NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

ponedeljek 20-maj
  • 25. Nacionalni teden prostovoljstva
  • Eksluzivni spletni darshan Paramahamse Vishwanande

  • torek 21-maj
  • Ustvarjalnice z Galerijo C.C.U.: Morske pošasti

  • sreda 22-maj
  • Vabilo na okroglo mizo z naslovom "Skupaj za zdrav življenjski slog: Nacionalni odzivi in mednarodne pobude"
  • 27. Slovenski dnevi knjige v Mariboru

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • sreda 29-maj
  • Kako misliti in živeti svetovni etos odprto izven religioznih sistemov

  • četrtek 30-maj
  • Vlado Miheljak

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  • sobota 01-jun
  • Vabljeni na akcijo zbiranja starega papirja za pomoč živalim!

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Odpuščanje in iskrenost...   
    četrtek, 16. september 2004 @ 06:47 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    * Zgodbe iz sebeOdpustiti ne pomeni, da skloniš glavo, ne reagiraš, požiraš, se strinjaš, potlačiš v sebi in kažeš na zunaj, da je vse v redu. Če to delaš, otopiš, odpustiš pa ne. Zatiranje občutkov, kot so jeza, razočaranje, bolečina..... , ki se ti porodijo ob prevari, se ti nalagajo, vsak zase, na ljubezen, ali pa... hm... ajd, reciva na dušo... in ti jo prekrivajo, dušijo.

    Ti se lahko delaš navzven, da te ne boli več, lahko uspeš prevarati tudi sebe, ampak zadeva te gloda v zavesti ali pa nekje v podzavesti in ti ne pusti biti, kar si v resnici. Ker zamera ostaja, nisi več ne iskren (ne do sebe, ne do partnerja), niti ni tvoja ljubezen iskrena.

    Odpustiti pomeni, da vse te slabe občutke odložiš, olupiš, vsakega posebej. To pa lahko storiš tako, da jih izživiš, izživiš jih pa lahko le z iskrenostjo... do sebe.

    Ko jih izživiš in ker si iskren do sebe, ugotoviš, da jih ne potrebuješ več, izgubijo ostrino, stopijo se, eden po eden. To pomeni odpustiti, vsaj meni. In kaj je najtežje pri tem procesu odpuščanja. Iskrenost do sebe.


    en bk

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zgodbe iz sebe

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20040830184758488

    No trackback comments for this entry.
    Odpuščanje in iskrenost... | 9 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: arlena dne četrtek, 16. september 2004 @ 10:14 CEST
    pozdravljen EN-BK...
    ja , se popolnoma strinjam s teboj...
    če nisi iskren , nisi Resničen...
    in vsi se tega učimo...
    ARELENA


    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: stojči dne četrtek, 16. september 2004 @ 10:17 CEST
    Dragi EB, lepo si tole napisal.

    Ja še Jezus je na križu rekel: "Odpusti jim, sa j ne vedo kaj delajo."
    Kadar jaz tebi, ali ti meni
    storiva nekaj kar prizadene enega, ali drugega,
    storiva to iz svoje nevednosti,
    nevednosti poznavanja posledic svojih dejanj.

    Ker če bi jih poznala, tega gotovo ne bi počela.
    Tudi če je namen nekoga drugo osebo zavestno prizadeti,
    le ta prej, ali slej spozna,
    da je s tem naredila mnogo več škode sebi,
    kot pa tej drugi osebi,
    skratka spet žrtev svoje nevednosti.

    Kot ta dih, ki gre noter in ven,
    tako gredo naše misli, besede in dejanja ven iz nas,
    tako gredo spet lepo nazaj v našo notranjost od koder so prišli.

    Vse kar človek kuha za druge, mora na koncu pojesti sam, pravi že stara modrost.

    Neiskrenost in laži sta le strah človeka pred lastno srečo. :)

    Strah človeka pa ni nič drugega kot njegov Ego

    Njegov Ego pa je tista lažna podoba sebe,

    ki ne more čutiti prvinsko ljubezni.

    Zato: Čuti in ljubi. :)

    lp

    ---
    stojči


    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: Radovedni dne četrtek, 16. september 2004 @ 10:47 CEST
    Ja, dragi En_bk očitno je, da bi rad razčistil tole odpuščanje. No, bom sodeloval po svojih močeh, čeprav je področje zelo obširno.

    Ko te nekdo v odnosu prizadane, ne glede na to, kaj je bilo to (namreč občutki prizadetosti so zelo subjektivni, kar enega prizadane, drugega morda ne), se postavlja vprašanje kako konflikt v sebi razrešiti. Podajam nekaj možnosti :

    1. Lahko ga razrešiš tako, da se napraviš, kot da nisi nič npr. slišal in takoj pozabiš na dogodek, v bistvu se takoj začneš posvečati drugim stvarem ali pa isti, vendar na drug način. Seveda je možnost, da se problem nenehno vrača v misli.

    2. Lahko v glavo spraviš pozitivne misli in gledaš na dejanja drugega, ki naj bi te prizadela na humoren ali optimističen način in v bistvu ne čutiš več prizadetosti.

    3. Lahko ga razrešiš tako, da v sebi premišljuješ, kaj bi pravzaprav naredil, ali požreš ali vrneš milo za drago, zob za zob, oko za oko...oboje ima za posledico poglabljanje konflikta...

    4. Lahko ga izživiš kot praviš ti, vržeš iz sebe jezo itd. Ampak navadno je tako pri ljudeh, da občutek prizadetosti ne izživijo na ravno tisti osebi, ampak se zelo pogosto dogaja da svojo nemoč izživeti prizadetost na tisti osebi, izživijo na neki drugi povsem nevtralni osebi, ki navadno tudi ne razume za kaj gre (projekcija). Tole z izživetjem je torej lahko tudi nevarna stvar, v kolikor se prizadane drug človek, kot v verižni reakciji. Dogaja pa se tudi, da se užaljena oseba spravi izživljati zadevo na vse strani in jo širi med ljudmi kot požar. Tam se potem navadno kar nekaj dogaja.

    Načinov je veliko, ljudskih zavesti, ki najdejo načine razeševanja konflikta pa še več.

    Odpuščanje se mi zdi neka umetna racionalna tvorba cerkvenih institucij, ki so kar nekaj zaslužile na tem in zaradi svoje racionalnosti toliko bolj nevarna, saj se kompresija zatajenih čustev in prizadetosti in lažne prijaznosti lahko razširi v medčloveške odnose kot rakavo tkivo. Iz zgodovine pa tudi iz sedanjosti vemo, da se znajo take emocionalne bombe izživeti tudi v krvavih verskih vojnah.

    Nikoli se ne ve kako in kje bodo zatajena čustva udarila, prav tako je težko predvideti v katero smer se bo širil "požar", v kolikor ga neka oseba izživlja na odprt socialen način, pa čeprav je pri tem povsem iskrena...

    Najbolj priporočam, da se take prizadetosti obrnejo na šalo in se temu nasmeješ...tako ne samo odpustiš, ampak tudi ozdraviš prizadetost. Ali pa kot si sam predlagal možnost - meditacija...

    Lep pozdrav tebi, dragi duhovni prijatelj en_bk,

    Radovedni


    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: en_bk dne četrtek, 16. september 2004 @ 13:18 CEST
    Radovedni, lep pozdrav

    Moji prispevki, objavljeni na Pozitivkah, so pravzaprav prispevki ali komentarji, ki jih občasno pišem v forumu Svet pogovorov. Uredništvo Pozitivk jih z mojim privoljenjem objavlja tudi v spletnem časopisu v obliki in obsegu in takrat, kot se njim zdi primerno /celoten komentar ali le njegov del/, tako da na to, kaj in kdaj je objavljeno niti nimam vpliva, niti ga ne želim imeti. Če se komurkoli zdi, da bo v mojem pisanju našel kaj za premišljevanje ali celo kaj uporabnega, me to samo veseli.

    Zavedam se, da je odpuščanje šibka točka verjetno večine ljudi in zelo pomemben fragment polnosti živetja življenja, zato bom poskusil podati moj, malce bolj celovit pogled nanj, s še enim komentarjem, ki sem ga nekoč podal na forumu. Verjamem, da je proces odpuščanja preveč pomemben za polnost živetja, da bi ga jemali površno, nalahko ali celo napačno.

    Da bi razčiščeval o čemerkoli in dokazoval svoj prav, pravzaprav ni moj namen, kajti vsak ima pravico do svojega pogleda in prepričanja in nekaj, kar je dobro zame ali vsaj mislim, da je, je lahko zate ali nekoga drugega brez pomena ali pa mu celo škodi. Povem pa svoje mnenje, svoje videnje nečesa, ki pa ni nujno, da je tvoje, še manj pa, da bi bilo pravilno ali celo boljše...je le moje in kot tako, rezultat mojih izkušenj, razmišljanj...glede na točko, na kateri se nahajam v tistem trenutku...in nikakor nespremenljivo za vedno.

    Moje mnenje /kot komentar/, glede tvojih razmišljanj o odpuščanju je pa sledeče:
    Odpuščam lahko le sebi in tistemu, ki me je prizadel, nikakor pa ne nekomu, ki je prizadel drugega. Odpuščanje nikakor ni zatajevanje, prekrivanje, pozabljanje, kajti pozabljene, neodpuščene zamere razdirajo najhuje.
    Metoda oko za oko je v principu dobra metoda, ima pa eno pomanjkljivost, ki je bistvena. Prizadeti občuti dejanje drugače kot tisti, ki prizadene. Ko se pri povračilu vlogi zamenjata, ni izravnave...in zavrtita se v ples do uničenja. Menda je že Gandhi rekel, da če bi upoštevali pravilo oko za oko, bi bila zemlja in vsi na njej že zdavnaj slepi.
    Delati se, da te ni prizadelo, pozabiti na silo, požreti, pomeni prekriti svojo bit z novo tančico zamere, ne glede na to ali je zavestna ali ne. Kaj pa je moja bit? Moje jedro, resnični jaz...ljubezen. Vse kar nalagam čeznjo, jo duši, ji onemogoča izraznost, mi onemogoča biti jaz, kakršen sem v resnici.
    Izživeti sovraštvo, kot posledico prizadetosti, ne pomeni, da prizadanem tistega, ki mi je to storil, temveč, da mu povem, kakšni so moji občutki zaradi storjenega dejanja, če je to možno, seveda. Če to ni možno /ker ga ni, ker je medtem umrl, ker ne bi razumel.../, so na voljo razne možnosti: od izkričanja na samem /večkrat, kajti enkrat ni dovolj najbrž/, pogovora s seboj oziroma s svojim od ega neobremenjenim delom /prepir, argumentiranje za in proti...tudi na glas zelo...jokanjem enega ali drugega, tudi obeh je skoraj obvezen del take spontanosti, zato je mogoče dobro, da se to počne na samem, da bi ne prišlo do nesporazumov z okolico/, pogovora z bogom ali karkoli kdo to razume z molitvijo in prepuščanje, do izbire nekoga, ki mu zaupam, da bo odigral vlogo tega, ki me je prizadel..../je še kaj možnosti najbrž...psihoterapija naprimer v težjih primerih.../.
    Meditacija je zame zelo širok nabor orodij, kako priti bližje sebi in bogu, kot ga pojmujem jaz. Molitev, pogovori s seboj, s Konfuzijem, mojim prijateljem, z angelom varuhom, pogovori z drevesi, umirjanje, jok, ples.... vse to je zame meditacija.

    Tu dodajam še obljubljeni prispevek in upam, da se da kaj razbrati iz njega.

    Lep pozdrav

    en bk
    Nisem prebral vseh komentarjev na linku, ki si mi ga dal, mislim pa, da sem bistvo dojel.

    Moje mnenje je, da v dobi otroštva ni za pričakovati, da bi otrok dojemal dogajanje na način, kot ga opisuje gape. Če sem realen, ga tako ne dojema in ne dojame velika večina odraslih...nikoli...in večina tistih, ki mislijo da ga.

    Torej, otrok obsoja, ma ni obsojanje problem sam po sebi. Ta izhaja iz prizadetosti, ali pa je že sama prizadetost obsojanje. Tako nekako ali pa obratno. Problem je posledica in to je sovraštvo...tako jaz imenujem to stanje...sovraštvo do /povrniva se k temu topiku/ staršev in do sebe. Ker v taki interakciji, kot je zapisana v prvem postu, otrok običajno nima možnosti se izraziti navzven transparentno, ga usmeri vase in pokoplje tako ali drugače nekam...kaj vem...v podzavest ali še globje...celo tako globoko, da nanj pozabi...dobesedno. Je le otrok. Ampak to sovraštvo deluje, bolj ko je pokopano, močnejšo razdiralno moč ima in se izraža, pa še kako se izraža navzven. Bulimija, anoreksija, sadizem, mazohizem /pa ne le v seksualni obliki...pa tudi tam/, stalno nezadovoljstvo brez očitnega razloga, nezmožnost navezovanja pristnih odnosov, nezmožnost ljubiti, pretiran nagib k sebi ali k veri...ali naj ti še naštevam...

    Vprašanje je bilo, ali je dovolj odpustiti staršem /oziroma jih razumeti/, da bi zaživel brez tega bremena. Moj odgovor je, da ja, pri čemer sem mislil, da seveda takrat, ko si sposoben odpustiti, v odrasli dobi. Če sem Lilith razumel pravilno, je ona govorila o otroku in izražanju otroške jeze in sovraštva. Ampak to ni isto. Otrok ne odpušča, ker ne zna. Njegovo odpuščanje je pokrivanje.

    Evo prišel sem do mesta, kjer je en hud hakelc, nevaren hakelc /za odraslega človeka/. Vsak rad svetuje, da je potrebno odpustiti in da je to to. Ampak odpuščanje ni enostavno...še zdaleč ni enostavno. Kdor svetuje nekomu, naj odpusti /sploh če gre za velike stvari, kot so zgoraj opisano ravnanje staršev v otroštvu/, bi mu moral tudi razložiti, kaj to dejansko pomeni. Vse prepogosto se dogaja, da ljudje, ki mislijo da odpuščajo, delajo sebi večjo škodo, kot če sploh ne bi poskušali. Namreč njihov poskus odpuščanja se sprevrže v potlačevanje, pozabitev, prekrivanje, zatajevanje. Z vsem tem pa njihovo sovraštvo le pridobiva na razdiralnosti, slej ko prej. Ljudje otopijo, smeh na obrazu je prisiljen, obraz je grimasa, vljudnost, prijaznost, ki jo izražajo, boli, zavedajo se, da nekaj ni v redu, pa ne vejo kaj, vedenje je mrtvo ali evforično...in tako naprej ter nazaj.

    Odpuščanje je proces, dolgotrajen, pri marsikom mora biti voden in vsebuje razpoznavanje vzorcev, potop v preteklost do vzrokov in lahko si predstavljaš, kako težko je priti do pozabljenih, potlačenih v globine, ki si jih niti ne predstavljam in koliko časa lahko to traja kljub pomoči, potem njihovo ozaveščanje in vrednotenje do te mere, da jih priznaš sam sebi in jih dejansko želiš izničiti, potem ozavestiti, katere zamere, sovraštva so vezana nanje, potem vso to nesnago izživeti izkričati na videlo, ven iz sebe, potem spoznati in sprejeti, da so tudi starši samo ljudje, ki so delali kot so najbolje zmogli v tistih trenutkih /ne znali, ker mogoče so znali bolje/, spoznati in sprejeti, da si tudi ti le človek in da si vreden ljubezni tak kot si /fest zajebano/, potem spoznavati, da preteklosti ne moreš spremeniti, lahko pa spremeniš pogled nanjo /tole na koncu je že zelo prepleteno, tako da debatirati o vrstnem redu mogoče ni umestno...ali pač/, potem spoznati, da sovraštva in zamer ne potrebuješ, da te ovirajo, potem....no to zadnje je pa že začetek odpuščanja...staršem in sebi. Ko si prišel do sem, si odpustil...mogoče...en košček, koščkov je pa veliko. Sedaj si pa predstavljaj koliko težje je, če so starši že umrli

    Se ti zdi, Titud, da je odpuščanje enostavno...in da je izražanje jeze in besa otroka res dovolj, da se brazde v otrokov CD ne zapečejo globoko, oziroma, se sploh ne zapečejo? In, kje je sposobnost biti navezan, pravzaprav nenavezan, o kateri govori gape. Svetlobna leta daleč ...zame /meni je še odpuščanje zagovedno do bolečine/.

    Aja, bližnjic ni.

    en bk



    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 16. september 2004 @ 18:16 CEST
    Dragi En bk, Stojči, Arlena in Radovedni,

    Biti iskrena, nezlagana oseba je v svojem bistvu doživljen čas resnice. Doživljanje resnice na osebnostni ravni pomeni odprtost v vse dimenzije časa in njegovega trajanja. Z občutenjem, da smo iskreni občutimo tudi drsenje časa na vzmeteh simboličnega iskrenega mišljenja in občutenja resnice po zakonih narave. Resničnost in iskrenost deluje vedno z božjo pomočjo, ki se razodeva v nas. Pomembo je, da se odžejamo vedno ob vrelcih žive vode duha, kjer najdemo resnico, iskrenost in polne besede. Iskrenost je zmagoslavje naše duše. Prav v iskrenosti se razodeva kar presenetljiva dialektika, ki črpa svojo modrost v srcu. Edino človek je zmožen resnico tudi postavljati na laž. Neiskrenosti in laži je zmožen samo človek. Le-te so živali popolnoma tuje. Nasploh velja, da človek laže samo drugemu, saj bi rekli, da je kar protislovno, da človek spoznava resnico in jo hkrati ne spoznava. Spoznava je identična s priznavo. Res pa je, da imamo ljudi, ki sami sebi lažejo. To velja zlasti v politiki. Ljudje sami sebi lažejo in to meji ža kar na paranojo. Laž ima že kar usodno družbeno psihološko spremstvo in posledice. Temu bi lahko rekli tudi žargon pravšnjosti. Lahko bi rekla, da sedaj živimo v družbi nezaupanja, da sloni naše nezaupanje na lažeh. Iskrenost in zaupanje sodi med temeljna čustva človeka. To velja tudi za vsak drug medčloveški odnos. Žena n.pr. pride potožit psihologu kako obupno je vse v družini, ker sloni vse na laži. Mož vselej samo laže, žena pa ga špionira. Ona njemu ne zaupa, on pa vidi v njej tajno policijo, ki mu sledi na vsakem koraku. Problem je v tem, da bi celotna družba in vsak človek moral sloneti na iskreni besedi in ne na laži. Gre za načelo zaupanja, sicer se vse spremeni v ovaduško maso in je zaupanja konec. Iskrenost pri odpuščanju je samo en segment, kjer je potrebna iskrenost. Pri odpuščanju moramo to resnično občutiti v svojem srcu, da smo zares odpustili bližnjemu njegov greh. Odpuščanje s figo v žepu ni odpuščanje. To je hinavščina in neiskrenost. In poslej gredo vse te slabe lastnosti: neiskrenost, laž, nezaupanje, neodpuščanje z roko v roki. Vse te negativne silnice vzbujajo v človeku strah, ki postane izraz človekove zaprtosti v čas. Sodobni človek se ne vidi več ogrožen od divjih zveri in neugodnih vremenskih razmer. Ohranjenih je še na tisoče slik ledenodobnega človeka, vendar niti ena ne izraža strah človeka. Strah in stisko izražajo slike križev v srednjem veku in slike demonov v bronasti dobi. Eskimi in Bušmani so še danes najbolj veseli ljudje na svetu. Negotovost, neiskrenost, laži, spletke in prevare, hinavščina, nezaupanje, nezmožnost odpuščanja in kesanja, vse te lastnosti ustvarjajo v modernem človeku eksistencialni strah. Vendar glavna dimenzija v prihodnost je upanje in tu na pozitivkah se borimo za lepši, pravičnejši in prijaznejši svet, borimo se za iskrenost, za odpuščanje, za kesanje. V dobi tretjega tisočletja mora zmagati mir in resnica, preobraziti moramo kaos z vnašanjem smisla v naše življenje. S svojo kljubovalnostjo se je pozitivni sodobni človek znašel pred zevajočim prepadom nesmisla, niča v katerega žene ljudi vrtoglavi vzpon nad svetom. Skušajmo stopiti z vesoljnim svetom in vsako stvarjo v njem v pogovor in bomo videli, da je Stvarstvo veliko bolj iskreno in resnično od človeka samega. Narava odpušča človeku vse hudo kar ji je storil s svojimi nepremišljenimi posegi vanjo. Od tu naprej se moramo učiti iskrenosti.

