NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Resnica o medu   
    ponedeljek, 17. maj 2004 @ 06:36 CEST
    Uporabnik: Moč surove hrane

    * Zdrava prehrana in dobri recepti

    Alois Kolar,
    Praktik & Svetovalec Naravnega Zdravja, Nutricionist

    Tako kot za mleko, nam tudi za med vcepljajo v podzavest (gre tudi za najstarejšo in najbolj razširjeno knjigo na svetu), da skupaj predstavljata pravo blagostanje za ljudi, saj poznate tisto: "...in končno prišli so v deželo, kjer sta se cedila med in mleko..."

    Med nekako velja kot celostna, popolna hrana samo zato, ker je (bil) uporabljan že precej dolgo časa, tako kot mleko in mlečni proizvodi, vendar je tudi med, tako kot mleko hrana, ki jo proizvajajo živali zato, da hranijo svojo lastno vrsto, mladiče; med seveda ni naravna hrana za ljudi, je naravna hrana mlade čebelice in seveda čebele v času mrzlih obdobij, zim.

    Številni pisci knjig in člankov o »zdravi prehrani« verjamejo, da je med naravna hrana in kakšna hrana naj bi bila po njihovem mnenju bolj naravna od medu? Poudarjajo, da je med lahko prebavljiv, da je tako rekoč brez strupov.

    Stanje pa je seveda precej drugačno: med je v resnici le za spoznanje "boljši" od drugih rafiniranih sladkorjev in slaščic, čeprav resnično potrebuje le malo procesiranja, ni ga potrebno segrevati. "Med veliko prispeva k zobni gnilobi, debelosti, sladkorni bolezni kot tudi drugim boleznim, s katerimi je povezan tudi beli, rafinirani sladkor", ugotavlja Dr. Medicine Mike Benton.




    Pa poglejmo, kako je pravzaprav s tem. Med je produkt iz čebeljega trebuha - želodca, čebela v bistvu presnovi med iz nektarja iz rož, cvetic in ga v svojem trebuhu premeša z mravljično in čebeljo kislino, nato je med shranjen v tako imenovana depozitna mesta, kjer čebele delavke s krili pospešujejo dehidriranje te substance - z ustvarjenjem vetra s krili pospešujejo izločanje vode. Zaradi teh kislin in dehidracije, je med izvrstna hrana za čebele v težjih klimatskih pogojih (mrzla obdobja, zime...) za kar nekaj mesečno obdobje, in zaradi vsebovanja prej omenjenih kislin kot tudi drugih predstavlja nepremagljivo snov za bakterije, zato T. C. Fry pojasnjuje: "Zaradi omenjenih substanc predstavlja hrano, ki je v človeškem presnovnem traktu strupena." (Vir: T.C. Fry: Why Honey is a Harmful Food.)

    Med za človeka na žalost predstavlja "hrano", ki ji primanjkuje mineralov in vitaminov, saj ljudje potrebujemo več teh faktorjev kot čebele same. Čeprav med vsebuje sedem zelo zaželenih oblik sladkorjev, so ti klasificirani kot strupeni zaradi zaščitnih kislin, ki jih vanje vgradijo čebele in to so čebelja zaščitna sredstva, preservativi ali konzervanski; ljudje namreč nimamo encimov za razgradnjo (kot jih imajo čebele) teh kislin, zato ropajo iz teles vitalne bazične minerale, da se lahko z njimi nevtralizirajo.

