NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Luč po življenju   
    sreda, 1. november 2006 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Al. Ju., J. V. v novih Misterijih www.misteriji.si

    Ruski fizik dr. Konstantin Korotkov je izmeril, da po klinični smrti energija ne zapusti telesa v trenutku, marveč ga zapušča dva do tri dni enakomerno ali pa, pogosto, tudi neenakomerno. Ob rezultatih njegove raziskave, ki jo je predstavil na letošnji konferenci Ikone Polja v Londonu, je mogoče domnevati, da je odhajajoča energija, ki jo je umrlim v sanktpeterburški mrtvašnici izmeril s svojo kamero, duša.

    Umiranje, prehajanje iz življenja v zasmrtje, je večno vprašanje človeštva. Najbolj znani knjigi o umiranju sta Tibetanska in Egiptovska knjiga mrtvih. V Sloveniji je Pavel Matej Rak napisal slovensko knjigo mrtvih Prehod duš, v kateri opisuje svoje zaznavanje prehoda iz življenja v smrt:

    "Razširjena zavest ali nevidno telo, ki ga ob smrti preimenujem v senco, se čisti in si lajša svojo težo v obratnem sorazmerju s staranjem in boleznijo. Nevarnejša ko je bolezen, starejši ko smo, zrelejši, bolj prečiščeni, svetlejši so zapisi, ki smo jih prinesli na ta svet, bolj smrtno živo postaja nevidno telo. Ko dokončno dozori, so izpolnjeni vsi pogoji za vrnitev v ozunje."

    Pavel Matej Rak opisuje, kako vidi, kadar človek umre in kako njegova dotedanja razširjena zavest potuje v zasmrtje. Pri tem mu lahko tudi pomaga. Ruski fizik dr. Konstantin Korotkov pa tega prehoda ne vidi, marveč ga natančno meri. Duhovnost oziroma večplastnost človeškega bitja (fizično, čustveno, mentalno, duhovno telo) je proučeval in dokazal s pripomočki in na način, ki ga sodobna znanost sprejema. Ker meni, da prisotnost in dejavnost duhovnega dela človeškega bitja najlažje opazujemo, ko se le-to "poslavlja" od fizičnega, se je odločil za meritve ob in po smrti. Kaj se dogaja ob smrti in z duhovnostjo skozi prostor in čas ter opazovanje "aktivnosti" mrtvih teles je opisal v knjigi Svetloba po življenju (Light after Life), iz katere povzemamo nekatere njegove ugotovitve.

    TEHNIKA RAZISKAVE
    Da bi bil nek poskus priznan v znanstvenih krogih, mora zadostiti nekaj osnovnim pogojem. Med temi so gotovo zanesljivost podatkov, objektivnost raziskovalcev, ponovljivost … predvsem pa možnost neodvisne razlage rezultatov. Ruski fizik je svoja raziskovanja vodil v sanktpeterburškem Centru za biomedicinski inženiring, kjer so mu dovolili uporabo pravkar oziroma pred kratkim umrlih, ki so čakali na obdukcijo. Posamezno truplo so položili v posebno sobo, na prste leve roke so priključili elektrode, povezane s Kirlianovo kamero. Tako v časovnih zaporedjih slikano avro mrliča je s sodelavci s pomočjo računalniškega programa analiziral in dogajanje predstavil v obliki grafičnih zapisov.

    KIRLIANOVA TEHNIKA
    Že pred sto leti so ruski znanstveniki opazili, da predmeti tako žive kot nežive narave pri posebnih postopkih (Rumkorfova indukcijska tuljava ali Teslin generator) oddajajo rahlo modrikasto svetlobo. To je bilo mogoče tudi fotografirati. Iz takih slik je bilo mogoče razbrati, da sta jakost in obseg žarenja oziroma sevanja pri človeškem telesu odvisna od fizičnega in psihološkega stanja subjekta.

    Mnogo let kasneje (1940) je Semion Kirlian, ruski popravljavec medicinske opreme, slučajno naletel na pojav nenavadnega žarenja okrog raznih objektov. Z ženo sta petindvajset let opazovala, preizkušala in izpopolnjevala opremo za opazovanje in fotografiranje tega pojava. Tako je nastala znana Kirlianova kamera, merilni inštrument, ki ga uporabljajo za merjenje korone živih in neživih objektov.

    Korona je fizikalno definirana kot skupek ioniziranih plinov okoli opazovanega objekta. Gre za to, kot pojasnjuje prof. dr. Igor Kononenko, "da se okoli objekta v visokonapetostnem in visokofrekvenčnem elektromagnetnem polju pojavi korona, ki jo je mogoče posneti s kamero.

    Profesor dr. Konstantin Korotkov je razvil svojo Kirlianovo kamero Crown-TV, ki temelji na videotehniki. Tehniko opazovanja objektov s to kamero je poimenoval Gas Discharge Visualization (GDV ali "vizualizacija sproščenih plinov"). Vpliv opazovanega objekta na posnetek je v tem, da od njega neposredno zavisi, kateri plini so prisotni v zraku. Tako objekt da svoj karakteristični pečat posnetku in zato je v posnetku vsebovana informacija o njem."
    S tako opremo je dr. Korotkov lovil sledi odhajajoče duše iz mrtvega telesa.

    UPOŠTEVAL KEMIČNA DOGAJANJA V TELESU
    Želel je odstraniti čim več zunanjih vplivov, ki bi utegnili rezultate popačiti. Tiste, ki jih ni mogel odstraniti, pa je upošteval. Zato je pri meritvah dogajanja ob vsakem posameznem truplu upošteval trenutne atmosferske pogoje - zunanjo temperaturo, vlago, elektriko v zraku, električno prevodnost zraka itd.

    Upošteval je tudi kemična dogajanja v telesu - začetek razkrajanja. Predvsem zato, ker bi bila skeptikom prav ta dogajanja vzrok za dobljene rezultate. Ob vsakem poskusnem truplu so istočasno potekale meritve še enega kontrolnega objekta, navadno je bila to posoda s fiziološko raztopino. Tako so bile še bolj vidne razlike med "normalnim žarenjem" - avro predmeta in tistim, kar je iskal in pričakoval v zvezi z mrtvim človeškim telesom.

    Iz meritev, vzroki smrti so bili dokaj različni, je dr. Korotkov glede na "zgodbo" krivulj, to je "aktivnosti" mrtvega fizičnega telesa, kategoriziral tri skupine po vzroku smrti: (1) mirna, naravna smrt, posledica starosti tkiva; (2) nasilna smrt, posledica prometnih nesreč s poškodbami lobanje; (3) nepričakovana smrt zaradi tragičnih okoliščin, ki bi jo bilo mogoče v ugodnejših okoliščinah preprečiti.

    LAŽJE IN TEŽJE ZAPUŠČANJE TELESA
    Dogajanje bi bilo mogoče tolmačiti, kakor da duša v nekaterih primerih fizično telo zapusti lažje, v drugih pa težje. Skoraj v vseh primerih pa se je stanje v glavnem umirilo po 48 urah. Znano je, da večina religij in kultur pred pokopom ali kremiranjem pušča pokojniku določen čas, ponavadi tri dni. Tudi Jezus naj bi vstal od mrtvih na tretji dan po smrti. Bolj groba razlaga je, da so v prejšnjih časih, ko ugotovitev smrti ni bila tako zanesljiva, tako zagotovili, da ne bi pokopali živega človeka. Subtilnejša pa je misel, da slovo med fizičnim in duhovnim telesom ni sunkovito, v eni potezi, marveč traja dva ali tri dni.

    V času eksperimenta so se avtorju in sodelavcem porajali različni občutki. Ob rednem kontrolnem obisku poskusne sobe so čutili tesnobo, kasneje nerazložljivo utrujenost. Občutek tesnobe ni bil enak v celotnem prostoru, temveč v določeni razdalji od trupla. Te občutke so poznali tudi dolgoletni delavci Centra za biomedicinski inženiring, ki so imeli opravka s trupli. Med njimi je veljalo, da mrtvi zahtevajo dolžno spoštovanje. Večina si je nepojasnjeni stres blažila z alkoholom.

    Avtor se zaveda, da je njegov eksperiment potekal na premajhnem številu vzorcev za kakšne smelejše zaključke. Vendar je prepričan, da bo resnost pristopa prepričala in vzpodbudila druge k nadaljevanju. Z merjenjem avre telesa umrlih bi na primer lahko v forenzični medicini ugotavljali čas, pa tudi razlog smrti …

    MORFOGENETSKA SINERGIJA ŽIVIH BITIJ
    Ruski znanstvenik je k svojim poskusom pristopil odprtega duha in se ni omejeval niti z materialističnimi niti z verskimi koncepti. Vendar je spoznal, da mu rezultati podžigajo željo po globljem razumevanju mehanizma opazovanih pojavov. Tako je prišlo do sodelovanja s prijateljem dr. Kuznecovom, specialistom kibernetike.
    Novi pristop k tolmačenju nenavadnih pojavov sloni na upoštevanju novih teorij univerzalne povezanosti vsega in vsesplošne izmenjave informacij.

    Znanost nam v svoji zgodovini počasi odkriva vedenja o razvoju življenja; kako naj bi nastalo, je še zelo sveža teorija. Vsako novo dognanje pa se kmalu izkaže kot nepopolno. Termodinamični zakoni in elektromagnetno polje niso dali zadovoljive razlage za razvoj življenja in dogajanja v biološkem polju živih bitij. Potem pa se je pojavila teorija informacije. Definicij informacije je kar nekaj; ena splošnih je, da je informacija merilo različnosti snovi in energije, porazdeljene v prostoru in času, in da spremlja spremembe vseh procesov. To ni materialna, temveč filozofska kategorija. Ne obstaja pa brez materialnega nosilca in sprejemnika. Tu pa se že znajdemo na področju polj in emisije vesoljske energije ter povezave vsega z vsem in sinergije vseh tako povezanih vplivov na živa bitja - tudi človeka.

    POLJE ČLOVEKA SE VTISNE
    Energijsko-informacijski sistem organizma v biološkem polju deluje na več nivojih. Organizem v okolico oddaja signale in jih iz nje sprejema. Taka interakcija ne loči med stvarnim in neotipljivim - vse je le različno razodevanje iste realnosti. Prek vplivov takih sistemov okolice, staršev, sorodnikov in družbe ter resonance na te vplive nastane energijsko-informacijski sistem neke osebe. Čim močnejša je osebnost, tem močnejši je njen vpliv na okolico. Njegovo polje se vtisne v polje okolice, ki ga ovije kot kalup. Ta polja lahko gledamo kot informacijski fantom neke osebe.

    Če se vrnemo k izhodišču Korotkovega dela, se vprašanje postavi malo drugače: ali energetsko-informacijski sistem oziroma fantom iz njegovega in vseh ostalih sistemov okolice obstaja še po fizični smrti in - če obstaja - kako dolgo?

    Če ugotavljamo, da se energetsko-informacijsko polje neke osebe vtisne v taka polja okolice, je pomembno, kako močan in dolgotrajen je ta vpliv. Zato ni težko razumeti, da je trajanje fantoma pri Aleksandru Velikem ali Napoleonu daljše kot pri nekem anonimnem pomivalcu posode.

    Tudi če fantom zapusti mrtvo fizično telo, se še vedno vsaj nekaj časa zadržuje v bližini, v širšem prostoru in času pa neznano dolgo ali večno. Ne moremo izključiti možnosti, da tak fantom sodeluje pri formiranju novega bitja; tako bi lahko razložili fenomen reinkarnacije ali spominov izpred rojstva. Če se tak fantom zadržuje na nekem prostoru/času, bi to lahko razložilo fenomen duhov. Celo pojav, ko se duševno bolni predstavljajo kot znane osebnosti, bi lahko raztolmačili kot občasen skok v njihovo energetsko-informacijsko polje.
    Avtor ugotavlja, da sta biološko in informacijsko vesolje le različni plati iste realnosti. Koncept evolucije pa velja tudi za svet informacij. V tem pogledu je Homo sapiens bistveno drugačen od drugih živih bitji. Tako rekoč brez bioloških sprememb človeštvo dosega nesluten razvoj na področju informacij in pušča daleč za seboj močnejša, bolj prilagodljiva živa bitja. Po zaslugi polja informacij je tako človek zasedel ne vodilen, pač pa dominanten položaj v svetu.

    Smo na začetku raziskave energetsko-informacijskega sveta. Pristop bi moral upoštevati tako paradigme zahodne znanosti kot ezoterične filozofije. Korotkov te napore primerja z odkrivanjem novih dežel pred stoletji, pri katerem se še danes čudimo velikim uspehom pomorcev kljub pičlemu znanju in zelo slabi opremi. Svojo študijo predstavlja kot poskus plovbe proti novim spoznanjem.

    Al. Ju., J. V.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.misteriji.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20061027162501235

    No trackback comments for this entry.
    Luč po življenju | 14 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Luč po življenju

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 1. november 2006 @ 10:51 CET
    Prehod v drug svet traja tri dni. Če smrt ni nenadna in neopričakovana, kot pri nezgodah, srčni kapi, možganski kapi ali zaradi vojne, obstajajo določeni znaki, ki tiste, ki so ob bolniku, opozorijo nanjo vsaj dva tedna pred njenim prihodom.

    Približno dva tedna pred smrtjo bo bolnik od časa do časa drgnil z eno roko ob drugo. Kakšen teden dni kasneje bo prebil veliko časa tako, da bo nepremično zrl v strop. Približno štiri dni pred smrtjo telesa si bo začel z rokami brisati obraz in se pritoževati, da čuti, kot da po njem lezejo mravlje, ali pa, da se ga drži pajčevina.

    Tri dni pred smrtjo se mu bo koža na obrazu, potem ko smo ga umili, skoraj v trenutku posušila, kot da bi bila iz pivnika. Dan pred smrtjo telesa bo neprestano drsel proti vznožju postelje, tudi če ga bomo dvignili v prvotni položaj. Šest ur pred smrtjo bo pretresen ugotovil, da ne vidi več stropa. Približno petinštirideset minut pred odhodom pa bo njegovo dihanje postalo težko in mučno, nato bo začel hropsti, kar je znak, da je trenutek smrti že čisto blizu.

    Lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Luč po življenju

    Prispeval/a: ka dne sreda, 1. november 2006 @ 11:53 CET
    ...o mravljah resnično drži.tudi sama sem imela izkušnjo ,ko mi je varovanec pripovedoval o svojih "sanjah", kako so mravlje hodile čez strop...oz po zidu...sladkorna bolezen...(gangrena)
    ni nujnio ,da človek hrope....možno je tudi, da mirno in spokojno "zaspi"... različno od človeka do ćloveka in "stanja"v katerem se nahaja...
    lp ka
    l
    p.s.
    ni smrt tista "neznanka" strah je ,ki nas plaši...


    Luč po življenju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 1. november 2006 @ 16:34 CET
    KAJ POMENI SMRT V MEDICINSKEM POGLEDU IN KAJ SE DOGAJA PO SMRTI NAZORNO POVE TA STROKOVNI ČLANEK,
    KI SEM GA POVZELA NA SPLETNIH STRANEH. ČLOVEKA, ZAGLEDANEGA V ODSEV SVOJE LEPOTE V OGLEDALU, KAR PRESUNE KAJ SE Z NJIM DOGAJA PO SMRTI. ZATO UMRLE SVOJCE IN DRUGE POZNANE OHRANIMO V SPOMINU TAKŠNE, KOT SE JIH SPOMINJAMO ŽIVE.

    TANATOLOGIJA
    Tomaž Rott, Albert Juteršek

    Tanatologija je nauk o smrti (grško pomeni thanatos smrt oziroma je to tudi ime boga smrti) in opisuje posmrtne spremembe ter okoliščine, ki privedejo do teh sprememb. Smrt je enkratno in dokončno, nepopravljivo prenehanje življenja in vseh življenjskih procesov celotnega organizma pri posamezniku (individuumu) - govorimo o smrti individuuma. Šele čez nekaj časa ji sledi smrt vseh tkiv, organov, ko lahko govorimo o tkivni ali organski smrti, ki pa nastopi v različnih organih v različnih obdobjih po smrti individuuma. Hitro propadejo možganske celice, zelo občutljive so celice ledvičnih tubulov, odpornejše so mišice in žile, še bolj kosti in koža. Istočasna smrt individuuma in organska smrt je redka, na primer ob hudih eksplozijah, zelo visokih temperaturah (padec v plavž, vulkansko žrelo), hudih poškodbah z zmečkaninami celotnega telesa ipd.


    DEFINICIJA SMRTI
    Smrt je nepovratno prenehanje:
    1. dejavnosti osrednjega živčevja
    Pri možganski smrti gre
    a. za nepovratno prenehanje delovanja vseh funkcij celotnih možganov z nepovratno okvaro kritičnega števila nevronov v možganskih poloblah zaradi poškodb, krvavitev, anemičnega infarkta, obsežnega meningoencefalitisa s spremljajočimi drugotnimi spremembami, kot je na primer možganski edem,
    b. za nepovratno okvaro možganskega debla, ali
    c. kombinacijo nepovratne okvare možganskih polobl in možganskega debla.
    2. spontanega delovanja dihal
    Vzrok nepovratnega prenehanja spontanega delovanja dihal je lahko masivna pljučna (tromb)embolija, obsežna pljučnica itd.
    3. spontanega delovanja obtočil.
    Vzrok nepovratnega prenehanja spontanega delovanja obtočil je lahko obsežen anemični srčni infarkt, dokončna odpoved srca zaradi drugih bolezni, obsežna krvavitev zaradi razpoka (rupture) anevrizme aorte, krvavitev iz drugih poškodovanih ali obolelih žil itd.
    Lahko gre tudi za obsežne poškodbe enega ali več omenjenih organskih sistemov.
    Pri vzroku smrti ločimo osnovni in neposredni vzrok smrti. Osnovni je lahko na primer razsejan rak, neposredni pa je lahko anemični srčni infarkt ali pljučna embolija ali obsežna pljučnica. Včasih je težko določiti osnovni in neposredni vzrok smrti. Skoraj vedno je končni vzrok smrti kardiorespiratorna odpoved.
    Do smrti lahko pripelje en sam neposredni vzrok, lahko pa pride do hkratnega steka več smrtnih vzrokov. Med temi lahko vsak posamezen privede do smrti, včasih pa kombinacija različnih.

    UGOTAVLJANJE SMRTI
    Določitev ali razpoznava smrti je po medicinski strani pomembna zaradi presajanja organov, ima svoj pravni pomen in je pomembna tudi v povsem splošnem, človeškem smislu. Pri tem nas morajo voditi predvsem okoliščine, v katerih prizadetega najdemo.
    Če je njegova smrt iztek naravnih dogajanj, npr. posledica rakastega obolenja, pri katerem ni v moči medicinske znanosti nič kaj bistvenega storiti, ali kadar narava poškodb izključuje možnost nadaljnjega življenja, se po svoji vesti odločimo in nudimo prizadetemu le osnovno nego, ne da bi ga poskušali za vsako ceno obdržati pri življenju.
    V drugih okoliščinah pa je ugotavljanje znakov smrti lahko odločilno, npr. pri zastoju srca, pri poškodovancu z električnim tokom ali po streli, pri utopljencu ali podhranjenemu, ne glede na čas trajanja prizadetosti. Zaradi možnosti oživljanja (reanimacije) je tako pojem klinične smrti postal manj natančen in jasen.

    Klinična smrt po definiciji pomeni prenehanje delovanja srca in dihanja, oživljenje pa je še mogoče. Zaradi večjega znanja o oživljanju, zaradi razvoja tehnike oživljanja in njegove vedno večje uspešnosti, pojem klinične smrti danes izgublja pomen. Vprašanje, ali bo nastopila smrt ali ne, je odvisno oziroma pogojeno od pristopa k oživljanju. Nujno je, da se oživljanja lotimo v vseh primerih klinične smrti, sicer človek res umre. Vsakdanji so primeri prenehanja srčnega utripa, ko s pomočjo masaže srca in z umetnim dihanjem srce zopet vzbudijo in je življenje za nedoločeno dobo ohranjeno. Takšno prenehanje srčnega utripa, ki ni dokončno, pa seveda ne ustreza definiciji smrti. O nepovratnem prenehanju srčnega utripa pa ne moremo veliko vedeti, dokler ga ne poskusimo zopet vzbuditi.

    Navidezna smrt (vita minima)
    Navidezna smrt je stanje navidezne popolne prekinitve življenjskih procesov, iz katerega lahko prizadetega obudimo k življenju z oživljanjem. Oživljanje je v tem primeru pogoj za ohranitev življenja. Zato včasih govorimo tudi o pogojni smrti.
    Pri navidezno umrlih, na primer pri zastoju srca, pri poškodovancu z električnim tokom ali po streli, pri utopljencih, ki so bili že dlje časa pod vodo ali pri ljudeh, ki so podhranjeni, z enostavnimi pripomočki ne moremo ugotoviti bila (pulza) ali dihanja. Predolgo ugotavljanje namesto takojšnjega oživljanja bi lahko imelo za posledico dokončno prenehanje življenja.

    VSTOPNA VRATA SMRTI (ATRIA MORTIS)
    Smrt lahko nastopi predvsem zaradi odpovedi dihal, obtočil ali živčevja. Vstopna vrata smrti (atria mortis) so torej pljuča, srce ali možgani.

    ZNAKI SMRTI
    Znaki smrti so:
    · prenehanje dihanja
    · prenehanje delovanja srca
    · prenehanje živčne vzdražnosti
    · bledica telesa
    · negibnost, ohlapnost telesa
    · ohladitev telesa
    · hipostatske lise

    Prenehanje dihanja
    Prenehanje dihanja lahko ugotovimo na več načinov: ni vidnega gibanja prsnega koša in zgornjega dela trebuha; hladno zrcalo, podržano pred usti in nosom, se ne orosi; plamen sveče ali kosmič vate pred usti in nosom ne zaniha; gladina vode v kozarcu, ki je postavljen na spodnji del prsnega koša, ne zaniha in voda se ne razlije; pri avskultaciji ne slišimo vdiha in izdiha.

    Prenehanje delovanja srca
    Prenehanje delovanja srca določimo tako, da ne otipljemo arterijskega bila (pulza) na rokah ali arterijah vratu. Pri dolgotrajnejši avskultaciji ne slišimo srčne akcije. Vrški prstov ne nabreknejo, če prste prevežemo; presvetljeni prsti, ki so sicer rožnato prosojni, postanejo motni; posnetek na EKG kaže ravno črto.

    Prenehanje živčne vzdražljivosti
    Prenehanje živčne vzdražljivosti prikažemo lahko na več načinov. Vroč predmet ne povzroči rdečice kože in ne tvorbe mehurja z okolnim rdečkastim robom; mišičje postane ohlapno, gre za prvotno mrliško ohlapnost (flacciditas mortis primaria): brada pade, usta se odprejo, očesni špranji ostaneta odprti, dvignjena roka pade; zenici ne reagirata na svetlobo. Ugasla sta lahko roženični in zenični refleks, vendar se to lahko zgodi tudi v globoki nezavesti ali narkozi.

    Bledica telesa
    Bledica telesa se lahko pojavi po povratnem in tudi nepovratnem prenehanju srčnega delovanja in obtoka krvi, lahko je tudi znak večje krvavitve itd.

    Negibnost, ohlapnost telesa
    Te pojave lahko najdemo tudi pri bolnikih v nezavesti, po delovanju določenih zdravil in drog itd.

    Hipostatske lise
    Včasih se ob postopnem odpovedovanju krvnega obtoka že pred smrtjo začnejo pojavljati vijolično rdečkaste lise na spodnjih delih telesa in jih imenujemo hipostatske lise. Po smrti lahko nastanejo že po 20 - 45 minutah. Take lise pobledijo pod pritiskom prsta. Sprememba lege mrliča povzroči selitev hipostatskih lis.

    Ohladitev telesa
    Ohladitev telesa ni nujno posledica smrti, ampak je lahko posledica podhladitve ali določenih bolezni. V času velikih epidemij so mrliče pokopavali hitreje, kot je bil običaj, zato so se Ijudje včasih upravičeno bali, da jih bodo pokopali še žive (npr. pri koleri t. i. stadij ohladitve (stadium algidum) predstavlja stanje navidezne smrti - vita minima). Zaradi tega strahu je bedenje ob mrliču po svetu še danes močno razširjen običaj.

    Znaki smrti torej niso zanesljivi za spoznavo resnične smrti. Z ugotavljanjem smrti ne smemo izgubljati dragocenega časa, v katerem bi lahko prizadetemu še pravočasno in uspešno nudili pomoč.

