NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Saj smo ljudje, nismo muhe   
    torek, 8. december 2009 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Hunter

    Ko gledamo na televiziji jokanje nad usodo drugih, ki so utrpeli poškodbe ali umrli v prometnih nesrečah, ko poslušamo po poročilih in beremo v časopisih koliko mrtvih, koliko pohabljenih, se nas to dotakne, vendar že čez nekaj časa oz. trenutkov, če ni bil naš znanec ali bližnji, pozabimo iz enega ali drugega razloga, saj smo itak prezasičeni z informacijami, ki nam jih posredujejo mediji.

    Od različnih marketinških do ostalih dogajanj v svetu, mislim da se nas več nič ne dotakne, postali smo odporni proti vsem nesrečam in dogodkom, ki se dogajajo okoli nas.

    Ni nam mar ker je pač tam nekje eden pijanec v prometu pobil celo družino, seveda nedolžno tam nekje, na drugem koncu daleč stran od nas, tam nekomu drugemu, nič nas ne gane, saj itak ne moremo kaj spremeniti.

    Nisem brezsrčen, nikogar ne obsojam, ampak kaj smo mi sami storili. Seveda strokovnjaki ugotavljajo, da so za to krive ceste,policija, zdravniki, nekateri trdijo da je glavni krivec alkohol, mamila hitrosti in tako naprej. Nobeden pa se ne vpraša do kdaj tako in čemu? Kaj storiti?
    Višje kazni za prekrškarje,odvzem vozniškega dovoljenja,razno razni zakoni, za katere se vsakemu nepridipravu v prometu požvižga, pač plačam in kaj potem. Mogoče pa me policisti ne bodo dobili zato lahko vozim pijan, lahko vozim hitro in prehitevam, saj me bodo mimoidoči na radar opozorili. Morda bom imel celo srečo in jih nebo ker zunaj dežuje. Poleg vsega naštetega pa tako ali tako po radiu neprestano opozarjajo na radarske kontrole. Zakaj torej nebi vozil hitro in pijan?

    KAJ TOREJ STORITI? Dobro vemo, da 99 % Slovencev uspešno opravi psihološki test, ki je potreben za vozniško dovoljenje ter nato opravi vozniški izpit. Vsi služijo, vsi so veseli dokler se tak, ki je spregledan ne usede za volan. Posledica tega pa je vedno več » pleha « na naših cestah. Kje je vozniška kultura? Kako to zmanjšati oziroma reči STOP?
    Seveda ima vsak izmed nas vso pravico do vozniškega dovoljenja, vendar mislim, da tako kot pri drugih stvareh mora tudi pri tem obstajati neka sprejemljiva meja, ki bi povečala kvaliteto naših voznikov.

    Kot prvo bi bilo potrebno pijanega voznika odstraniti z cestišča, mu odvzeti vozniško dovoljenje in sicer brezpogojno za pet let poleg tega pa ga tudi finančno izčrpati.
    Kot drugo dirkača z vozilom parkirati in ga napotiti peš vozilo pa odvzeti tako kot tudi vozniško dovoljenje z ustrezno kaznijo. Bistvo tega je, da dirkač ugotovi, da se če se vozi počasi pride na cilj vseeno hitreje kot peš.
    Cestne ubijalce ne pošiljati od psihiatra do psihiatra, ko že ima enkrat izpit to je potrebno storiti preden koga ubije oz. preden da gre opravljati vozniški izpit.

    Tistega, ki naredi prekršek oz. povzroči prometno nesrečo iz malomarnosti z smrtnim izidom ali hudo poškodbo, je potrebno v čim krajšem času poslati v odprte sisteme zaporne kazni npr. rudnike in tovarne, kjer naj služijo državi in družini oškodovanega, nikakor pa ne v zapor, kjer sedijo denar pa gre iz državne blagajne oz. davkoplačevalski denar. Denar od prekrškarjev delno uporabiti v namen izboljšanja prometne infrastrukture ter signalizacije.

    Potrebno je tudi prilagoditi demokracijo in takšni osebi onemogočiti odvetnika, določiti zakon, ki bo abstrakten in splošen, torej predviden za v naprej nedoločeno število situacij ter nedoločeno število naslovljencev.