    Kadar človek vzame recimo žlico medu, se takoj začne reabsorbcija vlažnosti iz želodca in želodčne flore, hkrati se začne uničevanje simbiotične bakterijske populacijske flore v njem in prebavnem traktu, zato nekaj žlic medu dnevno naredi večina ljudi "bolne", saj predstavlja v človeškem telesu enako kot sladkor izdelan iz sladkorne pese in kandirani sladkor hrano, ki tvori kisline in tako povzroča izgubo kalcija, ki ga vleče iz sluznice in s tem posredno iz zob in kosti, saj telo na ta način nevtralizira kisline. Čebelja kislina (ima podobne lastnosti kot mravljična k.) predstavlja v medu kar protoplazmični strup, sodeluje v beljakovinski presnovi in v tej vlogi tvori alkohol, amoniak in ogljikovo kislino; poleg tega pa je med tudi po videzu neprivlačna substanca, običajno pa ga dodajajo tudi žitaricam, škrobnati hrani pa tudi beljakovinski hrani kot sladilo, ki takoj po prispetju v želodec fermentira skupaj z vso vnešeno ne-hrano, pri fermentaciji se tvorijo kot sem že omenil ogljikova kislina, amoniak in alkohol, ki pravzaprav načenjajo človeško zdravje in s tega stališča med zagotovo ne predstavlja niti s hranljivimi substancami bogate, niti varne hrane, zato v prehrani Naravnega Zdravja - Naravne Higiene nima mesta!

    Seveda pa predstavljajo velik problem tudi pesticidi, škropiva ki jih čebele seveda posrkajo in vgradijo v med, zato ne more predstavljati organsko hrano v čisto v nobenem primeru, po drugi strani pa najdete najboljše sladkorje vitamine minerale, auksone, encime prav v svežem, surovem zrelem sadju, ki je najboljša hrana prilagojena našim (človeškim) biološkim presnovnim zmožnostim, hrana ki ne povzroča toksikoze, hkrati pa omogoča telesu, da se po-zdravi samo – telo je SAMO-OZDRAVLJIV ORGANIZEM!

    V svojem skoraj 10 letnem življenju brez takooo zdravega medu, se počutim izvrstno in enako je z vsemi, ki se prehranjujemo na Optimalen način in živimo slog Naravnega Zdravja – Naravne Higiene. Če želite (p)ostati zdravi, vitki, vitalni v pozna leta, se tej ne-hrani odpovejte.


    Maribor, 12.5.2004 10:20:22

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Moč surove hrane
  • Več s področja * Zdrava prehrana in dobri recepti

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20040512103624656

    No trackback comments for this entry.
    Resnica o medu | 8 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Resnica o medu

    Prispeval/a: Medenko dne četrtek, 6. januar 2005 @ 21:01 CET
    Tale članek je prava katastrofa za vse tiste, ki poznajo med in ga uporabljajo v vsakdanji prehrani.
    Da je nekdo tako velik spreobrnjenec iz velikega "mesožera" postane nutricist ampak tole je res malo porehudo.
    Upam se bo zbrala elita zanesenjakov in vložila tožbo proti avtorju članka?


    Resnica o medu

    Prispeval/a: Nejc dne četrtek, 6. januar 2005 @ 21:10 CET
    Ne morem verjeti kaj se tukaj greste. Spodbijate že dolgo znane resnice o medu. Vidim, da ste se vpičili le v fizikalne lastnosti medu, če še ne veste, pa je med dragocen še iz drugih razlogov, ker ga proizvaja čebela, ki je čudo narave in vanj vloži energijo, kateri botruje šestkotna oblika satja ipd. Ste za to že slišali? (Verjetno ne.)


    Resnica o medu

    Prispeval/a: Eva dne sobota, 8. januar 2005 @ 11:55 CET
    Men pa se zdi precej logicno, da se bo vedno vec hrane izkazalo za skodljivo; sevede spet logicno, da najprej tiste, ki jo dobimo neposredno od zivali: meso, mleko, med, ..
    seveda je na vsako stvar treba gledat celostno, ampak nic ni samo fizikalno al pa zgolj kemijski proces.. vse je celostno, tud ce zobje izgubljajo kalcij, se je proces najverjetneje prej zacel na energijeskem nivoju
    in seveda ni samo en vidik na med... lahko je z enga vidika dober z druzga pa pac ne
    vse so samo razlicni vidiki
    za zacetek si pa vsaj zobe umijmo po medu :)
    Moj obcutek pravi, da clanek ni kar tako.
    Za kaj vse nam se vedno trdijo, da je dobro in skrivajo/unicujejo dokaze, da ni dobro...kar sami si nastejte


