NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček   
    sobota, 5. avgust 2006 @ 05:03 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Danes se človek razvija (kvari) v kaotičnih razmerah vseprisotne materinske skrbi, rezultat tega je potuha za otroke in mladino )

    RadIikalen in odkrit pogled na bistvo nevrotične nezrelosti in njeno odpravljanje

    "Mamin sinček" je nezreli "fantek", ki si (še) ni pridobil temeljnih lastnosti osebnostno zrelega mladeniča (možakarja), zato se obnaša nezrelo, nevrotično. Napravijo ga mamice v svoji nadkompenzatorični "obsedenosti" s potrebo po človeškem stiku, ki je posledica opeharjenosti za tvorno življenje z zrelim moškim.

    Ker o tem bistvenem razkrojevalnem fenomenu sodobne civilizacije malokdo kaj več ve, sem se odločil, da za zainteresirane bralce napišem serijo nadaljevanj in da ob tem razložim tudi svojo krizo, ki jo moram obvladovati zaradi sporočanja svojih provokativnih spoznanj v zadnjih 30 letih.

    Pri fenomenu maminega sinčka gre za osebnostno nezrelost, za obliko nevroze, ki jo je mogoče urediti (pozdraviti) samo v zelo zahtevnem, zamotanem in dolgotrajnem postopku zapoznelega osebnostnega dozorevanja.

    Zaradi možnosti takojšnjega, vsaj zasilnega razumevanja bistva bom najprej navedel zelo značilen primer. Pred par leti sem vključil v program mladega študenta medicine, ki ga je spremljala skrbna mamica, po poklicu socialna delavka. Ko sem ga v skupini predstavil kot maminega sinčka, je protestno takoj izjavil: "Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček." Na moje vprašanje je pojasnil, da je mamica vsak večer ostala z njim v sobi in "klepetala nekako v ljubezenskem vzdušju". "Potem pa me je zapustila in šla spat k očetu, kar sem ji zelo zameril," je dodal.

    Mati je tako ravnala zaradi partnerske puščobe, saj se mož ni posvečal njej, pač pa izključno svojim poklicnim in drugim preokupacijam.

    Fant je razvil nadkompenzatorno obsedenost z uveljavljanjem v poklicu, a ni bil uspešen. V programu pa se je zelo navezal name kot na paradigmo avtoritativnega moškega.

    Ker takšne motnje sploh ni možno "odpraviti" brez dolgotrajnega in zelo zahtevnega sistema zapoznelega osebnostnega dozorevanja prizadetega in njegovih staršev v sistemu radikalne psihoterapije v mali in v veliki skupini (kar moj sistem je), sem zahteval, da se vključi tudi njegov oče, sicer vzvišen človek z visoko izobrazbo. Ko je končno prišel, je posredno razodeval, da ga je sram, ker je moral s sinom priti k psihiatru. Zato tudi ni poskrbel za uvid in za novo vizijo življenja, pač pa je sina in ženo sistematično pripravljal na "dezertiranje" iz programa, kar mu je uspelo. Čeprav sta bila fant in njegova mati zelo privržena meni in vzdušju v programu, ni o njih več ne duha ne sluha. Pač klasična slika pobeglih, patoloških, nekulturnih ljudi, ki iščejo neko pomoč...

    Bistvo osebnostne nezrelosti (nevroze)

    Nevroza nastane po dveh mehanizmih. Zaradi usodne prikrajšanost v psihosocialnem razvoju, nespodbudnega vzdušja v družini, šoli in družbi, kar ima za posledico manjše sposobnosti za vsestransko delovanje in zaostajanje za najuspešnejšimi vrstniki. Pa tudi zaradi travmatičnih dogodkov (ki so jih povzročili psihopatski, strupeni starši (Forward, 2001) in drugi odrasli, ki so "skrbeli" za otroka), izrinjenih v podzavest, ki imajo energetski potencial in zato na iracionalen način uravnavajo naše vedenje in počutje, predvsem pa oblikujejo razne nevrotične težave: tesnobo, impotenco, homoseksualnost, lezbištvo, asocialnost, alkoholizem, narkomanijo, "faliranost", potepuštvo, hazarderstvo.

    Osebnostno zreli in vrhunsko usposobljeni za ustvarjalno življenje so ljudje, ki imajo dobro gensko zasnovo in ki so v zdravi in ustvarjalni družini (pod vertikalno avtoriteto skrbnega in pravičnega očeta!) v šoli in v družbi bili optimalno deležni zdravih in spodbudnih odnosov, kar se izraža navzven tako, da zrel, marljiv, odličen in vsestransko uspešen učenec, dijak in študent suvereno kraljuje in se ne boji ocenjevanja učiteljev, pač pa se ga veseli, saj se zaveda, da bo pri ocenjevanju spet uspešen in zato še bolj afirmiran.

    Osebnostno nezrel, lenoben, neuspešen učenec, dijak in študent (ki zaradi lagodnosti nima temeljnega znanja s področja svojega izobraževanja) pa je trajno ranjena oseba, saj zaradi njegove slabe uspešnosti odlični gledajo nanj poševno ali celo navpično navzdol, zato se ne more uveljaviti na produktiven način, kar ima za posledico razne komplekse manjvrednosti, ki jih je prisiljen reševati na nadkompenzatoričen način (da se sili biti uspešen, denimo z nastopaštvom ali nasilništvom v neki "klapi") ali pa na dekompenzatoričen način: drsenje v alkoholizem in narkomanijo, kajenje tobaka, motnje vedenja, faliranost, potepuštvo, kriminal...

