NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Javni mariborski vrtci proti vegetarijanski prehrani   
    sobota, 1. november 2008 @ 05:01 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Če se starši odločijo, da njihovi otroci ne bodo uživali mesa, imajo v vrtcih težave, saj za njihove prehrambene potrebe ni povsod poskrbljeno.

    V vrtcih zahtevajo za posebej pripravljeno dieto zdravniško potrdilo o diagnozi, ki opravičuje pripravljanje diet, ki jih nudijo. In ker vegetarijanstvo ni diagnoza, pediatri niso pristojni za pisanje takšnih potrdil. Starši se tako, če vodstvo vrtcev nima posluha za njihovo stisko, znajdejo v začaranem krogu.

    Vegetarijančku se največkrat le odvzame meso s krožnika in dobiva osiromašeno hrano. Kdo je pristojen za spremljanje vpliva na zdravje otrok v tem primeru? Zaradi takšnih vprašanj ostane mnogo vegetarijanskih otrok doma ali obiskujejo vrtec le do kosila, če je to mogoče.

    Kršitev ustavne pravice do enakosti

    Mati osemletne in dveletne hčere je vegetarijanka trinajst let in nam je zaupala: "Imam srečo, da že nekaj let živim na kmetiji, na kateri pridelujemo ekološko vegansko hrano in jo tudi prodajamo. Tako poznam pozitivne učinke te hrane na zdravje mojih deklic, po drugi strani pa dobivata v vrtcu in šoli 'zastrupljeno' hrano. Ker ni vegetarijanskega jedilnika, razen za otroke, ki imajo zdravniška potrdila, dobivata osiromašene obroke (brez mesa, mesnih juh, omak itd.), pogosto ne dobita drugega kot kruh in kakšno pijačo za malico ali kosilo. Državne smernice ne omogočajo za otroke vegetarijancev oz. veganov nadomestke mesa rastlinskega izvora, ki jih je na tržišču ogromno, dovoljujejo pa osiromašen jedilnik za te otroke. Kako je lahko to uravnotežena prehrana, ki jo država tako zagovarja? Plačujem prispevke za javne zavode in mesečno prehrano kot vsi drugi starši vegetarijanskih otrok, dobivamo pa osiromašeno prehrano za naše otroke."

    Država že dolgo poskuša uskladiti stališča do vegetarijanske prehrane, jasnih smernic pa še ni. Otroci tako odraščajo, stiske in nemoč staršev pa rastejo z njimi. Odvetnik Vlado Began, ki problem uveljavljanja pravic vegetarijancev pozna, je povedal, da gre za kršitev ustavne pravice do enakosti pred zakonom, če je otrok zato, ker uživa samo vegetarijansko prehrano, v javnem vrtcu v manj ugodnem položaju kot tisti, ki uživa tudi mesno prehrano. "Otrok bi bil namreč diskriminiran, če v vrtcu ne bi dobil obrokov, ki so potrebni za njegov zdrav telesni in duševni razvoj, kot to dobi njegov vrstnik, ki uživa mesno prehrano. S tem je lahko kršena tudi nedotakljivost otrokove telesne in duševne celovitosti in drugih osebnostnih pravic, kot so pravice do zdravja in osebnega dostojanstva. Lahko pa bi to bil tudi poseg v roditeljsko pravico staršev, saj bi jim javni zavod kršil njihovo pravico do določanja prehrane svojih otrok, kot tudi druge pravice, npr. do svobode vesti ali osebnega dostojanstva," je pojasnil Began.

    S tem problemom se še niso srečali

    V Mariboru deluje Aktiv organizatorjev prehrane v vrtcih, pri njih smo povprašali, zakaj v mariborskih vrtcih ne ponudijo polnovrednih obrokov tudi otrokom, ki se popolnoma brezmesno prehranjujejo. "To ni naša odločitev, to je odgovornost tistih, ki vodijo vrtec, mi samo posredujemo strokovna priporočila in svetujemo ravnateljem. Nismo pa za to, da se meso samo odvzame, saj bi v tem primeru morali dodati rastlinsko živilo beljakovinskega izvora, v vsakem primeru pa vegetarijanska dieta mora vsebovati mlečne izdelke in jajca," je odgovorila nekdanja vodja aktiva, Valentina Zgubič, ki jo je septembra nadomestila Alenka Pušnik.

