NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Škodljivo kopičenje vitaminov   
    torek, 1. november 2005 @ 06:17 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    * Zdravje, gibanje in bivanjeVčasih je veljalo, da ni vitaminov nikoli preveč, in taka ugotovitev je v glavnem tudi držala. Vsaj za večino teh prostim očem nevidnih, a za življenje tako pomembnih snovi. Z uživanjem raznovrstne prehrane z veliko sadja in zelenjave si telo v resnici sproti izpolnjuje potrebe po njih.

    Vodotopni vitamini se, četudi bi nam jih uspelo zaužiti več, kot jih telo potrebuje, izločijo z urinom, težava nastane pri tistih, ki se presnavljajo v maščobah, in predvsem takrat, ko jih uživamo v dodatkih k prehrani.

    Že naše babice so opazile, da koža dojenčkov oziroma otrok, ki pojedo veliko korenjeve kaše, postane rumenkasta. Malim "kitajčkom" se je polt obarvala rumeno zaradi velikih količin provitamina A, ki se ni "porabil" in se je moral uskladiščiti v telesu. Taka obarvanost je prehodna in ni posebno nevarna za otroka. Betakaroten, ki je v korenju, se namreč v telesu pretvori v vitamin A in lahko povzroči oranžnorumeno obarvanje kože, ki je še posebno izrazito po dlaneh.


    Do resnih težav lahko pride, če zaužijemo preveč čistega vitamina A. Dnevno priporočeni odmerek vitamina A, to je količino, ki jo mora povprečen človek zaužiti vsak dan, če hoče ostati zdrav, lahko z uživanjem multivitaminskih preparatov hitro prekoračimo. Pri večjih otrocih in odraslih lahko odmerki, ki desetkrat presežejo priporočeno količino, že po nekaj mesecih povzročijo kronično bolezen, mlajši otroci pa zbolijo še prej. Zastrupitev z vitaminom A se najprej začne kazati z izpadanjem las in obrvi, suho in hrapavo kožo ter kronično razpokanimi ustnicami. Obolelim je močno slabo in bruhajo. Pozneje se pridružijo še drugi znaki, kot so utrujenost, nemoč in glavobol. Zastrupitev z vitaminom A so prvič ugotovili pri arktičnih raziskovalcih, ki so uživali jetra severnih medvedov in tjulnjev, ki so bogata z vitaminom A. Kronično zastrupitev z vitaminom A se ugotavlja tudi z merjenjem le-tega v krvi.

    Tudi večmesečno uživanje velikih količin vitamina D povzroči resne težave. Obstajata dve obliki vitamina D: vitamin D2, ki je v pivskem kvasu, in D3, ki ga je veliko v ribjem olju in jajčnem rumenjaku, pod vplivom sončnih žarkov pa nastaja tudi v koži. V jetrih se vitamin D pretvori v obliko, ki jo lahko kri prenaša po telesu. Potem se v ledvicah pretvori v hormon, ki pospeši vsrkavanje kalcija v črevesu in na tak način omogoča zdrav razvoj kosti. Zato stalen visok vnos vitamina D v krvi močno zviša koncentracijo kalcija, kar ima za posledico močno žejo, bruhanje, izgubo apetita, pogosto uriniranje, šibkost, živčnost in celo visok krvni tlak. Kalcij se odlaga v telesu, največ v ledvicah, kjer lahko povzroči resne okvare. Če pride do zastrupitve z vitaminom D, je treba takoj prenehati uživati vitamin in začeti uživati hrano, ki ne vsebuje dosti kalcija. Zdravnik lahko predpiše dodajanje kortikosteroidov in amonijevega klorida, s čimer zmanjša možnost nastajanja ledvičnih kamnov.

    Eden od vitaminov, ki se ga lahko v telesu "nabere preveč", je tudi vitamin E. Alfatokoferol je močan antioksidant, ki ščiti človeške celice pred uničujočimi napadi prostih radikalov. Še posebno majhne zaloge vitamina E imajo nedonošenčki, zato jim ga je včasih treba dodajati. Vendar te količine nimajo posebnih neželenih učinkov, le pri odraslih se pri močno povečanem vnosu vitamina E lahko pokažejo večje potrebe po vitaminu K. Zato lahko pride pri bolnikih, ki sicer uživajo pripravke proti strjevanju krvi, do krvavitev.


    Kopičenje vitaminov B


    Pri vitaminih B-kompleksa le redko pride do njihovega presežka v organizmu. Izjema je niacin (nikotinska kislina), ki ga sicer najdemo v številnih živilih in je pomemben za presnovo številnih snovi v telesu. Pri zdravljenju čezmerne koncentracije maščob v krvi ponekod predpišejo visoke odmerke niacina (več kot 200-kratni priporočeni dnevni odmerek), ki lahko privede do okvare jeter, sprememb na koži, srbečice in povišanega krvnega sladkorja. Tudi presežek vitamina B6 se pojavi ob izredno visokem vnosu vitamina - od 500 do 3000-krat večjem, kot je priporočena dnevna količina. Taki odmerki se včasih predpišejo pri sindromu karpalnega kanala, pa tudi pri hudih predmenstruacijskih težavah. Uživanje tako velikih odmerkov piridoksina lahko privede do hudih okvar hrbtenjače. Tudi folna kislina, ki je življenjskega pomena pri nastajanju rdečih krvničk, se lahko v posebnih okoliščinah nakopiči v organizmu in ga začne zastrupljati. V odmerkih, ki so stokrat večji od priporočenih dnevnih količin, lahko poveča pogostost epileptičnih napadov, pri bolnikih, ki trpijo pomanjkanje vitamina B12, pa lahko stopnjuje nevrološke okvare.
    www.dnevnik.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.dnevnik.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20051011183900727

    No trackback comments for this entry.
    Škodljivo kopičenje vitaminov | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds