NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Svoboda izražanja   
    ponedeljek, 13. februar 2006 @ 05:20 CET
    Uporabnik: Tatjana Malec

    Kdo lahko postavlja meje svobodi izražanja – politika, religija ali človek sam? V primeru domnevno žaljivih karikatur preroka Mohameda se je dvignil ves muslimanski svet z ogorčenjem. Pri nas imamo več verskih skupnosti, ki različno pojmujejo svobodo izražanja, krščanski svet je zelo toleranten. V naši ustavi je zajamčena svoboda izražanja. Vprašanje, ki si ga zastavljam je, če lahko religija omejuje svobodo izražanja, če imamo svobodo izražanja v naši kulturi zapisano v naši ustavi kot absolutno vrednoto.

    Kje so torej mejniki, ki simbolizirajo meje svobode? V ustavi, zakonu, kodeksu, minaretu, ki bo stal pred našo prestolnico ali se bo ta mejnik po sili razmer izoblikoval v nas samih? Marsikdo bo odgovoril, da je ta mejnik etičnost in spoštovanje drugačnosti. Vendar tudi med slednjima mejnikoma je zelo krhek in tanek led. Kar je za enega nespoštljivo in žaljivo, je za drugega njegova svoboda izražanja.

    To bi ponazorila na primerjavi, ko je Kristus rekel desnemu razbojniku: »Še danes boš v raju«. Prerok Mohamed bi razbojniku, ki je kradel najbrž odsekal roko. Tako pravi Koran in šeriatsko pravo v surah Korana. Iz tega lahko uvidimo, da po zemljepisnih pasovih religije pripadajo različni duhovni dediščini in vrednotam.


    Ali sploh še potrebujemo zemljevid in krmarja, ki nam bo pokazal kje je naš mejnik? Je to cenzura ali samocenzura? Je to morda grožnja, avtoriteta moči ali je to argument, ki ti ga je tvoja kultura položila v zibelko?.

    Kakšno rezidenco si sploh lahko utrdi tuja kultura oziroma religija z drugačno lestvico vrednot v avtohtoni kulturi, ki ji je svoboda izražanja absolutna vrednota in nad vsem. Kje so torej mejniki in kdo nam postavlja mejnike? Ali bosta v praksi naša ustavna ureditev in demokracija v svetu, v katerem živimo, mrtev kos papirja, ali v praksi avtocenzura kot odziv na grožnjo?

    Klavrni davek plačuje ta naša ustava določbi o svobodi izražanja.

    Izražanje po pomenskosti besede v posamezni kulturi je vzorec svobode nič manj za enega kot za drugega. Ko gledam dogajanje na TV ekranih nehote ugotavljam kako majhna je pred grožnjo deklarirana svoboščina svobodnega izražanja in kako svet poklekne pred velikimi duhovi, ki vladajo svetu na način, ki je drugačen. Hkrati pa ugotavljam kako se je svoboda izražanja pri predsednikovi karikaturi na TV oddaji Hri-bar razbohotila prek vseh meja pa nihče od državljanov ni nič protestiral, da bi to utegnila biti žalitev ali pomanjkanje spoštovanja.

    V tem ogromnem talilnem loncu Evrope se srečujejo kulture, ki so si v svojem mišljenju in pojmovanju svobode izražanja različne. Multikulturnost Evrope je torej iluzija. To lahko zaključimo kaj hitro, ko se zazremo v TV ekran in gledamo burno odzivanje muslimanskega sveta.

    Koliko hude krvi zaradi domnevno žaljive karikature preroka Mohameda in koliko domnevnih žalitev je zmožna prenesti RKC v imenu demokracije, svobode izražanja in nenazadnje temeljev krščanstva, ki slonijo na strpnosti in odpuščanju.

    Pridobitev ognja v mitu ni čaščena kot tehničen, temveč kot kulturen dogodek. Tako je tudi s svobodo izražanja. Je pa hudo, ker imamo zanjo različna kulturna in etična merila. Mimo vseh teh meril pa sije popolnost, ki je nihče ne vidi, o kateri nihče ne govori, le občuti jo lahko vsak v sebi kot etično merilo in si to merilo postavi za mejnik svojega odgovornega moralno etičnega delovanja.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Tatjana Malec
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/SvobodaIzrazanja

    Here's what others have to say about 'Svoboda izražanja':

    New Case Study: U.S. Army Corps of Engineers and Yellowstone River Conservation District Council from River's ecosystem,
    Yellowstone River's ecosystem, predict future conditions, and distribute data to decision makers. [read more]
    Tracked on četrtek, 31. avgust 2006 @ 09:05 CEST

    Time To Revisit The Science Of Sexual Orientation from and some of the
    piece re-aired this past Sunday, we have received many of the same complaints and questions as before and thought [read more]
    Tracked on nedelja, 3. september 2006 @ 09:51 CEST

    men fisting
    female fisting pregnant fisting double fisting *censored* [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 00:17 CEST

    Time To Revisit The Science Of Sexual Orientation from group believe
    the early criticism, her goals for the piece, and the concerns those involved had in putting it [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 17:58 CEST

    Svoboda izražanja | 38 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 13. februar 2006 @ 09:55 CET
    Svoboda izražanja, sedaj si na potezi ti, da izkažeš svojo moč, svoj obraz, kakšne kite se prepletajo ob tvojih kosteh in kako si poraščena po svojem telesu.

    Društvo za zaščito ustave, sedaj ste na potezi vi! Zanima me kako pojmujete svobodo izražanja, vi, vehementni govorniki in pesestniki svobode izražanja.

    Da ne bo nesporazumov, vse spoštovanje verskim čustvom z moje strani, jaz sem si postavila mejnik, da jih ne žalim, samo razmišljam o svetu, v katerega sem vržena, da živim!


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: gabriel s dne ponedeljek, 13. februar 2006 @ 14:39 CET
    Pozdravljena Tatjana!

    Odprla si temo, ki se je večina boji, kot so se v grških mitih bali Pandorine skrinjice! Veliko vprašanje je ali ima naša civilizacija ob vsej svoji raznolikosti zdravilo za današnjo "skrinjico"!? Mnogi so nanjo nepripravljeni, tudi pri nas! Tvoje vprašanje je popolnoma na mestu in se pridružujem temu, kar si napisala!

    gabriel s


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 13. februar 2006 @ 15:21 CET
    Pozdravljen Gabrijel S,

    hvala, da deliš mnenje z mano. Že vnaprej sem vedela, da ne bo komentarjev, kajti komentarji so le na teme, kjer se brez pridržkov lahko reče vse, brez samospostavitve etičnega kriterija in meje do kje se lahko človek izreka.

    Človeška oseba ni preprosta enota, ki bi bila hierarhično izoblikovana tako, kot sta si ustava in zakon zamislila njeno delovanje - svobodna v svojem izražanju mnenj. Človek je običajno samokontrolirana oseba, je predvsem mnogovrstnost moči, vplivov in različnih elementov in interesov. Človek ima več jazov, kar pomeni da ni neodvisnih vrednot, načel, norm za delovanje.

    Delovanje človeka ni odvisno od stvari, ki jih hočemo pojmovati za dobre, misli se spustijo z vrvice, ko si lahko brez konsekvenc dajo duška.

    Vrednote kot takše obstajajo, ampak so stvar interpretacije nekega časa in prostora, predvsem pa ozračja v katerem se resnice ali laži izrekajo. Razen v primeru iz tega prispevka, se največkrat sodobni povprečni slovenski človek prepušča smovoljni in absolutni svobodi izražanja, brez odgovornosti in etični avtonomiji brez objektivnega temelja.

    Prizadevanje za utemeljitev človekove svobode s pravico do svobodnega izražanja, njegove avtonomije, odgovornosti in socialne razsežnosti, je sam etični relativizem porušil že v vprašanjih, ki zadevajo naše bivanje, zato kako bo odgovarjal na vprašanja izven tega, si je popolnoma nemogoče odgovoriti. Po vsej verjetnosti pa z molkom in s strahom, ki sta očitno močnejša kot svoboda izražanja.

    LP Tatjana



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Ljuba dne ponedeljek, 13. februar 2006 @ 20:04 CET

    Tvoja svoboda na meji se konča,
    kjer se pričenja svoboda drugega!

    Ljuba Žerovc
    http://www.modrostizbrane.com



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: titud dne torek, 14. februar 2006 @ 08:11 CET
    Tatjana, kako si lahko tako prepričana, da ti ne žališ? Ker se nihče užaljeno ne odziva na tvoje trditve in prepričanja? Kaj pa če jih molče požira ali pa zanje sploh ne ve, da bi se lahko odzval užaljeno? Ali pa kljub vedenju enostavno ne premore takih načinov izražanja užaljenosti, ki bi se vklapljali v tvoj vrednostni sistem in zato ti izražene užaljenosti enostavno ne zaznavaš kot take ampak zgolj kot napad na tvoje vrednote? Svoboda izražanja lahko deluje le v poenotenem, univerzalnem vrednostnem sistemu, kakršen pa na tem svetu žal ali na srečo ne obstja. Žal, ker zaradi tega prihaja do nesporazumov in nehotnih tragedij in na srečo, ker če bi obstajal, bi ne bil avtonomen in avtohton, ampak vsiljen in hegememonski, ki bi zato ne služil vsakomur po svoje kot služijo različni vrednostni sistemi zdaj ampak zgolj interesom hegemonov.

    ---
    titud



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 14. februar 2006 @ 11:08 CET
    Pozdravljan Titud!

    Kako si tako prepričan, da so moje trditve in prepričanja do koga žaljive, če jih sploh v tem prispevku nisem navajala. Konkretno do določene religije in vernikov se sploh nisem opredeljevala, ker ni bil to namen mojega prispevka. Omenila sem le zemljepisne pasove in religije, ki pripadajo različni duhovni dediščini in vrednotam in en primer, ki je značilen za dve religiji in je vsem dobro poznan. Nisem odkrivala tople vode. Jaz sploh nisem govorila o svojem prepričanju, ker je moje prepričanje za ta prispevek popolnoma irelevantno. Izpostavila sem v svoji kolumni samo vprašanje svobode izražanja in javnost vprašala kje so tisti mejniki svobode izražanja, ki so etično in moralno sprejemljivi glede na zapisano ustavno načelo o svobodi izražanja. Ne vem zakaj bi s tem vprašanjem lahko koga žalila.

    Kaj pa če je moje vprašanje merilo na vse tiste užaljenosti, ki sem jih jaz in tudi drugi so jih morali požreti v imenu načela svobode izražanja? Konkretno imam v mislih Društvo za zaščito ustave in krivic cerkve.

    Kaj pa če je to načelo svobode izražanja v naši družbi dvorezen meč, ki enemu lahko odmeri velik kos užaljenosti, da ga pogoltne, v drugem primeru, ko pa deluje strah pred njegovim pragom svobode izražanja, se ves pogum spremeni v strahopetno strašilo, ki se mu tresejo hlače. In če me kaj moti na tem svetu, me potem moti takšna psihična drža.

    Tudi sam si se teoretsko ukvarjal s čustvi in tudi z vprašanjem demokracije.

    Citiram nekaj značilnih odlomkov iz tvojih prispevkov, ki bodo morda dali odgovor na to kar se sprašujemo. N. pr. o čustvih:

    Pišeš: V stari grški kulturi spočeta ideja in zahteva po racionalnem obvladovanju čustev, iz katere so na veliko črpali krščanski avtorji in pozneje razsvetljenska ideologija ter moderni družboslovci oziroma vsa zahodna civilizacija nasploh, se je obdržala vse do druge polovice 20. stoletja. Zahodna tradicija je dajala prednost razumu in racionalnosti pred čustvi in drugimi domnevno iracionalnimi vidiki človeške eksistence.

    Verjetno je tudi slovenska ustava dala prednost razumu in racionalnosti pred čustvi in drugimi domnevno iracionalnimi vidiki človeške eksistence, čeprav naša kultura daje čustvom poseben pomen in jih spoštuje. Nimajo pa vsi te kulture, da bi čustva, zlasti verska, spoštovali.

    Glede demokracije v Evropi in arabskih državah ugotavljaš:

    Evropske države so se v svoji uniji zaplezale v demokratični formalizem, ki naj bi izražal nek skupen interes vseh, v resnici pa se skozenj izraža le interes birokracije, ki jo je aparat unije ustvaril za lastno upravljanje.

    Arabci so se sposobni upravljati med sabo in drug z drugim skoraj brez nepotrebne demokratične ornamentike.

    Zdaj, ko smo razkrili zmotno predpostavko o razširjenosti demokracije na našem planetu in jo s tem odvezali usodne odgovornosti za njegov obstoj, lahko razkrijemo še njeno praktično neuporabnost.

    Moderna teorija demokracijo gradi na ideji tolerance. Ta ideja je nastala kot odgovor na boleče zgodovinske izkušnje, ki sta jih rodila verska nestrpnost in fanatizem. Njena podlaga je teza, da ima svoboda prednost pred resnico, da v imenu nobene resnice ni dovoljeno posegati na področje duhovne in fizične svobode drugega in drugačnega.

