NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    ZPS tržni pregled energijskih pijač   
    četrtek, 11. april 2013 @ 22:31 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Naj vas ne zavede premišljeno trženje – energijske pijače niso ustrezna izbira za otroke in najstnike
    Hiter tempo življenja, nezdrav življenjski stil, stres, napor v službi, šoli ipd. marsikomu dajo občutek, da mu primanjkuje energije, da bi uspešno opravljal dnevne aktivnosti. Kot eno od rešitev potrošnikom ponujajo energijske pijače - brezalkoholne pijače, ki vsebujejo tudi snovi, ki naj bi vplivale na centralni živčni sistem in zagotovile »eksplozijo energije«.

    Oglasi nagovarjajo predvsem mlade moške in mladino, mnogi pa se ob tem upravičeno sprašujejo, kako varno je uživanje teh pijač. Na ZPS so pod drobnogled vzeli sestavine, označbe in ceno 26 energijskih pijač. Na Inštitutu za varovanje zdravja RS (IVZ) pa svetujejo, da naj otroci in mladostniki ne uživajo energijskih pijač.

    Najstniki popijejo do 7 litrov energijskih pijač na mesec!
    Preteklo leto je EFSA (Evropska agencija za varno hrano) prepoznala energijske pijače kot novo nastajajoče tveganje za zdravje ljudi. Pred mesecem pa je na svojih spletnih straneh objavila poročilo o uživanju energijskih pijač med otroki, mladostniki in odraslo evropsko populacijo. Raziskava je pokazala, da te pijače najpogosteje uživajo najstniki (10 do 18 let), nekateri med njimi popijejo celo 7 litrov energijskih pijač na mesec.

    Nekaj več kot 50 % odraslih in tudi najstnikov uživa energijske pijače skupaj z alkoholom, nekoliko manj pa jih te pijače pije tudi ob telesni dejavnosti. Energijske pijače pa uživajo tudi otroci. »Tudi na ZPS smo izvedli anketo o uživanju energijskih pijač med tistimi slovenskimi potrošniki, ki uživajo energijske pijače. Anketa je pokazala, da energijske pijače najbolj pogosto uživajo pri daljših vožnjah z avtomobilom, na zabavah ter v izpitnem obdobju,« je povedala dr. Tanja Pajk Žontar iz ZPS in dodala: »Hkrati pa smo bili v trgovinah pozorni na kupce energijskih pijač, med katerimi so bili pogosto tudi otroci in najstniki.«

    Ciljna skupina so predvsem mlajši moški in najstniki
    Na ZPS opažajo, da je trženje energijskih pijač pogosto usmerjeno predvsem na mlajše moške in najstnike. Za energijsko pijačo običajno stoji zgodba, s katero ponudniki sporočajo potencialnim kupcem, da bodo s pitjem njihove pijače uspešnejši, vzdržljivejši, boljše volje, da se bodo na zabavah noro zabavali. Spet drugi za trženje uporabljajo družbena omrežja in »osebne trenerje«, glasbenike in športnike, ki so mlajši generaciji za vzgled, tretji energijske pijače delijo brezplačno, celo pred šolami, najdemo pa jih tudi na šolskih urnikih.

    Energijske pijače niso ustrezna pijača za otroke in najstnike
    Na IVZ opozarjajo, da vse več raziskav ugotavlja, da je uživanje energijskih pijač resno tveganje za zdravje otrok in mladostnikov. Zaradi visokega vnosa kofeina in drugih sestavin, nizke telesne teže in organizma, ki se še razvija, namreč pri njih lahko nastopijo fiziološke in vedenjske spremembe, ki se razlikujejo od odraslih in vključujejo povečano živčno vzburjenost, nespečnost, povečano uriniranje, pa tudi tesnobo, motnje srčnega ritma in mišične krče.

    Tisti mladostniki, ki uživajo energijske pijače, bolj pogosto posegajo tudi po drugih psihoaktivnih substancah in se tvegano vedejo (npr. pri vožnji z avtom), o čemer pričajo naraščajoča poročila o zastrupitvah, pri katerih je udeleženo tudi pitje energijskih pijač. Po mnenju IVZ so energijske pijače tudi nezdrav vir sladkorja in sladil.»Uživanje energijskih pijač zelo odsvetujemo otrokom in mladostnikom, nosečim in doječim ženskam, ljudem z visokim krvnim tlakom, ljudem z boleznimi srca in ožilja in ljudem s sladkorno boleznijo. Za vse potrošnike pa energijske pijače niso primerne pred in med športno aktivnostjo, še posebej tvegano pa je uživanje v kombinaciji z alkoholom,« je povedala Urška Blaznik z IVZ.