    Resnica o medu

    Prispeval/a: maitreya dne sobota, 8. januar 2005 @ 13:17 CET
    u bistvu si nisem prebral celega članka, ker nimam nobene potrebe po novih vzepitvah/vzorcev.
    men se zdi najbolj prav, da vsak sam dela, se prehranjuje, tako kot vsakemu ustreza..
    vsak zase ve kaj mu paše. naklučja pa v bistvu ne obstajajo, če pride do česarkol, ti je že bla lekcija..
    v bistvu ta vcepitev o medu pa je bol tak. stinjam pa se s tem, da je med lahko škodljiv na "načinu" škropiv in tega sranja.. dandanes moreš potem pazit, od koga ga kupiš, in da je kolkoseda biološko pridelan.

    avtor!če praviš da ima med slabe funkcije, mi pa prosim povej kako so potem sploh preživel naši stari predniki??

    ---
    All Along the Watchtower


    Resnica o medu

    Prispeval/a: Igor Petek dne sobota, 8. januar 2005 @ 14:54 CET
    Na žalost g. Alois Kolar ne odgovarja na komentarje. Je vprašanje, če sploh kdaj prebere kakšen svoj članek in komentar na le tega. Pa čeprav je postal lani sončna osebnost leta, ni podal niti zahvale tukaj na Pozitivkah.

    Jaz sem osebno nad njim zelo razočaran, sicer ga osebno niti ne poznam in tudi nimam nobene volje, da bi ga spoznal.

    Si tudi želim, da se letos ne bi ponovil lanski scenarij na koncu glasovanja in da letos to lovoriko pobere tisti, ki si jo res zasluži.

    Je pa tudi res tvoja trditev, da naj vsak je tisto, kar mu ustreza.

    LP Igor

    ---
    Igor


    Resnica o medu

    Prispeval/a: Branko dne ponedeljek, 17. januar 2005 @ 09:29 CET
    Kaj takega o medu nebi mogel niti sanjat. Ali je ta "strokovnjak" kdaj slišal za dr. -je Petra Kapša slovenskega poznavalca medu, ki je napisal znanstveno knjigo Med in zdravje, za švicarskega strokovnjaka dr .Louisa Ducarreja ki je leta 1995 predstavil knjigo- Naravna zdravila, naravno življenje. V tej knjigi opisuje Švicar kako med v povezavi z jabolčnikom pomaga najrazličnejšim bolnikom , ki imajo artritis, vnet mehur, povišan holesterol, prehlad, utrujenost,naglušnost, srčne bolezni, visok krvni tlak, impotenco, zaprtje hujšanje in še bi lahko našteval.
    Ali naj se takim "strokovnjakom" dovili pisanje takih neumnost?. Kje je ta "mazač" slišal za čebeljo kislino in depozitna mesta. Ali ni lepša beseda - satje.
    Kaj nam bo še napisal, ta antiuživalec medu in "skrbnik narave in naravne hrane"? In kaj vse bomo morali še prečitati.
    Predno nas vseh skupaj ne bo.


    Resnica o medu

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne ponedeljek, 17. januar 2005 @ 17:47 CET
    Ja dragi Igor se zelo strinjam s teboj glede g.Aloisa Kolarja. Ampak naj te take osebnosti ne razočarajo; to so običajno ekstremisti, ki vidijo samo svojo in njim sorodno misleče duše. Iz tega začetnega stanja, ko nekomu res uspe ozdraviti se iz resnične hvaležnosti kaj zlahka zgodi, da se postopoma pride do širjenja te osnovne ideje, ki sama po sebi sploh ni napačna ( za dotično osebo, če se ji je uspelo znebiti mnogih zdravstvenih težav, ozdravitev ), ampak tak način prehranjevanja velja za uspešno le za manjši del svetovne populacije, ki pa sploh ne bi bil moteč, če avtorji tega ne bi tako vsiljevali drugače mislečim ljudem. In tako sčasoma, v nekaj letih prihaja do takoimenovane dogme o zdravem načinu prehranjevanja. Če pogledamo na naše knjižne police knjige o zdravi prehrani, bomo v mnogih primerih videli, da je že skoraj vsako tako delo nekakšna dogma.

