
Balaam the Lame (i.e Jezus) je bil star 33 let, ko ga je Pintias the Robber (i.e. Pontius Pilate) ubil… Pravijo, da je bila njegova mati potomka princes in vladarjev, vendar oženjena s tesarjem. (Lexion Talmudicum, sub »Abarnabel« and Talmud Babli Sanhedrin 106b, 43, 51a)
King Jesus, Robert Graves
Po 2000 letih naj bi spektakularno napovedani film Kristusov pasijon prinesel dejanski uvid v njegovo življenje. V zadnje trenutke pred smrtjo. Ali ga bo, ali ga je? Ali pa le prinaša le mastne zaslužke vsem, ki so vključeni v njegovo izdelavo, pripravo, vse do distribucije filma. Kakor so od njegove podobe od 10. stoletja, ali še prej, služili krošnjarji, prodajalci podob, odpustkarji grehov, da o ostalih ne govorimo.
Začetne iskre kritike, ki so se kresale ob tem filmu, posebej ob »vidni« krivdi Judov, so bile do sedaj plehke. Ali ima film še kaj za povedati v tem tri tisočletju, ko se več ne ve, ne od kod ne kam gre pot človeštva. Ob tem se resnično lahko vprašamo, kaj ima človeštvo od tako imenovanega Jezusa Kristusa sedaj. Danes. Kako naj ga gledamo, kako naj gledamo njegovo trpljenje, sedaj v dobi hedonizma? Posebej če vzamemo v zakup dejstvo, da se je v teh 2000 letih pod njegovim imenom umiralo ali žrtvovalo, a prav tako tudi ubijalo, morilo. Ob teh kontraverznosti
stoletij ter ob ogledu filma, se človeku v glavo pripelje misel, ali ni Kristus samo fikcija za navadno rajo?
Določeni kadri film a naredijo precejšen vtis, ob dvomu, da človeštvo še sedaj natančno ne ve, kateri so pravi nepotvorjeni evangeliji ali kaj naj bi se dejansko zgodilo v njegovem življenju. Uradna cerkvena zgodovina je izbrisala mnogo vsebine, priredila zapisano in nanesla še kaj dodatnega v njih. Film je potrebno zato gledati kot na nedodelano fikcijo o 12 urah trpljenja.
Vseeno eden od kadrov ostane globoko v spominu gledalca in pri kateremu se prične človek spraševati o njegovem pomenu. Ali je imel na režiserja ali pisca scenarija vpliv romana Evangelij po Pilatu? V tem književnem delu je prav to ponazorjeno, kjer Jezus kot mizar - rokodelec, sam živi z materjo. Recimo do 33 leta. Magično število. In če gledamo na Jezusa iz današnjega zornega kota sodobne družbe, ga lahko označimo za maminega sinčka. Sinčka, ki se še vedno drži maminega krila. Ni poročen, na določen način sicer skrbi za mater (v času duha družbe), in je na nekakšen način vezan na njo. Feministke bi zaključile zgodbo z: »Primer italijanskih sinčkov - mammonov.« Potem pa nenadoma, kar iz filma tudi ni razvidno, čeprav se vrača film v njegovo mladost, kdaj in zakaj, naj bi mu Bog začel sporočati resnico od tega zemeljskega in tistega sveta. Zakaj naj bi bil odbran?
Drugi prizor, ki se usede, je čas ob samem križanju. Ko Satan - gledalec, v svojem naročju drži otroka. Obraz otroka je po fizionomiji podoben obrazu Poncija Pilata. Ali gre samo za naključno metaforo avtorjev filma? Kaj je želel povedati režiser s tem otroško Pilatovskim obrazom? Ali to, da bomo po svojem nedolžnem otroštvu postali na nek način sami Ponciji Pilati. Zaradi (ohranjanja) oblasti, da ne bomo dali križati dušo? Zaradi oblasti, položaja, da bi preprečili nemire, ki bi se lahko zgodili. Izgovor zaradi izgovora. Ko si Poncij Pilat umije roke ob obsodbi, je kakor potisnjena nojeva glava v pesek. Kakor, da resnično ni nič na njegovih rokah. Nobena kapljica krvi. Krivde. Ob zgodovinski zgodbi, ko Pilat ponudbi judovskemu ljudstvu Kristusa za zamenjavo, namesto usmrtitve Barabe – večkratnega morilca, a nahujskano ljudstvo vseeno zahteva in želi smrt Kristusa, režiser s tem kadrom nezavedno zadane dvakratno dvoličnost človeške družbe. Poseže na področje, kako funkcionira čredno človeštvo ali vsakdanja družba.
