NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 21-avg
  • Poletje v Minoritih: Slon in Sadež

  • sobota 22-avg
  • Vegafest 2026
  • 29. Mednarodni festival MLADI LEVI

  • nedelja 23-avg
  • Festival, ki ga ni bilo v načrtu, a so si ga obiskovalci želeli nazaj
  • Ni druge izbire

  • ponedeljek 24-avg
  • AIA poletno počitniško varstvo 2026

  • sreda 26-avg
  • Predani korakom

  • petek 28-avg
  • GAJIN SVET 3, premiera

  • sobota 29-avg
  • FIFI IN CVETLIČNIKI: brezplačni otroški dogodki v Supernovi Ljubljana Šiška

  • nedelja 30-avg
  • Javno vodstvo med portreti Običajnih ljudi Roba Hornstre

  • torek 01-sep
  • Kino gledališki abonma za otroke 2026/2027

  • sreda 02-sep
  • Poletje v Šiški - Summer in Šiška 2026: Pebble Seven

  • sreda 16-sep
  • Brezplačno usposabljanje za uporabo aplikacije EVI

  • četrtek 17-sep
  • Prostovoljstvo v sedanjem družbenem trenutku: vloga, dileme, razvojne perspektive

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


      


    Odsotna stavba parlamenta, predavanje


     PREDSTAVLJAMO  
     

     AKCIJA  
     


    :

    sreda, 10. april 2019 @ 18:00 CEST - 19:00 CEST
    :
    Kulturni dogodek
    :
    Plečnikova hiša, Karunova 4-6, Ljubljana


    :

    Odsotna stavba parlamenta, predavanje

    V Ljubljano iz Prage prihaja Cathleen M. Giustino, profesorica zgodovine na ameriški univerzi Auburn University, ki bo na predavanju v Plečnikovi hiši obravnavala čas prve Češkoslovaške republike in Plečnikovo vlogo pri prizadevanjih za izgradnjo nacionalnega parlamenta.

    Stavbe nacionalnih parlamentov lahko služijo kot simboli, ki krepijo narodno enotnost in zavezanost skupnim demokratičnim načelom. V času prve Češkoslovaške republike so obstajala prizadevanja po izgradnji parlamenta na praškem hribu Letná, ampak vsi načrti so ostali neuresničeni. Pričujoče predavanje se posveča tem podvigom, s posebnim poudarkom na pomisleke Jožeta Plečnik in drugih, kako bi postavitev parlamenta na Letni lahko škodovala panoramskim pogledom na praški grad in prestolnico republike. Razkriva, kako so porazdelitve moči in možnost pluralizacije mnenj v novi neodvisni državi nenamerno prispevali k ohranitvi praške arhitekturne silhuete v medvojnem obdobju.

    Cathleen M. Giustino je Mills Carter profesorica zgodovine na Auburn University, njeno delo podpira tudi sklad Carnegie. Svoj doktorat je pridobila na University of Chicago. Je avtorica Tearing Down Prague's Jewish Town: Ghetto Clearance and the Legacy of Middle-Class Ethnic Politics around 1900 in sourednica Socialist Escapes: Breaks from Ideology and the Everyday in Eastern Europe, 1945–1989. V svojem trenutnem knjižnem projektu raziskuje državne uporabe arhitekture, umetnosti in antikvitet, ki so jih zasegli skupinam določenim za etično čiščenje v Srednji Evropi med in po drugi svetovni vojni.

    Vstop na predavanje je prost. Zaradi omejenega prostora so obvezne predhodne prijave na prijava@mgml.si ali 01 24 12 506.





    [ ][ ]





     

    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,28 seconds