    Kaj storimo preventivno in vzgojno za promet?
    Danes se ljudje več vozimo kot hodimo. To pomeni, da je prišlo tako daleč, če malo pretiravam, da je potrebno otroka prej naučiti obnašanja v prometu oz. prometne vzgoje kakor hoditi. Sprejemljivo in nujno potrebno pa bi bilo, da se že v vrtcih, malih šolah in nadaljnjih stopnjah otrokovega izobraževanja uvede OBVEZEN predmet oz. se v vrtcih temu namenijo posebne ure kako se obnašati v prometu. Ni več dovolj, da otroke učijo preden, da prečkaš cestišče poglej levo in desno, potrebno jih je že v zgodnjih letih osveščati o prometu ter strmeti k temu, da so sposobni čim prej sami predvideti različne situacije, ki se lahko mimogrede pripetijo v prometu. Skratka od začetka otrokove socializacije pa do dneva ko se usede za volan poslušati oz. imeti obvezen predmet o prometni vzgoji, ki bi bil enakovreden kot vsi drugi predmeti ter nič manj pomemben kot matematika, tuji jeziki ipd.

    Poleg vsega naštetega pa bi izpostavil še nekaj. Omogočeno je opravljanje vozniškega izpita že z 16. leti in pol, seveda v spremstvu staršev, kar menim, da ni sprejemljivo in pravilno, saj otrok s 16. letom komaj pridobi delno sposobnost odgovarjati za svoja dejanja, saj se popolna sposobnost pridobi šele z 18. letom. Kaj torej počnejo 16. letniki za volanom? Menim, da bi starostno mejo bilo potrebno dvigniti na 19 let ne pa spustiti na 16.

    Seveda smo spet pri drugem problemu DENAR. Avto šole ter ostali sodelujoči na račun nepremišljenih staršev in nestrpnih otrok, ki bi radi bili odrasli že pri 16. letu starosti zaslužijo ogromno denarja. Vsi vemo, da je povprečno za opravljanje vozniškega izpita potrebno okoli 1000 €. Ampak če bi bilo vse tako kakor jaz sanjam na papirju, potem bi bila celotna veriga prikrajšana za precejšnjo vsoto denarja.
    Kadar se poskuša v našo družbo, ki jo ustvarjamo mi, vnesti kakšna sprememba, vedno slišimo s strani oseb, ki imajo to moč najpogostejše besedice ČE ter ALI, s tem pa se vrtimo v začarani krog, ki v resnici ne privede do nikakršnih občutnih sprememb.

    Da ne bi kdo pomislil, da sam nisem voznik, da mi je vseeno kaj se dogaja na naših cestah. Tudi sam se rad poveselim, ampak brez jeklenega konjička.
    Zato prosim in apeliram na ministre in ministrice,ki delajo zakone naj demokracijo in pravice človeka prilagodijo k temu in naj življenja in zdravje ljudi DA na PRVO mesto pred denarjem.
    Zavedam se da, so otroci v šoli zelo obremenjeni s šolskim obveznosti, prav tako pa vem, da se da šolski urnik urediti drugače in dati preventivni vzgoji v prometu prednost saj tudi učiteljskega kadra ne primanjkuje.
    Menim, da 4 ure na mesec niso veliko, a rezultati bi bili večja osveščenost ter kulturnejše obnašanje otrok v prometu, ker bi se pozneje ko bi bili vozniki ogromno poznalo na vozniški kulturi ter strpnosti. Menim, da sami razni krožki niso dovolj.

    Slovenci ga radi pijemo in nismo edini, pijejo ga radi tudi Japonci vendar imajo gostilničarji na Japonskem človeka, ki te odpelje domov brezplačno, če bi bilo tako tudi pri nas, bi bil veseli Martin še bolj vesel.
    Seveda prevoz plača gostilničar, zato pa mu država omogoči manjši davek, saj ima za vinjenega človeka varen prevoz domov.
    Kateri od bralcev meni da imam ali nimam prav naj pokaže svoj obraz in komentira .
    Moj moto je spremenimo kulturo prometa in se naučimo učiti vse življenje za življenje. Saj smo ljudje nismo muhe.

    Vsem ki ste to prebrali lep pozdrav,
    Hunter

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Hunter
  • Več s področja * sociala

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Saj smo ljudje, nismo muhe | 5 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Saj smo ljudje, nismo muhe

    Prispeval/a: hierhod dne torek, 8. december 2009 @ 23:22 CET
    Dragi Hunter!

    Vidim, da se te je dotaknilo nekaj zadnjih hudih nesreč na slovenskih cestah. Morda pa si v življenju doživel tudi kakšno osebno izgubo v zvezi s prometom na cestah.

