Na predloge slovenskih delodajacev za omejevanje odsotnosti iz dela, sta se danes ostro odzvala predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in izvršna sekretarka zveze Lučka Böhm.
Spomnimo, da so delodajalci med drugim predlagali,skrajšanje števila dni bolniške odsotnosti v breme delodajalca s 30 na 20 delovnih dni, uvedlbo čakalnih dni za bolniško nadomestilo, znižanje bolniškega nadomestila z 80 na 70 odstotkov, zmanjšanje bolniškega nadomestila za poškodbe nastale na poti v službo in iz nje ter še nekaj drugih stvari.
Semolič je označil predloge za nečloveške in dejal, da ˝v trenutku, ko so se posledice krize zgrnile nad delavstvo, delodajalci pridejo s temi predlogi. Od njih bi pričakovali predloge za reševanje podjetij, ne za represijo." Prav tako je opozoril politike, naj predlogov ne posvojijo. Drugače se bodo v zvezi poslužili vseh sredstev, tudi referenduma.
Po mnenju Böhmove pa so aktualni predlogi za ublažitev krize, ki je prizadela podjetja ˝ponovno odpiranje zakona o delovnih razmerjih.˝ Med drugim se je tudi vprašala, ˝zakaj se slovenski delodajalci upirajo implementaciji evropskih sporazumov delodajalcev o obvladovanju stresa na delovnem mestu in obvladovanju nasilja na delovnem mestu.
Slovenija je v tem na repu med evropskimi državami, ker delodajalci odklanjajo predloge po ustvarjanju delovnega okolja, ki je pozitivno,˝ je razložila Böhmova. Predloge delodajalcev pa je označila kot "direkten napad na socialno varnost".
Semolič pa je tudi poudaril, da ˝vedno več delavcev ni več sposobnih plačati premij prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja.˝ Meni, da bi bila potrebna sistemska sprememba in da je to tisto, s čimer bi se bilo treba bolj aktivno ukvarjati.
Po njegovem mnenju bi bilo treba v ˝vzajemnost vgraditi elemente solidarnosti, da bi torej tiste z najnižjimi dohodki oprostili plačila prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja, da bi tisti z nižjimi dohodki plačevali nižje premije, tisti z najvišjimi pa višje.˝
Vir. www.cnvos.info
|