NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Semitska kultura in zahodna civilizacija   
    sreda, 16. maj 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: hierhod

    Danes je zelo aktualno vprašanje, kako se bo končal spopad v Iraku. Daljni Zahod se je odločil, da bo priskočil na pomoč Bližnjemu Vzhodu. Toda vse skupaj se je sprevrglo v veliko polomijo in morijo. Vzroke lahko iščemo v zahodnjaškemu "pohlepu" ali pa v vzhodnjaški "nerazumnosti".

    Domnevam, da koreni te polomije segajo daleč nazaj v preteklost. Pod semite se najprej razume judovski narod. Sledijo jim babilonci, asirci, kaldejci, feničani, arabci itd. Izraz "semit" smo si izmislili na Zahodu in je nastal v novi latinščini iz biblijskega Sema, ki je bil eden od treh Noetovih sinov.

    Semitski narodi so mnoga stoletja živeli burno zgodovino. Živeli so na področjih, ki so bila večinoma zelo težka za preživetje. So bila tudi obdobja velikih blagodati, ki pa niso imela v sebi prevelike časovne obstojnosti. Skupni imenovalec teh narodov je strastnost in srčnost.

    Razumu ali raciu niso mogli posvečati prevelike pozornosti, ker se niso mogli z gotovostjo opirati na zunanji svet. Večinoma so imeli nomadski način življenja. Dobesedno so šli s trebuhom za kruhom. Ugotavljali so, da so odvisni od višjih sil. Zato se niso mogli zanašati na neko trdno logiko, ampak na nekaj, kar jih bo rešilo. Zato niso razvijali filozofskih nazorov in konceptov, ampak vero. Razum je povezan s stalnostjo, vera pa z nihanji. Ta nihanja so lahko tako huda, da jih zdrava pamet ne more prenesti. Zato se človek zateče v čustveni svet, v svoje srce.

    Semiti so torej ljudje srca. Ker pa srce in čustva lahko vodijo v težko kontrolirano strastnost, je bilo treba postaviti neka pravila, da se ne bi med seboj pokončali. Vsi semitski narodi poznajo v svoji izvornosti zelo ostra in praktična pravila. Velikokrat so tudi pretiravali. Izraelski dekalog ali deset zapovedi, je bila najbolj umirjena varianta teh pravil. Torej, semiti nimajo filozofije, ampak pravila življenja.

    Na obrobju tega kraljestva semitskih narodov se je pojavila grška ali helenistična kultura in miselnost. Stara Grčija je geografsko ležala na ugodnem področju. Imela je odprte poti v svet. Ni imela potrebe po nomadskem načinu življenja. Ni poznala pomanjkanja, ampak kvečjemu le prepire. Že klimatsko je bila zelo ugodna za razmišljanje, razpravljanje in fantaziranje. V grški filozofiji in mitologiji ni vse slabo. Je pa občutiti tudi močno evforijo in mitična ali kvazimistična spoznanja.

    Krščanstvo se je pojavilo prav med tema dvema tokovoma. Med semitstvom in helenizmom. Jezus se je rodil v semitskem narodu. V njegovem času je bil Jeruzalem in na sploh Palestina, stičišče semitske, latinske in grške kulture. Jezus je gotovo poznal vse te tokove in govoril vse te jezike. Ampak iz Svetega pisma lahko razberemo, da je ostal zvest semitski kulturi. Ostal je zvest "puščavskemu bogu". Govoril je v prilikah, govoril je o načinu življenja, dal je tudi eno zapoved. Govoril je o medčloveških odnosih. Ni filozofiral, ni teoretiziral. Ker je v ostal zvest semitstvu, so ga gotovo najbolje razumeli njegovi učenci, ki so bili prav tako semiti.

    Ko so šli učenci nato po svetu oznanjat Jezusov nauk, so krenili najprej na Vzhod in Zahod. Na Vzhodu ni bilo težko, ker so bili tu semiti. Na Zahodu je pa moralo krščanstvo iti skozi helenistični filter. Krščanstvo je nehote tam privzelo nekaj grške miselnosti in jo prineslo s seboj na Zahod. Grška miselnost se je v Evropi s pomočjo krščanstva zelo razširila. Evropejci so sprejeli helenistično racionalnost in kvazimistiko, ker je bila v kakšnih segmentih podobna njihovim bogovom in predstavam o svetu. Tudi samo krščanstvo je postalo v Evropi racionalno in racionalistično. Tako bi lahko rekli, da je bilo krščanstvo prva vzhodnjaška religija, ki smo jo evropejci na nek način spervertirali. Danes lahko vidimo razne, očitno spervertirane, aplikacije budizma, hinduizma in drugih verstev v Evropi in Ameriki.

    Toda krščanstvo je po svoji naravi zelo prilagodljivo. Jezusovi apostoli so prvi videli, da poganom, ki vstopajo v krščanstvo, ne morejo nalagati judovskih običajev in pravil, kot je obreza ali pa judovski način praznovanja Gospodovega dne. Apostoli so pokazali, da so pravi semiti in da se znajo prilagoditi dani situaciji. Njihovi nomadski geni so naredili svoje. Osnova nomadskega gena je želja po preživetju, želja po življenju. Poleg tega jih je vodil Duh, Sveti Duh. Brez tega nebi preživeli udarca ob različne kulture in civilizacije.

    Zgodovina zahodnega krščanstva kaže veliko nihanj med duhovnostjo razuma in med duhovnostjo srca. Na Vzhodu je bilo krščanstvo vedno nekako bolj stabilno. Bolj je zaupalo vodstvu Svetega Duha, kot pa nekim svojim spoznanjem.

    Zahodna kultura je bila in je pod vplivom svoje lastne predkrščanske civilizacije, pod vplivom krščanstva, pod vplivom helenizma in pod vplivom razsvetljenstva, ki je konglomerat helenizma in predkrščanskih verstev. Razsvetljenstvo je morda mislilo, da se je dvignilo nad krščanstvo in da razume tako Grke kot semite.

    Helenizem in semitstvo sta morda našla samo eno skupno točko in to je beseda "logos", ki pomeni besedo. To je privzel apostol Janez v svojem evangeliju. Janez uporablja logos kot drugo ime za Jezusa. No, Grki pa to besedo uporabljajo tudi za "znanost" ali vedo.

    Semitsko pojmovanje Boga se je v zahodnem krščanstvu izgubilo že pred letom 400 po Kr.. K temu je pripomoglo Rimsko cesarstvo, ki je temeljilo na strogih zakonih in je krščanstvo uporabilo kot neko duhovno silo za svojo obnovo.

    Čeprav naj bi zahodna civilizacija temeljila na krščanstvu, ki je semitskega izvora, se v praksi prav nič ne vidi, da bi razumela narode Bližnjega Vzhoda. Je pa tudi res, da je zahodna civilizacija s svojim "napredkom" že kar precej "pokvarila" semitske narode in imajo tudi oni probleme s svojo identiteto.

    Iz povedanega sledi, da lahko naredimo preprost preizkus. Vzamemo neko ekumensko izdajo Svetega pisma, ki je bogato z razlagami. V njem boste na nekaterih mestih našli kar po tri razlage nekega teksta. Če boste pozorno brali, boste videli, da razlagalci govorijo s stališč semitov, helenistov in razsvetljencev. Vse razlage bodo predstavljene kot pravilne.

    Kaj je torej pravilno? Ali si je Bog zamislil, da bi morali vsi narodi biti kot semiti? Krščanstvo je dalo, vsaj v preteklem stoletju, nekakšen odgovor na to, ko Cerkev označuje za potujoče božje ljudstvo, za romarje in ko govori, da je "naša domovina v nebesih". Toda po drugi strani hoče krščanstvo ostati "prizemljeno" in hoče graditi boljši in pravičnejši svet. Tako je vsaj zapisano.

    Če se ozrem okrog sebe, opazim vsaj pri mlajši generaciji, da jo zelo zanima orientalska in bizantinska kultura, vsaj kar se glazbe tiče. To je pojav po vsej Evropi. Za Slovence sem v medijih zasledil, da se jih označuje kot Nemce po pameti in kot balkance po srcu. Zdi se, da se je Zahod izčrpal v svoji spervertirani racionalnosti.