    Članek je odličen! Imam pa nekaj pripomb.

    Najbolj nesmiselno se mi zdi, da slovenska policija zaostri denarne kazni potem, ko je neki pijan idiot šel za stavo peljati po avtocesti v nasprotno smer. Mislim, da bi bilo bolj vzgojno, če bi takšnemu kretenu dali dosmrtno ječo, kot pa da povečajo število kazenskih točk za takšno dejanje in pa seveda višino globe.

    V vsakem primeru "pokasirajo" profesionalni vozniki, pa čeprav so vozili samo 10 km/h preveč. Vsakemu bedaku bi moralo biti jasno, kako velika razlika je med profesionalnim in amaterskim voznikom.

    Ob policijski stavki pred slabim mesecem dni, bi moralo vsakemu zdravemu razumu biti jasno, da so prometni policaji "primorani" k inkasantstvu in ne k večji varnosti.

    Najbolj podla varianta so policijske provide in pa stacionarni radarji. Na podlagi zaznav, ki jih opravljata ta dva radarja, se polni državna blagajna sto na uro. Tebi osebno to lahko prav nič ne pomaga, ker si lahko tisti dan izgubil življenje zaradi prevelike hitrosti in te na to ni nihče opozoril ali te zaustavil. Dobil si samo posthumno položnico za 250 EUR in 3 kazenske točke. Za crknit!

    Zelo dobro si navedel Japonsko! Na Japonskem imajo tako hude psihološke teste za vozniški izpit, da jih od desetih kandidatov položi samo šest do sedem.

    Sicer so Japonci genialni,. Če se pred kakšnim trgovskim centrom ne uspeš parkirati, so tam na voljo "postreški" , ki ti vozijo avto po mestu, dokler ne končaš svojih nakupov. Tudi v Ljubljani in Mariboru bo to hitro postalo aktualna tema.

    Vsekakor bi moral v Sloveniji biti odgovor na fatalne prekrške idiotov bolj racionalen. (Kaznuj tistega, ki je nekaj naredil in ne grozit nedolžnim.) Najhuje je, če groziš dobremu.

    Želim ti lep večer!

    hierhod


    Saj smo ljudje, nismo muhe

    Prispeval/a: Hunter dne četrtek, 10. december 2009 @ 20:12 CET
    Spoštovani Hierhod,

    S teboj se popolnoma strinjam o nekaterih pripombah
    v tvojem komentarju, ki se nanašajo na članek.
    Policija izvaja naloge, a ne postavlja določbe in zakone.
    Na žalost sem imel tudi sam izgubo v prometu, povedal pa bi tudi, da
    sem prav tako bil zaposlen v avtošoli kot inštruktor vožnje. Ko pa
    slišim v medijih, da so nekateri kupovali vozniške izpite,
    nezaslišano, absurd. Upam da bodo razen sankcijonoranja v prometu
    naredili kaj konkretnejšega, da na žalost ne umira toliko ljudi na
    naših cestah. Hvala za komentar! Upajva, da sva naredila kaj
    pozitivnega v podzavesti voznikov.

    Lep večer naprej,

    Hunter


    Saj smo ljudje, nismo muhe

    Prispeval/a: MC dne četrtek, 10. december 2009 @ 21:15 CET
    Visoke kazni in stacionarni (brezosebni) radarji – vse to so, ne sicer idealni, a učinkoviti načini za zajezitev norije na naših cestah. Gre za nujno dresuro. Ukrepi prohibicije in kontrole, če le niso preveč radikalni oziroma absolutni, skoraj vedno prinašajo rezultate. Nič nas ne zaboli tako, kot udarec po žepu.

    Tudi čez »proti-tobačni« zakon so se mnogi zgražali – nazadnje je praksa pokazala, da je UČINKOVIT!

    In nič slabega ne vidim v tem, če se z visokimi kaznimi polni državna blagajna. Zakaj pa ne! To je potem denar, ki se vrača v zdravstvo in socialo – tudi za sanacijo posledic prometnih nesreč. Polnjene državne vreče je nujen pogoj za kolikor toliko socialno državo. Zakaj je ne bi bolj polnili tisti, ki najbolj ogrožajo ali ogrožamo varnost v prometu. Težavo vidim kvečjemu v tem, da obstajajo določena nesorazmerja med višinami kazni za različne prekrške. Problem je tudi v denarnih kaznih, ki so za isti prekršek formalno enake, a ne pomenijo niti približno enake »kazni« za različne prekrškarje. Visoka kazen za petičneža lahko pomeni drobiž, za siromaka pa katastrofo, ki ga vodi v bankrot ali še v večjo bedo. Mogoče bi morali na tem mestu (podobno kot v primeru davkov) razmisliti o progresivni lestvici denarnih kazni, glede na višino prihodkov – čeprav je to v praksi težko izvedljivo, verjamem pa, da ni povsem nemogoče. Do neke mere bi razlike ublažile tudi razne oblike vzgojnih kazni – na primer opravljanje družbeno koristnega dela.

    Kar zadeva kazni za vožnjo pod vplivom alkohola pa menim, da so kazni še premile. Osebno se tudi zavzemam za mejo 0 (z besedo nič) promila!

    Plačevati oziroma nagrajevati gostince zato, da vozijo domov vinjene goste, kot to počnejo Japonci, pa je seveda neumnost. Skoraj prepričam sem, da v ozadju tega nesmisla stoji kak zelo močan lobi. Tudi Japonci niso povsem imuni na to. In nenazadnje - pijanca lahko tudi pripelješ domov (na državne stroške), ne moreš pa preprečiti, da se ta pijanec potem doma ne bo znesel nad ženo in otroci.

    Da bi omejili posledice alkoholizma, je potrebno spremeniti splošno percepcijo do alkohola v družbi. Dokler bo uživanje alkohola nacionalna folklora in vrlina, toliko časa bodo tudi pijanci na cestah. Obstajati bi morala zavest, da so vsi, tudi zmerni pivci, potencialni alkoholiki. In vino ni nikakršna hrana, še manj zdravilo, kot čvekajo celo nekateri dohtarji, marveč je strup – tudi v manjših količinah. Predvsem pa je vino tako kot vsa ostali alkohol zelo »trda« droga. Prvi korak k ozaveščanju o tem bi pomenila legalizacija marihuane. Če sta legalna alkohol in tobak, zakaj ne bi bila tudi »trava«, ki je veliko manj nevarna. V praksi to pomeni – legalizirajmo marihuano, a omejimo njeno kajenje v javnih prostorih ter povečajmo kazni za vožnjo pod njenim vplivom!

    Dokler si ljudje domišljajo, da je uživanje alkohola kulturna praksa, kajenje »trave« pa samo navadno drogiranje, toliko časa bodo Slovenijo in slovenske ceste preplavljali alkoholiki.

    p.s.:

    Večina norosti na naših cestah, vključno s pijančevanjem, je v bistvu oblika samomorilnosti in je povezana z neko splošno klimo in deloma tudi s slovenskim nacionalnim zanačajem, kar sicer ni mogoče vedno aplicirati na posamične primere, čeravno obstaja neka korelacija. To pa je seveda problematika, ki je močno širša od težav, ki so posledica slabe vzgoje v cestenem prometu ali neustrezne kaznovalne politike.




    Saj smo ljudje, nismo muhe

    Prispeval/a: hierhod dne četrtek, 10. december 2009 @ 23:06 CET
    MC, zelo dober komentar!

    Dodal bi še naslednje: Represivni ukrepi na podlagi ene medijsko odmevne prometne nesreče, naredijo Slovence (slovenceljne) še bolj "uporniške" in "alkoholno zavedne".

    To je kot v bivši JNA. Če ni imel en vojak v četi obeh rokavic na obeh rokah, potem so morali biti za kazen vsi vojaki v četi brez obeh rokavic na rokah. Interni odgovor na to je bil, ali so vsi cenili "bučmana", ki je izgubil ali pozabil eno rokavico ali pa so ga "čebovali" (obdelali, zdelali in spravili v red) s "kocem" preko glave. Torej, policija bi morala "narodu" omogočiti javni linč najhujših prekrškarjev.

    Človek današnjega časa (s poudarkom na Sloveniji) je v vsej svoji servilnosti še kako navajen na nove in ostrejše kazni. Če bo zapovedano v lokalih ob pizzi ali pivu prežvečiti še pol kile čiste in navadne zelene poljske trave, bo slovencelj to tudi storil.

    Delno se pa omili prikrajšanost pri kajenju s povečanjem uživanja alkoholnih pijač. Tako si ljudje ob kavici naročijo še kakšen viski ali pa stock colo. Tudi pivo se je začelo konzumirati že pred poldnevom.

    Lahko se potrdi, da tisti, ki redno uporabljajo marihuano, da so manj agresivni, da ne povzročajo fatalnih prometnih nesreč, ampak kvečjemu samo skrivljen pleh. Tudi na fizičnem področju "trava" ne povzroča hujših posledic na jetrih in ledvicah. Njena "šibka" točka je samo v tem, da mora biti vedno na zalogi in da mora biti kvalitetna. Če teh pogojev ni, potem se odvisniku od takih substanc začnejo premikate obrazne mišice v "nezaželenih" in morda pomenljivih smereh.

    Zelo hudo je, če določen konzument uživa hkrati alkohol in marihuano.

    "Zadevanje" z alkoholom je nekakšno slovensko dokazovanje moškosti.

    Japonci menda nimajo encima, ki bi uspešno predeloval alkohol. Zato se jih tako hitro "prime". V poslovnem svetu je menda zelo velika napaka, če kakšnemu japonskemu partnerju podariš steklenico z alkoholno pijačo.
    Zato je prav in pravično, da japonski gostilničarji pomagajo nesrečnikom.

    Za slovenski narod je nekaj najbolj žalostnega, da se njegovi moški pripadniki lahko sprostijo in pokažejo svoj pogum samo pod vplivom alkohola. Tukaj vidim problem predvsem v slovenski ženski populaciji. Pa brez zamere.


    hierhod



    Saj smo ljudje, nismo muhe

    Prispeval/a: Hunter dne nedelja, 13. december 2009 @ 20:47 CET
    Spoštovani MC,

    Vsakdo, ki se usede za volan bi se moral zavedati, da od tega trenutka naprej odgovarja ne samo za svoje življenje temveč tudi za življenja soudeležencev v prometu. S tem sem želel povedati, da ljudje, ki se tega zavedajo ne divjajo po cestah ter s tem ogrožajo življenja drugih, vendar je takšnih vedno manj, saj se vsakomur zgodi, da se mu kdaj mudi v službo al pa kam drugam, žalostno je da se v tem trenutku, ne zavedamo kakšne posledice lahko to prinese. Menim, da nam tukaj ne pomagajo niti radarji niti visoke kazni, saj to vedno znova in znova ponavljamo.

    Kar zadeva državno blagajno pa je veliko vprašanje kam ta denar dejansko gre. O tem nikakor ne nameravam razpravljati. Želim povedati le, da sta v vsakem pogledu denar ter človeško življenje dva med seboj ne primerljiva pojma, saj ne more nobeden denar povrniti človeškega življenja.

    Zelo, mi je všeč tvoje stališče, da alkohol ter volan ne sodita skupaj. Glede japoncev, pa vseeno mislim, da je njihovo početje zelo pametno, vsaj preprečijo morijo na cestah. Kaj ta človek potem počne doma, pa je stvar druge teme, ki nikakor ne sodi v ta kontekst, saj sem govoril o morijah na cestah in ne o socialnih problemih doma.

    Da bi omejili posledice alkoholizma, je potrebno spremeniti splošno percepcijo do alkohola v družbi. Dokler bo uživanje alkohola nacionalna folklora in vrlina, toliko časa bodo tudi pijanci na cestah. Obstajati bi morala zavest, da so vsi, tudi zmerni pivci, potencialni alkoholiki.

    Zelo dobro si napisal tole, ravno o tem sem govoril. Da bi pa na tem področju lahko karkoli spremenili, menim, da bi bilo potrebno bodoče generacije voznikov tako kot tudi nevoznikov, o tem osveščati že od malih nog, oz. jim že v mladosti "vcepiti" drugačen pogled na alkoholizem.

    Kar pa zadeva droge ter ostale opojne substance pa mislim, da sploh ni vredno komentarja, saj se vsak normalen človek zaveda, da je to ubijanje samega sebe oz. samomorilsko početje z umiranjem na obroke.

    V tvojem komentarju sem opazil, da si slovenski narod označil za akoholike, kar pa mislim, da v celoti nikakor ne bo držalo, saj tudi drugi ljudje po svetu uživajo alkohol,vendar je vedno potrebno vedeti KJE? KDAJ? in KOLIKO?
    Mislim, da je človek, ki sam zase ne ve kje je meja pač revež.

    Glede nastale zmede s komentarji se vsem iskreno opravičujem.

    Lep pozdrav ter lep večer še naprej

    Hunter


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,65 seconds