|    Stop novim subvencijam fosilnih goriv iz EU proračuna 
Evropska komisija, Parlament in Svet so odločali o treh   skladih, ki skupaj obsegajo več kot 250 milijard evrov: Evropskem skladu   za regionalni razvoj, Kohezijskem skladu in Skladu za pravičen prehod.   Po pričakovanjih bodo zakonodajalci sprejeli kravjo kupčijo, ki bo   omogočala financiranje zemeljskega plina. S tem pa bo EU prekršila eno   izmed pomembnih načel evropskega zelenega dogovora, ki na prvo mesto   postavlja varovanje okolja. 
Julija   so se voditelji držav in vlad EU v okviru Sveta EU dogovorili, da bodo   sprejem celotnega proračuna EU in sredstev za oživitev gospodarstva   vezali na podnebne zaveze EU in evropski zeleni dogovor. Tako imenovano   načelo »brez povzročanja znatne škode« naj bi zagotovilo varovanje   okolja in izvajanje proračuna EU v skladu s cilji podnebne nevtralnosti.
  Glede   na zadnji razvoj dogodkov okoljske nevladne organizacije pa   pričakujemo, da bodo ministri EU in pogajalci Evropskega parlamenta zelo   verjetno prelomili svoje obljube ter ravnali v nasprotju z okoljskimi   zavezami.  
Obstaja tveganje, da bo velik del sredstev namenjen za projekte zemeljskega plina 
Sporazum,   ki ga bodo sprejeli med končnim »tristranskim srečanjem«, naj bi   omogočal financiranje fosilnih goriv iz (precej večjega) Sklada za   regionalni razvoj, v zameno pa fosilna goriva ne bi bila financirana iz   Sklada za pravični prehod. To bi bil velik korak nazaj, saj financiranje   regionalnega razvoja ne bi bilo več zavezano načelu »brez povzročanja   znatne škode«, kar pomeni, da bi lahko iz 240-milijardnega programa za   regije še naprej financirali staro, ogljično intenzivno infrastrukturo. 
Pred   tem je Evropska komisija predlagala, da financiranje fosilnih goriv ne   bi bilo mogoče iz nobenega izmed obeh skladov, zdaj pa se od tega   potihoma oddaljujemo. 
Taj Zavodnik iz Focusa, društva za sonaraven razvoj, izpostavlja: ''Financiranciranje   zemeljskega plina je v nasprotju s konceptom pravičnega prehoda v   brezogljično družbo. Ta namreč pospešuje podnebne spremembe in je lahko   zaradi visokih emisij metana celo slabši kot premog. Sredstva EU za   regionalni razvoj so namenjena naložbam v to, da preoblikujemo   gospodarstva v smeri trajnostne prihodnosti, ne pa zato, da jih za   desetletja obsodimo na zastarele tehnologije in odvisnost od fosilnih   goriv.'' 
Razširjeno   argumentacijo (s priporočili), zakaj mora biti financiranje fosilnih   goriv v vseh pogledih izključeno iz vseh EU skladov, si lahko preberete v   strnjenem pregledu Skladi EU morajo spodbujati opuščanje fosilnih goriv.  
Izpostavljamo nekaj zaključkov:
 
                      - 
                        
Prek   skladov financirane naložbe bodo v prihodnjih desetletjih zaznamovale   Evropo - vključno s tem, kako (ne)uspešna bo pri uresničevanju podnebnih   zavez. 
                       
                      - 
                        
Javna   sredstva morajo biti usmerjena v najboljše rešitve. Če ne bodo, obstaja   tveganje, da bodo postavljene na stranski tir naložbe, ki bi omogočile   resničen prehod. 
                       
                      - 
                        
Z   naložbami v zemeljski plin bomo poslali negativen signal glede   pravičnega prehoda, kar bo imelo negativne posledice za prihodnje   generacije. 
                       
                      - 
                        
Projekti   zemeljskega plina ne ustvarjajo delovnih mest ter srednjeročno in   dolgoročno ne bodo zagotovili cenejšega in energetsko varnejšega vira   energije oziroma toplote.  
                       
                      - 
                        
Naložbe   v projekte obnovljive energije stanejo enako - ali celo manj - od novih   naložb v projekte fosilnih goriv, poleg tega se z njimi izognemo   potrebi po dodatnih naložbah čez deset let. 
                       
 
Grožnje in priložnosti za EU  |