Z NEGO GLASU DO SAMEGA SEBE
5-dnevna delavnica
nege glasu in naravnega petja
22. – 26. aprila 2016
vsakodnevno individualno delo
Naravno petje je sproščeno petje brez prisile, ko zazveni celotno telo kot uglašen inštrument. Glas se osvobodi zakrčenosti, blokad, omejitev fizičnega, emocionalnega ali mentalnega izvora. Tako zazveni celotna osebnost. Negovati glas pomeni prisluhniti svojemu bitju, ki je glasbilo, in mu omogočiti, da zazveni z vso svojo zmogljivostjo ter dobi lesk, prodornost in jasnost v vseh barvah, ki so lastne vsakemu posamezniku. S spoznavanjem odtenkov svojega glasu prepoznavamo in ozaveščamo tudi dogajanja v samem sebi. Zato je sproščanje grla in učenje naravnega petja tudi terapevtsko in zdravi celotno bitje, duha in telo.
Šolanje naravnega petja in nege glasu ponuja ljudem pomoč in oporo pri raziskovanju, spoznavanju in razvijanju lastnega glasu ter samega sebe. Namenjeno je vsakomur, ne glede na starost, glasbeno predznanje, razvitost posluha, pevske ambicije… Delo je individualno in zajema sprostitvene vaje, dihalne vaje, dikcijske vaje, melodične vaje..., ki upoštevajo »zlata pravila« naravnega govora in petja ter posameznikove sposobnosti in danosti.
Petdnevna delavnica je lahko zgoščen začetek ali nadgradnja rednega (celoletnega) dela, ali pa tudi le dobrodošla izkušnja in spodbuda za pozornejše samoraziskovanje.
Kje: Ljubljana, Rožna dolina c. XI/30
Kdaj: vsak dan v dopoldanskem ali popoldanskem času (po dogovoru)
Prijave in informacije: mojka@nega-glasu.si
gsm: 040 / 870 155

Mojka Žagar je diplomirala na Pedagoški akademiji v Ljubljani, na Oddelku za matematiko in fiziko, ob tem pa študirala tudi solopetje. Dve desetletji je delovala kot pevka in šepetalka v ljubljanski Operi. Naravno petje poučuje kot samostojna pedagoginja od leta 1990. Osnova njenega pedagoškega dela je znanje o negi glasu, ki ji ga je v času šolanja in kasnejšega sodelovanja predala profesorica Jelka Stergar, ki je prva vnesla v naš prostor tehniko naravnega in sproščenega (neizumetničenega) glasu.
Poleg lastnega raziskovanja in samoizkušnje Mojka v svoje delo vključuje tudi dognanja glasbenih pedagogov, ki prav tako raziskujejo petje ali igranje inštrumenta kot del naravnega procesa (prof. Kurt Widmer, »Stimme und Bewegung«; prof. Amy Likar, »Body Mapping«). Povedano pa bogati z znanjem duhovno-terapevtskega dela, ki ga je pridobila v svojem 20-letnem šolanju na tečajih in delavnicah katedre Veduna (pod vodstvom dr. Mire Omerzel-Mirit). 27 let je bila članica ansambla Trutamora Slovenica/Vedun, v katerem je delovala tudi kot zvočno-energijska terapevtka.
VTISI UDELEŽENCEV
»Priporočam, čudovita in globoka izkušnja zame.« Mojca C.
»Med petjem me je moj glas vsaj trikrat presenetil. Ko sem slišala popolnost zvoka iz mojega telesa, sem se skoraj prestrašila.« Viki P.
»Pevske ure me sprostijo, prizemljijo, naredijo bolj celovitega, bolj blizu samemu sebi, me pomirijo, napolnijo z energijo /…/ Glas doživljam vedno bolj stabilen, močan, razločen. Tudi v vsakodnevnem življenju.« Tomaž P.
» Pridobila sem izkušnjo: velike svobode, možnosti izražanja z glasom kot načina sproščanja in doseganja posebnih, globljih stanj - kar sem do sedaj dosegala le na nivoju izraznosti z gibom.« Alenka F.
»V času najinega skupnega dela sem zelo izpopolnila tehniko petja, kar mi je v neprecenljivo pomoč pri mojem koncertnem delovanju in tudi pri predstavah za otroke. Tako sem uspela povečati svoj naravni glasovni obseg, izpopolnila tehniko dihanja, kar mi je v veliko pomoč pri predstavah za otroke, kjer ob petju tudi plešem, povečala sem kondicijo, tako da brez težav odigram in odpojem tudi tri predstave zapored.« Melita O.
» /…/ Ob tem se soočam s svojimi trenutnimi mejami in se čudim tistim trenutkom, v katerih se glas izrazi popolnoma svobodno. To se zgodi takrat, ko »postanem glas«; ko izginejo vse zavirajoče plasti »refleksije«; ko ni več želje, da bi čimboljše izvedla neko vajo in ko pozabim na vso »vednost«, ki jo imam o svojih glasovnih zmožnostih, o sebi, o svetu.« Aleksandra S.
»Vsaka nadaljnja ura je zame in za moj glas predstavljala nov izziv. Spomnim se, da sem se enkrat vprašala, kaj pa če ostanem brez glasu? Potem pa sem kmalu ugotovila, da na ta način (ki sem ga spoznala v tem tednu) to skoraj ni mogoče in da se moj glas skozi ta proces naravno razvija in krepi.« Eva M.
»Odšla sem vedno dobre volje, lažja, predihana, pozitivna, z lepšim glasom in odprtim srcem, prav srečna.« Irena M.
»Bolj sem pozorna na svoj glas, ki ga nikoli nisem zares sprejela in mislim, da ga sedaj sprejemam kot svojega in lepega.« Joni Z.
»Še enkrat se ti moram zahvaliti za današnjo uro. Se mi zdi, da že dolgo ni prišel tak glas iz mene tako enostavno, kot danes.« Marjeta K.
»Petje postaja uglaševanje s samim seboj. Ob njem strahovi izginejo, pogled se izostri …« Jaka Š.
»Delavnica je presegla moja pričakovanja. Odkrila sem svoj ''notranji glas'', če mu lahko tako rečem. Res se zdaj zavedam, da je naš naravni glas najlepši, če mu le pustimo in naredimo prosto pot. Prvič sem se slišala peti tako lepo, glasno in odprto. Tudi drugi so potrdili, da imam zdaj ''drugačen, boljši, lepši zven''.« Nuša K.
»Spomnim se prvega dne delavnice, ko sem k tebi prišla v čustveno precej slabem stanju, a po delavnici sem imela občutek, kot da letim. Počutila sem se res odlično, šla sem na sprehod po Rožni dolini in prepevala, čutila sem svobodo. /…/ Včasih mi je šlo med petjem kar malo na jok. Mislim, da so tvoje delavnice več kot delavnice petja in nege glasu, ampak hkrati tudi nudijo človeku, da gre globlje vase - pri tem pa se lahko sprošča marsikatera potlačena travma. /…/ Poleg tega sem med delavnicami izkusila, kako z vajami, ki sva jih izvajali in z vsemi napotki, ki si mi jih dajala, glas res lahko zazveni drugače, lepše, bolj polno.« Daša R.
»Vsake ure v tečaju naravnega petja sem se veselila. Toliko bolj, ker me je bilo prej tega podviga kar strah. /…/ V Mojki sem prepoznala človeka, ki je naraven, pretočen, z obširnim znanjem in fino inteligenco; človeka, ob katerem sem lahko sproščena, kolikor pač zmorem; počutila sem se varno ob njenem zanesljivem, intuitivnem vodstvu.« Jana L.
»Še sedaj opažam, da se 'cmok' v grlu redkeje pojavi, pa tudi ko se, se hitreje in lažje raztopi. Veliko uporabnega znanja sem pridobila, pa vse je bilo podano bolj igrivo, sproščeno, kar mi je bilo zelo všeč.« Ana J. H.
»To je bila zelo zanimiva izkušnja. Zelo mi je bil všeč pristop, ki ne vpleta preveč 'glave' v proces izražanja z glasom. To mi je omogočilo bolj sproščen odnos do sebe in svojega glasu.
Po delavnici sem opazil da 'lažje diham' :) « Štefan M.
© Mojka Žagar 2016 www.nega-glasu.si Foto: A.Pišler 2014

[
][
]