    Lep pozdrav vsem in prav vesela sem, da tako lahko kramljamo skupaj in si izmenjamo misli

    Tatjana


    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: arlena dne četrtek, 16. september 2004 @ 19:40 CEST
    ČUDOVITO JE , DA IMA IN DA LAHKO VSAK PODA SVOJ POGLED NA TO ...
    in le tako se lahko marsikaj naučimo , kar se sicer ne bi...
    strinjam se z vsemi vami ...
    le mogoče mi je najbližje EN-BK , in , kot na sveTu pogovorov , se lahko tudi sama podpišem pod to , kar je dejal...
    tako pač tudi sama največkrat rešujem probleme...
    EN-BK , namesto smajlija ...sonček
    ARELENA


    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: Radovedni dne četrtek, 16. september 2004 @ 22:44 CEST
    Dragi en_bk,

    mi o volku, volk iz gozda. Razprava se je razvnela in vsak jo doživlja po svoje in povsem možno je, da sem vmes kaj napisal, kar te je spodbodlo. Res se opravičujem, ampak ni mi bilo potrebno odgovoriti okoli vogala. Bolje bi bilo, kot sam praviš, to storiti iskreno in poateno. Veliko bolj vesel bi bil, če bi, kot praviš sam : "Izživeti sovraštvo, kot posledico prizadetosti, ne pomeni, da prizadanem tistega, ki mi je to storil, temveč, da mu povem, kakšni so moji občutki zaradi storjenega dejanja, če je to možno, seveda." Možnosti si imel, pa jih nisi izkoristil.

    Vidiš tu imava krasno priložnost videti teorijo odpuščanja v praksi. Realnost je navadno daleč od teorije. Videla bova kako se razrašča najina prizadetost in bova lahko spremljala ter ozaveščala teorijo, kako bi si lahko odpuščala in kako si bova v resnici. Pošteno in iskreno ti povem, da si me s svojim površnim in prikrojenim mnenjem o mojem razmišljanju, prizadel in jaz ti očitno ne odpuščam.

    Moje mnenje o tvojem mnenju /tvoj komentar/ o mojem razmišljanju pa je sledeče :

    1. Slabo si prebral moje razmišljanje in nisi opazil pogojnikov in podanih možnosti o razreševanju konfliktov. Vzel si jih zdravo za gotovo kot odpuščanje in mi razlagaš stvari, ki jih sploh nisem napisal. Namreč odpuščanje sem zajel v širiši okvir medčloveških odnosov, v konflikte in tu sem poskusil iskati možne rešitev, ki so najpogostejše med ljudmi. Odpuščanje je samo en način razreševanja konflikta med osebami in znotraj osebe. Ljudje jih v praksi rešujejo na zelo praktične načine, največkrat pa ne tako idealno, kot je to v teoriji.
    2. Ne glede na to, da gre za tvoje mnenje, se ne moreš skrivati za frazo in pisati kar ti paše o mojem razmišljanju in celo izkrivljati smisel mojega razmišljanja, pač pa pričakujem poštenost v tvojem mnenju o mojem razmišljanju, tako kot sem napisal, čeprav je možnih več interpretacij, ampak ne tako povsem iz konteksta mojega razmišljanja, kot je to uspelo tebi. Pričakoval bi, da boš opazil pogojnike in možnosti in okvir razmišljanja in o tem podal mnenje. Ti pa si se držal svoje teme in vstavljal svoje razmišljanje v moje razmišljanje in si ga tako popačil, da ni mogoče iz njega razbrati pravega smisla, o čem sem sploh pisal.
    3. Nikjer ne najdem misli v kateri sem izrazil, da lahko odpuščam nekomu, ki je prizadel drugega. Vsaj ne v kontekstu, v katerem ti to pišeš. Prosim dragi en-bk najdi to mesto v mojem prispevku...To je tvoj konstrukt v mojem razmišljanju in ga lahko vzamem kot podtikanje.
    4. Oko za oko je bilo podano kot ena od možnosti reševanja konflikta, ti pa si jo prikazal kot metodo.
    5. Pri izživljanju sovraštva sem pisal o tem, da je možno, da prizadeta oseba ne izživi sovraštvo na tistem, ki jo je prizadel, pač pa se izživi na drugi osebi. Primerov v praksi je kar nekaj. Npr. oče udari sina in ker ta nima komu vrniti, udari mlajšega bratca. Ti pa si napisal kompletno svoje mnenje o izživljanju, o katerem ni pri meni ne duha ne sluha. Pisal sem tudi, da se lahko začne prizadeti pogovarjati na vse strani in tako izživi svojo prizadetost (npr. ogovarjanja, govorice) itd.

