Raziskava Ameriškega združenja za kardiologijo (AHA) so dokazale, da je redno pitje čaja eden najboljših načinov za zmanjšanje tveganja za srčni napad. Študija je obsegala rezultate s Kitajske, Japonske, Finske, Nizozemske, Avstralije in ZDA.
Čaj zmanjšuje možnosti nastanka krvnih strdkov, snovi, ki so v njem, pa povečujejo kakovost krvnega toka in znižujejo pritisk. Teanin (aminokislini podobna snov v zelenem čaju) pa pozitivno deluje na delovanje možganov, saj izboljšuje delovanje žil v njih.
Skorajda vsaka kultura na svetu daje pitje čaju posebno pozornost, njegovo pitje pa je ponekod celo svojevrsten ritual. Britanci imajo specifičen 'tea time', pitje čaja, običajno med tretjo in peto uro popoldan, Japonci pa so celo razvili zapleten ritual postrežbe te pijače. Če pri tem pride do kakšne napake, je gostitelj izjemno osramočen pred svojimi gosti.
Raziskave so pokazale, da čaj, ne glede na način postrežbe, zmanjšuje tveganje za srčni napad. Kljub temu pa strokovnjaki opozarjajo, da je v čaju tudi kofein, ki lahko v večjih količinah povzroči povišanje krvnega pritiska, s tem pa se zmanjša učinkovitost za zdravljenje organizma. Tri skodelice dnevno naj bi bile najučinkovitejši odmerek tega napitka.
Vir: dnevnik.si
|