Še konec meseca oktobra se je zdelo, da bo Greenpeace izvedel revolucionarno dejanje v boju proti globalnemu onesnaževanju. Kupili naj bi namreč vse rudnike lignita in termoelektrarne v nemški pokrajini Lužice, ki so eden izmed največjih ogljičnih onesnaževalcev na svetu.
Švedski Greenpeace želi kupiti rudnike in termoelektrarne v nemški regiji Lužice (nemško Lausitz) na nemško-poljski meji. Po uspešno izvedenem nakupu bi Greenpeace rudnike in termoelektrarne zaprl, saj letno proizvedejo 65 milijonov ton ogljičnih emisij, kar je več kot celotna Švedska skupaj.
Skupno pet rudnikov in tri elektrarne so naprodaj, odkar se je njihov upravljalec, švedsko energetsko podjetje Vattenfall, odločilo vlagati v obnovljive vire energije. V Lužicah se nahajajo največje zaloge lignita na svetu, ta pa velja za najbolj umazano fosilno gorivo, saj pri gorenju proizvedne za eno tretjino več ogljikovega dioksida kot črni premog in trikrat več kot bioplin.
Vrednost rudnikov je ocenjena med 2,2 in 3,3 milijarde evrov, čeprav naj bi odkupna cena ravno zaradi okoljske problematičnosti obratov pristala pri nekje milijardi evrov. Švedska izpostava Greenpeaca naj bi denar zbrala iz donacij, crowdfundinga in ostalih sredstev. Izrazili so zaskrbljenost, da se bo v primeru odkupa katerega izmed energetskih podjetij onesnaževanje še povečalo, saj bi se naj v tem primeru gradili novi rudniki lignita.
Med tem je Citigroup, družba odgovorna za prodajo Vattenfalla, Greenpeacu onemogočila nakup. Razlog naj bi bil ta, da Greenpeace ni ponudil sredstev za nadaljnje obratovalne stroške. Tako so se pri Citigroupu odločili, da Greenpeace izločijo iz liste potencialnih kupcev, saj naj bi bili rudniki in termoelektrarne pripravljeni za nadaljnje obratovanje. Trenutno v tekmi za odkup sodelujeta le še češki energetski podjetji CEZ in EPH. Več si preberite tukaj in tukaj.
Vir: ekoglobal.net
|
Greenpeace kupuje nemške rudnike
Prispeval/a: AnaH dne torek, 1. marec 2016 @ 09:03 CET
Bili so že poskusi, da bi zaprt rudnik vrnili naravi, toda tam ni nič prav uspevalo. Le redke živalce so tam našle domek in iskale hrano. Zemeljski magnetizem je bil tam zelo porušen. Čutila se je slaba energija zaradi lastnikov rudnika, ki so bogateli na račun slabo plačanih in jeznih rudarjev ob bedi njihovih družin.
Vse dobro ali slabo pušča za sabo enake sledi.