NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Najprej spremenimo svojo podzavest   
    sreda, 10. februar 2010 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Avtor: Katja Žižek

    Intervju s specialistom psihološke kineziologije Chrisom Waltonom

    Sprejemanje sprememb je težko, še težje pa se je spreminjati. To vemo vsi, ki smo se kadarkoli trudili spremeniti kaj na sebi, v svojem obnašanju, navadah in odzivanju.

    Razlog za težko spreminjanje samega sebe je, da celo do 99 odstotkov človekovih miselnih procesov nadzoruje podzavest, ravno ta pa je tista, ki jo moramo najprej spremeniti – kar je seveda najtežje. Če torej želimo trajno in učinkovito spremembo, moramo v proces spreminjanja vključiti v podzavest.

    Če se samo na zavestni ravni odločimo, da bomo nekaj spremenili, v naši podzavesti pa vlada prepričanje, ki tej naši odločitvi nasprotuje, nas bo, vse dokler ne spremenimo tega negativnega prepričanja, znova in znova vodil 'avtomatski pilot'.« Z metodo Mind Body Technology pa lahko hitro in učinkovito spremenimo to destruktivno prepričanje. O tem, kako naj se po tej metodi soočamo s spremembami, smo se pogovarjali s psihologom Chrisom Waltonom, pionirjem psihološke kineziologije v Veliki Britaniji, ki je bil pred kratkim na delovnem obisku v Sloveniji.

    Najtežje je spreminjati posameznikovo vedenje in to, kar verjame. Ali v večini primerov v podzavesti shranjeni zapisi prevladajo?

    MetodaMind Body Technology je način, da ugotovimo, kakšne omejitve in blokade imamo v svojih možganih, tako da uporabimo preprosto testiranje mišic iz kineziologije. Lahko rečemo, da uporabimo telo, da komuniciramo in spremenimo omejitve v mislih. Z zadnjimi spoznanji v znanostih, povezanih s preučevanjem povezave med mislimi in telesom, lahko svoja stara prepričanja in omejitve spremenimo tako preprosto in hitro, kot lahko spremenimo ali izbrišemo programe na svojem domačem računalniku.

    Kako je naše telo povezano z mislimi? Kako lahko vplivamo na oboje?

    Misli in telo skupaj tvorijo celovit sistem, sta kot dve strani kovanca in nikakor ne ločeni. Naše misli in čustva vplivajo in spreminjajo naše fizično telo – imajo približno enak učinek kot hrana, telovadba in gibanje, ki vplivajo na to, kako razmišljamo in čutimo.

    Katera negativna prepričanja nas običajno omejujejo in kako jih lahko premagamo?

    Že po svoji naravi prepričanja temeljijo na preteklosti in so zato zastarela. Znanost nam kaže, da med nosečnostjo plod shranjuje čustva, misli in materine reakcije. Skozi prvih šest let našega življenja ljudje shranjujemo prepričanja in načine obnašanja iz naše okolice. Večina nas celo odraste z zelo omejujočimi prepričanji, ki se jih sploh ne zaveda. Z omejujočimi prepričanji mislim na taka, kot so na primer »nisem dovolj dobra«, »tega si ne zaslužim«, »niti približno ne morem zaslužiti toliko denarja« in tako dalje.

    Ko spremenimo prepričanje v nova in navdihujoča, se zgodijo radikalne in globoke spremembe. Zapomnimo si, da naša prepričanja nadzirajo vse, kar mislimo, čutimo in delamo!

    Takšna prepričanja vsekakor zahtevajo spremembe, saj negativno vplivajo na reakcije. Kakšne so tehnike za spremembo nezavednih prepričanj in vedenja, s katerimi pridemo do produktivnejšega obnašanja in delovanja?

    Tehnike vključujejo tri faze: sinhronizacijo leve in desne možganske hemisfere, tako da ustvarimo »celotno stanje možganov«, spreminjanje možganskega valovanja v alfa/theta območje, uporabo modrosti uma in telesa v posameznih položajih, da shranimo in integriramo nove sisteme prepričanja.

    Naš podzavestni um je kot trdi disk na našem računalniku. Gre za skladišče spominov, prepričanj in podatkov. Svoje prepričanje lahko, če pravilno uporabimo te tehnike, posodobimo tako lahko, kot lahko spremenimo trdi disk na svojem računalniku, seveda če imamo pravilno kodo. S Psych-K lahko prepričanja, ki jih imamo 30 let, spremenimo v manj kot petih minutah. To ima direkten vpliv na naše zaznavanje okolja in delovanje.