    V preteklosti se je to dogajalo z makrobiotiko, a se je kasneje vse skupaj umirilo, nato je sledilo vegetarijanstvo v vseh možnih različicah; kaj je pravo in kaj ni. Sedaj pa imamo dogmo"presnojedcev". Če bi vse skupaj ostalo v okvirih takšnih skupin se ne bi nihče vznemirjal; vendar okvirji so odtranjeni, saj potrebujejo nove člane, moči, energijo in so se spustili na področja splošnega, ki pa ne sprejema tako radikalnega posega v človeško telo, kar se v nekaterih izjavah nekaterih promotorjev odziv na ne sprejemanje odraža tudi v nestrpnosti in preveliki utopični gorečnosti v kateri bi nam radi znanstveno dopovedali, da nimamo prav, oz. kako imajo prav oni.

    Kar se pa tiče lanskoletnega izbora za "sončno osebnost leta", pa se bo verjetno ponovil scenarij lanskega leta, ki bo pokazal pravo ozadje tovrstnih skupin, društev. ki imajo veliko članov, kateri vedno bolj vneto klikajo za svoje... To se vidi prav lepo, kajti bolj ko se bližamo razglasitvi, bolj se povečujejo kliki omenjenih interesnih skupin. Že lansko leto si Alois nikakor ni zaslužil te pozornosti, a se je zgodilo. Zaslužil si jo je Stojči, pa se ni zgodilo. Takšen način bi bilo dobro v prihodnosti spremenit; da se razmejijo področja. Meni je konec koncev osebno vseeno, vendar pa ni naravno, niti produktivno, da se zopet povzpenjajo na to mesto iste osebnosti v kombinaciji z podobnimi. Osebno sem čisto zadovoljen, da sem nominiran, da torej sodelujem in da se družim z vsemi vami, ki vas imam rad, in mi je milo, da lahko kaj spremenimo na dobro za našo Slovenijo. Vendar pa kot sem dejal, mi ponovitev lanskega scenarija postaja še kako verjetna in na škodo ugleda take prireditve, ki se lahko v prihodnosti izprevrše v EEP določenih interesov, ki pa niso na nivoju nove duhone zavesti, niti nove razvojne dobe za človeštvo.
    lep pozdrav vsem, pa brez zamere, dragi ljudje, ki vam je surova hrana vaš način življenja. Nikogar nisem imel namena žaliti ali kakor koli omaloževati. Vendar pa je moj namen dvigovati znanja, ki nam še kako lahko pridejo prav v dogodkih, ki so pred nami in z nami. Avtorji svojih prispevkov, ki jih dajejo na splete, bi pa vsekakor morali odgovarjati na komentarje svojih trditev, ne pa da "modro molčijo". Če si siguren v to kar trdiš, se nimaš česa bati ali taktizirati glede odziva javnosti na tvoja stališča. Tudi fer bi bilo od vsakega takega avtorja, da se vljudno odzove na kakšen komentar z lastnim povratnim pojasnilom, mar ne?
    lep pozdrav vsem in vse dobro,
    Miran


    Resnica o medu

    Prispeval/a: AlesZ dne torek, 29. november 2005 @ 17:20 CET
    Takole je, imam kronično vnetno črevesno bolezen Ulcerozni colitis in kar je napisal Alois Kolar se povsem strinjam, ker men se po zaužitju meda stanje ful poslabša. Do danes, ko sem prebral ta članek sem se vedno spraševal zakaj ljudje, pravijo da je med kao zdravilen men je pa zmeraj škodoval, no končno sem dobil odgovor.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds