Ljubljana - Predsednik republike Janez Drnovšek je na novinarski konferenci v Ljubljani izrazil zadovoljstvo nad odzivom, ki ga je v slovenski javnosti sprožila njegova pobuda za reševanje krize v sudanski pokrajini Darfur. "To kaže, da je zavest Slovencev prebujena in da nam ni vseeno, kaj se dogaja drugod po svetu," je dejal Drnovšek.
Slovenski predsednik je sicer tudi podrobneje opredelil svoje načrte v zvezi z reševanjem krize v Darfurju. Kot je dejal, se položaj v tej pokrajini drastično slabša, zato je sprožil obširno politično pobudo in predlagal sklic mirovne konference, na kateri bi sodelovali tako Afriška unija, zveza Nato, Evropska unija, skupina G-8, kot tudi Sudan in Čad. Na njej pa bi morali najti rešitev za Darfur, tako politično kot varnostno, pa tudi gospodarsko, ki bo pomenila načrt za razvoj te pokrajine.
Ob tem je Drnovšek pojasnil, da se je o tej pobudi v sredo obširno pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom, ki mu je po njegovih besedah izrazil hvaležnost zaradi prizadevanj, ki jih vlaga za rešitev situacije v Darfurju. Hkrati je Drnovšek še napovedal, da se bo 18. januarja predvidoma srečal
z Annanom in sicer v New Yorku na poti v La Paz, kjer se bo udeležil zaprisege novega bolivijskega predsednika Eva Moralesa 22. januarja.
Novo opozorilo predsedniku
Slovensko zunanje ministrstvo je danes sporočilo, da ceni pobudo predsednika Drnovška v zvezi s humanitarno krizo v sudanskem Darfurju, a obenem opozorilo na nekatere omejitve. MZZ predvsem skrbi učinkovitost ukrepov, posebej če bi Slovenija delovala sama. Drnovška opozarjajo tudi pred nevarnostmi morebitnega potovanja v Darfur in menijo, da bi bilo koristno, če bi o njegovi pobudi razpravljala tudi državni zbor in vlada.
"V MZZ visoko cenimo pobudo predsednika republike v zvezi s humanitarno krizo v sudanski pokrajini Darfur. Enako kot predsednik smo zaskrbljeni zaradi zaostrovanja razmer. Slovenija lahko ukrepa sama, vendar bo pri tem dosegla manj, kot če bo spodbudila širše angažiranje mednarodne skupnosti. To nam je doslej že večkrat uspelo, zato tudi tokrat pozivamo Evropsko unijo, zvezo NATO, predvsem pa Združene narode, naj energično ukrepajo v korist sudanskih ljudi" so zapisali v sporočilu za javnost MZZ, a dodali, da jih skrbi učinkovitost ukrepov.
V svojem sporočilu so še dodali, da je Slovenija kot članica omenjenih mednarodnih organizacij že vključena v reševalne načrte in dejavnosti na območju Darfurja. Čeprav je že prispevala svoj delež, tudi za Darfur, po mnenju MZZ obstajajo možnosti, da stori še več.
Zunanje ministrstvo opozarja tudi pred nevarnostjo morebitnega obiska predsednika republike na kriznem območju, hkrati pa ne nasprotujejo nameri predsednika republike, da obišče Darfur. Predvsem jih skrbi varnost predsednika, saj bi bila takšna pot z varnostnega vidika veliko tveganje, kar je povezano tudi z visokimi stroški.Ministrstvo ob tem tudi meni, da bi bilo kljub temu, da je MZZ odgovoren za koordinacijo zunanjepolitičnih aktivnosti, koristno, če bi o tako pomembni predsednikovi pobudi razpravljali tudi v državnem zboru in vladi.
Drnovšek veleposlanikom predstavil pobudo za Darfur
Drnovšek je danes veleposlanikom držav članic Evropske unije in veleposlanikom Bolgarije, Hrvaške, Norveške, Romunije in Turčije v Sloveniji predstavil razloge za svojo pobudo za politično in humanitarno akcijo v Darfurju ter jih seznanil z dejavnostmi, ki potekajo v zvezi s tem. Predsednik je izrazil željo, da bi tudi države, ki jih predstavljajo veleposlaniki, sodelovale v projektu za Darfur in da bi se maksimalno izkoristila sinergija z dosedanjimi projekti, ki že več let potekajo v Sudanu in sosednjih državah. V povezavi s tem je posebej izpostavil prizadevanja in projekte, ki sta jih realizirali Norveška in Velika Britanija.
Kot je še dejal, ima projekt dve dimenziji, humanitarno in politično, priprave na realizacijo pa potekajo v stikih z uglednimi politiki, predstavniki javnosti, mednarodnih institucij in humanitarnih organizacij, so še sporočili iz njegovega urada.
Predsednik Drnovšek je minuli četrtek predstavnikom več slovenskih humanitarnih organizacij predlagal skupen humanitarni projekt v Darfurju, v okviru katerega bi v tej pokrajini na zahodu Sudana, kjer se poglablja humanitarna kriza, postavili begunsko taborišče za 10.000 ljudi. Ob tem je napovedal, da bo 14. februarja obiskal Sudan, pred tem pa še Čad, kjer se bo sešel s predsednikoma držav in tako skušal prispevati k mednarodnim naporom za rešitev razmer na politični ravni.
Vir: http://www.delo.si/index.php?sv_path=41,35,111700
|
Drnovšek: Zavest Slovencev prebujena
Prispeval/a: gabriel s dne sobota, 14. januar 2006 @ 21:42 CET
ostane brez službe, ker bo lastnik podjetja le to preselil v
države s cenejšo delovno silo? Kaj preostane takšnim ljudem po 30, 35 letih službovanja? Namesto pričakovanega odhoda v pokoj čez nekaj let, jih kruta dejstva postavijo pred ogledalo! Životarijo po zavodih, kakšna priložnostna službica in mogoče penzija, tista minimalna, ko še za stroške stanovanja in ogrevanja ni dovolj! Ne vem, če takšnega delavca kaj dosti zanima Darfur! Ne spomnim se, da bi se "naš" predsednik kdaj oglasil ob takšnih problematikah. Saj pravim, lepo, da je tako aktiven in skrben ob svetovnih problemih, ki se posledično odražajo tudi v Sloveniji, vendar zelo dvomim, da to prebuja kakršnokoli zavest zgoraj omenjenih delavcev, ki morajo preživeti tukaj, zdaj in jutri! Saj ni potrebno, da predsednik postane socialni delavec, daleč od tega, naj samo pokaže, da je tudi "njihov" predsednik!
Lep pozdrav! gabriel s
Drnovšek: Zavest Slovencev prebujena
Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 15. januar 2006 @ 10:00 CET
popolnoma prav ti dam, ko se sprašuješ kakšno je pa stanje doma z vsemi tistimi, ki nimajo kruha zase in za svoje družine. Sem za vsake vrste pomoči tam, kjer vladajo stiske ljudi. Včasih pa imam občutek, da naš predsednik že malo izgublja stik z realnostjo, da deluje po principu, da obvladuje druge, pri tem pa lahko tudi uničuje in zapostavlja sebe oziroma svoje. N. pr. izrekanje o problemu samostojnosti Kosova spada v notranje razmere druge države in se ni dobro tako kategorično izrekati za tuje interese na škodo enega ali drugega, če se doseže zamere v mednarodnih odnosih, ki lahko vplivajo na slovensko gospodarstvo. Akcija v Derfurju bo stala Slovenijo morda nesorzmerno več, ko so njene finančne zmožnosti iz naslova pomoči tujim državam. Je že res, da je lepo da se Slovenija izkaže kot humanitarna država, vendar pri tem se mora izkazati tudi kot država javne blaginje do svojih državljanov, ki trpijo stiske zaradi
prestrukturiranja gospodarstva in tudi napak, ki so se zakrivile v času tranzicije. Vtis imam, da predsednik v svojih nastopih samo olepšuje in daje izjave, ki so za uho primerne in prijetne, da je pa je njegov izstopljajoč odnos do problemov, ki tarejo našo družbo, nekoliko medel in komplementaren njegovi vidni utrujenosti. Nekoliko več polnokrvnosti bi le Slovenija potrebovala pri oblikovanju politike do tistih imaginarnih skupin, ki trpijo bedo, kajti akcija "Iskrece v očeh" le ne zadostuje za reševanje perečih problemov, ki smo jim priča vsak dan. Mislim, da bi moral biti predsednik bolj vidno navzoč v takšnih akcijah, da se ne zamegeljujejo stanja in kaže navzven kako je pri nas vse tako krasno in čudovito, da ljudje ne trpijo bede in tudi druge zapostavljenosti v svojih človeških potrebah. Le ozreti se je treba včasih k ljudstvu, iti med ljudi in hoteti videti probleme. Vprašanje je, če naš od politike utrujeni predsednik še to zmore.
Lep pozdrav
Tatjana
Drnovšek: Zavest Slovencev prebujena
Prispeval/a: gabriel s dne nedelja, 15. januar 2006 @ 12:50 CET
Hvala za tvoj prispevek, ki še širše dopolnjuje mojega!
Ni kaj dodati, se popolnoma strinjam !
Lep pozdrav! gabriel s
Drnovšek: Zavest Slovencev prebujena
Prispeval/a: Drago dne ponedeljek, 16. januar 2006 @ 07:29 CET
Če se ne motim, se bližajo predsedniške volitve ter od tu prihaja pihanje na čustva volilcev.
Lažje je pihati na nekaj zunanjega, kot pa na naše stanje. Pri nas kar prislovično velja, da predsednik ni za nič odgovoren in da zato tudi ne more nič storiti. To splošno sprejeto stališče, ki je zelo koristilo prejšnjemu predsedniku Milanu Kučanu, da je v zakulisju delal, kar je delal. Od nas je odvisno ali nasedamo na tako cenene politične finte ali ne.
Nikjer pa nisem zasledil, da bi odprl malo svoje mošnje za humanitarno pomoč. Najlažje je predlagati in šteti tuji denar in se skrivati za Republiko Slovenijo, koliko je prispevala za humanitarno akcijo.
Drnovšek: Zavest Slovencev prebujena
Prispeval/a: Miran Zupančič dne ponedeljek, 16. januar 2006 @ 15:17 CET
Osebno ne verjamem (čeprav dopuščam to možnost), da bi se tega težkega projekta Danfur lotil le zgolj iz političnih-populističnih vzgibov in namenov, ampak mislil , da gre pri celi zadevi predvsem za njegov notranji preobrat, za prebujenje notranjega duhovnega človeka v njemu samem. Vsi vemo, da je šel skozi težko-smrtno nevarno bolezen. To vedno pušča za seboj korenite spremembe pri vsakemu človeku in tako jih je tudi pri njemu, a hvala bogu v pravo smer. Zagotovo je v preteklosti naredil tudi mnogo napak in zgrešenih potez v svoji dolgoletni vladavini, zaradi katerih se je v sedanjem obdobju temu po duhovnih zakonitostih tudi ustrezno odzval. To je vsekakor v skladu z novo Dobo Vodnarja in z pozitivno miselnostjo, ki jo kot predstavnik naroda in njen predsednik ugrajuje v pozitivno podobo prihajajočega novega človeka. To daje vsem nam upanje, da gredo stvari v pravo smer.
Seveda bi bilo idealno, če bi naš predsednik Drnovšek te akcije uskladil tudi istočasno doma v Sloveniji in se sprehodil po našem slovenskem"Danfurju". Upam, da se bo tudi to zgodilo.
Lep pozdrav vsem in vse dobro,
Miran.
Drnovšek: Zavest Slovencev prebujena
Prispeval/a: eckhart dne ponedeljek, 16. januar 2006 @ 17:06 CET
Drnovšek: Zavest Slovencev prebujena
Prispeval/a: ivangop dne petek, 20. januar 2006 @ 18:24 CET
Dr.Drnovšek je izjemen človek,vse pohvale.Mislim da je s svojim obnašanjem zadnje čase postal res LJUDSKI.Veliko klofuto je dal uradni medicini in farmacevtskim kompanijam ki služijo milijarde s prodajo zdravil,ter vsiljujejo ljudem svoj PRAV,kot edino zveličavno zdravljenje.Odločil se je po svoji vesti in mislim,da ni povsem zavrgel uradne medicine,ki ima tudi mesto v zdravljenju,toda ne kot edina ki ZNA zdraviti.
Drnovšek: Zavest Slovencev prebujena
Prispeval/a: ivangop dne sobota, 21. januar 2006 @ 09:30 CET