Participativni proračun - priložnost za financiranje prostovoljskih pobud
Participativni proračun predstavlja sistem neposrednega odločanja ljudi o tem, kako se bo porabil del javnega oziroma proračunskega denarja. Odpira možnost, da o porabi sredstev občine ali organizacije odločajo osebe, ki so neposredno vključene v življenje in aktivnosti le-te, obljublja pa tudi vključevanje tistih ljudi, ki jih tradicionalne metode javnega udejstvovanja obidejo. Vse to pa z namenom izboljšav, ki prihajajo iz skupnosti za skupnost.
V Sloveniji je najbolj razširjen občinski participativni proračun, ki ga je po podatkih iz leta 2021 v Sloveniji izvajalo 27 občin. V procesih PP lahko sodelujejo posamezniki, vloga NVO pa lahko obsega vse od pomoči pri izvedbi procesov PP pa do krepitve kapacitet posameznikov, ki oddajajo predloge - tudi prostovoljcev.
V sodelovanju z Zavodom Nefiks pripravljamo spletno delavnico v kateri predstavljamo participativni proračun kot priložnost za financiranje prostovoljskih pobud. Na primeru Mladinskega centra Vič (Zavoda Nefiks) bo predstavljen proces uvedbe participativnega proračuna v mladinsko organizacijo, kot metodo učenja mladih o participativnih praksah.
Informacije o poteku in vsebini spletne delavnice si lahko preberete na tej povezavi.
Potekala bo v četrtek, 7. septembra, od 14h do 16h preko ZOOMa.
Udeležba na delavnici je brezplačna, prijavite se lahko preko spletnega obrazca.
V primeru premajhnega števila prijav na usposabljanje si Slovenska filantropija pridružuje pravico, da usposabljanje prestavi in o tem do dva dni pred izvedbo prijavljene obvesti po elektronski pošti. Ostale splošne pogoje udeležbe na naših usposabljanjih si lahko preberete tukaj.
Za več informacij o usposabljanjih Slovenske filantropije se lahko na nas obrnete na e-naslovu usposabljanja@filantorpija.org ali preko telefonske številke 041 799 768.