    Človekovo dostojanstvo je utemeljeno prav na tej svobodi vsakega posameznika in vsake združbe, da tudi sama spoštujeta to osnovno pravilo. Toleranca se je rodila na osnovi prepričanja, da noben posameznik, filozofija ali religija nima popolnega uvida v resnico. Zaradi te splošne nepopolnosti ravnajo posamezniki in njihove združbe (religiozne, politične, civilne) dosledno samo tedaj, če dopuščajo obstajati druga drugi. Demokracija naj bi tako le protokolarno zajela medsebojno sobivanje znotraj vzpostavljene tolerance. Te tolerance demokracija tako ne more zagotavljati, kvečjemu obratno, tolerantnost šele omogoča demokracijo.

    Zato so absurdni poskusi 'izvažanja demokracije', ki demokracijo poskušajo s 'korenčkom in palico' vzpostavljati v okolja, ki ne poznajo tolerence.

    V kolikor toliko tolerantnih okoljih, recimo v zahodnih evropskih državah, pa prihaja do drugačnega absurda: vrtenja sistema demokratičnih pravil v politiki v prazno. Zahodna politika se je ujela v pravno-formalne norme, v katerih se izčrpava. Dejanski problemi se potiskajo v sfero pragmatičnega obvladovanja problemov, pravno-politični sistem večino energije porablja za lasten pogon, v senci te formalno neoporečne demokratične zgradbe pa z vso doslednostjo deluje geslo Laissez faire –laissez passer.

    Ko se v ta model čiste formalne demokracije uspe vriniti kakšen avtentičen interes posameznika ali skupine, sistem odreagira panično in tak interes takoj označi kot poskus netolerance, populizma itd. Sformalizirana demokracija skratka ni več sposobna avtentično artikulirati soobstoječih resnic in začne svoj lastni formalizem uveljavljati kot destilacijo teh resnic oz. edino resnico. Izvorna tolerantnost se sprevrže v indiferentnost, ta pa v dejavno ignoriranje drugega in drugačnega.


    Od kje nam torej še vedno vera v demokracijo? Glavni razlog najbrž tiči v naši izkušnji, da ima eno regerativno sposobnost, da se tudi skozi tiranije pa milijone žrtev nazaj na novo vzpostavi, da je zgodovina praviloma na njeni strani. Da je ni mogoče uničiti, tudi če gre skoz instititucionalne krize. Po tej interpretaciji smo tudi na začetku 21. stoletja pripravljeni potrpeti vse mogoče pritiske, se odreči suverenosti, se iti nasilje in ignoranco, čeprav se zavedamo, da to ni ravno v duhu demokracije. Kot da verjamemo, da se demokracija lahko le skozi svojo nepopolnost razodeva.

    Odrešuje nas torej vera v odrešujočo moč demokracije in ne toliko dejanska demokracija sama, zato demokracija v praksi lahko funkcionira le kot neke vrste božanstvo, ki se ne sme do konca razodeti, če ne vera ne bo več potrebna in razpadel bo svet, ki ga ta vera drži skupaj. Demokracija torej ne sme povsod pa do konca polno zaživeti ravno zato, ker vsak posameznik in združba na demokracijo gledata kot na ideal, za katerega se je treba boriti in za katerega se je treba žrtvovati.

    Demokracija kot dogma tako gradi na idealu svobode, za katero je treba žrtvovati najprej lastno resnico. Ta dogma pa je v direktnem nasprotju z idealom tolerance, ki omogoča vsakemu posmezniku in družbi priti do lastne resnice pod edinim pogojem, da se je drugemu ne sme vsiljevati, ker nobeden končne resnice ne more posamično posedovati. Tam, kjer se ideal svobode razglasi kot končno resnico in se s tem začne vsiljevati drugemu, se demokracija kot življenjska praksa neha in začne vera vanjo kot dogmo. Demokracija je tako v prinicipu neuničljiv mit na katerega se lahko sklicuje vsakdo, če je le za ohranjanje tega mita pripravljen žrtvovati lastno resnico.

    Tako torej ti Titut pišeš o vprašanju demokracije in seveda posredno tudi o vprašanju svobode izražanja, ki je temeljno načelo demokracije.

    Titut, mislim, da si že ti odgovoril v svojem prispevku na vprašanja, ki sem jih postavila v svojem prispevku. Le na eni točki se razhajava. Nikakor ne menim, da si s tem svojim prispevkom koga užalil. Prepričana pa sem, da bi se marsikdo lahko odzval na tvoje trditve in prepričanja, pa zanje ne ve ali jih molče požira, saj mu ne gre v glavo, da je demokracija le dogma, ki gradi na idealu svobode, za katero je treba žrtvovati lastno resnico. Demokracija je torej dogma, se pravi netrpeča ugovora, čeprav nedokazana, da obstaja. Govoriš o telarnci, ki pomeni sprejemanje drugega. Jaz pa govorim tudi o tem, da človek pač potrpi, četudi ne sprejema vrednot drugega, ki mu jo drugi vsiljuje s svojim lastnim prepričanjem in kulturo, ki je tebi tuja.

    Gre pa tudi za toleranco potrpeti, da vlada po nekod že ustaljeni red in tradicija, ki ji je svoboda izražanja nekaj povsem samoumevnega. Zakaj bi bil eden bolj občutljiv od drugega?

    Dejstvo pa je, da se etika razlikuje od danes običajne prakse, običajnega trgovanja in kratkoročnega gledanja. Etika se mora posvetiti prihodnosti, gledati mora v prihodnost. Soočiti se s prihodnostjo ne pomeni nasloniti se na neko zelo močno teorijo o dogmatičnosti demokracije, ampak pomeni delovati kljub negovtovosti oziroma na podlagi edine gotovosti in objektivnosti, ki se razodeva v Drugem.

    Moralno stališče pomeni prav to, da človek to negotovost sprejme in skuša iz nje živeti. Za vse probleme, ki nam jih življenje odpira, je značilna nedoločenost. In v njej tiči temeljno vprašanje etike. Enoumnega odgovora na to vprašanje ni.

    Hvala, ker si bil v svojem prejšnjem prispevku (objavljen na Pozitivkah), ki sem ga uporabno aplicirala na to temo, v svojih odgovorih tako jasen in moram reči, da se je marsikaj razjasnilo. Ob vsem tem bi dodala še to misel, da je osnovno vodilo človeka emancipacija misli. Ta pa pomeni neko stopnjo, nek korak v razvoju, ki dobi neko vlogo v svetu.

    Z razglasitvijo samozadostnosti človekovega razuma je sodobni svet zavrgel upravičenost Boga, da oblikuje človekovo usodo, in s tem zavrgel možnost, da bi bila vzpostavljena dovolj solidna osnova za moralo. Korenine moralne nemoči pa segajo še globlje. Sodobnost je zdrobila v prah kakršnokoli osnovo, na kateri bi lahko prepričljivo utemeljili moralne zapovedi. Spodkopana je moralnost in tako odgovornost, zato so vrednote vse bolj zreducirane in odpirajo prostor za neracionalno, neutilitarno in neprofitno moralno prizadevanje. Kako do odgovornosti in človeške ljubezni, to je temeljno vprašanje.

    Lep pozdrav vsem, ki to problematiko spremljate

    Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: titud dne torek, 14. februar 2006 @ 15:46 CET
    Tatjana, prvi korak k odgovorom, ki si jih o svobodi izražabnja zastavila v tesktu, je ta, da ne pričakuješ, da ti bodo odgovore dala država (ustava/zakon), religija (RKC, islam in njeni kodeksi) ali kako drugače organizirana množica medijskih potrošnikov. Svobodo izražanja si postvaljaš in omejuješ lahko le sam, pri tem pa je edina etika, na katero se lahko opiraš ta, da si jo boš vzel točno toliko, kolikor jo lahko preneseš. Svoboda izražanja je namreč tud svoboda reakcije na to tvoje izražanje (kar je le drug izraz za svobodo izražanja drugega), pri čemer je edina netičnost, ki jo jest vidim, pričakovat od države/religije/kapitala, da te bodo bodisi sistemsko podpirali v svobodi lastnega izražanja bodisi te bo sistemsko ščitli pred svobodo izražnja drugega. Ker tle se svoboda izražanja neha in tle se začne ideološka propaganda, ki preglašuje in utiša tistega, ki takšne sistemske podpore nima.

    ---
    titud



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 14. februar 2006 @ 17:01 CET
    Pozdravljen Titud,

    priznam ti, da nisi lahek sogovornik, ker postavljaš vprašanja zelo zamotano, da se ne bi dotaknil problema, ki je zelo nazorno postavljen. Nekako dogmatsko. Samo še kakšen Bog nas lahko reši teh zadreg. Duh, ki ne občuduje, tudi sam ne zaslužbi občudovanja. To je moje osnovno merilo. Ravnaš se po izreku: Kdor zlomi ključavnico, uniči tudi tisto, kar je zaprto. Očitno je v tvojem interesu, da je to tako. Morda.

    Svoboda je po tvojem tisti domet, ki ga lahko preneseš. Strinjala bi se z mislijo, da zareza v temepeljski zastor in rez v gordijski vozel naznanjata trpečega in dejavnega gospodarja sveta.

    No, pa recimo, da je domet tvoje svobode tudi bogastvo, ki bi ga lahko poimenovali tudi domet življenja. Volja je torej slepa, bolečina pa kratkovidna. To je običajno v svobodi, ki se nam ponuja kot dogma, kot praviš ti.

    No pa preidimo k stvari, jaz ne vidim merila etičnoti v tem, da bi mi država ali kakšna druga inštitucija določala domet moje svobode izražanja, to lahko storim sama in izgrebem iz sebe tisto etičnost, ki ščiti druge pred mano, ne pa tudi mene pred drugimi. Okej, tudi tako lahko rešujemo problem če je temu tako, kot ti praviš.

    Idološka propaganda, o kateri ti pišeš, mi prav dol visi, ker me ideologije niso nikoli zanimale in tudi nisem pričakovala, da bi me kakšen sistem ideološko podprl. Druga stvar pa je ustavna ureditev, ki mi določa krog, v katerem se lahko sučem v svobodi izražanja. To je bilo vprašanje, vendar ti se vrtiš, kot mačka okrog vrele kaše.

    Po tvoje te torej pravni sistem ne bo ščitil pred svobodo izražanja drugega, kar pomeni da je ta svoboda izražanja lahko tudi nasilje. Tu se pa vse neha. Nasilje proti nasilju pa veš kako se bori. Običajno s pestmi. Jaz mislim, da ideološka propaganda ima podporo, vendar le tedaj kadar ideologija služi oblasti. Postal si torej ranljiv, odložil si orožje, ker nimaš odgovora.

    Svoboda reakcije na mojo svobodo, ki ni nasilna, je lahko samo nenasilna svoboda in to je "keč" vse razprave. Dogme pa ne vodijo dlje kot do Rta dobrega upanja, če četudi gre za demokracijo in načelo svobode izražanja, vedno nas pa tok vodi proti njemu.


    LP Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: titud dne torek, 14. februar 2006 @ 19:04 CET
    Ustavna ureditev v ničemer ne sme določat kroga, ki bi določal, o kom in kako se smeš ali ne smeš izražat. Če to določa, daje sistemsko podporo izražanju določenim vsebinam ali osebam, to hkrati pomeni, da sistemsko onemogoča izražanjem drugih in drugim. Zelo eksplicitno si se v tem kontekstu vprašala, ali ne bi blo morda etično, če bi pod sistemsko zaščito (zakonsko/ustavno) vzeli npr. predsednika in zelo jasno ti odgovorjam, da te zaščite ne sme imet noben. To je zame edin spremejemljiv ustvani okvir svobode izražanja. Naj toži predsednik kogarkoli, če mu krati svobodo izržanja, ampak enako bom tožu predsednika tud jest, če bo on onemogoču svobodo izražanja men. Svoboda izražanja nima nobene veze z nasiljem, če seveda ni hujskanje k nasilju, ampak to ni več svoboda izražanja ampak organizarna propaganda, ki je mogoča le, če je sistemsko podprta, proti čemur sem se tudi zelo jasno izreku. Da je svoboda reakcije na mojo svobodo, ki ni nasilna, lahko lahko samo nenasilna svoboda, je res "keč" vse razprave. Svoboda izražanja je vedno nenasilna, to je njen notranji samoregulacijski mehanizem. Seveda le pod pogojem, da svoboda izražanja ne postane premet sistemske regulacije države, idelogije, cerkve ali pritiska istomisleče raje.

    ---
    titud



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 14. februar 2006 @ 21:11 CET
    Titud,
    vtis imam, da me vabiš k izrekanju o temi, ki ni predmet te razprave.

    Ne bom se izrekala o tej temi, ker moj namen je bil odpreti debato o svobodi izražanja in mejnikih.

    Ustava in zakon ne določata mejnikov, dokler izrekanje ne trči ob zakonsko normo.

    Slovenska družba je del svetovne družbe. Na nov svetovni red se moramo šele privajati. Načelo prvenstveno skupnega dobrega je temeljno načelo, ki izhaja iz religijskega izročila, ki ga ohranjajo vse družbe, utemeljene na krščanskem, muslimanskem, hindujskem ali drugem religioznem izročilu.

    Ob poudarjanju posameznika je tekel proces individualizacije družbe. Ni pravičnost posameznika v tem, da vsak terja svojo pravico, ampak v tem, da jo vsi skupaj zagotavljamo drugim.

    V ospredju je človekovo dostojanstvo. Svoboda vsakega človega je utemeljena v danosti vsakega posameznika. Težava pa nastane pri uveljavljanju te svobode za vse ljudi, ker nujno prihaja do trčenja interesov. Nujno je upštevati svobodo posameznika, vendar nastane vprašanje, do kam lahko vsak svojo svobodo uporablja na račun drugega.

    Kdor je močnejši, premožnejši, kdor ima večjo oblast, skratka kdor ima boljše izhodišče, bo imel več uspeha in bo podredil druge. Nekonkurečno je tekmovanje z drugim, ki ima slabše izhodišče. V tako imenovanem praznem prostoru tekmujajo posamezniki ali skupine kdo bo bolj spretno izkoriščal svoj položaj.

    Zlo je povečalo nenasitno oderuštvo. Dandanes je nastal še idejni problem enakosti. Nastaja vprašanje kako omogočiti svobodo vsem in utemeljiti enakost in utrditi bratstvo in enotnost med ljudmi. POmembno vlogo pri tem naj bi imela država, ki naj zagotovi družbeno pravičnost.

    Mnogi se morajo zadovoljiti z drobtinicami z mize bogatinov, kar ustvarja vrenja, ki se odražajo na najrazličnejše načine, tudi z nasiljem, ki izhaja od prikrajšanih skoz različne verske pripadnosti.

    Skrata v vseh teh komentarjih smo odprli številna vprašanja in na nobeno nismo odgovorili, ker smo se izognili izrekanju in sodbam. Pomanjkanje čuta za pravičnost in zapostavljanje družbeno prizadetih, ruši temelje zdrave družbe. In v tem je največji problem.

    Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: titud dne sreda, 15. februar 2006 @ 07:35 CET
    "Koliko hude krvi zaradi domnevno žaljive karikature preroka Mohameda in koliko domnevnih žalitev je zmožna prenesti RKC v imenu demokracije, svobode izražanja in nenazadnje temeljev krščanstva, ki slonijo na strpnosti in odpuščanju." Tatjana, ta citat kliče po posebni sistemski (zakonski/ustavni) zaščiti RKC pred svobodo izržanja, ker da svoboda izražanja najeda temelje krščanstva kot sta strpnost in odpuščanje. Ne vem, če se zavedaš, ampak to klicanje po sistemski zaščiti postavlja pod vprašaj same temelje krščanstva, ker zgleda kot da bi strpnost potrebovala pred nestrpnostjo posebno zaščito, da se lahko udejanja. Namesto da iščeš argumente za sistemsko zaščito pred svobodo izražanja, ki da izhaja iz napačnih vrednostnih izhodišč religije drugih, se raje vprašaj o trdnosti vrednostnih izhodišč svoje religije. Izgleda, kot da je ta šibkost premosorazmerna z velikostjo potrebe po njeni sistemski zaščiti. Po moje pa je potreba po sistemski zaščiti le odraz strahu pred sistemsko podporo, ki jo uživajo islamske religije v državah, kjer je islam večinska religija. Namesto da bi se torej tvoji pozivi usmerili v ukinitev vsakršne sistemske podpore izražanju verskih čustev kjerkoli po svetu, kličeš k vzpostviti prav take sistemske zaščite izražanja verskih čustev na zahodu. Evropsko multikulturalnost zato opredeljeuješ kot slabost, ki jo moramo presečt z vzpostavitvijo sistemsko zaščite izražanja (samo krščanskih?)verskih čustev na nacionalnih ravneh (v ustavah), da bi Evropa kot multinacionala skupnost pod okriljem skupnih vrednot krščanstva lahko ponudla enakovreden odgovor muslimanskemu svetu. V takem načinu pokroviteljstva nad t.i. svobodo izržanja krščanski verskih čustev ne vidim nobene razlike od pokroviteljstva šeriatskega prava muslimaskem svetu nad svodo izražnja islamskih verskih čustev. Gre za izbijannje klina s klinom, pri čemer bi moral zahod svoj klin šele ponovno stesat po izprčano neuspešnem modelu izpred tisoč let.

    ---
    titud



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 15. februar 2006 @ 10:01 CET
    Pozdravljen Titud!

    Z mojimi besedami hočeš povedati nekaj drugega, kot sem hotela povedati jaz. Nisem govorila o posebni sistemski zaščiti krščanstva pred svobodo izražanja. Sistemska zaščita svobode izražanja je že podana v ustavnem načelu o svobodi izražanja. Strpnost pred nestrpnostjo ima dve zaščiti: ena je podana v ustavi in zakonu in je sankcionirana, v kolikor nestrpnost preseže dovoljene meje in se obnaša kot nasilje. Tista strpnost, ki sem jo namenoma naglašala v svojem prispevku pa se ni nanašala na sistemsko zaščito, ker ta že itak obstaja ali midva govoriva o njej ali ne. To so sankcije za kršitev v zakonu zapisanih prepovedi, ki ne spadajo na civilizacijsko raven človeka. Jaz sem govorila o etiki, o spoštovanju drugega, sožitju in tudi o spoštovanju verskih čustev. O tem sem govorila, kako je potrebno, da ljudje odkrijejo v sebi izvir moralnih sposobnosti. Gre za standarde obnašanja, ki niso povsem odvisni od zakonodajalcev, temveč od človeka samega. Vsak človek se na tem svetu želi dobro počutiti, zato se izogiba bolečini. Gre za to, da zna človek postaviti svoje samoljubje v neke razumne okvire, da ne prizadene drugega. Vsaka razumna oseba mora priti do osnovnega spoznanja, da je delati dobro drugemu boljše, kot delati slabo. Rekla bi, da je to neka pogodbena teorija, ki bi se jo morali ljudje bolj zavedati. Vsakdo je sposoben moralne izbire in odločitve. Svoboda presojanja in odločanja zaenkrat potrebuje zunanjo prisilo, ki človeka vodi k dobremu delovanju. Kaj bi bilo, če ne bi bilo ustave in zakonov, ki dajejo človeku demokratično pravico do svobodnega izražanja, vendar tej svobodi določajo okvire, ki so povezani z dostojanstvom človeka, njegovo častjo, dobrim imenom, in nanazadnje s človekovimi svoboščinami, med katere sodi tudi verska opredelitev, itd.

    Človeška stvarnost se sestoji iz mnogih dvoumji, zato so si moralne odločitve veliko krat nasprotujoče. Vso umazanijo in dvoumnost tega sveta ni mogoče premagati s sistematičnimi pravili. Čustva in ideale namesti brezčuten in preračunljiv razum. Dogajajo se nam stvari, ki nimajo natančno ugotovljenih vzrokov in kriterijev in stvari niso racionalno razložljive. Vprašam te: Zakaj bi človek na način, kot mi ga ti pripisuješ, že vnaprej preračunal in spravil vsak pojem v natančno določene kategorije, ki jih ni mogoče utemeljiti in opravičiti z nekimi človeškimi sodbami. Ali ni dovolj, da spoštujemo človekova čustva? Ali ni že to dovolj, da drug z drugim delimo svoj strah in tesnobo. Stvarno stanje je lahko novo upanje za oblikovanje bolj humanega sveta. V svojem prispevku nisem imela v mislih, da bi človekove mejnike postavljale iluzije, niti da bi bilo vse do potankosti sankcionirano, zanimal me je tisti človeški standard, ki trenutno žene ljudi v delovanje in ni nobeden nadomestek za funkcioniranje zakona, temveč je preprosto moralni izraz mene in tebe ter vsakega od nas.

    Zato spoštovani sogovornik, ni kar mi ne potikaj domnevnega tvojega prepričanja, da naj bi bil moj poziv usmerjen v sistemsko podporo izražanju verskih čustev kjerkoli po svetu in da kličem po sistemski zaščiti izražanja verskih čustev. Multinacionalna evropska skupnost izhaja iz vrednot krščanstva, saj je na njih gradila svojo kulturo. Govoriš o pokroviteljstvu ene ali druge religije. Nič od tega si svoboda ne želi, le iz vsake religije naj izstopi nek moralni zagon, ki je sposoben biti nosilec etičnih principov, brez kodificirane moralnosti v vseh tistih posamičnostih, ki so stvar človekove vesti. Po vsej verjetnosti je to tisti mejnik o katerem sem govorila in sem postavila vprašanje, pa tudi nekatera konkretna vprašanja, na katera pa nisem dobila odgovora, ker so bile poziv vesti. Moje spoznanje je edini način, kako lahko čutim in kako misli izgovorim.

    LP Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: titud dne sreda, 15. februar 2006 @ 18:57 CET
    "Govoriš o pokroviteljstvu ene ali druge religije. Nič od tega si svoboda ne želi, le iz vsake religije naj izstopi nek moralni zagon, ki je sposoben biti nosilec etičnih principov, brez kodificirane moralnosti v vseh tistih posamičnostih, ki so stvar človekove vesti." Govorim o univerzalnem etosu, s katerim mora bit itak prežeta vsaka od svetovnih religij, če se je hotela ohranit skoz stotine generacij in čez tisoče let. Ta etos je tako pratemeljen in samoumeven, da ga večina religij niti zapisnega nima v svojih svetih knjigah, zato v kontekstu svobode izražanja iz religij ne more niti izstopat. Svobodi izražajnju nobena religija zato ne more dat moralnega zagona, prej obratno, odsotnost religiozne morale posamičnih religij šele odpira prostor in daje zagon svobodi izražanja. Svetovni etos (po Hribarju svetost življenja, posvečenost mrtvih, človekovo dostostojanstvo in zlato pravilo življenja ´ne delaj drugemu tistega, kar ne želiš, da bi drugi delal tebi') so čisto dovoljšnja moralna osnovna in hkarti omejitev za svobodo izražanja, vse ostalo je bolj ali manj religiozna navlaka, ki služi zatraševanj ter omejevanju svobode izražanja zaradi zadovoljevanja pragmatičnih interesov kateregakoli klera v šapnoviji z noslilci posvetnih oblasti.

    ---
    titud



    V svoji biti je sveto vse bivajoče (Marko Uršič)

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 15. februar 2006 @ 21:38 CET
    Govoriš o svetem po Marku Uršiču. Uršič se sprašuje, kako naj mislimo sveto, če iz njegovega območja že vnaprej odmislimo božje? V dialogu s Hribarjem je Uršič rekel, da moramo pristati na trditev, ki jo sprejemata oba Uršič in Tine Hribar,: "Če nas svetost ne objema tu, nas ne bo nikjer." Sveto ni nič kaj takega, kar bi si človek lahko prislužil. To bi bilo kvečjemu nekaj, kar ga napolnjuje z zavestjo nepoštenega, nečistega, grešnega, včasih že kar zločinskega; koliko grdih misli in vzgibov se podi po glavi v človekovi notranjosti. Ali naj človek ob tem doživi zavest svetega in posvečenosti? Človek strmi nad prepadom svojih zmot in zablod.
    Uršič spet razlaga Hribaju, da nič bivajočega ni svetega, toda v svoji biti je sveto vse bivajoče. Kolikor ima vse bivajoče za svojo bit od Boga, toliko je tudi vsako bivajoče sveto. Uršič spet poudarja, da med bivajočim in svetom ni nepremostljive razlike. Res pa je, da je po njegovem iskanje božjega imena drugotnega pomena, saj govoriti o Bogu, pomeni hoditi po robu. Vsega pač ni mogoče utopiti v besedah, zlasti kadar trčimo ob neizrekljive skrivnosti. In zakaj se tej skrivnosti ne bi reklo Bog. Tako se Uršič sprašuje v pogovoru s Hribarjem. Zato mislimo, da je ime Bog še vedno najbolj primerno za nemožno izrekanje tiste skrivnosti, v katero naj bi človek verjel in v katero naj bi človek tudi strmel.Za sklep se odpira samo na eno vprašanje v dveh oblikah: "Zakaj bi se temu reklo Bog?" (Hribar) in obratno zakaj bi se tej skrivnosti ne bi reklo Bog" (Uršič).

    No če že govorimo o krščanstvu ga ni mogoče reducirati na Cerkev. Krščanstvo v eni izmed svojih razsežnosti ne dela razlike med svetim in posvetnim. Odpravlja Zakon kot temelj ljubezni, Boga Očeta kot avtoriteto nad ljudmi, Božje kraljstvo na zemlji, ukinja nasprotstvo med nebom in zemljo, med profanim in sakralnim. Posvetno je posvečeno. Tudi človeško telo je sveto. Namreč kot posoda najsvetlejšega. Svet je torej nekaj svetega, vendar ne sam na sebi, marveč po posvečenosti, ki jo prejema od Boga. Bog je ljubezen, še več je Ljubezen, toda ljubezen ni Bog. To bi bila ena izmed formulacij božje transcendence.

    Religija naj bi upadala in rastla, kakor bi se pač gibali vera v Boga in vera v Človeka. Zaprti smo v krog teocentrizma in atropocentrizma. Dvoje zrcalnih gospostev. Niti Bog niti človek ne pustita biti človeku človek. Zahtevata, da naj človek ne bo človek, vendar nekaj več, skratka nekaj drugega. Naj preseže (transcendira) samega sebe. Naj se odreče naravnemu v imenu nadnaravnega. Nadnaravnega kot onostranskega. Krščanstvo naj bi gradilo notranjega človeka. V tem je njegovo poslanstvo. Duhovniki so se žrtvovali in se še vedno žrtvujejo za sočloveka, za bližnjega. Vzgajali so cele narode, skrbeli so za dušo vsakega, mu stali ob strani vse življenje, zlasti pa ob smrti, ga s pomočjo obredov združevali ne samo v tostransko občestvo, temveč tudi v onostransko. Bog ima v sebi naravno načelo Nagrajevalca in Kaznovalca. Slej kot prej postavlja za glavno načelo življenja človeku načelo daj - dam. Cerkev ne moremo zreducirati zgolj na izpostave volje do moči. Ni nič slabša od vseh drugih institucij. Sizrofrenost se lahko izraža samo v tako imenovanem patološkem narcisizmu, v nenehnem prilagajanju sebe najrazličnejšim vlogam, ki določajo človeka še preden se je pogledal v ogledalo. Selitve k drugim, nekrščansim religijam? Iskanje sebi primernega Boga? Zatekanje k božanstvu, ki naj ne bi bilo osebni Bog, vseeno pa naj bi bilo v njem nekaj božjega? Spogledovanje z budizmom, ki združue vero v nesmrtnost? Številna so ta vprašanja o katerih bi v nedogled lahko debatirali. Vsekakor pa niso ta vprašanja krščanska navlaka (ala Dragoš). Meni se zdijo s krščansko filozofskega vidika izredno zanimiva, obogatijo človeka in njegovo bivanjskost. Politično materialistično nastrojeni FSPN-ju je manjkalo živeti v prostoru in prostor razumeti, v tem je problem. Zato reproducira polovične mislece, ki niso sposobni stopiti na rob skrivnosti in se zastrmeti. Takšno mišljenje, da je vse navlaka je človeški pogreb. Ko se ne razume temeljev in potreb človeka in se jih podreja ideologiji, mu jih ni treba priznavati.Vendar je potrebno bogastvo misli, potrebno je očiščenje in pomlajevanje duha. Obnovitev in utrditev duhovnega življenja, obogatitev bivanjskosti. To pa ni navlaka. Življenje je samo eno. Živeti ga pomeni doživeti razsvetlitev. Sveto je res presežno, toda v svoji presežnosti nepresegljivo. Tako je rekel Uršič, ne bom ponavljala, kar sem že uvodoma povedala. Zanimivo je še nekaj, da prek razmerja Heidegger - Japonci nastaja nova kultura sveta, katere vzivo bo postkonfesionalno razumevanje sveta. Tako razčiščuje Hribar Uršiču o razliki med božjim in svetim. Teh vprašanj pa ne moreš rešiti z enim ali dvemi stavki.

    LP Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: gabriel s dne četrtek, 16. februar 2006 @ 08:19 CET
    O svobodi govora je lepo govoril Manuel Barroso v evropskem parlamentu! http://24ur.com/naslovnica/novice/svet/20060215_3069457.php



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 16. februar 2006 @ 13:29 CET
    Ostro obsojamo nasilje, ki je v muslimanskem svetu izbruhnilo po objavi karikatur preroka Mohameda v nekaterih evropskih časnikih, je v Evropskem parlamentu poudaril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Pri tem je poudaril, da je svoboda govora ena temeljnih vrednot EU, vendar pa ima tudi meje, ki jih je treba spoštovati. "Vlade ne predpisujejo ali avtorizirajo mnenj, ki jih izražajo posamezniki. Zato njihova mnenja zadevajo samo posameznike in ne predstavljajo mnenj posamezne države, naroda, vere. In zato ne bi smeli dovoliti, da se nekateri pretvarjajo, da je tako," je dejal Barroso. Komisija si bo skupaj z avstrijskim predsedstvom še naprej prizadevala za rešitev konflikta na miroljuben in konstruktiven način, je poudaril.
    "Nismo zaskrbljeni zaradi mirnih protestov proti objavi, temveč nas skrbijo nasilne reakcije manjšine," je dejal in poudaril, da Evropska komisija ostro obsoja napade na pisarno EU v Gazi ter na predstavništva držav članic. Bojkot danskih proizvodov v nekaterih muslimanskih državah pa je po njegovem mnenju prav tako neprimeren način reševanja zadev. "Bojkot Danske in njenih izdelkov je tudi bojkot izdelkov Evropske unije," je dejal predsednik komisije, ki je pri tem izrazil solidarnost s to državo članico in njenimi državljani.Za strpnost in svobodoTako kot o svobodi govora se ni mogoče pogajati tudi o svobodi veroizpovedi. Zagotoviti je treba enakopravnost vseh religij in njihovo sožitje, temeljiti je treba na toleranci inNasilje so v razpravi o pravici do svobode izražanja in spoštovanja veroizpovedi v Evropskem parlamentu danes obsodili tudi predstavniki političnih skupin, ki so prav tako poudarili, da je svoboda govora ena temeljnih vrednot, ki pa mora spoštovati tudi druge kulture in veroizpovedi.
    "Na Danskem ne želimo spodbujati zasmehovanja simbolov, ki so nekaterim sveti," je v imenu skupine evropskih socialistov (PES) dejal danski poslanec Poul Nyrup Rassmusen. Karikature so po njegovem na neprimeren način upodobile preroka Mohameda. "Težko je bilo gledati, ko so gorele zastave, ko so napadali ljudi in bojkotirali podjetja. Zgodovina Danske je zgodovina spoštovanja človekovih pravic, zavzemanja za svobodo in sobivanja ljudi. Želimo, da se nasilje ustavi," je poudaril.Treba je poslati jasno sporočilo, da želimo strpnost in razumevanje med vsemi. V EU želimo združiti vse sile v okrepljen dialog z islamskim svetom, dialog, ki bo temeljil na medsebojnem spoštovanju, je dejal danski poslanec in nadalje menil, da "ne gre za spopad civilizacij ali verstev". "Treba je preprečiti sovraštvo. Če bodo ekstremisti še naprej manipulirali, ne bomo dosegli ničesar," je dejal.Branili bomo svobodo tiska, obenem pa skušali zaščititi občutke vernikov in njihove simbole ter pravico veroizpovedi, je dejal vodja politične skupine Evropske ljudske stranke Hans-Gert Pöttering. Slednje pa bo možno le, če bo na vseh straneh prevladal razum.Nasilje ni rešitev
    Hans-Gert Pöttering je dejal, da bodo branili svobodo govora (Foto: Reuters) Nasilje kot sredstvo za izražanje ogorčenja nad mnenji drugega v EP ostro obsojajo: "Toleranca in razumevanje sta pomembna, a ne le v eni smeri", je dejal in se strinjal z mnenjem predsednika komisije. Kdor napada eno državo EU, napada nas vse, je poudaril Pöttering.Svobodo izražanja je treba braniti ne le v EU, ampak tudi v Teheranu in Kabulu, pa je menila Karin Riis Joergensen (ALDE), ki je nasilje in bojkot danskih izdelkov označila kot nesprejemljivo. "Treba se je soočiti z dogodki zadnjih štirinajstih dni, EU pa mora prevzeti odgovornost, da prekine obdobje jeze in nasilja," je poudarila. ne na predsodkih, je poudaril.


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Sonja Ličof dne četrtek, 16. februar 2006 @ 22:30 CET
    Mislim, da je svoboda izražanja zelo pomembna. Saj je čudovit občutek, če lahko brez strahu povemo svoje mnenje ali pokažemo na krivice in nepravilnosti, ki se godijo v našem ožjem in širšem okolju. To nam daje večji občutek svobode in gotovosti, da nam ni treba potiskati vase občutkov grenkobe, ki jih doživimo, ko se nam zgodi krivica ali da nam ni treba molčati o nečem, kar se nam zdi nepravilno in nezakonito. Seveda pa moramo v tem primeru biti tudi toliko pošteni do sebe in do drugih, da smo pripravljeni kritiko tudi sprejeti. Kritika je seveda lahko upravičena, ali pa ne. V prvih trenutkih je vsaka kritika, tako upravičena kot neupravičena, boleča. Toda, če se iskreno poglobimo vase, potem lahko marsikdaj ugotovimo, da je bila upravičena in da naše ravnanje v resnici ni bilo v vseh pogledih takšno, kot bi moralo biti. Takrat imamo možnost, da se iz tega nekaj naučimo in da napake drugič ne ponovimo več.


    Vendar pa, čeprav nisem preveč podkovana v politiki, ne vidim nobenega smisla v tem, da nek časopis objavi žaljive karikature nekega človeka, še najmanj pa takšne, ki jih je objavil danski časopis. V tem primeru gre za preroka Mohameda, lahko pa bi bil tudi kdo drug. Marsikdo bi to morda sprejel samo kot neslano šalo, zaradi katere nima smisla izgubljati besed, saj vse skupaj samo pokaže jasno in ne ravno lepo sliko o uredniku, ki je to objavil. Žal pa tokrat odzivi niso bili takšni, saj gre za muslimane, ki pa so v takih primerih vse prej kot ravnodušni. Po njihovih reakcijah je lahko ves svet spoznal, da jim njihova vera in njihov verski voditelj pomenita toliko kot življenje ali pa morda celo več kot življenje. Zato lahko tudi razumemo njihove proteste. Temu ranjenemu občutku globoke bolečine pa so se nato pridružili tudi številni občutki nesprejetosti in odrinjenosti, v katero jih je pahnila današnja nepravična svetovna politika, in katere so verjetno že dolgo časa potiskali globoko vase. Zato so zdaj njihovi odzivi tako čustveni, saj se je na demonstracijah sprostilo vse to, kar je že leta in desetletje tlelo v njihovi notranjosti. Objavljene karikature so bile le še kaplja čez rob.


    Še manj pa lahko razumem, da so se po vseh teh reakcijah prizadetih muslimanov, katerim smo bili priča, še našli časopisi, ki so objavili te karikature pa čeprav je šlo v večini primerov samo za željo čim bolj nazorno informirati svoje bralce o tem dogodku. Bralci so bili morda res malo bolje obveščeni kot bi bili sicer, vendar pa bi v takih primerih vendarle morali v prvi vrsti upoštevati dejstvo, da bo v tem primeru spet nekdo prizadet. Svobode izražanja sicer ne moremo nikomur odvzeti, toda v takih primerih bi vendarle morali biti sami dovolj razsodni, da bi znali preceniti, kaj je bolj pomembno, večja naklada in nekaj večji dobiček, ali pa upoštevanje ljudi, ki jih bo naša pravica do svobodnega izražanja zelo prizadela. V takem primeru mislim, da se je bolj humano odreči nakladi in zaslužku.


    Vendar pa je večina današnjega človeštva v prvi vrsti usmerjena na uspeh in dobiček in zato smo tudi naredili svet takšen, v katerem moramo zdaj živeti. Kakor smo si postlali, tako moramo nato ležati in kar smo zanetili, s tem se bomo morali sami spoprijeti in vprašanje je, če nam bo ta ogenj uspelo pogasiti.


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: titud dne petek, 17. februar 2006 @ 06:46 CET
    Krščanstvo kot organizirana religija enako kot islam opravljata svoje poslanstvo točno toliko, kolikor jima uspe v praksi realizirati vsa štiri načela univerzalnega etosa. Hkrati pa obe religiji ta načela najbolj ogrožata ravno s tem, ko svetost 'veruj v enega boga' postavljata hierarhično pred ostala štiri načela, zaradi česar je v imenu božje svetosti dovoljeno ubijat (tako krščanski kot muslimanski kler zagovarja smrtno kazen), izobčat mrtve in čaščenje postavljat pred dostojanstvo. Ne trdim, da to počne vsak vernik ali klerik, vendar vsaka institucionalizirana religija to počne sistematično, saj na svetosti boga stoji in pade cerkev kot institucija. Men kot FSPN-jevcu beseda svetost v Hribarjevem temeljnem svetovnem etosu ne dela nobenega problema. Beseda svetost itak ni namenjena meni, saj se ne obremenjujem s svetostjo božjega. Namenjena je tistim, ki jim božja svetost pokriva tako življenje kot smrt in dostojanstvo, zato teh pojmov brez pridevnika svetost ne zmorejo spravit izpod božje hiearhije ali vsaj na bogu enakovredno raven. Meni osebno za spoštovanje načel svetovnega etosa zadošča oznaka univerzalnost ali pranačelo (oziroma 'sveto' jemljem v pomenu izpeljanke iz 'svet' kot nekaj 'posvetnega', kar velja na vsem svetu), samo težko bom s tako terminologijo pariral nekomu, ki so ga navadili spoštovat samo tisto, kar je sveto v pomenu božjega (najvišjega/transcedentnega, kar se prinaša v ta svet iz onega sveta).

    ---
    titud



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 17. februar 2006 @ 07:54 CET
    Pozdravljena Sonja in Titud!

    Vse se prenaša na ta svet iz onega sveta, kaj je oni svet za človeka, je pa skrivnost, na katerega si ne zna nihče odgovoriti.

    Iz Sonjinega komentarja veje strpni duh s sporočilom, da je treba oznanjevalce zgodovine ljubezni Kristusa, Budo in Mohameda spoštovati in ohranjati to izročilo ljubezni, saj so človeški civilizaciji in kulturi dali največji dar, ki je stopil v zavest človeka kot klic po medsebojni ljubezni, v kolikor ne bi volja po moči marsikatero od vrednot, ki temelji na ljubezni, surovo potepatala.

