Na Pegaza se vzpni,
ponese naj te v sredino Troje,
Da arhangel, Kerub
poiščeš jih in pomiriš!
Še Odiseja ukani,
da bo Mir!
Nikoli razrešen spor vseh kraljev ,
ki vleče se še dlje od Hada
in slehernemu smrtniku
zastre pogled,
da dih je mrtev!
Kaj gledaš,
mogočnik Zeus?
Ti spet vseeno je,
da le meseno boš povaljali se po koži lepe kurtizane?
Ne žgite nam dlani,
prosijo galjoti,
pa dih nam v jadro Modro daj-
usmiljeni Eol;
Ne režite nam zibk iz trebuhov-
jočejo brezmadežne Helene,
jetnice Bakhusove ječe na požganem gradu.
Povesijo se meči,
kopja se obrnejo v tla:
Ni več spoštovanja,
samo še strah pred zadnjo sodbo,
da Had požre morilce,
jih ustavi- preden zadnja mati umre.
Sede na Zlatem runu Kerub z očmi iz Sonca
Zavezo sklene,
pa se laži ne izogne-zaveda se
in v Olimp se pne prevaran...
Na isti strani vsak svoj meč spet kuje,
nedolžno gleda
in s golobom v roki,
napiše z oljčno vejico: Zaveza!
Rjovenje drhali prevarane
in lajanje psov,
ki jih mogočnikov ne zmoti
in dih smrti jih ne gane!
Samo še orli,
redkoštevilni
in na vzpetinah volkovi:
ti so še edini ohranili zdrav razum!
Pa še trava,
kjer lažnivci polegajo,
in grejejo se v zadnjo uro;
s čašo laži do roba
in belimi ustnami sopeč:
saj
............
nam je
............
u s p e l o ...?!
In memorirum
|
Kiotska pogodba
Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 14. december 2007 @ 16:40 CET
Kako preveriti povezanost ekonomskega razvoja in varstva okolja, na primeru držav Evropske unije in držav kandidatk za vstop vanjo, če pa vemo, da spuščajo njihove industrije v zrak največ CO2, da od industrijskih odplak Padske nižine umira tudi naše morje. Da bo nameravani plinski termanal tik ob naši oblai zadušil ves bios v Jadranu z nami vred. Na obali imamo že itak grozno onesnažen zrak od tržakih industrij in sežigalnic odpadkov. Ljudje obolevaju tukaj pogosteje za rakom kot drugje. Mladina ima kronični kašelj. Težke kovine se nalagajo v kosti. Vsa svetovna politika ni nič drugega kot gestus gnilega in pokvarjenega delovanja, ki se spreneveda za diplomatskimi mizami in klanja krvoloku kapitalu. Za moje pojme je to poklicno pogojena imbecilnost, ki nima nobene dobre volje za zbistritev duha, videnje realnosti in ukrepanje, dokler se ne bomo zadušili vsi skupaj v toplogrednih plinih.
Lotila se bom obravnave tega kar pri sebi, kjer me čevelj žuli. Nek profesor je rekel »Najbolje bo, da jeste manj fižola. Tako se bosta zmanjšali dve luknji. Prva, je tista v ozonu.« Pravim si, da ne bi smela uporabljati laka za lase, aerosovlov, itd., čeprav jih zelo malo skoraj nič. Vsakega, ki si prižge cigareto bi morala kresniti po prstih. Najprej pa nekatere člane Društva slovenskih pisateljev in pesnikov na čelu z bivšim varuhom človekovih pravic Matjažem Hanžkom, ki so podpisali peticijo proti protikadilskemu zakonu.
Pred Kemiplasom v Kopru bi se morala iz protesta sežgati ali pa hoditi redno h kapelici svetega Nazarja in ga prositi, da naj se rastlin usmili, da se pozimi preveč na hitro ne razbohotijo, zlasti pa, da drevje pozimi ne bo poganjalo in cvetelo, da zvončki ne bi cveteli v januarju, da se ne bi zaradi premile zime preveč razmnožil oljčni kapar in drugi škodljivci. Prav tako pa tudi, da se poleti ob sušnih mesecih ne bi preveč cvrla ne jaz in ne narava ob visokih temperaturah. Pa nič od tega ne naredim. Čakam, da bodo kaj naredili drugi. Zima je topla, lahko pričakujemo, da se bo ohranilo več škodljivcev kot sicer.