    Če pišeš mnenje o nekem razmišljanju, potem se mi zdi najbolje držati se tistega razmišljanja, sicer pa napiši mnenje o svojem razmišljanju. Lahko bi tudi napisal npr. tu pa tu se mi tvoje razmišljanje ne zdi pravilno in mislim, da mora biti takole...ne vem, to je bila tvoja izbira, posledica pa je moja izbira, nova posledica bo tvoja izbira itd...

    Ne samo, da si razčiščeval dragi en-bk in dokazoval svoj prav, celo tako daleč si šel, da si dokazoval svoj prav znotraj mojega razmišljanja.

    Bolje bi bilo, da bi napisal vse skupaj tako, kot si se izrazil na začetku : "Zavedam se, da je odpuščanje šibka točka verjetno večine ljudi in zelo pomemben fragment polnosti živetja življenja, zato bom poskusil podati moj, malce bolj celovit pogled nanj, s še enim komentarjem, ki sem ga nekoč podal na forumu. Verjamem, da je proces odpuščanja preveč pomemben za polnost živetja, da bi ga jemali površno, nalahko ali celo napačno."
    Namesto, dragi en_bk, da bi povsem samostojno podal tvoj celovit pogled nanj, si si privoščil skozi moje razmišljanje dati celovit pogled nanj in me tako morda nehote prizadel. Sedaj definitivno verjamem, da sem te z nečim v mojem razmišljanju zbodel, sicer mi ne bi namenil toliko prostora. Ampak če mi ne poveš iskreno kje, bom svojo napako težko popravil. Iskrenost in poštenost, kot pravi naša draga prijateljica Tatjana.

    Torej dragi en_bk pink-ponk žogica je pri tebi in lahko izbiraš kontra udarce iz cele palete možnosti, ki si jih navedel v svojih razmišljanjih o odpuščanju in o drugih metodah...To je le vaja, kako bi zgledalo v praksi...

    Še vedno tvoj duhovni prijatelj,

    Radovedni


    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: en_bk dne petek, 17. september 2004 @ 09:34 CEST
    Dragi Radovedni

    Če lahko, prosim sprejmi moje opravičilo.
    Še enkrat sem šel brat svoje pisanje in imaš prav. Dejansko sem storil napako, ko sem zapisal, da je to moje mnenje glede na tvoje razmišljanje in se zato bere kot replika. In ja, prebral sem te površno. Vendar ni bilo mišljeno tako. S svojim pisanjem sem želel samo podati razširjeno moje mnenje o odpuščanju, brez namena polemiziranja ali dokazovanja.

    Se ti opravičujem

    en bk


    Odpuščanje in iskrenost...

    Prispeval/a: Radovedni dne petek, 17. september 2004 @ 12:38 CEST
    Dragi en_bk,

    z vsem srcem sprejemam tvoje opravičilo, čeprav imam še vedno občutek, da sem jaz naredil prvo napako, ki je povzročila verigo ostalih nesporazumov.

    Kar zadeva tvoj celovit pogled na odpuščanje, ki ga je vseeno mogoče razbrati v celotnem kontekstu tvojega prispevka, pa se pridružujem Areleni. Vsa čast.

    Prejmi moje spoštovanje in opravičilo v kolikor sem res naredil kakšno napako,

    Radovedni


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,53 seconds