Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Znanstveniki_Razvili_Bakterijo_Dizel_Naf




Bakterije, ki proizvajajo dizel

nedelja, 24. avgust 2008 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Znanstvenikom je uspelo pretentati naravo in tako zaobiti čas, štet v nekaj desetih milijonih let. Razvili so namreč posebno vrsto bakterije, ki je zmožna proizvajati dizel.

Fosilna goriva, med katera spadajo nafta, premog in zemeljski plin, so nastala iz odmrlih rastlin, planktona in ostalih organskih materialov skozi milijone in milijone let.  Znanstveniki se sedaj trudijo, da bi po podobnem principu ustvarili nafto, seveda le brez potrebnega časa, ki je potreben za njen nastanek.

Za razvoj fosilnih goriv je potrebnih namreč okoli 100 milijonov let. Kljub temu je "obnovljivi bencin" sedaj postal že realnost, vendar na žalost za zdaj v zelo majhnih količinah.

Biotehnološko podjetje LS9 pri tvorbi goriva uporablja pomoč enoceličnih bakterij, ki so vidne samo pod mikroskopom. "Začeli smo pred leti v garaži, sedaj pa že proizvajamo na litre goriva, tako da se stvari premikajo precej hitro," je pridobivanje v labaratoriju opisal Stephen del Cardayre, predsednik raziskav v LS9.

Posebne genetsko spremenjene bakterije razkrajajo organsko tkivo in pri tem proizvajajo tekočino, ki je po lastnostih povsem primerljiva dizelskemu gorivu. Gre za podoben način kot pri varjenju piva oziroma žganih pijač. Bakterije pri hrani niso izbrične, saj prebavljajo vse od navadnih kmetijskih produktov in žit do lesnega žaganja.

Vir: www.zurnal24.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Znanstveniki_Razvili_Bakterijo_Dizel_Naf







Domov
Powered By GeekLog