    SUPRAVITALNI POJAVI
    Supravitalni pojavi so spremembe v tkivih in organih, ki predstavljajo lokalni odziv na neposredne fizikalne (mehanične ali električne) ali kemične dražljaje v prvih urah po smrti. Gre torej za odzivanje še živega tkiva v že mrtvem organizmu. V prvi uri po smrti se lahko pojavlja trzanje mišic po dotiku z nožem, lahko se gibljejo mišice po draženju ustreznega živca. Peristaltika še nekaj časa deluje. Nekaj časa po smrti mišica še izoblikuje kontrakcijsko izboklino zaradi krčenja mišice na mestu krepkejšega udarca. Ob smrti se zenici razširita in se nato polagoma zožita, čez 48 ur postaneta zopet široki. Nekaj ur po smrti se zenici še odzoveta na droge, ki delujejo lokalno.
    »Rast dlak« je posledica krčenja gladkega mišičja ob dlakah in tanjšanja kože zaradi izgubljanja tekočine, ne pa supravitalni pojav.

    MRLIŠKE SPREMEMBE
    Mrliške spremembe so nepopravljive oziroma nepovratne spremembe na truplu in se pojavijo šele nekaj časa po smrti. Deloma se prekrivajo z zgoraj navedenimi znaki smrti. Pri ocenjevanju mrliških sprememb moramo upoštevati pogoje okolja, v katerem se truplo nahaja.

    Mrliške spremembe so:
    1. Zgodnje (nezanesljive) mrliške spremembe:
    · mrliška bledica (pallor mortis)
    · ohladitev mrliča (algor mortis)
    · mrliške lise (livores mortis)
    · mrliška okorelost (rigor mortis)
    Pojav posameznih zgodnjih mrliških sprememb ni zadosten dokaz smrti.

    2. Pozne (zanesljive) mrliške spremembe:
    · gnitje mrliča (putrefactio cadaveris)
    · gnilobni gigant
    · dekompozicija trupla
    · maceracija
    · konzervirajoči procesi
    Gnitje trupla je uvod v nekatere preostale pozne mrliške spremembe in je samo po sebi zadosten in zanesljiv dokaz smrti.

    Mrliška bledica (pallor mortis)
    Po prenehanju srčnega utripa in krvnega obtoka koža pobledi. Mrliška bledica je pri Ijudeh, ki imajo mnogo krvi, manj očitna. Najprej pobledi koža v predelih, ki so najvišje, nato pa bledica hitro sledi smeri delovanja težnosti.
    Pri temno pigmentiranih, porjavelih in zlateničnih Ijudeh lahko mrliško bledico prezremo.
    Pri smrti, ki je posledica zastrupitve z ogljikovim monoksidom ali s strupi, ki zavrejo celično dihanje, se koža obarva rožnato, tako da je mrlič videti kot živ.

    Ohladitev trupla (algor mortis)
    Po prenehanju življenjskih dogajanj truplo izenačuje svojo temperaturo s temperaturo okolja po zakonitostih, ki veljajo za mrtva fizikalna telesa. Običajno se ohlaja počasi. Čim večja je temperaturna razlika med mrličem in okoljem, hitrejše so spremembe temperature mrliča. Temperaturo moramo meriti globoko v telesu (npr. rektalno), s 30 cm dolgim termometrom, ki ima skalo za merjenje zunanjih temperatur.

    Pri obdukciji merimo temperaturo pod jetri skozi odprtino na koži. Mrlič se ohlaja s površine v globino postopoma, v zveznih plasteh, in ohranja toploto v notranjosti še dolgo potem, ko je površina že hladna. V začetku je sprememba hitrejša, ko pa se temperatura mrliča približuje temperaturi okolja, proces postane počasnejši. V srednje toplem okolju se mrlič ohladi v 8 do 12 urah. V prvih štirih urah po smrti
    se temperatura znižuje za okoli 0,8 do 1 °C na uro.
    Na hitrost ohlajanja trupla vplivajo:
    1. gibanje zraka v prostoru, kjer se mrlič nahaja,
    2. debelina oblačil ali odeje,
    3. debelina maščevja,
    4. masa telesa (otrok se ohlaja hitreje) in
    5. gibanje zraka okoli trupla.

    Takoj po smrti se pri Ijudeh, ki so umrli zaradi kolere, tetanusa, črnih koz, krvavitve v možgansko deblo ali akutnih infekcij temperatura nekoliko zviša. Mrlič, ki se nahaja v zelo vročem okolju, se segreva v zveznih plasteh od zunaj navznoter.

    Ob ohlajanju izgublja mrlič iz povrhnjih plasti tkiva tudi vodo, zato le-ta uplahne predvsem v zgoraj ležečih predelih telesa. Pri tem se dlake na videz podaljšajo. Kmalu po smrti koža izgubi svojo elastičnost, zato se narejena kožna guba počasneje izravna.
    Pred smrtjo ali po njej nastale odrgnine kože in sluznic se rjavkasto rdečkasto zasušijo in postanejo dobro vidne.
    Pri odprtem očesu lahko roženica postane motna že v 45 minutah. Veznice se v 10 do 12 urah po smrti izsušijo, očesni zrkli se zmehčata, roženica postane motna, zasušena in zgrbančena. Vodica prednjega očesnega prekata izgineva in je zaradi luščenja celic motna, roženica se vboči, zenica je bližje roženici.

    Mrliške lise (livores mortis)
    Pri ogledu mrliških lis moramo mrliča obrniti. Obrnemo ga tako, da z desno roko primemo za desno zapestje, z levo pa za desno ramo. S potegom desne roke v smeri proti levi strani mrliča, ga lahko s pomočjo roke strokovno pravilno obrnemo in si ogledamo hrbtne oz. spodnje predele trupla. Pri tem stojimo na desni strani mrliča.

    Po 2 urah se že omenjene hipostatske lise razvijejo v prave mrliške lise. Mrliške lise so sivo vijolične do sivo rdečkaste lise na koži spodnjih delov trupa, ki ne pritiskajo na podlago ali ob trde predmete (šivi oblačil, trakovi itd.), in na spodnjih delih notranjih organov. Deli telesa, ki so stisnjeni ob podlago, ostanejo bledi. Nastanejo zaradi sesedanja krvi v žilju in jih najdemo pri vseh mrličih, ne glede na vzrok smrti. Ob pritisku s prstom ne pobledijo povsem. Obstojne so zaradi posmrtnega strjevanja in razpadanja krvi ter prepojitve tkiva s krvnimi razpadki. Običajno so na hrbtu, hrbtnih delih udov, uhljev, na zatilju in ramenih. S premikanjem trupla se premikajo na spodaj ležeče dele telesa (na primer trebuh, obraz itd.)
    Po 6 do 8 urah ostanejo mrliške lise na svojem mestu, tudi če mrliča obračamo. Pač pa se ob morebitnem obračanju trupla pojavijo nove na spodaj ležečih delih trupla. Mrliške lise na notranjih organih se selijo hkrati z mrliškimi lisami na koži. Zadnja stena srca je običajno mrliško lisasta, česar ne smemo zamenjati z infarktom.

    Pri ljudeh z malo krvi (anemije, po krvavitvah) so mrliške lise manj izražene in bolj blede. Posebno pri manj godnih novorojencih so mrliške lise bolj neenakomerno razporejene. To posebnost si razlagamo z neenakomerno porazdelitvijo krvi pred smrtjo in neenakomernim nastopom mrliške okorelosti žilja.

    Mrliške lise moramo razlikovati od zaživljenjskih krvavitev. Pri krvavitvah so lise večje in temnejše in navadno nad ravnijo kože. Krvavitve, ki so že starejše, zaradi presnovnih sprememb ob razpadanju eritrocitov spreminjajo barvo od središča proti robovom, vse od rdeče-modrikaste preko rjavkasto-zelenkaste do rumenkaste (hemosiderin se prične tvoriti že 4 ure po krvavitvi). Pri mikroskopski preiskavi najdemo pri svežih hematomih v tkivu izven žilja ohranjene eritrocite. Težko pa ločimo zaživljenjske krvavitve od izlivov krvi zaradi mehaničnih poškodb po smrti.
    Mrliške lise so rožnate po zastrupitvah z ogljikovim monoksidom ali cianidi. Prav tako so rožnate pri podhlajenih ali zmrznjenih truplih, vendar pri teh rožnata barva kmalu po otoplitvi izgine. Mrliške lise so rožnate tudi na mestih, kjer je tkivo močno ohlajeno (npr. če mrlič leži na hladni kamniti secirni mizi). Po otoplitvi postanejo takšni predeli izraziteje temno modro vijolični. Pri zastrupitvah, pri katerih se tvori methemoglobin (na primer nitriti), so mrliške lise sivo rjavkaste.

    Mrliška okorelost (rigor mortis)
    Prvotno mrliško ohlapnost (flacciditas mortis primaria) kmalu nadomesti napredujoča okorelost skeletnega in gladkega mišičja, ki se enakomerno razširi po vsem truplu.
    Najprej okorijo drobne mišice prstov rok in nog, nato pa očesne mišice. Tri do štiri ure po smrti okorijo mišice čeljusti, vratu, obraza, prsnega koša, zgornjih udov, trupa in nazadnje spodnjih udov. Takšno zaporedje nastopa mrliške okorelosti imenujejo descendentni tip okorelosti.
    Včasih nastopi tudi ascendentni tip mrliške okorelosti, ki zajame najprej mišice spodnjih udov in se širi v obratni smeri navzgor.
    Mrliška okorelost izginja v enakem vrstnem redu, kot se je prej pojavila, zato je potrebno pri ugotavljanju tipa okorelosti preizkusiti vse mišične skupine. Navadno pa zadošča ugotavljanje okorelosti v čeljustnih in zatilnih mišicah ter mišicah udov.
    Menimo, da nastane mrliška okorelost zaradi pomanjkanja ATP, ki se zaradi prenehanja presnovnih procesov po smrti ne obnavlja več. Aktin-miozinski kompleksi se tako ne morejo več razdružiti. Dokler je na razpolago še dovolj ATP, je mrlič mlahav.
    Izginevanje mrliške okorelosti nastopi zaradi razpada mišičnih struktur v procesu avtolize ali pa je posledica mehanske prekinitve okorelosti (npr. pri obračanju mrliča). Nasilno prekinjena mrliška okorelost se povrne, če jo izvedemo v času 7 do 8 ur po smrti, ko vse mišične vitre še niso mrliško okorele. Dvanajst ur po smrti, ko so že vse mišice okorele, pa se nasilno prekinjena mrliška okorelost ne povrne več. Sklepi ostanejo mlahavo pregibni.
    Mlahavost trupla po izginotju mrliške okorelosti imenujemo drugotno oziroma pozno mrliško mlahavost (flacciditas mortis secundaria, flacciditas tarda). Nastopi po prenehanju okorelosti v skeletnem mišičju, v času od 24 do 36 ur po smrti, lahko pa tudi kasneje.
    Mrliška okorelost se torej prične pri sobni temperaturi približno 2 uri po smrti, popolna je v 10 do 12 urah in izgine v 24 do 36 urah ali celo 48 urah po smrti.
    V skočnih sklepih in predvsem v mišicah z veliko maso lahko traja mrliška okorelost še dolgo; zato pri novorojenčkih in otrocih, pri katerih je mišična masa manjša, hitreje mine.
    Pojemanje mrliške okorelosti je odloženo v mrazu. Pri podhladitvah je mrliška okorelost odložena do trenutka, ko se telo nekoliko segreje (na 10 °C), potem pa hitro mine.
    Povečanje temperature (vroča voda) prepreči nastop mrliške okorelosti. Mrliška okorelost ne nastopi v zaživljenjsko ohromelih mišicah. Zmrznjenje lahko ponareja mrliško okorelost, vendar je v tkivih čutiti pokanje ledu, telo je povsod enako trdo.
    Mrliška okorelost zajame tudi srčno mišico in gladko mišičje. Srce okori že 30 minut po smrti, gladko mišičje prebavil in žilja pa nekoliko kasneje, vendar pred pojavom okorelosti v skeletnem mišičju. Okorelost gladkega mišičja mine hitreje kot okorelost skeletnega, organi zapadejo v drugotno mrliško mlahavost. Zato je opisovanje širine črevesa ali srca brez dodatnih opazk o okorelosti ali ohlapnosti pri obdukciji napačno. Na koži opazimo okorelost obdlačnih mišic v obliki kurje polti mrliča, najbolje v predelu stegen.
    Kataleptična mrliška okorelost (mrliški krč, spasmus cadavericus) se lahko pojavi ob sami smrti. Pogosteje jo opisujejo pri vojakih in Ijudeh, ki so pred trenutno smrtjo doživeli izreden telesni napor (vojaki v jurišu, utopljenci). Pri kataleptični mrliški okorelosti mrlič zadrži položaj, ki ga je imel v trenutku smrti ne glede na zemeljsko privlačnost in moč gravitacijskih in antigravitacijskih mišic. Predmete, ki jih drži v roki, je mogoče odvzeti le s silo. Takšne mrliške okorelosti ni mogoče ponarediti.

    Gnitje mrliča (putrefactio cadaveris)
    Zanesljiva mrliška sprememba je gnitje mrliča. Gnilobne spremembe nastanejo zaradi delovanja bakterij ob toploti, prisotni vlagi in zraku.
    Gnilobne spremembe so:
    · gnilobne lise na koži
    · zmehčanje očesnih zrkel
    · značilen vonj
    · pojav žilne risbe na koži

    V našem podnebju se gnitje pojavi v drugem ali tretjem dnevu po smrti, v vročih krajih pa bolj zgodaj. Gnitja ni, če je preprečen razvoj bakterij, kadar je temperatura trupla pod zmrziščem ali blizu vrelišča vode.
    Gnitje je upočasnjeno, če je preprečen dostop zraka, npr. v zaprtem prostoru ali po potopitvi v vodo. Podobno ga upočasni hitro gibanje suhega, toplega zraka, ko gnitje nadomesti izsušitev (mumifikacija).
    Suhi in starejši mrliči zapadejo gnitju počasneje kot mlajši in bolj debeli, osebe, ki so bile pred smrtjo zdrave, počasneje kot kronično ali akutno bolne. Posebej hitro se razvije gnitje pri umrlih za kužnimi boleznimi ali rakom, prav tako pri jetrnih boleznih z zlatenico.
    Pri utopljencih hitreje gnijejo deli, ki gledajo iz vode.

    Gnilobne lise. Prve gnilobne spremembe vidimo kot umazano zelenkasto obarvanje trebuha v desnem spodnjem predelu, ki se nato širi preko trebuha, včasih v smeri poteka širokega črevesa, nazadnje po vsem truplu. Trebuh postane napet zaradi obilne tvorbe plinov, ki so vnetljivi.
    Gnilobne lise so posledica prodiranja plinov, predvsem žveplovodika H2S, iz črevesa v tkiva. H2S se v tkivih in žilju veže z železom, ki se je sprostilo zaradi molekularnega razpada, v železov sulfid. Ta spremeni barvo tkiva v zelenkastosivo in kasneje črnikasto. Deli organov, ki leže ob debelem črevesu, so zato črnikasti.

    Žilna risba na koži. Ko plini vdro v podkožne vene, se pojavi drevesasto razvejčena risba gnilobnih lis po koži. Intima žilja postane motno rdečkasta do vijolična, nato vse bolj rjavkasta. Podobno se razbarvajo venam bližja, nato bolj oddaljena tkiva.

    Kadavrski emfizem (Emphysema cadavericum). V solidnih tkivih kot na primer v vranici, jetrih, ledvicah, pa tudi v srcu in pljučih, se pojavijo plinski mehurji, ki ponarejajo intersticijski emfizem. Pri histološki preiskavi najdemo pogosto ob takšnih mehurjih obilico anaerobnih bakterij, vendar brez vnetnega odziva tkiva.
    Iz tkiv in organov se izceja motno rdečkasta tekočina, organi postanejo ohlapni, razmehčani in končno utekočinjeni. Na koži se pod povrhnjico pojavijo različno veliki ohlapni mehurji, v katerih je motna rdečkasta tekočina. Po njihovem razpočenju ostanejo razgaljena različno velika področja. Mrliča, ki leži v toplem okolju, topli vodi, lahko napredovalo gnitje s kadavrskim emfizemom spremeni že 4. ali 5. dan po smrti v gnilobnega velikana.

    Sledi proces gnilobnega razpadanja mrliča (decompositio cadaveris).

    Zaradi morebiti prisotnih plesni lahko pride do trohnenja trupla.

    Maceracija
    Na splošno predstavlja maceracija zmehčanje tkiva zaradi vlage ali avtolize po smrti. V ožjem smislu pa običajno mislimo predvsem na avtolizo plodu po intrauterini smrti.
    V vlažnem okolju, kjer ni bakterij ali kjer je preprečeno njihovo delovanje (na primer pri odmrlem plodu v maternici), truplo macerira. Maceracija torej predstavlja spremembe, ki nastanejo v sterilnih pogojih na plodu, ki odmre v maternici.
    Ločimo tri stopnje maceracije:
    · I. stopnja, 12 do 24 ur po smrti: luščenje povrhnjice
    · II. stopnja, nekaj dni po smrti plodu: luščenje povrhnjice, kožni mehurji s tekočino, prevelika gibljivost sklepov, motno rdečkasta tekočina v telesnih votlinah in sklepih
    · III. stopnja, približno 10 dni po smrti: utekočinjenje tkiv in organov z deformacijo trupla, olivna razbarvanost usnjice in notranjih organov ter odpadanje dlak in las.

    Konzervirajoči procesi po smrti

    Papirnati plod (Fetus papyraceus). Če eden izmed dvojčkov odmre že v zgodnji nosečnosti, lahko od njega zaradi rasti živega dvojčka ostane do konca nosečnosti le ozka plast zgrbančene kože, ki je podobna zmečkanemu papirju.
    Okameneli plod (Fetus calcificatus oziroma lithopedion). Plod, ki se razvije v trebušni votlini in odmre, prepojijo kalcijeve soli, tako da okameni.
    Mumifikacija je sprememba, ki ohrani tkiva za dolgo časa. Gre za izsušitev tkiv in organov v vetrovnem toplem in suhem zraku.
    Fiziološko mumificira del popkovnice nad popkom pri novorojenčku. Po izsušitvi postane vijolično črnikasta in po približno 10 dnevih odpade.
    Umiljenje (Saponifikacija). Nastane zaradi stalne vlage (na primer, če truplo dalj časa leži v hladni vodi). V prisotnosti alkalij pride do hidrolize maščob in nastajajo kalcijeva mila oziroma »mrliški vosek« (adipocera), ki ima vonj po siru in je zelo obstojen. Začetek umiljenja v podkožju je lahko že po 1 – 2 mesecih in se konča po 4 mesecih, po treh mesecih se začne v mrliški vosek spreminjati mišičje, po šestih v povrhnjem obraznem mišičju, v globokem pa po enem letu.

    Po dolgem bivanju v vodi se lahko odlušči povrhnjica v obliki »mrliške rokavice« ali »nogavice«, taki predeli so bolj dovzetni za naknadno gnitje.




    Luč po življenju

    Prispeval/a: ka dne sreda, 1. november 2006 @ 19:13 CET
    ....oprosti ,tatjana zakaj vse enostavne stvari zakompliciraš...
    zakaj vse dolgoveziš in vzameš človeku voljo ,da bi do konca pre/čital tvoje poste...(vsaj jst in ,kolikor mi je poznano tudi mnogo drugih)
    mea culpa, mea maxima culpa...
    lp branka
    p.s.
    prosim ne polemiziraj z mano ,zato ,ker sem si dovolila izraziti svoje mnenje... bom zopet "utihnila" za eno leto...
    le z delovanjem srca, naredimo več,kot z vsemi dolgoveznimi in "poglobljenimi" besednimi "razpravami...



    Luč po življenju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 1. november 2006 @ 21:31 CET
    Branka, naj te ne bo strah smrti. Odhajanje je eno najlepših poslednjih doživetij v življenju, ker tedaj telo producira morfine in občutek je podoben tistemu, kot bi vbrizgali mamilo. Narava sama poskrbi, da človek, ki odhjaja ne trpi. Umirajoči doživi halucinacije običajno tako, da doživi prehod skoz svetlikajoč predor in pride med čudovite kristalne svetove. Občuti srečo in noče več nazaj. Takšno odhajanje sem doživela v marcu 2005 v posledici odpovedi srca in oživljanja zaradi alergičnega šoka na antibiotik. Poleg tega sem ob svoji umirajoči materi 24 ur na dan prestajala šest mesecev vse tisto duševno trpljenje, kar morda ti še nisi. Najhujše pri odhajanju je, da človeku, ki ga imaš rad, ne moreš pomagati.

    Zame je smrt dopolnitev življenja. Je resničnost v psihološkem in medicinskem pogledu. Iz smrti si ne želim delati utvar in razvijati cenenih senzacionalističnih teorij, ki zadovoljijo zgolj radovednost ljudi, kajti smrt je in bo predstavljala vedno uganko človeštva. Posmrtno življenje duše je samo hrepenenje človeka po vekotrajnosti. To je upanje, ki nikoli v človeku ne ugasne.

    Želim ti čim manj doživetij srečevanja z odhajanjem. Morda boš po takšnih izkušnjah rada "dolgovezila" in koga z izkušnjami kaj vprašala ali o svojih drugim kaj povedala. V nobenem primeru ti pa ne želim jemati veselja ob tvojih razmišljanjih in razlagah o smrti.

    LP Tatjana


    Luč po življenju

    Prispeval/a: ka dne četrtek, 2. november 2006 @ 00:22 CET
    MED MANO IN BOGOM, BOM STVARI IN RAZODETJA DOŽIVLJALA SMA EDINA (ne jemlji si pravico vse razlagati... ),SEM ODGOVORNA ZA VSE.,KAR SEM IN ,KAR NISEM ....
    KOMENTARJE PISI KRATKO IN JEDERNATO ...DRUGAČE PIŠI RAJŠE ....SESTAVKE....
    NE GNJAVI ME Z TOLAŽBO ,ZA KATERO TE NISEM NITI PROSILA
    ZAČUTI NEVIDNO MEJO, KJE SE TVOJA DOLŽNOST,ZAČNE ALI KONČA..
    AMEN


    Luč po življenju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 2. november 2006 @ 08:29 CET
    Spoštovana Branka!

    Odgovarjam na prvi komentar in spodaj navedeno besedilo:

    MED MANO IN BOGOM, BOM STVARI IN RAZODETJA DOŽIVLJALA SMA EDINA (ne jemlji si pravico vse razlagati... ),SEM ODGOVORNA ZA VSE.,KAR SEM IN ,KAR NISEM ....
    KOMENTARJE PISI KRATKO IN JEDERNATO ...DRUGAČE PIŠI RAJŠE ....SESTAVKE....
    NE GNJAVI ME Z TOLAŽBO ,ZA KATERO TE NISEM NITI PROSILA
    ZAČUTI NEVIDNO MEJO, KJE SE TVOJA DOLŽNOST,ZAČNE ALI KONČA..

    AMEN

    Kot prvo nisem naslovila svojega komentarja nate Branka osebno, temveč na vse bralce in sem komentirala prispevek in ne tvojega nekajvrstičnega komentarja, s katerim odgovarjaš oziroma dopolnjuješ Mirana. Jaz osebno nisem imela namena polemizirati s tabo, očitno si Branka, slabo razumela smisel mojega komentarja, s katerim sem imela namen povedati, da naj se mrtvih spomnimo takšnih kot so bili še živi in ne mrtvih in razpadajočih trupel. Misel na to je srhljiva. Niti najmanjšega namena nisem imela, da bi te utišala. Sploh ne vem zakaj to navajaš. Za razumevanje stvari je poleg srca potrebna racionalnost.

    Etika ne vidi rešitve v znanstvenikih, ki prodajajo različne znanstvene poglede o življenju in smrti, ki si prizadevajo z različnimi teorijami zagotoviti čimveč gotovosti. Medicinska doktrina jasno pove, kaj se s človekom po smrti zgodi, vse ostalo so le ugibanja in želje živečih, ki vedo kaj jih čaka.

    Če ti Branka, moj komentar in povzet strokovni medicinski pogled na smrt ni bil po volji, ti ga ni bilo treba brati. Marsikoga je lahko z medicinskega vidika to zanimalo in ga napeljalo na določena racionalna razmišljanja v zvezi s prispevkom.

    Glede odgovornosti do drugega pa odgovorim po človeški plati, da je vsak izmed nas odgovoren ne le zase, temveč tudi za drugega. Ta odgovornost za drugega je neposredna človeška bližina, ki predstavlja etično situacijo v življenju in smrti. Lahko bi jo imenovali tudi pozornost do drugega, ki ne želi razlastiti drugega njegove lastne volje in identitete.

    Medčloveški odnos zavzema stališče trajne pozornosti. Človek postane brezsrčen, ko preneha biti odprt, ko se umakne pred odprtostjo Drugega. V ljubezni do bližnjega bo vedno ostala protislovnost; je umiranje, da se lahko rodi življenje; pozabljanje nase, da se odkrije polnost življenja. Prav zaradi te svoje protislovnosti ljubezen ne pozna počitka. Gre za neprestane imperativ, naj presega tisto, kar je že dosegla. Ljubezen potrebuje vedno nove podpore, če hoče zares ostati pri življenju. Ljubezen se ne zapira vase, v svoj ego svet, temveč vsak dan ustvari nekaj novega, ne le v donosu do sebe, temveč tudi v odnosu do drugega. Ljubezen se ne odpoveduje lastnemu darovanju. Lahko se pa spremeni v čustveno sanjarnje o odnosu z Bogom in pri tem pozabi na resnično bližino z Drugim in na lastno zorenje. Bog ne potrebuje naše ljubezni, medsebojno ljubezen in prijaznost ter medsebojno razumevanje in pozornost potrebujemo ljudje.

    Sprejeti to negovtovost, namreč čutiti svojo odgovornost za bližnjega, je za mnoge ljudi preveč tvegano, zato niso pripravljeni zapustiti svojega varnega in udobnega in seveda svojega popolnoma neustvarjalnega kotička v odnosu z bližnjimi. Iščejo nadomestke. En takšen nadomestek je preračunljivost in natančno izmerjenje koliko bo nekdo v ljubezni in odprtosti do bližnjega žrtvoval in koliko prejel; drugi nadomestek pa je beg od dolžnosti biti človeku v bližini in do svoje gotovosti pride po nižji ceni: vzpostavi fiktivni stik z Bogom, ki se razodeva v njegovem egu, ker pravega Boga sploh ne pozna. Bog je ljubezen, ki jo uresničujejo ljudje med seboj, povezani z medčloveškimi odnosi.

    Odreagirala si zelo osebno, zato sem ti na tvoje pisanje, naslovljeno name Branka, tudi odgovorila. Absolutno te nisem imela namena gnjaviti s tolažbo. Sama si govorila o strahu. Izpovedala sem svojo izkušnjo, kar ni ni bilo tako lahko, saj gre za osebno doživeje ob operaciji. Lažje je kazati s prstom svoje napake in jih projecirati na drugem.

    Kar zadeva tvojega drugega komentarja spet naslovljenega name, nisem razlagala tvojih doživetij, temveč svoje. Tvoja navedba, da si odgovorna samo zase je odločitev, ki obstaja znotraj egoističnih racionalnih garancij, da ti bo tvoj odnos z Bogom nadomestil ljubezen z bližnjimi, s svetom v katerem živiš. Bližino sočloveka nikoli ne moreš spraviti v neka odbojna pravila. Dovolim ti reči, da tvoj ego, ki ga jasno izkazuješ v tvojem odgovoru, ni v skladu s Kristusovo zavestjo. Nihče te ni gnjavil, gnjaviš se sama. Obšla si krščanski ideal ljubezni in se šla dialektiko gospodovlnega razlaganja misli in namena drugega in pri tem si krivično presodila človeško prizadevanje, ko je bil nekdo do tebe iskren.

    Branka, fizično si človeku blizu, duhovno pa oddaljena, da je kaj. Jaz gotovo nimam potrebe, da bi silila v tvojo bližino, če manj pa da bi bila nadležna in vznemirjajoča za tvojo srečo.

    Ljubezen in skrb za drugega premagujeta distanco, ki izhaja iz sebičnosti. Na njeno mesto stopata bližina, ki pomeni kakovost bivanja in presežnost v svobodni odločtvi biti prijazen, razumevajoč in dober do drugega. Gre za to, da človek spoštuje izkušnje in čustvovanje drugega in da vsega svojega delovanja ne spravlja v neke določen kategorije lastnega ega. Človek je bitje odnosov, izvor moralnega dejanja pa je človek kot bitje razuma in svobode.

    Lep pozdrav in vse dobro
    Tatjana


    Luč po življenju

    Prispeval/a: Aimee dne četrtek, 2. november 2006 @ 09:29 CET

    Spoštovana ka!

    Pravila na nekem (neimenovanem) forumu navajajo, naj bi se komentarjev ne pisalo z velikimi tiskanimi črkami, ker te (menda) ponazarjajo kričanje oziroma prepir.
    Ka - vsakdo dobi nazaj tisto, kar izzove! Če ti gredo Tatjanini komentarji na živce, stori tako kot ostali - enostavno klikni na puščico za nazaj, in mirna Bosna. Kje pa piše, da jih moraš tudi (pre)brati?! A če si se že odločila prebrati njen komentar, pusti ji pač veselje, naj prepeva po svoje, kakor ji je preljubi bogec pač "ustvaril grlo"!

    Priznaj, da ima Tatjana pravico do svojega mnenja, ki ga lahko izraža po mili volji in želji, če le s tem ne žali in/ali prizadene drugih. Iz njenega pisanja pa nikakor ne bi mogli zaključiti, da te je bodisi užalila, bodisi prizadela. Zakaj potemtakem začenjaš prepir, če ti pa nihče nič noče?! Ne diraj lava dok spava, pravi star pregovor!
    Kajti Tatjana ti zgotovo ne bo tiho - to bi ti pač morala že zdavnaj doumeti!
    Ker iz takihle nepotrebnih polemik, ki samo utrujajo, bodisi vaju bodisi bralce, se ne zna razviti nič drugega kot le slaba volja in sovraštvo. A prosim pri tem upoštevaj, da si polemiko sprožila ti!

    Aimee



    Luč po življenju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 2. november 2006 @ 13:09 CET
    Pozdravljena Aimee,

    če hodiš na neke spletne strani ustvarjati iz besed misli in stavke, še ne pomeni, da so besede vedno za vse dobre. Človek nikoli ne ve, kako se počuti drugi in kakšna beseda ali misel, ga je lahko prizadela ali se dotaknila njegovih čustev, čeprav je ni napisal s tem namenom. Pokopališča, mrtvašnice in bolnišnice so tabu in so vedno na obrobju mest. Ljudje se smrti izogibajo. Smrti nas je strah. Kako je še lahko smrti strah nekoga, ki je n. pr. neozdravljivo bolan. Po smrti svojcev je cela družina dolgo prizadeta, zelo čustveno prizadeti so ljudje še dolgo časa potem, zato Hopic nudi svojcem umrlih duhovno oporo še najmanj eno leto po smrti.

    Ljudje smo občutljivi in morda je bila moja napaka, da sem posnela tisti paste o smrtnem boju človeka in razpadanju njegovih ostankov. Razmišljala sem, da jo je pisanje morda prizadelo, ker ga bogve zakaj ni prenesla. Ko je bil moj stric še študent medicine, mu je v secirnici nek bolj "pogumen" študentovski kolega dal za šalo človeško uho v žep od suknjiča in ko je moj stric, tedaj še 25 letni študent medicine doma segel v žep suknjiča po robec, je prijel za uho. Tako strašno ga je to prizadelo, da je v visokem letniku hotel študij medicine zapustiti. Bil je občutljiv in vsak vsega ne more prenesti. Velike črke pa lahko zares pomenijo obrambni zid, pregrado prek katerega tudi najhujše, povezano s smrtjo ne sme pristopiti. Obramba je veliko krat tudi nemoč. To je povsem človeško.

    Med tem, ko pišem ta članek sem čutila močan udarec ob steklo balkonskih vrat. Šla sem pogledati in videla dolgokljuno kauko, ki leži na tleh na hrbtu in trza z nožicami. Prizadelo me je in ptici nisem vedela kako pomagati. Ta trenutek sem šla pogledati in videla, da si je ptica sama pomagala in da stoji na robu balkona. Šla sem v kuhinjo po drobtinice kruha in ko sem odprla vrata, je ptica odletela. Na balkonskih ploščicah je pustila krvav madež. Verjetno ne bo preživela in bo v mukah poginila.

    Vse v naravi doživlja svoj razcvet in svoj konec. S tem se moramo sprijazniti. Ne trpi samo človek. Tudi živali trpijo in
    dotrpijo svoj konec z eno razliko, da se človek svojega konca zaveda, žival pa ne. Žival samo biološko čuti, ko se ji bliža smrt. Človek pa celo življenje ve, da bo dosegel enkrat svojo dopolnitev, svoj konec. Zato se je v človeku rodilo hrepenenje po večnem življenju v onostranstvu. Nekateri smrti ne morejo sprejeti in so občutljivi, ne prenesejo takšnega razmišljanja. Zato Branki niti nisem zamerila, da je odreagirala na osebni ravni. Drug do drugega bodimo prizanesljivi in razumevajoči, kajti življenje je zares kratko.

    Lep pozdrav in vse dobro
    Tatjana


    Luč po življenju

    Prispeval/a: Ljuba dne četrtek, 2. november 2006 @ 14:20 CET

    Pozdravljeni, Tatjana in Aimee!

    Osupljiva tale koincidenca!
    Aimee piše o Tatjaninem "grlu", ki ji ga je ustvaril preljubi bogec in ki prepeva po svoje, Tatjani se pa v balkonsko steklo zaleti kavka in zakrvavi iz kljuna. Zanimivo bi bilo vedeti, ali se je to dogajalo sočasno?
    Naš preljubi bogec ima pa resnično izvrsten smisel za humor.
    Če je vse tole on tako napletel, potem se kavki ne bo zgodilo nič hudega! Prepričana sem v to!

    Ej Tatjana, tudi ti se večkrat "zaletavaš s kljunom v stekla" in zakrvaviš, a ti ni hudega. Vedno se pobereš in "prepevaš" dalje pesmice, ki so značilne le zate. Morda pa tista kavka simbolično pooseblja tebe :)) :)) ?!

    Lep dan želim obema
    Ljuba



    Luč po življenju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 2. november 2006 @ 17:07 CET
    Pozdravljena Ljuba,

    če ti po pravici povem, za tisto ptico me bolj skrbi kot zame. Živalca se mi smili, da bi trpela, preden bi izdihnila.

    Je pa res, da sva si s ptico v marsičem podobni, obe pojeva, za obe sta vzlet in petje trenutna dogodivščina, obe imava od Bogeca licenco, da gledava na svet s ptičje perspektive, obe preletavava meje brez potnega lista, obe tvegava padec pri vzletu v višino in obe sva že okusili bolečino udarca omejitev.

    Ponesrečena ptica se je zaletela v nevidno steklo v letu svoje svobode, medtem ko se jaz zaletim tudi v viden zid in nastavljene barikade za vrtničkastimi plotovi.

    Ljuba, le kdo v življenju je še kdaj pomislil, da bi letečo ptico visoko pod sončnimi žarki kaj bolelo, ko nam zapoje s svojim pojočim bisernim glasom. Ptica je od nekdaj bila sinonim za svobodo in človeškemu ušesu prijazna s svojim ščebetom in petjem.

    Še noben črv ni ujel, pogoltnil in skljuval ptice, ker črvu ljubi Bogec ni dal ne kljuna in ne kril.

    Ptice so simbol za žensko dojemanje sveta, so simbol kroga in krožnega gibanja, so simbol in izraz hrepenenja po miru, želje po svobodi in vitalnosti. Znane so venetske ptice po motivih iz vaše situle, vse ptice konopljo luščijo in pojedo samo jedro, nikoli ne bodo ptice hlastale kar vse vprek.

    Zato Ljuba, zares mi ni žal, da imam tudi jaz ptičji kljun in krila. To je podarjenost, za katero nimam jaz kakšnih posebnih zaslug.

    Prisrčen pozdrav in vse dobro moji dragi krajnski sinički Ljubi
    in še veliko petja

    Tatjana


    Luč po življenju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 2. november 2006 @ 22:35 CET
    Ej, Ljuba pa moja pozabljivost. Na zadnji odstavek sem ti pozabila napisati odgovor. V vsaki družbi ali na vsakih spletnih straneh, kjer je veliko prometa "človekov in človekinj", mora obstajati kdo, da bi se ti "človeki in človekinje" lahko otresli svoje hudobije, ki bi jo morali drugače hraniti v sebi. Ti so takoimenovani permanentni "grešni kozli", v katere letijo strelice od tistih ptičkov, ki imajo kljunčke malo večje od ščepca popra in se pojavljajo na nebu kot kič dneva, da ne veš ali so ptički ali kobilice, in se ti zarivajo pod neobrite dele kože in zaradi popra lahko dobiš tudi napade kihanja ali celo seneni nahod. Da, se kar malo šalim (tudi v prejšnjem komentarju sem to počela), to pa za to, ker sem se spomnila tvojih dveh kerlcev sinov, ki te branijo, da je tvoj svetilnik poezije pred nebrzdanim morjem in srditimi valovi ter pirati varen. Nekdo je napisal, da zakaj na Pozitivkah ni humorja. Spoznala sem, da je moj edini branitelj moj jezik. ha,ha,ha.... Humor te lahko odreši prezgodnje smrti! Ha, ha,ha..... Na tisti mali parcelci, ki ti jo da Igor v brezplačni najem, da lahko napišeš svoje komentarje, se lahko spremeni v zelenico ali pa v gojišče kopriv, ki te vselej opečejo, ko greš mednje.

    Ljuba, a veš katera sila je najmočnejša na svetu? Ravnodušnost! Z ravnodušnostjo se na vse požvižgaš, nikoli nisi premagan in ne umreš poražen.

    Lep pozdrav, lahko noč!
    Tatjna




    Luč po življenju

    Prispeval/a: Ljuba dne petek, 3. november 2006 @ 01:38 CET

    Tatjana, takale si mi všeč, kot si se pokazala v tvojih zadnjih dveh komentarjih, namenjenih meni - igriva, šegava, šaljiva, malce zbadljiva, a predvsem do sebe ...
    Poletela si v višave dobrega razpoloženja in smeha, in luč je znova posijala v tvoje življenje. Ali ni čudovito, ko se lahko malo ponorčuješ iz same sebe in se nehaš jemati smrtno resno, saj se v resnici globoko v sebi zavedaš, da si vsega spoštovanja, ljubezni in pozornosti vredna, in da ti tega zavedanja nihče ne more vzeti ali ga okrniti, ne glede na to, kaj rečeš, kaj storiš in kaj napišeš. Čuknjeni in čudni smo pa itak vsi po vrsti, vsak po svoje. Prav zato je svet tako zanimiv, pester in lep, ker tudi pri drugih odkrivamo enako, podobno, ali pa še bolj nenavadno čudaštvo, prismuknjenost, prismojenost..., kot pa je naša. Mene čudaštvo drugih ljudi silno zabava, ker se počutim ob njem nekako varna in sprejeta, kajti nekako se zavem, da sem tudi sama čudakinja in prismuknjenka, pa mi je potem tako prijetno med "svojimi" :)) :)) :)) .

    To, da si me poimenovala kranjska sinička, se mi pa sploh zdi zabavno! Vso pomlad sem namreč poslušala neko siničko, ki je prepevala po angleško, nekako takole: "ci ci ci ci nice to meet you". Prisežem, da se je tako slišalo! In kadar sem jo slišala prepevati "nice to meet you", sem ji "zažvrgolela" nazaj "nice to meet you too!" Prismojeno, ali ne?
    Prav pogrešam tisto siničko in njen prijazni pozdravček. Upam, da se bo prihodnjo pomlad spet oglašala okoli mojega balkona!

    Tatjana, veliko se smej, pa bo življenje takoj lažje, lepše, prijetnejše, predvsem pa bolj zabavno! Če se ne moreš smejati ničemur drugemu, se pa postavi pred ogledalo, in se smej sama sebi. Boš že našla na sebi kaj takega, kar se ti bo zdelo nadvse smešno.

    Če bi vsak človek se lahko smejal
    svoji lastni le neumnosti,
    bi se do sitega nakrohotal!

    Ej, zdajle sem pogledala na uro - pa saj sem že prava nočna ptica, pa ne roparica :)) :)) :)), ki se nikakor ne more (ali noče?) zbasati v posteljo. Zjutraj me bo pa spet poštar iz postelje metal :)) :)) :))

    Nočko nočko
    Ljuba



    Luč po življenju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 3. november 2006 @ 06:31 CET
    Dobro jutro, Ljuba,

    moram te presenetiti z nenavadnim odkritjem. Ali veš, da sva medve v povezavi s sporočili gornjega prispevka boljše iznajditeljice. Center za biomedicinski inženiring oziroma njegov raziskovalec je izdelal Kirlianovo kamero (imenuje se po njem) za merjenje avre mrliča, medve pa sve "pogruntale", da je smeh tisti, ki širi avro živega "človeka" ali žive "človekinje". Merilna kamera pa so oči in usta, ki se od srca nasmejejo ha,ha,ha....

    Želim ti lep sončen dan
    Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,48 seconds