NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 01-maj
  • Praznik dela na Zidanici Frankolovo

  • petek 02-maj
  • K-Pop Night

  • sobota 03-maj
  • Desetnica: Lutkovna predstava

  • ponedeljek 05-maj
  • Bi se gnetli na tej metli? - lutkovna predstava

  • torek 06-maj
  • Komuna (Pariz, 1871)

  • sreda 07-maj
  • Šolski zvezek: Lutkovna predstava

  • četrtek 08-maj
  • Škisova tržnica

  • petek 09-maj
  • A. T. Linhart: Županova Micka

  • sobota 10-maj
  • Voden ogled orgel

  • petek 23-maj
  • Povabilo k prispevanju priložnosti za Katalog poletnih prostovoljskih aktivnosti za mlade 2025

  • četrtek 29-maj
  • Strokovna ekskurzija - Trajnostno shranjevanje električne energije - utopija ali priložnost?

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Bakterije, ki proizvajajo dizel   
    nedelja, 24. avgust 2008 @ 22:30 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Znanstvenikom je uspelo pretentati naravo in tako zaobiti čas, štet v nekaj desetih milijonih let. Razvili so namreč posebno vrsto bakterije, ki je zmožna proizvajati dizel.

    Fosilna goriva, med katera spadajo nafta, premog in zemeljski plin, so nastala iz odmrlih rastlin, planktona in ostalih organskih materialov skozi milijone in milijone let.  Znanstveniki se sedaj trudijo, da bi po podobnem principu ustvarili nafto, seveda le brez potrebnega časa, ki je potreben za njen nastanek.

    Za razvoj fosilnih goriv je potrebnih namreč okoli 100 milijonov let. Kljub temu je "obnovljivi bencin" sedaj postal že realnost, vendar na žalost za zdaj v zelo majhnih količinah.

    Biotehnološko podjetje LS9 pri tvorbi goriva uporablja pomoč enoceličnih bakterij, ki so vidne samo pod mikroskopom. "Začeli smo pred leti v garaži, sedaj pa že proizvajamo na litre goriva, tako da se stvari premikajo precej hitro," je pridobivanje v labaratoriju opisal Stephen del Cardayre, predsednik raziskav v LS9.

    Posebne genetsko spremenjene bakterije razkrajajo organsko tkivo in pri tem proizvajajo tekočino, ki je po lastnostih povsem primerljiva dizelskemu gorivu. Gre za podoben način kot pri varjenju piva oziroma žganih pijač. Bakterije pri hrani niso izbrične, saj prebavljajo vse od navadnih kmetijskih produktov in žit do lesnega žaganja.

    Vir: www.zurnal24.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.zurnal24.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Bakterije, ki proizvajajo dizel | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,48 seconds