Dosežen je bil kompromis glede gensko spremenjenih organizmov, ki so ga sprejele članice EU-ja, zdaj pa ga mora potrditi še Evropski parlament, kjer pa bitka ne bo lahka. Kompromis, ki so ga preteklo sredo dosegli veleposlaniki članic pri EU-ju, članicam dopušča, da bo ta lahko zavrnila pridelavo gensko spremenjenih organizmov (GSO) na svojem ozemlju iz razlogov, ki niso povezani zgolj z zdravjem, temveč bo lahko na primer svojo odločitev utemeljila tudi z razlogi, povezanimi z vplivom pridelave teh proizvodov na okolje.
Kompromis sicer določa, da bodo morale članice, ki se bodo odločile za prepoved pridelave GSO-je, vseeno dovoliti njihov prevoz čez svoje ozemlje. Poleg tega kompromis vključuje še klavzulo o pregledu direktive o okoljsko spremenjenih organizmih po štirih letih.
Ta kompromis naj bi potrdili okoljski ministri EU-ja na zasedanju 13. junija. Če bodo dosegli dogovor, bo ta izhodišče za pogajanja z Evropskim parlamentom, ki pa bodo po pričakovanjih težavna, saj je parlament zahteval ambicioznejše rešitve.
Zdaj se v EU-ju prideluje le ena vrsta gensko spremenjenega proizvoda - Monsantova koruza MON810, in to v glavnem v Španiji. Drugi gensko spremenjeni proizvod, za katerega je EU dovolil pridelavo v letu 2010, je bil gensko spremenjeni krompir, vendar je bil prodajno neuspešen, zato so ga po dveh letih umaknili s trga.
Vir: rtvslo.si
|
Zelena luč GSO-jem, a članice jih lahko zavrnejo
Prispeval/a: AnaH dne sreda, 11. junij 2014 @ 09:21 CEST
Vsi zagovorniki tovrstnih p o n a r e d k o v narave ne vedo, kaj je napravil Monsanto z indijskimi kmeti, ki so množično bankrotirali, ker to podjetje zahteva nakup semen in vseh škropiv le pri njem. V ozadju ni prehrana ljudi in boj proti lakoti, temveč globalno obvladovanje človeštva s hrano za dobiček. Kaj pravi narava, komu je še tega mar?
Tudi iz duhovnih razlag je pouk: Eno spremenjeno žitno zrno je že klica bolezni za človeka.
V sinočnji oddaji je pred GSO-ji svaril dr. Anton Komat.
Zelena luč GSO-jem, a članice jih lahko zavrnejo
Prispeval/a: AnaH dne sreda, 11. junij 2014 @ 16:18 CEST
"Znanost ni vedno iskanje resnice. Prepogosto se denar, moč, ego in varovanje lastnih interesov postavljajo nad splošno dobro."
Veliko pove tudi, če neka multinacionalka doseže, da je v svoji državi ne more nihče sodno preganjati.
Henry Kissinger nekoč: "Kdor ima nadzor nad hrano, ima nadzor nad ljudmi." Ta napoved globalizacije je zajela prehrano človeštva, ko sta pomembnejši količina in cena, zanemarjena pa biotska kakovost.
Tomo Križnar: "Množično uničujemo vsa ljudstva, ki so še povezana z naravo."
Mi in naši politiki pa? Naj si dajo kaj dopovedati, preden bo prepozno.
Zelena luč GSO-jem, a članice jih lahko zavrnejo
Prispeval/a: stojči dne četrtek, 12. junij 2014 @ 09:35 CEST
priporočam v branje;
http://www.delo.si/zgodbe/sobotnapriloga/anton-komat-
prepoved-proste-prodaje-zdravilnih-zelisc-je-okoljski-
kriminal.html
---
stoychi