    Pasti uživanja energijskih pijač

    1. Ljudje pijejo energijske pijače tudi zato, da bi se odžejali. Učinek pa je zaradi vsebnosti kofeina, ki pospešuje izločanje vode iz telesa, ravno nasproten. Energijske pijače torej povzročajo dehidracijo, kar lahko pri (večji) telesni dejavnosti tudi resno vpliva na zdravje.

    2. Pri otrocih in najstnikih, ki uživajo energijske pijače, pride do kemične odvisnosti od kofeina, kar pa po mnenju nekaterih raziskovalcev »tlakuje pot« tudi za druge kemične odvisnosti.

    3. Slabe spalne navade otrok in najstnikov so lahko posledica uživanja energijskih pijač, saj le te vsebujejo psihoaktivne substance.

    4. Odziv na zaužito energijsko pijačo je odvisen od posameznika. Prav zato se lahko pri posameznikih zgodi, da po zaužiti energijski pijači in občutku »eksplozije energije«, nastopi občutek izčrpanosti, zaspanosti oz. »izpraznjenosti«.

    Označbe so daleč od želenih
    Pod drobnogled so na ZPS vzeli označbe 26 brezalkoholnih energijskih pijačah, ki jih lahko kupimo v naših trgovinah. Te pijače praviloma vsebujejo kofein, taurin, glukoronolakton in sladkor ter/ali sladila. »Pregledane energijske pijače so vsebovale od 26 do 32 mg kofeina/100 ml. Še varen dnevni vnos kofeina za odrasle je 100 do 250 mg, kar ustreza dvema do trem 250 mililitrskim pločevinkam oz. 1 do 3 skodelicam espressa,« je izpostavila dr. Pajk Žontarjeva ter nadaljevala: »Pijače, ki vsebujejo več kot 150 mg/l kofeina, morajo imeti na označbi v istem vidnem polju, kot je ime živila, navedbo: »visoka vsebnost kofeina«.

    Zraven pa mora biti navedena tudi količina kofeina v mg/100 ml, česar vsi izdelki niso izpolnjevali. Zelo ohlapno pa je na embalažah zapisano tudi opozorilo glede dnevnega vnosa pijače. Pri večini vzorcev je bilo napisano zgolj kot »uživati zmerno«, kar potrošnik težko ovrednoti. Proizvajalci bi v izogib nejasnostim  morali zapisati točne količine (npr. ena pločevinka), pa tudi pojasnilo, da to velja za odraslega zdravega človeka. Dopolnitev zakonodaje  je zaradi vse pogostejše informacije o morebitnih škodljivih učinkih energijskih pijač na naše zdravje vsekakor potrebna«.

    Energijska pijača in alkohol = nevarna kombinacija
    Uživanje energijskih pijač z alkoholom je razširjeno predvsem med najstniki in mlajšimi moškimi. »Uživanje energijskih pijač skupaj z alkoholom je nevarno; visok vnos kofeina namreč zmanjša subjektivno zaznavanje delovanja alkohola in ga posameznik zaužije več kot sicer, s tem pa se povečata tako škodljiv učinek alkohola na telo kot tvegano vedenje.« je poudarila Urška Blaznik iz Inštituta za varovanje zdravje RS, dr. Tanja Pajk Žontar pa je dodala, da »je odgovor, kako družbeno odgovorno je prodajati energijske pijače v neposredni bližini alkoholnih pijač več kot očiten.«

    Cene energijskih pijač
    Cene energijskih pijač so zelo različne. In sicer od 0,66 do 5,12 eur za liter. Cene nekaterih pijač so torej nizke in zato dostopne predvsem otrokom in najstnikom. 

    www.zps.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.zps.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Najstniki-Otroci-Energijska-Pijaca-Pregl

    No trackback comments for this entry.
    ZPS tržni pregled energijskih pijač | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,53 seconds