NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kdo si ti?   
    sreda, 4. oktober 2006 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Miran Zupančič.

    Kdo ali kaj je človek? Človek je ne raziskana skrivnost.Človek je velik misterij. Človek neizmerno presega sebe samega. Niti eno raziskovanje v vsej zgodovini človeka ni prišlo do konca, da bi odkrilo njegovo bistvo. Kdo je je človek? Smo mogoče skupek kosti, živcev, mišic, mesa?

    Ali je človek to kar o sebi misli, je morda to kar drugi mislijo o njemu? Zakaj ne moremo za človeka vprašati: kaj si ti, ampak ga vprašamo kdo si ti? Rastlina, je prav tako živo bitje in jo prav tako ne vprašamo kdo si, ampak kaj si? Kakšna je torej razlika med življenjem v rastlini in človeku? Človek je zavestno bitje, on nas sliši, odloča o svojih dejanjih , človek se zaveda sebe samega.

    Človek lahko z svojo zavestjo iztopi iz sebe in sebe od zunaj opazuje. Zaradi tega lahko rečeš, da je roka tvoja, čeprav nisi roka. Lahko rečeš da imaš glavo, čeprav nisi glava. Imaš dušo, vendar nisi duša. Imaš misli, občutke, zavest toda nisi misel, nisi zavest nisi občutek. Kaj je prazaprav človek ali kdo je človek? Ali si samo skupek celote telesa in duše ali si nekaj nad tem?

    Izgleda, da človek ni pojav naključja. Naključje, sploh ne obstoja. Če bi naključje obstojalo, potem bi bilo vse mogoče. Tedaj bi človek rodil tele, krava človeka, zvezde bi padale z neba, človek bi spremenil v kamen, se reinkarniral v žival, avtomobil bi se spremenil v mačka, sila težnosti bi prenehala delovati itd...
    Človek kot telesno-duhovno bitje torej ni rezultat kemično-fizikalnega procesa, niti ni "višji sesalec".

    Človek je celo pripravljen zapustiti zemeljsko življenje, da bi živel po svoji vesti. To pomena, da človek presega kemično-fizikalne procese, telesnosti in duševnosti ter samega sebe opredeljuje nad tem. Človekov smisel je nad vsem omejenim. Človek je isti ko se rodi in ima 3-4kg kot ko odraste in ima 70-80kg. Teh sedemdeset pet-šest kilogramov ima za svoje, čeprav je to tuja materija pridobljena s hrano in pijačo. Človeška duša prežema in oživlja to novo materijo in jo preoblikuje v njegovo telo. Zato lahko človek reče, to je moje telo.

    Toda, če tvoja duša prežema in oživlja tvoje telo, kdo pa si potem ti?. Si morda ti nekdo nad dušo? Povsem jasno je, da v človeku obstoja nekaj, večno, nekaj kar se ne menja, kar je nosilec, kar se spremeni vsakih sedem let, toda obstoja nekaj kar je vedno isto. Obstoja nekaj, kar nosi našo trenutno osebnost skozi vse spremembe časa in prostora. Kaj je to v nas, kar se upira vsem spremembam?

    Vsi narodi sveta so opazovali to. Govorili so, da je človek nesmrten in da obstoja življenje po smrti. Kdo si ti? Nekdo končen ali neskončen? Poznaš odgovor? Ne moremo večno živeti brez tega odgovora. Mogoče se odgovor nahaja na nivoju razuma. Toda kje je ?

    Življenje in človek je in ostaneta največji skrivnosti ne glede na to, koliko sta se nedeljivemu približali znanost in z njo biološka tehnologija. Pa tudi misel, da naj bi bilo življenje v tako nedojemljivem vesolju omejeno le na Zemljo, je vsakomur, ki si drzne razmišljati univerzalno, nerealna.

    Le kako je mogoče, da ima človek zavest? Mnenje nekaterih je, da je zavest proizvod določenih telesnih funkcij in organov. Drugi spet menijo, da uporablja zavest te organe le za izražanje. Človekovo vsakdanjo zavest lahko razdelimo na mnoge plasti in vidike, ki pa v resnici nimajo nič opraviti z vseobsegajočo zavestjo-univerzalnim umom, ki presega omejitve osebnosti. Zavestno bivanje v drugi, višji resničnosti resnično obstaja. Naše zemeljsko življenje je kvečjemu le časni približek te resničnosti, je le njena karikatura.

    Življenje kot Življenje nikakor ni in ne more biti proizvod zemeljskih funkcij in tudi ni vezano nanje. Če si upamo razmišljati iz Življenja, se mu lahko približamo. Življenje življenja se v zemeljskem življenju izraža kot izvorna narava in po njem se razodeva začasni red. Življenje se nam odkrije, ko spoznamo, da nič ne vemo. Sokrat je rekel, da je najvišja oblika znanja, da nič ne vemo. "Summum scire, nihil scire." Kdor spozna, da nič ne ve, da njegovo človeško znanje nima nič opraviti s tistim resničnim znanjem, ki je osnova univerzalnega-božanskega stvarjenja, ta lahko prodre do modrosti božanske duše, ki je iz Boga. Kdor nič ne zna, zmore vse.

    Miran Zupančič: duhovni učitelj, jasnovidec in zdravilec.
    http//www.ezoterika.s5.com

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http//www.ezoterika.s5.com
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20061003193048429

    No trackback comments for this entry.
    Kdo si ti? | 15 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: jaka dne sreda, 4. oktober 2006 @ 10:23 CEST

    Sat - chit - ananda. ( Zavest zavedane blaženosti )

    In to si tudi ti in mi vsi iz znotraj samega
    sebe v samemu sebi, na poti trplenja ali pa
    na poti veselja.

    Ta odgovor boš vedno iskal in hotel najti,
    ne glede na vse druge tisočere odgovore.

    Že samo iskanje tega odgovora je dovolj,
    da se pripelješ čez svoje življenje.

    In ti veš, da tudi drugi odgovori obstajajo.
    Vendar življenje se ti že nadaljuje....

    lp.



    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 4. oktober 2006 @ 15:10 CEST
    Kaj se skriva za to stvaritvijo - človekom?Albert Einstein, kljub temu, da ni izpovedoval vere v osebnega Boga, je govoril o nekakšnem kozmičnem "religioznem" občutku, ki ne pozna ne dogme in e Boga, poimenovanega v človekovi podobi. Nekateri drugi učenjaki imenujejo to posebnost narave. Znanstveniki so se s preučevanje dokazov dokopali do sklepa, da mora obstajati nek Pravzrok za nastanek vesolja in človeka. Nekateri imenujejo to tudi naključje. Vendar kaj je to naključje? To je neznan vzrok, ki pomeni človeku skrivnost. Človek je nad skrivnostjo očaran in vanjo strmi. To je že predrelikgiozni občutek.

