Naši izvoljenci nam pripravljajo vedno »lepšo« prihodnost. Za 7. maj je predvideno odločanje o vnosu tim. fiskalnega pravila v Ustavo, češ tako bo dano jamstvo nam in vsemu svetu, da mislijo resno glede izenačenosti proračunskih prejemkov in izdatkov. Prav ta vsebina je že zapisana v sedmem odstavku 2. člena Zakona o javnih financah. Ali potem pri nas zakoni ne veljajo, jih ni treba upoštevati ali kaj je resnično namen tega pravila?
Do zdaj je marsikdo razmišljal, da potem ne bo denarja primeroma za sanacijo škode ob naravnih nesrečah, za nujne finančne posege pri urejanju nevzdržnih socialnih razmer ipd. Tukaj bodo razlogi višje sile spregled Ustave še vedno dovoljevali. Ne bo pa več ustavnega varstva ob znižanju plač v javnem sektorju, znižanju pokojnin in še kakšnih pravic. Tako se Zakon za uravnoteženje javnih financ oziroma tako osovraženi ZUJF ne bo mogel ponoviti. Upokojenci so zdaj na Ustavnem sodišču uspeli dobiti nazaj svoje pokojnine. Z vpisom fiskalnega pravila pa Ustavno sodišče sploh ne bo pristojno odločati, pa če jim še toliko zmanjšajo pokojnine.
Enako bo glede plač, vsaj v javnem sektorju, dokler »uporabnih« vzporednic ne povzame še zasebni sektor, v kar smo se v zadnjih 20 letih lahko prepričali. Posebna zgodba pri tem so sindikati. Kakšna bo njihova vloga v javnem sektorju? Le kako bodo zakonito stavkali proti zmanjšanju plač? Omejeni bodo na drobtine. Verjetno se bodo spet začeli ukvarjati z ozimnico, sindikalna vodstva pa še naprej s svojimi obilnimi plačami.
Zakaj smo v Stranki za trajnostni razvoj Slovenije - TRS takšnega mnenja? Do zdaj nihče iz sfere upokojencev ni odločno protestiral proti temu. Tudi odziv s strani sindikatov je bil mlačen. Pričakovati bi bilo vse kaj drugega, če pomislimo na njihovo organiziranost in mesečne prejemke vodilnih sindikalistov v primerjavi s prejemki velike večine številnega članstva.
Zaposleni in upokojenci se bodo zbudili šele, ko jih bo to fiskalno pravilo že udarilo in bo prepozno. Upokojenci in zaposleni sta pravzaprav kategoriji, ki bi že po logiki stvari v varovanju svojih pravic morali predstavljati parlamentarno večino volilne baze. S fiskalnim pravilom se bliža čas, ko bodo upokojenci morali spregledati, kdo jih leta in leta vleče za nos ter kdo je tisti, ki si zasluži njihovo zaupanje. Še hujša streznitev bo za zaposlene, saj bodo morali svoje sindikate končno postaviti kot sindikate ali se jim celo odreči, saj v množici primerov vidimo, da svoje naloge niso opravili.
Fiskalno pravilo je torej bližnjica. Je palica za dokončen obračun z v javnosti krivično razglašenimi največjimi porabniki proračuna. Pravzaprav zelo lahka pot v primerjavi z drugo možnostjo, ki bi bila moralna in logična ter bi se odražala v vračanju naropanega premoženja. Nihče razumen te druge možnosti od dosedanje politike ne pričakuje. Vsak razumnik učinkovit obračun z dozdajšnjo korupcijo vidi le v novih in moralnih ljudeh v politiki. Tako nam je tudi zdajšnja garnitura oblastnikov pred praznikom dela povedala, kaj jim pomenijo delavci in kaj jim pomenijo upokojenci ter sadovi njihovega dela, ki bi se morali odražati vsaj v dostojnih pokojninah. Privilegira tiste, ki nosijo krivdo za nastanek mizerije.
Stranka za trajnostni razvoj Slovenije – TRS
Izjava je dosegljiva tudi na linku http://goo.gl/wm2fQ
|