NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 05-avg
  • Hartmut Rohde, Emanuel Abbühl, Ken Nakasako, Kimiko Imani

  • petek 07-avg
  • Objavljeni razpisi naših dveh štipendijskih skladov ter skladov Glasbenik sem in Športnik sem

  • sobota 08-avg
  • Sprehod skozi mozaik zgodovine antične Emone!

  • nedelja 09-avg
  • Vegan Hangouts: Aktivni veganski piknik v Tivoliju

  • torek 11-avg
  • Black Country, New Road

  • sreda 12-avg
  • Poletje v Šiški - Summer in Šiška 2026: DE VU

  • četrtek 13-avg
  • Študijske urice

  • sobota 15-avg
  • 21. Tek prijateljstva

  • nedelja 16-avg
  • Pihalni orkester Gornja Radgona

  • torek 18-avg
  • Only Jams - VEČER MUZIKALA, koncert

  • sreda 19-avg
  • Brezplačna joga pilates na Lentu

  • petek 21-avg
  • Poletje v Minoritih: Slon in Sadež

  • sobota 22-avg
  • Vegafest 2026
  • 29. Mednarodni festival MLADI LEVI

  • nedelja 23-avg
  • Ni druge izbire

  • ponedeljek 24-avg
  • AIA poletno počitniško varstvo 2026

  • sreda 26-avg
  • Predani korakom

  • petek 28-avg
  • GAJIN SVET 3, premiera

  • sobota 29-avg
  • FIFI IN CVETLIČNIKI: brezplačni otroški dogodki v Supernovi Ljubljana Šiška

  • nedelja 30-avg
  • Javno vodstvo med portreti Običajnih ljudi Roba Hornstre

  • torek 01-sep
  • Kino gledališki abonma za otroke 2026/2027

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Gospa Bukva in gospod Hrast   
    torek, 24. februar 2004 @ 06:09 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    * Zgodbe iz sebe V parku nekega mesta sta stala bukva in hrast.

    Bukva je bila že v zrelih letih, gospa z zavidljivimi izkušnjami, zato je od svoje okolice terjala, da jo pozdravljajo v skladu z njenimi leti. Svojega soseda gospoda Hrasta je primorala, da je vsako jutro privzdignil klobuk in zamomljal v skladu s protokolom: “Gospa Bukva, dobro jutro!” Nakar je gospa Bukva, polaskana, odgovorila: “Gospod Hrast, tudi vam dobro jutro!”

    Gospod Hrast in gospa Bukva nista bila navaden hrast in navadna bukva, ampak sta bila precej zagledana vase; bila sta nečimrna. Namreč, imela sta navado, da sta se celo jutro lišpala. Vsak listek se je moral sijati, tako kot se sijejo ravnokar pološčeni čevlji gospoda župana in vsaka veja se je morala prepogibati pod načrtovanim kotom. Saj onadva nista kar tako. Stojita v glavnem mestu, v glavnem parku, najpomembnejši ljudje ju občudujejo, zato morata posebej paziti na svoj videz.


    Gospod Hrast je bil na skrivaj zagledan v dično gospo. Kako se je razveselil, ko je zapihal močen veter in so se njune veje dotaknile. Ob vsakem dotiku je Hrast vzel dva, tri njene listke in jih vsak večer pred spanjem poljubil.

    Sploh ni vedel, kako se ji približati. Bila je tako nedosegljiva, tako lepa, sigurno ji ne manjka snubcev. Koliko noči ni prespal, ko je koval načrte. Toda zjutraj je vse odvrgel, vsi so se mu zdeli obsojeni na neuspeh.

    Prišla je jesen.

    Tista jesen je bila še posebej mrzla in vetrovna. Veter kar ni hotel pojenjati. Gospod Hrast je bil sigurno edino bitje v mestu, ki se je tega veselilo kot otrok.

    Nekega jutra pa so nastopili mrzli sibirski vetrovi. Potegnilo je tako močno, da je odpihnilo vso listje tako z Bukve kot s Hrasta. Gospod Hrast se je nežno oklenil njenih ročic, jih stisnil v svoje in ji rekel: “Nikoli več te ne spustim.”

    Gospa Bukva se ga je oklenila. Nikoli prej kot v tem trenutku se ni zavedala, kako je navezana nanj.


    Irena Matovič

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zgodbe iz sebe

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20040218130957133

    No trackback comments for this entry.
    Gospa Bukva in gospod Hrast | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,36 seconds