NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Raziskava mladi na netu: Kar se zdi odraslim tvegano, je lahko za mlade pozitivna izkušnja   
    ponedeljek, 21. februar 2011 @ 22:30 CET
    Uporabnik: Sonce

    Med slovenskimi otroki so na spletu nekoliko manj previdni dečki, kažejo najnovejši rezultati raziskave Mladi na netu. Precej več dečkov (42 %) kot deklic (29 %) se je srečalo z neznancem z interneta, veliko več dečkov (43%) kot deklic (14 %) je pošiljalo ali prejelo gole fotografije, prav tako so dečki bolj samozavestni glede svojih spletnih veščin, saj jih kar 55 % meni, da znajo oni najbolje v družini uporabljati internet, med tem ko je tako prepričanih le dobra tretjina (37%) deklic.

    Prvo poročilo raziskave Mladi na netu z naslovom Internet v vsakdanjem življenju otrok in mladostnikov, ki je bilo predstavljeno danes, ugotavlja, da se v splošnem na spletu bolj tvegano vedejo starejši otroci, ki pa tudi bolje izkoriščajo prednosti, ki jih prinaša internet, in se vključujejo v več aktivnosti. V raziskavi, ki je potekala v letu 2010, je bilo na domu anketiranih 691 otrok med 8 in 19 letom.

    »Poročilo, ki povzema prve osnovne izsledke raziskave, kaže, da tveganja na internetu odrasli prehitro označimo za negativna, saj se za mlade v velikem številu primerov pokažejo kot pozitivna izkušnja.

    Čeprav se je na primer v starosti skupini med 15 in 19 let kar 55 % mladih srečalo z neznancem, ki so ga prej poznali le na internetu, je imelo s srečanjem velika večina (88%) zelo dobro ali dobro izkušnjo. Tako lahko iz rezultatov sklepamo na razliko med spletnimi tveganji, ki se lahko za otroke končajo ne le negativno temveč tudi zelo pozitivno, in tveganji, ki imajo le negativne posledice«,


    je povedala dr. Bojana Lobe, vodja raziskave iz Centra za metodologijo in informatiko na Fakulteti za družbene vede. 
     
    Med negativnimi tveganji velja omeniti vrstniško nasilje prek spleta ter neželene spolne komentarje, ki jih je prejela dobra tretjina otrok (38%). Še posebej pri žaljivih in bolečih komentarjih prek spleta in mobilnih telefonov se mladostniki v največ primerih odzovejo napačno, saj odgovarjajo na sporočila z enako neprijetno ali bolečo vsebino (24 %).

    Nov projekt osveščanja mlajših otrok o varni uporabi internet Ovce.sk
    Danes je bilo javnosti prvič predvajanih devet sinhroniziranih risank iz serije OVCE.sk, ki na zabaven način prikažejo otrokom, kako pomembno je, da se na spletu obnašamo pametno in odgovorno. Glasove sta likom v risankah posodila raper Trkaj in Tamir Gostiša. Projekt se izvaja na Fakulteti za družbene vede, z risankami pa bodo predšolske otroke in mlajše osnovnošolce osveščali o varni uporabi spleta in varovanju zasebnosti na internetu.

    »Po vsej Evropi se kaže trend usmerjanja preventivnih aktivnosti osveščanja o varni rabi interneta k nižjim starostnim skupinam, da bi bili otroci o tveganjih virtualnega prostora informirani, praktično še preden se z njimi srečajo. Zato smo veseli, da lahko take aktivnosti in kvalitetna gradiva ponudimo tudi v slovenskem jeziku,« je povedala Ajda Jerman Kuželički, vodja projekta Ovce.sk v Sloveniji.

    Paket risank, kvizov in metodološkega priročnika za delo v razredu, ki učiteljem, vzgojiteljem in mentorjem daje podrobna navodila in ponuja še veliko predlogov dodatnih aktivnosti za preventivno delo z otroki na tem področju, bo v februarju, mesecu varne uporabe interneta, poslan na vse slovenske šole in v vrtce.

    Risanke ter igre za otroke so na voljo na spletni strani www.ovce.sk.

    Posamezne risanke si lahko ogledate tukaj:
    Blebetulja: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/blebetulja
    Lepotna krona: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/lepotna-krona
    Cepec: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/cepec
    Maščevanje: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/mascevanje
    Devetindevetdeset: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/devetindevetdeset
    Brez kožuščka: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/brez-kozuscka
    Bele ovce: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/bele-ovce
    Zatajeni prijatelj: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/zatajeni-prijatelj
    Ne pleši z volkom: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/ne-plesi-z-volkom
    Zatajeni prijatelj: http://sl.sheeplive.eu/fairytales/zatajeni-prijatelj

    Več informacij:
    doc. dr. Bojana Lobe,                                             Ajda Jerman Kuželički,
    Mladi na netu                                                           Ovce.sk
    bojana.lobe@fdv.uni-lj.si                                         ajda.jerman-kuzelicki@fdv.uni-lj.si
    01/5805-343                                                            01/5805-387

    O raziskavi Mladi na netu:
    Cilj raziskave Mladi na netu je oblikovati trdo osnovo znanja in informacij o izkušnjah slovenskih otrok, mladih in staršev z uporabo online tehnologij v vsakdanjem življenju. Tovrstni podatki bodo uporabni za učinkovito in ciljano promocijo in osveščanje o varni rabi online tehnologij v Sloveniji ter za oblikovanje ustrezne ponudbe pozitivnih spletnih vsebin za otroke in mlade v skladu z njihovimi željami in potrebami.
    www.mladinanetu.si

    O projektu Ovce.sk:
    Glavni cilj projekta Ovce je širjenje osveščenosti o varni uporabi interneta in mobilnih telefonov, obveščanje in svetovanje o nevarnostih in zaščiti v virtualnem prostoru za mlajše otroke. Projekt financira Evropska komisija, program temeljne pravice in državljanstvo, v Sloveniji pa ga izvaja in sofinancira Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani.   
    www.ovce.sk


    Mladi najstniki lažje »izražajo svoj pravi jaz« online kot pa offline

    Skoraj polovica evropskih otrok, starih od 11 do 16 let, se strinja, da lažje izražajo svoji pravi jaz na internetu kot pa, ko se z ljudmi srečujejo v živo, eden od osmih mladih (12%) pa se močno strinja, da lažje izražajo svojo osebnost na internetu. Pomenljivo je, da se tisti, ki se močno strinjajo, težje vključijo v družbo svojih sovrstnikov in pogosteje tvegajo na internetu.

    To je zaključek novega poročila projekta pod vodstvom London School of Economics and Political Science,  EU Kids Online, ki je bilo objavljeno na dan varne rabe interneta 2011. Projekt je opravil ankete s 25,000 otroki in starši iz 25 evropskih držav, da bi pridobil vpogled v vedenje in izkušnje mladih na internetu.

    Za mlade, ki so rekli, da je zelo drži, da lažje izražajo svoj pravi jaz na internetu, je tudi bolj verjetno, da imajo v resničnem življenju težave s prijateljstvi, torej jim internet verjetno nudi sredstvo za pobeg ali kompenzacijo. Za te mlade velja tudi, da na internetu pogosteje tvegajo, npr. pošiljajo osebne podatke ljudem, ki jih niso srečali v živo, ali pa se pretvarjajo, da so nekdo drug.

    Sonia Livingstone, vodja projekta EU Kids Online, pravi o ugotovitvah naslednje: 

    »Otroci preživljajo čas na internetu iz vrste razlogov. Mnogim nudi priložnost, da se izrazijo in razvijejo prijateljstva. Toda priložnosti in tveganja pogosto pridejo ena z drugimi – kar je zabavno nekaterim otrokom, je lahko tvegano za druge.

    Naša raziskava kaže, da ima večina mladih, ki uporabljajo internet, dobre odnose s prijatelji 'offline' in da pri uporabi interneta le malokrat tvegajo. Toda zdi se, da otroci, ki imajo težave s prijateljstvi v šoli in drugod, na internetu večkrat pridejo v tvegane položaje. Zato je še posebej pomembno, da se starši in družine pogovorijo s temi otroki o tveganjih, povezanimi s spletnim klepetom in pošiljanjem osebnih podatkov.«

    Druga ugotovitev raziskave je, da se skoraj polovica anketiranih mladih (45%) na internetu pogovarja o drugih rečeh kot pa, ko se pogovarjajo z ljudmi v živo, tretjina (32%) pa se jih pogovarja o osebnih zadevah, o katerih se v živo ne. To pomeni, da je za najstnike komuniciranje preko interneta pogosto manj neprijetno kot pa komuniciranje v živo.

    EU Kids Online trdi, da je eksperimentiranje z identiteto del adolescence, zato je možno da tisti, ki pravijo da malo drži, da lažje izražajo svoj pravi jaz online, zgolj uživajo v prednostih online komunikacije – o nekaterih rečeh se je na primer pogovarjati online lahko manj neprijetno kot v živo. Toda za otroke, ki pravijo, da zelo drži, da lažje izražajo svoj pravi jaz online kot pa offline, ali tisti, ki imajo online težave s svojimi sovrstniki, je zelo pomebno, da se z njimi pogovori o tem, kako in zakaj komunicirati online, da se zagotovijo varnejše prakse.

    Doc. Dr. Bojana Lobe, vodja EU Kids Online v Sloveniji, pravi: »Te ugotovitve so povsem v skladu z spoznanji, ki že nekaj časa krožijo v krogu raziskovalecv interneta. Tako kot odrasli, tudi otroci in mladi lažje odvržejo nelagodje in zadržke ter se podajo v odkrito komunikacijo. To, kot vse ostale reči na internetu, ima svoje slabe in dobre lastnosti. Ena dobrih je gotovo ta, da jim to omogoča nadzorovati samopodobo, ki je morda za odtenek bolj pozitivna, kot bi sicer bila. Vemo, da imajo ravno mladi pogosto probleme s samopodobo

    Opombe:
    Poročilo Tvegano online komuniciranje Sonie Livingstone in Kjartana Ólafssona je dosegljivo na www.eukidsonline.net.

    Za več informacij se obrnite na pressoffice@lse.ac.uk ali kličite na telefonsko številko 0207 955 7060.

    EU Kids Online II je v razdobju 2009-11 financiran s strani Programa za varnejši internet Evropske komisije, da bi povečal znanje o izkušnjah in praksah otrok in njihovih staršev glede tvegane in varne uporabe interneta in novih online tehnologij. www.eukidsonline.net

    Dan varne rabe interneta organizira vsako leto Insafe, z namenom promocije varne in bolj odgovorne uporabe online tehnologij in mobilnih telefonov, še posebej med otroci in mladimi širom sveta. Tema letošnjega dneva varne rabe interneta je »je več kot igra, je tvoje življenje!«.
    http://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-day

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.ovce.sk
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • http://sl.sheeplive.eu/...
  • bojana.lobe@fdv.uni-lj.si
  • ajda.jerman-kuzelicki@f...
  • www.mladinanetu.si
  • www.ovce.sk
  • www.eukidsonline.net
  • pressoffice@lse.ac.uk
  • www.eukidsonline.net
  • http://www.saferinterne...
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Raziskava mladi na netu: Kar se zdi odraslim tvegano, je lahko za mlade pozitivna izkušnja | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds