Bitko med pošiljatelji nezaželjene pošte in podjetji, ki skrbijo za "čistost" naših spletnih nabiralnikov bi lahko primerjali z oboroževalno tekmo. Leto 2006 so po mnenju strokovnjakov dobili "spemerji".
V zadnjih mesecih iztekajočega se leta so strokovnjaki zabeležili ogromno povečanje nezaželjene (spam) pošte, saj je v oktobru, novembru in decembru količina poskočila za neverjetnih 73 odstotkov v primerjavi s preostalim delom leta.
Dan Druker, predstavnik podjetja Postini, ki se ukvarja z odpravo nezaželjene (spam) pošte, je izjavil: "Kar 93 odstotkov vse pošte je bilo nezaželjene. To je dosedaj najvišji odstotek."
Ostala podjetja tako velikega odstotka ne beležijo, se pa strinjajo, da je količina nezaželjene pošte največja odkar so začeli tovrstna sporočila nadzorovati.
Nezaželjena (spam) sporočila so tudi spremenila svojo obliko. Druker pojasnjuje, da je dandanes vse več sporočil zamaskiranih v slikovne datoteke in datoteke HTML, ki jih detektorji nezaželjene (spam) pošte ne zaznajo. In čeprav so trenutni filtri zelo dobri pri "branju" tekstovne pošte, jim slike in HTML datoteke povzročajo velike težave. Težava je tudi v neprestanem spreminjanju nezaželjenih sporočil, saj tako zmedejo filtre, ki so navajeni na eno različico, ki je poslana neštetokrat.
Dave Marcus, tehnik pri podjetju McAfee, je pojasnil, da obstajajo tudi drugi razlogi za porast nezaželjenih sporočil. "Orodja za pošiljanje so zelo enostavna za uporabo in jih je zelo lahko najti," razlaga Marcus, "poleg tega pa pošiljalci zelo radi uporabljajo večje število osebnih računalnikov, tako da ni mogoče hitro blokirati vira nezaželjene pošte." Po Marcusovem mnenju se kar 80 odstotkov nezaželjene pošte odpošlje na tak način.
Paul King, varnostni tehnik pri podjetju Cisco, pa pojasnjuje, da se pošiljatelji nezaželjene pošte zelo dobro prilagajajo "strankam". "Časi, ko je milijon ljudi dobilo isto nezaželjeno sporočilo, so minili," pravi Paul, "in sedaj prihajajo na površje zelo selektivne metode zasipavanja z nezaželjenimi sporočili. To tudi pomeni, da morajo biti skrbniki posameznih sistemov zelo previdni pri zaznavanju grožnje nezaželjene pošte, saj se lahko zgodi, da so oni edina tarča in hkrati edini, ki lahko glede posamezne grožnje karkoli ukrenejo."
www.dnevnik.si
|