    "Trenutno ne nudimo alternative, saj se s tem problemom doslej nismo srečevali," je bila redkobesedna Pušnikova. Povedala je še, da vsekakor sledijo priporočilom CINDI Slovenije (mednarodni program Svetovne zdravstvene organizacije, namenjen ohranjanju in krepitvi zdravja ter preprečevanju kroničnih nenalezljivih bolezni), kjer so se na posvetu organizatorjev prehrane, ki je potekal septembra v Ljubljani, odločili, da v Mariboru vrtci ne bodo ponujali brezmesne prehrane.

    Človek potrebuje uravnoteženo prehrano

    Za mnenje smo povprašali tudi dr. Cirilo Hlastan Ribič, ki na področju prehrane deluje v programu CINDI. "Številni med nami izbirajo načine, ki ne spadajo med konvencionalno prehrano in odstopajo od klasičnih načel za zdravo prehranjevanje. Če se prehrana bistveno ne razlikuje od hranilno in energijsko uravnotežene prehrane, je sprejemljiva za posameznika," je povedala in poudarila, da človek potrebuje uravnoteženo prehrano. Na vprašanje, zakaj je v vrtcih in šolah nemogoče zagotoviti brezmesno prehrano, je odgovorila, da tudi zaradi neznanja.

    "Raziskave kažejo manjše tveganje vegetarijancev za nastanek civilizacijskih bolezni, vzrok ni v prehrani vegetarijancev, ampak v načinu življenja, ki je v povprečju bolj zdrav in zmeren kot pri nevegetarijancih. Še sprejemljiva za otroke in mladostnike, ne pa priporočljiva, je skrbno načrtovana laktoovo vegetarijanska prehrana, pri kateri meso in mesne izdelke zamenjamo z mlečnimi izdelki, stročnicami in jajci. Za otroke in mladostnike ne priporočamo povsem veganske prehrane, pri kateri meso in mesne izdelke, mleko in mlečne izdelke ter jajca nadomeščamo samo s stročnicami oziroma z oreški. Veganska prehrana je lahko zelo škodljiva otrokovemu razvoju in zdravju in lahko pripelje do hudih zdravstvenih težav, zato jo na podlagi številnih raziskav odsvetujemo za prehranjevanje otrok in mladostnikov," je še povedala Hlastan Ribičeva.

    Za kosilo le suhi kruh

    Waldorfski vrtec je med mariborskimi vrtci edini, v katerem otrokom ponudijo brezmesno hrano. Čeprav po besedah ravnatelja Andreja Rakoviča ne želijo postati zatočišče samo zaradi prehranjevanja, je zdrava prehrana nedvomno zelo pomemben vidik bivanja otroka v njihovi ustanovi. V vrtcu in šoli se ne deklarirajo kot vegetarijanski. "Staršev ne sprašujemo, kakšno je njihovo prepričanje o prehrani, naše stališče je tako: če starši ponujajo otroku meso, ga lahko v zadostni količini prejme doma. Mnenja, ali otrok potrebuje meso, so zelo deljena. Spoštujemo druga mnenja, menimo pa, da za zdravo prehrano otroka zadostuje hrana, kakršno ponujamo mi. Kar nekaj vpisov imamo pri nas zaradi težav s prehranjevanjem v državnih vrtcih in šolah, sprejemam tudi klice z raznih koncev države, ker starši ne morejo uveljaviti pravice do brezmesne prehrane, kar se mi zdi nerazumljivo. Slišim o mnogih primerih, ko otrok pri kosilu ostane, da tako rečemo, le s suhim kruhom v rokah, ker ne je mesnih jedi. V šoli, na primer, nudimo enkrat na teden možnost mesnega dodatka za otroke, če se sami ali njihovi starši odločijo, da bodo meso jedli. Najlepša slika v jedilnici je zame, ko vidim, kako med otroki vlada res velika strpnost, kadar je na jedilniku mesni dodatek. Toplo sprejemajo drug drugega, tisti, ki jedo meso, in tisti, ki ga ne jedo."

    Andrej Rakovič še pove, da so pred nekaj dnevi v šolo vpisali tudi učenko, ki se je iz državne šole izpisala zaradi strahovitih pritiskov, katerim je bila izpostavljena, ker so vsi člani njene družine vegetarijanci. Ob tem še enkrat poudari, da v Zavodu za razvoj waldorfske pedagogike dajejo velik poudarek zdravi prehrani, in če je že vključeno v prehrano tudi meso, naj ga bo čim manj.

    MISEL
    Waldorfski zavod ima kar nekaj vpisanih otrok zaradi težav s prehranjevanjem v državnih vrtcih in šolah

    web.vecer.com

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • web.vecer.com
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Javni mariborski vrtci proti vegetarijanski prehrani | 6 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    RE

    Prispeval/a: sanka dne sobota, 1. november 2008 @ 14:21 CET
    Res žalostno.
    Večina ljudi je zelo slabo poučena o vegetarijanstvu in tudi odrasli vegetarijanci neredko naletimo na neodobravanje.

    Sicer se pa spomnim svojih vege-srednješolskih let, ko sem pogostno poslušala obsojanja s strani odraslih, da sem anoreksična in podobno.
    Na naši gimnaziji (2. gimazija Mb) takrat od ca 20 mesečnih kosil niti eno ni bilo brezmesno!!!
    Javna prehrana je marsikje slabe kvalitete, daleč od polnovredne,ter polna ojačevalcev in druge kemije. Meso je vsakodnevno na meniju, kar je tudi v nasprotju z mnenji zdravnikov, a ni? Nisem še nikjer prebrala, da bi bilo meso 5- 7krat tedensko zdravju koristno.





    Javni mariborski vrtci proti vegetarijanski prehrani

    Prispeval/a: BraneK1 dne sobota, 1. november 2008 @ 14:49 CET
    Vsiljevanje in posiljevanje s svojim stališčem je današnja resničnost. Vegetarijanci smo tako ali tako dovolj pogumni, da si upamo iti svojo pot. Verjetno nas večina okuša različne vrste izključevanja iz družbe.

    Otroci so posebno poglavje in vesel sem, da obstaja možnost Waldorfskega vrtca. V navadnih vrtcih so otroci prejkoslej žrtve tihe prevzgoje. Poznam primere in jih je gotovo še mnogo več.

    Ni mesa brez najhujšega nasilja in to je edini moj moto, ne to ali bom zaradi tega imel kakšno kilo manj kot drugi.



    Javni mariborski vrtci proti vegetarijanski prehrani

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 1. november 2008 @ 15:48 CET
    Pri prehrani otrok imajo glavno besedo pediatri in dietologi, ki vedno kaj je za otroka primerno in kaj ni. Zame in doktrina alfa in omega. Ministrstvo za zdravje je izdalo navodila kako sestavljena hrana je za posamezno starost primerna.

    Vegetarijancev nihče ne izključuje. Način prehranjevanja vsakega odraslega človeka je njegova osebna odločitev. Otroci morajo rasti primerno hranjeni, tudi beljakovinsko. Nobene teorije ne propagiram, vsak starš naj se pogovori z zdravnikom, ki otroka spremlja.

    Zahtevati od javnih vrtcev in šol, da bodo otroke prehranjevali vegetarijansko pa je odveč, presega vse meje zdravega razuma. Mojim vnukom tudi ni bilo vselej všeč, kar so jim skuhali in postregli v šoli, pa niso postavljali nobenih zahtev.

    Moj vnukec je odšel še majhen v otroški vrtec in je čakal. Nato je prišla vgojiteljica in ga vprašala kaj pa čakaš. Mali pravi, da pride natakar in da si naročim kar bi rad jedel. Kaj bi pa ti rad jedel? On odgovori škampe na žaru! Teh pa na šoli ne pripravljamo. No potem mi specite ribo na žaru. Tudi tega nimamo. Pojdi si vzeti lepo krožnik z zelenjavno juho, krompirček pire in košček mesa. Tega pa ne bom jedel, ker se mi lepi pire krompir v grlu, zelenjavno juho ne bom jedel, ker je gor videti petršilj, ki se tudi lepi. Moja mama vse prepasira. Mesa tudi ne bom jedel, ker je v omaki, mi kar želodec obrača. Moj ata speče ribo ali meso na žaru, najraje pa jem škampe in školjke alla buzara. Tudi ribji brodet imam rad, vendar ne s polento. Ne maram graha, ne zelja. Kropir jem samo ponfri ali v pečici, tenstanga ne maram. Za malico ne bom jedel paštet in drugih namazov, le pršut in ogrsko original madžarsko, drugih salam nočem. Najraje pa imam palačinke z marelično marmelado, teh pojem tudi sedem ali še več. Moja nona jih naredi tako, da da vanje tudi malo radenske, da pridejo ful rahle in jih speče na maslu. Gor mi naloži smetano in tudi sladoleda. Od sadnih kup imam najrajše jagodovo s smetano in malo naribane čokolade gor. Tako sedaj veste, kaj mi boste kuhali tu v vrtcu. Jogurtov sploh nočem in medu tudi ne. Samo kakv mi postrezite pa ne prevročega in ne premrzlega, ravno pravšnjega, lahko je tudi samo toplo mleko, če kakava slučajno ne boste imeli kakšen dan.

    In tako je pojedel le kos kruha in jabolko, doma pa kosilo. Tako je pač bilo. Otrok je navajen na takšne prehrambene navade, ko jih ima doma. Kako zagotoviti, da bo vsem otrokom prav?

    Ena babica, ki je dva vnuka ful razvajala.



    Javni mariborski vrtci proti vegetarijanski prehrani

    Prispeval/a: Lario dne nedelja, 2. november 2008 @ 08:36 CET


    Bravo, bravo velika borka za človeške pravice.


    Javni mariborski vrtci proti vegetarijanski prehrani

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 2. november 2008 @ 09:46 CET
    Staršem, ki želijo svojih otrokom dobro z uravnoteženimi obroki prehrane dnevno, in vzgojiteljem bi pripročala, da pogledajo
    Smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno - izobraževalnih ustanovah, ki jih je izdalo Ministrstvo za zdravje in jih dobijo na spletnem portalu navedenega organ.

    Strokovnjaki Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije s sodelavci so na podlagi mednarodnih standardov in normativov oblikovali prehranska priporočila za zdravo prehrano otrok in mladostnikov, ki bodo služila kot pripomoček za načrtovanje in pripravo zdravih in uravnoteženih obrokov v vzgojno - izobraževalnih ustanovah v Sloveniji.

    Državni zbor Republike Slovenije je 22. marca 2005 sprejel Resolucijo o nacionalnem programu prehranske politike 2005 - 2010, katere cilj je izboljšati, varovati in ohranjati zdravje ter kakovost življenja prebivalcev Republike Slovenije. Država ga bo dosegla z izboljšanjem prehranjevalnih navad prebivalstva in usmeritvijo v ponudbo zadostnih količin varne, kakovostne in zdravju koristne hrane.

    Ker je zdrava prehrana otrok in mladine eden izmed osnovnih temeljev za zdrav razvoj populacije in pridobivanje zdravih navad življenjskega sloga, je prehrani otrok in mladine v dokumentu posvečena posebna pozornost.

    Vzgojno-izobraževalne ustanove trenutno nimajo poenotenih priporočil za planiranje prehrane za otroke in mladostnike in se sklicujejo le na Normative za prehrano predšolskih otrok v vzgojno varstvenih ustanovah iz leta 1982 (revidirani 1988) ter normative za šolske otroke. Zato je Ministrstvo za zdravje skladno s cilji sprejete Resolucije naročilo izdelavo smernic zdravega prehranjevanja v vzgojno - izobraževalnih ustanovah.

    Smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno izobraževalnih ustanovah bodo poslane vsem vrtcem, šolam, zavodom za izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter dijaškim domovom v Sloveniji ter bodo omogočale lažje in poenoteno delo strokovnjakom, ki delajo na področju planiranja in priprave obrokov v teh okoljih. Za učinkovito implementacijo teh smernic so v naslednjem obdobju predvidena tudi izobraževanja za organizatorje prehrane v vseh vzgojno - izobraževalnih ustanovah, ki jih pripravljata Zavod RS za šolstvo in Ministrstvo za zdravje.

    Upamo, da se bo s praktično uporabo tega priročnika pripomoglo k doseganju ciljev prehranske politike ter s tem k boljšemu in kakovostnejšemu prehranjevanju otrok in mladostnikov. Vzgojno-izobraževalne ustanove so tista okolja, kjer je možno s sistemskimi ukrepi pomembno vplivati na prehranjevalne navade in zdravje celotne populacije otrok in mladostnikov, ki se bodo odrazili tudi na zdravju v kasnejšem obdobju.

    Vlada RS je z ukrepom, da imajo otroci v šolah svoj topli obrok, naredila pomemen korak naprej. Za kakovost prehranjevanja in izbiro zdravih jedil pa naj poskrbita Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za šolstvo. Na krožniku naj bo čimveč takih jedil, ki so zdrava in jih bodo naši otroci tudi radi zaužili. Enostransko in neuravnoteženo prehranjevanje je za odraščajočega otroka slaba popotnica za njegovo zdravje v življenju.

    Sedaj vidim priložnost za starše, da se vključijo v razprave, saj je prehranjevanje po šolah postalo predmet različnih razprav in mnenj. Naj stroka določi in zariše tisto smer, ki je v danem trenutku glede na razmere, možnosti in potrebe, najoptimalnejša. Pri tem naj se upošteva temeljno vodilo, da otroci potrebujejo vsebinsko in kalorično uravnoteženo in biološko neoporečno prehrano. Kontroli tega, kar se v trgovinah prodaja, bo treba posvetiti kar največjo pozornost. Vsi državljani nedvomno želijo živeti zdravo, imeti delo in takšne prihodke, s katerimi bodo preživeli samega sebe in svoje družine. Preživeti pa ne pomeni ne imeti za kruh in da 13 % slovenskih otrok gre brez večerje v posteljo, ker imajo starše revne in brez služb.

    LP bralcem

    Tatjana






    Javni mariborski vrtci proti vegetarijanski prehrani

    Prispeval/a: katja. dne torek, 4. november 2008 @ 23:52 CET
    ...le kdo bi vedel - videl.

    Tatjana, razumem, da se zavzemaš za zdravje otrok, ampak odkod zdaj takšno zaupanje v odločitve Ministrstva za šolstvo in Ministrstva za zdravje? (tukaj se protistavljaš sama sebi - koliko k(riti)ke je bilo s tvoje strani v tej smeri, zdaj pa...?)
    Recimo: zakaj človeško telo, ko zboli se odzove na bolezen tako, da se zmanjša želja po hrani, včasih preprosto izgubimo tek? In velikokrat, najmanj kaj si želimo iz med hrane - so prav mesni izdelki, tedaj telo samo narekuje - kaj rabi, ampak včasih ta "alarm" slišimo prepozno. Sicer pa danes res, glede na vso to sr...e, ki ga zaužijemo iz trgovine... težko odločiti kaj zdravo in kaj ne. Ovira pa (in to prav za vse) – je neznanje.
    Kar se tiče prehrane v šolah in vrtcih, to itak jasno, da gre za :
    - odsotnost motivacije z strani administracije
    - pomanjkanje dinarja v ustanovah?? (ne vem – mogoče)
    ter vse ostalo kaj se navezuje na zgoraj omenjeno…

    Lp vsem (meso in ne-meso jedcem)
    k.



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,60 seconds