Čas za les
Inovativna raba lesa v sodobni slovenski arhitekturi
28. 6. - 14. 8. 2023
Gallusovo nabrežje, Ljubljana
Odprte hiše Slovenije se zavzemajo za kakovostno oblikovanje prostora in vključujoče sobivanje, ki združuje trajnostnost in estetiko. Razstava Čas za les nagovarja pomen in doživljanje sodobne lesene arhitekture v Sloveniji. Preko razmislekov projektantov, uporabnikov, investitorjev in odločevalcev poskuša izluščiti bistvene prednosti, ki jih gradnja z lesom prinaša v naše vsakdanje življenje.
Trajnostno načrtovanje in gradnja nista le odgovor za razbremenitev škodljivih vplivov na naravo in okolje, temveč predstavljata tudi skrb za ohranjanje našega zdravja in kakovostno bivanje. Les je eden izmed ključnih materialov, ki nam lahko omogoči zeleni prehod in regenerativni razvoj, saj lahko lesena gradnja s pravilnim izborom lesa, vrste konstrukcije in načina gradnje izpolnjuje bistvene trajnostne zahteve.
Številne kampanje in ozaveščevalne akcije so pripomogle, da je uporaba lesa v enostanovanjski gradnji v Sloveniji vedno bolj razširjena in zaželena.
Razstava Čas za les, s tipološko raznolikimi projekti, pa je vzpodbuda za razširitev gradnje z lesom tudi na področje javnih stavb, ki pomembno prispevajo k družbenemu razvoju in gradijo širšo prostorsko identiteto.
O Poslovnem objektu na Stolbi:
”Ob trasi tirne vzpenjače na Ljubljanski grad je na naslovu Stolba 8 stal zapuščen, delno porušen dvonadstropni objekt, ki ni bil v uporabi. Po izvedeni analizi so gradbeni strokovnjaki svetovali, naj se objekt poruši, saj obnova stroškovno ne bi bila smiselna.
Na podlagi tega je arhitekturni biro Ambient zasnoval tehnološko sodoben, trajnosten, nizkoenergijski dvoetažni objekt, ki ga je investitorica Mestna občina Ljubljana predala v upravljanje Javnemu zavodu Ljubljanski grad. Pritličje objekta je tako postalo del upravnih prostorov našega zavoda, v zgornjem nadstropju pa sta studia za gostujoče umetnike oziroma popotnike.
Trajnostna vizija našega mesta in zavoda nam je narekovala izdelavo objekta iz lesenih križno lepljenih elementov, ki so odličen izolacijski material. Ogrevanje objekta je na ravni sodobnih trajnostnih, nizkoenergijskih rešitev. Streha je z minimalnim naklonom ozelenjena in se lepo vklaplja v brežino Grajskega hriba.
Les in zelena okolica sredi mesta, pa vendar ravno prav odmaknjeni od mestnega vrveža - kaj lepšega si lahko zaželimo za ustvarjalne delovne procese, gostje naših dveh studiev pa za prijeten počitek po celodnevnem raziskovanju našega mesta?” - Ekipa Ljubljanskega gradu
Partnerji razstave:
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, SPIRIT Slovenija, javna agencija, CBD d.o.o., Ekoart d.o.o. in M Sora d.d. Razstava je nastala v sodelovanju s Turizmom Ljubljana.