v wellnessih, je bil njihov najpomembnejši del kopanje, s katerim so ljudje razstrupljali svoja telesa. Prebivalci antičnega Rima so dnevno kopel obravnavali kot svojo državljansko dolžnost za vzdrževanje javnega zdravja, medtem ko nemški zdravniki vsakodnevno kopel tekom deset do dvajset zaporednih dni že od 18. stoletja predpisujejo za zdravljenje stresa.
Konec 19. stoletja so moč kopeli odkrili tudi Francozi, ki so pričeli s tako imenovanimi thalasso terapijami, ki temelji na pomlajevalnih učinkih morja in alg. Žal večina ljudi v svojih natrpanih urnikih danes preredko najde čas za sproščujočo kopel, za katero poznavali pravijo, da bi odgnala velik del stresa, ki načenja naše zdravje.
Nedavne raziskave so celo pokazale veliko povezavo med stresom ter težavami s kožo, kot so akne in ekcem, saj naše telo ob stresu sprošča hormon, ki oslabi koži lastno obrambo pred mozolji, izsušitvijo in rdečico. Na srečo lahko vse te težave olajšamo v lastni kopalnici.
Vašo kopel pričnite tako, da kad napolnite z vodo, ki ima temperaturo okoli 32 stopinj Celzija, če želite poživilno kopel, oziroma 40 stopinj, če potrebujete sprostitev. Medtem ko se kad polni, suho kožo skrtačite s posebno krtačo v smeri proti srcu in to počnite vsaj pet minut. S tem boste odprli pore in spodbudili izločanje toksinov. Na koncu kopeli dodajte ključne sestavine, ki jih vaše telo najbolj potrebuje:
Za občutljivo kožo pod stresom kopeli dodajte 20 kapljic sivkinega eteričnega olja in dve filter vrečki napolnjeni s kamiličnimi cvetovi. Takšna kopel bo pomagala ublažiti rdečico in pomiriti napetost, ki pogosto vodi do nastanka mozoljev.
Za celulit in otečeno kožo kopeli dodajte mineralno sol oziroma alge. Tako sol kot alge vsebujeta negativne ione, ki privlačijo pozitivne ione v vaši koži. Tako koža kot magnet vase posrka minerale in hranila, ki prodrejo vse do krvnega obtoka, tukaj pa pomagajo odstraniti toksine preko limfnega sistema. Voda naj ima med 34 in 36 stopinj, kar bo pomagalo omiliti izgled celulita, saj bo kopel telo spodbudila, da izloči celične odpadke.
Za suho in luskavo kožo kopeli dodajte vlažilno moč, tako da vanjo vlijete nekaj mandljevega olja ter par kapljic eteričnega olja vrtnic, ki vsebuje vitamine C in E. Omenjeno mešanico lahko pred kopeljo tudi nanesete neposredno na kožo. Namesto mandljevega olja lahko dodate tudi svetlinovo olje, ki deluje izjemno blagodejno na ekcem in luskavico.
Za utrujeno in pusto kožo v vodo dajte nekaj kapljic eteričnega olja rožmarina ali mete. Estri mentona in mentila v metinem olju dajejo prijetno osvežujoč občutrk, ki spodbudi prekrvavitev v zgornjih plasteh kože in izboljša njen izgled. Rožmarinovo olje prebudi lasne mešičke (zaradi česar je odlično pri prhljaju) in izboljša izgled kože.
Da bi bil učinek kopeli karseda dober, vedno uporabljajte le naravna eterična olja in ne sintetičnih. Naše telo namreč ne prepoznava sintetičnih vonjav in te nanj nimajo prav nobenega dobrega vpliva, prej nasprotno.
Ne glede na to, za kakšno kopel se odločite, v njej preživite vsaj 20 minut in koži dajte dovolj časa, da vsrka vse zdrave sestavine. Če nimate časa za kopel, naj vas razveselimo še z dejstvom, da imajo tudi prhe izjemen učinek na nas, če se jih le lotimo pravilno. Pomembno je, da menjujemo tople in hladne curke vode.
Nekaj minut se prhajte z vodo, ki ima 38 stopinj, nato pa nekaj sekund z vodo, ki ima 4 stopinje. Nekajkrat ponovite in vedno končajte s hladno vodo. Nenaden padec temperature namreč naše telo prebudi in spodbudi krvni pretok, s čimer telo boljše izloča strupe.
Vir: lifestyle.enaa.com
|