    Kakšen je vaš nasvet, kako naj čim manj boleče sprejmemo vse te dandanašnje hitre spremembe – tako v organizaciji kot med zaposlenimi –, da bomo srečnejši in bolj motivirani za nova znanja in nove načine dela?

    Resnica je, da tega ne moremo storiti, če ne spremenimo svojega osnovnega prepričanja, ki nas ohranja v takšnem stanju. Vedno si zapomnite, da naša prepričanja vodijo vse naše misli, čustva in akcije. Lahko poskusite uporabiti moč želje in pozitivno razmišljanje, vendar večina od nas, ki smo že kdaj sklenili, da se bomo spremenili, ve, kako je lahko to neučinkovito.

    V zadnjih desetih letih sem sodeloval s številnimi organizacijami in res opažam hitre spremembe v poslovnem svetu. Moja priporočila, kako ostati glavni akter – velja tako za podjetje kot za zaposlene – v takšnih razmerah, so:
    1. Posodobite svoje sisteme nazorov. To je prvi in nujen korak. Tudi organizacije imajo svoje kolektivne sisteme prepričanj, ki jih je treba spremeniti, če želimo doseči novo stopnjo inovativnosti in učinkovitosti.
    2. Odstranite vsa negativna čustva, povezana s kakršnokoli osebno ali službeno situacijo.
    3. Jejte hrano, ki vam daje vitalnost in telesno, duševno in čustveno energijo.
    4. Osredotočite se na stvari, ki jih lahko nadzirate in na katere lahko vplivate, ne pa na stvari, na katere imate malo vpliva, kot so politika in gospodarstvo.
    5. Vprašajte se navdušujoča vprašanja in ostanite osredotočeni na svoje cilje z energijo in navdušenjem. Osredotočite se na to, da boste uživali v dnevu, gradili kakovostne odnose s prijatelji, kolegi, strankami in dobavitelji.

    V resnici se brez prvega koraka, torej spremembe in posodobitve našega sistema prepričanj, vse ostalo ne more zgoditi. Leta 2005 je Harvard Business Review zapisal, da 70 odstotkov vseh sprememb v podjetjih spodleti. To prinaša ogromne stroške in le malo prihodkov. Ključ uspeha je v tem, da moramo najprej spremeniti našo notranjo »programsko opremo« in šele potem lahko proizvajamo nove misli, čustva in dejanja.

    Kaj je dobro, da vemo o metodi Mind Body Technology?
    Tako kot kineziologija ta metoda uporablja testiranje mišic. Vsakokrat, ko povemo laž, pride do kratkega stika v vašem mišičnem sistemu, testiranje mišic pa deluje na podoben način kot detektor laži, in je izvrsten način, da ugotovimo, katera prepričanja so v naši podzavesti.

    Za vsako negativno prepričanje, ki ga prepoznamo s testiranjem mišice, izberemo niz vaj in gibov, s katerimi reprogramiramo podzavest s pozitivnim prepričanjem. Proces je hiter in enostaven; kot bi nalagali nov program v računalnik. Čisto na koncu treninga s ponovnim testiranjem mišic preverimo, ali se je prepričanje spremenilo.

    Metoda deluje na integraciji levega in desnega pola možganov, poveča medsebojno komunikacijo obeh možganskih hemisfer in na tak način omogoča bolj usklajeno delovanje obeh možganskih polovic: aktivirata se kreativni potencial desne možganske polovice in logično-racionalna funkcija leve polovice. Vse informacije, ki so vnesene v tem stanju, se tako shranijo v obeh hemisferah kot »funkcionalni možganski sistem«, zavarovan pred izbrisom ali pozabljenjem. Takšen primer je vožnja s kolesom: ko se je enkrat naučite, te sposobnosti ne morete več izgubiti.

    Psiholog Chris Walton: »Ko spremenimo prepričanje v nova in navdihujoča, se zgodijo radikalne in globoke spremembe. Zapomnimo si, da naša prepričanja nadzirajo vse, kar mislimo, čutimo in delamo!«

    Chris Walton prihaja tudi v Slovenijo.
    Več o njegovi delavnici na Bledu, si lahko ogledate TUKAJ

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • TUKAJ
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran



  • Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds