NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Misel tedna   
    nedelja, 15. februar 2004 @ 20:21 CET
    Uporabnik: ten-nej

    * Modre misli in zgodbe








    Nihče nima pravice,
    da me uči,
    kako naj bom srečen.


    Immanuel Kant




      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja ten-nej
  • Več s področja * Modre misli in zgodbe

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20031121002151480

    No trackback comments for this entry.
    Misel tedna | 12 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Misel tedna

    Prispeval/a: Anonymous dne nedelja, 15. februar 2004 @ 23:17 CET
    IMMANUEL KANT (1724 - 1804)

    Immanuel, profesor na Univezi v Konisbergu, je začetnik in voditelj klasične nemške idealistične filozofije. Njegov nauk imenujemo transcendentalni idealizem, kar pomeni, da je zanj svet objektivno samo v mejah izkustva, medtem ko je za temi mejami transcendentalno idealen, torej dan samo v mislih. Izkustvo je združena dejavnost čutov in razuma, dveh stopenj človeške spoznavne moči. ki jih s pomočjo lastnih \"a priori\" danih form - prostora, časa, vzročnosti, substancialnosti in drugih kategorij urejata in preoblikujeta kaos vtisov, ki jih v naši zavesti zbuja delovanje objektivnega sveta stvari po sebi. Zunaj teh form je načelno svet nespoznaten; o njem ničesar ne vemo in tudi ne moremo vedeti. Torej je metafizika kot znanost o svetu, kakršen je zunaj meja izkustva, ki je možen samo v okviru spoznanja in drugače ga ni mogoče dokazati, npr. obstoj boga ali nesmrtnost duše. Toda človeka, kot nosilca moralnega zakona ga je mogoče prepričati o obstoju boga in nesmrtnosti duše, ker mu ta zakon potrjuje višjemu neumenemu svetu.

    Svojo transcendentalno filozofijo je Kant utemeljil v delih Kritika čistega razuma, Kritika praktičnega uma in Kritika razsodne moči. Napisal je tudi Splošno zgodovino narave in teorije neba, v kateri je razložil svojo hipotezo o nastanku Zemlje in nebesnih teles (Kantova kozmogonjiska hipoteza). Odkril je zakon splošne gravitacijre, ki vlada vsem nebesnim telesom v vesolju. Po Kantovi hipotezi je v prazačetku materia našega planetarnega sistema napolnjevala vse področje Sončevega delovanja v obliki kozmičnega prahu, katerega delci so se medsebojno privlačili po načelu gravitacije in to je po Kantu dovolj, da se ustvari svet.

    Filozof Immanuel Kant je trdil, da je človek občan dveh svetov. Človek je odprta možnost v nedogled. Poudarjal je filozofijo samostojnosti človeškega razuma, ki se je do najvišjih oblik razvil pri človeku, ki je krona stvarstva. Po Kantovi filozofiji je človek z razumskim ozaveščanjem začel gledati na svet. Njegov cilj je bil, da bi človeštvo doseglo svoj vrh v ultrahumanem območju. Cilj vidi v racionalistični podobi človeka, ki je v sorodu z božanstvom, ki se zlije s svetovno dušo. Imamo dobesedno predhodnika modernega strmljenja z nadčloveškim spoznanjem, ki nam ga je inavguriral. To strmljenje za nadčloveškim spoznanjem se je realiziralo tudi s poleti v vesolje. Vendar človek ne vidi prav nobenega političnega in vesoljnega aparata, ki bi zmogel v tako ustvarjalni in zagnani človeški družbi uveljaviti zdravno človeško pamet. Človeška sreča in prava blaginja ljudstva je dosegljiva samo na črti kvalitativnega oblikovanja družbe, se pravi v redu moralnih človeških vrednot in dolžnosti do njih. Te vrednote zajamčijo ravnovesje v človeku in sil v naravi. Moderna filozofija od Kanta naprej izraža substanci nezaupnico. Potrebna je zavest in doživljanje trajanja in stalnosti. Njegovo trditev, ki jo navaja misel tedna je treba razumeti v tem smislu, da kot moderen filozof se ni strnjal z obstojem substance, temveč z zavestjo substance ali z drugimi besedami bil je sam svoje sreče kovač. Do psihološkega dogajanja pa pridemo samo prek zavesti. Človek svoj zdaj razširja na različne časovne dimenzije. Pri tem pa je vprašanje kdaj se ta zdaj začenja, kako daleč sega in kje se neha. To je človekova zavest, ki jo je Kant zakoličil v domeno lastnega doživljanja in presoje. Iz tega izhaja tudi citirana misel tedna. Bila je prelomnica filozofije, ki sega s svojim pojmovanjem zavesti, ki so ga še nekateri filozofi izpopolnili, v današnji čas.

