NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Terminal utokečinjenega plina v tržaškem zalivu   
    nedelja, 26. marec 2006 @ 05:01 CEST
    Uporabnik: mirjanac

    Povzete iz novinarske konference sekcije WWF

    Proti plinskemu terminalu v Tržaškem zalivu zaradi »nedorečenosti«.

    V torek 14. marca je sekcija WWF za Furlanijo-Julijsko krajino sklicala novinarsko konferenco, da bi predstavila v javni obravnavi podana negativna stališča do načrtovanega terminala za uplinjanje zemeljskega plina sredi Tržaškega zaliva, ki so osnovana na nedorečeni strategiji energetske oskrbe in poraznemu vplivu na okolje predlaganih tehničnih rešitev.

    Vinicio Collavino, predsednik pokrajinskega odseka WWF je na začetku poudaril, da ne nasprotujejo oskrbi s plinom, so pa proti projektom dveh plinskih terminalov v Tržaškem zalivu, tj. v Žavljah in sredi zaliva, zaradi programske nedorečenosti, nedodelanih tehničnih rešitev in negativnih posledic za okolje. Sosednja pokrajina, ki že pridela največ energije/ prebivalca v sosednji državi, nima izdelanih energetskih načrtov. Tako je npr. že v gradnji terminal z enakimi kapacitetami v Rovigu, v sosednjem Venetu, ki bi skupaj s prej omenjenima zagotovil kar 30% vseh italijanskih potreb po plinu.

    Dr. Fabio Gemiti, kemik in član odbora pokrajinskih nevladnih organizacij za oceno posegov v prostor, je začuden, zakaj ni predvidena podmorska povezava »off-shore« terminala s termocentralo v Tržiču, da bi se tako rešili rabe okoljsko škodljivega premoga (s tem bi zmanjšali tudi pretovor, z vsemi posledicami, v Kopru), še posebej ker je lastnik isti. Sam terminal bi imel za svoje potrebe plinsko termocentralo jakosti do 200 MW. Z njenimi izpušnimi dimi segretimi na 550 stop. Celzija bi uplinila okoli četrtino tovora, ki bo do tam transportiran utekočinjen, ohlajen na 180 stop. Celzija pod lediščem.


    Sprašuje se zakaj nebi pojačali moč centrale in tako rešili »dve muhi na en mah«, ustavili ekološko sporno tržiško »premogovno termocentralo« in preprečili uporabo morske vode za uplinjanje. Skozi cev premera dveh metrov načrtujejo spuščati na morsko dno vsako uro 8 kubičnih metrov ledenomrzle, 1-2 stop. Celzija, in sterilne, klorirane, vode, ki bi samo v prvem letu naredila meter visok in za okoli pol zaliva obsežen »bazen«, saj je pri dnu tokovanje minimalno. Govorec je podvomil, da bi bilo dovolj dodajati 2 oz. 5 mg klora/liter vode za uničenje alg, ki bi se razrasle v notranjosti naprave, tj. v 30 letih bi se na dnu zaliva nabralo za 1000 ton klora. Avtorji projekta namreč niso predvideli cvetenja alg pa tudi ne anoksije na morskem dnu kot posledice tega pojava in s tem vezanje klora na dušikove spojine. Sicer ni jasno, kje naj bi se 400 m dolga izpustna cev končala, bi pa nedvomno dvignila oblak strupenega mulja (z živim srebrom) z dna. Vse naštete posledice bi bilo za pomnožiti najmanj z dva, saj sta načrtovana dva objekta. To pomeni, da bi življenje v zalivu izumrlo in s tem tudi gospodarske dejavnosti vezane nanj. Niso še obdelane klimatske posledice ohlajanja zaliva in s tem krajšanja »prehodnih« letnih časov. Na turistično »privlačnost« gotovo ne bi blagodejno delovale tudi bojne ladje, ki bi varovale pretovarjanje. Morebitni teroristični »uspeh« so prisotni novinarji primerjali z »umazano atomsko bombo«. Ni še pozabljen palestinski »podvig« vtržaški rafineriji!

    Ko vse to »seštejemo« in dodamo svetlobno onesnaženje »kolosa« sredi zaliva, izpuste toplogrednega metana, vsaj 100 krat agresivnejšega od ogljikovega dioksida, ki naj bi po nekaterih ocenah dosegli 4%, vplive vodov na zavarovana območja na kopnem, pokvarjene vedute, oz. izgled krajine, neocenjeno ogroženost prometne varnosti, možnosti izgradnje podobnih objektov drugje v sosednji državi, bliže porabnikom in v manj občutljivih okoljih, se lahko vprašamo, kje je naša oblast, da bi nas zavarovala?

    Franc Malečkar Premančan

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja mirjanac
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20060320160137538

    No trackback comments for this entry.
    Terminal utokečinjenega plina v tržaškem zalivu | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Terminal utokečinjenega plina v tržaškem zalivu

    Prispeval/a: Pozitivke dne ponedeljek, 3. april 2006 @ 18:34 CEST
    Drnovšek za odločnejše ukrepanje glede plinskih terminalov

    LJUBLJANA - Predsednik države Janez Drnovšek je danes na predsednika vlade Janeza Janšo naslovil javno pismo, v katerem ga poziva k odločnejšemu ukrepanju v zvezi z načrtovano postavitvijo plinskih terminalov v Tržaškem zalivu. V luči mednarodno pravnih obveznosti, ki izhajajo iz konvencij, evropskih direktiv in dvostranskih dogovorov, bi vlada po njegovem mnenju od italijanskih oblasti in pristojnih v deželi Furlaniji-Julijski krajini morala zahtevati pojasnila in postavitev terminalov temeljito preučiti.

    "Nedopustno je, da naj bi pristojno slovensko ministrstvo za okolje in prostor za tako zahteven poseg v ekosistem tržaškega zaliva izvedelo iz medijev," je o prepočasnem odzivanju slovenskih oblasti zapisal Drnovšek. Zakasnela, pomanjkljiva in celo zavajajoča pojasnila pristojnih v obeh državah pa so še toliko bolj nesprejemljiva v luči dejstva, da se je "očitno želelo pri tako velikem in zahtevnem projektu dveh družb (Endesa in Gas Natural) zaobiti skrb za okolje, zdravje in varnost, se izogniti nujnemu sodelovanju na meddržavni ravni ter še več, iz sodelovanja hote ali ne izločiti tako strokovne kot najširše javnosti," je opozoril Drnovšek.

    Pri tem je dodal, da razume poslovne in energetske interese, ki se skrivajo za gradnjo terminalov, vendar pa se mu zdi nedopusten neodgovorni odnos do prebivalcev in do občutljivega morskega ekosistema. Tržaški zaliv je namreč, kot je zapisal, zaradi svojih naravnih posebnosti že dolgo skupna skrb in odgovornost treh držav, saj v njem vlada poseben režim plovbe, ribolova in gibanja. Že v sedanjih pogojih je "ekosistem Tržaškega zaliva na meji preživetja".

    Vlado je zato pozval k temeljiti preučitvi vprašanja izgradnje plinskih off-shore terminalov v Tržaškem zalivu in k oblikovanju jasnega stališča, s katerim naj seznani tako Italijo, EU kot tudi javnost. Hkrati je predlagal izdelavo temeljite in obširne neodvisne mednarodne študije o vplivih plinskih terminalov na okolje, zdravje, ribištvo in druge vidike življenja tamkajšnjih prebivalcev. Ob tem je vlado večkrat pozval, da naj Italijo odločno opomni na spoštovanje mednarodnega konvencijskega prava, evropskega pravnega reda in medržavnih sporazumov.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,59 seconds