NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Nietzsche in resnica o nadčloveku   
    ponedeljek, 21. julij 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Friderich Nietzsche (Wilhelm) (1844-1900)
    Friderich Nietzsche je bil nemški filozof, poet in klasični filolog (jezikoslovec), ki je postal eden najbolj provokativnih in vplivnih mislecev devetnajstega stoletja.

    Njegovo življenje in delo
    Nietzsche je bil rojen 15. oktobra 1844 v mestu Röcken v Prusiji. Njegov oče je bi luteranski duhovnik, umrl pa je, ko je bil Nietzsche star pet let. Od takrat dalje je Nietzsche odraščal v domu skupaj s svojo mamo, babico, dvema tetama in sestro. Študiral je klasično filologijo na univerzah v Bonnu in Leipzigu. Ko je bil star 24 let, je postal profesor klasične filologije na univerzi v Baslu. Imel je veliko zdravstvenih težav (slab vid in številne migrene) zato se je moral predčasno upokojiti leta 1879.

    Proti tej bolezni se je vztrajno boril in iz tega izhaja tudi njegova popularna podoba človeka,ki zagovarja strastno zasledovanje moči.Tako je njegove spise težko ločiti od njegovega zasebnega življenja(pri slednjem se je moral ohranjati s silo).

    Deset let kasneje je imel močan živčni zlom, po katerem si ni več opomogel. Umrl je 25. avgusta 1900 v mestu Weimar.

    Velik vpliv na delo Nitzscheja so imeli grški filozofi, najbolj Platon in Aristotel. Poleg njiju je nanj močno vplival tudi nemški filozof Arthur Schopenhauer z njegovo teorijo o evoluciji. Velik pomen je njegovemu življenju dajalo tudi prijateljstvo z nemškim skladateljem Richardom Wagnerjem.

    Napisal je številna dela med katerimi sta najbolj znani: Rojstvo tragedije in Tako je govoril Zaratustra. (Znana dela so še: Beyond Good and Evil, On the Genealogy of Morals, The Antichrist, Ecce Homo and The Will to Power).

    Nitzschejeva osnovna trditev je bila, da so tradicionalne vrednote izgubile svoj pomen v življenju posameznika. To svojo trditev je razglasil v delu Bog je mrtev. Zavzemal se je za “prevrednotenje vseh vrednot”: proti suženjski morali krščanstva in veri v onstranost, potrjevanje zemeljeksega življenja v njegovem “večnem vračanju enakega”.

    Po njegovem mnenju vera v boga siromaši ljudi (npr.;bodi pobožen,odklanjaj bogastvo,ubogaj…) in “Vse ,kar se je do sedaj imenovalo resnica, je prepoznano kot najbolj škodljiva, zlonamerna, podzemna oblika laži (…). Morala kot vampirizem !” `Smrt boga pomeni, da človeštvo ne podpira več božje modrosti.Bog je mrtev kar pomeni, da mora človeštvo naprej samo. Ni dvoma, da se je imel Nietzsche za preroka, ki mora svojo generacijo zbuditi iz sanj. Toda potem človeštvo nebi več imelo vrednot in nadzorstva oz smeri kot človeštvo samo!

    Zahteval je nove vrednote, ki bodo nadomestile tradicionalne in v tej razpravi o možnostih predstavil “nadčloveka, ki je utelešenje volje do moči, in onstran dobrega in zlega iz kaosa ustvarja svet”.

    Nietzsche je ljudske mase imenoval horde ali sodrga, ki se spogledujejo s tradicijo. Njegov nadčlovek” je neodvisen, zanesljiv, visoko individualiziran, sposoben močnih čustev, ki jih zmore tudi racionalno kontrolirati. Nadčlovek ceni življenje na tem svetu vključno s trpljenjem in bolečino, ki spremljata njegov obstoj - bolj kot posmrtno življenje, ki ga obljublja religija. Nadčlovek je ustvarjalec vrednot, ki se odražajo v moči in neodvisnosti posameznika, ki je osvobojen vseh tradicionalnih vrednot razen tistih, ki jih sam priznava.

    Ustvari svoje lastne vrednote in je sposoben oblikovati svoje lastno življenje. Premaga šibkost. Je človek nove vrste z dejansko vitalnostjo in veliko močjo; zaupal bo vase in bo samodiscipliniran. Nietsche je bolj kot kdorkoli drug dojel dejstvo in posledice tega, da je bog mrtev; "v svetu brez boga človeštvo ni toliko svobodno, kot čezmerno odgovorno." Ena izmed njegovih filozofij je bila tudi ta, ki govori o velikih spremembah, ki jih svet krvavo potrebuje. Reci življenju da ali; žensko namesto moškega, zdravo namesto bolnega... Navedek iz njegovega dela Tako je govoril Zaratustra; "Oh,kako ne bi gorel za večnost in za poročni prstan-prstan večnega vračanja? Sicer še nisem našel ženske, s katro bi imel otroke, razen s to žensko, ki jo ljubim; saj te ljubim, o večnost!" Le-ta izhaja iz Nietzschejeve ideje o večnem vračanju vsega (vse stvari se znova in znova vračajo, tako da se bo to, kar se dogaja sedaj še velikokrat vrnilo in to se je dogajalo tudi v preteklosti). Fiziološko so po njegovem mneju šibki tisti, ki ideologije uporablajo zato, da bi vladali močnim in zdravim. Tako je tudi za vero bistveno, da potrjuje življenje oz. je sposobna dati tistim, ki jo iščejo, občutek jakosti, svobode in moči, ne pa toliko to, da je resnična. Iz vsega tega pa potem izhaja še VOLJA DO MOČI. "Volja do moči je sredstvo, s katerim človeštvo postane gospodar zemlje. "Toda volja ni isto kot življenje! Življenje je namreč odprto kaosu in mora imeti smer in cilj, ki sta mu vsiljena. Moč in volja pa kaos spremenita v red (če sta dovolj močni). "Voljo do moči ocenjuje po tem, koliko upanja, boličine in muke lahko vzdržiš in jo spreobrneš v svojo korist." Potemtakem lahko iz tega povzamemo sledeče; `Nadčlovek` predstavlja `voljo do moči`, ki `onstran dobrega in zlega` iz kaosa (življenja) ustvari red (popoln svet...). Nietzsche je poudarjal dva pola v grški umetnosti v svojem delu `Rojstvo tragedije in duha glasbe` ;prvi je apolonistični (red in sanje), drugi pa je dionizični (omama,ekstaza in kaos). (Dioniz je bil grški bog kaosa, plodnosti in ekstaze. Apolon je bil ravno tako grški bog in sicer bog urejenih oblik in sanj.). V Nietzschejevi Volji do moči lahko najdemo hotenje po popolnosti, intenzivnosti,kreativnosti, po presegu danega(kar že imamo hočemo izboljšati).Človek je nekaj kar mora biti preseženo.

    Nietzsche je bil prepričan, da človeka vodi želja po moči. V pozitivnem pomenu je želja po moči ne le želja po obvladovanju drugih, temveč želja po obvladovanju samega sebe, kar vodi v kreativnost. Takšna moč se odraža v njegovem nadčloveku: neodvisnost, kreativnost in originalnost. Čeprav je Nietzsche trdil, da nadčlovek še ne obstaja, je vseeno omenil nekaj posameznikov, ki bi lahko služili kot model. Med drugimi je naštel: Sokrata, Jezusa, Leonarda da Vincija, Michelangela, Shakespeara, Goetheja, Julija Cezarja in Napoleona.

    Koncept nadčloveka je bil pogosto interpretiran kor zahteva po družbi, ki bi imela na eni strani gospodarja, na drugi pa sužnja. Taka interpretacijaje bila kot naročena za filozofe totalitarnih sistemov. Poznavalci pa zanikajo Nitzschejevo povezanost z nacizmom, kar se mu pogosto po krivem pripisuje.

    Njegovo delo “Bog je mrtev” je bilo ponovno aktualno po drugi svetovni vojni, ko sta ga obudila radikalna teologa iz Amerike Thomas J.J Alitzer in Paul Van Buren, da bi postalo Krščanstvo bolj ustrezno za vernike v šestdesetih in sedemdesetih letih.

    Imel je velik vpliv na nemško literaturo, prav tako pa tudi na francosko literaturo in teologijo. O njegovih konceptih so razpravljali filozofi kot npr.: Karl Jaspers, Martin Heidegger, Martin Buber (nemški Žid), nemško ameriški teolog Paul Tilllich in francoska pisatelja Albert Camus in Jean Paul Sartre.

    Nietzsce je bil pravzaprav osamljen revolucijonar,vizionar in besedni umetnik. Ker je bil sam bolnik je učil ljudi, da morajo živeti polno, pomembno in radostno.

    Alenka

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Modre misli in zgodbe

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Nietzsche in resnica o nadčloveku | 41 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 21. julij 2008 @ 11:05 CEST
    Spoštovani komentatorji,

    vnaprej vas vljudno prosim, da vsak napiše svoje mnenje na prispevek in da glede posameznih komentarjev prepusti bralcem svojo presojo, ne da bi s pobijanjem mišljenja drugega, uveljavljal izključno sebe in svoje nazorsko prepričanje. Smo pluralna družba in ne družba normirane zavesti, zato ima vsak pravico dati svoj komentar na prispevek in povedati svoje mišljenje o prispevku in obravnavani tematiki. Preseganje te dimenzije diskurza pripelje do nestrpnega odzivanja, ki pripelje do neracionalnosti, da na koncu ne govorimo več o stvari.

    Ne oporekam Alenkinemu zapisu, razen nekoliko preambciozno zapisanemu naslovu, da je to tudi (vsa) resnica o Nadčloveku. Vse je stvar interpretacije. Pomembno je vprašanje kako neka filozofija ali ideja vpliva na posamezni čas, kako jo interpretiramo in kaj je prinesla človeštvu.

    Polpretekla zgodovina govori, da Nietzscejeva filozofija o Nadčloveku in Volji do moči ni bila interpretirana v dobrobit človeštvu. In tudi danes se Nietzschejev ateizem ne sprejema kot absolutna vrednota, ki bi lahko odrešila svet.

    Vprašanje o človekovi biti je bistveno. Živeti prostodušno, ne da bi se vprašali, kaj človeštvo onesrečuje, zakaj se vsak na začetku dober in pozitiven projekt sprevrže v zlo. Koliko lepih idej o vrednotah se je v zgodovini človeštva rojevalo od gesel francoske revolucije in razsvetljenstva o enakosti, bratstvu in svobodi, koliko pozitivnih idej je prinesel socializem, ki so se izrodile. To izroditev je povzročil Nadčlovek z Voljo do moči. Pa ne Nietzschejev, ker ta Nadčlovek z Voljo do moči obstaja že od pamtiveka.

    Viri pravijo, da je utemeljitelj fašizma Mussolini bral Nietzscheja, Hitler pa je Mussoliniju podaril Nietzschejeva zbrana dela na njunem zgodovinskem srečanju leta 1938 na brennerskem prelazu. Nacisti so v svoji propagandi pogosto uporabljali Nietzschejeve izraze, denimo Nadčlovek in Volja do moči.

    Holokavst in vse človeške tragedije so pripeljale človeka do razmišljanja, da v bistvu se Stvarnik bori s skupaj s človekom za zmago dobrega. Zlo prinaša odsotnost dobrega, nesposobnost, da bi bili ne le zase, temveč tudi za drugega. Dobro pa vedno zastavlja samega sebe – zate. Nekatere stvari bi težko prevrednotili. Vendar v pepelu duha so tudi iskre, ki vžigajo pri človeku ljubezen in dobro, navdihujejo ga z odkrivanjem novih načinov, kako bo to dobro uresničil. Ljubezen in dobro sta imperativ vsemu človeštvu.

    Prebirala sem Giannija Vattima, 1936, italijanskega filozofa, etika in politika, ki je študiral filozofijo na Turinski univerzi pod mentorstvom eksistencialista Luigija Pareysona in leta 1969 postal tu redni profesor Estetike, v letu 1982 pa še Teoretične filozofije. Med letom 1999 - 2004 je bil član Evropskega Parlamenta. Vattima meni, da nikoli zaključiva neskončnost nihilističnega razvoja, da je morda motivirana z dejstvom, da ljubezen kot dokončni smisel razodetja nima nobene resnične dokončnosti. Splošna smer Vattimovega delovnja so naslednja področja: hermeneutica in postmodernizem; specializacija - usmerjenost pa: ontologija, etika, politika, teologija, filozofija zgodovine in estetika. Znan je po šibki misli (Credo di credere - prev. Milim, da verjamem) in nihilizmu. Na Giannija Vattimo so vplivali filozofi Nietzsche, Heidegger, Pareyson, Gadamer, Adorno, Derrida in Rorty.

    Velik del misli človekovega razuma – teoretičnih in praktičnih, vse do racionalne ureditve družbe, demokracije, družbenega sistema, ima svoje korenine v hebrejsko krščanskem izročilu in si jih izven tega ni mogoče zamišljati, meni Gianni Vattimo, sodobni italijanski filozof in mislec, ki se je uveljavil tudi kot politik. Vattimo vidi, da smo ujeti v zakonitost procesa, v katerega smo vključeni in v tem vidi dodatni razlog za ponovno najdenje krščanstva, kot razmerja pripadnosti, ki nas veže v krščanstvo, v krščansko izročilo – prav dejstvo, da je v njegovi doktrini predvidena interpretacija, predviden interpretacijski značaj zgodovine biti.

    Prevrednotiti vse vrednote in jih nadomestiti z Nadčlovekom z Voljo do moči, vemo kam je pripeljalo svet. Najslabše je ne najti odgovora, kam se je mogoče vrniti iz niča in zavrženosti, iz nihilizma, ki je preplavil svet. Iskati odgovor v nazoru, ki zanikuje in odklanja splošno veljavne, priznane življenjske norme, vrednote, skratka po nazoru filozofskega nihilizma, ki zanikuje možnost spoznanja kakršnekoli resnice, ne pripelje nikamor.

    Za Vattima je krščanstvo še vedno referenčni pojem, kadar razmišlja o religiji, ker izhaja iz krščanskih korenin. Njegovo ponovno odkrivanje religije predstavlja ponovno odkrito razsvetljenstvo. Sam pravi, da je meja sekularizacije (povzročiti, da kaj izgubi verski, cerkveni značaj): ljubezen. Vattimo meni, da novo obdobje kenosis ali novi zemeljski vek, ki se je začel s stvarjenjem in Staro zavezo, nosi v sebi smisel zgodovine odrešenja. Verovati v Staro zavezo ne pomeni dobesedno sprejemati vsega, kar je zapisano v evangeliju in cerkveni dogmatiki, ampak in predvsem prizadevati si, razumeti kakšen smisel imajo evangelijska besedila zame, tukaj in zdaj. Znamenja časov ne predstavljajo zapovedi za vselej. Vselej je treba 'iznajti' v luči tistega, kar se je človeštvu razodelo, da je za človeka dobro. Slepo sledenje idejam in ne upoštevati ujetost v zakonitosti procesa, v katerega smo vključeni, je razpravljanje v eter, ki nima nobene realne podlage. Brez smisla je tudi zanikati zgodovinskost svojega obstoja in duha.

    Navedla bom misel Martina Heideggerja: Kaj pomeni svet, ko govorimo o pomračitvi sveta? Svet je vselej duhovni svet ...
    Pomračitev sveta vključuje to, da duh izgublja moč, da se razkraja, slabi, tlači in nepravilno tolmači.

    Ko razpravljamo o Evropi, vsi najprej pomislijo na današnjo politično realnost Evrope, zaposlene s skrbjo okrog skupnega evropskega trga, in zato mnogi enačijo Evropo s to realnostjo. Kot da ona uteleša bistvo evropskega duha. Neogibno se je treba vrniti k temeljni ideji Evrope, opozoriti na njene filozofske korenine, na njeno rojstvo iz duha filozofije. Evropejci se niti sami več dovolj ne zavedajo tega ozadja svoje zgodovinske odgovornosti. Zavest o duhovni enotnosti Evrope, je zavest o Evropi kot bistveni človeški skupnosti, kot posebni, samostojni strukturi duha, ki označuje novo, višjo stopnjo v razvoju človeštva. Evrope se ne razume zgolj v zemljepisnem smislu, temveč v duhovnem. Veliko časa je bilo potrebnega, da je ta zavest prodrla v širino in globino, da je zajela najširši krog ljudi in postala sestavni del njihove samoindetifikacije. Jasno je, da je zavest o duhovni enotnosti Evrope nastala pod okriljem grške filozofije na prehodu iz 7. v 6. stoletje pred Kristusom, ko je evropski kontinent verjetno dobil ime po legendarni Zevsovi ljubljenki Evropi, eni od številnih oceanid, ki jo je Heziod počastil z omembo v svoji Teogoniji, skupaj z njeno sestro Azijo, po kateri se imenuje ostali del sveta.

    Zavest o duhovni Evropi je naraščala, kadar je pretila velika nesreča in popoln propad, pa tudi kadar so notranji prepiri ogrožali skupni obstanek. Duhovna enotnost je pridobivala veljavo v obdobjih relativnega miru. Naključje je hotelo, da je Evropa odigrala pomembno vlogo v najbolj kritičnih trenutkih evropske zgodovine, tako v stari dobi, v času grško - perzijskih vojn, kakor tudi v novejšem času barbarskih pustošenj in turških obleganj in osvajanj, bila je gonila sila pri ustvarjanju odgovarjajočih obrambnih političnih zvez. To svojo vlogo bo Evropa ohranila, dokler bo obstajala. Zagotovo Evropa tudi danes ni varna pred sodobnimi Džingiskani in Atilami, ki bi hoteli Evropejcem vsiliti drugačno kulturo in drugačnega duha.

    Za Heglom so samo še Nietzsche, Husserl in Heidegger tako odločno poudarili evropski pomen grškega odkritja razuma kot medija mogočnega univerzalnega sporazumevanja med ljudmi tako, da so na nekoliko drugačen način in v nekoliko drugačnem smislu razvijali njegovo tezo. Znameniti je Nietzschejev aforizem o evropskem izvoru in označitvi starega, konservativnega in kritičnega mišljenja iz prve knjige 'Človeško, preveč človeško': "Izobraženi um je iz Evrope naredil Evropo - v srednjem veku je bil ta um na poti, da ponovno postane del in privesek Azije, da torej izgubi smisel za znanstvenost, ki jo dolgujemo Grkom". Seveda Nietzsche je menil, da se dober Evropejec najprej in najbolj izrazito odlikuje e svojo sposobnostjo neprestane preobrazbe.

    Nikakor pa se nova Evropa ne bo rodila v skladu z destruktivnimi prizadevanji postmoderne filozofije, brez upoštevanja svojih duhovnih korenin. Filozofija v današnji krizni situaciji nima druge izbire, kot da pogumno skuša najti srednjo pot med zakrknjenim tradicionalizmom, ki želi po vsej sili oživiti staro vero v racionalni smisel vseh bitij in brezsmiselnim avantgardizmom, ki želi barbarsko zatreti vsako sled razumnega samoozaveščanja življenja. Če filozofija že ne more biti v uteho, nikakor ne bi smela spravljati človeka v obup z nihilizmom in postmodernizmi, ki ne odgovorijo na bistveno vprašanje. Izvor moralnega dejanja je človek kot bitje razuma in svobode s svojo zavestjo in kulturo ujetosti v čas in družbeno stvarnost, ki je ni mogoče izbrisati in nasilno prevrednotiti. Sposobni moramo biti tudi uvida, kaj nam prinaša negotovost in na kakšnih osnovah in vrednotah bomo vzpostavljali svojo etično držo in nenazadnje tudi svojo svobodo.

    Tatjana








    Zakaj Tatjanino posiljevane???

    Prispeval/a: Lario dne ponedeljek, 21. julij 2008 @ 12:02 CEST
    Čudi me. da je admin Igor blokiral moje prispevke Tatjaninih posiljevanj pa ne.


    Lp


    Zakaj Tatjanino posiljevane???

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 21. julij 2008 @ 13:56 CEST
    Pozdravljen Lario,

    poslala sem svoj komentar in nikogar ne posiljujem. Prosim, da sprejmete to z razumevanjem.

    LP Tatjana Malec


    Zakaj Tatjanino posiljevane???

    Prispeval/a: Pozitivke dne ponedeljek, 21. julij 2008 @ 14:35 CEST

    Lario, pozdravljen.

    Nimam pojma o tem, da bi blokiral kakšne prispevke. Če bi naprimer blokiral oddajanje komentarjev, potem tudi tega ne bi mogel napisat. Tudi članke lahko pišeš če želiš, če pod prispevki misliš na članke.

    Sicer ne vem zakaj bi ti karkoli blokiral, saj ne pišeš nič takega, da bi te bilo potrebno blokirati.

    Lep pozdrav
    Igor


    Se oproščam

    Prispeval/a: Lario dne ponedeljek, 21. julij 2008 @ 15:02 CEST
    Igor se ti oproščam.
    Zgleda, da je računalniku včasih precej vroče.

    LP


    Zakaj Tatjanino posiljevane???

    Prispeval/a: Lario dne ponedeljek, 21. julij 2008 @ 15:25 CEST
    Ja Tatjana vsi te poskušamo razumeti.
    Ker ti ne morem odgovoriti pri Karitasu, ti bom tukaj, kar se tiče tvojega pesnikovanja.
    Ker si javna osebnost si na udaru in vso pravico imamo, da te krtitiziramo v dobrem in slabem.
    Pesmi zlivaš eno za drugo in večina je dobrih, to vedo tudi tvoji smrtni sovražniki.
    Včasih pišeš nepotrjene stvari, kar nekako v tri dni. Potem se hočeš rešiti in ti ne uspe. Nadaljuješ s svojimi žalitvami na poseben način.
    S takimi žalitvami nisi prav nič duhovita.

    Kar se tiče mojega ovohavanja platnic knjig A.T. ja pa tole;
    Takega egocentričnega nastopa, kot ga imaš ti še ni bilo tukaj na Pozitivkah zaslediti.
    Požrla si vso znanje sveta.
    Dobro, da te poznam samo preko Pozitivk.
    Uporabljaš zares nizke udarce.
    Res bi se morala zamisliti nad svojim početjem.
    Z vsemi tukaj gor si se že sprla.

    LP




    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 21. julij 2008 @ 18:49 CEST
    Viri:
    *FRIEDRICH NIETZSCHE
    THE COLLECTED WORKS - Philosophical & Philological Writings
    *Skozi prizmo besede, Dr. Anton Trstenjak, Slovenska matica Ljubljana, 1989
    * Postomoderna etična perspektiva in liberalizem, Anton Jamnik, Nova revija, št. 186/97
    * Milim, da verujem, Gianni Vattimo, prevod Tone Dolgan, spremna beseda Branko Klun, Knjižna zbirka KUD, Logos, 2004
    * Contributi dell' autore Gianni Vattimo all' Enciclopedia Maultimediale delle scienze (trasmissioni, articoli, interviste) – spremljanje predavanj Vattime v živo na internetu
    * Vera, prepričanje, skupnost - O dialogu in odnosih države z verskimi skupnostmi, Pogovori pri predsedniku Republike Slovenije, danes že pokojnem dr. Janezu Drnovšku na 10. pogovoru o prihodnosti Slovenije, 14. decembra 2005
    * Spontanost in avtonomnost mišljenja, Študije o negativni dialektiki, Dr. Cvetka Tóth, Zbirka Sophia 2/94
    * O Heglu, Dragana Kršić, Filozofski inštitut ZRC, SAZU.
    Wikipedija, Enciklopedija in fazni filozofski učbeniki




    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: Lario dne torek, 22. julij 2008 @ 12:42 CEST
    Kako verjeti Tatjani??????
    Res si enkratna in neponovljiva.
    Ti si živa enciklopedija.
    Pa ne da vmes skuhaš kosilo, paziš na vnuke, okomandiraš moža, zvečer pogledaš TV dnevnik, se pogovoriš s sosedi, populiš plevel na vrtu, si opereš lasuljo, postrižeš in zmanikiraš nohte itd..........
    Ti si boljša kot Natalija Verboten. Ona gre na Triglav, speče štrudel, splete pulover ...............

    Dan ima 24 ur, tvoj jih ima 37, zgleda.
    Kakšna brezvezna prepotentnost. Ja, tudi v društvu za človeške pravice sodeluješ..........pa velika feministka si...........vse ženske te spoštujejo, ko začneš tolči po moškem svetu..........
    Pa skoraj vsem na Pozitivkah si se zasrala........

    Bravo

    LP


    Kako verjet Tatjani?

    Prispeval/a: Fredi dne torek, 22. julij 2008 @ 13:47 CEST
    Pozdravljen Lario

    Kot si že ugotovil, ima Tatjana 37 urni delavnik, da je aktivna v življenju.
    Veliko odrekanje za pečko sedet ma posledico napredek v življenju.
    Agilnost.
    Agilna na vseh področjih na katerih lahko soustvarja življenje.
    Pesmica al članki so tud soustvarjenje življenja kot takega, komur je všeč mu je koristilo.
    Koristno delo se obrekuje, da grata še bolj močno, še bolj koristno, da se vidi razlika med koristnim in brezveznim.

    Lep pozdrav


    Odgovor Lariu

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 22. julij 2008 @ 14:00 CEST
    Pozdravljen Lario,

    rada bi razumela kaj vas muči, da se toliko ukvarjate z mano. Pod tem prispevkom se pogovarjamo o filozofu Nietzscheju in kako jaz - moja malenkost preživi dan za kakovosten filozofski dialog o filozofu Nietzscheju sploh ni relevantna. Moj dan poteka drugače, kot ste zgoraj napisali. Sem tiste vrste feministka, ki mi moža ni treba 'okomandirati', ker je odrasel mož in to počne sam. Kosilo pa na hitro skuhava skupaj, ker si deliva delo fifty- fifty in stroj pomije posodo. S sosedi se niti ne pogovarjam, da ne bi slučajno naletela na kakšnega opravljivca, jih le vljudno pozdravim in na kratko vljudno ogovorim: »Kako ste kaj? Vreme nam je naklonjeno..« ali kaj podobnega. Plevela na pulim, ker nimam vrta, lasulje si ne perem, ker moje naravne lase 'poštima' frizerka vsako soboto, nohte mi 'poštima' pedikerka. S pevko Natalijo Verboten se nisem nikoli primerjala, ker nisem pevka. Na Triglavu še nisem bila, štrudel sem že kdaj tudi spekla, puloverjev pa ne štrikam. Zame ima dan 24 ur in velik del časa posvetim branju učljivih knjig, pisanju, urejanju svoje spletne strani in drugim prijetnim stranem življenja. Skratka življenje je bogato in lepo. Pri tem pa menim, da je moje življenje moja zasebna stvar, ki vas nima kaj zanimati. Skratka delim tudi drobtinice sebe med ljudi s poezijo, galebe ob morju in ptice pa tudi kdaj nakrmim, saj to počnejo vsi, ki imajo živalski svet radi. Ne sodelujem v društvu za človekove pravice, sem pa po svojem prepričanju borka za njihovo zaščito, bila sem tudi že porotnica na sodiščih in se poklicno na pravo tudi razumem, ker sem ta posel opravljala več desetletji. Modre moške, ne glede na njihovo zunanjo lepoto in leta spoštujem, najmanj pa da bi tolkla po njih, ko pa je moška družba nam ženskam tako prijetna, pravi balzam za dušo, seveda pod enim pogojem, da moški ne klati neumnosti in da mu nos žari od ponosa, ker se ne vtika v tuje zadeve in življenje drugih ljudi.

    Lep pozdrav
    Tatjana Malec


    Odgovor Frediju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 22. julij 2008 @ 14:16 CEST
    Pozdravljen Fredi,

    hvala ti za lep komentar na Lucija-si.com z dne 19.7., napisan v lepem slovenskem knjižnem jeziku. Meni je kar simpatično, da na Pozitivkah neguješ tudi svoje toto mariborsko narečje. Raznolikost kultur bogati človeka, posebno če prihaja od duhvnega pastirja. Včasih je treba dati na zračenje tudi stare obleke, ki nas spominjajo na lepe čase svoje mladosti in na staro mamo.

    Lep pozdrav
    Tatjana


    Odgovor Lariu

    Prispeval/a: Lario dne torek, 22. julij 2008 @ 14:22 CEST
    Tatjana,

    še pred nekaj meseci si me tikala. Kakšne finte so to???
    Mogoče si pozabila na lansko pljuvanje po nas moških v raznih prispevkih. Mogoče lahko zavedeš začetne bralce tukaj, nas starih mačkonov ne moreš več pretentati.
    Že nekajkrat sem omenil, če si ti jemlješ pravico kritizirati druge, imamo tudi mi pravico tebi vrniti z enako mero.

    Zgornje moje pisanje je bilo mišljeno za hec. Vidim, da vse jemlješ hudo resno.
    S Fredijem sta pa dober tandem.
    Boli me patak

    LP


    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: dahvor dne torek, 22. julij 2008 @ 15:22 CEST
    hehehe ... Vse kar ne ubija - jača ... dela Človeka malo bolj močnega je tudi
    ena sama velika resnica, ki drži za obe strani in za tretjo, to je, nas bralce ...
    in za Živalce še kako drži in za rastlince, celo tudi ... neprilagoditev ubija,
    tega se dosti njih, tudi rado drži ali pa samo to vidi...in pravica-resnica
    samo ena je, da vsi, brez izjeme ubiti smo ... ostanejo pesmi in petje, če se
    pesmico zapeti da.
    Frizura mi je pa na proslavi v Sežani, posnetek, taprvo padla v oči,
    pripomnil bi, da bi bilo zelo dobro, zmenjati, stil in frizerko ... Nietzsche je
    samo eno Resnico povedal, ki jo vsi tako radi slišimo ... zelo je
    simpatična/resnica.
    Še pa Človeka nič ne goni, se kar ustavi in zgubi, za tiste najbolj močne je
    pa Bog Vrest -Dušo ustavaril ... če je ni Bog, če se je sama, se potem tudi
    Resnica in Pravica sama nardi.


    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: dahvor dne torek, 22. julij 2008 @ 15:53 CEST
    ... in katera filozofija ali prepričanje je zaslužna, da Turizem na Obali tako
    depresivno, še vedno in enako, deluje , sem na Blogu prebral, koliko stane
    pivo in kako v Portorožu danes je, je bilo in, da tako ne bo, če še naprej tako
    bo ... bi blo dobro naprej razpravljat...
    ne sme se dovoliti, da smo eno, tisto staro, besede, besede, besede...bomo
    peli...a je gospa Berta Ambrož jo pela, se ta trenutk čisto točno več ne
    spomnim.
    Priporočam zelo, ogled Studija12, tam gospod dr. tudi take pove, ki
    filozofija samo v zrak še lahko zre, ker toliko nove teme še je, jh ideje dobi.
    In vse kar se je do danes dogajalo je današnji dan ustvarlo, skreiralo, štrudl
    speklo...zdej pa enemu je odličen dugemu zanič, tretji ga nič ne dobi, ker
    ga je že pri drugemu zmanjkalo...
    Če Gospa Tatjana vse pozabi, kar zna, vse odvrže kar ima in na novo začne,
    je za filozofe primerno vprašanje ali bo drugčen Človek ali bi jo še spoznali
    ... če Ljubi Bog, daje moč,to ne sme biti problem.
    In ko Ljubimo, potem smo tudi za posvajanje sirot, za istospolne poroke, ker
    ceste so polne zapuščenih Otrok in, ko jim v oči pogledam... za prosto
    prodajo orožja,...in pustiti, da Bog bo sodil, ker vse je njegovo, če ni tudi
    sam že umrl, po tolikih miljonih let živlenja...Jesus se je odloču kar kr mlad
    umret...če je Oče, oziroma, če je Sin po Očetu...zdej se mi pa ne ljubi več.




    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: Fredi dne torek, 22. julij 2008 @ 16:02 CEST
    Pozdravljen dahvor

    Definiraj

    RES LJUBI BOG LJUBI

    Je ženski al moški spol al nad spol al brez spola z edinstvenim spolom ljubezen?

    Izpusti dojčlandarsko razmišlanje ničeja in v srcu boš ugotovil, da si človek, ki se mu da mislit.

    Lep pozdrav




    Ko jablana cveti

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 22. julij 2008 @ 16:27 CEST
    Pozdravljen Dahvor,

    koga za božjo voljo moti moja frizura. Katera krošnja, ki obeta dobre sadeže se pa še ni razcvetela? Moja frizura je moj slog, genski zapis cvetoče jablane in niti slučajno ne mislim menjati frizerke in tudi frizure ne. Meni in mojemu ljubemu je moja frizura ful všeč in mi jo neprestano boža s svojimi nežnimi rokami in pogledi. Nič odvečnega ni na moji glavi. Lasje so naravni, čvrsti in rastejo iz glave, ki jo poganja kot motor močna srčna mišica, ki je že veliko lepih verzov izlila na papir in še jih bo. Takšne pripombe mi ne omajajo zaupanja vase. Če me hoče kdo »zezati« zaradi moje frizure, »zeza« v prazno. Mene bolj skrbijo govoreči čevlji, ki zmiksajo med prsti vse mogoče, nemirne prste in celo slike, ki nimajo ničesar skupnega s temo pogovora, recimo postelje, obešalnike in stare cunje, kot pravi Polde Bibič v neki Okrogli mizi. Če ste Dahvor, v Sežani videli samo mojo frizuro in ne moje predstavitve knjige, ste videli zelo malo. Mogoče pa potrebujete naočnike. Le kaj bi rekel filozof Nietzsche, da se pod njegovim člankom govori o neki Tatjanini frizuri in ne o njegovi filozofski misli. Mislim si, da bi bil Nietzsche zelo užaljen, vzel bi s seboj vse svoje knjige in vam morda rekel, da ste navadni pomladanski čmrlji, ki ovohavate cvetočo jablano in niste sposobni resnega pogovora o resnih stvareh in da se hodite samo počitniško zabavati na te strani, ker vam je inflacija dodobra izpraznila žepe, da ne morete na sproščujoči letni dopust.


    Pa, pa…
    Tatjana



    Odgovor Lariu

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 22. julij 2008 @ 17:53 CEST
    Pozdravljen Lario,

    prav nobene finte niso to, da vas vikam, saj ste mi dali jasno vedeti, da me boste zmencali in nasprotno vojaško silo se ne sme podcenjevati, izkazati ji je treba primeren 'rešpekt'. Pri vojskovanju veljajo določena pravila in vojskovanje je resna stvar. To ni noben hec. Se gre za biti ali ne-biti, preživeti fronto, si pozdraviti strelske rane.

    Vsak izgovor je dober, če ga pes na repu prinese. Od lani do letos je pa že veliko vode preteklo - 'kasno paljenje'! Če sem kdaj napisala kakšen kritični prispevek o patriarhatu in matriarhatu na ravni splošnosti (ne bi točno vedela na katerega merite), ne pomeni da sem na koga osebno pljuvala, saj izjeme potrjujejo pravilo. In vi nedvomno sodite med te častne izjeme, med tiste perle in bisere brezhibne popolnosti, ki se jih noben članek ne more dotakniti. Kar tako me ne morete nalivati, da sem v svojem članku govorila o vas. Vseh delirijev tu na Pozitivkah si pa res ne morem v spomin priklicati, tudi če bi bila živ computer z ne vem koliko mega spomina.

    Uvrščate se med stare mačkone, ki znate razpotegniti svoj rep po vseh balkonih in strehah in s svojo peto tačko brskate po gnezdih ptic, ko vam najslajše pojo. Nisem po 'juhi priplavala', da bi nasedla vaši trditvi, da ste se nedolžno hecali. Vi ste se med 'ljubljenjem' z mano dokopali do takšne kislo-slane utrujenosti, da se vam enostavno ne da več prerekati za oslovsko senco. Sedaj bi radi na zelenico spustili še vašega mačkona, kjer se sprehajajo vaše užaljenosti za en nedolžni vic, ki bi se mu vsak pravi mačkon na strehi smehljal, se pretegnil in na glas veselo zamjavkal.

    Kar se tiče totega Fredija, kaj mu manjka, saj je v redu. Če vas je mladi pop nategnil, pomeni, da je izviren in jaz nimam prav nobene zasluge za njegovo bistrost. Tega je »kriva« stara mama, od katere je podedoval gen, da zna dobro streči možnostim, ki mu jih življenje ponuja. Neusmiljeno zna zavrtati luknjo v trdi kamen. Ne zavrta tam kjer diha molitev, temveč tam kjer nekdo besni in renči. Toti režiser Fredi je ustvaril dobro predstavo v tandemu v sodelovanju s scenaristom Lariom. Diploma je diploma! Slavnost je zaključena.

    Imejte se fajn, vendar kaj bo rekel Nietzsche, da ustvarjate ta božji žur sami brez njega. Brez ene same besede o njegovi filozofiji. Reveža ste lovili v valobrane virov, sedaj pa o njem nič.

    Slišala sem, da je Fredi alegorično zapel Lariu to-le pesem, ko mu je izročil diplomo iz Bibilije:

    Veš, da sem prijatelj tvoj
    in pobratil se s teboj!

    O, zlatá pa ko smeti
    vselej ga imamo mi!

    Polno ga imamo kad.
    Straži nam ga v gori gad.

    Vse bo tvoje! Bodi naš,
    pa boš velik bogataš!

    V raj se spremeni ti svet,
    srkal boš ljubezni med!

    (Anton Aškerc)

    LP Tatjana






    Ave Legion

    Prispeval/a: Fredi dne torek, 22. julij 2008 @ 19:32 CEST
    Pozdravljena Tatjana

    Se je zgodilo kako oralno posilstvo?
    Pravnik mi je povedal, da je na sodišču dovoljena zadnja izpoved, ki izpoveduje vzrok in kesanje zločina.
    Obsojeni je dejal v zagovor
    Usmilte se me gospod sodnik, če pa tak rad fu. ( fumara fumare )( kot učiš se * kam * greš v življenju )
    He, he…

    Fajn se je spomnit tud rimskih časov kak so uživali v gladiatorskih igrah v areni življenja.
    Kolosseum je živ dokler je legio živ um.
    Borili so se pred navijači ničeja, ki so med seboj verjeli, da je tud med gladiatorji kakšen nad človek namreč le takega se splača imet rad in takšen tud lahko živi.
    Spartacus je človek, življenje ga je izšolalo v borca za življenje v svobodi.
    Usmiljenje do človeka so spoznali, ko so ukinli gladiatorske igre.
    Spoznanje, da življenje ni igra na srečo, je spoznanje srca, da ljubi sočloveka.

    Življenje je tud belo in črno ampak je življenje.
    Suženjstvo podpira tud zakon.
    Ljubezen legalizira v srcu svobodo.

    Diktator srca je komur se podleže.
    Bolje ljubit kot šimfat ljubo.
    Ljubi se brez predpisa svobodna zapoved ljubi v srcu srce.

    Ljubezen ljubi z srcem ljubezen.
    Ljubi ljub ljubo v senci kjer ljubezen hladi in prija srcu mir.
    Ljubezen je svoboda v življenju svobode življenja osvobojen ljubi svoboden ljubezen.

    Tud demon obstaja v borbi za življenje.
    Legija se boj, ker se tud bojijo.
    Obojestranski strah je ljubek.

    Ljubezen je ljubezen, brez straha je obojestranska ljubezen.

    Lep pozdrav


    Ave Legion

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 22. julij 2008 @ 19:48 CEST
    Pozdravljen Fredi,

    ne prav nobenega oralnega posisltva ni bilo. Kamo koli pogledaš v naravo, povsod se izpoveduje sama ljubezen. Pri človeku pa je problem, ker bi ga morala mati nositi pod srcem vsaj še eno leto, da bi mu dodajala še kaj duhovnega in po kapljicah ljubezen. Poglej kako so živalski sesalci popolni, ko se skotijo (znajo hoditi, si poiskati hrano, psiček zna biti zvest svojemu gospodarju). Koliko materinske nege več opravi živalca v uterinem stanju nosečnosti pri svojih mladičkih kot človek. Pri človeku je problem, ker se mu vedno nekam mudi in nima časa za ljubezen. Pa mora priti Fredi, da spomni človeka na ljubezen. Fredi hvala!

    Lep pozdrav
    Tatjana


    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: ka dne sreda, 23. julij 2008 @ 00:33 CEST
    ...božji mlini,meljejo počasi,vendar sigurno..!






    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: ka dne sreda, 23. julij 2008 @ 00:43 CEST
    ...vsakemu se lahko... "skisa"na njemu specifičen način...
    že dolgo me ni bilo ..vendar, vse enako ..g.malec, še vedno "raztura"...njenih "žlahtnih" misli,ki jih i/zliva ...vsem v po(d)uk še "cunami" ne premakne in prekine)))
    hihihiihhahha..hohohohoho...uh!


    Kako je s svetlobnimi križi?

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 23. julij 2008 @ 05:30 CEST
    Hoj Branka, ali mislite, da se samo vam prikazujejo svetlobni križi na vratih od stanovanja? Ta fenomen se pojavlja tudi na Pozitivkah, le da svetlobne križe nalaga cunami vsem na ramena in ne le vam na vrata. Fatamorgana prelomljene svetlobe ima v času počitnic še posebno moč, ko namesto, da bi bralci uživali na kakšni eksotični plaži, se hecajo in kratkočasijo pod Nietzschejevimi modrostmi, saj jim s prazno denarnico ni preveč do filozofije. Kako je sedaj z vašimi svetlobnimi križi na vratih? Se vam še prikazujejo ali jih je cunami odnesel kar na Pozitivke? ha,ha... Očitno je cunami prišel z nekaj urno zamudo...

    Lep pozdrav
    Tatjana





    Žalitve

    Prispeval/a: Lario dne sreda, 23. julij 2008 @ 07:13 CEST
    Tatjana in Fredi,

    saj vidva še mrtve žalita in jih dajeta v nič.

    Bravo, bravo zelo duhovito.


    LP


    Neumnosti

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 23. julij 2008 @ 07:21 CEST
    Lario, sedaj je pa neumnosti dovolj, ali res mislite, da boste kradli čas ljudem z branjem in odgovori na vse kar vam šine mimo glave? Čisto na vsako besedo bi se obesili, da producirate neke brezvezne polemike.

    Tatjana


    Neumnosti

    Prispeval/a: Lario dne sreda, 23. julij 2008 @ 07:38 CEST
    Tatjana,
    ti pa za vsak drek zrimala pesmico.

    LP


    Želja po znanju - boli me patak

    Prispeval/a: Fredi dne sreda, 23. julij 2008 @ 08:49 CEST
    Pozdravljena Alenka

    Kaj drugega je ljubezen kot to,
    da razumemo in se veselimo dejstva,
    da neka druga oseba živi,
    deluje in čuti drugače kot mi...

    Ljubezen ljubi.
    Ljubezen ni razumevanje ljubit oziroma ljubit razumevanje, razumevanje človeka kot se razume, da se človeka lahko razume namreč v razumu, ko je razum dovolj umski, da dojame bit inteligence razumem zato tud ljubim.
    Razumevanje razume ljubi um.

    Veselje veseli, zaljubljen vesel ljubi.
    Druga oseba kot mi?… Vsi isti, ni drugače delujočih in čutečih.
    Srce predrugači človeka.

    & ljubi ljubezen ljubi.

    Niče je izgubil tradicionalno vrednoto in si izmislil vrednotenje vseh vrednot kot kaki prerok?
    Prerok ateistov?
    Ala jim vera, ateistom seveda, ker verujejo v nadčloveka in imajo svojega preroka v univerzumu življenja, ki ga živijo.
    Lepa vera v ničeja al v nič.

    Ostali ljudje so pa horde in sodrge, ker pač verujejo v tradicijo?
    Bolan um bolano misli.
    Takrat še pač niso poznali zdravila za živčnost.
    Ni za zamerit, se razume in se ga razume.

    Vse stvari se znova in znova vračajo.
    Človek ni stvar, zgodovina se pa res ponavlja kot beseda zgodovina.
    Od momenta do momenta je moment drugačen.
    Trenutek je izpopolnjen z novim trenutkom v življenju človeka.
    Večnost ni ponavljanje večno in večno.
    Večna ljubezen ljubi večno, globlje in globlje je globlje.

    Iz besed se sklepa upanje na reinkernacijo.

    Želja je kreativnost?
    Popoln niče?