V tem kadru je zapisano nemogoče: »Na koncu bo obsojen tisti, ki bo pokazal na krivca, ki krade. In ne bo obsojen tisti, ki dejansko krade v družbi!« V tem delu film prikaže kako funkcionira človeška družba v smislu kruha in iger. Edino resnično dejansko sporočilo filma, ki ustreza dogodkom. Po Gravesu naj bi bila dva razloga, za križanje, prvi bil je iz Davidovega rodu, torej uradno bi mu pripadal prestol, ki ga je v tistem času zasedel Herod. Drugi razlog za križanje je bila zamera svečenikov, ko je iz tempeljskega dvorišča izgnal menjalce denarja in prodajalce golobov. Z besedami: »Ne postavljajte mi tega, na očetovem svetišču.« Vse ostalo v filmu je lahko bilo. V tem primeru lahko najdemo eno veliko povezavo delitve oblasti med svečeništvom in kraljevanjem izbranega ljudstva, ko je ljudstvo hotelo imeti v Izraelu še kralja. Tedanji prerok jim ga je izbral z božjo pomočjo. Izbran je bil Savel. Tisti Savel, ki je potem preganjal Davida. Od trpljenja, bičanja, nošenja križa, vse do samega križanja.
Ob vsem tistemu prikazanemu trpljenju, pa film pušča nedorečene stvari. Spogleduje se in povzema »uradno rimsko krščansko marteriološko ideologijo« v vseh elementih! Gledalec, se lahko resnično vpraša, zakaj naj bi nekdo, ki je proti Jezusovi smrti, kakor je Poncij dovolil, da ga tako trpinčijo in mu nabijejo trnovo krono? Tu več ne obstaja logike.
Je človek po takšnem bičanju, kot ga prikazuje film, lahko sploh nosil križ? Ali gre za filmsko pretiravanje ali pa ni bilo tako? In samo križanje. Ob mučeništvu Kristusa se vedno znova lahko vprašamo, le zakaj se je on zapisal v takšnem smislu - pomenu, v človeško zgodovino? Ali ni bilo prav tako – veliko število mučencev pred njim – kakor tudi za njim. Tudi določeni krščanski svetniki. 6000 križanih ob Apijski cesti, po Spartakovemu uporu. Včasih se zazdi, da je Jezus Kristus eden najbolje izvoženih produktov židovstva, seveda če izvzamemo banke in obresti.
Upravičeno se lahko vprašamo, zakaj je uspelo Kristusu povzdigniti v človeški družbi trpljenje? Je to res velika uspela družbena manipulacija tedanje oblasti? Ali pa moramo to razumeti, kot »duhovne« skoke človeštva ali razvoja določene zahodne civilizacije? TRPETI, z velikimi zapisanimi črkami. In nadzirati. Bolj ko človek namerno ali nenamerno naleti na ta povzdignjeni Jezusov lik, se lahko sprašuje, kaj je bilo res, je sploh obstajal in komu verjeti?
Ali kakor je zapisala oseba v neki pesmi, nekako tako: Kakšna je to žalostna vera, vsepovsod, na vsakem razpotju, ti sledi ta slečeni, ta okrvavljeni, ta na križu pribiti mož.
Krščanstvo je od svojega začetka institucionalizacijsko razvilo vrsto mehanizmov, s katerimi je nadzorovalo svoje ovčice skozi stoletja. Prevzelo veliko, mnogo stvari iz drugih religij. Ko ga od blizu spoznaš, mu vidiš v obraz, vidiš koliko je posnetega.