Leta 1997 so politiki, znanstveniki in klimatologi iz več kot 157 držav sprejeli t. i. »kiotski sporazum«. Podpisani so sprejeli, da bodo skušali zmanjšati emisije ogljikovega dioksida (CO2) v ozračje. Zanimivo pa je to, da sporazuma ni sprejela največja svetovna onesnaževalska »velesila« – torej ZDA – in niti države, ki težijo k temu, da bi postale velike onesnaževalke, saj so v sunkovitem razvoju, npr. Kitajska in Indija. Naš prejšnji predsednik države Janez Drnovšek se je sicer zavzemal za spoštovanje kiotskega sporazuma, a ga nihče preveč ne posluša. Ta novi predsednik države pa se bo zastražil z gardo kot Tito ali papež v Vatikanu, v klimatiziranih in prezračevanih prostorih.
Slovenija je namreč podpisnica kiotskega sporazuma, a ne kaže na to, da ga bo tudi izpolnila. Emisije CO2 se namreč neprestano povečujejo, saj kot nori obremenjujemo naravo.
Klimatologi in državniki zasedajo za diplomatskimi mizami pa ni nič iz tega. V Parizu so se sestali na večdnevni konferenci Mednarodne skupine ZN o podnebnih spremembah (IPCC), na kateri so izoblikovali novo znanstveno poročilo o posledicah segrevanja ozračja. Poročilo vrh poročila, onesnažuje se pa naprej.
Kaj nam preostane drugega, kot da apeliramo na sive celice s poezijo ali pa da zapojemo pesem: "Kdo bo tebe polje ljubil?"
LP Tatjana
Kiotska pogodba
Prispeval/a: Dušan dne petek, 14. december 2007 @ 18:01 CET
Še je tega,kar bi se dalo na to temo,pred vsem pa moralo spregovoriti in slišati in ukrepati.Nujno,takoj zdaj,kajti samo to je še možnost za to,da bo jutri!
Nerad se spotikam ob človeške primerke,ki vodijo ta planet,politike,samo moram se,saj so v njihovih rokah vzvodi moči,da se stvari obrnejo na boljše.Ko si ravno omenila našega vrlega bodočega predsednika države bi dodal še to:taprvi dan je treba pokazat kdo je Faraon v Palpskih Butalah!Bog se nas usmili,pa tako lepo bi nam lahko bilo,ko bi nam naš Lojze igral na orglice,poslnci bi nam peli,mi bi pa vsi skupaj vsi vshičeni šli k hudiču,pa še vedeli tega ne bi.Res smo primer za razstavo in je kar prav,da se morda tudi sami prepoznamo skozi oči drugih v času predsedovanja evropski uniji.
Mene je pritegnila alternativa,ki jo ponuja Megre v Anastaziji:1ha zemlje podari država vsakemu,ki to želi in si ustvari svojo Rodovno posest.V manj kot sto letih,bi se vrnili na stopnjo onesnaževanja kot v letih pred kristusovim štetjem in planet bi bil rešen!Sem pač morda sanjač,samo tudi to je rešitev za našo Veliko mater,ker me ekspertize vseh skupaj o zmanjšanju ne prepričajo.Vem da so le pesek v oči tistih,ki se problema zavedajo in o njem glasno govorijo.Tudi Al Gore naj si nekam vtakne nagrado,ki jo je dobil,saj če ga ne bi prevaral Bushy bi on sedel na čelu veleonesnaževalca.Pepel se pa tako nikoli ne jezi na tistega,ki se z njim posipa.
Moje načelo je,da se ne smemo boriti proti onesnaževanju,pač pa se moramo boriti za čist zrak in zemljo in zdravje vseh živih bitij.To je izhodišče iz The Secret,Skrivnost,ki ste mi jo pred dnevi objavili,za kar vam tisočkrat hvala uredniki Sončevih pozitivk.
Hvala za komentar Tatjana in prosim vas ostale,da spregovorite o tem,dokler imamo še možnost!
Lep pozdrav,draga prijateljica,Dušan.