    Buda je n. pr. verjel, da ni pomembno ali je imel Stvarnik kako vlogo pri nastanku vesolja in ljudi ali ne. Podobno tudi šintoizem ne pojasnjuje, kako je narava nastala, po9leg tega pa šintoisti verjamejo, da so bogovi v resnici duhovi mrtvih, ki se lahko združijo z naravo.

    Takšna miselnost je zelo podobna nazorom, priljubljenim v stari Grčiji. Filozof Epikur (341 - 270 pr.n.š.) je verjel, da so bogovi preveč oddaljeni , da bi nam pozvročili kaj zlega ali dobrega. Trdil je, da je človek plod narave, porojen verjetno s spontanim nastankom in naravnim izborom najbolj prilagojenih. Sočasno z epikurejci so živeli tudi grški stoiki, ki pa so naravno pobožanstvili. Domnevali so, da se človekova neosebna energija ob smrti ponovno absorbira v energijsko morje, ki tvori Boga.

    Menili so, da je sodelovanje z naravnimi zakoni najvišja možna oblika dobrega. Ali se tudi danes srečujemo s podobnimi nazori? Na atenskem najvišjem sodišču se je Sv. Pavel soočil z Epikurejci in stoiki, ki niso verjeli v Boga in jim omenil, da je v mestu videl oltar, na katerem je pisalo "Nepoznanemu Bogu" (Angnotoi Theoi).

    Thomas H. Huxley (1825-1895), biolog, je skoval izraz agnostik in s to besedo meril na tiste, ki verjamejo, da sta končni vzrok Bog in bistvena narava stvari nepoznana oziroma nespoznavna.

    Torej obstaja skrivnost, ki je ustvarila svet in vse na njem, vendar ta skrivnost ne streže z rokami, kot bi si kdo mislil in tudi nima človeškega telesa.

    Ta skrivnost daje vsem dihanje in vse. Te skrivnosti ni mogoče spoznati. Spoznamo ga lahko samo po njegovem stvarstvu s tem, da spoznamo nekatere njegove lastnosti, prevsem se zazrimo v inteligentno organizirano vesolje, ki je očitno imelo začetek.

    Poglejmo telesne celice živih bitij, človeka! Poglejmo naše možgane, da se zavedamo samega sebe. Zanimamo se za prihodnost, v spominu imamo preteklost. Kdo je torej ta, ki je vse to narčtoval in oskrbel ter upravlja?

    Zakaj nas je Stvarnik prepustil brez pričevanja o sebi? Vemo pa, da nam Stvarnik deli dež in rodovitne čase in da napolnjuje naša srca z veseljem. Hrana je nekaj samoumevnega in za vse na svetu jo je dovolj, če bi bila prav razporejena.

    Ali se kdaj zamislimo kdo je ustvaril zapletena kroženja fotosinteze iz ogljikovega dioksida in vode, ali kdo kaj razmišlja o surovini, kot sta sončna svetloba, ki je vir energije, da izdeluje skladkorje. S fotosintezo nastaja tudi kisik. Vdihujemo kisik in izdihujemo ogljikov dioksid, ki ga dihajo rastline. Zapleten proces, kajne? Da ne govorim o beljakovinah in DNK molekulah v našem telesu.

    Pri tem si lahko postavimo nešteto vprašanj: Ali ima vesolje začetek ali ga nima? Ali je nastalo brez vzroka ali z vzrokom? Ali ga je povzročilo nekaj večnega ali ga je povzročil nekdo večen? In tako bi lahko razpredali v nedogled.

    In na kraju ugotovimo, da so Stvarnikovi zakoni razumni, le da jih človek mora upoštevati, ker po teh zakonih deluje vse vesolje in življenje. Odgovor kdo si ti lahko da samo odgovor ali živiš v imenu življenja in za življenje. Stvarnik se razodeva kot skrivnost nam v dobro, le spoštovati moramo zakone narave in spoznavati njene skrivnosti, ki presegajo naša spoznanja.

    LP Tatjana


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 4. oktober 2006 @ 17:13 CEST
    Pozdravljena Tatjana in Jaka.

    Kot prvo sem na osnovi lastne izkušnje osebno prepričan, da v vesolju obstoja Vrhovno Bitje, Nekdo ali Nekaj, ki je prav gotovo inteligentnejše od nas ljudi, človeka. Vsi odgovori in vodstvo prihajajo od tega Bitja k nam ljudem.

    Danes smo vsi soočeni z vprašanji, ki nas že od nekdaj zelo mikajo in nas v našem iskanju potiskajo naprej. V zvezi s temi temeljnimi vprašanji našega življenja vlada trenutno bolj kot kdaj koli prej zmenjšnjava in velika hiperaktivnost.
    Cela množice učenjakov se že stoletja ukvarja z rarzrešitvijo jedrnega vprašanja življenja, da bi razrešili uganko človeka in sveta in da bi prodrli do načrta, ki leži za tem.

    Naš čas lahko označimo kot dobo odprtih vprašanj. Kajti vsak odgovor, ki ga nam dajo učenjaki, že poraja novo vprašanje. Zato imamo danes eksplozijo vprašanj. Da bi vsaj do neke mere vzpostavili red v tem kaosu vprašanj, se učenjaki koncentrijajo na vprašanja kot: Kako delujejo naši možgani? Kaj je zavest?Kdaj se je začelo življenje na zemlji? Kako je nastalo vesolje? Ali bomo kdaj koli večno živeli? Ali obstajajo izvenzemeljska bitja?

    Nova teorija o nastanku vesolja izhaja iz pojmov snov in antisnov. Obe se medsebojno vzdržujeta v ravnovesju. Ko se medsebojno zadeneta, se izničita, tako pravi znanost. Ugotovljeno je, da je med prapokom izginil del snovi, s čimer je bilo porušeno ravnotežje in izginuli del snovi se je razvijal po svoje. Iz te snovi naj bi potem nastalo vidno vesolje. Presenetljivo pa je, da znanost govori o neki vrsti padca, čeprav iz poznanega besedila Biblije to ne izhaja.

    Novejši razvoji na področju relativnostne teorije, kvantne fizike, holističnih teorij in teorij o kaosu, podpirajo stališče, da delujejo v univerzumu nasprotja. Istočasno kažejo, kako problematično je razlikovanje pojmov: red, nered in zakonitost. Pojmi, kot so naključje in nered so se pojavili, ko se je razvila teorija o prenosu energije med molekulami, atomi in deli atomov. Po Heisenbergovem odkritju se je pokazalo kot nemogoče, da bi lahko istočasno ugotovili hitrost in kraj nekega delca. Tako je bila končno razvita teorija o velikem poku. In kaj je bilo pred velikim pokom?

