Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20081031145158931
Javni mariborski vrtci proti vegetarijanski prehrani
sobota, 1. november 2008 @ 05:01 CET
Uporabnik: Pozitivke
Če se starši odločijo, da njihovi otroci ne bodo uživali mesa, imajo v vrtcih težave, saj za njihove prehrambene potrebe ni povsod poskrbljeno.
V vrtcih zahtevajo za posebej pripravljeno dieto zdravniško potrdilo o diagnozi, ki opravičuje pripravljanje diet, ki jih nudijo. In ker vegetarijanstvo ni diagnoza, pediatri niso pristojni za pisanje takšnih potrdil. Starši se tako, če vodstvo vrtcev nima posluha za njihovo stisko, znajdejo v začaranem krogu.
Vegetarijančku se največkrat le odvzame meso s krožnika in dobiva osiromašeno hrano. Kdo je pristojen za spremljanje vpliva na zdravje otrok v tem primeru? Zaradi takšnih vprašanj ostane mnogo vegetarijanskih otrok doma ali obiskujejo vrtec le do kosila, če je to mogoče.
Kršitev ustavne pravice do enakosti
Mati osemletne in dveletne hčere je vegetarijanka trinajst let in nam je zaupala: "Imam srečo, da že nekaj let živim na kmetiji, na kateri pridelujemo ekološko vegansko hrano in jo tudi prodajamo. Tako poznam pozitivne učinke te hrane na zdravje mojih deklic, po drugi strani pa dobivata v vrtcu in šoli 'zastrupljeno' hrano. Ker ni vegetarijanskega jedilnika, razen za otroke, ki imajo zdravniška potrdila, dobivata osiromašene obroke (brez mesa, mesnih juh, omak itd.), pogosto ne dobita drugega kot kruh in kakšno pijačo za malico ali kosilo. Državne smernice ne omogočajo za otroke vegetarijancev oz. veganov nadomestke mesa rastlinskega izvora, ki jih je na tržišču ogromno, dovoljujejo pa osiromašen jedilnik za te otroke. Kako je lahko to uravnotežena prehrana, ki jo država tako zagovarja? Plačujem prispevke za javne zavode in mesečno prehrano kot vsi drugi starši vegetarijanskih otrok, dobivamo pa osiromašeno prehrano za naše otroke."
Država že dolgo poskuša uskladiti stališča do vegetarijanske prehrane, jasnih smernic pa še ni. Otroci tako odraščajo, stiske in nemoč staršev pa rastejo z njimi. Odvetnik Vlado Began, ki problem uveljavljanja pravic vegetarijancev pozna, je povedal, da gre za kršitev ustavne pravice do enakosti pred zakonom, če je otrok zato, ker uživa samo vegetarijansko prehrano, v javnem vrtcu v manj ugodnem položaju kot tisti, ki uživa tudi mesno prehrano. "Otrok bi bil namreč diskriminiran, če v vrtcu ne bi dobil obrokov, ki so potrebni za njegov zdrav telesni in duševni razvoj, kot to dobi njegov vrstnik, ki uživa mesno prehrano. S tem je lahko kršena tudi nedotakljivost otrokove telesne in duševne celovitosti in drugih osebnostnih pravic, kot so pravice do zdravja in osebnega dostojanstva. Lahko pa bi to bil tudi poseg v roditeljsko pravico staršev, saj bi jim javni zavod kršil njihovo pravico do določanja prehrane svojih otrok, kot tudi druge pravice, npr. do svobode vesti ali osebnega dostojanstva," je pojasnil Began.
S tem problemom se še niso srečali
V Mariboru deluje Aktiv organizatorjev prehrane v vrtcih, pri njih smo povprašali, zakaj v mariborskih vrtcih ne ponudijo polnovrednih obrokov tudi otrokom, ki se popolnoma brezmesno prehranjujejo. "To ni naša odločitev, to je odgovornost tistih, ki vodijo vrtec, mi samo posredujemo strokovna priporočila in svetujemo ravnateljem. Nismo pa za to, da se meso samo odvzame, saj bi v tem primeru morali dodati rastlinsko živilo beljakovinskega izvora, v vsakem primeru pa vegetarijanska dieta mora vsebovati mlečne izdelke in jajca," je odgovorila nekdanja vodja aktiva, Valentina Zgubič, ki jo je septembra nadomestila Alenka Pušnik.
"Trenutno ne nudimo alternative, saj se s tem problemom doslej nismo srečevali," je bila redkobesedna Pušnikova. Povedala je še, da vsekakor sledijo priporočilom CINDI Slovenije (mednarodni program Svetovne zdravstvene organizacije, namenjen ohranjanju in krepitvi zdravja ter preprečevanju kroničnih nenalezljivih bolezni), kjer so se na posvetu organizatorjev prehrane, ki je potekal septembra v Ljubljani, odločili, da v Mariboru vrtci ne bodo ponujali brezmesne prehrane.
Človek potrebuje uravnoteženo prehrano
Za mnenje smo povprašali tudi dr. Cirilo Hlastan Ribič, ki na področju prehrane deluje v programu CINDI. "Številni med nami izbirajo načine, ki ne spadajo med konvencionalno prehrano in odstopajo od klasičnih načel za zdravo prehranjevanje. Če se prehrana bistveno ne razlikuje od hranilno in energijsko uravnotežene prehrane, je sprejemljiva za posameznika," je povedala in poudarila, da človek potrebuje uravnoteženo prehrano. Na vprašanje, zakaj je v vrtcih in šolah nemogoče zagotoviti brezmesno prehrano, je odgovorila, da tudi zaradi neznanja.
"Raziskave kažejo manjše tveganje vegetarijancev za nastanek civilizacijskih bolezni, vzrok ni v prehrani vegetarijancev, ampak v načinu življenja, ki je v povprečju bolj zdrav in zmeren kot pri nevegetarijancih. Še sprejemljiva za otroke in mladostnike, ne pa priporočljiva, je skrbno načrtovana laktoovo vegetarijanska prehrana, pri kateri meso in mesne izdelke zamenjamo z mlečnimi izdelki, stročnicami in jajci. Za otroke in mladostnike ne priporočamo povsem veganske prehrane, pri kateri meso in mesne izdelke, mleko in mlečne izdelke ter jajca nadomeščamo samo s stročnicami oziroma z oreški. Veganska prehrana je lahko zelo škodljiva otrokovemu razvoju in zdravju in lahko pripelje do hudih zdravstvenih težav, zato jo na podlagi številnih raziskav odsvetujemo za prehranjevanje otrok in mladostnikov," je še povedala Hlastan Ribičeva.
Za kosilo le suhi kruh
Waldorfski vrtec je med mariborskimi vrtci edini, v katerem otrokom ponudijo brezmesno hrano. Čeprav po besedah ravnatelja Andreja Rakoviča ne želijo postati zatočišče samo zaradi prehranjevanja, je zdrava prehrana nedvomno zelo pomemben vidik bivanja otroka v njihovi ustanovi. V vrtcu in šoli se ne deklarirajo kot vegetarijanski. "Staršev ne sprašujemo, kakšno je njihovo prepričanje o prehrani, naše stališče je tako: če starši ponujajo otroku meso, ga lahko v zadostni količini prejme doma. Mnenja, ali otrok potrebuje meso, so zelo deljena. Spoštujemo druga mnenja, menimo pa, da za zdravo prehrano otroka zadostuje hrana, kakršno ponujamo mi. Kar nekaj vpisov imamo pri nas zaradi težav s prehranjevanjem v državnih vrtcih in šolah, sprejemam tudi klice z raznih koncev države, ker starši ne morejo uveljaviti pravice do brezmesne prehrane, kar se mi zdi nerazumljivo. Slišim o mnogih primerih, ko otrok pri kosilu ostane, da tako rečemo, le s suhim kruhom v rokah, ker ne je mesnih jedi. V šoli, na primer, nudimo enkrat na teden možnost mesnega dodatka za otroke, če se sami ali njihovi starši odločijo, da bodo meso jedli. Najlepša slika v jedilnici je zame, ko vidim, kako med otroki vlada res velika strpnost, kadar je na jedilniku mesni dodatek. Toplo sprejemajo drug drugega, tisti, ki jedo meso, in tisti, ki ga ne jedo."
Andrej Rakovič še pove, da so pred nekaj dnevi v šolo vpisali tudi učenko, ki se je iz državne šole izpisala zaradi strahovitih pritiskov, katerim je bila izpostavljena, ker so vsi člani njene družine vegetarijanci. Ob tem še enkrat poudari, da v Zavodu za razvoj waldorfske pedagogike dajejo velik poudarek zdravi prehrani, in če je že vključeno v prehrano tudi meso, naj ga bo čim manj.
MISEL
Waldorfski zavod ima kar nekaj vpisanih otrok zaradi težav s prehranjevanjem v državnih vrtcih in šolah
web.vecer.com
Komentarji (6)
www.pozitivke.net