NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Izgovori ob uživanju mesa (in zakaj ne držijo) (3. del)   
    torek, 15. december 2009 @ 05:01 CET
    Uporabnik: Sonce

    Izgovore lahko razdelimo v več skupin. V prvi skupini so tisti, ki skušajo uživanje mesa prikazati kot življenjsko nujno. Ti izgovori delujejo v smeri dokazovanja, da brez mesa ne gre, da so v mesu nujne sestavine, ki jih ne moremo dobiti nikjer drugje.

    Pokazali naj bi, da gre pri uživanju mesa za neke vrste reševanje lastnega življenja, zdravja, da smo torej prisiljeni jesti meso, saj bi sicer zboleli. Taki izgovori naredijo mučenje živali za nujno zlo, saj skušajo dokazati, da nimamo možnosti svobodne odločitve, kajti meso preprosto moramo jesti. Danes bomo nadaljevali spoznavanje izgovorov, ki skušajo prikazati vsejedo prehrano kot bolj primerno od vegetarijanske.

    Ob poslušanju nasvetov nekaterih slovenskih strokovnjakov za prehrano, ki navajajo kup svaril glede vegetarijanske prehrane, lahko dobimo občutek, da so prehranska tveganja povezana izključno z vegetarijansko prehrano. To nikakor ne drži, saj vsak način prehranjevanja vsebuje določena tveganja, ki so specifična za tip prehrane. Vsejeda prehrana ni nobena izjema. Zato smo si v prejšnji številki ogledali vsa tveganja, ki so možna tako pri vsejedi kot pri vegetarijanski in veganski prehrani. Ocenili smo tudi nevarnost posameznih tveganj.

    Pokazali smo, da vsejeda prehrana vsebuje bistveno več tveganj, poleg tega so ta tveganja veliko nevarnejša. Napake pri vsejedi prehrani so zelo nevarne predvsem zato, ker običajno ostanejo dolgo časa prikrite. Večina vsejedih namreč preživi brez najmanjših težav desetletja ali več kljub napakam, ki jih delajo pri prehranjevanju.

    To ustvarja napačno in zelo nevarno splošno mnenje (ki ga žal utrjujejo tudi nekateri strokovnjaki), da taka prehrana ni tvegana. Ko (če) se te napake manifestirajo, pa je običajno prepozno za uspešno zdravljenje. Poleg tega so posledice napak izjemno resne, puščajo trajne, nepopravljive okvare ali celo smrt. Oboje naredi vsejedo prehrano zelo tvegano.

    V nasprotju z vsejedo prehrano pa se težave pri vegetarijanski prehrani pojavijo kmalu po nastopu napake. Žal marsikateri strokovnjak to napačno razlaga kot dokaz neprimernosti vegetarijanske prehrane, v resnici pa je ena od glavnih prednosti. Odprava posledic je v večini primerov enostavna in brez trajnih okvar.

    To naredi vegetarijansko in vegansko prehrano veliko manj tvegano, saj nam nudi možnost popravkov, možnost "optimiziranja", predvsem pa možnost pravočasnega reagiranja na napake, kar za vsejedo prehrano v veliki večini primerov ne velja.

    Kdor ne jé mesa, mora o prehrani veliko vedeti
    Gornjo trditev smo delno ovrgli že v predhodni razlagi, saj je jasno, da je pri vsejedi prehrani treba upoštevati (poznati) več pasti; to pomeni, da je za tak način prehranjevanja treba vedeti veliko več, da se tem pastem lahko izognemo.

    Poleg tega je večina najnevarnejših napak vsejede prehrane povezana z mesom. Če se želimo zdravo prehranjevati s prehrano, ki vključuje meso, je potrebno izredno dobro poznavanje živil, posebej mesa, zelo veliko je treba vedeti o izbiri mesa, načinih priprave, rokovanju z njim itd. Manj je v tej prehrani mesa, manjša so tveganja, povezana z njim.

    Zato tudi ne preseneča, da je vsejeda prehrana, ki se je v primerjalni raziskavi [24] po koristnosti za zdravje približala vegetarijanski, vsebovala izredno malo mesa (meso so vsejedi subjekti v tej raziskavi povprečno jedli le nekajkrat na mesec!). Tu se ponuja zanimivo in zelo pomembno vprašanje. Vsejede diete, ki so po zdravju primerljive z vegetarijanskimi, vsebujejo tako zelo malo mesa, da je vprašljiva pomembnost deleža, ki ga meso prispeva k prehrani.

    Dilemo najlažje prikažemo na znanstvenih primerih: študija, s katero so poskušali ugotoviti, kako dodajanje mesa k prehrani vpliva na absorpcijo železa [34], je pokazala, da je treba za kakršno koli zaznavno izboljšanje absorpcije v prehrano vključiti več kot 50 g rdečega mesa.

    Po drugi strani pa organizacija za raziskavo raka (WCRF) v svojem stališču trdi, da populacija, ki uživa v povprečju več kot 42 g rdečega mesa dnevno, znatno poveča tveganje za nastanek raka. Ti podatki nam torej namigujejo na paradoks, da je za morebitne pozitivne učinke mesa treba zaužiti količine, ki so zdravju škodljive.

    To tezo potrdi tudi študija otrok [35], v kateri so prehrani otrok dodali 60-85 g rdečega mesa dnevno (torej količine, ki močno presegajo od WCRF določeno mejo kancerogenosti), pa to ni izboljšalo ne stanja železa ali cinka niti stanja vitamina A ali B2.

    To pomeni, da je v dobro načrtovani (z vegetarijansko prehrano primerljivi) zdravi vsejedi prehrani tako zelo malo mesa (skoraj 10-krat manj, kot ga poje povprečen/na Slovenec/ka), da s prehranskega stališča to meso nima znatnega vpliva na preskrbljenost s hranilnimi snovmi. To nadalje pomeni, da se je pri taki prehrani za doseganje ustreznih količin hranilnih snovi treba zanašati na rastlinsko hrano.

    Torej je za zdravo vsejedo prehrano pomembno enako poznavanje živil kot za vegetarijansko prehrano. Z drugimi besedami: primerna (dobro načrtovana) vsejeda prehrana je tista prehrana, iz katere lahko meso brez skrbi črtamo, pa bo še vedno ostala primerna. Oziroma še drugače: ustrezna vsejeda prehrana je pravilno načrtovana vegetarijanska prehrana, ki vključuje zanemarljivo majhne (lahko bi rekli nepotrebne) količine mesa.

    Iz naštetih raziskav sledi tudi možnost, da vsejeda prehrana vsebuje nevarne količine mesa, ki ne pripomorejo k prehranjenosti. To pomeni, da mora vsejeda oseba, ki se želi s tako prehrano zdravo prehranjevati, poleg znanja, ki ga potrebuje za prehranjevanje vegetarijanec, imeti še dodatno znanje, da zmanjšuje v prejšnjih točkah našteta tveganja, ki jih predstavlja vključitev mesa v njeni prehrani.

    Iz tega sledi, da mora vsejeda oseba imeti več znanja za zdravo prehranjevanje kot vegetarijanec. Torej izjava, da mora človek, ki ne jé mesa, vedeti o prehrani več, ni osnovana na resničnih dejstvih. Tudi ta izjava je izgovor.

    Če prehrana vsebuje meso, telo lažje dobi vse potrebne hranilne snovi.
    Če je prehrana dobro načrtovana, potem vsebuje vse potrebne hranilne snovi. V prvem delu smo si ogledali nekaj teh hranilnih snovi in videli smo, da ni pretirano težko izpolniti zahtevane količine, tudi če prehrana ne vključuje mesa.

    Da ocenimo, kakšna prehrana lažje preskrbi telo s hranilnimi snovmi, zato ni smiselno primerjati dobro načrtovanih, uravnoteženih diet, saj kot take vse izpolnijo zahtevane količine. Zato si poglejmo, kako telo preskrbijo s hranilnimi snovmi neuravnotežene verzije posameznih diet.

    Tabela 9.


    dieta

    možno pomanjkanje/višek

    neuravnotežena
    vsejeda

    pomanjkanje snovi:

    1. vlaknine
    2. antioksidanti
    3. folna kislina
    4. kalij
    5. magnezij
    6. prosta oblika vitamina B12
    7. vitamin D

    škodljivi višek snovi:

    1. nasičene maščobe
    2. živalske beljakovine
    3. hemsko železo

    snovi, ki se jih je treba izogibati:

    1. holesterol
    2. nitrati
    3. nitriti
    4. heterociklični amini
    5. policiklični aromatični ogljikovodiki

    neuravnotežena vegetarijan
    ska

    pomanjkanje snovi:

    1. cink
    2. železo
    3. B2
    4. vitamin A
    5. prosta oblika vitamina B12
    6. vitamin D

    neuravnotežena
    veganska

    pomanjkanje snovi:

    1. cink
    2. železo
    3. kalcij
    4. B2
    5. vitamin A
    6. prosta oblika vitamina B12
    7. vitamin D

    Iz tabele 9 je razvidno, da lahko pride do pomanjkanja hranilnih snovi pri neuravnoteženem prehranjevanju vseh vrst, ne le vegetarijanskem. V tem ni veliko razlik, le da v različnih načinih prehranjevanja primanjkujejo različne snovi.

    Torej bi se zgoraj zapisana izjava morala glasiti: "Če prehrana vsebuje meso, telo lažje dobi nekatere snovi, druge pa težje." Izjava je v svoji srži napačna in predvsem zavajajoča, saj namiguje, da je za pravilno prehranjenost pomemben izključno en sam pogoj: zadosten vnos hranilnih snovi.

    To ne drži, saj je za pravilno prehranjenost potrebno troje:

    1. Vnesti je treba dovolj hranilnih snovi.
    2. Nekaterih hranilnih snovi ne smemo zaužiti preveč.
    3. Določenih snovi v prehrani ne smemo zaužiti (se jih moramo izogibati).

    Torej osnovna trditev upošteva le prvi pogoj. Če pa upoštevamo še pogoja 2 in 3, vidimo, da lahko v prehrani, ki vsebuje meso, pride - poleg pomanjkanja nekaterih snovi - tudi do škodljivih viškov, kar je običajno še veliko nevarnejše. Zato lahko trdimo, da zgornja izjava ne drži, povrhu pa je še zavajajoča, kar jo kvalificira kot izgovor.

    Če jem malo mesa, ni nič narobe (meso ni škodljivo, škodljive so le velike količine mesa).
    Kot smo že večkrat omenili, dovolj majhna količina mesa v prehrani zmanjša tveganja do te mere, da jih je težko določiti s statističnimi metodami. Zato se večina ljudi, ko teče beseda o škodljivosti mesa, izgovarja: »Saj ga jem čisto malo.« Ob tem se seveda ne zavedajo velike razlike med tem, kaj pomeni "statistično težko določljiva škodljivost" in kaj "neškodljivost".

    Seveda se vedno zaplete ob definiciji količine "malo". Če to definicijo povzamemo iz zgoraj omenjene raziskave [24], lahko vsak preveri, ali res poje malo mesa. Na mesečni koledar naj si označi vsak dan, ki ga preživi popolnoma vegetarijansko, torej brez salam, pršutov, zrezkov, čevapčičev, kebabov, pic s šunkami, hrenovk, rib, tun v konzervi, tuninih namazov, paštet ipd. Če bo takih popolnoma vegetarijanskih dni v vsakem mesecu na koledarju več kot 25, potem lahko (glede na raziskavo) trdi, da jé malo mesa.

    Ni veliko ljudi, ki bi to lahko trdili. Naj tu poudarimo, da se pri taki količini (le nekajkrat na mesec) statistična verjetnost tveganja zmanjša do te mere, da se skrije za ostale dejavnike, ki vplivajo na tveganje. To ne pomeni, da tveganja ni, pomeni le, da je statistično težko določljivo. In kar je še najbolj pomembno, tako majhna količina mesa v prehrani nima dokazane nobene koristi, je povsem nepotrebna.

    Samo za ilustracijo lahko omenimo, da povsem enako velja tudi za ostale škodljive razvade, na primer kajenje. Dovolj majhna količina tobačnega dima, dodana zraku, povzroči statistično nezaznavno škodo. Vendar je dim v zraku povsem nepotreben, poleg tega pa se kaj kmalu lahko zgodi, da ga je preveč. Povsem enako je z mesom v prehrani.

    Dovolj majhna količina, dodana prehrani, povzroči statistično nezaznavno škodo, je pa povsem nepotrebna. In kaj kmalu je lahko mesa tudi preveč (pomanjkanje samodiscipline), posledice pa so lahko zelo hude. Statistično je možno popolnoma vsako škodljivo snov zmanjšati do te mere, da je nevarnost te snovi zanemarljivo majhna. To velja za tobak, meso, radioaktivno sevanje, razne strupe ...

    Vendar se je treba zavedati, da je vključevanje takih snovi vedno tvegano početje, četudi jih je "statistično malo". Še posebej nesmiselno pa je to početje, če vključevanje omenjenih snovi ne prinese nobenih zaznavnih pozitivnih učinkov. Vsekakor pa potrebuje oseba, ki bi vključila take količine mesa v prehrano, kar nekaj dodatnega znanja (in tudi veliko samodiscipline), da lahko to počne pravilno. To še dodatno poveča tveganje.

    Naj v tem poglavju omenimo še eno izredno popularno (a zelo nevarno) inačico zgornjega izgovora. Ta se glasi: Tako kot je škodljivost vsake potencialno škodljive snovi v dovolj majhnih količinah statistično nezaznavna, je lahko tudi povsem neškodljiva stvar (npr. navadna voda) v izjemno velikih količinah nevarna zdravju.

    Torej naj bi bila le količina tista, ki je nevarna, ne pa sama snov. Kako torej sploh ločiti škodljive in neškodljive snovi, saj po tej logiki ta pojem izgubi vsak pomen? Škodljive snovi naj sploh ne bi obstajale, obstajale naj bi le škodljive količine. Je kajenje torej neškodljivo? To seveda ne drži, gre le za manipulacijo z besedami.

    Kako torej v praksi določiti, katere snovi so dejansko škodljive in katere ne? Preprosto: škodljiva je tista snov, ki zaužita v tipičnih, običajnih količinah škoduje. Neškodljiva pa je tista, ki zaužita v tipičnih, običajnih količinah ne škoduje. Kdor pije vodo, je običajno ne spije v škodljivih količinah, zato trdimo, da voda ni škodljiva.

    Kdor kadi, običajno pokadi več, kot je statistično varno, zato trdimo, da je kajenje škodljivo. Podatki nam kažejo, da je tipična količina mesa, ki jo ljudje pojedo, večja od statistično varne količine, kar pomeni, da bi tudi meso v prehrani morali kvalificirati kot škodljivo.
    Ta izgovor je morda celo najnevarnejši od vseh, saj si ljudje z njim dajejo subjektivno potuho pri zdravju potencialno nevarnem, predvsem pa nepotrebnem početju.

    Mag. Marko Čenčur

    Reference z raziskavami so objavljene na strani www.osvoboditev-zivali.org

    Vir: revija Osvoboditev živali, november 2009

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.osvoboditev-zivali....
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Izgovori ob uživanju mesa (in zakaj ne držijo) (3. del) | 4 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Izgovori ob uživanju mesa (in zakaj ne držijo) (3. del)

    Prispeval/a: Aarhon dne torek, 15. december 2009 @ 14:13 CET
    Če si zamislimo da bi vsi prenehali uživati meso (pobijanje živih bitij je res nehumano), - kako bi bilo to videti glede živali? Če malo pomislimo.....

    Kot prvo, bi prenehali rediti živino, perutnino in ribe za hrano, ker jih ne bi več potrebovali. Domnevam da bi potem vsi pridelovali poljščine, pašnikov pa ne bi bilo več (razen morda za konje, ki jih imajo nekateri ljubitelji)

    Te nasade bi seveda temeljito ogradili, da jih ne pojedo divje živali, katerih tudi ne bi pobijali.

    Domnevam da bi živalim v gozdu dovolili da se znajdejo kakor vedo, za število bi skrbeli volkovi in lisice ter naravna selekcija. Izpuščene preostale krave, ovce, koze, bi pojedli volkovi in medvedi.

    Živalim bi seveda povsem onemogočili dostop na ceste in v mesta kjer bi lahko bile povožene in ubite v prometnih nesrečah.


    Če vse to upoštevamo, ugotovimo, da bi bilo potem na svetu mnogo manj živali, saj bi vsa živinoreja izginila.

    Vprašanje, ki si ga zastavljam je: Kaj je pomembneje - da je na svetu več živih bitij (živali), ki pa jih žal pobijamo, ali je pomembneje da se preneha pobijanje, četudi bo potem na svetu manj življenja.

    Ne dajem lastnega odgovora, ker ga nimam.


    Vegeterijanci ostanite vegiči a ostalim ljudem pustite živet po njihovi svobodni volji

    Prispeval/a: Fredi dne torek, 15. december 2009 @ 16:00 CET
    Pomembno je, da nisi fanatik, ki gleda in nadzoruje sočloveku prehrano.
    Bodi free do ljudi.


    Izgovori ob uživanju mesa (in zakaj ne držijo) (3. del)

    Prispeval/a: brzica dne sreda, 16. december 2009 @ 09:27 CET
    Ah, jaz pa mislim, da si za zdravje veliko naredil že, če ne kadiš in ne piješ, če ne ješ vsak dan isto po možnosti na hitro, če ne ješ predelanih in že pripravljenih proizvodov.... Tako na primer pri nas ne jemo paštet in namazov, tudi vegetarijanskih ne....
    Saj marsikaj drži kar ste napisali, a verjemite mi, da je vsak dan kuhati vegetarijansko iz osnovnih živil precej bolj naporno, sploh če imaš domačo zelenjavo, ki jo je treba vzgojiti, pobirati in očistiti....in če ne kupuješ eksotičnih začimb, že pripravljenih živil in podobnih zadev...niso poceni, starejšim ljudem dražijo želodec in podobno. In če nimaš pomivalnega stroja, ker pač nimaš prostora zanj, in če nočeš vsak dan peči v pečici, saj gre kar precej elektrike (ali plina), kar je drago....tudi restavracije niso poceni, pa še higiena je vprašljiva..če sploh imaš kakšno dobro vegetarijansko restavracijo kje v bližini, izven večjih mest - težko. Skratka, tisti vegetarijanci, ki jih jaz poznam, se za hrano, ki jo jedo, ne pretegnejo kaj dosti, saj vse živo kupujejo.....poznam pa nekaj polkmetov, ki sicer ne jedo veliko mesa (za vaše pojme še vedno preveč), jedo pa vse zmerno, raznoliko, doma pripravljeno hrano iz osnovnih živil in so zdravi ko dren, in večino dneva so fizično aktivni. Osebno mislim, da je večji problem industrializacija prehrane in predelava kot pa živila kot taka v naravni obliki. Eskimi so praktično mesojedi, problemi z zdravjem so nastali, ko so začeli uživati industrijsko in s hranili revno predelano hrano...Ali veste kakšna je razlika med doma narejenim kislim zeljem in kupljenim? Industrijski dodatki za hitrejše zorenje. Tisti, ki se hranimo naravno, ob industrijskem zelju dobimo drisko ob doma narejenem po klasičnem receptu pa ne...
    Tako da.....zdrav organizem prenese nekaj malega mesa brez škode, morda je res nepotrebno, je pa lažje vsak dan kaj drugega skuhati - seveda ne jesti mesa vsak dan, čimmanj predelanih proizvodov, veliko, sadja, zelenjave in drugih naravnih živil pa bo...in konec koncev tudi ni smisel življenja v tem, da neprestano tuhtaš, kaj boš jedel in se vse vrti okoli hrane...imunologi trdijo, da zdravju najbolj škodi stres oziroma naš odziv nanj, šele potem sledi način prehranjevanja...
    Poleg tega ne razumem, zakaj se ves čas poudarja, da smo ljudje neka izjema, inteligenca še daleč ni omejena samo na ljudi - življenje v naravi pa že od nekdaj teče tako, da ena bitja žro druge, brez tega bi prehranjevalne verige propadle in življenja kot ga poznamo, ne bi bilo več...pa tudi rastline so živa bitja in še daleč ne tako butasta kot ljudje mislijo.


    Izgovori ob uživanju mesa (in zakaj ne držijo) (3. del)

    Prispeval/a: brzica dne sreda, 16. december 2009 @ 13:23 CET
    Ah, pa še odgovor Aarhonu. Živali v naravi ne bi bilo manj, samo tistih, ki jih gojimo v hlevih pač ne bi bilo tako kot jih ni bilo pred "izumom" kmetijstva. Osnovni biološki zakon pravi, da količino živali določa to koliko imajo na voljo hrane in ne obratno (na primer št. ujed je odvisna od tega koliko je miši, zajcev in podobnega, št. miši pa od količine hrane v njihovem okolju in ne narobe). Skratka, če bomo ljudje vse pozidali ali spremenili v kmetijska zemljišča, bo pač ostalo manj hrane za živali v naravi in s tem tudi manj živali, kar se seveda že dogaja.
    Kot drugo, ali veste kako težko je narediti zaščitno ograjo za nasade? Srne brez težav preskočijo 3m ograjo. Lahko vam povem iz prve roke - in taka ograja ni poceni, če je zemljišče veliko. Poleg tega občine marsikje sploh ne dovolijo postavljati tako velikih ograj ali sploh ne dovolijo postavljati ograj, če na zemljišču ni ustreznega zidanega objekta z gradbenim dovoljenjem, česar pa seveda na kmetijskih zemljiščih ni. Skratka, če bi hoteli vašo sicer lepo idejo, spraviti v življenje, bi si kar nekaj zob polomili, žal. Se bo treba domisliti česa drugega :-)


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,53 seconds