    Kako težko je iskanje pravih odgovorov. K čemu naj bi se človek usmeril? Kje je zanesljiva zmožnost razločevanja? Kje so stalne točke orientacije? Kje so zgledi? Zato ni nič čudno, da je David J. Chalmers direktor Centra raziskav zavesti na Univerzi Arizona sledil vprašanju zavesti računalnika in ni razločeval med bitjem iz mesa in krvi ter bitjem iz kovine, plastike in električnih integriranih vezij. Takole je rekel" Če se lahko enkrat najprej pogovorimo s računalnikom o vsem od Kanta do Lige Šampionov, kje je potem razlika v zavesti nekega človeka?"

    Znastveniki govorijo o možganih, da imamo 100 milijard celic, ki medsebojno komunicirajo s preko 100 bilijoni povezav in 90.000 kilometri "kablov". In kako naj bi v vesolju, ki ga ocenjujemo s 70 triardami sonc (ena 7 z 22 ničlami) iskali izvenzemeljska živa bitja? In kdor bi raziskoval začetek življenja na zemlji, mora iti nazaj za 3-4 milijarde let.

    Če bi potem še račlenjeval začetek vesolja, potem mora celo upoštevati časovno obdobje okroglih 13,7 milijard let. Astronomi, ki pobliže raziskujejo silo teže, izhajajo iz tega, da običajna materija predstavlja le 4% mase vsemirja, razliko pa identificirajo kot tako imenovano "temno materijo", o kateri pa ne vemo nič. Tako se lahko opravičeno vprašamo: Koliko je vredna neka teorija, ki ne more pojasniti 96% vesolja?

    Jasno nam je, kaj nam kažejo vsa ta izvajanja in kako nujno moramo iskati odgovore o osrednjih življenjskih vprašanjih in kako kompleksni in istočasno omejeni so pogledi, principi in metode človeka pri njegovem iskanju. Pri iskanju pa je odločilno, kje začnemo, to se pravi, iz katere sile in zaznavanja črpamo. Ali izberemo razum v možganih ali izberemo naše duhovno središče? Razum seže le tako daleč kot intelektualno mišljenje, torej ne dalj kot prostor in čas.

    Tako vedenje je nespametno. Vseeno pa se človek pri iskanju skrivnosti življenja opira na možgansko krmiljeni razum in ne opazi, da se s to izbiro sam omejuje v svoj akcijski domet in mu mora zato spodleteti. Ja, človek ne sme biti neuspešen, mar ne? Osvoboditev in za njo stoječi načrt lahko postaneta resnična in prava, tako navzoča, da nista več nobena igra misli, nobena vitruelna tvorba, ampak prava življenska dimenzija, ki je povezana s potjo, po kateri praktično hodimo.

    lep pozdrav in vse dobro,
    Miran


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Drago dne četrtek, 12. oktober 2006 @ 09:32 CEST

    Zavest ima vse in ne samo človek, ampak le on se temu čudi. Vsaj tako se mi zdi.

    Najboljši odgovor na stvaritev poznajo obamazonski Indijanci Piraha, ki pravijo "Vse se spreminja!", ko se jih povpraša o začetku sveta. Vprašanja o stvaritvi Sveta ne razumejo. Boljši odgovor kot je ta mi ni poznam.

    Nekega Stvarnika si je človek izmislil, ker izhaja vedno le iz sebe. Vsakdo izmed nas je stvaritev svojih staršev. Ravno tako je njegov duh stvaritev staršev in njegove duhovne poti, ki je istočasno tudi življenje. Vse ostalo so vizije in interesi drugih. Človek ne more preseči sebe. Ker ima sam začetek, si zato predstavlja, da ima vse začetek in ne se more sprijazniti s svojim koncem, si zato tudi predstavlja, da je nato vse večno. Enostavno se ne more sprijazniti, da je bilo tudi pred njim vse večno. Začetka ni in tudi konca ni - tako časovno kot prostorsko. To občuti samo človek pri sebi, ker je končen. Občutki pa so varljivi in nam prinašajo privide - majo po indijsko ali pa mitote po indijansko.

    Uganka uganke ne more razrešiti, ker je rešitev v njej in tega ne vidi. Lahko pa si vsak postavlja vprašanja in tako pride do nekih odgovorov ali pa tudi ne. Zelo lepo nam to pot opiše Rainer Maria Rilke: Bodite potrpežljivi z vsem, kar je v vas nerazjasnjenega. Skušajte ljubiti vprašanja sama, kot zaklenjene sobe ali knjige, napisane v tujem jeziku. Bistvo je doživeti. Živite vprašanja ZDAJ. Morebiti boste potem postopoma, neopazno, nekega dne dočakali svojo pot do odgovorov.

    Mnenja pa sem, da če obstaja kak bog ali karkoli pod tem pojmom pojmujemo, potem je to Vse v Vsem (po Pavlu - ideologu krščanstva in Pascalu), ali kot pravi Sri Madhavananda: Eno v Vsem in Vse v Enem, drugega boga ni. Tudi mi smo bogovi, kreatorji svojega Sveta, če se tega zavedamo ali pa ne.



    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 12. oktober 2006 @ 15:17 CEST
    Drago, vse je v vsem ali vse gre naprej. To je tako, kot ohranitev materinega telesa v materinem telesu. Ohranitev je samoutemeljujoča, je danost esence večnega. Razlika med vsem v vsem in mano je, da sem v stanju zavesti homo symbolicus - atribut razuma, jezika, kretenj in pokončne hoje, kar mi omogoča, da sem si postavila vprašanje: Kaj je vse v vsem? Bog je sinonim za mnogopomenskost vsega v vsem. Kdor je prepričan, da je vse v vsem, si ne potrebuje ničasar dokazati. Človek je dvosvetje materije in duha, ujet med časovno kontinuiteto večnega, ki jo podira in znova gradi s svojim obstojem zavedanja večnega. Njegova podoba je podobna milosti, ki so jo v zgodovini ustvarjali slikarji velikih platen. Vse v vsem hoče človeka asimilirati in mu odvzeti njegovo značilnost, da se utemeljuje. Ljudje žuborimo kot studenec drug proti drugemu v strugo večnosti. Iznašli smo poželenja in neslišne speve, ki nas osvobajajo v trenutkih postanka, ko sprašujemo in nato utihnemo. Homo Symbolicus je samo simbol ljubezni, ki se kot božanska energija zavedanja, razodeva v nas. Prepuščam se, da v vsej svoji celovitosti, podprti z logiko, postavljam vprašanja brez konca. To je moja maksima.


    LP Tatjana



    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne četrtek, 12. oktober 2006 @ 19:19 CEST
    Največji problem filozofije in človeškega spoznanja, je vprašanje, zakaj nekaj sploh obstaja?. Zakaj ni nič? Torej, če ta trenutek v sedaj ni niča, potem to pomeni, da nič-a nikdar ni bilo. Če bi kdaj obstojal nič, potem bi sedaj obstojal absolutni NIČ.
    Obstoj ali BIT ("ideja") je od nekdaj. Bistvo je torej večno, nima začetka. V tej BITI obstoja življenje, torej, je Bistvo večno. Ta absolutna Bit in večno Bistvo imenujemo Bog-Stvarnik. Stvarnik-Bog je torej, je od nekdaj, nikoli ni nastal in nikoli ne more izginiti.

    Bog nikdar ne prenehati biti. On je lahko samo Bit-Bistvo, obstoj, eksistenca. Torej, če nekaj sploh obstoja, potem sigurno obstoja Bog. Mi se spreminjamo in nismo odnekdaj in zavedno. Mi se spreminjamo. Toda mora biti nekdo, ki je tvorec vesolja, pametnejši od nas in, ki se ne spreminja.

    Ko bi se Stvarnik spreminjal, torek, ko bi Bistvo postalo nebistvo, potem ne bi več obstajalo ničesar več, bilo bi absolutno nič. Ko se vprašamo od kot vesolje, si lahko iskreno odgovorimo da tega ne vemo. Znanost poskuša odgovoriti na ta vprašanja, kako je nastal planet Zemlja, vesolje, in Sončni sistem. Lahko se vprašamo kje je konec vesolja? Ali drugače, na čemu stoji vesolje, ali v niču ali v nečem?

    Če je Stvarnik absolutna Bit, potem ni materialen. Kar pomeni, da lahko vesolje stoji na nečem ne-materijalnem. Torej stoji na duhovnem, na Božanski "dlani". Ne moreš priti do Stvarnika vsega začetka tako, da greš do konca vesolja in tam najdeš Njega. Stvarnik-Eno je v vsakem delcu bistva, materije in našega telesa. Ni da Ga ni. Bit je velika uganka, kot tudi vesolje in njegov obstoj.

    Bit je razumevanje življenjske polnosti, šele z njo dobi vse svoj smisel, svoje lastno bistvo in svojo vrednost. Vse razodeto na tem svetu ima samo simbolični značaj, je znamenje, za to, kar je skrito v ozadju. Tudi v besedah Svetega pisma in ostalih Svetih spisih narodov sveta ter v zgodovini odrešenja iz Evangelija moramo videti predvsem simbolični pomen. Tako postane božično dogajanje prispodoba za naše notranje rojstvo, Kristusovo rojstvo, ko Bog-Stvarnik začne delovati v duši pripravljenega človeka.

    Mnoga vprašanja življenja se nam postavljajo v našo zavest. Kdo je človek? Od kot in od kje so nastali ljudje? Očitno je, da življenje ni moglo nastati naključno, kajti naključje ne obstajaKo bi naključje obstajalo, potem ne bi bilo zakonitosti, torej, ne bi bilo možnosti znanosti. Ko bi naključje obstajalo, potem bi bilo možno vse in ničesar ne bi bilo mogoče.

    In od kot si ti, človek? Prav neverjetno je, da na to vprašanje nimaš koga vprašati, od kot si prišel na ta svet, zakaj se lahko in smeš biti tu. Vsi ljudje smo pod enakimi vprašanji ter ugankami.

    Odkar obstoja človeštvo, se je verovalo da obstoja Izvir iz katerega smo prišli, a to je Stvarnik. Naš intelekt nam daje zmožnost spoznanja, da je eksistenca od nekdaj, kar pomeni, da se nikoli ni začela in da končna. V eksistenci je prisotna inteligenca, saj se njo lahko spozna. Eksistenca je torej osmišljena, v njej mi kot človeška vrsta odkrivamo MISEL absolutnega Bitja, ter v njej odkrivamo smisel svojega življenja.

    V primeru, da človek zavrača priznati-sprejeti obstoj večnega Uma, oz Stvarnika, kateri je vse v vse vtisnil svojo misel, tedaj človek sam sebi nastavlja ovire, v spoznavanju smisla svojega življenja, kar ga neizbežno pelje ali v agresivnost ali v depresijo. V svoji relativni svobodi človek so-spoznava absolutno svobodo. Smo to spoznanje, pa še ni dovolj da si osmisli svoje življenje.

    Spoznavati pa še ne pomeni imeti ali biti v tem kar spoznavamo, kajti naša človeško spoznanje ni absolutno. Zaradi tega je človeku potrebna odločitev svoje volje, da bi prišel do svojega smisla življenja. Toda, človek lahko da v suspenz odločitev svoje volje. Človekova volja se lahko odloči za vse kar človeški um spozna. V človeku so na nek način ločeni spoznanje, hotenje in delovanje. Človek živi celovito, kadar se odloči za tisto, ki spozna kot dobro in kadar k temu usmeri svoje življenje.

    Ne samo da človek ne ustvarja odločitev in delo do tega kar spoznava da je dobro, ampak lahko ustvari odločitev namesto za brezmejno, za neko brezvredno malo zadovoljstvo, ker je njegova svoboda ranjena. Spoznanje nam kaže smer v katero bi se morali odločiti in iti, a volja se ne odloči za to smer. Tako v človeku nastopi mučna tesnoba, občutek krivde, nesmisel, praznina in eksistenčno nezadoljstvo.

    Ljudje smo namreč ustvarjeni v zakonitostih ki jih je Stvarnik vstavil v nas. Ko se upiramo tem zakonom, potem v naši eksistenci nastopi nemoč, nesposobnost in nemir. Očitno je, da vse v naravi funkcionira dobro če je v skladju s zakoni, ki so v njo postavljeni. Drevesa ne morejo delovati pa zakonih živali, roža ne deluje po zakonih stroja, svoboda ne more delovati po zakonih prisilein suženjstva. Kaos v naravi, v življenju in v nas ljudeh se poraja kadar so te orginalne zakonitosti motene. Zdravje narave in človeka je v delovanju zakonitosti in svobode. Zdravje in svoboda sta v zakonitostih, ki jih je zamislil sam Stvarnik.

    Vprašanje izvora našega obstoja je sočasno vprašanje po pravzroku vse biti, po Bogu. To so vprašanja, ki so tako stara kot človeštvo samo. Vprašanje o Stvarniku je vedno vznemirjalo srce ljudi. Vera v Boga je vedno spadala k človeku, kakor koli je že bila izražena. Da, vera v Boga-Stvarnika je do dna duše človeška in človekovo življenje lahko določa ter ga osmišlja. Če postane vera taka, "da lahko gore prestavlja", da človeku moč, ki ga dvigne nad samega sebe in privede do njegovega pravega porekla.

    Lep pozdrav vsem in vse dobro,
    Miran.


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: titanic dne petek, 13. oktober 2006 @ 13:03 CEST
    Pozdravljeni,
    najbližje mojemu razumljenju je Dragotovo razmišljenje, kako je Bog v vsem in seveda, kako smo tudi sami Stvarniki sveta. Ko moč dobimo in črpamo iz sebe si ustvarjamo vsak dan situacije, občutja, ki so lahko varljiva, kakor tudi resnični svet. Ker smo pa del sveta, del kozmične energije, kot je Bog v vsakomur in v vsem, je seveda tudi vsaj sam del vsega. S tem, ko se pa sprašujemo, iščemo odgovore in jih ponotranjimo oz. dobimo prepričanje z znanjem, ki ga imamo v sebi, pa duhovno rastemo in se spreminjamo. Spreminjamo svojo zavest in se razvijamo. Mnogo stvari dvignemo iz podzavesti in jih ozavestimo, predelamo in se oddaljimo. To je tudi prav.

    Seveda pa, je Miran napisal, »Da, vera v Boga-Stvarnika je do dna duše človeška in človekovo življenje lahko določa ter ga osmišlja. Če postane vera taka, "da lahko gore prestavlja", da človeku moč, ki ga dvigne nad samega sebe in privede do njegovega pravega porekla.« se strinjam, ker vera v Boga, je vera v sebe, saj Bog je v nas. Bolj, ko človek verjame, da bo nekaj sposoben narediti, večjo moč ima, da to tudi naredi.

    Stvari so preproste za živeti in zelo zapletene za razumeti, saj vse kar je nad-razumsko mnogokrat ne sprejme človekov um, se upre ravno zato, ker je nesposoben analizirati. Takrat rečemo, se začne upirati, namesto, da bi pustil, da se samo zgodi, kot se mora in je prav. Ne moremo vsega razumeti in tudi ni potrebno. Lahko pa odpremo srce in dovolimo, da Bog dela kar je božjega, človek pa kar je človeškega.

    lp Melita


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne petek, 13. oktober 2006 @ 16:50 CEST
    Drago, mnenje ali Bog je ali ni je staro toliko kot človeštvo samo. Iz moje izkušnje z Njim, vem da je, a to je moja izkušnja, ki pa jo ne morem nikomur vsiljevati. Bom pa pojasnil kako si razlagam Stvarnika o katerem sam ne dvomim, da obstoja in o katerem sam zelo dobro vem, da si ga nisem izmislil v svojem umu, kajti ko mi je pred 25 leti govoril z moškim glasom sem bil sam še totalni "ateist" in o Bogu nisem vedel nič. In le kako bi si ga lahko na taki osnovi izmislil?

    Nekdo veruje, da Stvarnika ni, drugi spet da je. En kot drugi sta vernika. Bog je duhovno bitje. Njega se ne da dokazati s kemičnimi in fizikalnimi eksperimenti. Zato ker se ga znastveno ne da dokazati, pa še ne pomeni da ne obstoja. Bog je Duh, nemogoče je, da bi se ga lahko dotakneš kot to lahko storiš z materiajanimi predmeti..Ne moreš ga videti s telesnimi očmi. On ni nek glas, ki bi lahko prihajal v naše uho. Stvarnik-Eno ni neka lepa emocija, niti sad človeške domišljije. Ne.

    Ali obstaja ali ne obstaja Stvarnik, leži odgovor povsem na drugih ravneh. Ko pravimo da je Bog Duh, je s tem mišljeno na isti način, kot pravimo ljubezen. Ljubezen je čista duhovna realnost. Toda, tudi ljubezen ne moreš otipati, niti jo z ušesi slišati, niti s fizičnimi očmi videti. Ljubezen ni emocija, saj je tudi tam kjer so najmanjše emocije ali nikakršne. Ljubezen ni neko lepo sanjarjenje, niti ni zaljubljenost, ljubezen se ne da dokazati. Ljubezeni ne moreš ustvariti-skreirati niti ji zapovedati da je tu in sedaj.

    Ljubezen je zaupanje, da me nekdo ljubi. Da bi lahko nekomu zaupal-verjel, da me ljubi, a to pomeni da je v tej osebi ljubezen do mene, potrebujem vsaj nekaj znakov te ljubezni, da je temu tako. Lepa gesta, objem, neko darilo, pozornost, lepa beseda, podpora...Več kot je znamenj ljubezni večje je moje zaupanje v to osebo in te osebe v mene.

    V kolikor nam manjka nek znak-vtis, potem je moje zaupanje manjše. Toda tudi v primeru ko si povsem prepričan, da te neka oseba ljubi, ko verjameš da v tej osebi obstoja ljubezen, je v tebi še vedno prostor za dvom, za strah da se nisi zmotil, kot strah da te ljubljena oseba lahko preneha ljubiti ("Vse se spreminja"). Še posebaj, če je dovolj znamenj, da te oseba ne ljubi, čeprav so prisotni tudi znaki da te ljubi, tedaj postaneš zakompleskan in negotov.

    In na koncu ti itak preostane samo še verjetje, da te oseba ljubi ali ne ljubi. Končno odločitev zaupanja ali ne zaupanja v ljubezen moraš narediti sam. To zadnjo odločitev ne more namesto tebe narediti nikakršen znastveni dokaz, nekakršen eksperiment, nikakršna človeška gotovost. To je vedno tvoja/moja odločitev.

    No, samo takrat ko odločiš da zaupaš da obstoja ljubezen v drugem človeku do tebe, jo lahko začneš doživljati, v nasprotnem ne. Samo ko se ji predaš, jo začneš doživljati("Predaj se srce"). V kolikor se odločiš, da ne zaupaš da v drugemu obstoja ljubezen za tebe, tedaj si se pred njo zaprl/zaprla in nikdar je ne boš doživel.

    Tako je isto v sorazmerju do Stvarnika naše duše. Dokazi o božanskem obstoju so znamenja njegove prisotnosti, to so znaki njegove navzočnosti, ki te lahko prepričajo da On je in se lahko naravnaš na Njega, mu zaupaš in s Njim komuniciraš. Toda zlo okoli nas, trpljenje nedolžnih, korupcije, iskoriščanja, krivičnost v človeških srcih, katastrofe, vojne, občutki osamljenosti in praznine, depresije, samomori, obup so doživetja, ki nas običajno pripeljejo do sklepa, da Boga ni.

    Zaupanje ali vera, je osebno notranje stališče človeka a ne znastveni, logični, matematični rezultat. Vera-zaupanje je opredelitev za nekoga. Kot enega človeka izbereš za svojega prijatelja ker mu zaupaš a drugega ne, je prav tako v sorazmerju ti-Stvarnik. Vera v Stvarnika-Univerzalni Um-Eno ne ustvarj, niti si ne izmišlja Boga in negacija Boga prav tako Boga ne eliminira.

    Prav tako je povsem zagotovo, da mora imeti človek razlogov da je moralno notranje prepričan da Bog je, da bi lahko z Njim komuniciral. Svoboda človeka mora delovati na temelju argumentov. Ti argumenti so lahko emotivni, razumski, intuitivni ali globoke človeške narave. Včasih nas v našem življenju lahko trpljenje pripelje v verjetje, da Bog je.

    Nekoč je dvomljivec vprašal Devendranatha Tagoreja:
    "Vedno govoriš o Bogu-Stvarniku, toda ali lahko dokažeš, da Stvarnik sploh obstaja?"
    Deverndranath je s prstom pokazal proti svetlobi in odgovoril:" Ali veš, kaj je to?"

    "Tisto tam svetloba," je odgovoril dvomljivec. "Dobro, toda kako več, da je svetloba?"

    "Saj jo vidim," je odgovoril mož, "in mi zatorej tega ni treba dokazovati."

    "Dobro," je nadaljeval Modrec, "tako je z obstojem Boga. Sam Ga vidim v sebi in zunaj sebe, v vsaki in skozi vsako stvar. Zato ne potrebujem dokaza."

    Nadaljeval je:" Dokler je še čebela izven cveta lilije in še ni okusila sladkost njenega nektarja, se spreletava okrog cvetlice in povzroča glasen, brenčeč hrup. Toda, čim je notri v cvetu, tiho srka nektar. Dokler se nekdo še prička in razpravlja o verskih naukih in dogmah, še ni okusil nektarja prave Vere."

    "Zato: Bodi tih in razumi. Kjer koli se pojavi Večno Bitje s svojo Svetlobo, je naša svetilka nepotrebna. O, ubogi ljudje, ki mislijo, da usmiljenja vredna svetilka človeškega razumevanja daje več svetlobe kakor čisti sijaj Božjih zvezd."

    Ostajata dve polji življenja. Eno je bivališče človeka v njegovem padlem stanju, drugo razkriva popolnost in božanskost večnega življenja. V prostoru in času obstajata obe polji istočasno, tukaj in zdaj. Človek ne more prebiti meje s svojim lastnim "egom". Dostop do Prvotnega Polja večnosti je v naši nesmrtni duši. In prav to dušo je treba v trpečem človeku prebuditi in jo nahraniti pri Izviru luči.

    Ko so Jezusa vprašali, če je Kristus, je odgovoril:
    "Povedal sem vam, pa ne verjamete. Dela, ki jih opravljam v imenu svojega Očeta, ta pričajo o meni. Toda vi ne verjamete, ter ne pripadate mojim ovcam. Moje ovce poslušajo moj glas in jaz jih poznam in mi sledijo. In jaz jim dajem večno življenje in nikoli ne bodo poginile in nihče jih ne bo iztrgal iz moje roke. Moj Oče, ki mi jih je dal, je večji od vsega in nihče jih ne more iztrgati iz Očetove roke. Jaz in Oče sva eno." (Janez, 10:25-30)

    V tem besedilu iz Janezovega evangelija se razodeva Očetovo Vsehotenje po "Sinu", ki je Kristus, Svetloba, ki sije nad vsem, Božanska modrost in Sveti Duh. Kdor lahko prepozna razodevanje te Svetlobe, lahko prepozna razodevanje Očeta-Stvarnika. Kdor je pokoren kozmični volji in kdor se giblje z in v tej Svetlobi in Ljubezni, je učenec-bojevnik Svetlobe. V svojem očiščenem srcu more potem slišati Kristusov glas, ki ga želi vrniti kot "izgubljeno ovco" v enotnost tega, kar je mišljeno z "jaz in Oče sva eno."

    Povprečna razklana zavest-"nizka zavest" ne pozna Kristusove enotnosti z Očetom-Stvarnikom kot Duhovnega Sonca niti Kristusa v svojem lastnem srcu. In zaradi tega razklana zavest išče dokaz in sprašuje, če je Jezus izven Kristusa in v njem. In seveda z odgovorom ni zadoljna.

    Kdor je že dospel na mejo svoje razklane zavesti in lahko izkusi Svetlobo te nove zavesti, ve, da je bil izvlečen preko omejitve starega in da sme sedaj začeti s povsem novim razvojem. Otem procesnem koraku se je že veliko pisalo in modrovalo. Vendar pa je čas za opisovanje in razglabljanje že mimo. Okoliščine na naši zemlji se zelo hitro spreminjajo.

    Gostota snovi je dosegla svoj višek in vso človeštvo se soočamo s potrebo po popolnoma novi višji zavesti! V nas ljudeh mora biti prebujena Kristusova Luč, ki mora z nas strgati oblake sebičnosti, te globalne sebičnosti, ki smo jo priča v vse večjih količinah in jo občutimo na lastni koži.

    Kristusov atom duha v nas ljudeh se mora združiti z Duhom: jaz-nesmrtna duša in Oče-izvirni Duh morata spet postati eno. Potem se lahko duh spet povezuje z dušo, ki je postala povsem dovzeten organ. Božanski duh se lahko razkriva s pomočjo nesmrtne duše in tako lahko človek vstopi v proces preoblikovanja, da jo lahko privede do dobrega konca.

    Čim Duša in Duh stopita v Eno in človek o tem priča, ga bodo napadli tisti, ki nočejo ali ne morejo osvoboditi nesmrtne duše in zato ne zmorejo prepoznati Duha. Zanje ostaja to notranje stanje življenja gola teorija, ki se ne da dokazati. In prav ti se oprijemajo na vso moč posvetnega življenja in hočejo z njim uničiti Svetlobo. Taki imajo v sebi še "kameno" srce, močan "ego". Toda vsi ti bodo v nekem trenutku opazili, da so privedli sebe v nenavaden konflikt.

    Kdor je jetnik svojih lastnih prevar, običajno prenaša svojo neumnost na svoje lastno energijsko nebo. Tam oblikuje oblake misli, ki njegovo zavest še kar naprej mračijo, dokler ni v nekem trenutku v popolni temi soočen z izbiro ali naj se prebije k Svetlobi ali pa utone v svojem lastnem slepilu.

    V primeru, da ne najde izhoda, potem razdvojenost v njem doseže svoj višek. Disharmonija narašča. Zavest se mu vedno bolj razkraja. In prav kot se ranjena žival najprej bori proti svojemu rešitelju, tako se človek, slep in ujet v strah in bolečino, obrne proti proti svojemu odrešeniku. Toda ranjena žival opazi, da je njen rešitelj zaupanja vreden in se mu končno zaupa. Človek pa, ki je ranjen v srce, se bori in prepira z vso močjo razsodnosti, zato da bi se rešil.

    Obstaja ta rešilna moč, ki pomaga človeku. To je božanska ali življenjska moč, ki jo lahko vsak človek sprejme vase. Ko se nas v srcu dotakne smo z njo ves čas in pod Božaskim vodstvom ter zaščito.
    Lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 13. oktober 2006 @ 18:16 CEST
    Prisrčno pozdravljeni Titanic, Miran in Drago!

    Ko sem prebirala Miranov prispevek in vaše komentarje, sem dobila navdih in napisala to-le pesem:

    KOZMIČNA MATERNICA

    Marsikdo na tem svetu izpušča življenje,
    da bi ujel večnost v neskončnosti
    in ko gleda za seboj
    to okamnjujočo pokrajino,
    se vpraša ali je tudi sam kamen postal.
    Nadaljuje nepredvidljive kamene poti,
    jim brusi robove, preskakuje ostrine.
    Neskončnost ga vabi: »Vstopi noter!«
    Stoji nad prepadom. Poti nazaj ni.
    Prostora je na pretek.
    Večnost je spustila v dvorane svoj duh,
    ki miruje v obraz in telo.
    Jaz se gibam, moja stopala hodijo,
    moje srce utripa, ustnice govorijo,
    oči gledajo ljudi, ki gredo za menoj.
    Vsi strmimo v velike steklene oči večnosti.
    Počutim se kot izkušena pijanka,
    majavih nog, pijana od sanj in hrepenenja.
    Pred menoj so jate praznine.
    Gledam naprej, poti nazaj ni.
    Mesečevo morje me jemlje vase.
    Skoz majhno lino svoje domišljije
    vstopim v val in zagledam sobo,
    svojo kozmično maternico poezije.
    Kot črna luknja je to karmično telo
    kjer izginjajo kometi in svetovi.
    V njej sedim na prestolu.
    Sem srečna kraljičina
    z bujnim presežkom besed,
    sem govoreča intimnost
    prostora tega sveta. Topim večnost,
    ki ne more tako goreti, kot gorim jaz.

    Upanje je "promotio humana". Upanje ali vero različno izražamo. Eni čutijo potrebo po čaščenju priljubljenih svetnikov, procesijah, romanjih, kar vse pove kako je ljudstvo sprejelo oznanilo Jezusa Kristusa. Pri vsem tem verskem izražanju pa opažam, da manjka temeljni izraz, ki ga ljudstvo ne slavi posebej in mu ne daje religioznega pomena. Ta notranji izraz je ustvarjalnost, ki je dala veri oziroma upanju svoj smisel. Živa vera se izraža v ustvarjalnosti. V tem se človek ločuje od mrtve materie. Ali ni človeška ustvarjalnost prežeta z božjo milostjo? Ustvarjalnost odpira versko razsežnost upanja. Življenje ni nikoli povsem profano in zaprto za Boga. Iz ustvarjalnosti se rodijo najlepše stvari, običajno brez duihovnika, saj smo prepuščeni samemu sebi in Bogu v nas. Ustvarjalnost je kvas upanja in ljubezni. Upanju dolgujemo večnost, ne da bi izgubili trdna tla pod nogami. Vendar upanje in ustvarjalnost sta nekaj več, potrebujeta ravnotežje brez predsodkov do simetrične razdelitve vlog. Kreposti se izražajo vedno v dobrem, v tisti ustvarjalnosti in ljubezni, ki razodeva poteze Kristusa. Jaz nisem zadovoljna z ureditvijo sveta kakršna je, sem pa zadovoljna sama s seboj, da sem ustvarjalna in da v imenu pozitivne vsebine vere ali upanja ter vrednot, ki jih nosim v sebi, tudi kritiziram in opozorim tudi na tiste pojave, ki me spominjajo na Jezusa iz Nazareta, ki je bil križan pod Poncijem Pitalom. Upanje si želi tudi spremembo zapostavljenega bivanja in se zavzema za privičnost sveta. Ta je pa stvar Boga, ki se razodeva v nas in nas notranje vodi na prava pota, če mu prav sledimo.

    LP Tatjana


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Drago dne sreda, 18. oktober 2006 @ 12:06 CEST

    Bog je! Boga ni! Večni dvomi, večno zastavljanje vprašanj. Bog je svečeniški izum. Še več, je kramarija svečenikov med ljudstvom in njihovim Izumom. Če se boš klanjal, molil, jih poslušal, potem prideš v večno kraljestvo. To ima vse elemente trgovine. "Nein, danke!" Ne, ni mi treba, ne rabim Bureka.

    Če kdo misli, da se je pogovarjal z Bogom, tudi prav. Njegove misli njegov Svet, njegova magija. Krščanski teologi trdijo, da ni še nihče videl njihovega Boga. In jaz jim verjamem.

    Človek je lahkoverna žival in mora v nekaj verjeti; če za svojo vero nima dobrih razlogov, se bo zadovoljil s slabimi. ! tako Bertrand Russell.

    Za naprej velja, da je vse večno, za nazaj pa je bilo Nekaj nekdaj ustvarjeno. Res? Ali smo sposobni dojeti to? Gledamo v Nebo in ne vidimo Konca. Gledamo v Nič in ne vidimo Niča. Ker smo omejena bitja, lahko vidimo omejeno in takisto razmišljamo. Kdor pa se ukvarja z Ničem ali Neskončnim, je tudi prav. Naj bo kar se da nežen s to potjo. Nekatere je ta pot pripeljala v specialne medicinske institucije. Nekoč, pred desetletji je tudi nekega ljubljanskega profesorja matematike tako zaneslo, ker se je preveč intenzivno ukvarjal z definicijo samo "matematične ničle", da je moral iti večkrat na "korekcijo". Ničla ga je potegnila v svojo spiralo, vrtinec.

    Mi v življenju potujemo iz groba v grob in temu pravimo Življenje. En grob je maternica, drugi grob je Zemlja. Pred Življnjem in po Življenju se ne ukvarjamo s temi vprašanji, smo v nekem blaženem stanju Zavedanja Vsega v Vsem. Ko pa pridemo iz groba, nam žuborijo studenčki raznih vprašanj. Želimo in hočemo si odgovoriti nanje. To nam povzroča trpljenje. Preko trpljenja pa lahko pridemo do Zavedanja Vsega v Vsem. Veliko poklicanih, a malo izbranih. Vse je odvisno od Milosti, s katero smo prišli v Življenje.



    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Drago dne sreda, 18. oktober 2006 @ 12:24 CEST

    Samo eno pripombo imam glede Jezusa iz Nazareta. Jožef Flavij, znani popisovalec Judovstva, v svojem spisku mest ni navedenega Nazareta. Takrat ga verjetno ni bilo. Ker pa so pisci Evangelijev, ustvarjali te spise kasneje, so navedli Nazaret, kot njim znano mesto.

    Poleg te napake, je kasneje nastala tudi napaka pri štetju let Jezusovega rojstva. Napaka je okrog sedem premalo naštetih let. Tako se je Jezus rodil okoli 7 let p.n.š. Mogoče pa je bil ta Jezus iz Nazareje. Jud ni bil, saj ni govoril njihovega jezika, temveč je govoril aramejskega. V glavnem pa je deloval ob Genezareškem jezeru, do tam pa so segale hetitske države, ki so imele izvor v Mediji. Medijce pa celo Judje priznavajo kot božje pomaziljence. Judje pa sebe štejejo za božje maziljence.



    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 18. oktober 2006 @ 15:30 CEST
    Jezus je bil rojen malo pred smrtjo Heroda Velikega, kralja Judeje, štiri leta pred domnevno letnico Jezusovega rojstva, ki velja za začetek našega štetja. Živel je dobrih trideset let in vse svoje življenje skoraj ni prestopil Palestine.

    Judje so bili podložno ljudstvo, živeli so bodisi pod oblastjo krajevnih vladarjev, ki jih je imenoval rimski cesar, ali neposredno pod rimsko oblastjo. Duhovniška stranka, saduceji, so sprejemali rimsko oblast, kateri so se imeli zahvaliti za svoj vpliv. Farizeji, ki so kasneje postali nejmočnejša stranka, so se v glavnem manj ukvarjali s politiko in se bolj osredinjali na študij in uporabo Postave.

    Nekateri doslednejši Judje, Eseni, so zapustili judovsko družbo in ustanovili ločene skupnosti - kot napr. Kumran - kjer so se lahko posvečali ohranjanju svoje verske čistosti. Tudi mnogo Judov je zavračalo rimsko oblast in občasno so izbruhnili upori, ki so končno pripeljali do usodne "judovske vojne" v letih 66-73 po Kr.

    Judje so dolgo pričakovali "Gospodov dan", ko bo Bog rešil svoje ljustvo. Bilo je več različnih oblik pričakovanja "Mesija", odrešenika, ki ga bo poslal Bog, in taka pričakovanja so bila v Jezusovem času zelo razširjena. Nekateri so pojmovali Mesijo bolj kot duhovno osebnost, kot duhovnika ali preroka, toda po ljudskem pričakovanju naj bi bil politični osvoboditelj, zato so občasno nastajala "mesijanjska" gibanja okoli ljudskih voditeljev. Galileja je bila znana kot prizorišče takih gibanj.

    Jezus je bil rojen v Betlehemu v Judeji, toda odraščal je v Galileji in večinoma je tam deloval. Judejski Judje so imeli Galilejo za nekolturno, na pol pogansko področje. Jezusov razločni "severnjaški naglas" so v Jeruzalemu gotovo opazili.
    Njegova družina je bila spoštovana, čeprav ne bogata. Bil je"tesar" ali gradbenik, pomembna osebnost v vaškem življenju. Toda Nazaret je bil zakotna vas in Jezusovo družbeno okolje daleč od mestne kulture.

    lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Drago dne torek, 24. oktober 2006 @ 07:57 CEST

    Mislim, da je kar nekaj navedb takšnih, ki so nekaj povsem novega in bi jih bilo potrebno predstaviti gospodi v baržunu in škrlatu v Rimu.



    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne torek, 24. oktober 2006 @ 14:21 CEST
    "Če nekdo misli, da se je pogovarjal z Bogom, tudi prav. Njegove misli njegov svet, njegova magija."

    Odgovor.
    Moja izkušnja z Bogom je v tem, da mi je govoril z globokim bariton moškim glasom in to je bil direkten narek, ki sem ga samo poslušal in rekel mi je:" Ti se hočeš boriti, neveš niti zakaj, niti s kom, zakaj?" Tako Mi je govoril pred nekako 25 leti, ko sam niti teoretično nisem imel pojma o Bogu! Dan po tem sporočilu se mi je življenje popolnoma spremenilo, a sporočilo tega teksta sem dojel šele čez 20 let.

    Kar se mene tiče Bog-Stvarnik zagotovo je, kajti v tej opisani izkušnji sva se srečala in to srečanje si lahko še danes po tolikih letih povsem spominsko obnovim, kot da se je to zgodilo včeraj. Sam nič ne mislim, da sem se pogovarjal z Bogom, vem, da se je On z menoj. Moja izkušnja nima nobene zveze z magijo in mojim Svetom, kajti nič nisem klical, nisem delal nikakršnih obredov, ritualov ali izgovarjal kako mantro, niti meditiral ali izvajal dihalne vaje pranajame.Tu ni nobenega dvoma, odpade znana skepsa:" Mislim, torej sem." So iz moje podzavesti govorili zvočno moji miselni vzorci? Sem si morda sam izmislil te besede? Če je tako, potem sem shizofrenik, a to zagotovo nisem, kajti v tem primeru bi bil že dolgo let invalidsko upokojen.

    "Veliko poklicanih, a malo izbranih. Vse je odvisno od Milosti, s katero smo prišli v Življenje."

    Odgovor.
    Tu se kar strinjam s Dragotom, a zanima me, le od kot prihaja Milost? Morda iz Niča?
    Lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Kdo si ti?

    Prispeval/a: Drago dne sreda, 25. oktober 2006 @ 08:05 CEST

    Miliost prihaja verjetno od Duha Življenja oz. od Sv. Duha kot temu pravijo Kristjani.

    Kaj več o Bogu pa je v prispevku: Bog v religijah (Inštitut Jožef Stefan, "INFORMACIJSKA DRUŽBA 2006, 9. mednarodna multikonferenca" podkonferenca "Znanstveno o verovanji", 11.10.2006). Tam se da tudi zagledati zakaj imajo nekateri videnja duhov Boga, Marije...



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,53 seconds