Karta temperatur Sredozemskega morja je rdeča. Znanstvenike skrbi intenzivni morski vročinski val, ki ima lahko številne posledice za morsko življenje. Tako močni in vztrajni morski vročinski valovi bi lahko v prihodnosti uničili življenje v Sredozemskem morju, se bojijo.
Povprečna temperatura površine morja ostaja nenavadno visoka v več oceanih in morjih. Med njimi so velika območja v severovzhodnem severnem Atlantiku, ki so doživela morski vročinski val z rekordnimi majskimi vrednostmi povprečne temperature površine morja. Tudi Sredozemsko morje je obarvano rdeče.
Pri Copernicusu, programu Evropske unije za opazovanje Zemlje, so pred dnevi objavili karto, ki prikazuje temperature na površini morja. Podatki kažejo, da se Sredozemsko morje intenzivno segreva, na nekaterih območjih so temperature višje tudi za več kot pet stopinj Celzija od povprečja. 29. junija so temperature morske gladine dosegle 26,01 stopinje Celzija, kažejo podatki, ki jih je zbral Copernicus in analiziral Météo-France. Splošne temperature so trenutno za 3 stopinje Celzija višje od povprečja, z odkloni, ki ponekod ob francoski in španski obali presegajo 4 stopinje Celzija.
Morski vročinski valovi so ekstremni dvigi temperature oceana v daljšem časovnem obdobju. Pojavijo se lahko na različnih lokacijah v oceanu, njihova magnituda in pogostost pa sta se v zadnjih nekaj desetletjih povečala, kar ima škodljive vplive na ekosisteme, morsko industrijo in človeške dejavnosti, pojasnjujejo pri Copernicusu.
Število morskih vročinskih valov se je od leta 1982 podvojilo. Skupno število dni z morskimi vročinskimi valovi, povprečno za celoten svet, se je v zadnjem stoletju povečalo za 50 %. Zaradi podnebnih sprememb se v prihodnosti pričakuje povečanje moči, pogostosti in trajanja morskih vročinskih valov, napoveduje Copernicus.
Intenzivna morska vročina ima lahko uničujoče posledice za ekosisteme, njeni učinki pa se širijo tudi na kopno, svarijo znanstveniki. Temperature morske gladine v Sredozemlju so junija dosegle najvišjo raven, kar jih je bilo kdaj zabeleženih, poroča Euronews. Najbolj intenzivno segrevanje je bilo opaženo v zahodnem sredozemskem bazenu, vključno z Balearskim in Tirenskim morjem. Glede na trenutne vremenske razmere znanstveniki napovedujejo, da temperature verjetno ne bodo tako kmalu padle.
Sredozemlje velja za eno najbolj ranljivih žarišč podnebnih sprememb na svetu, saj se segreva veliko hitreje od svetovnega povprečja. Strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko dolgotrajni morski vročinski valovi oziroma daljša obdobja nenormalno visokih temperatur oceanov regijo spremenili do neprepoznavnosti.
Morski vročinski valovi bi lahko uničili življenje v Sredozemskem morju, se bojijo znanstveniki. Regijo torej trenutno pesti vztrajen in naraščajoč morski vročinski val, pri čemer se ob jugovzhodni Španiji in severnem Maroku pojavljajo hude in ekstremne razmere, ugotavljajo znanstveniki. Ti opozarjajo, da bi razvoj razmer lahko imel uničujoče posledice za biotsko raznovrstnost, ribištvo, ribogojstvo in celo vremenske vzorce po vsej južni Evropi in severni Afriki.
"Morski vročinski valovi te magnitude v Sredozemskem morju so imeli velik vpliv na morsko življenje," za Euronews pojasnjuje dr. Kathryn Smith iz Združenja za morsko biologijo Združenega kraljestva. V preteklosti smo bili priča vplivom, kot so množično pogin nevretenčarjev, izumiranje morske trave in izbruhi bolezni v gojiščih školjk. Verjetno bomo zaradi tega dogodka videli podobne vplive v prihodnosti, našteva. Zaradi vročih morij so se populacije koral že zmanjšale za 90 odstotkov, so izračunali znanstveniki.
Toplejše vode namreč vsebujejo manj kisika, kar vodi do množičnega pogina rib, kot so ga denimo zabeležili v Toskani leta 2024. In ko se ribe potapljajo globlje, da bi ubežale vročini na površini, jih morske ptice ne morejo doseči, zato nato množično poginejo. Učinki morskih vročinskih valov se nato širijo tudi na kopno. Topla morja namreč spodbujajo ekstremne vremenske razmere, kot smo jim bili priča med nevihto Daniel leta 2023. Visoke temperature morske gladine v Sredozemlju so njeno verjetnost povečale za 50-krat, so izračunali znanstveniki.
Vir: www.caszazemljo.si |