    Dejansko je osebnostno zrel in vsestransko sposoben predvsem človek:

    - ki je odraščal v veliki družini (vsaj dveh otrok) ljubečih, zrelih, spodbujajočih in vsestransko uspešnih staršev,

    - ki se je oblikoval v vzdušju vertikalne avtoritete urejenega, produktivnega in pravičnega očeta, ki je v vzgojo otrok vključeval tudi pleme: očeta, brate, strice, sodelavce, prijatelje, sosede...

    - ki ima dobro dedno zasnovo in je inteligenten,

    - ki se je šolal v odlični šoli pod vodstvom učiteljev in učiteljic, ki so se šolali z odličnimi ocenami (učitelji s prav dobrimi in dobrimi ocenami nimajo moralne moči, da bi od svojih učencev zahtevali pravi uspeh, tisti z zadostnimi ocenami pa so škodljivi),

    - ki se redno in intenzivno skupaj s starši ukvarja z rekreacijo in številnimi zunajšolskimi dejavnostmi (glasba, pisanje, urednikovanje, vadba retorike, sodelovanje pri tabornikih, organizacija in vodenje raznih projektov...), ki se torej vsestransko uspešno razvija,

    - ki se od staršev in učiteljev nauči vzpostavljanja in gojenja lepega odnosa z osebami nasprotnega spola.

    Upoštevati moramo glavne posledice nevroze, ki jih je zelo težko popraviti: usodno zaostajanje za uspešnimi (urejenimi in marljivimi) vrstniki, ki ga ni možno popraviti, saj uspešni dirjajo naprej, zato jih ni mogoče dohiteti, okorelo samstvo, slaba izobrazba, drsenje v bolezni odvisnosti itd.

    Kje so vzroki za navedene težave pri "spreobrnitvi"?

    Temeljno antropološko dejstvo je, da se je človeštvo razvilo v plemenski in v patriarhalni skupnosti, ko je vzgajal izključno moški po mehanizmu vertikalne avtoritete.

    Sedaj se človek razvija (kvari) v kaotičnih razmerah vseprisotne materinske skrbi (nevrotične nemoči in nesposobnosti), kar ima za rezultat potuho za otroke in mladino, ko dejansko ni več moškosti (D. Rutar: Ljubezen v imenu očeta. UMco, Ljubljana, 2006), pač pa je kompenzatorično na pohodu reaktivni feminizem. Na tej osnovi se oblikuje (kvari) sodobni mladi človek, katerega bistvo je v osebnostna nezrelost (nevroza) in faliranost. Tako smo prišli do najglobljih vzrokov za sedanjo vsesplošno krizo vzgoje otrok, partnerstva, starševstva.

    Človeštvo še ni dospelo (ker še ni dovolj ogroženo) do sposobnosti za celosten uvid o sebi in odločitev za vsesplošen "dvig", pa tudi razne stroke (psihiatrija, psihologija, pedagogika, "prevzgojna" teologija) ne znajo ponuditi ustreznih programov. Kar kaže, da je človeštvo pač še nezrelo. To se razodeva v kopičenju prevelikega števila ljudi na Zemlji, vojskovanjih, ekoloških katastrofah (saj si zavestno zastruplja temelje svojega obstoja in razvoja), v globalizaciji... Omenjene "stroke" pa ne ponujajo ustreznih programov, saj je tozadevno znanje "strokovnjakov" neuporabno, in sicer zato, ker preprosto še ne znajo uspešno delovati.

    Poglavitni vzrok nezrelosti in posledične nesposobnosti za ustvarjalen razvoj pa je v tem, da celo šolani ljudje ne poznajo niti sodobnih filozofov, saj se ne zavedajo, da edino filozofski način rezoniranja omogoča človeku, da se približa razumevanju sebe, drugih, družbe, zlasti verstev, politike, "zločinov"...

    dr. sc. med. Janez Rugelj, dr. med.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Mamin_Sincek

    Here's what others have to say about 'Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček':

    Mercury Now Face 'Nemesis' from Los Angeles for
    writes, "With five games remaining and virtually no margin for error, [read more]
    Tracked on četrtek, 31. avgust 2006 @ 01:12 CEST

    Sudan president claims West conspiracy (AP) from against his country
    as diplomats at the United Nations said Washington and ally London want the [read more]
    Tracked on sobota, 2. september 2006 @ 03:31 CEST

    luculmqhisg from jlvrjcjla
    wjcnauh rbvftflolby ziqmirfzw [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 05:21 CEST

    teen from teen sex
    vauksmpmls qfllrfom svlnvdmi [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 05:33 CEST

    Lesbian from lesbian sex
    cvguohkny dimsodbwd rpjqwychpdm [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 08:31 CEST