    Kaj bo torej na Bližnjem Vzhodu? Ali bo zmagal razum ali srce ali Sveti Duh? Ali lahko vsak izmed nas kaj naredi za mir na svetu? Kaj vodi naše misli? Semitstvo, helenizem, racionalizem, srce, razum, Sveti Duh?

    Apostol Pavel, ki je bil semit in pa rimski državljan, ni zaupal v moč svojih besed, ampak v moč Svetega Duha.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja hierhod
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Semitska kultura in zahodna civilizacija | 3 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Semitska kultura in zahodna civilizacija

    Prispeval/a: danaja... dne sreda, 23. maj 2007 @ 14:35 CEST
    Hierhod,
    res je zelo zanimiv ta članek!
    In koristen za širši pogled na zdajšnjo situacijo.
    Če imaš še kaj takega v rokavu, stresi … mislim, da nas je mnogo, ki bi bili zelo veseli.

    Z lepimi pozdravi,
    Danaja



    Semitska kultura in zahodna civilizacija

    Prispeval/a: hierhod dne sreda, 23. maj 2007 @ 20:38 CEST
    Draga danaja!

    Zelo sem vesel, da ti je bil članek zanimiv in koristen. V glavi imam še veliko tega, kar bi lahko napisal. So pa to take teme, ki morajo dozoreti v meni. Moram se nekako strinjati z navdihom. Je pa tudi res, da smo in ste na Pozitivkah zelo zahtevni bralci in imam včasih kar tremo, preden pošljem v objavo kak svoj članek.
    Poleg tega si pa menda zaslužim kakšne počitnice, saj se mi zdi, da sem količinsko izpolnil normo za eno leto aktivnega sodelovanja. Resnično rabim premor, vsaj kar se člankov tiče.
    Poleg tega bi pa rad povdaril timskega duha. Že matematično drži, da več glav več ve.
    Zelo napak bi bilo, če bi bralci na Pozitivkah postali pasivni in da od sebe ne bi dali svojih darov. Tu mi prihaja na misel apostol Pavel, ki v svojih pismih kar na treh ali štirih mestih pravi svojim poslušalcem:"Prenavljajte se z močjo svojega mišljenja!"
    Sam sem zelo odvisen od navdiha. Osebno mi nič ne pomaga branje mnogih knjig in dolgo razmišljanje, če se mi ne pojavi nekakšen "duh sinteze", po domače intuicija. Zato se mi moje življenje zdi včasih nekoliko "kampanjsko". Nisem prav vztrajen in zvest.
    Velikokrat zvestoba in vztrajnost odtehtata mnogo "navdihnjenih" ali "iz rokava" stresenih stvari. Zato se mi zdi, da tisti, ki ste že leta zvesti Pozitivkam, bolj koristite, kot pa jaz, ali pa taki kot jaz, ki smo odvisni od navdihov in razpoloženja.
    Danaja, hvala ti! Mislim na tebe!


    hierhod


    Semitska kultura in zahodna civilizacija

    Prispeval/a: danaja... dne petek, 25. maj 2007 @ 10:11 CEST

    Ejej, hierhod, težka bo, težka … tale glede letne norme. Bi moral pa ja prej malo misliti!
    Dva nepopolna meseca – trinajst člankov. No, to je osnova za izračun letne norme. In če upoštevamo, da vsak pošten delavec pred normiranjem malo špekulira – torej dodamo najmanj trideset procentov gor … Zdaj pa računaj!
    Ne vem, ne vem … če boš lahko kaj dosti mislil na počitnice …

    :) Ali pa naj majčkeno pogledamo skoz' prste, popravimo kriterije za dodelitev nagradnega dopusta, dodamo še kaj za posebne zasluge ... in te pošljemo za kak teden na rehabilitacijo?

    Naj bo! Bo kar pošteno!

    ;)

    Danaja


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,54 seconds