    Danes je človek prost, da si oblikuje svoj moralni prostor s svobodo izražanja tako na ravni osebne morale kot tudi na ravni družbene etike. Moralnost ni neki red ali logičnost. Za vsakim obličjem stoji oseba, ki ima svoje vrline pa tudi svoje težave, vzpone in padce, uspehe in poraze, dobro voljo in slabosti. Morda bi se iz tega primera žaljenja človeških verskih čustev naučili, da spoštovanje obče človeških čustev in strpnost predstavljata lahko novo kvaliteto bivanja, presežnost biti za drugega, ne da bi izgubljali sposobnost biti spoštljiv in sposobnost vedenja, da je človek v svojih čustvih lahko tudi zelo ranljiv.

    Sveta ni mogoče na novo ustvariti in kar je bilo, je bilo v vseh zgodovinskih obdobjih zagotovo veliko dobrega pa tudi veliko človeških zmot in napak. Zato je treba premakniti jeziček na tehnici, da duhovne moči, tam kjer opravljajo svojo pozitivno vlogo, ne uničujemo in krivično žalimo tiste, ki si prizadevajo in delajo dobro.

    Večna odprtost in iskanje odgovorov naj ne spodkopavata resnico na žaljiv in nestrpen način. Vsaj objektivni bodimo!

    LP Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: telebajska dne sreda, 22. februar 2006 @ 10:58 CET
    Spoštovani,
    najprej vas lepo pozdravljam. Morda sem bosa v navajanju virov, sem pa prepričana, da objektivnosti ni. Vselej se nekako nehote vplete osebno mnenje...
    Demokracija je še vedno v svojih plenicah: dovoljena svobodnim, sužnjem pa ne. Enakopravnost, pomeni enakost pred zakonom za oba spola, je edini vidnejši napredek. Namesto sužnjev so danes pač revni. Demokracija dovoli nesramno bogatenje že tako bogatim in polnim privilegijev.
    Višjo civilizacijsko stopnjo konverzacije so dosegli zgolj redki, spoznamo jih po nevsiljevanju mišljenja, toleranci in jasno izraženih mnenjih. Povsem nerada berem trditve. Človeštvo se razvija in trditve, na katere smo še včeraj stavili, danes ne veljajo več. Kar ostaja je pozitivnost sama, volja in želja po rasti, upoštevanje razumnih meja etike in morale.
    Množične manipulacije z verskimi čustvi ne podpiram. Ne morem pa podpirati boja za subjektivno resnico na škodo drugega. Meni osebno se tukaj ustavi, in če sem še včeraj sočustvovala s prizadetimi verskimi čustvi kogarkoli, me to mine, ko vidim da povzroča nasilje.
    Nenazadnje je topel, spoštljiv dialog možen in mogočnejši, predsem pa človeka vrednejši. Zloraba svobodnega izražanja, ki žali ali posega v pravico do napačnega mišljenja se mi ne zdi konstruktivna.
    Ni nuno da imam prav. To je moje osebno, neobjektivno mnenje.
    Želim vam obilo sonca v srcu in veliko ljubezni.



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 22. februar 2006 @ 11:33 CET
    Spoštovana Telebajska,

    podpiram vse, kar ste napisala, zelo objektivno in pošteno. Svoboda je vedno tudi odgovornost. V drugi knjigi Zaratustrovega izročila s podnaslovom 'H koncu zgodovine biti' podudarja, da položaj človeka kot "sveovnozgodovinskega bitja današnje 'krize duha' v izgubi resnice in biti in ogrožene človeškosti kot znamenje moderne dobe " kliče "k poslušni od-govornosti zgodbi začetka. Vrniti se je treba k človekovemu izvoru.

    Kdo danes usmerja svet in je danes svetovni gospodar, in odgovarja, da to niso niti politiki niti drugi ljudje, običajni državljani, kajti politiki danes v svetu nimajo odločilne besede, ampak se ravnajo po zahtevah trga, ki jih narekujejo medijski, gospodarski in drugi monopolni strategi. Nebrzdana proizvodna tekma vodi nujno v propad. Svoboda ali nesvoboda izražanja pa je samo njena komponenta. Tudi šolski sistem je v njeni službi. Vse narekuje črno zalto!

    Lep pozdrav
    Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: telebajska dne sreda, 22. februar 2006 @ 14:24 CET
    Spoštovana gospa Tatjana,
    prepričana sem, da pot vselej rine svojo pot naprej, navzgor. Padci so vzgojno merilo in kot taki pomembni. Povratka k začetku in s tem ponovitev napak si ne želim. Strinjam se, da je nekdo kriv, da mu sledi veliko ljudi in posledično potegne s tokom tudi one, ki tega ne želijo. Pa vendar, zgledi vlečejo. Domnevam, da tukaj ne pomaga vehemenca. Živimo v času, ko okostnjaki iz omar že kažejo svoja pobeljena rebra... Zlo vselej zruši samo sebe.
    V veliko rečeh kimam vašemu prepričanju. Človek je odgovoren edino zase, za svoja dejanja in za njihov vpliv na okolico, soljudi...
    Zares verjamem v plemenitost pomoči tistim, ki jo želijo sprejeti. V odličnost kulturnega dialoga. V spodoben zgled. Zdaj je pravi moment prepričati soljudi z argumentom lastnih dejanj.
    Prijeten dan vam želim,


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 22. februar 2006 @ 14:47 CET
    Spoštovana Telebajska,

    kako lepe in modre besede ste napisala, na katere se lahko sklicuje dostojanstvo človekove vesti. Glede potovanja k izvoru sem mislila potovanje skoz izkušnje, ki jih ne smemo pozabiti in ne prezreti, da vidimo luknje v osebni in družbeni zavesti. Nerazumljivi so zapleti o temeljnih vprašanjih poštenosti, reda, medsebojnega zupanja, predvsem pa spoštovanja človeka. Kljub družbenemu okviru svobode izražanja, o kateri govorimo, se zdi, da smo s praznem prostoru, kjer pogosto primanjkuje temeljne vrednote biti za drugega. Vabilo k novi pravičnosti je, da uspešno prenovimo družbo in premagamo ideologije, ki nas delijo in odtujujejo in da se zavzemamo za človečnost, blaginjo, solidarnost in odpravo revščine, ki tako strahotno ponožuje človekovo dostjanstvo.

    Lep pozdrav, vaše komentarje sem brala z veseljem

    Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: eckhart dne petek, 24. februar 2006 @ 12:24 CET
    Član UO Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve g. Moris Hoblaj me je prosil naj na ta forum naložim sledeči tekst:


    Kdo lahko postavlja meje svobodi izražanja: politika, religija ali človek sam ?


    Preden odgovorim na vprašanje, želim pojasniti da Društvo za zaščito ustave ne obstaja. Obstaja pa »Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve« in da je njegova naloga nuditi majhno konkretno pomoč, predvsem seksualno zlorabljenim otrokom in žrtvam drugih kriminalnih dejanj katoliške cerkve, kot npr. neenakost in diskriminacija žensk, in ne klub filozofov, s katerim bi mogoče gospa Malec želela debatirati. Mogoče lahko drugič izzove na debato "Zofijine ljubimce" - društvo filozofov iz Maribora. Že ime Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve pove, s čim se društvo ukvarja. Kot kažejo najnovejša medijska odkritja o vse večji prisotnosti seksualno-kriminalnih dejanj katoliških duhovnikov in o njihovem kršenju ustave, je potreba po obstoju takšnega društva milo rečeno velika.

    Prispevki gospe Tatjane Malec so polni nekvalificiranih trditev, katerih ne morem molče spregledati. Tako med ostalim Tatjana Malec trdi: »..krščanski svet je zelo toleranten«. Ta trditev je laž. Zgodovina in sedanjost ti. "krščanstva" je polna nasilja in krvi, nesvobode in netolerance. Križarske vojne; inkvizicija; preganjanje "čarovnic"; vojne med protestanti in katoliki, npr. protireformacija v Sloveniji; vojne na Balkanu med katoliki in pravoslavci; severno irski katoliško - protestantski terorizem; katoličan A. Hitler, ki je holokavst opravičeval s sklicevanjem na katoliško-protestantsko biblijo in nauk cerkve; itd., tega je ogromno - to so dokazi gospa Malec, na katere ne smete pozabiti, če želite filozofirati in razpravljati o krščanski toleranci. Še nekaj o katoliški netoleranci iz današnje politike. Slovenski katolicizem ni toleranten do ustave države, na ozemlju katere deluje, zato ker sili to državo k sklepanju konkordata, tj. zakonsko določene priviligiranosti v primerjavi z drugimi religijami. Želi biti država v državi.

    Gospa Malec se v nadaljevanju sprašuje: »…. Koliko domnevnih žalitev je zmožna prenesti RKC v imenu demokracije, svobode izražanja in nenazadnje temeljev krščanstva, ki sloni na strpnosti in odpuščanju?« Pri tem ste, gospa Malec, pozabili, ali pa nočete vedeti, da je RKC nedemokratična in nesvobodna institucija, če analiziramo njeno notranjo strukturo. Npr. pri RKC pravi demokraciji nasprotuje katoliška hiearhija na čelu z "nezmotljivim"absolutističnim gospodarjem, tkm. "svetim očetom". Nespoštovanje človekovih pravic v katoliški cerkvi, kot npr. neprostovoljna krstitev otrok, ali pa neenakost žensk do moških, vodi med drugim do diskriminacije žensk, celibata in pedofilije. Gospa Malec, če si želite na vprašanje o katoliškem prenašanju žalitev res odgovoriti vam priporočam, da si preberete knjigo od Karl-Heinz Deschnerja
    »Kriminalgeschichte des Christentums«, ali pa od Gabriele »Fur erfahrene Analytiker. Entdecken Sie die Wahrheit! Die Kirchliche und Staatliche Gewalt und die Gerechtigkeit Gottes«. Pisatelji teh knjig primerjajo današnje krščanstvo, oziroma to, kar je od njega nastalo v obliki katolicizma in protestantizma, z izvirnim Jezusovim krščanstvom in so prišli do zaključka, da takoimenovano današnje krščanstvo nima nič skupnega z Jezusom Kristusom in krščanstvom, kakršnega je ustanovil On. Po mojem prepričanju bo morala RKC, katera ima krvavo zgodovino z veliko kriminala vseh vrst, to, kar prihaja na dan, prenašati tako dolgo, dokler se ne razkrije vsa njena zgodovina. Saj je že Jezus rekel: »Kar seješ, to moraš tudi požeti.« To velja tudi za inštitucijo RKC in njene privržence, če to priznajo ali ne.

    Gospa Malec ugotavlja: »Tako je tudi s svobodo izražanja. Je pa hudo, ker imamo zanjo različna kulturna in etična merila«. Vse to je res. Ampak obstaja samo ena, neodvisno od našega prepričanja obstoječa, objektivna svoboda, katera se uresničuje po pravilu Jezusa iz Nazareta« … KAR NE ŽELIŠ, DA TI DRUGI STORI, TEGA NE STORI TI DRUGEMU – ali pa ... KAR ŽELIŠ, DA TI DRUGI STORI, TO TI STORI NAJPREJ NJEMU«. Od teh Jezusovih etičnih načel je krščanstvo, oz. pravilneje katolicizem, v čigar imenu gospa Malec piše, po mojem prepričanju zelo daleč. Da je temu tako, priča krvava katoliška zgodovina. Gospa Malec, če boste hoteli o teh temah prepričljivo pisati, se boste morali odločiti za katolicizem ali pa za Jezusa Kristusa oz. krščanstvo. Na dveh stolih se ne da sedeti in pri tem ostati "normalen". Še najmanjša posledica take duhovne razcepljenosti in zmedenosti je neprepričljivost pisca.

    Da ne bo nesporazuma. Zaradi nas v društvu lahko kdor koli verjame in počne kar koli. Nas ne moti vsebina in praksa posameznih verskih skupnosti kot taka, ampak tista vsebina in predvsem PRAKSA, ki omogoča in ustvarja dejansko kršenje ustavno in zakonsko določenih človekovih pravic. Če se zaradi pripadnosti Slovenije evropski civilizaciji omejimo samo nanjo, lahko ugotovimo na podlagi objektivnih zgodovinskih dejstev
    ( brez ideološke interpretacije, ki je nujno subjektivna, samo gola dejstva torej ) - da je RKC ekstremen primer izjemno brezobzirnega in dobesedno še vedno krvavega kršenja vseh mogočih človekovih pravic. Zato je pozornost društva v tem trenutku usmerjena predvsem na RKC. Podrobneje si o tem lahko zainteresirani bralec prebere na spletni strani Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve: www.zrtve-cerkve.org

    Gospa Malec, pravite pa tudi to: "Da ne bo nesporazumov, vse spoštovanje verskim čustvom z moje strani, jaz sem si postavila mejnik, da jih ne žalim ( s tem najverjetneje ga. Malec misli na naše društvo, op. pisca ), samo razmišljam o svetu, v katerega sem vržena, da živim!" Po prispevku, katerega ste napisali, ne bo držalo, kar menite o sebi. NE VERJAMETE?
    Preberite in analizirajte še enkrat vaš zadnji prispevek in ostale vaše komentarje, namenjene našemu društvu.

    Pozdrav!

    Moris Hoblaj, teolog in sociolog
    član Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Pips dne petek, 24. februar 2006 @ 15:18 CET
    poglej si spodaj nalepljeno pisanje STA-ja in čudno, da med takšno množico ljudi ni nobenega duhovnika.

    Preveč enostransko jemljete stvari, dragi proticerkveni branitelji in zaščitniki ustave.

    Enajst obsodb v pedofilskem škandalu na Portugalskem
    (STA)
    LIZBONA - Sodišče v Lizboni je v pedofilskem škandalu enajstim Portugalcem danes izreklo zaporne kazni v višini do 19 let, je danes poročalo portugalsko časopisje.

    Najstrožjo kazen je dobil nekdanji občinski svetovalec Pedro Inverno, ki je bil za zlorabo otrok, homoseksualne odnose z mladoletniki in nezakonito posedovanje strelnega orožja obsojen na 19 let zapora. Šest ljudi, med njimi 70-letni zdravnik, je prejelo zaporne kazni od treh do osmih let. Štirje moški so bili obsojeni na pogojno kazen, dva pa sta bila oproščena.

    Zadeva je bila znan kot "primer iz parka", saj so obsojeni iskali otroke v lizbonskem parku in jim plačevali za spolne usluge. Dva od desetih zlorabljenih dečkov v starosti od 15 do 17 let sta bila dijaka šol, ki so del verige domov Casa Pia, že vpletene v pedofilski škandal. V tem škandalu je sedem ljudi obtoženih, da so v obdobju več desetletij zlorabili več deset dečkov, ki so živeli v domovih za sirote. Primer je šokiral portugalsko javnost, saj je bilo več obtoženih uglednih osebnosti, med njimi televizijski napovedovalec Carlos Cruz in nekdanji veleposlanik Jorge Ritto.


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 25. februar 2006 @ 19:44 CET
    Gospod Moris Hoblaj, bogoslovec

    Spremeniti prepričanje je navadno zadeva spreobrnjenja. To pa ni tako preprosta stvar...
    Vas izročam molitvi v Očetove roke.

    Kar pišete vam sploh ne verjamem. Sicer pa v tem članku smo pisali o islamu in prerokovih domnevno žaljivih karikaturah. Sem vas izzvala, da boste kaj o tem povedali, kako gledate na to razsežnost svobode izražanja vi, ki eksperimentirate svobodo izražanja na katolikih. O krščanstvu že itak kar naprej govorite eno in isto pa nič novega in prepričljivega ne poveste, le destruktivno razkrajate urejen prenos vrednot krščanskega etosa nadaljnjim rodovom. Katoliki in tudi nekoliko manj verni smo cepljeni na krščanske vrednote in vi vnašate krizo v prenašanje teh vrednot. Ustvarjate kaos, prazen prorostor, v katerem ni ne duha in ne sluha po vzrocu globine. Zakaj je temu tako? Kje je iskati opravičilo, da lepite kar naprej usodne zmote človeštva več tisočletne zgodovine v različnih obodobjih človekovega razvoja na sedanjo inštitucijo RKC, ki za to ne nosi nobene krivde, vsaj tisti, ki jo sedaj vodijo ne, saj vnašajo v svet le mir in sožitje (Papež Janez Pavel II in tudi sedanji Papež si prizadeva, da nadaljuje njegovo pozitivno začeto delo). To, kar oznanjate vi pa je navaden satanizem in jaz vas sploh ne jemljem več resno in nimam nobene volje komunicirati z vami deplasirano. Prav vesela sem, da je bil Dr. Rode izvoljen za kardinala, bo vsaj še bolj goreče molil za vas.

    Raz-očaranje? Mar to pomeni, da ste se poklicno znebili čara vere? Pa ne me jugat na pojmu krščanstvo in katolicizem. Če ne bi bili katoliki tolerantni, bi verjetno že zažgali vaš sedež. Pod Mohamedanci se vam ne bi lepa obetala. Ena promila tistega, kar vi počnete, bi zadostovala. Tiste komedije o posiljenih otrocih, kakor da bi jih šlo za celo armado, so pa res za lase privlečene, saj vam je Pips spodaj povedal in prikazal na primerih. Pedofelije je povsod polno. To je deviacija v vseh družbenih plasteh. Kdo mi pa jamči, da v vašem društvu razočaranih bogoslovcev ni pedofilov? Upajmo, da ne! Bog nas usliši in vas vari tega zla!

    Zakaj ne ustanovite društva za zaščito od pedofilov izrabljenih otrok in pomagate številnim posiljenim otrokom, zakaj delate takšne razlike med žrtvami, da zaščitite samo določeno kategorijo posiljenih, ko pa gre za redke primere. Pa ne mi reči, da ne gre za politiko in ideologijo, za vašo specializirano usmeritev ustvarjati kaos, nagajati RKC in ustvarjati kar naprej neko permanentno s sajami pomazano klimo krščanskega sveta.

    Vaše društvo ima na tem ljubem svetu prav tako malo iskati, kot voda v ladji, ki ji pomaga, da prej potone. Vaš gornji prispevek je prav smešen in glede na vsebino močno dvomim gospod Moris, da ste tudi zares dokončali bogoslovje. Zofijini ljubimci mi utegnejo biti zares bolj prijetni, kot pa vaše modrovanje.

    LP Tatjana Malec



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 26. februar 2006 @ 12:16 CET
    Gospodu bogoslovcu Morisu Hoblaju!

    Duh Božji naj vas oblikuje in vodi v vsakdanjem življenju. Gradi naj vas, vam daje tolažbo in moč preseči vaše raz-očaranje, da ostanete na poti bogoslovne poklicanosti povezani z Bogom v velikokrat težkem vsakdanjiku vaših preizkušenj. V življenju je najpomembneje slaviti Boga in služiti bližnjemu v dobrih delih in usmiljenju ter biti pokorni Bogu, to je vaša osnovna naloga gospod bogoslovec Moris. Bog vse vidi in vse ve, grehov delati se ne sme!

    Vaš komentar me je tako povzdignil, da sem plačala eno sveta mašo za vas!

    Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: eckhart dne ponedeljek, 27. februar 2006 @ 15:51 CET
    Sledeči prispevek je v mojem imenu, da ne bo spet narobe razumljeno:

    Ker je argumentirani dialog s fanatičnimi fundamentalisti ( vsaj po mojem prepričanju ) nemogoč - in je čisto vseeno ali so islamski, katoliški, hindujski, ..... - dodajam nekaj pripomb samo na Pipsov prispevek.

    Ponovno povdarjam, da je ime društva, kjer delujem: Društvo za zaščito ustave in ŽRTEV CERKVE. Kot že ime našega društva pove, se zavestno ukvarjamo samo z žrtvami cerkve. Zakaj? Se strinjam z vami, Pips, da so pedofili povsod, na samo v cerkvi. Toda kot je v vašem prispevku razvidno, ko "navadni" mučitelji naletijo na policijsko mino, običajno svojemu dejanju primerno plačajo ustrezajoč davek oz. kazen. Vsaj v Evropi se še ni zgodilo, da bi bili cerkveni katoliško-protestantski pedofili množično razkriti in primerno kaznovani. Vzroki? Ljudje so,vsaj iz naših društvenih izkušenj izhajajoč, še vedno zelo zastrašeni od avantgarde katoliške diktature, to je katoliške cerkve. Saj vidijo, da se, z izjemo komunističnega terorja nad cerkvijo v 20.st., cerkvenim zločincem skozi vso 1800-letno zgodovino cerkve ni zgodilo nič. Še več. Vatikan jih je nagradil s"povišanjem" v "svetnike", tako da dobi človek občutek, da razen nekaj izjem seveda ( a la Franček iz Assizija, Hildegarda iz Bingna, pa še peščica njima podobnih ) - da je najkrajša in sigurna pot do katoliškega svetništva grabežljivo zločinstvo v korist Vatikana. Da pa bi po drugi strani svetna država imela isti vatel presoje kot za "navadne" zločine tudi za zločine katoliškega klera, se do danes vsaj v Evropi še ni zgodilo. Npr. ko v Sloveniji končno le razkrijejo župnika-pedofila ( primer iz Artič ), le-ta ne konča v policijskem priporu, ampak v hišnem priporu pri svojih, na sedežu nadškofije. Tako da je po svoje razumljivo, zakaj priče katoliških zločinov in same žrtve klera tiščijo glave v pesek in se ne zgodi nič.

    Toda vse le ni tako brezupno. Po novicah iz ZDA so v letu 2005 že 4 ( štiri ) škofije bankrotirale zaradi izplačil odškodnin MNOŽIČNIM žrtvam katoliško-farških pedofilov. Upajmo, da bo ta pozitivni ameriški zgled vplival na izgubo strahu pred maščevanjem totalitarne katoliške sekte tudi pri evropskih žrtvah in bo cerkev tudi v Evropi, ne samo v ZDA, prenehala biti država v državi, vzvišena nad zakoni, ki so seveda za navadne katoliške vernike in vse ostale obvezujoči. Doseči dejansko enakopravnost VSEH državljanov pred zakoni - kar je seveda zapisano tudi v ustavi R. Slovenije - je med drugim motiv delovanja našega društva.



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 27. februar 2006 @ 16:46 CET
    Spoštovani bogoslovec!

    Vaše društvo, ustanovljeno po vaših trditvah za odkrivanje pedofilije med duhovniki, kjernaj bi bil pri nas v Sloveniji morda le kakšen razpihnjeni osamljeni primer, ima na tem svetu tako malo iskati, kot voda v ladji, ki jih pomaga, da prej potone.

    Spremenite ime: Društvo za pomoč posiljenim otrokom...
    (brez diferenciacije kdo je bil posiljevalec in kakšne vere je bil njegov lulek). Le tako boste verodostojni. Malo razmislite! Predlog je dober.

    Tatjana



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 10. marec 2006 @ 19:10 CET
    Obvestilo bralcem in g. Morisu Hoblaju v zvezi z njegovim zgornjim komentarjem:

    Na podlagi podatkov, ki so razvidni iz spletnih strani ugotavljam, da naj bi bil bogoslovec Moris Hoblaj tuj državljan, roj. v Štukovcu pri Čakovcu in zaposlen pri Lebe Gesung v Nemčiji, član Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve iz Kranja, po 7. členu statuta omenjenega društva in da naj bi deloval s svojo nestrpno protiversko propagando na ozemlju Republike Slovenije. Njegovo delovanje ne bi ocenjevala z blago besedo kot kritično, temveč protiversko in nestrpno, kar je jasno pokazal tudi s sliko katoliškega župnika, ki stopa ženski s cevljem za vrat in vsemi njegovimi citati, ki si tendenciozne narave, uperjeni proti duhovnikom.

    Gospoda Morisa Hoblaja bi opozorila na 3. člen Zakona društvih, ki govori, da društvo deluje v skladu s pravnim redom Republike Slovenije. Nacionalni pravni red so dolžni spoštovati tudi tuji državljani, člani društva po 6. členu navedenega zakona o društvih.

    Sprašujem se kako to, da je g. Moris Hoblaj kot tuj državljan tako zainteresiran kako deluje slovenski katolicizem na slovenskih tleh. Navaja v svojem komentarju, da slovenski katolicizem ni toleranten do ustave države, na ozemlju katere deluje, zato ker sili to državo k sklepanju konkordata, tj. zakonsko določene priviligiranosti v primerjavi z drugimi religijami. Želi biti država v državi. Takšne trditve tujega državljana bi lahko razumeli tudi tako, da se vtika v notranje zadeve tuje države, pripisuje Cerkvi in Vladi RS na tujem ozemlju določene lastnosti v urejanju odnosov med Cerkvijo in državo, ki naj ne bi bile resničen odraz dejanskega stanja, temveč tendenciozne. Utemeljeno se domneva, da naj bi g. Moris Hoblar deloval tako, da naj bi trosil versko nestrpnost in sovraštvo med ljudmi njemu tuje države. Gospodu bogoslovcu Hoblarju bi priporočala, da bere Zofijine ljubimce v Nemčiji in naj ne vnaša protiverske propagande in nemira med ljudi v Sloveniji. Predpostavljam, da je bogoslovec protestantske vere in če ima kaj za urejati na meddržavnih odnosih, naj se obrne na Vlado Republike Slovenije in naj ne vznemirja državljanov s svojim obračanjem nanje z žaljivimi prispevki. Zgornji komentar bogoslovca Morisa Hoblarja, s katerim me nagovarja, je neprimeren in odvečen, ker zavaja z neresnicami.

    Tatjana Malec



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: eckhart dne nedelja, 12. marec 2006 @ 17:16 CET



    Tipično za »sončno« osebnost l. 2005 ga. Tatjano Malec je, da ne samo da besneče žaljivo napada ljudi, ki si upajo napisati karkoli argumentirano kritičnega o njeni »ljubi« katoliški cerkvi – ampak ne zna niti prebirati komentarjev na Pozitivkah. Jaz, avtor tega komentarja – torej ECKHART – sem dne 24. 2. 06 na prošnjo g. Hoblaja naložil NJEGOV tekst na ta forum. Dne 27. 2. pa sem napisal SVOJ komentar, kar sem napisal tudi v uvodu obeh prispevkov. Po moje je to jasno vsem dobronamernim, pa čeprav kritičnim in drugače mislečim bralcem. Samo ga. Tatjani Malec ne. Ji noče biti jasno, ali pa ni zmožna umirjeno in z distance prebirati prispevkov članov Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve. Neprestano poziva na »sodno« kurjenje našega društva na grmadi. Podobno kot komunisti v prejšnjem sistemu, ki so besneli, če je kdo samo od daleč kritiziral njihovo totalitarnost – tudi ga. Malec skače na vsako kritično omembo katoliške cerkve in tako izgleda da prevzema prejšnjo vlogo Zveze borcev. Ne bom preverjal, ker ni tako pomembno, ampak če me spomin ne vara, je ga. Tatjana najmanj tri krat na forumih Pozitivk obljubljala, da bo pustila naše društvo pri miru, da jo čisto nič ne briga kaj delamo, da nismo vredni njenega truda itd. Seveda zdaj, ko ni več komunističnega totalitarizma in upajmo, da se ne bo nikoli več povrnila stara inkvizicijsko-militantna moč še obstoječe katoliške diktature- ima ga. Tatjana svobodno voljo, da počne kar hoče. Tako lahko seveda »napada« naše društvo, tako kot želi. Mi si seveda želimo dobronamerne in argumentirane kritike, pa čeprav nas kritik raztrže na »prafaktorje«. Toda naj že enkrat ga. Tatjana IZPOLNI svoje obljube o »puščanju na miru« - čeprav je ni nihče iz našega društva to prosil! Ali pa naj ne obljublja nekaj, česar kot »dobra« katoličanka ni sposobna uresničiti, saj piše v katoliškem katekizmu, da se mora katoliški vernik z misijonarsko vnemo vedno vsepovsod boriti za dobrobit RKC in Vatikana! Ali pa mogoče nevede sledi zgledu katoliških farjev, ki eno govorijo ( npr. o Kristusu ), drugo pa delajo ( npr. inkvizicija, pobijanje žensk, pedofilija )!

    Vse zgoraj napisano je seveda samo moje mnenje ( ne od Morisa Hoblaja – pripomba pisca, namenjena Tatjani Malec ) – torej moja, subjektivna resnica. Že dolgo časa pišem komentarje samo za bralce Pozitivk, saj debata s katoliškimi, islamskimi ipd.fundamentalisti žal ni mogoča. Tipičen primer je zame ga. Tatjana Malec. Vsebinske, umirjene in argumentirane debate s komer koli – tudi s katoliki – pa si v društvu seveda želimo.

    Na trditve v zgornjem Tatjaninem komentarju glede g. Morisa Hoblaja, ki so delno resnična, nekatera pa neresnična ( možna je slaba informiranost ), toda vseskozi zelo denunciantsko-pritlehna, bo, upam da, odgovoril Moris sam. Za bralce Pozitivk. Jaz
    ( Eckhart ) lahko v njihovo vednost zapišem, da je članstvo in s tem aktivnost v našem Društvu za zaščito ustave in žrtev cerkve po statutu društva dostopno vsem DRŽAVLJANOM EVROPSKE UNIJE, naše nove skupne domovine. Če se seveda strinjajo s statutom društva in izpolnjujejo njegove pogoje za vstop.









    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 12. marec 2006 @ 19:00 CET
    Spoštovani bralci,

    želim vam povedati, zakaj Primorce tako moti blatenje duhovnikov in zakaj smo tako občutljivi na to temo. Gre za dostojanstvo vsakega človeka, vendar gre pri nas specifično še za nekaj več. Do duhovnikov, kot sem že povedala imam lep odnos, ker ga imajo v večini tudi oni do ljudi. Ne samo, da jim pomagajo v bolezni in jim dajejo oporo, njihova dejavnost je vsestranska tudi na humanitarnem področju. Tu bi omenila, da imamo Primorci poseben odnos do duhovnikov, ki so spremljali primorskega človeka v času raznarodovanja pod fašizmom in se stapljali z ljudstvom v svoji obrambno domovinski drži. Zato želim povedati še drugo zgodbo, ki kaže duhovnike v vzvišeni domovinski drži in kot plemenite Slovence. Če v Solkanu ne bi bilo plemenitega duhovnika Močnika, bi tudi moje znanje materinega jezika ob koncu vojne bilo bolj šibko. Od duhovnika sem dobivala v materinščini napisane revije Barčica, Pastrički, Mojca Pokrajculja, itd., ki sem jih redno prebirala in spoznavala tudi knjižni materin jezik.

    Tajna krščanska socialna organizacija je pod fašistično Italijo nastala v tedanji Julijski krajini in prehajala v ilegalo ZBORA SVEČENIKOV SVETEGA PAVLA in KRŠČANSKO-SOCIALNE POLITIČNE ORGANIZACIJE.

    Prelomni mejnik je leta 1931, ki je povezano s hudim fašističnim divjanjem in smrtjo goriškega škofa Sedeja. Navedeno tajno množično gibanje so vodili narodno usmerjeni duhovniki in katoliško opredeljeni laiki. Delovanje pa je bilo narodno obrambno. Obsegalo je Tržaško, Goriško in Istro. Organizacijo je vodil vrhovni svet. Delo primorskih duhovnikov je potekalo kapilarno po odsekih od političnih, dijaških, glasbenih, duhovniških, knjižničnih, prek zavodov in socialnega dela. Cilj primorskih duhovnikov organiziranih v Zbor svečenikov svetega Pavla je bil ohraniti narodnost v dolgotrajnem podtalnem boju in doseči združitev Primorske k slovenskemu ozemlju. Po ciljih TIGRA se omenjena organizacija duhovnikov ni razlikovala. Razlike so bile le v metodah delovanja, saj so duhovniki nasprotovali sabotažnim in gverilskim akcijah, zaradi katerih je trpelo nedolžno ljudstvo.

    Tajna krščanska socialna organizacija je imela jasno nacionalno narodno-obrambno usmeritev in tudi koncept družbene prenove. Za obrambo slovenstva na Primorskem se je upirala rimski posvetni in cerkveni oblasti, se spopadala s fašisti in s katoliško desnico v lastnem taboru.

    Primorski duhovniki s svojim odločnim uporom, mučeniškim in nerevolucionarnim, so pripomogli do vstaje vsega primorskega ljudstva, kot pripadniki revolucionarnega odbora, saj njihovi začetki delovanja segajo v leto 1922 in so dali pečat dokončni zmagi nad fašizmom in pozneje nacizmom v drugi svetovni vojni.

    Najpomembnejši slovenski možje, ki so zaznamovali delo te organizacije med obema vojnama Primorske so bili Virgilij Šček, ki je bil najpomembnješi ter Engelbert Besednjak in Janko Kralj. Politično vodstvo te prepletene organizacije na Primorskem so v Gorici sestavljali leta 1934 Janko Kralj, dr. T. Simčič, ing. J. Rustja, P. Kemperle in ing. F. Pegan; v Trstu pa Virgilij Šček in Andrej Gabrovšček.

    Celotne zgodovine o tem in vseh zaslužnih mož, ki so delovali v tej narodno zavedni organizaciji duhovnikov ne bi navajala. Vsak si lahko prebere prispevke Dr. Mire Cenčičeve, ki izhajajo v reviji »Ampak« pri Novi Reviji (1. del »Presenetljiva odkritaja o razmerah na Primorskem med II. svetovno vojno), iz katere sem črpala tudi vire za ta sestavek. Šlo se je za življenje in smrt zatiranega Primorskega ljudstva in tu so odigrali duhovniki Združeni v ZBOR SVEČENIKOV SVETGA PAVLA vzvišeno domovinsko poslanstvo. Zato Primorci ne dovolimo, da se duhovnike blati, ker so nam stali ob strani in se borili za materin jezik ob trenutkih največje preizkušnje, zatiranja in raznarodovanja.

    Tatjana Malec


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 12. marec 2006 @ 19:03 CET
    Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve

    Slika na kateri katoliški duhovnik stopa ženski s čevljem na hrbet spodbuja v ljudeh sovraštvo in nasilje do katoliških duhovnikov, ki jih prikazuje kot nasilneže in suroveže do žensk.

    Slika predstavlja lažno stanje, ker katoliški duhovniki niso še nobene ženske s čevljem teptali. Nikjer v Republiki Sloveniji ni bilo takšnega primera.

    Slika ima elemente razpihovanja verske nestrpnosti in sovraštva.

    Po 21. členu Ustave Republike Slovenije je zagotovljeno spoštovanje človekove osebnosti in njegovega dostojanstva, omenjena slika pa osebnost in dostojanstvo ženske ne spoštuje in ga grobo krši z lažnim prikazovanjem resničnega stanja, kajti ženske v Republiki Sloveniji smo svobodne in nam nihče ne stopa na hrbet s čevljem, to se nikoli ni dogodilo, če pa kdo stopi ženski na hrbet s čevljem, ima ženska z Ustavo in zakonom Republike Slovenije zagotovljeno sodno varstvo, storilec pa je kazensko preganjan.

    Takšna slika objavljena za ženski praznik je skrajno neokusna in žaljiva do žensk.

    Izpovedovanje vere in drugih opredelitev v zasebnem in javnem življenju je svobodno, omenjena slika pa žali duhovnike, ki pripadajo RKC in njihovo dostojanstvo ter katoličane, ker žali njihova verska čustva.

    Po 63. členu ustave je prepovedano spodbujanje k verski neenakopravnosti ter razpihovanje verskega in drugega sovraštva in nestrpnosti. Protiustavno je spodbujanje k nasilju.

    Omenja slika ima vse elemente za kazenski pregon bogoslovca Morisa Hoblaja in Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve.

    Državljanka Tatjana Malec


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 12. marec 2006 @ 21:02 CET
    OGLEDALO IN PREVARE

    B E S E D N J A K G. ECKHARTA (CITATI SVOBODE IZRAŽANJA):

    besneče žaljivo napada ljudi
    njeni »ljubi« katoliški cerkvi
    Podobno kot komunisti v prejšnjem sistemu, ki so besneli, če je kdo samo od daleč kritiziral njihovo totalitarnost
    da prevzema prejšnjo vlogo Zveze borcev.
    komunističnega totalitarizma
    inkvizicijsko-militantna moč še obstoječe katoliške diktature-
    raztrže na »prafaktorje«.
    kot »dobra« katoličanka ni sposobna uresničiti, saj piše v katoliškem katekizmu,
    katoliški vernik z misijonarsko vnemo vedno vsepovsod boriti za dobrobit RKC in Vatikana
    sledi zgledu katoliških farjev,
    inkvizicija, pobijanje žensk, pedofilija
    debata s katoliškimi, islamskimi ipd.fundamentalisti žal ni mogoča.
    Tipičen primer je zame ga. Tatjana Malec zelo denunciantsko-pritlehna,

    VPRAŠAM VAS, KDO SE GRE INKVIZICIJO???

    Citirane so besede g. Eckharta: Tipično za »sončno« osebnost l. 2005 ga. Tatjano Malec je, da ne samo da besneče žaljivo napada ljudi, ki si upajo napisati karkoli argumentirano kritičnega o njeni »ljubi« katoliški cerkvi – ampak ne zna niti prebirati komentarjev na Pozitivkah. Jaz, avtor tega komentarja – torej ECKHART – sem dne 24. 2. 06 na prošnjo g. Hoblaja naložil NJEGOV tekst na ta forum. Dne 27. 2. pa sem napisal SVOJ komentar, kar sem napisal tudi v uvodu obeh prispevkov. Po moje je to jasno vsem dobronamernim, pa čeprav kritičnim in drugače mislečim bralcem. Samo ga. Tatjani Malec ne. Ji noče biti jasno, ali pa ni zmožna umirjeno in z distance prebirati prispevkov članov Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve. Neprestano poziva na »sodno« kurjenje našega društva na grmadi. Podobno kot komunisti v prejšnjem sistemu, ki so besneli, če je kdo samo od daleč kritiziral njihovo totalitarnost – tudi ga. Malec skače na vsako kritično omembo katoliške cerkve in tako izgleda da prevzema prejšnjo vlogo Zveze borcev. Ne bom preverjal, ker ni tako pomembno, ampak če me spomin ne vara, je ga. Tatjana najmanj tri krat na forumih Pozitivk obljubljala, da bo pustila naše društvo pri miru, da jo čisto nič ne briga kaj delamo, da nismo vredni njenega truda itd. Seveda zdaj, ko ni več komunističnega totalitarizma in upajmo, da se ne bo nikoli več povrnila stara inkvizicijsko-militantna moč še obstoječe katoliške diktature- ima ga. Tatjana svobodno voljo, da počne kar hoče. Tako lahko seveda »napada« naše društvo, tako kot želi. Mi si seveda želimo dobronamerne in argumentirane kritike, pa čeprav nas kritik raztrže na »prafaktorje«. Toda naj že enkrat ga. Tatjana IZPOLNI svoje obljube o »puščanju na miru« - čeprav je ni nihče iz našega društva to prosil! Ali pa naj ne obljublja nekaj, česar kot »dobra« katoličanka ni sposobna uresničiti, saj piše v katoliškem katekizmu, da se mora katoliški vernik z misijonarsko vnemo vedno vsepovsod boriti za dobrobit RKC in Vatikana! Ali pa mogoče nevede sledi zgledu katoliških farjev, ki eno govorijo ( npr. o Kristusu ), drugo pa delajo ( npr. inkvizicija, pobijanje žensk, pedofilija )!

    Vse zgoraj napisano je seveda samo moje mnenje ( ne od Morisa Hoblaja – pripomba pisca, namenjena Tatjani Malec ) – torej moja, subjektivna resnica. Že dolgo časa pišem komentarje samo za bralce Pozitivk, saj debata s katoliškimi, islamskimi ipd.fundamentalisti žal ni mogoča. Tipičen primer je zame ga. Tatjana Malec. Vsebinske, umirjene in argumentirane debate s komer koli – tudi s katoliki – pa si v društvu seveda želimo.

    Na trditve v zgornjem Tatjaninem komentarju glede g. Morisa Hoblaja, ki so delno resnična, nekatera pa neresnična ( možna je slaba informiranost ), toda vseskozi zelo denunciantsko-pritlehna, bo, upam da, odgovoril Moris sam. Za bralce Pozitivk. Jaz
    ( Eckhart ) lahko v njihovo vednost zapišem, da je članstvo in s tem aktivnost v našem Društvu za zaščito ustave in žrtev cerkve po statutu društva dostopno vsem DRŽAVLJANOM EVROPSKE UNIJE, naše nove skupne domovine. Če se seveda strinjajo s statutom društva in izpolnjujejo njegove pogoje za vstop.

    O d g o v o r:
    1. Komentarji nimajo nič kaj opraviti s Sončno osebnostjo in jih ni mogoče povezovati
    z vsebino in namenom navedenega priznanja, temveč le z besedami, ki so lahko most,
    ki združuje; ključ, ki odpre ;balzam, ki blaži; luč v temi; mavrica upanja; pozornost, ki
    tolaži; roka, ki pomaga vstati. Beseda pa je lahko tudi zid, ki ločuje, ključ, ki zaklepa;
    kis, ki razjeda; veter, ki zaduši plamene; klofuta, ki ponižuje; kamen, ki ubija.

    2. Zgoraj navedena s soncem obžarjena osebnost, ne napada ljudi zaradi kritičnega žaljivega pisanja, temveč
    se samo brani pred žaljivim napadanjem;

    3. koliko je komu ljuba katoliška cerkev je stvar osebne svobode in ne stvar
    posmehovanja g. Eckharta komur koli, tudi meni, ki morda meri moja čustva
    z verskimi argumenti in merili in ne z državljanskimi svoboščinami, za katere se imam pravico zavzemati, nič manj kot omenjeno društvo, v katerem g.Eckhart deluje.

    4. Vprašanje je res, ali kdo ne zna pisati prispevkov, ali jih kdo ne zna brati.
    Vsi argumenti govorijo v prid prvi trditvi. Žaljive in nestrpne prispevke ni težko brati in jih zaznati z vsemi merili – etičnimi in pravno normativnimi.

    5. Servilnost g. Eckharta gospodu Morisu Hoblaju je popolnoma irelevantna in osebna
    drža g. Eckharta.

    6. Prispevkov, ki ne umirjajo, temveč žalijo in vznemirjajo, ni mogoče brati z distance.
    Svoboda izražanja, vključuje tudi svobodo odzivanja.

    7. Glede kurjenja na grmadi, pa če bi držalo kar govorite o inkviziciji, bi vas RKC že zdavnaj skurila na grmadi. Vprašam vas, zakaj bi vas jaz morala kuriti, če se pa sami polagate pod stol, na katerem sedite ognje, ki se lahko razblinijo v požar in boste rabili gasilce. Jaz pri tem res nimam namena sodelovati, ne pri kurjenju in ne pri gašenju.

    8.Hudo v zmoti ste, da bi jaz prevzemala vlogo totalitarnega režima, saj nisem oblast in tudi vloge Zveze borcev, ne bi prevzemala, ker nisem članica tega društva. Le kaj ima Zveza borcev opraviti z mano in z vami, da jo podtikate v ta dialog ?

    9. Zgoraj podčrtane besede kažejo kako ste ideološko preparirani in nestrpni, saj se
    človek kar zgrozi nad besednjakom, ki ga uporabljate. Vaše pisanje Eckhart je
    podtikanje stvari z ideološkimi predznaki. In zakaj bi vas jaz pustila pri miru
    ob javni besedi, če vi ne pustite mene kot državljanke Republike Slovenije.
    Ali nimam pravice tudi jaz izražati mnenja?

    10. Človekovo dostojanstvo torej zahteva, da se pri svojih dejanjih ravna po zavestnem in svobodnem odločanju, se pravi osebnostno, iz notranje pobude in notranjega nagiba, ne pa pod vplivom slepega notranjega gona ali zgolj pod pritiskom zunanjega siljenja. Tako dostojanstva pa doseže človek tedaj, če se osvobodi vsake sužnosti strastem in v svobodnem odločanju za dobro hodi za svojim ciljem ter si z učinkovito in preudarno vnemo poskrbi za to primerna sredstva.

    11. Lepo živeti ni nič drugega kakor ljubiti Stvarnika z vsem srcem, z vso dušo in vsem mišljenjem. Stvar zmernosti je, da ohranimo Stvarnika za celotno ljubezen, ki je ne zlomijo prav nikakršne težave, kar je stvar srčnosti; takšna ljubezen je stvar pravičnosti in obzirnosti do sočloveka.

    Slovenski pesnik Oton Župančič je zapisal:
    »Imel si luč, minil je čas,
    zdaj hodi, bodi!«

    Zmeren človek usmerja svoje čutne težnje k dobremu, ohranja zdravo razsodnost ter se ne ravna po svojem poželenju in po svoji moči, da bi sledil pohlepu svojega ega.

    Torej ustavite konje! Vaš besednjak je preveč napet, se lomi in bo zlomljen, brez mene. Vaš napuh spada med glavne grehe. Imenujejo se glavni, ker rojevajo druge grehe in pregrehe. Samo poglejte si svoj zgornji besednjak in ta je vaše ogledalo »dobrega«.

    Tatjana


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Pips dne nedelja, 12. marec 2006 @ 21:51 CET
    Tatjana, kako se ti ljubi pisati takšne sestavke. kot da hočeš z glavo skozi zid. Saj se jih nič ne prime. So kot fijakarski konji.

    V tem društvu se je zbralo nekaj ljudi, ki namesto, da bi recimo, karte igrali ali balinali, se grejo neko gonjo proti cerkvi, pa še sami ne vedo, kaj bi pravzaprav radi.

    Ti pa jim s svojimi komentarji le reklamo delaš.

    Pusti jih pri miru, saj jih itak "NITKO NE ŠLJIVI"


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 13. marec 2006 @ 00:35 CET
    Pozdravljen Pips,

    saj ti dam prav v vsem kar si napisal. Vendar kaj hočeš, vedno sem se znašla na bojišču, kjer so kršene človekove pravice in se se borim če so kršene. Borim se proti gospodarskemu kriminalu, revščini in proti vsemu, ki najeda človeka in njegovo svobodo.

    Sicer se pa na Gornjskem govori, da naj bi bil Echkart edini "prosti strelec", ki naj bi ga pošiljali šefi, ker naj ne bi bil še povsem preverjen. Govori se, da naj bi kandidiral za nek višji položaj v društvu, pa da še ni šel čez vse kadrovske filtre, zato je razumljivo, da se mora tako truditi. Ta resnica pa je zakrita in zakamuflirana s toliko ideologije in različnimi kulti, med katerimi inkvizicija izpred 500 let neguje najvišje mesto. Toda vmes je prišla nesrečna pedofilija in tudi tej je treba posvetiti dovolj medijske pozornosti, zato so nekdanji člani ZSMS malce nervozni, ker se bojijo, da bi tudi med njihovimi bogoslovci izburhnila kakšna pedofilska afera. Mi Primorci smo tako proti pogrevanju 500 in več let stare inkvzicije in starodavnih križarskih vojn, ki so jih vodili cesarji, ki so se okronali za papeže v davni, davni preteklosti. Mi na Primorskem raje govorimo in slavimo narodne junake kot so bili narodno zavedni duhovniki iz Zbora svečenikov svetega Pavla, ki so nas obvarovali pred fašističnim škornjem. Primorci imamo tako kot Štajerci domovinska čustva. Ni kaj!

    Sedaj sem posvetila več časa filozofiji, ki jo je razvil Heidegger, ki jo imenuje dialektika utemeljevanja in odpravljanja temelja. Po tej filozofiji je bit physis, ki kotrolira časovni horizont, v katerem vznika bivajoče, a je obenem tudi kaos sveta, ki izpričuje dokončno neutemeljenost temeljev. Odpira nove možnosti utemeljitve, toda obenem kaže na njihovo nepresegljivo ničnost.

    S pomočjo te filozofije je mogoče dojeti tudi sociološke in antropološke termine in stiske, ki kažejo na zaton omenjenega društva, kajti v tem ubožanem času, lahko živimo samo duhovno polno. Pozitivke dosegajo vzpon in upam, da se bomo tudi teh prehodnih zadreg otresli in da bodo možakarji balinali.

    Ti jim napoveduješ kar zabavno prihodnost, naj ZSMS-jevci uživajo, da si malce odpočijejo od hudih in težkih besed, ki so se jim začele zalamljati v grlu. Z vsemi izrazi, ki mi jih je jezni Eckhart natrosil, bi si bila kmalu polomila zobovje, saj jih še izgovoriti nisem mogla. Iskanje besed po slovarju tujk mi je bilo olajšano s tem, da sem vsako tujko postavila v svojo vrstico in sem si jo ogledala z lupo. Ker pa tujke niso vselej znamenje kulturnega razvoja in tehničnega napredka, so lahko tudi ovira pri sporazumevanju. Jaz bi jih recimo razgibala s papirnatim nadomestkom, na katerem bi bila zapisana beseda "far" z lepo slovensko besedo duhovnik, teolog z lepo slovensko besedo bogoslovec, n. pri. Moris Hoblaj, bogoslovec. Bog naj blagoslovi vse lepe slovenske besede, ki jih izrekamo z ljubeznijo!

    Lep pozdrav in vse dobro

    Tatjana



    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: eckhart dne ponedeljek, 13. marec 2006 @ 16:03 CET
    Ga. Tatjana Malec s svojim komentarjem ponovno dokazuje, da je, kar se mene tiče, zelo pozunanjena in površinska oseba. Tako kot njena poezija. Seveda po mojem dojemanju zadeve.

    Z vami Pips pa se strinjam glede efektov, učinkov, posledic,...... Tatjaninega "komentiranja" prispevkov Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve. Dobra reklama za stališča društva. Na srečo nas "šljivi" vedno več ljudi. Mogoče pa bodo končno ustava in zakoni te države veljali tudi za RKC.


    Svoboda izražanja

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 13. marec 2006 @ 20:26 CET
    Gospod Eckhart,

    ko argumentov zmanjkuje, da bi se razložili moralno etični in tudi normativni elementi vsebine problema, pride do demagogije in poskusov moralnega ponižanja nasprotnika, ki se zavzema proti kršenju človekovih pravic.

    Je že tako, da pred obličjem svojega šefa je treba sprejeti vlogo žrtvovanega ali pa jo zavrniti. Odločiti se je pač treba! Izberite vlogo, ki najbolj ustreza vaši osebni drži, da vas pošiljajo kot "purša" s svojimi protikrščanskih umotvori na Pozitivke, ker se sami gospodje šefi nočejo izpostavljati človeškemu nezadovoljstvu in protestom! Katoliki niso tiho zato, ker so šibki, temveč zato, ker so modri. Vlado Republike Slovenije pa imamo za to, da vzpostavlja meddržavne odnose s Svetim sedežem in jaz Vladi zaupam, da bo te stvari prav urejala, v skladu z Ustavo RS in upoštevanjem ločenosti cerkve in države. Vi delate samo zmedo in ustvarjate zamere ter konfliktno ozračje, Vlada vas sploh ne potrebuje! Ne jemljite Vladi njenih pristojnosti, nihče vas za to ni pooblastil.

    Glede reklame pa je kaj žalostna tolažba to, kar si g. Eckhart domšiljate, saj niso ljudje tako nori, da bi se udeleževali vašega linča krščanskega časa, ki traja že več kot dva tisoč let.Koliko civilizacij je med tem že izumrlo. Vsak živi zavest časa na svoj način, po lastnemu prepričanju. Vaša propaganda je sifizovo delo! Vaše sovraštvo pa delo satana.

    Izvor moralnega dejanja je človek kot bitje razuma in svobode ter svojega lastnega duhovnega prepričanja in ne kot človek bitje nasilja, ki izhaja iz monadološkega individualizma in sebične preračunljivosti, ki si domišlja, da bo s silo rešil svet.

    Vaš besedi zaklad v predhodnem komentarju pa jasno pove kdo ste, kakšen je vaš namen in kakšna je vaša raven. Sprejmite nasvet g. Pipsa in pojdite balinat, da se malce rekreirate. Sveži zrak vam ne more škoditi.

    Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,58 seconds