    Ste že slišali za voljo do dobrih del?
    Delam, ker me delo veseli v srcu kjer ljubim dobro delo.
    Človek živi polno življenje in si popolni čas bivanja kolikor lahko v polnosti uma.

    Človek je človek dokler je človek.
    Popoln al poln sebe?
    Še fali kaki del sebe?

    Težnja, da bi človek presegel samega sebe je kot, da bi hotel iz samega sebe iz kože.
    Niče se ni mogel sprijaznit z dejstvom obstoja v sebi, želel je željo, da bi bil drug človek.
    Ni mogel iz svoje kože, ni doumel usmiljenja, pač ljubezen ni bla vsaj podenj v srcu inteligenci samega sebe, potrpežljivost, potrpet in pretrpet življenje in ljubit sočloveka brez želje po 10 zapovedi morale srca.

    Je potrebno častit nadčloveka kot kakega svetnika?
    Vprašam pač, da se ve v bodoče kateremu svetniku se še na oltarju, razume se - boli me patak, svečka prižge.

    Čao


    Kaj pomenita pojma Nadčlovek in Volja do moči?

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 23. julij 2008 @ 08:59 CEST
    Iznajdbe, izume in ideje ne merimo samo po njihovem inovativnem pomenu in namenu raziskovalca, temveč tudi po učinkih. Einstein zagotovo ni iznašel atomske bombe zato, da jo bodo vrgli na Hirošimo in Nagasaki.

    Vendar bolj kot namen Eisteinove iznajdbe in sam dosežek umsko preseženega človeka, iznajditelja (Nadčloveka), so pomembni učinki, ki jih je doseglo človeštvo s takšno iznajdbo. Iznajdba v rokah človeka je imela za posledico dobre, za človeštvo koristne in negativne učinke. Pri tem trčimo ob vprašanje kako se je ideja ali ideologija o Volji do moči izrabljala v povezavi z dosežki Nadčloveka. Vprašanje je ali je iskati definicijo nadčloveka v njegovi preseženi sposobnosti, da se razvija v poveličanih vrednotah modernega sveta, dosežkih, ki mu jamčijo hkrati življenjsko blaginjo in srhljivo resničnost, da jih uporablja za pogubne namene zmage nad prostorom in ljudmi, tudi z vojnami.

    Ali ne srečamo tu človeka v hoji za samim seboj? Ali ne pomeni volja do moči tudi ogrožanje življenja na planetu? Kam vodi ta nasilna volja do moči človeštvo? To kar govorim, je izključno moje gledanje na stvar, vendar Nizetzsche s svojim prevrednotenjem vseh vrednot in s poudarjanjem volje do moči ter fikcijo o Nadčloveku je s tem poveličal dejanja, ki naj bi prevrednotila stvari, prezrl pa modrost iz katere so rodovi črpali studenčnico, ker je pač stara. Ali nas staro drevo ne hrani s svojimi sadovi in nam daje senco in čeprav je staro, še vedno raste? Zakaj bi spreminjali njegov genski zapis in iz hrasta ustvarili visoko palmo, ki hoče doseči nebo?

    Tako se znajdemo pred ugotovitvijo, da smo pred stoletjem razpravljali o darvinizmu, ali je človek že človek in kje naj bo meja med njim in nižjim živalskim svetom. Čez stoletje pa naj bi se prepirali, ali je človek še človek in kje naj postavljamo določeno mejo med človekom in superčlovekom ali Nadčlovekom (po Nietzscheju). Nekdaj je bil spor za spodnjo mejo, v prihodnje pa se odpira spor za zgornjo mejo človečnosti, humanosti skratka za polje človekovega delovanja, po katerem bi človeka lahko kvalificirali, da je dosegel stopnjo Nadčloveka. Kaj sploh pomeni definicija »Nadčlovek«? Ali zna kdo odgovoriti na to vprašanje in to zgornjo mejo determinirati, ji dati vsebino in napotiti človeštvo kako naj jo doseže, če ima še vedno v svoji naravi "ono"?

    Človek je pač metafizično mejno bitje, ali je komu prav ali ne. Nietzsche tako kot Beetoven sta lahko predstavljala metakreativnost, eden v svoji filozofski ideji o Nadčloveku in Volji do moči, drugi v glasbi, a v človeški inteligenci izhajajo promotrji, ki skušajo človeka razložiti in na novo ustvariti po modelu strojev, ki jih je ustvaril človek. Čim bolj izpopolnjen je stroj, tem bolje deluje. Vendar človek ni ustvarjen po modelu stroja, temveč po modelu narave, zato menim, da si je Nietzsche ustvarjal preveč iluzij s svojim Nadčlovekom, ker ni upošteval "ono", temveč le "jaz" in "nadjaz".

    Človek ni krona stvarstva, je pa krona razvoja. Krona mu zagotovo ne pade z glave, če njegove ideje ne obrodijo dobrih sadov za človeštvo, saj je s svojimi idejami imel dober namen. Vendar ideje se lahko merijo tudi z njihovimi učinki, kako se obnesejo v praksi.

    Človek je v dnu svoje narava velika packa, umazan. Ne veliča se samo z etično dobrimi in vzvišenimi čustvi. Človek je še vedno gonsko bitje nižjega libidoznega gona. Človek je samo »ono« v podzavesti, pa »jaz« v zavesti. Njegova dlakasta koža mu ostane kot neizbrisno znamenje. Znana misleca, kot sta Camus, Sartre in tudi drugi, so menili, da je človek človeku pekel, ker se mu tudi v najboljšem nagibu najde vselej črva hudobije ali pa vsaj nečedne slabosti.

    Če je Freud človeka raztelesil v tri dele: »ono«, »jaz« in »nadjaz« ( v pozavesti žival, v zavesti človek kako lahko ta dvojnosti ustvari Nadčloveka). Po mojem mnenju se je v tej formuli Nietzshe hudo zmotil. Pomeni, da je vsaka človekova iznajdba duhovna vivisekcija človekovega »jaza samega«, kar je pa v bistvu človek sam v vsej svoji dvojnosti. In kakšnega človeka je pravzaprav iznašel Nietzsche, ali ni bil njegov Nadčlovek neuresničljiva fikcija, ki je bila izrabljena za moč do oblasti in za manipulacijo z ljudmi?

    Za današnjega človeka je gotovo pomembno tudi dejstvo kako je Nietzschejeva filozofija vplivala na voljo do moči zgodovinskih osebnosti, ki so krojile usodo svetu in kako volja do moči naredi iz zafrustriranega človeka še večjo zver, kot je on sam v svojem zavestnem "jazu", saj je še po naravi zver, v bistvu "ono". Nato pa še razpad vseh vrednot in ponovno prevrednotenje. Ko razmišljam, mislim, da so Nietzscejeve ideje fikcije, ki se ne morejo nikoli prav uresničiti, le izrabljajo se lahko. Da je Hitler bral Nietzscheja in manipuliral z njegovo sestro, ki je za nacizem prirejala Nietzscejeva besedila je vsem poznavalcem več ali manj znano. Da je utemeljitelj fašizma Mussolini bral Nietzscheja, Hitler pa je Mussoliniju podaril Nietzschejeva zbrana dela na njunem zgodovinskem srečanju leta 1938 na brennerskem prelazu, tudi vemo. Da so nacisti v svoji propagandi pogosto uporabljali Nietzschejeve izraze, denimo »nadčlovek« in »volja do moči« tudi vemo. Če se omejimo, kako sta pojem »Nadčlovek« in »Volja do moči« vplivali na Hitlerja lahko ugotovimo, da Hitler, ki je bil poln načrtov za prihodnost, ko jih pa ni mogel realizirati, se je zataknilo, saj je bil nesposoben vsakršnega sistematičnega dela, čisto razosebljena oseba je bil. Kot kancler je svojih sodelavcem puščal povsem prosto pot, za njihovo delo se ni zanimal, dokler ni začutil možnosti po omejevanju njegove oblasti. Voljo do moči je imel neizmerno, ker se mu volja do moči ni uresničila postati to, kar je sam želel - slaven slikar, je svojo voljo do moči usmeril v podrejanje in zasuženjevanje, v teror. Očeta je Adolf Hitler v življenjepisu Mein Kampf sam opisal kot »vzkipljivega tirana«, kar mu je zagotovo vcepilo še večjo voljo do moči nad šibkimi in nemočnimi. Da je bil Hitler velik manipulator s svojimi govori, ki so bili prej podpovprečni kot povprečni, je jasno. Kar naprej se je ponavljal in kazal svojo nevrotičnost in voljo do moči po oblasti.

    Hitlerjevo osnovno vodilo vladanja je bilo: Predstaviti vse sovražnike kot enega sovražnika, ki škoduje celotnemu narodu in si je zato treba prizadevati, da se ga iztrebi. To mu je tudi izvrstno uspelo, saj je vse svoje sovražnike strnil v enega – Žida. Videl je svetovno zaroto Židovstva, ki naj bi bila vir vsega zla in je največja nevarnost arijski rasi. Žid je bil dežurni krivec, kriv je bil komunizma, boljševizma, prostitucije, celo modernizma v umetnosti, njegov izum pa naj bi bila tudi vest, ki jo je Hitler pojmoval kot šibkost in je bil vsekakor brez nje. Imel je voljo do moči, čutil se je Nadčlovek in za nameček je bil še židovske krvi po svojem očetu.

    Kar počenja sedaj ameriška politika v Iraku in še marsikje po svetu, ali ni to volja do moči? Torej volja do moči ustvarja Nadčloveka Nadoblasti. Kaj je današnji človek Nadčlovek? Dr. Anton Trstenjak je rekel, da je specifično človeška višina zelo tanka rezina, komaj merljiva lamela. Komaj človek pride do specifično človeške višine in se dvigne nad živasko, če presega obenem tudi človeško višino in prehaja v nadčloveško, če hočete, v božje območje. Nietzsche pa je razglasil, da je Bog umrl. Nekaj v tej Nietschejevi filozofiji pa res ni mogoče razumeti, ker mi na nek način maliči etični čut. Zdi se mi, kot da je metafizično obremenjena z nečem, kar človek izrablja za svoje egoistične in zle namene.

    Tatjana


    Liebe Gott

    Prispeval/a: Fredi dne sreda, 23. julij 2008 @ 10:04 CEST
    Pozdravljena Tatjana

    Dolfa & co se je veselo španciralo po dvorišču Maribora.
    Vse dobro o gostih, brezveze kurit tovornjake z soldati za dobrodošlico in slovo.
    Pač so čuvali čeladarji svojega kratko brkega idola z lepo pričesko na vsakem eku Maribora.
    Mogoče so se bali vetra, da razmrda urejenost.

    Kmalu je odšel z veličastnimi besedami
    Naredite mi to deželo spet dojčlandarsko, kot, da je bla kdaj, res ljubek poba.

    V Maribor je prvi prišel človek.
    Mariborčan moder bit Ljubljančan ljubljen ljubi.

    Sovražnik kot en sovražnik.
    Dejansko je zlo dobro trofo sovražnost ampak v temi temo seveda.
    Videl je grožnjo v židih, ciganih, slovanih, …
    Nadrasa je bincnila v temo zla.
    Tema v temi je tema.

    Lep pozdrav


    Vprašam se vprašam

    Prispeval/a: Fredi dne sreda, 23. julij 2008 @ 10:39 CEST
    Pozdravljeni

    Kolega me je vprašal, če lahko vprašanje napišem na pozitivke.
    Sprejel je misel, da ni problema, pozitivna misel dobi pozitiven odgovor.

    Kakšna je razlika med amaterskim ali profesionalnim pedofilom?

    Profesionalni pedofil ma baje fakulteto al teološko al zdravstveno al tehnološko iz profesije sla.
    Je to možen odgovor na vrednotenje vseh vrednot, da se tud pedofilstvo ovrednoti?
    Pedofilstvo je pedofilstvo, kakršno pač je, tud gledat pedofilstvo je pedofilstvo.

    Prostovoljni mus ni prostovoljnost.
    Razumet pedofila ni mus.
    Na silo ni možno dojet, mus razumem.

    Ovrednotenje vodi do ovrednotenja pravic do enakih pravic v življenju.
    Pravica je pravica.
    Človek ni rangiran na rang lestvici na kateri stopnji pravice je.

    Lep pozdrav


    Kurjenje

    Prispeval/a: Lario dne sreda, 23. julij 2008 @ 11:39 CEST
    Fredi,
    hecno se prebere tvoje komentarje, ko Dolfa zmerjaš z največjim kurjačem Judov, Slovanov itd......
    Saj je res bil veliki svetovni morilec.

    Skuril je tudi istospolnousmerjene.
    Kakšna merila uporabljaš???? mogoče biblijska????????

    Mogoče ve Tatjana?????????
    LP


    Odgovor Lariu

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 23. julij 2008 @ 12:14 CEST
    Hitler je kuril vse, kar ni sovpadalo v njegovo vzvišeno idejo o Nadčloveku arijske rase: Jude, Slovane, Cigane, politične zapornike, ljudi z duševnimi in telesnimi hibami, isto spolno usmerjene, bolnike po prestanih medicinskih preizkusih. Z mojim očetom Dachaucem je izgledalo to tako-le:

    Oče je bil zajet 22.9.1943 in odposlan Dacausko podružnično taborišče v Allach in nato v Blaichach. Delal je v tovarni letal in v težkih zimskih razmerah in podhranjen v gozdu pri sečnji in tesanju lesa. Ko je telesno obnemogel, so ga deportirali v centralno taborišče Dachau, kjer je bil osebek medicinskih preizkusov (TBC), osvoboditev je dočakal na malarični postaji.

    Oče se je spominjal, da mu je nek paznik zaničljivo rekel: 'ti prekleti pes' in moj oče je na žaljivko odreagiral in mu zagrozil z lopato, zato je bil pretepen in ves okrvavljen vržen v bunker dva tedna, da je komaj preživel.

    V koncentracijskem taborišču Dachau so delali medicinske preizkuse v največjem obsegu. Mojega očeta so najprej okužili s tuberkulozo, nato pa so na njem preizkušali zdravila, ki so mu popolnoma uničila živčni sistem. Osvoboditev je dočakal na malarični postaji. Kasneje so mu v vojaški bolnišnici v Rimu zdravili kaverne na obeh krilih pljuč, ki so nastale v posledici okužbe v Dachauu. Imel je okrog dva tisoč pnevmotoraksov.

    Mučilne metode so izumljali stražarji enot SS, bodisi po naročilu, bodisi v lastno sprevrženo zabavo. Najpogostejša oblika mučenja je bilo obešanje jetnikov na kavelj, z rokami zvezanimi na hrbtu. Iznašli so celo tepežnega kozla, leseno pripravo za bičanje s palico ali bikovko. Takšen tepež je prišel v poštev pri vsakem najmanjšem prekršku in je pogosto pomenil smrt. Rane, ki so namreč nastale pri tem, se zaradi pomanjkanja hrane in osnovne higiene niso mogle celiti in so se pogosto zagnojile. Velikokrat so jetnika kaznovali tudi z večurnim stanjem na prostem, brez čevljev in v vsakem vremenu. Takšna kazen je bila včasih tudi kolektivna, kaznovan je bil celotni blok internirancev. Jetnike so zapirali tudi v tako imenovane pasje celice (Hundezelle). V tem tesnem prostoru so bili jetniki deležni hrane le, če so si jo izprosili z laježem. Dachauska 'bolnišnica' je tako imela infekcijski, interni, ženski, kirurški, otorinolaringološki in patološki oddelek. Poskuse so pogosto izvajali na zdravih jetnikih, ki so jih namerno okužili s TBC boleznijo in jih nato „zdravili“. Večina poskusnih zajčkov je umrla že med posegom ali pa zaradi posledic. Znani so poskusi s stisnjenim zrakom in mrzlo ter slano vodo. Tako so preizkušali, koliko možnosti za preživetje imajo nemški vojaki na fronti.


    Odgovor Tatjani,

    Prispeval/a: Lario dne sreda, 23. julij 2008 @ 12:50 CEST
    tudi moj oče je preživel kalvarijo Dachaua.

    O istospolnousmerjenih je imel enako mnenje kot jaz.
    Ni jih zaničeval, ker so bili v istem dreku.
    Fredi je sovražno nastrojen napram "toplovodarjem", in ker simpatiziraš z njim in se zmišljuješ pravljice o njemu, kot da je neki teolog in najbolj ljubezniv pozitivkar se potemtakem enačiš z njim.

    PS gre izključno zato, da je Dolfi kuril tudi istospolnousmerjene, Po Fredijevih reakcijah bi lahko rekel, da bi jih on tudi.
    Vseeno je treba paziti, kako se odzoveš na "toplovodarje".
    Lahko imaš 3x akademski naslov, v bistvu si lahko le nasilnež in agresivec, da o nepopravljivem karakterju ne govorim.

    LP





    Ich bien

    Prispeval/a: Fredi dne sreda, 23. julij 2008 @ 14:38 CEST
    Pozdravljen Lario

    Pišeš, da tud oče ni zaničeval istospolnih.
    Vsak živi po prepričanju srca.
    Kdo svobodo ograjuje?
    Moralnost?
    Mogoče je vse moralno, le čemu ograje?
    Vrednotenje morale?

    Morala je morala.
    Manj moralno al bolj moralno je moralno.

    Vsak po svoje.

    Kar ni moralno je moralno?
    Sprašujem se kdo nisem?

    Al sem moralen?

    Ljubi Bog ve kdo je moralen človek.

    Na grmadi čakam nate ljubca,
    prihajaš z plamenom v roki,
    ki sicer boža me,
    da prižgeš iskro obstoja z srcem gorečim,
    človek doživi mir v ekstazi ognja,
    ljubezen v srcu ljubi,
    vidi se ljubezen v očeh,
    ljubezen,
    ljubi,
    ljub,
    ljubo.

    Ljuba duša s kom simpatiziraš?

    V srčeku se ve.

    Istospolnica bi gratala po ljubem druženju oženjena frau z moškim.
    Le (j) z bika bi verjetno presedlala na moža brez uzde.

    Ljubezen zaziba ljubo kdor ljubi v srcu srce po človeško brez kiča.

    Dolfi ni Dolfa.
    Boli me patak za toplo vodo,
    Moralni karakter narekuje iz srca, da me boli patak za toplo vodo, če lahko zaužijem bistro ljubezen.

    Lep pozdrav


    Vzor

    Prispeval/a: Lario dne sreda, 23. julij 2008 @ 15:05 CEST
    Fredi,
    ko si še otrok si za vzor izbereš nekoga. Ponavadi so to starši.
    Starši te naučijo prvih korakov. Prvi vzorci ti ostanejo za vedno.
    Pač ne maraš toplovodarjev, saj jih Dolfi tudi ni.
    Ne zganjaj take moralnosti tukaj.
    Zgubil si vso kredibilnost, kar se tiče tvoje ljubezni do blčižnjega.

    LP


    Jn12,45

    Prispeval/a: Fredi dne sreda, 23. julij 2008 @ 15:34 CEST
    Pozdravljen Lario

    Vzor moralnosti je zapisan v bibliji.
    Ljubezen na očeh v srcu prebere ljubezen.

    Kdo je pravi naslov za podelitev kredibilnosti?
    Kdo ljubi bljižnjega?

    Ljubezen podeljuje ljubezen.

    Čao


    Sicherheitsdienst

    Prispeval/a: Fredi dne sreda, 23. julij 2008 @ 16:37 CEST
    274 m nadmorske višine, 15° 39' 12" zemljepisne dolžine in 46° 33' 39" zemljepisne širine

    Mlada brhka deklina je žvekala brez čigumija in črnoledar ji je razbil zobe.
    Popapala je kos zoba z kosem papirja v srcu spodbujena ljubezen do svobode življenja.

    Svoboden je heroj.
    V srcu Slava, ljubezen ljubi.

    Lep pozdrav


    Križaj, križaj ga!

    Prispeval/a: Fredi dne sreda, 23. julij 2008 @ 18:25 CEST
    Pozdravljen Marko

    Ateízem (grško α-: a- - ne + θεος: teos - bog) označuje brezboštvo, zanikanje obstoja boga, filozofsko prepričanje, da bog ne obstaja (oziroma njegovega obstoja ni mogoče dokazati). Je torej svetovni nazor oziroma drža človeka, ki ne veruje v tovrstno »višje« bitje. Z ateizmom so se ukvarjali mnogi filozofi. V nekaterih primerih, na primer v budizmu, lahko govorimo celo o ateizmu znotraj religije.

    V evropskem miselnem prostoru se pojavi razmeroma zgodaj, predvsem po zaslugi grškega svobodnega odnosa do veroizpovedi. Tako je že Heraklit Mračni lahko dejal, da tega sveta ni ustvaril nihče od bogov in nihče od ljudi, temveč je bil, je in bo večni ogenj, ki po določenih zakonih plamti in ugaša. Ksenofan se je norčeval iz antropomorfizma, prepričanja, da so bogovi podobni ljudem: Če bi imeli levi in konji roke, s katerimi bi lahko oblikovali podobe, bi dali bogovom svoje obličje. Demokrit je menil, da so naravni pojavi, ki jih človek ne more pojasniti in potemtakem spodbujajo strah, vzrok za predstave o božanstvih. Sokratov učenec Kritija je menil, da si je bogove izmislil zakonodajalec, da bi na tak način in z njihovo avtoriteto preprečil prekrite zločine.

    V srednjem veku je bila močna cerkvena oblast, tako da je ateizem znova prisoten šele v dobi humanizma, torej v času Giordana Bruna in Lucialia Vaninija. Vendarle je bil ateizem tudi v tistem času večkrat prekrit in vsebovan v panteističnih tezah. Panteizem je Arthur Schopenhauer poimenoval kot »vljudni ateizem« in pomeni, da sta Bog in svet eno.
    V času razsvetljenstva v 18. stoletju so francoski misleci, kot so Paul Henri Thiry Holbach, Claude Adrien Helvétius in Denis Diderot, odkrito in jasno oblikovali ateistično stališče. S kritiko so nato nadaljevali njihovi nasledniki v 19. stoletju, ko je bila zaradi razvoja naravoslovne znanosti in kritiko Biblije načeta cerkvena avtoriteta in njene dogme.
    Feuerbach je zatrdil, da je človek ustvaril boga in ne obratno. Nietzche je dejal, da je ateizem stvar poštenja. Marksisti so predstavo sveta zastavili popolnoma ateistično, saj so menili, da so predstave o bogovih nastale v primitivnih družbah kot odziv na naravne pojave, prav tako pa tudi kot posledica razredne delitve družbe, saj je bil bog oziroma bogovi sredstvo za ideološko zatiranje širokih množic in sredstvo v boju meščanskega razreda za ohranjanje oblasti.

    GOSPOD, ti si moj Bog,
    slavim te in hvalim tvoje ime,
    ker uresničuješ čudovite sklepe,
    oddavnaj zvesto in zanesljivo.
    Kajti spremenil si mesto v grobljo,
    utrjeno mesto v razvalino,
    palača tujcev ni več mesto,
    nikdar več ne bo pozidana.
    Zato te časti močno ljudstvo,
    mesto silnih narodov se te boji.
    Kajti bil si zavetje siromaku,
    zavetje ubožcu v njegovi stiski,
    zatočišče pred viharjem, senca pred vročino.
    Kajti pihanje nasilnikov se je ustavilo kakor vihar pred zidom,
    kakor vročino v suši krotiš bučanje tujcev:
    kakor vročina v senci pod oblakom,
    tako ponehuje pesem nasilnikov.

    GOSPOD nad vojskami bo na tej gori pripravil vsem ljudstvom
    gostijo s sočnimi jedmi, gostijo z žlahtnimi vini,
    s sočnimi in mozgatimi jedmi, s prečiščenimi žlahtnimi vini.
    Na tej gori bo pretrgal
    zagrinjalo, ki zagrinja vsa ljudstva,
    in pokrivalo, ki pokriva vse narode:
    za vselej bo uničil smrt.

    Gospod BOG bo obrisal solze z vseh obrazov

    in z vse zemlje bo odstranil sramoto svojega ljudstva,
    kajti GOSPOD je govoril.
    Tisti dan bodo rekli:
    Glejte, to je naš Bog, čakali smo ga in nas je odrešil.
    To je GOSPOD, ki smo ga čakali,
    radujmo in veselimo se, da nas je odrešil.
    Kajti GOSPODOVA roka bo počivala na tej gori.

    Moáb pa bo poteptan na svojem mestu,
    kakor poteptajo slamo v gnojnico.
    Iztegoval bo svoje roke iz nje,
    kakor jih izteguje plavalec pri plavanju.
    In ponižal bo njegovo ošabnost in mahanje njegovih rok.
    Visoko utrdbo tvojega obzidja bo razdejal,
    zravnal z zemljo, porušil do prahu.

    Slišal sem tvojo molitev, videl tvoje solze.

    Pošteno povedano, verjamem Mračni, da si ateist, ki veruje v ateistično življenje.
    Mračen svet na sceni življenja.

    Ljubezen v srcu utrdi človeka.

    Lep pozdrav


    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: budabreztruda dne sreda, 23. julij 2008 @ 20:04 CEST
    .


    Bom zelo kratek. Če ne bi bilo Nietzsche-ja, bi verjetno še danes bluzil v boga.
    Thank you, Friderich. Ti si mi dal moč. Nikoli te pozabu jaz ne bom.


    .


    Jn12,45

    Prispeval/a: Lario dne četrtek, 24. julij 2008 @ 07:59 CEST
    Fredi,
    Zapisal si; Kdo ljubi bližnjega?

    Kaj pa, če je tvoj bližnji "toplovodar?
    Verjetno se ti umakneš in ti ni blizu.
    Saj se verjetno hecaš?????


    LP


    Človek misli

    Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 24. julij 2008 @ 08:49 CEST
    Pozdravljen Lario

    Ljubi bljižnjega kakor samega sebe pomeni ljubi vse ljudi tud sovražnike.

    Ubijanje pa ni potrebno ljubit kakor ni potrebno ljubit toplovodarstvo.

    Resno mislim človek.

    Lep pozdrav


    Nietzsche in resnica o nadčloveku

    Prispeval/a: budabreztruda dne ponedeljek, 28. julij 2008 @ 23:20 CEST
    .

    Še tole. Se sprašujem: zakaj je bilo potrebno po usmrtitvi boga, se pravi po eleminiranju ene vrednote, to takoj nadomestiti z novo? Zakaj se ni pustil odprt prostor? Naj posameznik zapolni vrzel kakor ve i zna!

    Nietzsche je naredil podobno kot moški, ki je začel popivati,potem ko se je bil ločil od alkoholičarke.

    Brez veze.

    buda , ki vam da mislit


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,58 seconds