Za Jezusovo mater Marijo je sprva potekal diskurz o njegovem - njenem brezmadežnem spočetju. Kult Marije se razmnoži in razširi dodobra šele po 11. stoletju. Šele od takrat je nekako postavljena nad druge svetnike. In skozi čas, vse do danes vse bolj pridobiva na veljavi. V tem obdobju se pojavi tudi kult svetnika svetega Jurija. V svoji srži, lik Marije predstavlja samo starodavno božanstvo, boginjo Mater Zemljo. Vsi ostali okraski na njej so bili tekom zgodovine preneseni na njo, kakor na razstavljeno žival v povorki človeštva. Hkrati za prikrivanje in obenem za zapeljevanje vseh (preprostih) ljudi.
Če je takšen pogled pravilen, je v celoti vprašljiv tudi lik križanega Jezusa. Ali je bil dejansko križan, kot ga prikazuje krščanska mitologija? Je bil križan na vse štiri okončine? Tudi v tem primeru smo lahko v dvomih! Rimljani niso prakticirali križanja ali pribitja skozi dlani. Žrtev so pribili samo skozi podplate. Roke pa so bile privezane na križ. Rimsko metodo prikazujeta tudi oba dva križana poleg Jezusa. In takojšnjo smrt je predstavljalo lomljenje kolen, ko se je človek zadušil. Rimljani so običajno križali na Tau ali T križ, (še prej na x – Andrejev križ), in ne na ? -latinski križ. Graves pa o križanju dodaja še eno stvar o križanju, kot obredu. V Galiji, srednji Aziji, Palestini, Siriji, Frigiji je bil običaj žrtvovanje velikega drevesa, ki ga je uvedel tudi Rim. V vsakem primeru je bil Žrtvovani Kralj kot darovan – križan za svoje pleme v tistem letnem obdobju, kot žrtev za Boginjo Mater. Je bilo njegovo križanje uvod v konec žrtvovanja Boginji Materi? Prve freske oziroma mozaiki prav tako prikazujejo, da Kristus ni bil pribit za roke.
In obstaja tretja uradna verzija – križan na štiri! Komu verjeti? Zatorej komu in kateri verziji verjeti? Ena od možnih razlag je lahko tudi ta, da je krščanstvo pobralo to križanje čez dlani namerno ali nenamerno. Točke vstopa komunikacij gredo čez dlani in čez podplate.
! Nenazadnje bi lahko potegnili, da če Marija predstavlja naš planet Zemljo, kaj lahko predstavlja malega otročička Jezusa. Edino le človek, vsak človek, vsak posameznik. Če v ezoterični tradiciji Zemljo predstavlja kvadrat in je večdimenzionalna oblika kvadrata kocka. Kocka pa je sestavljena prav iz križa. Človek na zemlji – križu.
Za konec še njegova (filmska) smrt na križu. Zatemnilo se je nebo, bliski so presekali nebo in zatem se je zemlja odprla. Kakor potres. Ob tem scenariju se lahko vprašamo, ali je vse to izražalo njegova navodila: Ljubiti in še enkrat ljubiti. Ali pa je na križu v bolečini umrl v besu. Na te ljudi. Ali pa je takšna smrt bolj prikazana za zastraševanje preprostih ljudi? A tudi zgodovinski dogodki opisujejo strašen potres. In če vemo, kako recimo umirajo tibetanski svetniki, da ob njihovi smrti nastanejo različni (dragi) izločki ter se pojavi mavrica. Se lahko resnično vprašamo, kaj je res? Ali pa je edino njegovo pravo sporočilo iz Tomaževega evangelija: Vzdigni les in bom tam, vzdigni kamen in bom tam.
Vir: King Jesus, Robert Graves |
Kristusov pasijon
Prispeval/a: Mirza FENG SHUI dne sobota, 26. junij 2004 @ 13:47 CEST
Jezus, sin človekov
Mož iz Libanona, devetnajst stoletij pozneje
Učenik, Mojster Pevec,
Učitelj neizgovorjenih besed,...
Tvoji prijatelji so še vedno z nami, v tolažbo in oporo,
pa tudi tvoji sovražniki, zaradi kreposti in zaupanja.
Tvoja mati je z nami;...
njena roka nežno ziblje zibelke,
njena roka blago ovija mrtvaški prt.
In Marija Magdalena je še vedno med nami,...
In Juda človek bolesti in nizkih stremljenj,
tudi on hodi po zemlji;...
in išče svoj večji jaz v samouničenju.
In Janez, čigar mladost je ljubila lepoto, je tukaj...
In ognjeviti Simon Peter, ki te je zatajil,
da bi lahko dlje živel zate,
tudi on sedi pri našem ognjišču.
In Kajfa in Hana še živita svoj dan,
in sodita krive in nedolžne.
Spita na svojem pernatem ležišču...
In žena, ki so jo zasačili v prešuštvovanju,
tudi ona hodi po ulicah naših mest...
Pa tudi Poncij Pilat je tukaj:
v strahospoštovanju stoji pred teboj,
in te še vedno sprašuje,
toda ne sme tvegati svojega položaja
ali kljubovati tujemu narodu;
in še vedno si umiva roke.
Še zdaj Jeruzalem drži umivalnik in Rim vrč,
in med njima se bo umilo tisočkrat tisoč rok do čistega...
Učemik, Mojster Pesnik,
Učitelj petih in govorjenih besed,
gradijo svetišča, da bi v njih nastanili tvoje ime...
Tvoja radost je grič onkraj njihovega videnja
in jih ne tolaži.
Spoštovali bodo neznanega človeka...
Oni ne spoštujejo človeka, živega človeka, pravega človeka...
Ne, ne poznajo Ga in ne želijo biti kakor On...
in ne najdejo tolažbe v tvoji radosti...
Vsak dan škof skloni glavo,
ko izgovarja tvoje ime...
Učenik, Učitelj Ljubezni,
kraljična čaka tvoj prihod v svoji dišeči sobi,
in poročena neporočena žena v svoji kletki;
vlačuga, ki išče kruh po ulicah svoje sramote,
in redovnica, ki nima moža, v svojem samostanu;
tudi žena brez otrok, ob svojem oknu,
kjer mraz riše ledene rože na steklo,
te odkrije v tem somerju.
In želi ti biti mati in se potolažiti.
Toda Učenik, Srce nebes, Vitez našega lepšega sna,
ti še vedno hodiš skozi ta dan;
niti loki niti kopja ne bodo zaustavili tvojih korakov.
Ti greš mimo vseh naših puščic.
Smehljaš se nam od zgoraj
in čeprav si najmlajši od vseh nas,
si nam vsem Oče.
Pesnik, Pevec, Veliko Srce,
naj naš Bog blagoslovi tvoje ime
in telo, ki te je nosilo, in prsi, ki so te dojile.
In naj nam Bog odpusti vsem.
Kristusov pasijon
Prispeval/a: Miran Zupančič dne sobota, 26. junij 2004 @ 15:35 CEST
Pasijon se mora kot proces očiščenja, ki ta trenutek poteka na astralnem in mentalnem polju bivanja duš začeti z osvobajanjem od materije in njenih prijemov, sedaj in tukaj, da bi lahko nekoč praznovali zmago. Jasno je, da se trenutno preko zemlje razgrinja veliko zla in trpljenja. Trenutne vojne, terorizem, dve svetovni vojni in pretekla balkanska morija grozljivih razmer nam daje trezen pregled nad tem. Vso to zlo pa izvira iz našega sveta, kjer je bivališče Zla. Da vse te grozljive izkušnje niso rodile množice razsvetljenih bitij, je tudi evidentno, čeprav bi bilo po vsem tem zlu to skrajno zaželeno. A, žal se te izkušnje vedno bolj boleče ponavljajo.
Zato je tudi osupljivo povsem razvidno, da običajno trpljenje v tem svetu še ni odrešilno in ne more odrešiti nikakršnega višjega življenja. Trpljenje Kristusa je povsem drugačno od našega vsakdanjega , kot se ga dostikrat napačno pojmuje. To je bilo trpljenje zmage Passah. To je bil duhovni ogenj očiščenja od vsega, kar pripada našemu svetu treh dimenzij. V to so vključeni vsi naši občutki, misli, vse kar nas veže s tem svetom. Zato nam kot človeštvu ostane še mnogo tega, da dosežemo cilj. V našem energetskem polju je nakopičenega še mnogo dolga iz preteklosti. Še mnogo tega bo prišlo ven na dan, kar je vse še v nas. In to bomo morali pospraviti. Vsakokrat ko pade karmična veriga, je srce polno veselja.
Opuščanje starega gre procesno ne naenkrat, kajti tega ne bi nihče prenesel. Smo v tej fazi očiščenja, fazi apokalipse, ki pomeni razodetje skozi krizne razmere. Proces nas postopoma pripelje do razumevanja sebe in drugih ljudi. To pa nedvomno prispeva k duševni zaščiti okolja in notranjega sveta, čeprav so pri tem razvojnem korakanju nujna tudi razočaranja. V pomoči duhovnih sil Kristusove Ljubezni pa človek vendarle lahko stopa po tej poti, lahko se odreši starih napačnih predstav, tako, da njegovo srce na vrhu razvoja sprejme in transformira ter preoblikuje to čisto Svetlobo iz nadnarave, kar pomeni braz tuzemljskega vpliva. Za kaj takega nam je na voljo moč iz nadnarave, kajti energija te narave je preslabotna in jo tudi nimamo dovolj.
Če gre vse dobro lahko praznujemo praznik Passah. Tako v nas ni prisoten samo človek Jezus, naša nastajajoča druga duša svetlobe, ampak je tu tudi kozmični Kristus, arhitekt novega v nas. Kristus Jezus je premagal smrt iz te narave in je pokazal ter dosegel prodor do novega življenja v drugih dimenzijah sveta. Moč stare sile in narave se je razpršila:" Glejte, vse je postalo novo." Ko Jezus visi na križu, premaga Jezus Kristus naš svet prostorsko časovne ureditve in se tako zlije z nadnaravo, smrt je premagana. To je vstajenje. Ta dramatična pot križa lahko traja zelo dolgo, pa vendar je zmaga zagotovljena, po Njemu, ki je to v drugih svetovih že naredil za vse nas.
Tu gre predvsem za dvig vibracij našega polja v višje vibracije nadnarave z dviganjem vibracij. z DVIGANJEM VIBRACIJSKEGA KLJUČA se zagotovo odprejo poti za višje življenje. Ko je vibracija dvignjena nad to naravo smrti, takrat onostranstvo-nižja astralna sfera pokojnikov in vseh mnogoterih bitij in sil moči ne predstavlja več nobene nevarnosti. Potrebno se je samo povezati s to mogočno silo in vsa pomoč pride v naše življenje, da lažje živimo že v tem svetu, da v nadaljevanju skozi druge sfere ko pride naš čas tu na zemlji ne zaidemo v pasti zla. Kdor se poveže z Božansko silo, bo vse tako kot mora biti.
Lep pozdrav in vsem vse dobro
Miran.
Kristusov pasijon
Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 26. junij 2004 @ 18:58 CEST
Gibsonov pasijon ljudje zelo različno sprejemajo. Vrstijo se polemike, ovacije in debate, vendar malokje zasledim pravo razumevanje Kristusovega Pasijona.
Spoznanje dokončnega smisla človeka in sveta je odrešenje. Umorjeni in vstali Jezus od mrtvih navdihuje vernike z njegovim oznanilom ljubezni, upanja, bratstva, službe človeku in zaupljive izročitve Očetu. Nekaterim se je zdel film v pomanjkanju te podstati, slab saj kaže le mučenje Kristusa na grozovit način in prikazuje greh Judov kot tak, brez poudarka na oznanilu daritve Kristusa za človeštvo, njegove ljubezni, upanja ter bratstva med ljudmi. Kristusova pot odrešenja nam jasno kaže, da lahko tam, kjer je na delu Duh, računamo z novim in nepričakovanim. Miran lepo opisuje v kakšno dobo prihaja človeštvo in kako pomembno je razumevanje Kristusovega darovanja za človeštvo. Kristusova ljubezen je tako konkretna in preprosta. Z visokim sporočilom ljubezni nas osvešča za kreposti, ki so potrebne v vsakdanjiku bratskega sožitja: potrpežljivost, dobrohotnost, premagovanje nevoščljivosti, napuha, častihlepnosti, razdražljivosti, sumičenja, samoljublja in pretiranega uveljavljanja lastnih interesov. Duh je snov Gospodovega obujenega telesa (Kor.15,35 sl). Duh napolnjuje vse in je navzoč pri vseh stvareh, vse preveva plava nad prakaosom, ki je bil navzoč pri božjem stvariteljskem dejanju, deluje v rastlinah, živalih, govori po prerokih, obuja junake, oživlja življenje in omogoča rast. Vstali Kristus je sprejel ta način bivanja.
Ljudje v določenih okoliščinah so zaradi greha grešnikov morali tako kot Kristus prestajati križev pot. V spomin na svojega pokojnega očeta Ivana Gašperčiča, ki je bil trpinčen v fašističnih zaporih, v nacističnem koncentracijskem taborišču Dachau (medicinski preizkusi) in pregnan v tujino v povojnih revloucionarnih razmerah (Dachauski procesi itd), sem napisala pesem
PASION
Iz Allacha
Bleichacha
Dachaua
pripljul je
skuljučen
udrtih oči
bled
kot pargement
prosojen
iz nekdanjosti
osorej
o č e
m o j
mimo obpotnih
znamenj sprave
mnogih
grobov zrahljanih
izpod
majske
trave
v sinvomodrih
prograh
trikotnik
s številko
opotekaje se
s telesom trudnim
med kleščevino
pod zvonove
rjaveče
čez kamnite ograde
ostre skale
deroče reke Soče
in zviharjene dobrave
dahnil je
polnagi glas
dal bel brodar
ga spremlja
razsut v prah
in sežig kosti
nista daleč
saj telo
od TBC gori
iz otrpljenja
krnov duše
med pokončne
sočutne bilke
trav domačih
polj zelenih
iztega
berač
beraču bol
ni kolednic
ne ognjišč
le golt lubadarjev
se s skobci druži
Zdravamarija
le prisluh je
med stokanjem
dveri
položena
je senca sina
na križemnik
beline
svetloba
drsi
za gora
strmine
iz muk
v polbudnost
duša prede
brez besede
oko preži
podganji trop
Dachauce
lovi
da jih biričem
izroči
v nevihti
iskan
prestopi črto
prej črno
zdaj rdečo
znova odgnan
z utežmi laži
proces
tulcem kože
iz resnic
zamolčanih
trinogo
iz smrti
v smrt
iz slutenj
stkano
pravico hlini
iz primeža
nizdol
drsi
tok
blatnordečih rek
v dlaneh
razprtih
prgišče grude
v očeh
skladovnica kosti
brez mesa
do neba
do neba
doklej
življenje?
doklej
lahko srce
deležno upov
prede smrt?
doklej
neusahli
vir krvi?
do kdaj
se ogenj
razgori?
v tujini
skrhan glas
pregnanca
še ječi
kaplja
s kapljo
strjene krvi
dlani
žagajo
drevo rasti
brljivka
sprejme vase
dotikljaj
ožetih senc -
zvok teme
zasidran vdira
med gube
pepelitve
svečava
zmrzal odene
in teloh
z gora domačih
v snegu
neskopnenem
vene
rdeča kaplja
doma
potok krvi
na dlani
cvetne čaše
Miserere
sledi
molitev
dolge
črne maše
...o0o...
Kristusov pasijon
Prispeval/a: aurigo dne sreda, 15. september 2004 @ 17:48 CEST
Besedo o nastajanju svetopisemskih dram, Janez Zupet: Pilat: Če je sprva za Jezusovo oprosttitev, je zato, ker nekaj da na rimsko pravo. Ko pa se zadeva zaosti, kloni. Zavestno obsodi nedolžnega, da ohrani svoje "pravo mesto".