    Mature from Mature sex
    yqerdhi rtlgytggqw ibmemtrcs [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 12:27 CEST

    gay from gay sex
    zwhleawyfq nkyvdmakvm cemoxkpjq [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 13:31 CEST

    anal from anal sex
    rdgkxhfic ocgfmafua sxsduihk [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 14:35 CEST

    dujzqoijk from xgkekyuml
    egamkerku cjpiznxcu impwkmeh [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 15:49 CEST

    sex movies from free sex movies
    hrfbieghdnc zymwncjee mkkydby [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 16:29 CEST

    free porn from free porn
    nqicvqgmu rhgjtgbnls qszosnfs [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 17:48 CEST

    Group Sex from Group Sex
    koxhvwgdvg rymwctck sgwxmt [read more]
    Tracked on ponedeljek, 4. september 2006 @ 19:33 CEST

    amateur from amateur sex
    nifmqzna pmnuetpo tyniqlmm [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 01:39 CEST

    dildos
    hand jobs jerk it out teens masterbating [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 03:39 CEST

    Shaved from Shaved sex
    sulafiuxs aptxfocgw djcalifmqy [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 04:23 CEST

    Pregnant from Pregnant sex
    mzdjclzpyiq hgqhczfp fitiibose [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 06:12 CEST

    Fat from fat sex
    mxtdoeis ddzbwlj oaqxgq [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 07:53 CEST

    asian sex from asian sex
    kdaejgybe oaepkfhaq pcxsgrbga [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 09:24 CEST

    Gravity lens reveals dark matter from for nearly a
    Very Large Telescope and the Magellan optical telescopes were used to observe the violent collision between two large galaxy clusters [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 10:33 CEST

    grannies from grannies
    mtdpncstm bycfslekpe jrirxboh [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 10:37 CEST

    free porn from free porn
    hdozvpptgs nanfoyyqi qlidrgfk [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 11:53 CEST

    Google sex from Google sex
    tytujxlq ewnvhgjnv qpfjkyee [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 12:56 CEST

    free sex from Free sex
    gmmxjqpcybm ovdkulaxxg gqfffmssfe [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 14:10 CEST

    hardcore from hardcore sex
    whuvwlujapc sqrbygio fjdjxkcgil [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 15:20 CEST

    free sex from free sex
    dqenfh cukwpszrnu yuvvoause [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 16:40 CEST

    asian porno
    asian swimsuit models asian massage hot asian school girl [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 18:56 CEST

    swingers from swingers sex
    hgxbtx kuiuihm drncikrq [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 20:43 CEST

    porn from porn
    ylturmse kmxbozfo rpjohofju [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 00:24 CEST

    lesbian from lesbian
    nhqhrdfwmg mbssrrvik ylyiasemf [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 06:11 CEST

    sex movie from sex movie
    waiznnfovdg iuuwfnteq ksghciyy [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 08:34 CEST

    diazepam from diazepam
    skvmqxalr tgodambowg mzrbbtobgdm [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 10:07 CEST

    sex from sex
    tgsdkyvhos zsl yhtrftbrs [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 11:27 CEST

    amateur from amateur
    igrewexavqe syayrfpem ztteiguc [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 13:52 CEST

    live sex from live sex
    iuexilwvw bogcghfloim znfghrmo [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 16:01 CEST

    hardcore from hardcore
    cmnymfr ymcrmfory jborpjaiem [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 18:27 CEST

    gay from gay
    jriwskyle ygyebcccc jwreva [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 20:24 CEST

    free porn from free porn
    uwlhiqlnlg uhqlrnbg hkpbacwym [read more]
    Tracked on sreda, 6. september 2006 @ 23:16 CEST

    Nuggets Exec Comfortable With New Role from of the ROCKY
    Warkentien has emerged as the dependable ace of Denver's management staff." [read more]
    Tracked on četrtek, 7. september 2006 @ 03:49 CEST

    buy viagra from buy viagra
    tnnlzsua xjwclhy mrrwienkk [read more]
    Tracked on četrtek, 7. september 2006 @ 04:21 CEST

    teen from teen sex
    ehxxhfmy yhpqovumms vyuewetja [read more]
    Tracked on četrtek, 7. september 2006 @ 05:50 CEST

    gay sex from gay sex
    eocvlxxgo lxfrhihsu pjubyuoa [read more]
    Tracked on četrtek, 7. september 2006 @ 06:58 CEST

    pantie from pantie
    hjgdq tsdcfrhdrdg wongmy [read more]
    Tracked on četrtek, 7. september 2006 @ 08:58 CEST

    Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček | 5 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 5. avgust 2006 @ 16:56 CEST
    PSIHOLOŠKO - SOCIOLOŠKI OKVIR SIMBIOZE
    MATI – MAMIN SINČEK, LJUBLJENČEK

    S tistim delom prispevka, ki govori o maminem sinčku, se v celoti z dr. sc. med. Rugljem strinjam. Tu ni kaj odvzeti, kvečjemu kaj dodati. Mamin sinček ali mamin razvajenček je tisti otrok, ki služi materi kot nadomestilo za njeno neizpolnjeno ljubezensko partnersko življenje. Mati sina poseduje, ima ga za svojo lastnino, ga zaščiti in zavaruje, ogradi ga, daje mu vse, samo da je sinko še bolj njen. Njegova nesamostojnost pa ji to še bolj omogoča. Cena sploh ni pomembna.

    Čimbolj je sinko materi privržen, tembolj postaja nesamostojen in prepušča vso skrb zase materi. Tak sinko mater čedalje bolj potrebuje, saj brez nje ni sposoben samostojnega življenja. Nato preide njuna odvisnost v recipročen odnos, da mati ne more brez sinka in sinko ne more živeti brez matere. Nastane nenaravna simbioza, ki temelji na nezdravem odnosu, na nenaravni sublimaciji nadomestitev.

    Sinko začne s svojo materjo manipulirati, v veliko primerih takšen sinko niti ne hodi v službo ali pa službe nenehno menjuje, po možnosti pobere svoji materi plačo ali pokojnino; eden z drugim manipulirata in vsak za sebe je kompenziran za svoj primanjkljaj – mati za partnersko ljubezen, sin pa je našel v materi objekt izkoriščanja, potuhe za svojo lenobo in razvade. Takšen sinko se razvije v popolnoma nezrelo osebnost in egocentričnega sebičneža, za življenje nesposobno in nesocializirano osebo.

    Gorje ženski, ki se poroči z maminim sinkom. Na mesto, da bi mož urejal družinske zadeve s svojo ženo, jih ureja z materjo. Mati je strahotno ljubosumna na snaho in jo običajno sovraži, saj jo doživlja kot tekmico, ki ji je ukradla sinka. Snaha ne zna dovolj dobro gospodinjiti in kuhati njenemu sinku, ni dovolj izobražena, lepa, ne zna vzgajati otrok, skratka nikoli ni bila vredna njenega ljubljenega sinka. Mati sinu še naprej kuha, si lasti vzgojo njegovih otrok in odriva snaho v kot. Snaha postane nebodigatreba. Mati še naprej izbira sinku v trgovinah srajce, barvo kravat, mu čisti čevlje, mu lika in ga ljubosumno čuva zase. Običajno takšna mati ne prenese, da bi njen sin imel prijatelje in ga zapira v svoj krog ozkih interesov. Oče je v takšni hiši običajno copata žene in sinkota in mora biti tiho ter nemo spremljati kako se sinko spreminja v družinskega in socialnega zajedalca. Mati je popolnoma nekritična do sinkotovega vedenja, ki razbija motorje in avtomobile, celo drogo uživa, vendar to je njen ljubi sinko, brez vsake napake in vse kar vpraša, dobi. Vsaki dan ga čakata na mizi od mamice skrbno pripravljeno kosilo in večerja, kavico mu mamica pogosto servira kar v posteljo in ga pri tem ljubeče poboža.

    Skratka skoraj vsak zakon, v katerega vstopa nezrel mamin sinko, razpade in mamin sinko se nato seli od ene ljubice do druge in vsaka ga finančno podpira, dokler se ga ne naveliča in da na čevelj. Kar naprej si bo takšen sinko sposojal denar, delal dolgove in se neodgovorno obnašal do sebe in družine. Ko mati ostari, bo prišel obvezno vsakega prvega v mesecu k njej na obisk, če že ni pri njej, in jo bo peljal pod roko na banko kot vzoren in ljubeč sinko, da mati dvigne denar, ki ji ga spretno sinko pobere in hitro »zaruži«. Mati živi na meji revščine, vendar je vse to za svojega ljubljenega pripravljena potrpeti z veliko "materinsko ljubeznijo" v srcu. Običajno takšni zakoni z maminimi sinčki prej ali slej pustijo za seboj razdejano družino. Mati bo po možnosti dala svojemu sinku celo denar češ, naj gre na pogovor k psihologu, ki naj bi mu dopovedal, da njegova žena ni bila nikoli zanj in naj se jo čimprej iznebi.

    Vzgoja takšnega sina pa ni tako sila enostavna. Videla sem že marsikateri primer. Začne se običajno tako, da vsak predmet, ki pade malemu sinku na tla, se mati skloni in ga pobere. Ko hoče njen sinko kaj uveljaviti, uveljavlja z ihto, meče stvari na tla in mati mu jih pobira, on se kuja naprej. Nato se mali porednež spravi na sestrico, jo krepko »prebunka« in mati nič ne reče. Saj on je vendar fant in kot moškemu je to dovoljeno, to lahko počne. Mati dela razlike med otoki, saj do sinka je tolerantna, do drugih otrok pa krivična in vedno išče na vse načine, da priviligira njenega ljubljenčka. Če je v hladilniku kakšna dobrota, bo vse položila pred sinka, drugi pa bodo gledali kako se mali pujsek pita in vzgaja v velikega sebičneža, ki vidi samo sebe. Pri nakupu oblačil in tehničnih predmetov, bo vedno sinko pravi, drugi lahko počakajo. On bo nosil nova oblačila, drugi otroci lahko ponosijo njegova stara. Žepnino bo dobival od matere posebej in nihče ne bo vedel koliko.Mati bo vedno šla v šolo in zmerjala učiteljice, da so krive vseh nesporazumov, ker zapostavljajo njenega sinkota in tudi ocenjujejo ga krivično, saj njen sinko zna več, kot so ga v šoli učitelji ocenili. Sinko ni nikoli za nič kriv, vsega so krivi v šoli sošolci in vzgojitelji.

    Takšen sinko običajno v nobeni službi ne obstane, ker ne prenese delovne avtoritete šefa in ne sodelavcev. O vseh slabo govori in jih blati. Odgovornejših nalog mu v službi sploh ne morejo zaupati, ker jih ne bo dokončal ali jih bo opravil le polovično. V službi bo velik zbiratelj krivic. Rad bo tožil sodelavce šefu in jih opravljal. Kljub morebiti opravljeni diplomi, ga v službi nimajo za kaj uporabiti, ker je nesamostojen in neodgovoren. Do svoje žene bo običajno grob, nesposoben globljega resničnega čustva, prijateljstva in spoštovanja. Ob svoji ženi bo imel še kup ljubic, ki jih bo menjaval kakor kravate, podajal se bo tudi v odnos »svinganja«, do svojih otrok ne bo imel nikakršnega čustvenega in vzgojnega odnosa. Otroke bo vzgajala njegova mati.

    Ko bo njegova mati zaradi starosti ali bolezni opešala, bo vso odgovornost in skrb zanjo prevalil na svoje sestre ali brate ali pa drugo sorodstvo in bo prvi predlagal naj gre mati v dom za ostarele občane. Ko mati umre, se bo pa tožaril in bo hotel vso dediščino zase. Ko bo to porabil, bo delal sebi in težave ljudem. Vedno bo imela družba z njim probleme.

    Približno takšen je psihološko - sociološki okvir maminega sinka, ljubljenčka.

    Se nadaljuje komentar o patriarhalnem očetu.


    Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 6. avgust 2006 @ 08:40 CEST
    Preobsežen komentar (v mojem primeru gre za dva komentarja hkrati) lahko pisca tako utrudi, da spregleda napake in ga z napakami odda. Ugotavljam, da bi bilo dobro, da z oddajo obsežnega komentarja včasih počakamo in ga naslednji dan (samo)lektoriramo, da se izognemo slabi kakovosti besedila. Po Igorjevem prispevku na to temo, sem danes pregledala včerajšnji zadnji komentar in napake popravila. Objavljam ga še enkrat. Igor pa lahko prvi komentar izbriše. Ne trdim pa da Ljuba ne bi našla tudi v tem komentarju kakšne napake ali celo kakšno napako več. Hvala za razumevanje!
    -------------------------------------------------------------------------

    GENSKA ZASNOVA IN PATRICENTRIČNA PSIHIČNA DRŽA KOT POGOJ ZA ZDRAVO IN USTVARJALNO DRUŽINO - ALI RES?

    Dr. sc. Med. Rugelj pravi: »Osebnostno zreli in vrhunsko usposobljeni za ustvarjalno življenje so ljudje, ki imajo dobro gensko zasnovo in ki so v zdravi in ustvarjalni družini (pod vertikalno avtoriteto skrbnega in pravičnega očeta!) v šoli in v družbi bili optimalno deležni zdravih in spodbudnih odnosov, kar se izraža navzven tako, da zrel, marljiv, odličen in vsestransko uspešen učenec, dijak in študent suvereno kraljuje in se ne boji ocenjevanja učiteljev, pač pa se ga veseli, saj se zaveda, da bo pri ocenjevanju spet uspešen in zato še bolj afirmiran.«

    Načelno bi se strinjala, da ima genska zasnova določen, v posameznih primerih dedno podedovanih bolezni, tudi močan vpliv na človeka. Vendar v največ primerih ima dednost vpliv zlasti na temperament in podobo človeka. Po mojem mišljenju zgornja definicija sicer uglednega zdravnika psihiatra, ki mu nekateri očitajo tudi kontraverznost z uradno medicino in skrajnosti, me moti v dveh točkah in sicer:

    1. s prevelikim poudarjanjem genetike pri razmnoževanju človeške vrste, bi lahko prišli do absurda in začeli propagirati idejo, da imajo pravico do razmnoževanja samo genetski izbranci (Hitlerjeva ideja o čistem arijskem (nad)človeku). Življenje je pač takšno kot je. Sestavljajo ga bolj popolni nosilci genov in tudi manj popolni (tudi z obolelimi geni in kromosomi). Vsi ljudje pa imajo pravico imeti svoje potomce in osmisliti veselje do življenja s svojo družino, razen v primerih, ko se z veliko verjetnostjo pričakuje, da bodo rojeni otroci hudi invalidi (Downov syndrom, paraliza ipd) . Ideja o družbi, ki bi jo sestavljali samo vrhunski ljudje, je utopija;

    2. moti me ideja, da je za razvoj osebnostno zrelega in vrhunsko usposobljenega človeka pogoj, da se razvija v družini pod vertikalno avtoriteto skrbnega in pravičnega očeta, kar je razumeti, da takšni družini načeluje oče s patriarhalno oziroma patricentrično psihično držo.

    Zakaj bi moral biti le oče avtoriteta v družini in zakaj omenjeni psihiater ne omenja avtoritete matere? In kaj psihiater hoče pravzaprav povedati pod pojmom »vertikalne avtoritete«? Je to mar družina, ki ji načeluje in z vrha navzdol ukazuje, vendar ne le otrokom, temveč tudi ženi, strogi patriarhalni oče. Danes ni več aktualen patriarhalni oče, ki ima povezave s člani svoje družine zgolj po vertikali. Takšno pojmovanje družine je zastarelo, nesodobno z današnjim razvojem družbe in skregano tudi s pravnim pojmovanjem enakosti moža in žene pri vzgoji otrok. Zaradi svoje psihološke podlage je patriarhalna družbena struktura tesno povezana z naravo današnje družbe.

    Patriarhalna družina je eno najpomembnejših področij za ustvarjanje psihičnih drž, ki pomagajo ohranjati stabilnost razslojevane družbe. Opraviti imamo s čustvenim kompleksom, ki bi ga lahko imenovali »patricentrični« kompleks. Zanj so značilne te-le prvine:

    · čustvena odvisnost od očetovske avtoritete v obliki mešanice strahu, ljubezni in sovraštva;
    · identificiranje z očetovsko avtoriteto nasproti šibkejšim;
    · močan in dosleden superego, katerega načelo je, da je dolžnost pomembnejša od sreče;
    · občutja krivde, ki spet in spet obnavlja neskladje med zahtevami superega in
    zahtevami dejanskosti, njihov učinek pa je, da ostanejo ljudje ponižani pred avtoriteto.

    Ravno te psihično družbene okoliščine nam pojasnjujejo, zakaj imajo skoraj brez izjeme družino za podlago ali pa vsaj pomembno podporo družbi.

    Posebno pomembna za naš problem je podoba družbenih, moralnih in političnih odnosov. Pri tem pa ima pomembno vlogo patricentrična struktura protestantske družbe, ki je ustvarjala možnosti za naraščanje človekovih produktivnih sposobnosti in se je prvič v zgodovini zazdelo mogoče, da bi lahko uresničili družbeni red, ki se je prej izražal le v bajkah, v katerem bodo vsi ljudje preskrbljeni z vsemi gmotnimi sredstvi, ki so potrebna za njihovo pravo srečo. Kako se je to uresničilo pa vsi vemo!

    Nastanek protestantizma je pogojen z istimi družbenimi in gospodarskimi dejavniki, ki so omogočili nastanek »duha« kapitalizma. Kakor vse religije ima tudi protestantizem nalogo, da nenehno reproducira in krepi nagonsko strukturo, ki je taki družbi potrebna.

    Patricentrični kompleks se izvaja v družini po vertikali od očeta navzdol, v katerem sta izpolnjevalnje dolžnosti in uspeh glavni gonilni sili, uživanje in sreča človeka pa imata drugotno vlogo. Pri vsem tem bi bilo zanimivo slišati psihiatra kaj ima v mislih, ko govori o ustvarjalnem človeku. Ustvarjalnost kot silo, ki omogoča družbi, da funkcionira v funkciji kapitala in dobička ali ustvarjalnost kot osebno srečo človeka.

    Patricentični kompleks v družini je ena najmočnejših sil, ki so bile osnova in odločilne za neznanske in kulturne dosežke kapitalizma. Do kapitalističnega obdobja so morali ljudi (sužnje) s fizičnimi sredstvi prisiliti, da so vsak drobec energije posvetili gospodarsko koristnemu delu. Pod vplivom patricentričnega kompleska, ki mu načeluje oče v družini po vertikali, kot ga ponuja dr.sc. med. Rugelj, se ljudje prostovoljno posvečajo delu in oče jih tako strogo vzgaja, da tu ni dilem. Vzgaja jih s svojo očetovsko strogostjo v »ustvarjalne« in »delovne«, ljudi, ki jim je prvo izpolnjevanje dolžnosti, uboganje avtoritete očeta in države (kapitala) in disciplina pri delu. Zunanji pritisk se je torej ponotranjil, oče pa je v svoji »vertikalni patricentrični drži« za to poskrbel, da je vzgojil otroke, ki bodo služili dolžnostim in ki bodo pokorni državi. Izpolnjevanje nalog vesti daje torej zadoščenje, ki veliko prispeva k patricentrični stukturi oblasti in oče s svojim delovanjem služi njej, ne pa sreči otroka, saj njegov patricentrični kompleks sili otroka, da se bo prostovoljno vdajal suženjstvu.

    Pri patricentirčni psihični drži očeta pa naj omenim še nekaj značilnosti, ki povedo zakaj ta drža očetu družine odgovarja in kako se pokorščina otrok zrcali v zadovoljevanju očetovega ega in zakaj ta kostelacija dobiva značilni pomen tudi za dejstva, da je v patriarhalni družini oče obenem tudi avtoriteta, ki uravnava otrokovo življenje:

    · pogum in junaštvo, na katerega sta pri svojih otrokih oče in tudi država ponosna je očetov nacisizem in korist države, da ima pogumne in junaške državljane (podobo matere pačijo se sentimentalizmom in šibkostjo);
    · oče ljubi svojega sina pod pogojem, da bo le-ta izpolnil njegova pričakovanja, ki jih polaga vanj. Če se to ne zgodi očetova ljubezen usahne ali pa se spremeni v prezir in sovraštvo. Nič koliko je primerov, ko so se svojim sinovom patricentrični »vertikalni« očetje odpovedali in jih nočejo poznati;
    · oče od sina pričakuje (govorim sina, ki bo nadaljeval kot glavar družine vlogo patricentričnega očeta), ne le da bo družbeno koristen, temveč da bo izpolnil tudi njegove želje in pričakovanja, predvsem pa očetove neuresničene sanje;
    · sin bo gospodar očetovega imetja in ko bo oče bolan in star, bo sin tudi njegov skrbnik;
    * tak patricentrični oče je pa tudi ljubosumen na svojega sina, saj njegova življenjska moč v nasprotju s sinovo upada;
    · patricentiričnemu očetu niti ni toliko do sinove sreče, bolj pomembno z ekonomskega vidika je, da je sin dobra naložba kapitala in vse naložbe vložene v njegovo vzgojo in poklicno izobrazbo, so kot prispevki za starostno pokojnino. Enako vrednost ima za očeta s patriharhalno psihično držo tudi gospodarsko in družbeno uspešna sinova poroka. Sin lahko ugled očeta poveča, če sin ni uspešen, neuspeh pa je lahko za očeta tudi velik polom.

    Psihiater omenja tako imenovani maksimalni osebnostni razvoj in ustvarjalnost otroka v družini, ki ji načeluje vertikalna avtoriteta skrbnega in pravičnega očeta. Ne pove pa bistva, kakšen naj bo v resnici tak oče. Ali se bo zavzemal za srečo svojega otroka ali bo svojega otroka prvenstveno vzgajal kot komolčarja, da bo dosegel vse tisto, kar psihiater v svojem prispevku našteva. Tak oče pričakuje torej tekmovalnega sina. Skratka, da bo uspešen in da bo osrednja njegova življenjska naloga izpolnjevanje dolžnosti. Ali vertikalna avtoriteta očeta zagotavlja otroku občutek brezpogojne gotovosti, da je ljubljen? Po sreči družine se psihiater ne sprašuje. Zanika tudi enakopravnost žene in moža, ki je zagotovljena z ustavo in zakonom, kajti po vertikalnem odnosu očeta nad družino le-te ni, je samo podrejenost otrok očetu in žene možu. Tu bi morali posvetiti kakšno besedo tudi vprašanju enakopravnosti otrok in odgovornosti staršev zanje, da otroci enakopravnost uresničujejo odgovorno.

    Za zdravo in ustvarjalno družino si predstavljam družino na čelu z materjo in očetom kot dvema enakopravnima roditeljema, ki brez notranjih sporov, nemirov in nesoglasij, z veliko mero ljubezni in posvečanja vzgajata svoje otroke. Takim staršem bodo otroci priznavali avtoriteto in jih spoštovali, formalna avtoriteta, ki jo sam oče vsiljuje z vrha navzdol družini in ki jo člani ne priznavajo in imajo v duši celo odpor do nje, ni nobena avtoriteta. To je suženjstvo. Sužnji pa ne morejo biti pokončne osebe.

    Za pravilni duševni razvoj otroka je potrebna dosledna vzgoja matere in očeta, ki daje otroku duševno trdnost, zaupanje in ljubezen. Otroci se hranijo z mlekom in pohvalami.

    Najpomembnejše za otroka je, da si starši vzamejo dovolj časa za zanj in se mu posvetijo. Nobenih strogih okvirjev vzgoje ni mogoče predpisovati, vzgoja otrok je neko čustvo, nek prirojen in z vzgojo človeka pogojevan impulz, ki prihaja odznoter. Veliko preprostih kmečkih otrok srečujem, ki so zelo lepo vzgojeni s toplino in ljubeznijo, so otroci preprostih staršev in ob srečanju človeka spoštljivo pozdravijo, se nasmehnejo in dajo čutiti, da so veseli, da si prišel. Veliko otrok po urbanih naseljih, ki ima »vertikalne in horizontalne« vzgoje in starše, ki se zanje ne menijo in jih prepustijo ulici pa kljub temu da imajo »vse«, so v bistvu zapuščeni brodolomci tega življenja, ki zapadajo drogi, kriminalu in ulici. Vsa modrost vzgoje otrok je ljubezen, brez očetov na prestolih patricentrične "vertikalne" vzvišenosti.

    LP Tatjana


    Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 7. avgust 2006 @ 18:42 CEST
    Ali se je kdo med vami našel, da je mamin sinček, ljubljenček ali "oča" po vertikali ženi in otrokom?

    Čudim se, da se prav nihče ni oglasil. Zamišljam si, da ste vsi v svojih družinah tako kot je treba, v partnerskem odnosu po horizontali in enakopravni ter da vzpostavljate v družini pravo delitev dela in ljubeč medsebojni odnos.

    LP Tatjana


    Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček

    Prispeval/a: Sonja Ličof dne ponedeljek, 7. avgust 2006 @ 22:42 CEST
    Pred mnogimi leti sem brala odlično knjigo dr. Marijana Košička z naslovom Starši – nestarši. Govorila je prav o tej tematiki. O starših, ki v bistvu niso starši, kakršni bi morali biti, temveč namesto na otroke mislijo samo nase. Vendar pa takšni starši ne prepoznajo te svoje sebičnosti, ker je prikrita in potlačena globoko v njihovi podzavesti. Ves čas so prepričani, da so najbolj ljubeči in nesebični starši na svetu, ki se neprestano žrtvujejo za svoje otroke, ti pa jim to vse premalo vračajo.

    O tem, zakaj matere vzgojijo mamine sinčke oz. ljubljenčke, piše dr, Košiček nekako v tem smislu. To so matere, ki niso bile nikoli zadovoljne s svojim partnerstvom, ali pa v partnerstvu nikoli niso živele. Takšne matere svojemu otroku podzavestno ne privoščijo tega, česar same niso nikoli doživele. Zato ga vzgajajo tako, da ga na vse mogoče načine pretirano vežejo nase. In najmočnejše orožje teh mater je, da znajo v otroku neprestano vzbujati občutek krivde in slabe vesti, če ne ravna po njeni volji.

    O tem, kakšen učinek ima takšna vzgoja na dečka, navaja, da je odvisno od dečkove osebnosti in od tega, kako močno ga je mati vezala nase. Dr Košiček navaja 5 stopenj, v katere se uvrščajo takšni moški. Prav vsi pa imajo nato v življenju večje ali manjše težave s partnerstvom.

    V prvo stopnjo spadajo tisti, na katere takšna vzgoja ni pretirano vplivala in brez težav navežejo stike z nasprotnim spolom, čeprav pa tudi pri njih nato v zakonskem življenju pride do težav, ker se kljub vsemu ne morejo povsem otresti materinage vpliva.

    V vsaki nadaljnji stopnji je materin vpliv na sina močnejši in takšen moški zato vse teže naveže stik z nasprotnim spolom in je vse manj sposoben živeti v partnerskem odnosu in vzgajati otroke.

    Najhujša pa je 5. stopnja, kjer je materin vpliv na sina tako močan, da ta zaradi velikega občutka krivde, ki bi ga pri tem občutil, ni sposoben imeti spolne partnerice.

    Prav tako sem pred mnogimi leti na televiziji gledala neko dramo, ki je bila posneta v eni od južnih republik bivše Jugoslavije. Naslova drame se ne spominjam več, toda njena vsebina je govorila prav o tej tematiki. Prikazala je življenje sina, ki je živel pri takšni materi. Našel si je dekle, ki jo je imel zelo rad, vendar v je nekem trenutku slabosti spet padel pod meterin vpliv in zaradi njenega pritiska in vzbujanja občutka krivde za nekaj tednov prekinil zvezo z dekletom. Kasneje je spet začel hoditi z njo, dekle je zanosilo, poročila sta se in dobila deklico. Živela sta seveda pri njegovi materi, ki si je ves čas na vse mogoče načina prizadevala razdreti to zvezo. Psihično je maltretirala snaho in sina ščuvala proti njej. V začetki ji ni uspelo, saj se je sin vedno zavzel za ženo. A nazadnje je le našla pravi recept, s katerim ji je uspelo. Sina je prepričala, da je žena zanosila v času, ko on ni hodil z njo. Da bi mu dokaza, je pred njim še enkrat izračunala datum zanositve. Sin ni mogel verjeti, vendar ko je začel računati sam, je dobil enak rezultat.

    In takrat je vendarle prišel materin trenutek. Sin se je začel prepirati z ženo in jo celo pretepati. Ko je bil najbolj glasen, je mati samo prižgala radio, da sosedje ne bi česa slišali. In tako se je zakon kmalu razdrl. Žena z otrokom je odšla, sin pa je ostal pri materi in se čez nekaj časa poročil z dekletom, ki je ni ljubil. Matere takšen zakon ni pretirano motil, saj je bil še vedno toliko z njo kot prej, žena pa je bila za služkinjo - in sin v zakonu ni bil srečen.

    In kako se drama konča? Sin čez nekaj let sreča svojo prvo ženo z majhno deklico. In takrat jo vpraša, ali je deklica njegova ali ne. In žena mu odgovori nekako v tem smislu: Ona je tvoja hči, toda ti nisi nikakršen oče.


    Jaz nisem mamin sinček, ampak mamin ljubček

    Prispeval/a: titud dne sreda, 9. avgust 2006 @ 12:41 CEST
    Po moje ni treba delat takega problema iz 'napačno' izkazane naklonjenosti in ljubezni otroku kot iz tega, da se ljubezeni otroku sploh ne naklanja. Mladi starši se zaradi obremenjeni s 'pravilnostjo' izkazane ljubezni namreč zatečejo raje v čustveno hladnost do otroka po logiki, da če čustveno naklonjenosti ne izkazujejo, potem ne morejo izkazat napačne. Človek, ki si izebere pot do lastne zrelosti preko starševstva, se bo ravno na odnosu do lastnih otrok učil odkrivat 'luknje', ki so mu bile dotlej nevidne in ki so mu bile prizadejane v odnosu z lastnimi starši. Tako da 'napak' se ne da v naprej preprečit, strarš pa se je iz svojega nepopolnega starševstva dolžan učit svoje lastne zrelosti kar je tudi edina garacija, da se bo otrok ob takih starših učil svoje lastne zrelosti.

    ---
    titud



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,48 seconds