    Tatjana Malec


    Misel tedna

    Prispeval/a: ten-nej dne ponedeljek, 16. februar 2004 @ 09:35 CET
    Tatjana
    lepo si se potrudila in poskusila povedati, kdo je bil Immanuel Kant, vendar pa se s tvojim zaključkom ne morem strinjati. Za razumevanje zgornje misli ni potrebno prebrati vseh treh kritik, saj ta misel stoji popolnoma sama zase. Mogoče bi bilo dobro pogledati samo nek njegov člančič z naslovom: \"Odgovor na vprašanje: kaj je razsvetljenjstvo?\", kjer Kant poda lepo obrazložitev: \"Razsvetljenjstvo je človekov izhod iz nedoletnosti, za katero si je bil kriv sam.\"


    uživaj!

    ---
    Boj je vsemu oče, je vsemu kralj. Ene izkaže kot bogove, druge kot ljudi, ene naredi za sužnje, druge za svobodne.


    Misel tedna

    Prispeval/a: larissima dne ponedeljek, 16. februar 2004 @ 14:03 CET
    Jaz pa menim, da smo Bogu vsi popolnoma enaki;
    potujoči, uresničujoči se njegovi otroci.
    On nič ne (iz)kaže;
    kazalci mu niso lastni.

    Vse različice (mi-vi-oni) tu in zdaj so le navidezne,
    človeški konstrukt,
    plod nam lastnih dojemanj in predalčkanj.

    Menda zato,
    ker se bojimo, da se v Enem izgubimo.
    Pa se zato tako ali drugače opredelimo,
    da si mesto v najetem kraljestvu zagotovimo;
    da sem jaz več ali ti manj,
    da je on levo ali desno,
    da mi smo ali njih ni.

    Znabit žalostno,
    da se iščemo v razlikovanju in oddvajanju,
    ko pa je bistvo, tako očitno,
    le v tistem, kar nam je skupno.

    Sreče pa te nihče niti ne more učiti,
    saj ta izvira iz nas samih in do nje vodi le lastno izkustvo.
    Nam pa včasih kak nasvet ali vzpodbuda lahko osvetli pot in naredi korak lažji in poskočnejši.

    Verjamem, da vsak počne le tisto kar želi.

    Lara


    Misel tedna

    Prispeval/a: Anonymous dne ponedeljek, 16. februar 2004 @ 17:21 CET
    Draga Lara in Te-nej,

    z zelo lepimi mislimi in življenjsko resnico sta me dopolnila.
    Vajna resnica izhaja iz srca, ki hoče biti srečno kot individum in po svoji podobi.

    Zdi se mi prav, da ko uporabimo misli neke zgodovinske osebnosti, da jo tudi predstavimo, da jo spoznamo v katero obdobje naše zgodovine spada, kaj je v življenju ustvarila in kaj je zanjo značilno. Gre za razumevanje zavesti časa in zgodovine, ki jo je ta oseba živela.

    Ko pa govorimo o RAZSVETLJENSTVU ga ne moremo tolmačiti zgolj kot indidvidualno zavedanje človeka, le-to moramo razumeti kot družbeni pojav oziroma filozofsko idejno gibanje v Evropi v 18. stoletju, katerega smisel in pomen je v tem, da je spremljalo preobrat družbene ureditve v borbi za najvišje vrednote oziroma človekove svoboščine, med katere sodijo OSEBNA SVOBODA, DRŽAVLJANSKA ENOTNOST IN BRASTVO pod gesli: svoboda, enotnost in bratstvo!
    Razglašalo je pravico človeka do kritičnega mikšljenja o veri in politiki; razum je razglasilo za vrhovnega sodnika in ga štelo za poglavitno gibalo zgodovine.

    Največje delo francoskih razsvetljencev je znamenita Enciklopedija. Poglavitni predstavniki dobe razsvetljenstva pa so poleg Immanuela Kanta, v Angliji John Locke, v Franciji Voltaire, Rousseau, Diderot, Holbach, in drugi; v Nemčiji Kant in Lessing; v Rusiji Herzen in Černiševski, pri nas pa Anton Tomaž Linhart, ki ga poznamo po Županovi Micki ter Valentin Vodnik in drugi.

    Razsvetljenstvo predstavlja širše evropsko družbeno gibanje.
    Razsvetljensto presega mračnjaštvo starega veka z razumom, ki ga simbolično oznanja boginja razuma, ki so jo nosili po Franciji. Po Kantu je razum pojmovno nižja, drugorazredna moč spoznanja v primerjavi z umom, ki ima opravka z idejami. Kantu je razum s čutili izvor izkustvenega spoznanja. Novejša filozofija ne razlikuje med razumom in umom, priznava le, da je razumsko miselno spoznanje bolj ali manj globoko, da lahko prodre vedno globlje v bistvo stvari in pojavov in dosega vedno širše posplošitve. Poznejša filozofija priznava samo miselno in čutno stopnjo spoznanja.

    Človekovo miselno in čutno spoznanje ter zavedanje pa lahko ustvarja občutenje sreče. Sreča je le trenutek, ki stoji blizu nas, medtem ko mi strmimo v daljavo.

    Kant pa je izrekel še eno zelo modro misel: \"Kako naj napravimo ljudi srečne, ako jih ne napravimo moralne in modre\".

    Naš pisatelj Tavčar pa je rekel: \"Sam svoj biti - je največja sreča\".

    Najboljši pa se mi zdi pregorov:
    \"Zadovoljstvo češče prebiva v koči kakor v palači\"

    Tatjana Malec


    Misel tedna

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 17. februar 2004 @ 14:53 CET
    Kantov obrat

    \"Doslej so predpostavljali, da se morajo naše sodbe ravnati po predmetih; toda spričo te predpostavke so propadli vsi poskusi, da bi preko pojmov o predmetih a priori dosegli nekaj, s čimer bi se razširilo naše spoznanje. Poskusimo torej enkrat, ali ne bomo pri nalogah metafizike bolje napredovali, če predpostavimo, da se morajo predmeti ravnati po naši razsodbi, kar se sedaj že bolje ujema z zahtevano možnostjo spoznanja predmetov a priori, ki naj o predmetih nekaj ugotovi, preden so nam dani. S tem je prav tako kot s prvimi mislimi pri Koperniku, ki je – potem ko se nebesna gibanja niso dala zadovoljivo pojasniti, dokler je domneval, da vsa množica zvezd kroži okoli opazovalca – poskusil, ali ne bo nemara bolje uspel, če bi si zamislil, da kroži opazovalec, zvezde pa da mirujejo.\"

    Gornji odstavek je iz Kritike čistega uma, epohalne knjige, ki jo je leta 1781 objavil Immanuel Kant, filozof, ki je umrl pred 200 leti, 12. februarja 1804 v Koenigsbergu. V tem starem pruskem mestu, ki je danes v Rusiji in se imenuje Kaliningrad, se je tudi rodil (22. aprila 1724) in svojega rojstnega kraja ni v vseh 80 letih svojega duhovno izredno dejavnega življenja nikdar zapustil. Zato pa je opravil tem večji premik v mišljenju. V filozofiji je naredil to, kar je Kopernik v astronomiji. Predpostavil je, da stvari, kakršne so same po sebi (an sich), sploh ne moremo spoznati; spoznavamo jih takšne, kakršne so za nas, kakor se pojavljajo v apriorno danih pojmovnih ter prostorskih in časovnih strukturah naše zavesti.

    Na novo je utemeljil tudi etiko. Njegov kategorični imperativ se glasi: \"Deluj tako, da bo tvoja osebna maksima lahko obveljala kot obči zakon!\" Dobesedno tako je ravnal zahodni človek v zadnjih dveh stoletjih. Zahodni tip civilizacije se z globalizacijo vsemu svetu vsiljuje kot obči zakon. Vendar je očitno, da smo tu naleteli na odpor. Na tej točki se izkaže, da je še bolj človeško in univerzalno tisto prastaro moralno pravilo, ki mu pravijo tudi zlato: \"Ne stori drugemu tega, česar ne želiš, da bi drugi storil tebi.\" To pravilo je najmanjši skupni imenovalec svetovnega etosa. Sicer pa Kantov obrat v mišljenju še vedno velja. Duhovno smo še zmeraj na poti, ki jo je kakih deset let pred francosko revolucijo zastavil ta modri mož v sivem mestu ob Baltiku. Tudi v tem pogledu se potrjuje resnica njegovih spoznanj: da mora biti pred prevratom v dejanskosti obrat v mišljenju.

    (Miha Naglič)


    Misel tedna

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 17. februar 2004 @ 16:38 CET
    Miha, zelo lepo si me dopolnil. Vsakdo lahko boljše razume sedaj Kantovo misel. Dopolnila bi jo le s to-le mislijo:

    Objektivne resnice ni, resnic je toliko kolikor je ljudi, ki dogajanje in zunanji svet doživljajo kot resnico v svoji zavesti. Tok zavesti je tudi sreča, ki ti je nihče ne more vsiljevati kot model razmišljanja in občutenja, temveč je lastna le tebi, tvojim željam, predstavam in tvojim potrebam.

    Tatjana Malec


    Misel tedna

    Prispeval/a: stane dne torek, 17. februar 2004 @ 17:37 CET
    Objektivni resnici sta rojstvo in smrt.


    Misel tedna

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 17. februar 2004 @ 21:20 CET
    Za rojstvo in smrt bi res lahko rekli, da sta objektivni resnici - da in ne, ker tudi ti dve resnici doživljata novorojenček in umirajoči skoz lastno zavest trpljenja in čutenja bolečine, zavest poslavljanja in samozavedanja, da se bliža konec in naposled obsmrtno doživetje z odhajanjem skoz prehod skoz predor luči. Novorojenček je razvito bitje z vsemi čutili in tudi zanj sta porod in rojstvo stresna, saj predstavljata napor in bolečino, ki ga novorojenec občuti z vsemi svojimi čutili.

    Tatjana


    Misel tedna

    Prispeval/a: stane dne torek, 17. februar 2004 @ 22:44 CET
    Na glavo, na noge, na glavo, na noge.....,
    je objektivnost vse filozofije.


    Misel tedna

    Prispeval/a: Anonymous dne sreda, 18. februar 2004 @ 07:44 CET
    Marko skače, Marko skače po zeleni trati...., to je pa subjektivnost užitka skakanja.


    Misel tedna

    Prispeval/a: stane dne sreda, 18. februar 2004 @ 09:17 CET
    ...in neskončno možnosti za poezijo.


    Misel tedna

    Prispeval/a: Anonymous dne sreda, 18. februar 2004 @ 15:05 CET
    Hajkuje .....


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,55 seconds